Kinderspcelgoetai. JE MME DBÜIF". RECLAME „DE TIJD", TImpff. DEGELIJKER E« VOORDEELIGER WALRAVEN, Damss- en Heerenrijwielen Lood-, Zink- en Leiwerk. Zonder Alcohol. Haarlemmerolie FLENS, P.OCNAO 75 GULDEN, Ruim 200 jaar Pension billijk. Nieuwe Haring, Schotsche nieuwe Haring A. POSTMA, Spoorstraat. Hyp otheekbank A. J. DE JONGH. Vertrouwd adres RIJWIELMAGAZIJN, WESTSTRAAT 84. G. M. SMITS. met beste systeem Punlopbanden, P. DOQREWAARD, Westslraat 84. betreffende VERNISSEN en POLITOER, C J. DE JONG, Érroelp opniimittfj Slijters extra korting. 87. WESTSTRAAT 88. J. VAN WILLIGEN. H. WIT, Voor IJMÜ1DEN verkrijgbaar bij den Heer D. C. KAAN. Oprechte Haarlemmer-Olie, H. C. HOCH, Heldersche en Nieuwedieper lelk-Iniichtiog, IIËLH, D. RAMLER, Depót in Koppen' die afkondigde dat t 'o Vryataters, die na den 24on Juni (volgons een vroeger bericht den 14en) gewapend aangetroiïon worden, als rebellen beschouwd en hehandeld zullen wor den. De Boeren beweren, dat zy patriotten zyn en geen rebellen. De proclamatie heeft den vyand tegen ons verbitterd. De Boeren toonen geen plan om zich te onderwerpen, en hangen met de grootst mogclyke hard nekkigheid aan hun stellingen. Generaal Rundlc moet onverpoosde waakzaamheid en rustelooze krachtsinspanning ontplooien om den vijand te beletten door zyn linien heen te breken en al het werk vnn den veldtocht ongedaan te maken. President Steyu herza- melt de burgers en gebruikt die proclamatie als een verzamelkreet. Strijdbare mannen komen elk uur tot hem en bedreigen generaal Rundlc'8 ontzaglijk uitgestrekte linie, die echter, schoon buigbaar, tot nog toe ondoor- dringbuur is gebleken. «Ik ben van raeoning, dat generaal Rundie den sleutel houdt op al onze tegenwoordige operaties in Zuid-Afrika, en ik geloof, dat de vijand er ook zoo over denkt. Ik begrijp niet, dat men overwegend dit deel van het vyan- delyk grondgebied voor onderworpen houdt. Ik geloof, dat de vijand zich toerust om eiken duimbreed grond te betwisten. Do commando's zwermen by tusschenpoozen over de kopjeB langs ons heele front, er op loerende om Rundie te verrassen. Zy vertoonen een ver wonderlijke beweeglijkheid, blijven nooit vele uren achtereen in een stelling. Het commando, dat nu voor ons ligt, kan by het aanbreken van don dag 60 kilometer weg zijn of van nacht door onze liniën trachten heen te komen en burgers op te roepen. Toen ik van Winburg uit, in gezelschap van Wyndham, van do »Daily Mail", deze divisie (van Rundie) trachtte te bereiken ontsnapton wy meer dan eens ternauwernood aan do Boeren. Ik beproefde eerst over Se nekal door te komen, maar ik werd door patrouilles van den vyand teruggedreven. Later kwam ik over Trommel door. Ik vond herberging en vriendolyko behandeling en werd voor geva- genschap hewaard, dank zy den goeden naam, door generaal Iiundle, in zyn vorkeer met de bevolking, achtergelaten. De Boeren hebben in alle gevallen, die ik heb kunnen waarnemen, het leven en den eigendom van Engelsche boeren en hun hui zen in do aangeduide districten geëerbiedigd. Zjj commandeerden alleen rypaardea op voor oorlogsgebruik." Uit nadere berichten omtrent het gevecht bij Standerton, op den 3den Juni, blykt, dat het totaal aantal Engelschen, die door Stan derton werden gevoerd en in den Vrijstaat door de Boeren werden gevangen genomen, beliep 580. Van hen waren 440 Impcrial Yeoraanry en de overigen behoorden tot de brigado Hooglanders. In do gevangenneming van de ycomanry schynt de Boorongenerual Do Wet zyn ka rakteristieke slimheid weder eens te hebben gebruikt. Do ycomanry, die niet wisten, dat lord Methuen Lindley had ontruimd en dat het opnieuw bezet was door De Wet, na derden do stad op zeer zorglooze wyze. De Wet had bericht ontvangen van hun nade ring en zyn mannen lagen in hinderlaag. Alen liet do yeomanry Lindley binnontrekkon. Het eerst kregen zy kennis van de aanwe zigheid van de Boeren door een salvo, ge volgd door een eisch, om zich over te geven. Daar er geen sprake van terugtrekken was en de Boeren sterk in de meerderheid waren, was het gcheele bataljon genoodzaakt, de wapenen neer te leggen. Het ongeval met het detachement van de brigade Hooglanders vond plaats tusachen Roodeval en Heilbron op 4 Juni. De Hoog landers escorteorden een convooi van 61 wa gens vun Roodeval naar Heilbron, toen zy werden aangevallen door De Wet's troepen macht ton getale van 1400 man met 7 ka nonnen. Weerstand bieden was nutteloos: de Hooglanders gaven zich over en de Boeren maakten zich meester van hot convooi. Intusschen waren de yeomanry naar Vrede gebracht en daar bleven zy, tot de Hoog landers by hen kwamen. Gezamenlijk ver voerde men hen nu naar Standerton op weg nasr Machadodorp. De gevangenen deelden mede, dat zy door de Boeren goed werden behandeld. Generaal De Wet had den burgers persoonlyk last gegeven, alles te betalen, wat zy den gevangenen afnamen. De Boeren had den het voornamelijk voorzien op de veld- flesschen en de veldkykers hunner gevan genen. De correspondent van de >Arnhemache Courant" te Kaapstad schrijft, dd. 4 Juni Waarlijk, den weinigen Hollanders, die hier wonen, gaat het goed. Sommigen zyn zelfs ryk gewordendat zyn nl. zy, die handel dreven, een winkel of winkels had den, of in huizen deden. En nog, neen thans vooral, is er voor Hollandsche han delaars hier geld te maken. Thans vooral, nu het Jingoïsme den Afrikaander gruwe- lyk stuit en al wat niet-Engelsch is, ge zocht wordt, thans nu een Afrikaander jongen zich diep beleedigd acht, als hg, zyn Hollandsche lessen niet kennende, te hooren krijgt»Och, jjj bent ook al een Engelschman 1" Waar is toch die krachtige, onderne mende Hollandsche natie van de 17e eeuw, die alles probeerde, in alles slaagde. Voorzichtigheid schijnt thans de leuze. Voorzichtigheid laat het kapitaal in de brandkasten beschimmelen. Dat moet van de Engelschen gezegd worden, zy kapitein Hot zinken, «zal ik ooit myn vader kunnen vergovon Arme moeder, zoo uwe deugd to miskennen, en u naar een bedriege- lyken schijn tot zulk een treurig leven te veroordeelen en u zoo wreed te verstooten. O, welk een hart van steen moet majoor Warfiold, myn vader, die my niet eens kent, bezitten Ach, Horbert. ik durf aan 't lijden myner moeder niet denken, want dan stygen gevoelens in my op, die byna aan haat en verachting grenzen jegens dengene, die ik als myn vader eeren moet!« «Traverse,» hervatte Herbert, »je hebt toch zooovcn de bekentenis van kapitein Lenoir gelezen. Zijn ze eenigermate veront schuldigend voor uw vader? Wees niet on rechtvaardig jegens hem, vergeet niet, dat by door dezen Lenoir bedrogen werd en geloof my, wanneer ik zeg, dat majoor War- fleld, uw vador, door do scheiding van die gene, wolko hy oprecht beminde, niet minder leed dan uw moeder zolve. Uwe ouders waren beiden het slachtoffer van een schand daad, zooals kapitein Lenoir zyne handel wijze zelf noemt, zy waren het slachtoffer zijner wraak, en 't ware onrecht van u, Traverso,» ging Herbert voort, «dengene verbittering te toonen, dio zonder twyfel op dit oogenblik brandt van verlangen je met open armen te ontvangen en aan zijn vader- hurt te drukken.» «IIoo dat? Ileeft majoor Warfield reeds kennis van den inhoud dezer papieren vroeg Traverse. (Wordt vervolgd.) wagen en zij winnen. En niet al leen de Engelschen ook de Joden van alle natiën, en hier vooral de Poolsche Israëlietschoenmakers, kleermakers, win keliers velen van ben zijn Polen. En ik twijfel sterk of één van hen ooit vroe ger dat ambacht of die bezigheid had: Maar het gaat hun goed. Ge moet ze hooren vertellen de Hol landers, die hier zyn, hoe bijna allen hier kwamen tusschen '60 en '70, met zeil schepen, met weinig geld en een wei nig behoeften. Zy of hunne ouders waren knechts of bedienden; ze hadden hun eigen weg te banen, ze hieuwen hun eigen nis en geen hunner of hij is er boven op gekomen, behalve misschien een of twee uitzonderingen, die het aan drank of aan huwelijk met kleurlingen te wyten hadden dat ze laag bij den grond bleven. Nog is er plaats voor velen in dit heer lijk land, vooral thans! Hoe menigeen werkt in Holland hard, jaren lang, en kan in den zwaren strijd om het bestaan het hoofd maar nauwlyks boven water houden. Komt toch hierheen met uw flinke zonen en dochteren en maakt uw weg. Bekwame ambachtslieden vinden ruimschoots brood. En wat is de reis thans? Een stapje van Holland naar Afrika. Ja, 't is belachelijk, hoe men in Holland aan zyn klein plekje vast zitwat een gebeurtenis was het voor vele Geldersche menschen, als ze eens te Amsterdam geweest waren. Ja, men zit ontzaglyk vast! En diegenen, die er nog over denken om het vaderland te verlaten, zullen eerst nog hemel en aarde bewegen om de meest gedetailleerde inlichtingen by consuls, die alleen de bovenkantjes van het leven zien en geen gewone menschen bezoeken, of bij commissies, die soms by- oogmerken hebben voor haar optreden. Zoo althans ging het my en velen anderen, vóór ik het oude vaderland met vrees in 't hart verlaten durfde en later mij be klaagde, dat ik maar niet tien jaren vroeger was gegaan. Men zegt, dat de scholen er de schuld van zyn en dat Duitschland, waar al hon derd jaar leerplicht is, heel wat flinkere burgers aau de wereld aflevert dan Neder land. 't Is waarook een Duitscher be weegt zich gemakkelijk. Maar hoe dan de 17de-eeuwsche Hollander Toen deden de scholen het zeker niet. Neen, ik geloof, Nederland heeft een te gemakkelyken tijd gehad gemak vernauwt den gezichtskring; men ziet op tegen een beetje moeite als tegen een bergMisschien heb ik het verkeerd ik hoop het. Maar gaarne zag ik hier meer Hollandersniet menschen, die dadelijk naar den consul loopen, zooals laatst een Hollandsche fotograaf. Hij vroeg werk door bemiddeling van den consul. Deze gaf een briefje en de nieuweling kwam in de dokken te land om met de kaffers sche pen leeg te kruien Alles zal reg kom!" zegt de Afrikaan der en dat is een goede leuze. En het is bemoedigend voor mij te zien, dat het myn landgenooten zoo goed gaat. Niet de amb tenaar ik ken er die hier 40 jaar onder wijzer geweest zyn, die wel een netten stand hebben, maar volstrekt geen geld konden overleggen. De oude Straszheim, die thans te Stellenbosch woont, behoort tot dezen als die zeventiger eens een boek wilde schrijven over het onderwys in Zuid- Afrika van de laatste 50 jaar, dat zou iets interessants zynMaar geld maken, ryk worden, dit is een hooge uitzondering in de ambten aars-wereld. Handel en nijver heid, dat zijn de paden, die naar het fortuin leiden. Maar Holland kont deze kolonie maar al te slecht De gevangenen van Waterval die door de Engelschen bevrijd zyn, zijn vereenigd tot een samengesteld regiment, onder bevel van de bevryde officieren. Toen generaal French de gevangenis opende, namen de manschappen van de batterij rijdende ar tillerie die te Sanna's Post gevangen waren genomen, het Boeren-Maxim dat de ge vangenis bestreek en sleepten het 19 KM. ver tot Pretoria. Vree Vrees niet, klein kuddeke, vrees niet, Hoo veel gy ook moet lyden. Uw rein geloof, uw heilig recht, Zyn u tot steun in elk gevecht, En doen u moedig stryden. Vrees niet, klein kuddeke, vrees niet, Hoe de overmacht moog' woelen. Verjaagd van eigen have en goed, Wydt ge aan uw grootsche zaak uw [bloed Hoog is uw reinst bedoelen. Vrees niet, klein knddeke, vrees niet 1 Uw deugd blinkt steeds verheven. Herneem dra in der volkren ry Uw plaats weer, vroom en vroed [en vry God moge u uitkomst geven W. M. Tm. ADVERTENTIËN. Goedkoops Zeetochten van Nieuwediep naar Texel V.V. per R.S. Kampioen" en >Ada van Holland", eiken Zondag, gedurende de Zomermaanden. Retourbiljetten uitsluitend geldig op den dag van afgifte Ie Kajuit f 0.50, 2e Kajuit f 0.30. Dienstregeling: van Texel 's morg. 4.15. 6.50, 's nam. 2.30, 5.15 van Nieuwediep 's morg. 5.30, 9.80, 8 nam. 4. 6.30 (Plaatstyd). Tarief voor kinderwagens, fietsen en honden15 ct. enkele reis, 25 ct. retour "Wtó- DE DIRECTIE. Bondis - Hotel. Beveelt zich aan. Koele Zaal Lommerrijke Tuin. Ruime Kamers. Propriëtaire. Heden ontvangen: JW de eerste Hollandsche buitengewoon groot soort12 cent per stuk. 5 Cent. Alle dogen groote Afslag van Nieuwe Aardappelen, en ruim voorzien van Versche jonge Groenten. LAGE PRIJZEN. De 's Gravenhaagsche verstrekt Gelden tor leen, tegen MATIGE RENTEN en AANNE MELIJKE VOORWAARDEN, op Huizen en Landerijen. Inlichtingen te bekomen te Helder by den Heer lino t> o 1 s per flesch f 1.05. Bassingracht, KIEIIWEDIEP. 18 - SCHAGENSTRAAT - 18. Heldersche Machinale Brei-Inrichting. 122. Spoorstraat. 122. Sterkeecht van kleur blijvende SCH00LK0USEN. Eigen fabrikaat. Bij ondergeteekende is steeds verkrijgbaar Ie kwaliteit PAARDENVLEESCH, hetwelk steeds voor en na het slachten door Rjjksveeartsen gekeurd wordt. Pryzen zyn als volgt Biefstuk 35 Rookvleesch 45 Rollade 22 Boterhamworst 35 Lapjes en Gehakt 20 Metworst 30 en Rookworst 22 cent. Alles per 5 ons. Aanbevelend, Uw. dnr. K. SLIKKER. voor Koper, Tin, Zink, Lood, IJzer, enz. Begrijp uw eigen belang en kom in het Huis met recht van wederinkoop Lange- straat No. 11. Daar krijgt men de hoogste waarde en soliedste behandeling. Laat zich aan huis ontbieden. J. KIKKERT. Tegen de bekende concurreerende prij zen zijn in bovengenoemd Magazijn verkrijgbaar alle soorten Manufacturen, GarenBand, Sajet, Kanten hinten, Festons, Strooken, enz. enz. Groote sorteering gemaakte Goederen, Jaeger en Tricot Goederen, IJzersterke Schoolkousen en Cheviot Jon gensbroeken, Witte en Dril Jongensblousen, gemaakte Kinderjurkjes, enz. enz. Alle Artikelen zijn wegens de groote voorraad zonder prijsverhooging ver krijgbaar. Aanbevelend Ui" Cieëmuilleerd <-n Vernikkeld, voor slechts met BORTDS&ARAIVTIE. Aanbevelend, In het zoo jfunsiig- bekende adres, is daar ook te verkrijgen alle mogelijke kleuren BUSSEN VERF, uit de Haarlemsche Stoomverffabriek. Gereed voor 't gebruik, en van zeer g-oede kwaliteit. Tegen concurreerenden prijs G WULFFELEHOPMAN. In „DE KLEINE DROGIST" - VLAMIMGSTRAAT No. 19. Aanbevelend, BIJ aanvraag, ook van buiten deze gemeente, wordt direct prijsopgaaf verstrekt van alle bij het bouwvak voorkomende Lood-, Zink- en Leidekkerswerk en aan leg van Waterleidingen, zoomede Zinken Luchtkokers, Rookverdrijvers, alle soorten Baden, Geysers, Closets, Handwaschfonteinen, Waschtafels en Waterfilters. Onderhoud van Gebouwen, Kerken, enz., tegen jaarlijkschen vasten prijs. Ropartvtloworli spoedig en toUllJIs. Loodgieter, Zinkwerken en Leidekker. Zich aanbevelende, ftÉaaaai tegen toultengewoon lago prijzen. niet clenliDnnr dan de bereide GROND- en GLANSVEKF, uit de Machinale Verffabriek »DEN HELDER". gevestigd 1876. Noord-Holland - Binnenhaven 74. heeft de oprechte HAARLEMMER OLIE het beste succes der wereld. Dit medicgn wordt aanbevolen als uitstekend voorbehoed- en geneesmiddel voor allerlei ziekten door gevatte koude ontstaan; het enorme verbruik van dit medicyu over de geheele wereld, waarborgt reeds voldoend succès. HH. Winkeliers en gebruikers vraagt alom deze wettig gedeponeerde alle andere is namaak en schadelyk voor de gezondheid men eische altijd den naam van Gebrs. WAANIiG T1LLY, Eenigste Fabrikanten van de oprechte Haarlemmer-olie te Haarlem. Onze fabriek heeft ruim 15000 verkoophuizen en verzending over de geheel* wereld. Alleen verkrygbaar 20 cent per fleschje, by de Firma HËMZHSTiSHEH, Spoorstraat GS, Hel der. Aanbeveling en bestellingen van H.H. Dootoren aan ons kantoor ter inzage. Likeuren 'per 7i fl. f 0.60 Wijnen. Roode Vruchtenwijn per 7i fl. - 0.45 Appelwijn Vi - 0.50 Wittewijn 1/1 - 0.50 Madera7i - 0.60 Heureka- 0.60 Limonade-Siropen. Aardbei- en Framboos per liter f 0.70. Zuiverheid gegarandeerd. Aanbevelend, Spoorstraat 28. N.B. Bovenstaande prijzen zijn met inbe grip flesch ad f 0.05. BINNEN HA VEN 17- Dagelijks versch verkrijgbaar; in flesschen gepasteuriseerde bacteriën vrije 8 cent per flesch. HONDENVLEESCHBROOD, steeds voorradig per pond 12 ct. Opvokvoeder v. kuikens 6 Vleeschmeel v. hoenders 5 Zware Gerst per kop 57» en 6 Kleine Maïs 5yg en 7 Grove Boekweit 12 Hennepzaad c 10 Machinaal gezuiverd Kippenvoeder, per kop 5 en 57s Broedeieren van witte gekruiste Italiaansche Kippen per stuk 5 Eenig adres: Sluisdijkstraat 75 - Helder. T. EIDBIVa. Schilder, Glazenmaker en Behanger, beveelt zich beleefd aan voer alle voorkomende Schilders- werkzaamheden, tegen bil lijken prijs. Adres2e VROONSTRAAT No. 61. HE echte: van de Erve Tilly. gor Slijters fabrieksprijs.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1900 | | pagina 6