'I Vlicieii BlsJijc", Kleim Curait mr Helder, Teiel ei WieriDpn, TWEEDE BLAD. VREESELIJKE RAMP EGON's VROUW. van Zaterdag 29 September 1900. Ingezoncieii. Mijnheer de Redacteur! Vergun my s. v. p. eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad, tot opheldering, om eens voor alle burgers, groot en klein, dc waar heid te zeggen. Bij voorbaat mijn dank voor uwe welwillendheid. Als bode eener Vereeniging der Neder- landscho Nijverheid der Blinden-afdeeling te Alkmaar, is ondergeteekende ruim 2 juar werkzaam geweest en met het meeste succes heeft hy er voor gewerkt, maar door het slechte beheer van zijn patroon, door het achterblijven der prijzen, heeft menigeen voor zijn lidmaatschap bedankt. Daar nu door de genoemde oorzaken de zaken achteruit zijn gegaan, is dit de schuld van den patroon en niet van den bodedaar de bode niet boter wist of het was voor arme, ongelukkige blinde menschen waar hy voor werkte, zoo deed hij zijn werk met pleizier en mocht het genoegen smaken er verscheiden leden by te krijgen. Daar hier jaarlijks twee blinden komen tot 't houden eener collecte, werd er by zekere burgers gezegd dat er hoegenaamd niet wordt verloot vanwege de blindengestichten. Myn patroon werd daarop ontboden, maar door een brief van reeds jaren geleden voor te lezen, heeft hij hen tot het geloof gebracht dat do zaak in orde was. Door den patroon ontslagen, zeide ik hem dat 't dan myn plicht was de heeren van het gesticht te bedanken, waarop by antwoordde •dat zit nog*. Daarby kwam dat de onder geteekende nog twee pryzen moest ontvangen voordat hy wilde afrekenen en toen heeft de directeur zelf erkend dat hy den prijs, die uiterst slecht was, in Alkmaar had gekocht en deze dus niet door de blinden was ver vaardigd. Laat u dus niet langer misleiden door een man, die, onder den naam van voor blinden werkzaam te zyn, werkt ten eigen bate, om anderen geld uit den zak te jagen. Veel, zeer veel zou ik nog kunnen schrij ven, maar bevreesd zjjnde dat ik van de welwillendheid van de Redactie te veel plaats ruimte zou vergen, eindig ik en dankbaar voor de plaatsruimte, teeken ik Uw dw., F. VAN DAM. Ie Helder. S. VISSERLyst uit Haarlem, f 3. 1 VEREENIGING VERGUNNING: Door tusschenkomst van de Afdeeling Helder, f 64. Te zamen f S99.841/* Vorige opgaven f 15071.93Vs Totaal f 15471.78. Onder liartelyken dank aan de milde gevers, houdt het Bestuur zich beleefd aanbevolen j voor de inlevering van nog circuleeronde j lijsten. Namens het Bestuur der Helderscho Visschersvereeniging, C. S. DE WIT, Voorzitter. FRED. VAN TWISK, Secretaris. Helder, 28 Sept. 1900. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndiê: D.um tolm) J" laat. busl. poit-beiorg- >/h PoBtk, 28 Sept. o 19 Oct. 28 Ocl p. zeepost via p. zeepost ria Rotterdam p. Holl. mail via Genaa p. Holl. mail vin Marseille p. Fransche mail via Marseille p. Engeliche maQ via Brindiai (naar Palembang, Kiouw, Baaka, Billiton en Z. W. Afd. van Borneo) Naar Atjeh en deOostknst) van SumatraJ p. Dnitache mail via Napels Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Ains erdam 30Sept.j 11.55 smor. p. mail over Engeland 1 en 15 Oct. 7.'s av. p. mail via St. Nazaire 7 7.'s av. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam p. mail via Sonthampton p. mail via Qneenstown p. mail via Genna (alleen op verlangen der afzenders). Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p. mail over Engeland 1 cn 15 Oct.'7.'a av. Naar de Zuid-Afrikaansche Republiek: via Engeland eiken Vrijdag, 3.30 's namiddags. Naar Hr. Ms. .Gelderland' te Port-Said: eiken Maandag, 7 uur 'a av. en eiken Vrijdag, 9 uur 'smorg. Naar Hr. Ms. .Hydra" en .Scylla*: Te Port-Said: 5 en 12 October, 9 uur 's morgens. Te Aden: 12 en 15 October, 9 uur 's morg., (15 October, via Napels.) eiken Vrydag u 15 Oct. 80Sept.|11.5B'smor. clkeu Dinsdag 8.80 'snam. eiken Vrijdag| 8.30 Wn. 1 Oct.1 7.— 's av. Het bestuur der Heldersche Visschersver eeniging doet hieronder de vyfde opgave volgen van by haar ontvangen bydragen door tusschenkomst van de heeren: D. C. BOERMA: Naaimeisjes mej. Tilma, Maassluis, f 4. Door tusschenkomst van de Afdeeling Helder v. d. Ned. Bond v. Oud- Onderofficieren van de Afdeelingon: Amster dam f10. 's-Gravenhage, f20.25. Groningen, f 7.15. Haarlem f 5. Middelburg, f 5. Rot terdam, f 10. Utrecht, f S.671/^ Vlissingen, f 12.50. Zutphen, f 2.50. Totaal f 80.377*- DU CELLIEE MULLER: Collecte Zund- voort door tusschenkomst van den heer Van Twisk to Overveen, f 55.60. P. GROEN ZOONG. te L., f 25. K. LE COINTRE, uitgever te Middelburg opbrengst der schets «Eene Werkstaking", f 104. Jb. v. Opperdoes, f 1. H K., En schedé, f 0.65. J. S., 's Gravenzande, f0.45. IJ. T., Goes, f0.65. Gez. V., Leerdam, f 0.15. W. H. v. G., Tiel, f 0.85. W. E. Zn., Leeuwarden, f 4. H. D. P., Sassenbeim, f 0.65. Gebrs. v. d. P., Colijnsplaat, f 2.60. J. S. de H., Amsterdam, f 3.60. J. F. B., Nieu- werbrug a. d. Rijn, f 0.65. G. P. R., Zeg- waart, f 2. Firma A. S. M., 's Hage, f 2. W. C. RTexel, f 3.30. H. J. v. d. G. Co., Zaltbommol, f 0.277». J. J. v. d. O., Terneuzon, f 4.70. P. O. Cz., Bruinisse, f 2.077a- P- M. K., Nichtevecht, f 3.55. G. de L., Scheveningen, f 0.85. Joh. G. St., Amsterdam, f 1.62. D. D. Br., Hemelutn, f 8. P K., Haarlem, f 4.15. M. J. W., Ond-Beyerland, f 0.10. Sch- en v. B., Zut phen, f 1.95. J. A. Ie KI., Rotterdam, f 6. J. J. de R, Wolvega, f8.30. Totaal f 168.12. C. S. JARING: F. K., 's Hage, f 0.25. MEIJER HABERMANN: Gebr. v. L., Veenendaal, f 1. VLIEGEND BLAD A. G. Amsterdam, f 2.50. 364ste Staats-Loterij. Trekking van Dinsdag 25 September, No. 12088 f 25.000. No. 13062 f 2000. No. 11785 f 1000. Nos. 3834, 9381, 11387, 14030, 17490 en 17818 f 400. Nos. 1671, 4142, 14450, 15993, 16203, 17008 en 19917 f 200. Nos. 585, 7975, 10423, 11906 en 19978 f 100. Trekking van Woensdag 26 September. No. 4075 f 1000. No. 3908 f 400. Nos. 2190, 3480, 4524, 8608, 15170, 15484,15529 en 17515 f 200. Nos 1480, 2146 4711,8712, 8717, 12406, 12518, 13832, 14736, 17764, 20142 en 20191 f 100. Trekking van Donderdag 27 September. No. 8220, 8614, 9661 f 1000. No. 4542, 6492, 12963, 12976 f 400. No. 206, 8149, 7022, 14167, 16278 f 200. No. 1732, 2288, 8431, 4090, 8374, 9212, 9881, 11581, 11943, 12045, 13091, 16742 f 100. Programma van het laatste Zomer-Concert, te geven op Zondag 30 Sept. 1900, van 3 tot 41/* uur. 1. „Festlichcr March", Componirtjfur Kla vier zu zwei Handen (Instrumentirt von J. Koning.), Mevrouw van A. 2. Ouverture zu Racine's Tragédie: „Athalia*, Mendelssobn Bartholdy. 3. Herinnering aan de Geschied kundige Tentoonstelling van het Nederlandsche Zeewezen. (Gravenhage 1900.) Oud-Nederl. Liederen: a. .Wilhelmus vanNassauen*(1626), b. iDe Geuzen bij Antwerpen" (1574), c. ,De Spanjaard op Schouwen* (1575), d. «O, Heemskerck* (1607), e. Marsch van den Heer Boudaan, Kapitein ter Zee. 4. Grande Fan- taisie de 1'opéra „Le Prophéte-, Giacomo Moyorbeer. 5. Overture zu der Oper: «Der Priisident*, Albert Lortzing. 6. .Musikalischo BildorbogenGrosses Potpourri, Aug. Conradi. 7. «Deutsches Land, du schönes Land Wal- zer, Carl Hauschild. 8. finale. Adelborsten- Marsch", J. Koning. Het eerste Symphonie-Concort zal worden gegeven Maandag 15 October 1900, des avonds te 8 uur, in de Concertzaal .Tivoli'. Marine en Leger. Blijkens in Den Haag ontvangen borioht is het pantserdekschip .Friesland", dut sedert het uitbrekon van den oorlog in Zuid-Afrika te Loren<;o Marqués gestationneerd was, Woensdag to Batavia aangekomen, Vervolg der berichten. Tweede Kamer. In de zitting van jl. Dinsdag kwaui in behandeling het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. Door den heer Schaper werd met het oog op de verwerping door de Eerste Kamer van de ongevallenwet, een amendement op het concept voorge steld, ten einde daarin te lezen >Aan de behandeling van de vele gewichtige, aan hangig zjjnde wetsontwerpen, waaronder de voorgedragen Ongevallenwet, zullen wij onze beste krachten wijden. Wij hopen, dat deze door de beslissing van de andere Kamer der Staten-Generaal niet vruchte loos moge aangewend worden." Door den heer Fokker, lid der adres-commissie, werd de aanneming ontraden van dit amende ment, de splitsing daarvan door den heer Heldt aanbevolen. Het eerste gedeelte werd met 41 tegen 14, en het tweede deel met op één na algemeene stemmen ver worpen. Ten slotte werd het geheele ontwerp-adres met één stem tegen die j van den heer Schaper aangenomen.) Texel, 27 Sept. De Raad dezer Gemeente zal Vrijdag j a.s. eene vergadering houden. De convo- i catiebiljetten bevatten slechts 3 punten ter behandeling: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Verzoek ontslag M. Boon, onder wijzeres leervak K. den Hoorn. IH. Aanbieding Gem -begrooting en begrooting Algem. Armbestuur 1901. Tot koster bij de Ned. Herv. Ge meente te de Cocksdorp is benoemd de heer G. Bakker Jz, ter vervanging van den heer J. Knol Hz die voor de betrek king heeft bedankt. De hofstede »Bertha's hoeve", in pol der Eierland met schuur en graaninhoud is gisteren in vlammen opgegaan. De oor zaak is onbekend. Naar men mededeelt, was alles verzekerd. De hofstede werd bewoond door den heer G. Alderlieste. Verdediging van Indië. Gelijk men weet, wordt Soerabaja in staat van verdediging gebracht. De kosten bedragen een half millioen voor de vesting werken en 3 ton voor snelvuurgeschut. Thans wenscht generaal Rooseboom de gouverneur-generaal, ook Batavia en de haven van Tandjong Priok in staat van verweer te brengen. De kosten zullen be dragen 21/* millioen voor den bouw van vestingwerken en een half millioen voor geschut. Bewaar de puntjes voor de Prins Hendrik Stichting. Velen, die een warm hart hebben voor onze oude zeelieden, koopen voor 10 centen een punten-verzamelaar met snymcaje (guil lotine), waarop naast de beeltenis van een ouden zeerob ook bovenstaand verzoek ia af gedrukt, en zy gebruiken hem trouw by het punten hunner sigaren. De heer W. H. van Zanten Jr.,steentabri- kanl te Leiderdorp, die voor ruim vier jaren de beweging op touw zette met de bedoeling den ouden zeelieden gratis een pyp tabak te verschaffen, veranderde van meening toen bleok dat er meer dan voldoende in kwam, om ook af en toe oude lieden uit andere ge stichten te verblyden. Toen kwam natuurlijk ook niets van zyn eerste plan, om als de bal eenmaal aan het rollen was, den verpleegden der Prins Hendrik Stichting zelfs in de be reiding te onderrichten. Het spyt ons zeer hier te moeten verklaren, dat de heer Van Zanten niet alleen elke verantwoording ach terwege laat betreffende de winat door den verkoop van minstens 40,000 stuks guillotines verkregen, maar ook van de bydragen in gold, die enkele zeemansvrienden aan dc puntjes toevoegden. Wel publiceert hy in locale bladen het feit, dat de zeelieden roeds 34,000 onsen tabak ontvangen hobbon, en al is dit zoker eene aardige hoeveelheid, zonder nadere afrekening is die tabak gekocht en nog wel veel te duur gekocht ook. Wij meenen daarom, nu de heer Van Zan ten weder 20,000 guillotines heeft laten aan maken en deze per circulaire te koop aan biedt, de Prins Hendrik Stichting niet langer als vlag te mogen laten dienen voor het vaartuig, waarmede hij zyn doel tracht te bereiken. De pakken tabak van onze Indische vrien den, de vele ponden waarmede aeze en gene ons soms verassen, evenals de spaarpenningen van den kleinen Karei die by de puntjes worden ingedaan, meonen wjj te mogen be schouwen als eigendom van de Prins Hen drik Sfichting en niet als gemeen goed, waar mede de heer Van Zanten kan doen wat hy verkiest. Wy verzoeken onzen vrienden dos beleefd, hnnne schenkingen naar Egmond aan Zee te adresseeren, daar er geene enkele betrekking tusschen de Prins Hendrik Stichting en den heer Van Zanten bestaat. De Directeur der Prins Hendrik Stichting G. E. A. VAN HALL. f20.000. Voor de rechtbank te Amsterdam had zich te verantwoorden een op het oog reeds be jaard man, Wilhelm D. gehceten, vroeger in dienst als kantoorlooper by do firma Crone, N. Z. Voorburgwal aldaar, beklaagd van ver duistering. Hy deelde mede, dat hy 22 Mei uit de handen van den heer Crone 20.000 bad ge kregen om wissels te betalen, een kas- siersquitantie van f 15.759.10 en eon wissel ter acceptatie aan de Ned. Indische Handels bank. In plaats van den bom opgedragen last ten uitvoer te brengen ging hy naar een kennis van hem, Maria B. guheeten, in de Re- guliersdwarsatraat. Hij stelde haar voor, met het geld er van door te gaan en Maria stem de hierin toe. Den heer Crone voor dat bedrag te be stelen was bij hem opgekomen, omdat hy meende door zyn patroon niet goed behan deld te zijn hij wilde door deze wijze van doen wraak nemen. Voordat beklaagde met de vrouw vluchtte gaf hy aan zekere A. M. 1000 met het verzoek der portefeuille aan den heer Crone terug te brengen verder moest M. de naaimachine van de vrouw in pakken en haar koffors naar Dusseldorf zenden. Later gaf hy M. nog een bankbiljet van 1000 om te wisselen, doch deze kwam met het geld niet terug, evenmin als een Duit- scher, zekere Ednard, die ook geld ter wis seling had gekregen, Toen beklaagde bet geld niet weer zag, toog hy er zelf op uit om hot klom te kry- gen. Dit gelukte hem aan d.< Twentsche Bank. Mot het geld in do zak kwam hy op den Dam, nam een aapje en reed er mede naar Haarlem. De koetsier ontving 50 voor dit ritje. Te Haarlem werden verschillende inkoo- pen gedaan, o.a. kleeron en gouden sieraden en hierna trok beklaagde met Maria naar Zandvoort. Beklaagde was zóó royaal, dat hy aan een onbekende vrouw, die hem een goudsmids- winkel wees, een zilveren taartlepel schonk Te Zandvoort werd goed gegeten en ge- j dronken en door beklaagde twee bankbil- jetten van 1000 gezonden aan zyn schoon zoon. Deze brief werd later door een recher cheur, vóór hij verzonden was, opgehouden. Onder den rit naar Haarlem had bekl. aan de hem vergezellende vrouw twee bank biljetten van 1000 en twee biljetten van 60 gegeven. Kort na zyn aankomst te Zandvoort werd beklaagde reods gearresteerd hy gaf voor H. Geisler te heoten en de vrouw ging door voor beklaagde'» nichtje. In het geheel is door bekl. ongeveer ƒ4000 zoek gemaakt, want den heer Crone is door de politie weer J 16.507.70 ter hand gesteld. Beklaagde bekende alles van a tot z. De beer Crone, als eerste getuige gehoord, zei dat hy over beklaagde steeds tevreden was geweest. Hy genoot zyn volle vertrou wen en hy bad sympathie voor hem, omdat hij vroeger een dronkaard was geweest en lator geheelonthonder was geworden. Hy ver diende een vast salaris in de week, doch ook nogal veel verval. Op het kantoor werd hy door den beer Crone als eon protógd behan deld, omdat deze tot zyn groote vreugde zag, dat bekl., dien bij uit bet slyk bad opgeraapt, zich zoo voorbeeldig gedroeg. Dat beklaagde nu zegt, dat hy ontevreden over do behandeling van hem was, kan hy zicli niet begrijpen. Maria B. een kleine leelykc Dnitache vrouw, zcide dat beklaagde baar had medegedeeld, dat hy veel geld geërfd had, niot dat hy het gestolen had. Beklaagde hierover ondervraagd, bekende na met tranen in de oogen, dat hy meerma len met vóél geld by baar was gekomen en dat zy wyzende op het geld gezegd had als we zóóveel hadden, waren we ryk en konden we naar Duitscbland gaan." Op den morgen nu van den diefstal was beklaagde by haar gekomen, zeggendanu heb je geld, ga je nu mede waarop bei den vertrokken. Eisch2 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Donderdag zullen Maria B. en A. M. te recht staan wegens heling van het gestolen geld. Een kerk vermist. Vijftig burgera van Whiterker, New- Yersey, hebben voor een zeker zeldzame overtreding terechtgestaan voor den rechter te Belvedere. Zij hebben een geheele kerk met alles wat daartoe behoorde gestolen. Het geval had zich zoo toegedragen, dat tegen den zin van een deel der bevolking een nieuwe Grieksche kerk gebouwd werd. Toen vertoogen niet hielpen, zetten vpftig mannen de kerk, die van hout was, op rolletjes en reden het gebouw buiten de stad. Gedurende de jongste Franscbe leger- oefeningen zijn een groot aantal soldaten gedeserteerd en over de Italiaansche grens gevlucht. Zy verkiezen een ballingschap van zeven jaar boven het vervullen hunner militieplichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. De oorlogscorrespondent van de Daily Telegraph" Burnet Burleigh seint uit Louren£o Marquez aan zjjn blad, dat de beide republieken schoongeveegd zyn en het schoonmakerswerk nu ter hand moet worden genomen. Een politiecorps ia noodig om uit te roeien wat nog over is van Boeren tegenstand en een nieuw corps van 20,000 man waardoor vrijwilligers en yeomen vrij zonden komen zou het verdere werk kunnen doen. 1500 man is het hoogste cijfer, dat op eenig punt te zamen zou kunnen worden gebracht en daarmede zal de politie onder bevel van Baden Powell het wel klaar spelen. Maandag ia generaal Buller vyf myl voorwaarts gerust naar Sabie-drift, waar generaal Viljoen slag wil leveren. Verken ners hebben zyn kamp aan den anderen oever gezien. LOUREN(?0 MARQUEZ, 26 Sept. De Herzog" vertrok heden met een groot aantal passagiers, voornamelijk Hollanders, Dnitschers en Boeren, onder wie du vroe gere postmeester-generaal van Transvaal, Van Alphen de vroegere adsistent-staata- secretaris Grobler, de vroegere 8taats- thesaurier Malherbe, benevens een groote hoeveelheid goud. President Kruger is nog in het paleis van den gouverneur. De Daily Mail" verneemt uit Louren^o MarquésVijfduizend Boeren, by wie generaal Viljoen, Reitz en Steyn, zijn naar het Noorden getrokken. Men meldt hevige gevechten aan den overkant van de Sabi- rivier. Vele Boerenbeambteu, onder wie er zyn in vermomming, vertrekken met de Herzog". Slechts enkelen vergezellen Kruger op de Gelderland". FSUILLETOIST. -*0oO- 19) Hot kokendo brein bracht allerlei vermoe dens, gestalten en beelden voor hare ziel. Do karakteristieke trek om hare mondhoeken ver diepte zich en mot een onbeschrijfelijk gebaar sprong Lindis op. ,ïk m iet hem spreken," zeide zy op beslisten toon. Do uren van den dag verstreken. Zelden maar klonk de schel op den corridor. Frits bracht de op de plaats schoongemaakte klee- dingstukkon van den kapitein, en had verder nog allerlei kleine bezigheden te verrichten, die zijn heen- en wcerl 5opeo vereischten. Margaretha scheen aangewezen om de jonge vrouw te bedienen en verder voor het huis houden te zorgen, waarbij Frits haar trouw ter zijde stond. Zij bad ook bet smakelyke middagmaal klaargemaakt, dat eenvoudig bur gerlijk tooboreid, zich alleen door het massiove zilver onderscheidde, waarop het opgediend werd. Het was reeds tien uur in den avond. De dag was voor Lindis eindeloos geweest, wyl zy geen voet buiten haar kamer had gezet. Frits moest zich, nadat hy de gaspit op den corridor had uitgedraaid, zeer zeker naar de bodonkamor naa9t de keuken begeven hebben, Lindis hoorde het zachte kraken van de ongeoliede deur, dat zy over dag meer malen had vernomen, hij begaf zich dus zeker tor ruste. Margaretha was echter al sinds een uur naar haar 3laapkamor gegaan en waarschynlyk sliep zy reeds lang. Met een angstig hartkloppen wachtte Lin dis op do terugkomst van den graaf, hy zou toch niet don ganschen nacht uitblijven, en sprokon wilde zy hom, het kostte wat liet wilde. Eon half uur van angstig wachten on oen sloutol ontsloot van buiten de gang deur. Hot was graat Hallwey, zijn degen sleepte over den grond en zachtjes rinkelden zyn sporen. Bleek van opwinding luisterde Lindis naar de vaste schreden, die naar hot salon gingen, waarheen zy gister den onbekende jongen man gevolgd was. die met kiesch medelijden haar hierheen had geleid. Een blik naar den spie gel in den hoek van het venster, waaruit haar het bruine gezichtje met de grooto oogen tegenkeek, een drukken van de smalle handen tegen de geelachtige bruine slapen en gc- druischloos verliet Lindis de kamer. Haar zacht kloppen aan do deur bleef on beantwoord en toen zy deze opende, kook zy in een halfdonker vertrek. De graaf had het salon verlaten en bovond zich thans in zyn werkkamer, uit welke door de op een kier staande deur enkele lichtstralen bet salon binnen vielen. Het dikke tapyt smoorde de rassche schrcdon der jonge vrouw. Was Hallwey zóó zekor van door niemand bespied te worden, of werd hy door zija gevoelens overmeesterd, dat hy alles om zich heen vergat met een smar telijk bewogen gelaat en zenuwachtig bevende lippen stond hy voor een portret in een rijk gebeeldhouwde lijst en beschouwde het met verterende hartstocht. Lindis werd dsodsbleek. .Eugenie von Bie- linghofl," zy herkende terstond het wonder schoon», als 't ware levende portret. Wat wilde zij. het onbekende loelyke schep sel, hier op deze plaats Alles wat zij ook zeggen moest, was het geen dwaasheid, geen krankzinnigheid? Deze man zou baar nimmer toebehooren. Wat kon zy voor hem zijn, tegenover dit met alle bekoorlijkheden getooide gelaat, dat mot een betooverenden glimlach den toe schouwer boeide? Had Lindis ooit in haar hart deze hoop laten ópkomen. dan moest deze thans storven, raeedoogenloos sterven, ondanks allo rechton, die zy bezat. Die daar op het portrot bezat de oudsten. Thans gold het nog slechts hare oer te vordedigon en haro waardigheid te hand haven. Dit achttienjarige vrouwenhoofdje verhief zich fier op den slanken hals en een onbe- schryfelyk iets fonkelde er in hare gitzwarte oogen. Waarom had de man haar gekozen? Had zij een beweging gemaakt, of wel bad hy toevallig het hoofd opgeheven. Hy sprong op. De toorn deed de aderon op zyn voor hoofd zwellen. ,Wat moet gy hier?* vroeg hy ruw. Had hy gemeend haar door toorn en blik vrees aan te jagen Lindis bleef onbeweeglijk kalm en zolfbo- wust stond zij hoog opgericht naast do schrijf tafel, waarop nauwelyks een spanne van baar verwyderd, Eugenic's beeltenis pronkte. Hare hand steunde slechts licht op den kant der tafel, evenals had zij een houvast noodig. rik wil u spreken,* zeide zy langzaam. .My spreken en op dit uur, waarlyk, dit verlangen ia al te kras. Verlaat my op «taan den voet," gebood bij snijdend koel. //Ik heb bet recht, om u ten allon tjjdo te mogen spreken, en zoo niet, dan zal ik er u toe dwingon, om my te woord te staan.* Ily lachte hoonend. Zyn neusvleugels trilden van woede. .Welnu, maak het kort, als ik u verzoeken mag.* ,Ik weet niet, of het in nwe kringen de gewoonte is, om op die manier met personen om te gaan, die buitendien nog aanspraken op égards kunnen maken." .Met personen van uw afkomst, van uw denkwijze ja. Dat gy op dit oogenblik myn naam draagt, zulks is voor u geen veront schuldiging. Ware ik een man met eon minder heftig karakter, dan zou ik u wellicht mot koele hoffelijkheid behandelen. Nu ik u echter uit den grond myns harten veracht, is my zulks onmogelijk. Ik herhaul u echter nog maals, maak het kort.' ,Ik zal het doen, graaf Hallwey. Ik vraag u dan waarom ge mij tot vrouw begeert, waarom tot een huwelyk met my overgegaan, wanneer go mij veracht.' Graaf Egon's oogen vlamden op. »Ik heb u niot tot vrouw begeerd nooit. Zou uw vader dan werkelyk verzwegen hebben, waarom hy myn naam voor zyn dochter b»goordo. Welnu, dan zeg ik u, dat do goed klinkende naam Hallwey de smet der woe kerwinsten bedekken moest. Hebt ge me begrepen «Dat is niet waar, dat kan niot waar zyn,* riep Lindis jammerend uit. .Myn vader heeft my gezegd, dat hij u vroeger nooit gekend heeft, dat gy vrywillig gekomen zyt .Ja, ik ben ook vrijwillig voor myn broe der opgekomen, die hy in zyn net verward hnd, waarin hy reddeloos te gronde zou gegaan zijn, ik Leb met myn levensgeluk de eer van myn broeder gekocht, zou dit Kompor's dochter zoo vreemd gebleven zyn Een bytend sar casme klonk uit Hallwey's woorden. .Ach Leo Leo." Lindis word thans plotseling alles duidelyk, .hy hem,* sta melde zij en in grenzelooze beschaming sloeg zy de handen voor het gezicht. .Ha zoo, ge kent myn broeder Leo dus?' vroeg hij met ruwen spot. .Denkt ge ook soms nog, dat ik geloof zal hechten aan do comedie, die ge hier voor my opvoert. Er ontbreekt nog maar de gebruikelyko onmacht aan. Doch geneer u niet, speel do comedie maar gerust voort, de zaak maakt daardoor des te meer effect." Met een onnavolgbare verachting in toon en blik wilde de gruafde kamer verlaten. Thans kwam er leven in de verstyfde ge stalte der jonge vrouw. .Een vraag nog en dan wil ik u niet langer tot last zijn,« ver zekerde zy op doffen toon, een krampachtig snikken met alle kracht onderdrukkende. nAls liet maar geen onschuld betuigingen zyn, want ik zal er toch geen syllabe van gelooven, al zwoert ge mo ook honderd eodon,' riep Hallwey heftig opbruiscliend. ,Gcen enkele zweer ik. Wil my echter nog oen oogenblik aanhooren. Wat wilt ge nn met my aanvangen Wat moot dit verblyf in dit buis, dat u en my tot een plaag moet worden .Gij zyt de goesel, waarmede ik gestraft word, totdat de laatste pfenning betaald is,* liy lachte huiveringwekkend wild, eon grim mige toorn balde zijne band cn liet haar drouond op tafel vallen. Deze man droeg slechts met moeite zyn onverdiend lot. Ja, hot maakte hom blind eu onrechtvaardig. Eon zacht rinkinken begeleidde don vuist slag. Was hij te heftig geweest? Eugenie vou Bietinghofi's portret viel van do tafel af, aan Lindis vooton en brak in duizend stukken. Graaf Hellwey was zeor zeker niet byge- loovig, maar ieder bloeddruppeltjo week nu toch uit zyn gelaat. Even lieftig on onbe teugeld in de liefde als in den haat, dit waB het rampzalig erfdeel zyner familie. Dreigend hief hy de hand op; eon donker rood overtoog zyn voorhoofd. .Ga heen," stiet hy met moeite uit, ,want by God, ik zor- my zeiven kunnen vergeten.* .Ik ga niet heen.* Lindis stond daar onver vaard haar groote, zwarte oogen ving den van toom fonkelenden blik van den graaf kalm vragend op, geen schyn van vrees was daarin gelegen. ,Ik ga niet heen en protesteer togen deze onwaardigo behandeling. Ik ver lang niet, dat ge mQ geloof schenkt, daartoe zoudt gy in dezen toestaud en in uw voor oordeel niet in staat zya, doch ik eisch, dat ge mo aanhoort." De koenheid van dit meisje met hare som ber gloeiende oogen ging alle grenzen te buiten en beroofde den graaf van het laatste restje van zyn bedaardheid. Hij zette do deur naar de corridor wyd open en drong de jonge vrouw met geweld naar builen. Daarop vloog de deur in bet slot en mot veel gcdruisch werd er aan de binuenzyde de grendel voor- geschoven. Roerloos eu zwygend bleef Lindis nog een poos by de deur staan. Als bedwelmd leunde zij met hare wijduitgestrekte armen tegen den muur. Daar binnen klonkca- de rinkelende schreden van den opgewonden man, die als razend de kamer rondliep. Plotseling schoten hare oogen een zonderlingen blik. ,Ik kom er toch in,* zeide zy op vasten loon, doch een lichte siddering ging er door bare slanke, teedere gestalte, liet scheen alsof hot tengere lichaam nimmer het evenwicht zou kunnen houden met do sterke ziel, by do krenkingen cn don stryd, die haar nog wachtten. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1900 | | pagina 5