baar bij firma G< br. van Cloef. te 'b Gra ven hage aanw. 14 Dec. nam. 1 ure; inl. te bekomen by den lioofding. Kemper te Haarlem, bij den ingen. YVytenhorst te Hoorn en by den opzichter Van der Ley te Enkhuizen. 8 December. P urmerend, 2 ure. De architect H. P. van den Aardweg, ten zijnen kantore Het amovcercn van ccn liout- looda en bet bouwen van een dubbele hout- loods, lang 30 M., breed gezamenlijk 19 M., voor rekening van de firma H. Brantjcs en Zoon, op eeu terrein by den houtzaagmolen aldaarbestek en teckcuing zyn bij den archi tect te verkrygen. 14 December. Haarlem, 11 ure. Het Ministerie van Waterstaat, H. en N-, aan het gebouw van het prov. bestuur: hot leveren on plaatsen van meerpalen langs het N.-Hollandsch kanaal, bogr. f 3060bestek No. 188, ter lezing aan genoemd ministerie, aan de lokalen der prov. best. en is te bek. by gebrs. Van ClooflT, to 's Gravenhage, aanw. 7 Dec.inl. te bekomen bij den hoofd-ing. Kempor ald., by don ingen. Galand to Alkm., alsmede by den opz. Glausing to Willem- sluizen. 16 Doe. II a n r 1 o m, 10 ure. De genie, op het bareel Kinderhuis vost 17hot vor- breeden en verbeteren vun oen weg over een gedeelte van «Ion Lagen dyk onder Uitgeest, begr. f5000, onder liet beheer der genie ald.; bestekken van af 6 Dec. voorwaardelijk ver krijgbaar by do genie, en van afdiendagter lezing op gen. bureelinl. by de geniebil jetten inz. uiterlijk 15 Dec. vóór 3 u. 's nam. 28 December. Haarlem, 11 ure. Het Ministerie van Waterstaat enz., aan 't ge bouw van hel prov. bestuur: het bouwen van een telegraaf- en telephoonkantoor met boven woning in den Zaandammerpolder bewesten de Hembrug, beboorendo tot de werken van het Noordzcekunaal, bogr. f 12,000 bestek 201 na 14 Dec. ter lezing aan het gebouw van gen. ministerie, aan de lokalen der prov. besturen en is togen betaling te bekomen by de firma Gebr. van CloefT, to 's Gravenhage; aanw. 21 Dec., 's nam. 12 ure, te beginnen aan de Hembruginl. by den hoofdingenieur Kemper to Haarlem, by den ingen. van Oordt ts Amsterdam en by don opz. Helmers te Beverwijk. Marine en Leger. Met ingang van 6 Dec. overgeplaatst van H. M. Wachtschip te Hellevoetsluis op de „Marnix*, de scrg.-stoker D. de Klerk. Toegekend de kleine gouden medaille voor 36*jarig«m eerlijken en trouwen dienst aan schipper C. J. F. Denkerdo zilveren me daille voor 21-jurigen eerlyken en trouwen dienst aan den Scbry ver-majoor by 't K. Insti tuut van de Marine T. Bicgel. Overgeplaatst van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden op H. M. Wachtschip te Willemsoord de bootsman v. k. M. J. van der Welle. Hr. Ms. pantserdekschip .Friesland* is, volgens by bet departemeut van Marine inge komen bericht, aan de Delagoa-baai aange komen. Stoomvaartberichten Het stoomschip .ÓCHgaran'', vertr. 2 Dec. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip .Tolamon', naar Amstcrd., pass. I Dec. Perim. Het stoomschip „Java*, naar Amsterdam, vertr. 29 Nor. van Padang. Het stoomschip .Koningin Wilhelmina*, naar Amsterdam, arriv. 2 Dec. te Suez. Het stoomschip .Koning Willem I*, arriv. 2 Dec. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip .Burgemeester den Tex*, naar Amsterdam, vertr. 1 Dec. van Padang. Het stoomschip „Prins Willem III', van Amsterdam, pass. 2 Dec Dungcness. Het stoomschip .Prins Hendrik», van Am sterdam, pass. 2 Dec. Gibraltar. Het stoomschip .Prins Alexander* arriv. 4 Dec. van Batavia te Amsterdam. Marktberichten. Alkmaar, 2 Doe. Aangevoerd 6 paarden f 50 a 80, 5 koeien en ossen f 120 a 180, 24 nucht. kalv. f 8,— a 16,270 magere schapen f 10, a 22,56 magere varkens f 10 a 14,6 bokken en geiten f 3.tt 6.204 biggen f 5,a 7,boter per P. I 0.50 a 0.60, aangevoord 3994 pond, kipcicren f 1.25 a 1.50 p. 25, eenden dito f 0.— per 100. 0 lammeren f a 3 kleine bokjes f 1.50 a 2.50. Visscherijberichten. Nieuweiliep. 1 Dec. Aangebracht door 145 konlert 10 tot 30 tongen p. 60 a 60 e«nt. 10 tot 00 mal aria». tongrn p. al. 30 35 cent, 10 tot 80 klein< tongen p. »t. 12 16 cent, 14 tarbotten p. at. f 0 a f 8. 2 tot 15 roggen p. at f 1,16 a f 1,25, 2 lot 10 ■and kleine achol p. m. f 2,60 f 3.60, 1 tot 4 mand achar p. m. f 1,60 f 1,76. 9 Dec. 40 kordera met 10 tot 80 tongen p. et. 60 70 cent, 20 tot 60 middelt». tongen p, st. 30 a 40 eent, 10 lot 100 kleina tongen p. at. 12 a 16 cent, 3 tarbotten p. at f 6 f 7. 2 tol 10 roggen p. at. f 1,80 u 1,50, 1 tot 6 mand kleine aebol p. m. f 2,10 a f 3, enkele manden schar p. m f 1,50, 10 mand grootc schol p. m. f 10 li f 12 4 Dec. 8 UI haring per Ul t 4 a f 4,50, 80 mand kleine haring per mand f 2 a f 8. 6 Deo. e.m. 8 uur. NieU binnen. 362,te Staats-Loterij. Trekking van Muundag 4 December. No. 2092 f 2000. No. 938 f 1500. No. 6901 on 20461, ieder f 1000. No. 257 en 15865, ieder 1 400. No. 14070 en 14118. ieder f 200. No. 2216, 5088, 8174, 10597 en 19566, ieder 1 100. Burgerlijke Stand gem. Helder. Van 1 tot 4 December. ONDERTROUWD: H. K. W. Unpchmidt en E. P NjjUnd. f- O. Mierelra cn H. Sigitf. BEVALLE.S G. Decker geb. van Oei, <L K Slin gerland geb. Koger. d. IJ IJoaterhont geb. van der Aieolcs, i. A G. M Harten .eb. Grcaibugsen, d J P. de Brein geb. Moelea, d. T. 11. kltia geb. Racn- dert, d. OVERLEDEN: J. Ma». 12 j. Burgerlijke Stand, gemeente Texel. Van 25 Nov. tot 1 Dec. ONDERTROU W D Geene. GETROUWD: Willem Alexander Paul Frederik Lodowyk Koning (den Burg) cc Jannetje vun Ht-yningon Klinkcrt (Oudeschild). GEBOREN: Cornolit d. v. Jacob Eelman en Cornelia do Ridder (do Westen) Jan z. v. Pieter Brouwer on Cornelia Catharina Daalder (Oosterend). OVERLEDENGeene. Burgerlijke Stand v-m Wieringen. Gedurende do maand November 1899. ONDERTROUWD en GEHUWD: Nan Koorn en Kryntjo Spaans. GEBOREN Jacobus, zoon van Simon Mul der en Maartje Klein. Nan, zoon van Cornelis Mulder en Grietje Mulder. Geertje Gatharina, dochter van Jan do Vries en Anlje Bais. Wilhelmina, dochter van Jun Nttmeijer on Hendriktje Engel. Simnn, zoon van Dirk Lont en Maartje de Jongli. Gornelis zoon vun Evert Bais en Maartje Dtiinkor. Reinonwtje, dochter van Jacob Lont on Maartje Klein. OVERLEDEN: Grietje Mulder, 74 jaar, weduwe vau Albcrt Veerdig. Dirk Smit, 87 jaar, ongehuwd. AAN TRANSVAAL! Daar zwelt een volk in trotschen glans Van stygend overmoed Daar vlecht een hand de lauwerkrans, Gedrenkt in heldenbloed Door vuigen dorst naar goud gekneoht, Heft zich do dwingelandij, Vertrapt onschendbaar heilig recht In schuld'ge hoovaardy. Transvaal, o naam vol eenvoud, Vol broedertrouw cn deugd, Brcedstralcnd in uw mannciunood, Doorgloeiend reeds uw jeugd, Als straks een rouzentijger, Getergd, zich nedcrligt, Uw leeuw, in bloed gebroken, In wanhoop nederzwicht, Wie dan steunt nog uw fierheid, Terwyl uw gral zich spreidt Hoog troont uw God, uw Wreker, In volheid van Zyn kracht, De Souvereine Heorscher, Die schikt de wereldmacht. In schittering van glorie Stelt Ilij dat klein Transvaal Tot wcnt'ling der historie Hem is de zegepraal. Grave. A. Debeye. Uit de Kinder - cantate liet kiint nïicolaasfrest". (Woorden van Ant. L. dr Rot».) Er leefde, lang geledcu, Een bisschop, rein van zeden, Een hoog eerwaardig man, Een best en needrig man Zyn kromstaf was van cederhout, Zyn myter klinkklaar goud. Toch was hij niet tevreden, Die allerbraafste man Maar, gy raadt vast de reden Er niet gemakklyk van. Het was zyn vrome wensch, Dat nooit een enkel mensch Ellende had of smarte, Of kommer droeg in 't harte. En meer geluk en blyder vreugd Moest ook het deel zyn van do jeugd. En waar 't ulevel niet kon zyn, Gaf hem dat zorg en pyn. Hij schonk don arme dek en kleed, Een brood aan elk, die honger leed Hy hielp, zooveel hy helpen kon, Waardoor hy aller liefde won, En meisje en knaap met blyden lach Hem groetend op plein en straat, Als zy den grjjsaard naad'rcn zag In prins'Iyk kerkgewaad. Zoo bracht hy troost en zegen, En hulp in veler nood, Totdat hy, hoog van jaren, In vrede d'oogen sloot, Zyn graf' werd door de jeugd met bloemen, Met witte rozen o verspreid, En tranon, louter dankbaarheid, Heeft weeuw en wees om hem goschreid. Men bleef zijn naam met eerbied noemen, En d' eed'le bisschop Nicolaas Ontving de heil'gen titel Van Sinterklaas. Een schoenmaker werkte zoo hard Zoo hard voor zijn brood Toch zat hy in nood, En dat deed hom zoo'n smart. En dat bleef hem zoo hind'reo Voor vrouwlief en kind'ren. En hy zuchte zoo menigkccr. Bij 't kloppen van 't leer .Och, lieer!" En langs zijn huisje, 's avonds laat, Daar ging de bisschop over straat Hy hoorde 't klagen van den man, En werd er diep getroffen van, 10n, zonder dat het iemand zag. Kwam dra zyn geldbeurs voor den dag, En zacht, onhoorbaar, gleed die toen Door 't open venstertje in een schoen. De bisschop sloop in 't duister voort, En do arme man had niets gehoord. Maar d' anderen morgen, nis hy vroeg Wefir op het harde leder sloeg, Wat schrik en vreugde, won hy zag, Dat in een schoen een goudbeurs lag Bekend maklng De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898/99, voor zoover die niet vroeger zijn ingetrokken, met ingang van 1 Januari 1900 buiten gebruik zijn gesteld en dus, na dien datum waardeloos zijn voor de franksering van brieven en andere stukken. brieven en andere stukken, geheel of gedeeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongefrankeerd of onvoldoende gefrankeerd be schouwd en met het verschuldigde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen worden na 1 December niet meer uitgegeven en kunnen na 1 Januari tot I Juli aanstaande tegen frankeerzegels, respectievelijk briefkaarten en omslagen van gelijke waarde der uit giften van 1898 en 1899 worden Inge ruild Vervolg der berichten. Het Eng. stoomschip »Maitland" heeft causie gesteld en is Zondag van hier vertrokken. Hedenmorgen werd aanbesteed, door den kapitein van Voeding, ten behoeve der menage van het korps Mariniersdo le vering vun verscb Vleesch, Worst en Spek. Ingekomen 9 biljetten, als volgt Soepvlcrscli, minst* inschrijver W. J. Oo«- tenbrug 1"0.3-4 runderlappen, dezelfde, f 0.50 gehakt, dezelfde, f 0 45ragout, dezelfde, f 0.47 rundvet, dezelfde, f 0.44runderkop pen, dezelfde, f 1.50 en Korvcr en Kussen f 1.50rollade, dezelfde, f 0.54 en dezelfde f 0.54gehukt, C. Goes f 0.48, G. do Beurs f 0.48 cu J. <lc Beurs Pz. f 0.48spek, G. Rademakor f 0.42, Korver en Kosson f 0.42 en J. do Beurs 1'z f 0.40 en f 0.54 carbo- nadc, G. Goes f 0.48; saucis, W. J. Oosten- brug f 0.46; worst, dezelfde f0.46; varkens koppen. Korver en Kossen f 0.25 per k.g. reuzel, W. J. Oostenbrug f 0.14. Alles per K.G. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. Huisduinen is herkozen de br. T. Troost en in plaats van wijlen den hr. J Kwant is gekozen de br. KI. Hoogschagen. Tot Notabel is herkozen de br. R. Del ver en in plaats van den hr. J. de Vries is gekozen de hr. C. A. Gregoor. Transvaal-avond Wormser. Naar wij met ingenomenheid vernemen, heeft zich alhier eene commissie gevormd, met het doel hier eeu Transvaal-avond te organiseeren, waaraan de heer J. A. Worm ser te Amsterdam, welwillend zijne mede werking heelt toegezegd. De heer Wormser, misschien is het velen der lezers niet on bekend, maakt zich verdienstelijk door in verschillende steden eene improvisatie te houden over toestanden in de Boeren- Republieken, waarop in deze dagen aller oogen zijn gevestigd Metgeen door hem gesproken wordt, wordt meer aanschouwelijk gemaakt door tal van lichtbeelden die hij achtereenvolgens de revue laat passeeren, en waardoor men een juist inzicht krjjgt in het leven en de zeden der Boeren. Dit heeft daar, waar de heer Wormser optrad zoo verbazend getrokken, dat hij overal voor uitverkochte zalen sprak. 0. a. was dat het geval te Amsterdam, te Alkmaar en te Goes, waar omtrent wij in de bladen hetcen en ander vermeld vonden. Waar op een dergelijk succes valt te wijzen, mogen wij verwachten dat een der gelijke Transvaal-avond ook hier wel zal trekken, temeer daar de opbrengst geheel ten bate van onze Afrikaansche stamver wanten komt. Deze Transvaal-avond is bepaald op Donderdag 14 dezer, in «Tivoli". In ons volgend nummer zullen wij daarom trent waarschijnlijk meerdere bizonderheden kunnen uiededeelen. De commissie, die dezen avond voorbereid, is samengesteld uit de heerenC. Adri aanse, W. S. J. Beek, Jb. Bakker, H. G. Bischoff, F Boon, J. Dekkers, P. Doore- waard, C. S. Jaring, G E. Kloosterhuis. W. H. König, P. Kramer, S. K. Luijtzen, J. P. Radius, L Rumpff, S. Schellinger. M J. Schouten, S. Schraa en M. J. Wallast Bij een familielid alhier, is een brief ontvangen, afgezonden 18 October uit Greytowu (Natal) door C. Bommel. In dezen brief beschrijft hij zijn toestand Op hartroerende wijze deelt hij mede, dat hij bij de Engelschen als soldaat zal worden ingedeeld en tegen land en kerk zal moe ten strijden, maar nooit wil hy een land verrader worden Deze brief zal, meent hij, de laatste zyn en vraagt voor hem te bidden, want deze oorlog is verschrikke lijk, geen levens worden gespaard. Bommel is hier geboren en was vroeger iu het algemeen Weeshuis alhier. Hjj is thans eenige jaren in Natal, vóór dien tijd verbleef hy 8 jaren in Zuid-Amerika. De Nederlandsche Tooneelvereeniging van Amsterdam gaf gisterenavond in «Ti- voli" voor een talrijk publiek een voor stelling. Opgevoerd werd het uit het Duitsch vertaalde blijspel »De zonzij van't leven." Op vroolijke wijze wordt in dit stuk aan getoond, dat men door het najagen van allerlei vermaken en genietingen en door op grooten voet te leven nog geen duurzaan)/ geluk geniet, maar dat dit eerst verkregen kan worden, als men een werkzaam en nuttig leven leidt Tal van aardige toonee- len en verscheidene leuke gezegden komen in dit stuk voor, die door het uitmuntende spel der artisten goed tot hun recht kwa men. Allen, zonder onderscheid, hebben naar ons oordeel dan ook hunne rollen goed weergegeven. Dit blijspel werd voorafgegaan door een Comédie in 1 be drijf getiteld Kleine geschenken", dat door den heer A. Faassen Jr. en Mevr. W. Schwab zeer verdienstelijk werd ge speeld. „Koophandel". REVAL, 28 Nov. Door den westelijken storm, die alhier woedt, is zooveel zand aan gespoeld, dat de negentien voet diep lig gende Nederlandsche bark «Koophandel, nog slechts negen voet water om zich heeft. Men vreest dat het schip door den zwaren zeegang gebroken is. De equipage bestaat uit kapitein Ekamp en twaalf man. Wegens de hooge zee kon de reddingboot het station Brigitten niet verlaten. Kapi tein Ekamp, die aan land wilde gaan om het vereischte in zake de berging van het schip te bewerkstellingen, verliet het schip daarom in eigen bootdeze werd echter op strand geworpen. Twee van de druipnat aangekomen ma trozen worden te Brigitten verpleegd, ter wijl de kapitein met den anderen matroos zich naar de stad begaven naar de Neder landsche consul, die zich hunner aantrok. Bij den aanhoudenden westelijken storm is het schip van landzyde onbereikbaar en kan ook de zich nog aan boord bevindende equipage het «chip niet verlaten. Een hier ontvangen brief meldt echter dat de geheele equipage gered is. Tot directeur van het postkantoor te Behagen is benoemd de heer W. F. L. Oudenhoven, thans te Heemstede. Er zullen verschijnen twee Neder landsche liedereu met klavierbegeleiding, muziek van den beer S. Vlessing Phz. en woorden van den heer W. Metz Tz. Deze uitgave zal geheel ten voordeele zyn der Boeren van de Z.-Afr. Republieken en als zoodauig verdient dit plan ongetwijfeld aller belangstelling. De prijs dezer liederen zal zijn 35 cent. Wieringen. Beroepen als predikant te Oosterland alhier, den heer M. Jongebreur. cand. t. d. H. Dienst te Ouderkerk a. d. lJsel. Te Wieringen tal a. s. Vrijdag in 't hótel van den heer C. Koorn te Hypolitus- hoef een vergadering plaats hebben van de Ned. Visschery-Vereeniging, afd. Wiaterland. De Nederlandsche Visscherij-Verceniging in ons land is een hoogst nuttigs instelling. In het belang van dete groote tak van bedrijf is reeds veel door haar gedaan. Het is dan ook zeer aan te bevelen, dat de visschers allen ter ver gadering komendoor goede bespreking onder ling is bet daar alleen mogelijk voor taken, die men verkeerd acht, deze terverbetering voor to dragen. Zie de annonce in deze courant. Vrijdagnacht bemerkte een koffiehuis- honder, wonende op de Korte Hoogstraat no. 20, te Rotterdam, dat er een erge brandlucht kwam nit het huis naast het tyne, waarin de firma A. Goster, handelende in instrumenten cn verbandmiddelen, is gevestigd. De bewaking van dat huis is toevertrouwd aan S. Scheller, in de Mauritsstraat woonachtig. (De beide firmanten wonen aan den Bergweg.) Do caféhouder waarschuwde de politic, en spoedig bevond de brandweer zich voor het bewuste huis. Op het herhaald bellen der politie kreeg inen geen antwoord en daar er een vrij dikke rook zichtbaar werd, was men reeds voornemens zich met geweld toegang te versclmlTon, toen len laatste de deur geopend werd cn de waker verschoen. Niemand anders was er in huis op dat oogettblik. Brandweer en politio doorzoch ten nu liet geheele huis, en zóó kwam men tot du ontdekking dat in een zijvertrek van den kelder, waar zakken met hout, stroo cn papier lagen, brand geweest was. Die brand was echter ook reeds weder gcbluscht. üo waker SoJu ffer, die zich zeer geagiteerd toonde en allerlei onzinnige en verwarde ant woorden gaf, wilde er maar niet van hooron, dat er brand geweest moest zyn in huis, niet tegenstaande do rookwolken nog duidelijk zichtbaar waren. Zelfs toon do hoofdman de lieer W. Veder, hem op de gevonden gebrand hebbende stoffen opmerkzaam maakte, wilde hy nog aan geen braud gelooven. Zyno verdachte houding gaf den onder-in specteur Heuff aanloiding em hom mode te ueineu naar het politiebureau.in de Pan wen stee», daarby het huis waar de brand geweest was, onder politiebewaking latende. Inmiddels was ook de commissaris van politie de heer J. Don, met bet voorgevallene in kennis gesteld cn aan het politiebureau in de Pauwen- steeg verschenen, waar de onder bewaking gestelde waker een langdurig verhoor had te ondergaan. Tenslotte bekende hy den brand in den kelder gesticht doch later, toen hy on raad hoorde, en >loor het bellen gewaarschuwd werd, ook weder met emmers water gebluscht te hebben. Hij verklaarde voorts tot deze brandstichting te zijn overgegaan, daartoe aan gelokt door de belofte van zijn patroons dat zij hem f100 zouden geven, indien hy den ganschen boel in den brand stuk. Pertinent bleef hy volharden bij deze verklaring, hetgeen ten gevolge had, dat de politie de beide heeren Goster en den 21-jarigcn zoon van een hunner, mede in den winkel werkzaam, aan voormeld politiebureau ontbood, waar allen afzonderlijk gehouden en verhoord werden. Beslist heetten zy de zware beschuldiging van den waker liegen, en by dat verhoor kwam aan hot licht, dal er tusschen de heeren Costsr en dien waker, die een familielid van hen is, eene minder vriendschappelijke verhouding bestond. Voorts nam de heer Don het geheele personeel van de firma Goster, waar het op het oogenblik in verband met de groote verzondingen van verbandmiddelen voor het Roode Krnis, zeer druk is, in verhoor, doch allen waren geheel on kondig van het voorgevalleno. Daar uit de verhooren, die een groot deel van den nacht en den voormiddag in beslag namen, niets ten nadeele van de heeren Costor bleek, en e i niets aan het licht brachten wat de beschuldiging door den waker uitgebracht, kou staven, werden die heeren weder vry ge laten. De waker, die erkende de brandstichter te zyn, is in bewaring gehouden. Do justitie is terstond van het voorgevallene in kennis gesteld. Ook de waker van de firma Gebrs. Coster is weder vrij gelatep. Men meent to moeten aannemen dat 'smaus geestvermogens gestoord zyn en hij in eeu vlaag van verstandsver bijstering den brand gesticht heeft. De heer J. A. Woruiser geeft in »Eigen Haard" o. a. nog de volgende bij zonderheden. Een paar maanden geleden dacht men in Europa, dat de Boeren in de laatste vijftig jaren niet vooruitgegaan waren in de kunst vau oorlogvoeren. Gelukkig hebben ook de Engelschen zich dat ingebeeld. En thanszendt Duitschland zijn officieren naar Zuid-Afrika, om van generaal Joubert de kunst te leeren De Engelschen geven meer kostelyk- dwaze voorstellen van het leger der Boeren, heel goed om hun lichtgeloovige landge- nooten gerust te stellen. Nauwelijks was de oorlog een paar dagen aan den gang, of ze wisten te vertellen van «honderden Boeren, die weer «buistoe* gingenBlijk baar weten ze niet, of willen ze niet weten, van het onderscheid, dat er bestaat tus schen dwang en verplichting. Ze stellen het voor alsof de Boeren een troep vrij willigers zyn, en denken, naar 't schijnt, dat een «vrijwilliger" ook maar komt en gaat naar zjjn verkiezing. Hun huurlingen vechten ouder dwang. De Boereu zijn geen vrijwilligers, maar vormen een volksleger. De verplichting, die op hen rust, is even sterk als de dwang die den huurling ver bindt, maar ze bestaat uit de gewillige verplichtiug van burgers, die weten waar voor ze vechten. Huistoe" gaan, zoo maar op eigen houtje, zou muiterij zyn en natuurlijk de strengste straf na zich sleepen. Ook voor de vrijwilligers. Een particulier schrijven, door mij ontvangen zegt de heer Wormser deelt de volgende bij zonderheden mede, omtrent de «nederlaag", die de Engelschen bij Glencoe aan het Hollander corps toebrachten. «6000 Engel schen stonden tegenover 780 Hollanders en Duitschers. Toen de overmacht al te sterk werd en onze troep moeBt retireeren, hescheu eindelijk eenige Duitschers de witte vlag. Onmiddellijk werd die door de Hol landers neergsscheurd. «Liever sterven riep Coster, en dadelijk daarna viel hy, doodelijk gewond. Kaakebeeke, die aan zjjn zijde stond, sleepte hem stervende uit het vuur weg, X. (de eenige Hollander, wiens naam ik verzwijg) vluchtte, maar werd als deserteur gevat en zal gestraft worden. We leeren uit dit onopgesmukt verhaal wat er geloofd kan worden van de Engel- sche verhalen van Boeren, die huistoe gaan, of de witte vlag hjjschen, op de ambulance schieten en dergelijk fraais meer. Dit een brief van Pretoria, 20 Het is merkwaardig en bswouderings- waardig zoo kalm, goed georganiseerd alles in zoo heel korten tijd op touw is gezet. Natuurlijk, de zaak is al laug voorbereid en ieder heeft sinds maanden gedacht «zal er al of niet oorlog komen Het gouvernement had natuurlijk alle maat regelen genomen, maar toch om de ge heele zaak werkeljjk voor oorlog te rege len, met al de gecombineerde moeiljjkheden, waarmede dit gouvernement heeft rekening to houden, nl. oorlogswet af te kondigen, alle verschillende naties met duizenden en duizenden kleurlingen er onder, de mynen met de enorme waarde, met de belangen vau neutrale naties zoowel als die der vij andelijke natie, om dat alles in een paar weken «achter mekaar te krjj" zoo als men hier zegt, ia feiteljjk reuzenwerk en alles is bljjkbaar uitstekend geregeld. Men heeft zich bezorgd gemaakt, dat 't den Boereu in Zuid-Afrika aan patronen zal kunnen gaan ontbreken. Daarvoor hoeft geen vrees te bestaan. Iemand, die dezer dagen uit Pretoria in Den Haag aankwam, bracht het bericht mede, dat de Transvaal twee put rooit fu- brieken heelt, waar dag ett nacht aan 't vervaardigen vau ammunitie werd gewerkt Van 't bestaan van die volledig toege ruste werkplaatsen was vóór den oorlog niets uitgelekt en daardoor ook aan het Engelsche bestuur aati den Kaap niets be kend. «The Cape Times", het voornaams'e dagblad der Kaapkolonie, heelt iu zyn groot gebouw een stoomfluit laten maken, welke telkeus als er belangrijke telegram men zijn gekomen, met een doordringend gefluit daarvan kennis geeft aan Kaapstad's inwoners, die dan komen toesnellen, om de bulletins te koopeu. Het denkbeeld zegt een Duitsch blad is niet kwaad. Maar men kon het nog verder uitwerken door in den aard van het geluid te kennen te geven van welken in houd het bericht is, en b.v. oorlogsberich ten door een kanonschot aan te kondigen, de aankomst van beroemde kunstenaars of een nieuw seusatiestuk door de «groote trom" of de bazuin der reclame, enz. De Hemel zeggen wij beware ons er voor, dat het hier navolging vindt Koningin Victoria's chocolaad-ge- schenk aan de soldaten in Zuid-Afrika heeft tengevolge, dat er in Engeland nooit zooveel vraag naar chocolaad is geweest als nu. Het is alsof de raenschen er nu eerst de verdiensten vau dat voedingsmid del recht gaan beseffen. Te Londen zijn de kleinere leveranciers uitverkocht en zy kunnen van de groote fabrikanten vooreerst geen nieuwen voor raad krijgen. Ook de chocolaad-autouiaten zijn nooit te voren zoo bestormd als nu. De fabri kanten, die de chocolade leveren voor het Koninklijk geschenk, moeten geen ïeeht- streeksch voordeel by die leverantie hebben, maar door de gevolgen daarvan zullen zij veel geld verdienen vooral wanneer er gevolg wordt gegeven aan het voorstel dat ieder Britsch onderdaan op Nieuw jaarsdag een kop chocolade zal drinken op het heil van de soldaten, die stryden in Zuid-Afrika. Nu, het is tenminste een drank, waar men zijn verstaud bij houdt, als uien het Heeft. De Duitsche Marine-autoriteiten on derhandelen met Marconi over het voor zien van alle Duitsche oorlogsschepen met toestellen voor het telegrapheeren zonder draad. De Heer Marconi gelooft de schepeu in staat te kunnen stellen, nieuws te sei nen tot op een afstand van 100 kilometer, zelfs bij nacht of in zwaren mist. Men is in Duitschlaud doende met nog een andere nieuwe electrische uitvindiug ook al uit Italië. Op uitnoodiging van het bestuur van den Beierschen Staatsspoorweg is Dr. Mario Russo di Asar uit Rome naar München gekomen, om proeven te neihen met zyn uitvinding voor het telephoneeren in spoor treinen. Naar men verzekert, kunnen daardoor twee spoorwegstations in telephonische ge meenschap komen met alle tusschen hen op de lijn loopende treinen. Een bruiloft in Hannover. Een ouderwetsche bruiloft, is de vorige week in een Hannoversch dorp gehouden waar de dochter van een rijken boer in het huwelijk trad met den zoon van een dito uit een naburige plaats. Alle gezinnen uit het dorp en den omtrek, 350 in getal, waren genoodigd. Tot hun onthaal werden 3 runde ren, 8 gemeste varkens en 6 kalveren ge slacht en bovendien verschenen 100 hazen, 250 kippen en fasanten op tafel. De dorst werd met 600 flesschen wijn en talrijke vaten bier gelescht. Voor de koffie werden twee reusachtige ketels gebruikt. Den eer sten dag namen 1000 personen aan den maaltijd deel, den tweeden dag nog 400. Twee muziekkapellen deden dienst. 08 Oorlog in Zuid-Afrika LORENQO MARQUEZ, 29 November. De «Standard and Diggera' News" meldt dat de Regeering der Z.-A. Republiek het beheer heeft overgenomen van de Begbie- gieterij te Johannesburg, waar granaten en andere projectielen worden vervaardigd. Draaiende geschutstanden voor het zware geschut der Boereu zyn Maandag (27 Nov.) naar het oorlogsterrein gezonden. De Daily Telegraph" verneemt nit Kaap stad, dat ongeveer tweeduizend kolonisten uit de Noordelijke districten zich by de Boeren hebben aangesloten. De «Standard" verneemt van zjjne cor respondent te Durban, dat deze een gesprek had met Coolce, een vluchteling uit Ven- terstad, die hem mededeelde dat het geheele district overliep naar de Boeren. Zy zijn vol vertrouwen op de overwinningen staan den kolunisten, die aan Engeland trouw bleven, toe naar Kaapstad te vertrekken, met de mededeeling, dat zy zorgen moeten de koffie voor hen gereed te hebben als de Boeren er aankomen. De correspondent van de «Daily Mail" te Kaapstad bevestigt ook, dat de districten tusschen Colesberg en Burgersdorp zich bij de Boeren hebben aangesloten. AJleen uit Venterstad hebben 20U0 man zich by de Boeren gevoegd. Het transportschip «Ismore" is gestrand op de rotsen in de golf van St. Helena de bemanning is gered, de paarden en ka nonnen waarschijnlijk verloren. Twee andere transportschepen kunnen de haven niet binnenvallen ten gevolge van storm. LONDEN, 4 Dec. Officieel. De «Isntore* is gisteravond in tweeën gebroken. Allen die aan boord waren, benevens 20 paarden, zijn gered. PARIJS, 4 Dec. Uit Londen werd heden- namiddag aan de «Petit Temps* het vol gende geseind: «De «Evening Newsc meldt dat sir Alfred Milner, de gouverneur der Kaap kolonie, een proclamatie heeft uitgevaar digd waarbij alle schietverenigingen in de kolonie onder de wapens worden ge roepen en de vrijwilligers worden gemo biliseerd. Men gelooft niet, dat de eerste minister Schneiner deze maatregelen heeft gecontrasigneerd, want tot dusver had hij geweigerd daartoe over te gaan, wal uaa de juistheid van dit ernstig bericht doet twijfelen". FARMS. I Dec Uit Londen aan de «Petit Tem pst De «Saint James' Gazettec meldt dat lord Methucn de brng over de Modder- rivier lieeft hersteld en zijn marsch naar Kiuiberlcy heeft hervat. Meu onderstelt dat de Boeren zullen trachten de Britsche colonne bij Spytfontein tegen te houden. PARIJS, 4 Dec. Van den Londenschen correspondent van de «Ternpst: Op de vragen betreffende Ladysmith antwoordt het departement van oorlog dat de berichten uit de stad melden dat alles wel is. De »We8tm. Gaz.t gelooft dat generaal Joubert een laatste poging zal beproeven om de troepenmacht van generaal White te vernietigen voor de aankomst der co lonne van generaal Clery. Volgens den correspondent van de «Stan dard* te Kaapstad is onbetwistbaar onder de Kaapsche Boeren in het noorden van de Kaapkolonie een ernstige opstand uit gebarsten. Geheel Venterstad heeft zich aangesloten bij de Vrijstaten. Verscheiden opstandelingen verscheurden en vertrapten daar Bulier's proclamatie. Daarentegen seint de correspondent van de «Daily Chronicle* dat Sauer er in geslaagd is de inwoners van Dordrecht tot trouw te be wegen, door hun voor te praten dat En- geland's zegepraal in 't eind onvermijde lijk is. Aan de Westergrens. LONDEN, 4 Dec. De «Daily Chro nicle" heeft een speciale editie uitgegeven, waarin eeu telegram uit het kamp by Mod- der-rivier voorkomt van 29 November: «Het gevecht van gisteren woedde on geveer veertien uren. De vijand was sterk verschanst. Zyn front strekte zich over een afstand van vyf mijlen langs de rivier uit. Hij was goed voorzien van artillerie en streed wanhopig. De Engelsche artillerie opende het ge vecht bij het aanbreken van den dag, door het beschieten van 's vijands linkervleugel. Het geweldige artillerie-duel duurde ver scheidene urendaarna, toen het vuren wat bedaarde, trok de infanterie vooruit in brigades, over een vlakte die niet de minste dekking aanbood. Zy werden een voudig weggemaaid door de scherpschut ters aer Boeren, die op den tegenoverge- stelden oever waren geateld. Het vuur der Boeren was vreeseljjk zeker De Hoog landers poogden herhaaldelijk de rivier over te steken, doch zij leden vreeselyk door het enfilevent vuur der Boeren en werden genoodzaakt terug te trekken. Eindelijk kwaui een afdeeling der garde aan de overzijde en hield daar uren lang stand tegenover een aanmerkelijk grootere macht. De opinie van den staf is, dat nooit zulk een vuur doorstaan werd, blijkens de auualen van het Engelsche leger. De En gelschen vielen by dozijnen b'j hun poging om de brug te bestormen. De Engelsche artillerie onderhield den geheelen dag een hevig vuur op de stelling der Boeren. De Boeren slaagden er in des avonds terug te trekken met medeneming van hunne kanonnen. De Engelschen hebben thans de vroegere stellingen der Boeren bezet. De verliezen der Boeren moeten verschrikkelijk zijn. In Natal. LONDEN, 4 Dec. De tweede editie van de «Morning Post" bevat een tele- uit Ladysmith van 25 Nov. Het bom bardement der Boeren heeft in de laatste dagen veel meer schade aangericht in de stad. Het Liverpool-regiment en de overblijf selen van het Gloucester-regiment hadden gisteren elf dooden en gewonden. Een aantal burgers en leden van de Natal- politie werden gedood of gewond. De sterkte is waarschijnlijk tieuduizend man. Uit Estcourt wordt van 30 Nov. aan de «Morning Post" geseind Een vrijge laten gevangene schat de macht der Boe ren, die Colenso bezet houdt, op 15,000 man, met vijftien kanonnen in sterke stel lingen. Generaal Joubert voert er het bevel. De Toestand. De «Telegraaf" brengt nu nadere in lichtingen over het gevecht by Modder- rivier, maar ze zijn niet officieel, en dui delijk zyn ze allerminst. De voornaamste stelling van de "Boeren schijnt gelegen te hebben aan de overzijde van de Modder- rivier en de Rietrivier, dat volgt uit het verhaal dat de correspondent der «Daily Chronicle" van den slag geelt, maar hoe moet men dan het slot van het telegram opvatten, meldende dat de stelling der Boeren door de Engelschen bezet is, ter wijl wy alleen weten dat een kleine af deeling Engelschen de rivier kou over steken, en dat de brug nog hersteld wordt Is de hoofdmacht later toch gevolgd, nadat de Boeren hun stellingen verlaten hadden, of hebben zij misschien alleen hun stelling achter de Rietrivier, bij Zevenf'onteinen ontruimd? Hoe dat zij, het schjjutzeker te zyn dat de Boeren nu weer op enkele kilometers ten noorden van de rivier, bij Spytfontein een geducht sterke positie hebben ingenomen, en uit de offiieele Ijjst, thans door het ministerie van oorlog open baar gemaakt, blijkt hoe ernstig de ver liezen der Engelschen by Modder-rivier zyu geweest (toch schijnt uien zich uit Methuen's eerste telegram ook in Enge land die verliezen nog zwaarder voorgesteld te hebben dan zij zyn). De artillerie ver loor 3 dooden en 28 gewonden, het batal jon Hooglanders 18 dooden en 94 gewon den en 2 vermisten, de garde, (4 bataljons) 30 dooden, 160 gewonden en 5 vermisten. In het geheel zyn in het vuur geweest 8 bataljons infanterie, 3 batterijen veldartil lerie, verder vrijwilligers, pontonniers, en, naar 't schijnt het 9de lansiers, ofschoon dat niet veel aandeel in de krijgsverrich tingen gehad kan hebben en slechts een gewonde kreeg. Het geheele verlies by Modderrivier blijkt 475 man te zyn ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2