Volgnummer 24 (Opbrengst van de duinwaterleiding f 19000). Bij dezen post werd opgemerkt, dat bij de pas gesloten leening de opbrengst werd begroot op f 19000. Twee leden wenschen dit ook te stellen op dit cyfer. B. en W. geven hierop hot volgend antwoordHoewel de deskundige de ontvangsten op f25000 begroot, kan men niet met zekerheid aannemen, dat die opbrengst zal worden verkregen. Mocht dit al het geval zijn dun moet, naar onze meening, hetgeen van de Waterleiding meer zal worden ontvangen dan uitgegeven, be stemd worden voor de verbetering der in richting. De heer Staalman en de heer Korver verzetten zich met kracht tegen deze handel wijze van B. en W. en de laatste stelt voor dezen post met f 3800 te verhoogen, en als dan den post hoofdelijke omslag met een ge- lyk bedrag te verminderen. De Voorzitter komt hiertegen op en zegtdat dit zonder den minsten grond geschiedt, waarop de heer Korver antwoordt, dat volgens officieele ge gevens de opbrengst oanzienlyk hooger moet zijn. De Voorzitter heeft geen officieele ge gevens en noemt de stukken, die de heer Korver heeft verstrekt, kattebelletjes. Een stuk door den griffier der marinewerf aan hem gegeven, wordt daarop voorgelezen, waar uit blijkt, dat he» confidentieel en ongeteekend is, hetwelk den Voorzitter doet zeggen, maak mij niet als leugenaar nit of meen niet, dat wy stukken achterwege houden. De heer Korver antwoordt even liefelijk. De heer Over de Linden maakt de opmerking, dat er een vreemd gebruik van een confidentieel schryven wordt gemaakt. De heer Staalman zegt, dat er wel geen officieel stuk is voor gelezen, maar toch één dat met de waarheid overeenstemt en dus de post gevoegelijk ver hoogd kan worden. Na nog eenige bespreking, waarbij nogmaals op de buitengewone subsi die wordt gewezen, wordt het voorstel van den heer Korver in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Sevenhuijsen, Van Neck, Over de Linden, Kramer, Stam mes, de Wit, Dito en Van Twisk, terwyl de heeren Hartsinck en Kuiper buiten stem ming bleven. (De heer Korver verlaat de vergadering). Bij Volgnummer 43 (Geldleen ing ter voorziening in de tijdelyke behoefte aan kasgeld f 20,000), geeft een der leden in overweging, nu de kas der gemeente ruim voorzien is, die gelden te nemen van hetgeen 5 desposito is uitgezet. Deze meening wordt door B. en W. beaamd en geen gelden zullen voor kasgeld opge nomen worden zoolang de geraeentefinanciën daarin kunnen voorzien. By volgnummer 66 (Kosten van invordering der plaatselijke be lasting) was met 't oog op de voortdu rende uitbreiding der werkzaamheden van den gemeenteontvanger voorgesteld dien amb tenaar een toelage te verstrekken van f 400 'sjaars voor het houden van een klerk. Door eenige leden werd die toelage be sproken en gewezen-, op do vrye dagen welke den ontvanger zyn verleend tot verrichten van andere werkzaamheden. B. en W. geven de verzekering, dat zy overtuigd zijn van de billykhoid der voorge stelde toelage. De heer Staalman stelt voor dien post met f 400 te verminderen. Hij wil wachten met het geven dier toelage tot de waterleiding in exploitatie is en men weet van welken omvang de administratie dier inrichting is. De heer Krijnen wil bij het toestaan dier toelage, ook den klerk aan stellen en hem niet geheel afhankelyk doen zyn van den Ontvanger. De heer de Wit is hetzelfde gevoelen toegedaan en is van mee ning dat de klerk gemeente-ambtenaar moet zijn. De heer Over de Linden en de Voor zitter verschillen ton dien opzichte met de beide vorigen en willen hem doen aanstellen en ontslaan door den Ontvanger. Het voor stel van den heer Staalman wordt daarop met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Viejou, Krijnen, Staalman, de Wit, Terra, Van Breda en Van Ede. De heer Van Twisk hield zich buiten stemming. (De heeren Van Breda en Dito verlaten do vergadering). Bij volgnhmmer 73 (Kosten Visch afslag) brengt de heer do Wit de toestand van het afslaggebouw ter sprake en de ver anderingen dio door de visschers gewenscht worden. De Voorzitter verzekert, dat de ver betering in onderzoek is en zoo mogelijk aan den wensch van belanghebbenden voldaan zal worden. By post 78 (Exploitatiekosten der Waterleiding) worden door enkele leden opmerkingen gemaakt over den kantoorhuur en over de belooning van den directeur, welke beide posten men te hoog geraamd acht. B. en W. merken op, dat de belooning van den directeur in de zitting van 5 Sept. is vastge steld. De voorgestelde post kantoorhuur enz. a f 1000 kan hen niet te hoog voorkomen, wanneer men in aunmerking neemt, dat daar ook in begrepen zijn de uitgaven van kantoor behoeften, het aanschafien van meubilair, enz. Bij post 80 kwamen de urinoirs ter sprake en werd voorgesteld dezen post met f300 te ver hoogen. B. en W. kunnen zich met het voor stel wel vereeuigeu, met dien verstande even wel, dat de f 300 gebruikt wordt voor de vervanging van 4 bestaande door ijzeren. Bij volgnummer 82 (Onderhoud van bruggen) werd gevraagd of het niet wenschelijk is de bovenbedekking der Keizers- brug, welke weldra hersteld zal worden, met blokjes te doen geschieden. B. en W. meenen, dat de voorgestelde bedekking voldoende is. Bij een gelijktijdige vernieuwing van onder en bovendek zouden zij de voorkeur aan blokjes geven. Bij volgnummer 92 (Jaarwedden van de agenten van politie f 15185,12) werd in verband met het ingediende adres van het politiepersoneel een verordening rege lende die jaarwedden, ingediend. Het politie personeel zal alsdan bestaan uit 1 inspecteur, 2 brigadiers le kl., 2 brigadiers 2e kl., 7 agenten van politie le kl. en 10 agenten van politie 2e kl. Doze genieten de navolgende jaarwedden Inspecteur van f900f 1100, de brigadiers le kl. van f 775f 825, de briga diers 2e kl. f 775, de agenten le kl. van f 700f 750 en de agenten 2e kl. f 550 f 650. De verhoogingen geschieden om de 4 jaar telkens met f 50, die van den inspec teur bedragen telkens f 100. De heer de Wit kan zich met het voorge stelde wel vereenigen, maar wcnscht dat de politieambtenaren meer vrij wordt gegeven. Hun dienst is te lang en zy hebben te weinig rustdagen. De heer Staalman spreekt in dezelfdeu geest en meent, dat zij om de 7 dagen één rustdag moeten hebbeu, en stelt deze motie ,De liaad der gemeente Helder overwegende de noodzakelijkheid, dat het korps der politie een wckelyksche rustdag gewaarborgd zij, verzoekt den Burgemeester als hoofd der politie daartoe strekkende maatregelen te nemén". Deze motie wordt met algemcene stemmen aangenomen, terwyl de Voorzitter verklaart zooveel mogelyk aan dien wensch te zullen voldoen. Het voorstel van B. en W. wordt eveneens met algemeene stemmen aangenomen. By volgnummer 96. (Kosten van den Brandraad f 100) stolt de heer Staalman voor den post tot zijn vroeger be drag terug te brengen en dus met f 50 te verminderen. Hij wil de f 50, waarmede B. W. den post hebben verhoogd niet toe staan, omdat de gelden alleen dienen tot het houden van een paar vroolijke avonden. Heel iets anders zou het zijn, wanneer er een som noodig was voor vergoeding van beschadigde kleèrcn of tot verzekering der brandmeesters voor ongevallen. Voor een uitgaaf als deze wil hij geen gelden toestaan. De Voor zitter merkt op, dat vergaderiugen der brand meesters noodig zijn om, de zuken, het brand- welten betrellende te bespreken, waarop de heer Staalman antwoordt, dat de heeren vol- geus de rekening in 2 vergaderingen in 't Café .Central" 1 49,20 hebben versnoept. De heer Van Twisk verdedigt den post en zegt, dat IS a 20 menschen minstens 10 of 12 vergaderingen hebben gebonden en de som dus niet te hoog is. Hij vreest bij wei gering der gelden, dat de brandmeesters zul len bedanken. De heer Staalman deelt die vrees niet en mocht het zoo zyn, welnu, dan zal er wel een nieuw stel mannen te vinden zijn, waarop de Voorzitter zegt: de manne tjes, die u bedoelt, kunnen we niet gebruiken. Hierop wordt het voorstel om den post met f 50 te verminderen in stemming ge bracht en met 10 tegen 4 stemmen verwor pen. Véór stemden de heeren Van Ede, Kramer, Viejou en Staalman. By volgnummer 93. (Jaarwedden hooistekers f 2 5) wordt voorgesteld voor 't Koegras 2 hooistekers aan te stellen en daarom den post met f 50 te verhoogen. B. W. hebben hiertegen geen bezwaar en het voorgestelde wordt met algemeene stem men aangenomen. Bij volgnummer 10 6. (Kosten we gens ophalen van vuilnis, enz. f 14 5 7 7) was een opgave van het loon der werklieden by den reinigingsdienst gevraagd, die door B. W. overgelegd was. Deze lyst geeft den heer Staalman aanleiding een hartig woord te zeggen over de lage loonen dier werklieden. Zij verdienen slechts 15 cent per uur en spreker wil die gebracht zien op 17 cent per uur en daarvoor den desbetref- fenden post met f 1500 verhoogen. De Voorzitter acht zulk een ingrijpend voorstel ongeschikt om dadelijk te behandelen eu vraagt uit welke inkomsten deze gelden moe ten verkregen worden. De heer Staalman antwoordt op die vraag: uit den post van onvoorziene uitgaven, uit de baten van ver schillende te hoog geraamde posten of des noods door den post Hoofdei. Omslag met f 1500 te verhoogen. De Voorzitter ge looft, dat de loonen dezer werklieden met die van andere plaatsen wel een vergelyking kunnen doorstaan. De heer de Wit acht de loonen ook te laag en gaat in hoofdzaak met den heer Staalman moe, maar acht een dadelijke beslissing ongeraden. De heer Sevenhuijsen raadt ook aan het voorstel te verdagen. Hiervan wil de heer Staalman niets weten. Zyn voorstel wordt in stem ming gebracht en met 10 tegen 4 stommen verworpen. Véór stemden de heeren Van Ede, Kramer, Viejou en Staalman. Bij volgnummer 130. (Kosten van verpleging in godshuizen f5000)werd eveneens een opgave gevraagd van de loonen en de diensturen der verplegers in het zie kenhuis. Ook deze opgave is bij de stukken voor de leden ter inzage gelegd. Naar aanleiding dezer opgave maakt de heer de Wit de opmerking, dat de loonen dezer men schen te laag en de werkuren te veel zyn. Hij vindt het loon voor J. Kwak en zyn vrouw, die to zamen 24 uren achtereen dienst doen en daarvoor f 1,25 ontvangen te gering en zag gaarne er iets meer voor uitgetrokken. De Voorzitter is het ook niet meegevallen en wil gaarne met de Commissie in overleg treden, om de menschen beter te betalen en meer rust te geven. Dc heer Staalman spreekt zijn verontwaar diging uit over deze loonlyst en noemt het een schande voor de gemeente, dat menschen die met de bewaking van zieken zijn belast 4Va 5 ct. per uur verdiénen. Hij is dan ook niet tevreden mot de toezegging van den Voorzitter, want hy acht de belangen van die menschen niet veilig in handen van zoo danige commissie, en stelt daarom voor be doelden post met f 600 te verhoogen, zoodat deze ziekenoppassers 75 en 90 ct. per dag meer ontvangen. In stemming gebracht wordt het voorstel met 6 tegen 4 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Van Twisk, Sevenhuijsen, Van Neck en Kuiper, terwijl de heeren de Wit, Terra, Hartsinck en Over de Linden buiten stemming bleven. Bij volgnummer 156 (Kosten van bestratingen en rioleeringeu), tVerd door een der leden de klinkerbestra ting der Spoorstraat besproken en de wen- schelijkheid van trottoirs. B. ca W. merken hierby op, dat de verwydering van de keien bestrating de algemeene wensch is van do bewoners der Spoorstraat. Meermalen is dit in den Raad uitgesproken. Bij volgnummer 157 (Kosten van de inrichting der burgeravond school f 3000) spreekt een der leden de wenschelijkheid nit, dat de subsidie der Indu strieschool geregeld wordt naar het tydstip, waarop de burgeravondschool in gebruik zal worden gesteld. B. en W. antwoorden daarop De burgeravondschool zal gevestigd worden in de lokalen van de te stichten school aan de Hoofdgracht. Het is niet te bepalen, wann eer dit gebouw in gebruik zal worden genomen en 't is dus onzeker op welken tijd de industrie school opgeheven en door de burgeravond school vervangen zal worden. Het komt ons daarom het beste voor in afwachting van nadere voorstellen de subsidie voor de indu strieschool in haar geheel uit te trekken. Kan de burgeravondschool in gebruik komen dan zou de subsidie zooveel vroeger ingetrok ken worden. By volgnummer 159 (Kosten op uitvoering van werkenf 1000) wordt gevraagd of de kosten van tydelyk toezicht nog behouden moet bly ven, wanneer de scho- lenverbouw door 't niet toestaan van buiten gewone subsidie zal komen te vervallen. B. en W. zeggen, dat indien de omstandigheden den scholen verbouw in 1901 beletten dan voor dit jaar ook geen tydelyk opzichter wordt aangesteld. Hiermede is de artikelsgewijze behandeling afgeloopen en wordt de begrooting met een parige stemmen vastgesteld tot een bedrag van f355 064,66 met een sluitpost van on voorziene uitgaven van f876,87. De begrooting van de Schuttery wordt ge steld op f 1974,85; die van het Algemeen Weeshuis op f9480 en die van hetBurgelijk Armbestuur op f 13649,69. By de begrooting der Schutterij en Armbestuur stemde alleen de heer Staalman togen. Verder niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering omstreeks middernacht gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1900 | | pagina 6