KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje 1 Januari. Welkomstgroet voor Helder, Texel en Wieringen- Bo. 2799. Woensdag 13 December 1899. 27»te Jaargang. Bureau Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 59. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.l2ys. id. voor bet Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bureami Spoorstraat en Zuidstraat. Advertontlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dvertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRtJDAGS.MOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Wc verzoeken onzen le zers die. volgens gewoonte, een aan Familie. Vrienden of Begunstigers in ons blud willen plaatsen, beleefde lijk daarvan tijdig opgave te willen doen. DB UITGEVERS. dit het Buitenland. Do Boeren in Zuid-Afrika maken liet den Engelschen lastig, zeer lastig. Generaal Huiler die daarginds liet opperbevel over het Eugel- sche leger voert, vraagt maar gedurig ver sterkingen aan eu nu is men in Engeland bezig, om de zevende divisie voor 't vertrek naar 't oorlogstoonecl gereed te maken. Wan neer deze divisie derwaarts zal zijn vertrok ken, is er echter geen quaestie meer van nieuwe versterkingen, want dan is de Engel- sclie geregelde troepenmacht geheel uitgeput. Het gerucht, dat de Regeoring nóg ecno divisie wil samenstellen uit militie-troepen, acht men zoo goed als onmogelijk. Die troopen toch zijn geheel ongeschikt voor don velddienst, voornamelijk in Zuid-Afrika. De mobilisatie van eonc brigade militie zou als een nationaal ongeluk moeten worden beschouwd. En nu vraagt men zich af, wat zal Engeland berei ken met daze ontzettende wapening en troe penmacht Een Duitsche hoofdofficier, die langen tyd commandant was der Duitsche troepen in Zuid-Afrika, en die volkomen op de hoogte is van den toesTand, ook in do Republieken, schrijft: „De militaire voor dooien der Boeren zullen t«-u- ljjk wel op wegen tegen den enorraen j ijk'h.m aan krijgs- middclon van Engeland. Ik geloof, dat deze oorlog een lange worsteling zal worden, zonder dat bijzondere beslissende slagen zullen worden geleverd. Zoolang Engeland niet elders in zijne koloniale belangen wordt bedreigd, zal het in staat zijn, zich met zjjn geheelcn rijkdom tegen de Boeren te keerendoch dan zal do strijd geleidelijk overgaan in een klei neren oorlog, waarin do Boeren nog jaren lang het veld zullen behouden, totdat oindclyk een overeenkomst wordt aangegaan. Van eene onderwerping zal echte r nooit sprake kunnen zijn. Het zal nu spoedig moeten blijken, of generaal Jou- bert in staatisom dcKngelscke ontzettings-troe- pon tegen te houden en af te slaan. Gelukt hem dit, dan zal de positie der Boeren zeker zóó in kracht toenemen, dat zelfs het zenden van latere versterkingen Pingeland niet meer zal baten. De Afrikaanders, die thans nog weifelen, zullen dau de partjj der Boeren kiezen tegen Engeland. Het einde zal dan zjjn, dat Transvaal en Oranje-Vrijstaat niet alleen vrye en onafhankelijke Republieken zullen blijven, maar dat Engeland wordt teruggedrongen nit het deel van Afrika, dat aan de Afrikaanders behoort. Gelukt het echter aan Engeland, zjjue ontzettingstroepen te vereeDigen, en de thans ingesloten troepen to verlossen, dan zal een langdurige guerilla ontstaan, waarvan het einde niet ia te voor zien. De Boeren rallen strijden tot den laatsten druppel bloed. Maar onderworpen zullen zij nooit worden!» Een der Engelache bladen sprak dezer dagen een erg nijdig woord aan het adrós der Duitschers. 't Feit doet zich voor dus merkt het blad op dat zoovele Duit- aohera aan do zydc der Boeren in Zuid-Afrika vechten. Het bedoelde blad trachtte nu, in verband met dit feit, to wjjzen op de omstan digheid, dat de Duitschers altijd voor alle mogendheden en te allen tjjde de huursoldaten zyn geweest. Het blad drukte de verwachting uit, dat op eene kennisgeving van de En- gelscbe Regcering, dat zij een Duitsch legioen zou willen oprichten, zich duizenden Duitschers zouden aanmelden. Een Duitsch dagblad de Vossische Zeitung is verontwaardigd over dien uitval van de overzydo vau het Kanaal, en voegt dan ook het Engelsche blad de volgende woorden toe Waar ooit Duit schers voor vreemde aanspraken streden, heb ben zy niet alleen do Duitsche dapperheid betoond, maar ook den roep verbreid van eene deugd, naar welks bezit Engelund's zonon nooit bijzonder hebben getracht: de goede trouw. Overigons geven wy Engeland den raad, het eens te beproeven met de oprich ting van een Duitsch legioen. Het zou dan beschaamd moeten erkennen, dat nog wat aiylers dan de kans op winst vele Duitschers by het Boeren-leger heeft doen voegen. Men moet al diep gezonken zij», om, als Duitscher zyn leven te wagen in de» dienst van ge welddadige, gewetenlooss goud- en diamant- lords Met dit snuifje zal het En^rlsche blad het vooreerst wél kunnen doen. Een der Berlijnschc dagbladen ziet een bepaalde beteekeni* ia do ontmoeting van de Nederlandsche Koninginnen met den Duitschcn Keizer te Vlissingen. Hot blad is van oordeel, dat die ontmoeting bewijst, dat de algernoone politiek van het Duitsche Ryk niet aan bunden is gelegd door overeenkomsten, met Engeland aangegaan. De verhouding tusschen Engeland cn Holland is zeker sedert het ontstaan der Zuid-Afrikaansche verwikkelingen zeer ge spannen, en de Hollanders maken zich be zorgd voor een mogelyken aanval op hunne koloniën van Engeland'a zijde, en vandaar dat er in Holland injden laatsten tyd stemmen zyn opgegaan, die riepen om aansluiting aan Duitschland. Van Duitsche zijde kwam gesn afwijzing hiorvan, en het bezoek der beide Koninginnen to Potsdam kan als een bewijs gelden voor de aangroeiende iulimiteit tusschen de beide hoven. En in Duitschland is het verleenen dor Orde van den Nederlundschen Leeuw aan graal von Bülow, de Duitsche Miuister van Buitcnlandsche Zaken, algemeen opgevat als een teekon, dat Holland by de Ryksregeering wel degelijk waarborgen hoeft gevonden, die het voor zijne onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van zijn eigen gebied eiseht. Ziet men zegt het Duitscho blad in het bezoek van Keizer Wilhelm aan zyne grootmoeder Koningin Victoria van En geland een demonstratie 'tegen do Boeren, dan kan men in het aandoen van en in de ontmoeting te Vlissingen mot minstens oven- veel redon een demonstratie vóór do Boeren zien. Maar iu allen geval raag uit de hartelyke verhouding tusschen de hoven van Berlijn en 's Gravenhage zeker wel worden afgeleid, dat du Duitsche politiek niet gewyzigd is door invloeden van liet Engelsche hof on van .de Engelsche Regeering. fflïü WSTIJDIHGZJT. HELDER, 12 Dec. 1890. Vrijdagavond werd ten voordeele der slachtoflers van den oorlog in Zuid-Arika door Helders Mannenkoor", onder di rectie van den heer A. J. Leewens in .Tivoli" een concert gegovea. Het doel in aanmerking genomen,, hadden wy een talrijker opkomst verwacht en de schoone uitvoering der mu ziekstukken had dit ook wel verdiend. Vooraf sprak de heer I. Korver een openings woord, die na de aanwezigen welkom te heb ben geheeten, de aandacht vestigde op de droevige goschiodeuis van Transvaal, er aan herinnerde, hoe onze stamverwanten aldaar voortdurend verontrust worden en hoe zij door de hebzucht en heersclmicht der Engelschen in een oorlog zij» gowikkeld, die de veront waardiging der geheele beschaafde wereld heeft opgewekt. De sympathie voor de Boeren uit zich ook hier te lande in niet geringe mate en hoewel men den oorzaak van den oorlog niet kan wegnemen, de gevolgen kun nen eenigszina verzacht worde» door gelden te verzamelen voor de weduwen en weezen der slachtoffers. Ook .Helders Mannenkoor" heaft in dit opzicht iets willen doen on de- gonen, die dit doel steunden, verdienen een woerd van dank. Na dezo toospraak had het concert plaats, dat aanving met het ,'i'rans- vaalsche Volkslied" en het «Wilhelmus", dat de aanwezigen staands aanhoorden. De overige ïmers, die door het koor ten gehoore wer den gebracht, liepen flink van stapelde zui verheid van toon en de nuancecring lieten weinig te wenscho» over. In 't bijzonder noe men wij Vrijheid" van Zweers, .Bede" va» Heinze, «Hollandsch glorie" van Holen .Die Allmacht" van Schubert— Liszt. By dit laatste nummer verleende Mej. P. M. Ruigh Krcns i hare gewaardeerde medewerking. Zy zong met j hare schoone sopraanstem do solo's. Nog meer succes had genoemde dame met de voordracht van «Danklied", muziek van den heer A. J. Leewens. Eenvoudig schoon werd dit door haar gezongen. Het publiek gaf dan ook op ondubbelzinnige wijze zijn goedkeuring te kennen, zoodat zy het lied niet alleen her haalde, maar bovendien een extra nummer ten beste gaf. Nog verdient vermelding, dat de jongejuffrouw C. L. veel bijval inoogstte met haar prachtig pianospel. Zij speelde .Nocture" in B van Chopin en .Tarantolla" van de Beriot en met de jongejuffrouw U. W. (ook geen onverdienstelijke klavierspeelster) de .Sonate" van Mozart. Zondagavond werd tegen verminderden entreeprijs dit coacert herhaald. De opkomst van het publiek was wederom niet zoo groot, als wy verwacht hadden. De Onderofficiersvereeniging ,0 V" hield Zaterdagavond in .Tivoli" een feestelijke vergadering. De Voorzitter, de hr. II. C. Krüsc heette do annwor.igen, in zonderheid de heeron offloieren en donateurs hartelyk welkom, ver geleek dozo feestvierende vereeniging met den toestand in Z. Afrika, wijdde «enige waardcerende woorden aan de Boeren on noo- digde daarop de vergadering uit tot h«t aan heffen van het Transvaalschc volkslied, waar aan voldaan werd. Vervolgens bad de op voering plaats van de blijspelen «VaLche Voeren" en »Een kleine vergissing". Beide tooneelstnkjes vielen om den inhoud eu om de losse, vrooljjke vertolking zeer in den smaak. Ter afwisseling werden eenigo ko mische voordrachten gehouden en een zang stukje ten beste gegeven, die de feestvreugde niet wienig verhoogden. Na afloop had er •en gezellig bal plaats en de zonen van god Mars on hunne dames brachten in ruime mate hulde aan de godin Tsrpsichore' Het Heldersche-kanaal. Nu in dexc dagen het kanaal dat een groot deel der gemeente doorloopt, zich opnieuw door het verspreiden van eeu hoogst onaan- genamen geur kenmorkt, is hot zeker niet onbelangrijk, een blik te slaan op den lijd en de omstandigheden, waarin die vaart tot stand kwam. Toen van 1819 tot 1825 't Noordh. ka naal gegraven was, begreep men dat er behoefte bestond aan eene gemeenschap to water tus schen het oude en het nieuwe deel der ge meente. Dit nieuwe (oostelyke) gedeelte be gon zich te ontwikkelen, toen, in den tijd, dat 's Ryks werf van de plek, waar zich thans het fort .Oostoevcr* bevindt, naar den mond dor haven ,IIot Nicuwediep» verplaatst word. Op het terrein, ten noorden, ton westen cn ten zuiden van do afsluitingsgracht der werf werden sedert 1826 particuliore woningen gebouwd, en men begon tevens den tegen- woordigen Kanaalweg, als eene verbinding tusschen het oude cn het nieuwe deel der gemeente aantelrggen. In dezen toestand der gemeente werd bosloten tot den aanleg van hot Heldersche-kanaal. Ilot werk werd in deu jare 1828 aanbesteed, in het daaraan volgende jaar werd er mede aangevangen, en in 1880 voltooid. De uitvoering vor derde een uitgaaf van f 66.000. Het doel, mot den aanleg van dit vaarwater beoogd, was, om het verkeer te vergemakkelijken. Dit kanaal werd beschouwd als eoue voort zetting van het Noordhollandsch-kanaal, mon zag in, dat het van veel belang was voor de gemeente, inzonderheid voor don handel, 't Vervoer van goederen, waarvoor tot dien tyd toe dure wagenvracht betaald moest worden, kon nu per schip met veel minder kosten geschieden. De groote aan voer van turf in dien tyd de voornaam ste brandstof kon nu gemakkelijk tot aan het Westplein plaats vinden, en allo aan of nabij het kanaal wonende ingezetenen wer den daardoor geriefd. Aanvankelijk velo jaren lang had men hoegenaamd geen last, dat het kanaal water een onaangenamen geur verspreidde, zooals nu wel degelijk plaats heeft. Er zyn in don loop der jaren twee oorzaken genoemd. Vooreerst do zeer sterke uitbreiding der ge meente aan de zuidzyde van het kanaal, de aanbouw van een aantal nieuwe wijken. In die wyken heeft men, evenals in de oudere, riolen aangelegd, die de vuilo stoffen naar het kanaal afvoeren. Men heelt, ter weg neming van het kwaad, enkele malen het kanaal uitbaggerd, en meende daardoor den stank te doen verdwijnen, doch ftl baggeren de voerden de riolen steeds uiouwen voor raad vau stankverspreidendo stoffen aan. Thans herbaalt zich de gruwelyke stank zelfs, vry spoedig na de bagger-periode. Een andere oorzaak moet gelegen ziju in het mindere spuien aan de Koopvaarderssluis, tusschen de haven .Het Nieuwedip* en het Noordhollandsche-kanaal. Dit is een gevolg van de mindere scheepvaart-bewoging. Vroe ger, vóór dat het Noord zee-kanaal in gebruik was gestold, was die beweging hier zeer druk, een gedurig spuien was hiervan een gevolg, en zoowel op het Heldersche als op hot Noordhollandsch-kanaal oefende zulks een zeer merkbaren invloed uit. Na het 70-jarig bestaan van ons kanaal zien we ons thans voor de zeer lastige vraag gesteld hoe komen we bevrijd van het on gerief, dat de stank van dit lange en breede grachtje aan de ingezetenen, en in het bij- aan de omwonenden, veroorzaakt Ceram. Het volgende rondschrijven is te Amster dam verspreid Volgens officieel rapport van den con troleur van Ambou heeft, in 't laatst van September, een hevige vloedgolf Zuid-Ce- ram en de »Oeliassers" op ontzettende wijze geteisterd. Reed3 nu heeft de ramp 3852 slacht offers geè'ischt en bovendien werden er vau 3—10 October 549 gewonden door dr. Louwerier behandeld. Eveneens heeft deze ramp eene bijna on overkomelijke materieele8chude veroorzaakt, bedragende volgens taxatie van de beide posthouders ruim f23S,000. Met zekerheid wordt door den controleur aangenomen dat in doorslag !/s van de bevolking omgekomen is en het aantal le venden nu nog 7704 bedraagt. Als men bedenkt dat deze lieden van alles beroofd zijn, dan zal zeker een ieder ten volle overtuigd wezen dat hier helpen al lernoodzakelijkst, ja een eerste plicht is. Eene commissie heeft zich geconstitueerd om giften te verzamelen. Voorzitter is de heer W. J. Geertsema, lid van de Tweede Kamer, wonende te Amsterdam, Heeren gracht. Machinisten-examens. De Rijkscommissie tot het examineeren van machinisten aan boord van Koop vaardijschepen heeft in hare zitting te Rot terdam gehouden uitgereikt het diploma C aan de heereu W. F. H. Bünnekamp, W. A. Verschoor en J. G. Shidisonhet diploma B aan de heeren: L. P. van der Zwaai. L. Everts, P. J. Muchall, J. B. Kemeling. f. J. Eggel, J. Koning en W. F. t. Ingen het diploma A aan de heeren G. J. de Rie. B. Kraal, G. H. C Rujjtor, J Puister, C. H. J. Büuse, J. J. Hartman, J. H. Wageuaar. P. Spujj en W. C. Hoek, 21 candidaten hadden zich aangemeld. Transvaal en Oranje-Vrijstaat! Een Hollandsch ingezetene uit Pretoria is naar uit Nijmegen gemeld wordt met zjjn gezi 1 naar Nederland terugge keerd, aangezien hij zelfs geen politiediens ten aldaar durfde vervullen. Tengevolge daarvan heeft hij het hem toebehooreud huis te dier plaatse moeten prijsgeven. Heldhaftig is anders Voor de Ambulances. Het hoofdcomité van het Nederlandsche >Roode Kruis" heeft besloten, om met het Duitsche stoomschip Kanzier", dat den 23en a. s. van Amsterdam vertrekt, voor de beide Nederlandsche ambulances in Zuid- Afrika eene belangrijke versterking van personeel, materieel en een nieuwen voor raad levensmiddelen uit te zenden. Aan deze uitzending zullen worden toegevoegd dr. E. van Rjjckevorssel te Rotterdam als geleider en verder drie medici en vier mannelijke verplegers. Een proclamatie. Op verzoek vau den consul-generaal der Zuidafrik. Republiek publiceeren wij de volgende proclamatie van president Kruger >Nademaal omstandigheden het nood zakelijk maken de bepalingen neergelegd in art. 40 vau Wet No. 20/1898 van kracht te verklaren voor burgers die zich aan commando-dienst onttrekken, doordien zij buitenslands vertoeven Zoo is het, dat ik, Stephanus Johannes Pftulus Kruger, Staatspresident dar Zuid- afrikaansche Republiek, met advies en condent van den Uitvoerenden Raad, blijkens art. 929 zijner notulen, dd. 10 Oct. 1899, daartoe gemachtigd door den Ed.Achtb. Volksraad, hiermeds proclameer en vast stel, dat alle buitenslands vertoevende burgers der Znidafrikaansche Republiek, tenzij hun verblijf buitenslands door de Regeering geautoriseerd is, mits deze wor den opgeroepen om zich tot het doen van commandodienst aan te melden bij hun commandant of veldcornet, Bij gebreke van voldoening aan deze oproeping binnen 14 dagen na afkondiging dezer proclama tie zullen burgers, die persoonlijk dienst plichtig zijn, en verzuimd hebben zich aan te melden binnen den voorzegden tijd, met inachtneming van art 40 van wet No. 20/1898, en in termen van wet 18/ 1898, onderworpen zijn aan eene boete van 100 tot 500 of gevangenisstraf van 1 tot 5 jaren, met verbeurdverklaring van het stemrecht en geheele of gedeel telijke verbeurdverklaring van alle eigen dommen binnen dezen Staat. Bij toepassing van straf zal door het Hof in aehtgenomen worden de tijd en de omstandigheden waanonder burgers als hoven omschreven den Staat verlaten heb ben, zullende boete verhaalbaar zijn bij wijze van lastbrief op de roerende en onroerende goederen van den veroordeelde. God behoede land en volk. Gegeven onder mijn hand, dezen lOden dag van October 1899." Dreyfus heeft een brief van den vol genden inhoud gericht tot senator Clarna- geran, voorzitter der Senaatscommissie voor het ainnestiewetsontwerpDen dag dat mij de vrijheid, die ik niet verlangd had, hergeven werd, schreef ik de volgende ver klaring (hier volgt de indertijd door Drey fus afgelegde verklaring); waarop vervolgd wordtHet past mij niet, mij in te laten met politieke oplossingen te bereiken door de aumestiequaestiedoch indien het vonnis, dat luy onrechtvaardig trof, mij beroofd heeft van myn burgerrechten, zoo bewaar ik toch volkomen myn rechten als tnensch. Ik verlang van de openbare macht slechte dit ééne, dat zy mij van geen der wettelijke middelen beroove, om een hervatting van mijn proces mogelijk te maken. Ik draag iu mijn hart noch haat noch wraakgevoel, doch ik wil voor mijn kinderen eu voor mijzelf de verkondiging vau mijn onschuld naam der Republiek, in naam van Frankrijk. Ik heb recht op waarheid eu ge rechtigheid, ik verlang dus, dat men mij alle middelen laat, om wettig te bewyzen, dat ik onschuldig ben aan de misdaad, door •en ander begaan en waarvoor ik tweemaal onrechtvaardig veroordeeld ben". Da Oorlog in Zuid-Afrika Daar de Zuidafrikaansche oorlog op de politieke verhouding van bijna alle staten van invloed zal zjjn, of al geweest is (men denke aan de beroering door Chatn- berlains rede te weeg gebracht) bepaalt zich als van zelf ieders aandacht op die oorlog. Verscholen onder andere berichten om trent dien oorlog vinden wjj in de Engel sche couranten een bericht, dat iets te denken geeft. De »Sumatra" is aangekomen met 150 »gewonden" uit Zuid-Afrika. Terloops wordt echter gemeld, dat slechts 2 man de twee officieren van de 150 gewond zjjn, de rest zjjn zieken. De ont beringen die deze soldaten vóór en tjjdens den slag van Elandslaagte dus toen de oorlog nauwelijks was uitgebroken ge leden hadden, waren te veel voor beu ge weest en had voor niet minder dan 150 repatriecriug naar Engeland noodig ge maakt. Zij hadden geleden aan dysenterie, malaria, rheumatiek enz. en klaagden bitter over de ontberingen, die zjj gedurende de eerste paar dagen vau den oorlog geleden hadden. Na dien tyd is de toestand veel erger geworden. Brieven van Engelsche dagblad correspondenten van begin November noe men den hygiënischeu toestand verschrik kelijk. Men moest om door het kamp te komen tot aan zjju knieën door de modder waden. En daarin hebben de Engelschen nu loopgraven en kelders gegraven om zich tegen het Boerenbouihardeinent (dat geen uitwerking heeft) te beveiligen. liet is niet te optimistisch aan te nemen dat de Engelsche troepen te Ladysmith bjjkans geen offensieve gevechtswaarde meer hebben. In de meeste oorlogen is het verlies dat de troepen lijden door ziekten grooter dan het verlies aan dooden en gewonden, en men kan gerust aannemen, dat de oorlog in Zuid-Afrika in dezen geen uitzondering "zal vormen. (Hbl.) Elandslaagte. De »Delüscbe Crt." schrijft: In spanning zien wjj Nederlanders steeds uit naar berichten van het oorlogsveld in Zuid-Afrika. Bjj de groote belangstelling die deze onrechtvaardige krijg bij een ieder opwekt, komt nog bij een zeer groot aantal landgenooten de bezorgdheid over het lot van dierbare verwanten, die zich in de be dreigde Republieken een werkkring gescha pen hebben Ovor hen, die bij de commando's te velde zyn ingedeeld verkeert men in voortdurende ongerustheid, doch minder bezorgd was men over den echtgenoot, zoon of broeder die ons geschreven had bij de ambulance te zyn ingedeeld, wij dachten hem niet aan rechtstreeks gevaar blootge steld. De berichten omtrent de wijze van oorlogvoeren der Engelschen hebben dat vertrouwen reeds aan het wankelen gebracht. Wy kregen inzage van eeu particulier schrijven van een Hollander, familielid van een onzar stadgenooten, en ingedeeld bjj de ambulance der Boeren. Het schrijven is gedateerd van Elandslaagte waar bjj werd gevangengenomen met twee doctoren eu de geheele ambulance. Op wonder baarlijke wijze is bjj ongekwetst gebleven daar de ambulance tweemaal een hevig vuur moest doorstaan en een granaat door het dak van de loode sloeg waar men aan tafel zat. Kleederen, dekking, geld alle3 heeft hy in dien slag verloren. >Het is", schrjjft hij, »een bloedige en verschrikkelijke oorlog". De correspondent van de Daily News" te Molteno meldt: De Boeren hebben alle bruggen van Henning te Burgersdorp her steld en hebben spoorwagens vermeesterd, waarmede zij hun levensmiddelen en munitie willen vervoeren. Zij worden al stout moediger, en zelfs zijn zy op twee hoeven op een kleine vyf kilometer van Molteno versehenen. Toen een sterke politie-afdee- ling kwam verkennen, waren zjj al weg. Volgens de Daily News" heeft de En gelsche regeering alle maatregelen getroffen om ten spoedigste een nieuwe cavalerie brigade, sterk 4000 man, naar Zuid-Afrika te zenden. PARIJS, 8 December. De verneemt uit Londen Het stoomsohip >Maltby<, met steenkool op weg naar de Kaap. heeft bij Shields schipbreuk geleden. De bemanning is gered. Bij de schipbreuk van de >Ismore" zjjn 281 paarden verloren gegaan, voorts al het ambulance-materiaal, de uitrusting van het 9de regiment huzaren, een zeker aantal kanonnen van het 73ste batterij en veel munitie. KAAPSTAD, 7 Dec. De Boeren hebben zich meester gemaakt vau de pont over de Oranje-rivier bjj Prieska(90 Eng. mjjlen westelijk van Hopetown) en den staal- draadkabel gekapt, zoodat het onmogelijk is de rivier over te steken in een tyavau hevige regene. Telegrammen uit Oranje-Rivier melden, dat de Boeren den spoorweg 20 mjjlen ten Zuiden van de Modderrivier hebben opge broken. Volgens de South African News" werd •en gepantserde treia, die daarheen was gezonden, niet granaten besehoton. LONDEN, 9 Dec. De Daily News" bevat een telegram uit Kaapstad van 5 dezer, meldende, dat het Engelsche stoom schip Mashona", reeders de British and Colonial S. N. C." (Bucknall Bros), uit New-York te Port-Elisabeth is binnenge bracht. Het schip had eeu lading van 17.000 zakken meel aan boord, bestemd voor Transvaal, via Delagoabaai. Het schip werd met beslag belegd door de Engelsche kanonneerboot »Partridge". PRETORIA, 8 Dec. De Nederlandsche en de Duitsche ambulancecorpsen zjjn hier aangekomen en met zeer groote geestdrift ontvangen, terwjjl adressen van verwel koming werden aangeboden. De helft der ambulances gaat naar den Vrijstaat, de andere helft naar Nat al. Gevechten in de Kaapkolonie. NAUWPOORT, 9 Dec. Voorhij Arundel hebben op grooten afstand schermutselingen plaats. De Engelschen trekken voorwaarts naar Sannahsdam de Boeren trekken terug in de richting van Taaibosohlaagte. MOLTENO, 10 Dec. Generaal Gatacre heeft met tweeduizend man en twee batte rijen een geforceerden marsch naar Storin- berg gemaakt, waar de Boerèn een zeer sterke stelling hadden bezet. De vjjand opende het vuur eerst toen onze troepen tot den voet van zjjn stelling waren gena derd. Toen begon een groot artillerieduel dat van vier uur in den morgen tot zeven uur aanhield, waarop onze troepen zich terugtrokken iu een onneembare stelling. LONDEN, 10 Dec. Het Departement van oorlog heeft van generaal Gatacre het volgende telegram ontvangen: »Ik betreur het zeer te moeten mede- deelen, dat mijn aanval hedenmorgen op Stormherg met zware verliezen is afge slagen. Ik was door de gidsen onjuist ingelicht over de stelling van den vijand en bevond het terrein zeer ondoelmatig." De bevelvoerende generaal te Kaapstad meldt, dat voor zoover bekend is generaal Gatacre de volgende verliezeu leed 9 officieren gekwetst en 9 vermist, 2 minde ren gesneuveld en 596 vermist.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1