Bijvoegsel, behoorende bij ,,'t Vliegend Blaadje" van Zaterdag 27 October 1900. Gemeenteraad van Helder. Voorzitter de heer Van Steijn, Burge meester. Tegenwoordig zyn by den aanvang 15, later door de komst van de hecrcn Stammes en Terra 17 leden; afwezig de heer Ver- faille; 1 vacature. Bij de opening der zitting herinnert de Voorzitter aan de voor ons land zoo ge wichtige gebeurtenis, de verloving van H. M. de Koningin met Z. H. Hendrik van Mecklen- burg Schwerin en zegt overtuigd te zijn, dat deze tijding ook hier met blijdschap ia vernomen, waarom hy namens de ingezetenon een ge- lukwensch nan H. M. heeft gezonden, waarop een dankbetuiging is terug ontvangen, die voorgelezen wordt. (Applaus.) Hierna worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Er geschiedt mededceling van de volgende Ingekomen stukken: 1. Missives van Ged. Staten, waar bij de rekening der Schutterij dienst 1899 en de suppletoire begrooting dienst 1900 zijn goedgekeurd. 2. Procesverbaal van de op 26 Sept. 1.1. gehouden kasverificatie van den gemeente - ontvanger, waaruit blykt, dat er f 51.566,55' in kas was en de boeken en bescheiden in volkomen orde waren. 8. Een kennisgeving van B. W., dat een nadere uiteenzetting van de pensioen regeling van Prof. Van Pesch voor de leden ter inzage is gelegd. '1. Een adres van de afd. Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin verzocht wordt, dat de Raad by de Commis sie, die belast is met het doen van voorstel len tot regeling der onderwijzers jaarwedden, op spoed aandringe, opdat nog by de be grooting van 1901 met de wcnschen der onderwijzers rekening gehouden kan worden. De heer Staalman, Voorzitter der bedoelde Commissie, brengt in 't midden, dat de Com missie nog niet in haar pogingen is geslaagd om een regeling voor te stellen, omdat zij genoodzaakt is geweest de meerdere uitgaven uit de schoolgelden te bestrijden en omdat zij in de meening verkeerde, dat een pro- portioneele schoolgeldheffing niet geoorloofd was. Nu haar evenwel het tegendeel is ge bleken, is zy bezig gegevens te verzamelen, zoodat binnen korten tijd een voorstel den Raad zal bereiken. De behandeling kan na vaststelling der begrooting wel plaats hebben. 5. Een adres van de afd. HelderI van 't Ned. Onderwijzers Genootschap van de zelfde strekking als het voorgaande. De heer de Wit drukt zijn spijt uit, dat de Commissie nog niet gereed is en betwij felt of de opdracht inhield, dat de verhoo ging der onderwijzersjaarwedden uit de school gelden moeten bestreden kunnen worden. De heer Staalman verzekerde nogmaals, dat binnen 14 dagen de voorstellen ingediend zullen worden. De beide adressen worden daarop in han den der Commissie gesteld. 6. Mededeeling van Ged. Staten, dat met ingang van 1 Jan. a. s. als zetters herbenoemd zijn de heeren W. J. Vau Neck, D. Hoogenbosch en A. Klik. 7. Kennisgeving van Ged. Staten, dat de ligger der wegen, zooals die door den Raad is vastgesteld, is goedgekeurd. 8. Een schrijven van het bestuur van den hoofdcursus, dat de heer W. Westendorp, wegens gezondheidsredenen als leeraar ïi> de paedagogiek ontslag heelt genomen en in diens plaats is benoemd de heer D. Tjalsrna, hoofd eener school te Heer Hugowaard, 9. Een voorstel van B. W. om ten behoeve van den opzichter-administrateur dor Waterleiding te huren het beneden gedeelte van hel huis Dijkstraat 30 voor den tijd van 3 jaren tegen f 300 's jaars, ingaande 1 November a. s. Nadat de Voorzitter op een vraag van den heer Korver verklaard heeft, dat genoemd perceel ruimte genoeg bevat voor woning, kantoor en bergplaats en geen verbouwing noodig is en hy den heer de Wit gerustgesteld heeft, dat de tegenwoordige bewoner, de Secretaris, een andere woning zal betrekken, wordt het voorstel met 12 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Kui per, Korver en Krijnen. 10. Een voorstel van B. W. tot goedkeuring van een ontwerp-overeenkomst met het Rijk tot het huren van een stuk grond aan den Dijkweg, nabij de Oostbattery, ton einde daar een hulpschool te bouwen. De heer Dito acht dit een weinig ge schikte plaats voor een school en in het be lang der kinderen wil hij een andere gole- genheid zoeken. In die buurt wonen minder nette personen en daar is zooveel gelegen heid onhebbelijkheden te zien, die een na- deeligen invloed op de kinderen kunnen hebben. De heer Korver geeft in over weging het plan van hat bouwen eener hulp- school niet uit te voeren, maar te besluiten tot het stichten eener nieuwe school, want de schoolruimte iB nu reeds bezet en als de leerplichtwet in werking treedt, zal men er toch moeten overgaan, en dus de kosten van een hulpschool besparen. Verder vereenigt hij zich met het gesprokene van den heer Dito en acht de voorgestelde plaats wegens zijn omgeving ongeschikt. (De heer Stammes komt ter vergadering). De heer Dito ver zoekt den Voorzitter eenige oogen blikken in comité te vergaderen ter nadere bespreking dezer zaak, waaraan deze gevolg geeft en de deuren doet sluiten. Na de heropening der openbare vergade ring zegt de Voorzitter, dat bij nader inzien liet beter is het voorstel tot nader te ver dagen. (De heer Terra was inmiddels ter verga dering gekomen.) 11. Een voorstel van B. W. om een concept-overeenkomst met het Rijk ten opzichte van het beheer en onderhoud van het Havenplein, dat rijksgrond is, bij con tract te regelen. Nadat de Voorzitter op een vraag van den heer Staalman gezegd heeft, dat het voor de gemeente niet bezwa rend is en alleen oen administratieve maat regel is en de bestaande toestand bestendigd blyft, wordt het voorstel met algemeene stem men aangenomen. 12. Een verzoek van mej. S. E. Hei- ting—Waldenmaier om met 1 November a.s., wegens ziekte uit hare betrekking als onder wijzeres te worden ontslagen. Met alge meene stemmen wordt dit ontslag tegen ge noemden datum eervol verleend. Daarna gaat de Raad over tot het doen van eenige benoemingen Tot lid van de commissie van toezicht op 't lager onderwys wordt met 13 stemmen ge kozen de heei Dr. J. C. vap den Herg, leeraar aan het Kon. Instituut v. d. Marine. De heeren Hoeufft en Da. Koers verkn-; elk 2 stommen en 1 stem was blanco. Tot lid van de commissie van toezicht op 't middelbaar onderwys wordt benoemd de heer Jhr. Mr. W. II. Ilouefft kantonrech ter, met 9 stemmen. De heer Ds. Koers ver kreeg 4, de heer Droogleevcr Fortuijn 3 stemmen en 1 stem was blanco. Voor men overgaat tot de benoeming van een opzichter-administrateur der Waterleiding verkrygt de heer Kramer hot woord. Deze zegt, dat na de vergadering van 5 Sept. 1.1. bezwaren zijn gerezen tegen de titnlatuur van den ambtenaar, die belast zal worden met de zaken der Waterleiding, stelt voor deze te veranderen in directeur. Verschillende sollicitanten meldden zich aan, die verklaar den niet bevoegd te zyn met den aanlog en exploitatie der Waterleiding, terwijl vakman nen bezwaar liadden tegen den titel van op zichter-administrateur, omdat deze hen bij olgende sollicitatiën nadeelig kon zijn. De lieer Krijnen vereenigt zich met dit voorstel en wil by aanneming daarvun een nieuwe oproeping doen. De heer Korver ondersteunt eveneens het voorstel en maakt de opmerking, dat het niet plaatsen van ad verteutié'n, waarin de aard der betrekking nader omschreven was, het gevolg had, dat slechts 11 sollicitanten zich hebben aange meld. De Voorzitter betwijfelt dit en acht den titel van opzichter-administrateur gepast, want een administrateur is belast met de administratie en een opzichter met het technisch gedeelte. Hierna wordt het voor stel van den heer Kramer om den titel in directeur te veranderen, aangenomen, heer Sevenhnijsen stemde tegen en de lieer Korver hield zich buiten stemming. Het voorstel van den heer Krijnen, om alsnog een oproeping te doen, wordt na eenigo bespreking met 11 tegen 6 steinmon verworpen. Vóór stemden do heeren Van Breda, Van Ede, Korver, Krynen, Staalman en Stammes. Daarna overgaande tot de benoeming van een directeur wordt met 8 stemmen gekozen de heer A. J. Lafeber, adjunct-directeur der Waterleiding te Gouda. De heeren Donkers, Moorman en Engolberts verkregen respectie velijk 4, 3 en 1 stemmen, terwijl 2 blanco wareu. Tot onderwijzeres van school n°. 3 wordt benoemd mej. H. F. Prass, alhier, met 12 stemmen; tot onderwijzers met acte fransch aan school 8 de heer J. Jager te Ameron- gen met 13 en den hoer S. Dalineijer te Wormervecr (n°. 2 der voordracht) met 8 stemmen. Na afloop dezer stemmingen brengt de Voorzitter in het midden, dat met 1 Jan. a.s. de Waterleiding overgaat aan de gemeente en vraagt nu van den Raad machtiging om de bestaande contracten met Marine, Water staat, Oorlog en dc ingezetenen op den ouden voet tc mogen bestendigen. De heeren Krynen, Staalman en Korver wyzen op de onregelmatigheden, die thans bestaan en voor sommige ingezetenen zou een billijker tarief wenschelijk zijn. Do Voorzitter en de heer Over do Linden verzekeren, dut de billykheid door B. en W. in acht genomen zal worden en onregelmatigheden vermeden zullen worden. Na deze verklaringen wordt met algemeene stemmen de machtiging ver leend. Verder wyst de Voorzitter er op, dat het gebouw der hoogere burgerschool 1 Aug. ge heel voltooid moost zijn en deze 13 Oct. eerstr is afgeleverd, dus 64 dugon te laat, maar 50 dagen kon er niet gewerkt worden, zoodat 14 dagen ten uadeele komen van den aan nemer en deze daarom 14 X f 25 boct« moet betalen- In aanmerking nemende den yver en den goeden wil van den aannemer stelt hij voor de bepaling van de boete niet toe te passeu. Zonder discussie wordt dit alge- Den goedgevonden. Alsnu is aan do orde de behandeling van de begrooting voor 1901. By v o 1 gn n u in ine.r 11 (Hoofdelijke nslug f-12000) vraagt de heer Korver het woord. Hij maakt de opmerking, dat deze post 1' 3800 hoogor is geraamd dan het vorige jaar, hetwelk hem niet noodzakelijk voorkomt en wil post 24, die betrekking op de Water leiding heeft, hoogor stellen, want deze is te laag geraamd. De ingezetenen kunnen niet hoogor belast worden en de hoofdelyko om slag drukt vooral op den middenstand. De Voorzitter meent, dat de waterleiding, niet hooger gesteld kan worden, omdat men ten opzichte van dezen post geheel in 't onzekere verkeert. Ook vreest hij, dat men van de regeering geen buitengewone subsidio voor den scholenbouw zal verkrygen, als niet blykt, dat men zich zelf ook opofferingen getroost. De hoer Korver beweert, dat de draugkracht der belastingbetalende burgera zyu maximum heeft bereikt. De heer Staalman zegt niet te begrijpen, dat do hoofdelijke omslag f42000 kan opbrengen zonder de klasaificatie te wy- zigen ook betwist by de meening alsof het Rijk geen subsidie zou verleenen, als er geen extra belasting werd geheven cn acht de op brengst der waterleiding te laag geraamd. De heer Van Neck bestrydt deze meening. De hoor Korver die hierover stemming wensclit, krijgt de verzekering van don Voorzitter, dat deze straks zal plaats hebben, omdat het een sluitpost is. Bij Volgnummer 14 (Opbrengst vau het vergunningsrecht f 5000.) werd door één der leden de raming van f 5000 te laag geraamd, in aanmerking ne mende, dat de opbrengst in 1899 was f6112,50, terwijl voor dit jaar f 5600 is uitgetrokken. B. cn W. antwoordden hierop, dat do invloed welke de invoering der nieuwe wet zal heb ben niet is te bepalen en dat zij als zeker mogen aannemeu, dat verscheidene vergun ningen het volgend jaar zullen vervallen. Volgnummer 15 (Belasting op gedistilleerd f 26500). De raming werd door óón der leden te laag genoemd, daar de opbrengst in 1899 nog ruim f27000 be- droeg._B. en W. merken op, dat de opbrengst van 't gedistelleerd steeds achteruit gaat en dc Voorzitter zegt, dat die belasting 30 Sopt. van dit jaar f 19930 had opgebracht cn in Oct. f1512. Komt hier voor't overige gedeelte van 't jaar naar evenredigheid bij dan komt men tot de som van f 26092. Bij Volgnummer 22 (Marktgel- e n, en z. f3500) meende een der leden dezen post hooger te mogen ramen, omdat do opbrengst dit jaar f 3703,76 hooft bedragen. De groote wisselvalligheid van deze inkom sten geven B. cn W. geen vrjjheid dit bedrag hooger te stellen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1900 | | pagina 5