Bulletin fan 't Vliegend Blaadje. DG OORLOG IN ZOID-AFRIKA. ZONDAG 3 DEC. LONDEN, 2 Dec. Het departement van oorlog heeft de eerste lijst bekend gemaakt van verliezen aan de Modderrivier geleden, welke zijn4 officieren gedood, 19 gewond, 72 soldaten gedood, 375 gewond en 7 vermist, totaal 477. De angst is stijgende door het ontbreken sedert vier dagen van nieuws zoowel van de Modderrivier als uit Natal. Het eenige telegram, dat gepubliceerd werd, is van generaal Gatacre, die mededeelt, dat lord Methuon aan de Modderrivier blijft om de brug te herstellen en totdat hij door nieuwe troepen Higlanders, cavalerie en artillerie, de Canadeesche en Australische contin genten en drie bataillons infanterie wordt versterkt. LONDEN, 2 Dec. Officieel. In het ge vecht aan de Modder-rivier verloor de brigade gardes alleen 29 dooden en 151 gekwetsten. PARIJS, 2 Dec. Uit Londen aan de »Temps" Men erkent aan het departement van oorlog dat de geschiedenis van het bezet ten van Honeynestkloof en het buit ma ken van twee millioen patronen door lord Methuen, een rein verzinsel is. Het is onmogelijk aan het departement van oorlog te weten te komen of de Boe ren inderdaad een terugtrekkende beweging op de Oranjerivier hebben uitgevoerd, den terugtochtsweg van Methuen's colonne af- Bneden en tevens den weg versperren voor de convooien en versterkingen, welke gene raal Methuen wacht. Aan het departement werden tal van daden van rebellie van Afrikaander boeren gemeld. Velen dezer oproerlingen zijn ge vangen genomen wegens pogingen om de treinen naar lord Methuen's kamp te doen ontsporen. In Natal. PARIJS, 2 December. Uit Liverpool aan de »Temps" t Naar luid van berichten uit gezagheb bende bron, beproefde de colonne-Hildyard den 28sten November een overval van Colenso, die mislukte. Alle bereden troe pen beproefden een inval in de Bóeren- stelling zij deden een Boerencommando wijken, dat overhaast kon vluchten, maar op 4 kilometer van Colenso werden de 9 uur 's rnorg. Britsche cavalerie en bereden infanterie onthaald op geschutvuur, dat hen tot een spoedigen terugtocht dwong. De mislukte operatie deden de Engel- schen echter bemerken, dat de bruggen over de Tugela bij Colenso, alsook de spoorwegbrug bij Frere vernield zijn. De genietroepen van generaal Hildyard zijn bezig deze laatste brug te herstellen. Aan de Westgrens. De officieele berichten over het gevecht aan de Modderrivier blijven uit. Alleen wordt in bovenstaande telegrammen het aantal dooden en gekwetsen door het DepartementvanOorlog opgegeven. De Londensche bladen ontvingen even min eenig bericht van hun corresponden ten, zoodat men de positiën, die de strij dende partijen thans innemen, slechts kan gissen. Het is niet geheel onmogelijk dat Cronje naar Spijtfontein terugtrekt en den vijand tusschen de heuvels en de rivier tracht te vernietigen. En het is zelfs denkbaar dat de Boeren-generaal om de kostbare levens van zijn manschap te sparen zich niet laat verleiden tot een strijd in het open veld en liever lord Methuen zich door zjjn stellingen laat heenslaan naar Kimberley, voordat hij besluit zijn verschansingen te verlaten. En dan schynt het lot van lord Methuen's colonne eerst recht hopeloos. Haar zou in het beste geval hetzelfde lot treffen als gene raal White in Ladysmith en zij zou des te sneller tot overgave zijn genoopt, daar Kim berley reeds gebrek heeft aan proviand en na de aankomst van deze 7000 uitgeputte man schappen met hun gekwetsten, de laatste voorraden al spoedig zal zijn opgebruikt. Een tweede ontzettingsleger voor lord Methuen is er echter niet en de Boeren zouden zich onmiddellijk weder meester maken van de spoorljjn tot de Oranjerrivier en eiken toevoer afsnijden. Het totaal der giften, bij de Zuid-Afri- kaansche Vereeniging tot heden ingekomen, beloopt circa f 700.000.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5