KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringenm T" No. 2925 Woensdag 27 Februari 1901. 29ste laargang. Bureau Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 59. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 87'/s Ct. id. franco per post 75 id. f 1.20. id.voor het Buitenland f 1.25,id. f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Ad.v©rt©ntlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. A-dvertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAG^MOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. list tiet Buitenland. [L I Telkens en telkens weer werd in den atstverloopen tyd het naar succès vcrlan- nd Engelsehe volk gevleid door deoorlogs- richten van Lord Kitchener, die herhaslde- het uitzicht verlevendigde, dat den lasti- Jj; bn Boerengeneraal de Wet, ingesloten als jj was door de Engelsehe troepen, het ont- tappen onmogelijk was gemaakt. Ook in B vorige week bleek het weer, dat het uit- cht, om van den zeer bewegelyken aanvoer der Boeren-commando's verlost ie worden, rook en damp moest vervliegen. De Wet as ook nu weder zynen bestrijders te vlug en maakte zijne gevangenneming onmoge- De Engelschen zullen ten slotte er wel leereu, dat de voorspiegelingen van den >perbevelhebber hoogst onbetrouwbare voor tellingen zyn. De Britsche natie heeft zich aar te troosten met de magere verwachting, at de tjjd ten laatste de taaie volharding, tarmede de Boeren den strijd voortzetten, I overwinnen. Doch een langere duur van en oorlog zal den Engelschen veel meer «flfen dan hunne tegenstanders, en wel op en allergevoeligste plek in de beurs, eeds nu beginnen vele belasting schuldi- ren te Londen, verschrikt door het vooruit- ickt op zwaren belastingdruk, dat de aan- rage om een nieuw oorlogs-crediet van niet 2 ninder dan 70 millioon pd. sterl. aan het 'arlement heeft opgowekt, te mopperen, dat Ie voordeelen, die Engeland uit dozen oorlog ronden toevloeien, te vergeefs worden inge- vacht. Men had zich gevleid met do spoe- lige en volledige onderwerping der beide Zuid- Urihaansche Republieken, met eene belang rijke oorlogs-schatting, en in ieder geval met iet verkrijgen van aanzienlijke bedragen, die weldra uit do exploitatie der goudmijnen in ^TfJjTransvaal aaQ Engeland zouden ten deel vallen. En zie, in plaats daarvan moeten nu iedere VtGweek 2 millioen pd. storl. uit 's Rijks kas aan den oorlog ten koste gelegd worden. Waarlijk, de toleurstclling is groot, zeer groot. Geen wonder daarom, dat door den gemeen- llteraad van een der Londensche voorstedon IJdezer dagen in zijne vergadering eene motie werd aangenomen van den volgendon inhoud «De Raad der gemeente Battersea verzocht 1*. der Regeering van Zjjno Majesteit, voor de eer van Engeland en uit naam van de men- onmiddellijk do vijandelijkheden tegen de Boeren in Zuid-Afrika te staken, der Republieken hare onafhankelijkheid te hergeven, en den aanvoerders der Boeren njid voorwaarden aan te bieden, welke zij met ÖS eere kunnen aanvaarden.* Ook buiten het Tereenigd Koninkryk, en wel in de Australi sche koloniën, openbaren zich verschijnselen, die op een veldwinnend verlangen heenwijzen naar het beëindigen van den oorlog. Eerst heeft de Regeering daar geweigerd, de wer ving voor het Zuid-Afrikaansche politiekorps toe te laten, en nu logt ook de Regeering jêfS van Nieuw-Zeeland eene dergeljjke^erklaring af. De gevangenneming van de Wet zou voor de Engelschen een ware uitkomst zijn ■vAg geweest, die het uitzicht op het weldra ten einde brengen van den strijd zou hebben ver- Sï levendigd de kans is echter voor 't oogen- blik weer geheel verkeken. De vervolgde is opnienw aan zijne vervolgers ontkomen Nadere berichten van het oorlogsterrein in Zuid-Afrika doen het vermoeden rjjzen, dat de jacht op generaal de Wet bepaald mislukt is. De Engelsehe bevelhebbers der troepen in het noordwesten der Kaapkolonie geven al geheel den moed op, dat zij hem ook ditmaal znllen vangen. De Boeren-generaal heeft, naar aller vermoeden, de noodige maatregelen kun nen nemen, waardoor het mogelijk word, een deel zijner troepen naar het gebied van den VrjjBtaat te doen terugkeeren, terwijl hy zelf met een ander deel zjjner macht den tocht naar het westen der Kaapkolonie heeft voort- In het Engelsehe Lagerhnis hebben eenige leden van het Ministerie het in de vorige week zwaar te verantwoorden gehad, tenge- volgen van de vele belangstellende vragen, die hun met het oog op den steeds voort- durenden stryd in Zuid-Afrika ter beantwoor ding werden voorgelegd. Men vroeg inlichtingen omtrent de door Lord Roberts verkondigde annexatie der beide Republieken, omtrent de gevolgen daarvan, en ten aanzien van de buitensporigheden', waaraan de Engelsehe troepen zich in het veroverde land hebben overgegeven. Door de Regeering werd mede gedeeld, dat de heer Milner, die als Britsch Commissaris in de Kaapkolonie 'sjaarlyks 8000 pd. sterl. (f 36.000) salaris geniet daar enboven nog 8000 pd. sterl. (f 96.000) zal krijgen voor de administratie der beide nieuwe koloniëu, doch dat er nog geen plan is ge naakt om Lord Roberts, Lord Kitchener en generaal Bulier geldgeschenken aantebieden. Een der Iersche afgevaardigden deed de vraag, hoeveel Victoria-kruisen er sedert het begin van den oorlog door de Regeering al zijn uitgereikt. Toen een der Ministers daarop arge loos antwoordde, dat er 89 zulke onderschei dingen uitgedeeld waren, deed de interpellant de leuke vraag, hoeveel van die kruisen aan de Boeren waren ten deel gevallen Onder de Iersche afgevaardigde lokte dit in cident geen wondereen daverend ge lach uit. Door eenige Engelsehe nieuws bladen worden hevige klachten geuit over den langen, kostbaren, nationalen tyd, die aan de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede wordt besteed, terwyl toch al die vragen en redeuoeringen tot niets kun nen leiden. Men verwacht dan ook, dat wel dra het voorstel zal worden gedaan, om deze discussien, die al langer dan eene week heb ben geduurd, te sluiten. is groot 2.895.000 KM2, en telt thans 47a millioen inwoners. De steden zijn gedurende de 2de helft der 19de eeuw in bevolking sterk toegenomen. De stad Buenos-Aires, die in 't jaar 1800 slechts 40000 zielen telde, en in 1850 nog meer dan 74.000, huisvest thans 880.000 menschen te Rosaria is het aantal inwoners in 50 jaren tyds van 8000 tot 112.000 gestegen. Er liggen daar nog uitgestrekte vel den eenzaam en verlaten, waar de vruchtbare aarde te vergeefs vraagt, om de hulp van duizenden handen. Ingozonden Zuid-Amerika bevat een land Argen tinië geheeten 't welk, volgens de berichten vandaar, een waar toonbeeld is van spoedig aanwassende welvaart. In do eerste helft der vorige eeuw was hot nog eene kolonie der Spanjaardensedert maakte het zich vrij van buitenlandsche overheersching. Do vruchtbaar heid van den bodem is ongekend. Het land Coöperatie. Wat is coöperatie? Co is: samen; operatie is: werking. Dus samenwerking. Waarom dan dat vreemde woord f Omdat het eene byzondere soort van samenwerking is, die men da&rmêo aan wil duiden. Wanneer ik een glas in de linkerhand neem, en het met de rechterhand vol schenk, dan coöpereercn mijn twee handen, om mjj een frisschen dronk te bezorgen, dien ik straks met roedewerking van myn lippen zal genieten. Maar dit is de ware coöperatie nog niet. Wanneer ik met myne vrouw myn best doe, om ons huis in orde te houden en onze kinderen behoorlijk groot te brengen, dan is dat alweêr coöperatie. En die begint er meer naar te lijken. Hier profiteert van deze samenwerking ik niet alleen, maar mijne vrouw ook, eu evenzoo de kinderen, die de huip van ons groote menschen noodig hebben. Wanneer ik voor mijn huishouden, al wat er in verbruikt wordt, zelf stuk voor stuk moet gaan halen van de plaats, waar ieder voorwerp het voordeeligst te krygen is, graan voor het brood uit het vold, water uit den put, zout uit de zee, hout uit het bosch, steenkolen uit de mijn dan kom ik er niet, dat is duidelijk. Zoo te doen, is een dwaasheid, en zoo doet in een beschaafd land, als het onze, ook niemand moerwie hot zou willen, is rijp voor het dolhuis. Maar als ik en myn buurman, en de rest van de menschen, die in mijn straat, of beter nog in myn dorp of stad wonen, samen afspreken, om wat wy noodig hebben door één van allen, die er het meeste vorstand van heeft, voor allen samen te laten koopen dan doen wy verstandig. Dat levert wat opals die ééne persoon eene karrevracht in ééns voor ons allen op kan doen, van de eene of andere levensbehoefte zeg maar weèr steenkolen, of cokes, het doet er niet toe wat en hy levert ons hot goedje togen een prys, die niet hooger is, dan noodig om alle kosten van die karrevracht brandstof te dekken, dan zit daar voordeel op. Want niot alleen, dat zoo (natuurlyk als die ééne persoon zyn plicht maar doet) de brandstof voor ieder van ons boter en goedkooper wordt, omdat hy ze in het groot kon inslaan, maar buitendien als we een gedeelte van de winst, die deze gezamenlyke inkoop oplevert, afzonderen om dien éénen persoon voor zijne moeite te be- loonen, dan schiet de rest nog over, om onder elkaar te verdoelen. Verdoelen we de winst nu zóó, dat ieder van ons een grooter deel krygt, naarmate hy meer besteld of verbruikt heeft, dan dan zyn we in 't hartje van de zaak. Dht is coöperatie. Begrepen Coöperatie is samenwerking van menschen, die dezelfde behoeften hebben, met het doel", om voordeeliger en gemakkelijker dan vroeger aan die behoeften te kunnen voldoen.' Zal de coöperatie aan de verwachting be antwoorden, dan moot gelet worden op een verstandig en zuinig beheer, eerlykheid, vlyt, spaarzaamheid, zaakkennis en een behoorlyk toezicht op in- en verkoop, op den aanwezigen voorraad, op do financiën en op het bedienden- personeel. Dat allen, die gelden in handen krygen, verplicht worden tot borgstelling, ten einde de leden te waarborgen tegen schade, in geval er frauduleuze handelingen mochten ontdekt worden, is eveneens een onafwijsbare eisch het welslagen van elke coöperatieve vereeni- ging hangt daarvan af. Laten wy thans in het kort nog de hoofd kenmerken der coöperatieve vereenigiDgen beschouwen, voor zoover zij beantwoorden aan de wot op de coöperatieve vereeniging van 17 Nov..l876 (Staatsblad No. 227.) Het eerste hoofdkenmerk isdat de coöpe ratieve vereeniging de verhooging van het Stoffelijk wclzyn harer leden tot onmiddellijk doel heeft, dat wil zeggenzy bevordert ODmiddellyk het belang harer leden. Het tweede hoofdkenmerk isdat de leden vrij zyn om toe to treden en vry om uit te treden. De voorwaarden van toetreding en die van uittreding moeten in de statuten ver meld worden. Van de coöperatieve vereeni ging geldt dus niet, wat de vos bij het hol van den leeaw zeimen weet wel hoe men er in gaat, maar niet hoe men er uitkomt. Het derde hoofdkenmerk is dat de leden aansprakelijk zijn voor de verbintenissen der vereeniging. De wet eischt dat die aanspra kelijkheid dor leden by de statuten zal worden geregeld. Hoe die geregeld wordt, laat de wet echter geheel aan de oprichters over. Het vierde hoofdkenmerk is: dat de coöpe ratieve vereeniging openbaarheid moet geven aan hare statuten, die de koninklyke goed keuring niet behoevon, doch by notariëele acte moeten worden opgemaakt. De wet eischt ook dat de jaarlyksche rekening en verantwoording ter griffie van hot kantongt recht wordt nedorgelegd. Kosteloos mau ieder lid die rekening en verantwoording komen nazientegen vergoeding van het schrijfloon kan men er ook afschrift van krijgen om door accountants hel richtig beheer te laten controleeren. Het vijfde hoofdkenmerk isdat het kapi taal der coöperatiove vereeniging afwisselt door de toe- en uittreding van hare leden. Waar hot bestuur toevertrouwd is aan de handen van eerlyke mannen, mannen, die ufkeerig zyn van alles wat in het geheim verricht zou moeten worden, daar is geen gevaar dat het kapitaal der vereeniging aan merkelijk kleiner zal worden door uittreding van leden, integendeel, daar zal het getal der leden steeds aangroeien en daarmede ook het kapitaal grooter worden. Hiermede geloof ik in hoofdzaak den aard en het wezen der coöporatievè vereeniging te hebben geschetst. Er blyft mij nog over iets te zeggen over de Handelskamer vao den Nederl. Coöperatieven Bond. De Nederl. Coöperatieve Bond is eene vereeniging van coöperatieve vereenigingon, deze bond stelt zich ten dool lo om aan hare deelgenooten voordeel te bezorgen en 2o om hare deelgenooten voor schade to be hoeden. Hoe legt die Bond dat aan Wel, die Bond verdeelt baar werk over twee kamers: de Handelskamer en de Raadgevende kamer. De Handelskamer is belast met het ver zamelen van de afzonderlijke bestellingen der deelgenooten tot ééne groote bestelling en het uitvoeren daarvan. Zy koopt dus in het groot en uit de eerste hand op de wereldmarkt de artikelen, die de deelgenooten noodig hebben en bezorgt alzoo aan de deelgenooten niet alleen beter, maar ook goedkoopere waren. Zij hoeft de ruimste keuze uit de aanbiedingen, die haar van alle kanten toestroomenzij kan de gunstigste conditiën by de leveran ciers bedingenzy laat de waren zoo noodig door deskundigen onderzoeken, kortom, zij doet voor alle deelgenooten samen, wat ieder op zich zelf onmogelyk zoo goed en zoo vooroeolig in het klein zou kunnen doen. Hot spreekt van zelf dat langs dezen weg voor de deelgenocten veel tyd, geld en moeite wordt bespaard. Van fooien of percenten voor gedane bestellingen is by de Handels- kamer natuurlijk geeu sprake. De Raadgevende kamer geeft raad, wanneer die gevraagd wordt, waarschuwt tegen maat regelen, die schade of govaar na zich kunnen sleepen, zorgt in één woord voor allen, zooals ieder voor zich zelf slecht of in het geheel niet zorgen kan. Het adres van die kamer is'g-Gravenhage, Obrechtstraat 107. Helder, 20 Fobr. 1901. M. J. KORVING. Ook een protest! In onze handen kwam dezer dagen een circulaire*, met 't opschrift.Een woord van protest aan Hervormde Protestauten" Daarin wordt .ach* cn ,wec" geroepen over 't verval der Ned. Herv. Kerk en als .oorzaak* van dat verval neemt volgens den Bchrijver(s) .ongeloof* en .socialisme* plaats op de voorste bank. Socialistische predikan ten fungoeren voor wryfpaal 1 Zy zyn de schuldigen, dat de menschen niet meer luiste- naar de leer van braafheid, en beginnen te geveelen dat de mensch meer noodig heeft dan goeden raad. Zeer zeker, waardo saam stellers der circulaire, de menschen zyn niet meer tevreden met .steenen» voor .brood' 1 Heil den Herder, die daarmede rekening houdt. Heil den predikant, die, trots een star-conservatieven kerkeraad, tracht uit te zetten de muren van 't kerkgebouw, zoo 't hem gebleken is, dat die te nauw, to eng waren opgetrokken. Heil den predikant (socia list), die den kansel beklimt met 't heilig ideaal, daar Gode welgevallig werk te kunnen verrichten, keDnis te nemen van de rechtzaak der armen Ja zeker! .Achteruitgang* en .verval* allerwege on op elk gebied Gy verbaast U daarover?! Kortzlchtigen die ge zijtWeet Ge niet, dat de uitbreiding der industrie, de prachtige verbeterde machine, de //kapitalis tische» productiewijze daarvan de oorzaak iB Waar Jezus niet wilde dat één onverzadigd n disch zou verlaten, daar zieu wy in onze maatschap, om ons heen, de korenschuur tot berstens toe gevuld en daarnaast de wer ker, van honger in de goot. Daar gaat 't kind naar de fabriek of werkplaats, ontberende elk middel tot zedelijke en verstandelijke ontwik keling, daar wordt de vrouw en moeder uit haar gezin gerukt eu ook fabriek of werk plaats ingedreven. Welnu, brave christenen, tegen die anti-sociale toestanden strydt de predikant (socialist). Meent Ge nu, dat 't een gruwel voor God is. als een socialist den kansel uwer kerk betreedt Staat in Uw Bybel niet geschrevenEén is uw Meester gy zyt allen broeders! Wordt in onze groote huishouding door 't meedooglooze kapi talisme de band der broederschap niet vaneen gescheurd Uw angst-aanjagen met revolutie leus en verderfelijke theoriën doen geen opgeld meer, 't raakt uit do modo De inter nationale arbeidersbeweging leert 't u, althans doe wat moeite en ge kunt uit do wereldbe weging iets loeren. Wee de zaak, die zwak staat als de Uwe en door de door U aange voerde argumenten moet worden op de been gehouden, 't Gaat er mee als met een bran dend gebouw 't stort opeens in en Uw idealen gaan in rook en vlammen op. Wy roepen u toe: Tracht niet de stroom des tyds te keeren 't Is een hopeloos pogenStrydt met ons om een betere maatschappelijke samen leving, dan zullen wy do wereld beter 1 laten, dan wy haar vonden. Socius. P.S. Over de politieke moordenaars van 't koningschap verwijzen wy u naar de ge schiedenis van 1 8 4 8. Wy vertrouwen, dat Ge met de geschiedenis eenigszins be kend zyt. De vijf ontvluchte Boeren te Amsterdam. Overgenomen uit het Handelsblad" De vijf krijgsgevangen Boeren die voor Ceylon van de >Catalonia" zijn ontvlucht, door een Russisch oorlogsschip zyn opge nomen en naar Rusland gebracht, zyn hier ter stede aangekomen. Het zyn vijf stoere Boeren, geduchte tegenstanders naar het uiterlykte oordeelen, mannen, die inderdaad voor geen kleinig heid zijn vervaard, gelijk uit het verhaal van hun ontsnapping blijkt. Ik had het voorrecht het verhaal te hooren by stukjes en beetjes, oppervlakkig nog, want de maunen waren uiterst ver moeid en verlangden naar bed. Ik teekende daarvan een en ander vluchtig aan en geef het nu in eigen bewoordingen weer. De »Catalonia" had een nieuwe lading krijgsgevangenen uit Zuid-Alrika Daar Cey lon aangebracht en was den 12den Januari in de haven van het eiland voor anker gegaan. De ondragelijke zeereis op het smerige schip had de vrijheidszucht der gevangenen nog aangeblazen en hoewel er met geen enkel woord van ontvluchten was gerept, bestond toch zeker by velen het plan om zoo mogelyk te ontkomen. Maar niemand sprak er met zijn lotge- nooten over. De vijf ontsnapten hadden volstrekt geen plan beraamdzij wisten van elkanders voornemen niets ai'. Slechts twee hunner, broeders, hadden zich ver staan. Op den dag van de aankomst ver telde de eene den anderen, dat hij wilde trachten weg te komen en toen gaf deze hetzelfde voornemen te kennen, In de baai hadden zy twee schepen zieu liggen, een Russische oorlogsbodem, die met troepen uit China op de huisreis was, en een Fransch schip. Deze waren voor hen als het beloofde land. Kouden zy die schepen slechts bereiken dan waren zij vry van de gehate gevangenschap, vry van het Britsche juk, vry om te gaan waarheen ze wilden. Van het boord van de ïCatalonia" hing een touw in het water. Dit zou hun dienst baar zijn om weg te komen. Een afspraak werd op het allerlaatste oogenblik gemaakt met eenige kameraden, dat ze aan de andere zijde van het schip, rumoer en beweging zoudeu maken, om de aandacht van de wachten bezig te houden. Zoo geschiedde het. Er ontstond opschudding aan de tegen overgestelde zjjde van het schipde wachten gingen er heen om te zien wat er aan de hand was en daarvan maakte de eerste broe der gebruik om zich over boord te werken en te laten afglijden, voorzichtig in het water, opdat geen geplas de aandacht zon trekken. Hij slaagde. Wat later kwam ergens anders aan boord ruzie en de tweede Droeder gleed in zee. Toen gingen ook anderen hun voorbeeld volgen. Het was toen kort na middernacht. Rond zwommen de vluchtelingen, om de Catalonia", in de richting, waar zij de drie schoorsteenen van het Russische schip had den gezien. Maar de afstand was groot en de zee donker. Op goed gelnk af zwommen ze twee uur ongeveer rond. Toen zag een van hen de romp van een schip in de .byheid. Maar was dit wel het gewenschte vaar tuig of was hy misschien weer bij de »Catalonia", weer voor de poort van zyn gevangenis, waaruit hy pas was ontkomen Reeds was hij vlak bij het schip, toen y nog niet zeker wist, of hy kon roepen om opgenomen te worden. Schoorsteenen waren op zulk een korten afstand niet te zien dus zwom hij een eindje terug en ja, daar zag hy de drie schoorsteenpijpen, waarheen hij zoo dikwyls den vorigen dag den verlangenden blik had gericht. Toen riep hij het schip aan, waar alles nog leven en beweging was, daar aan boord juiafc de Russische Nieuwjaarsnacht werd gevierd. Zyn stem werd dadelijk gelukkig gehoord, men liet de scheepstrap neder, de man was te uitgeput om zich daaraan op te halen. De bemanning moest hem uit het water sjorren en aan boord brengen. Daar vertelde hy dat nog iemand hy wist maar van een was ont vlucht. Men vond den man hangende aan de ankerketting, later zag men er nog een dry ven op de ankerboa en ten slotte werd nog een vijfde vluchteling opgenomen. Meer vluchtelingen bemerkte men van het Rus sische schip niet. De geredden waren zeer uitgeput, hoewel zy van tyd tot tjjd op een der boeien in de haven hadden ge rust. Een hunner viel bewusteloos aan boord van het vaartuig neder. De anderen brachten de bemanning op de hoogte van den toestand en d«ze besloot de vluchtelingen op te nemen. Zy wer den in het ruim gestopt met de aanbe veling zich stil te houden daar een gelscbe beambte werd verwacht voor de aanzegging dat het schip kon vertrekken. De man kwam, bracht zyn boodschap over en repte met geen woord van de ontsnapping van gevangenen van de Ca talonia" en omstreeks vier uur lichtte het Russische schip het anker. De vluchtelingen waren vrij maar niet buiten gevaar. Het schip moest Aden aandoen, waar de onvluchting wel bekend zou zyn en navraag zou worden gedaan of misschien een onderzoek ingesteld. Er bestond echter vau de zijde der Rus sen niet het minste plan om de mannen aan de Engelschen uit te leveren. Men liet hen zich verstoppen in de voorste schoorsteenpijp. Tusschen de binnenpyp die de rook doorlaat en den buiten mantel was ruimte genoeg en daar namen de vijf vluchtelingen plaats, terwijl de rook vau de machinevuren vroolyk boven hun hoof den opkronkelde. Inderdaad werd te Aden navraag naar hen gedaan. De gezagvoerder van den Ruasischen bodem wilde den Engelschen volstrekt niet weigeren het schip te door zoeken, maar bedong dat zij in zyn han den een som van 10,000 p. st. zouden storten, die zijn eigendom zon blijven, als ze niets vonden. Deze voorwaarden scheen den heeren een voldoende waarborg te zijn, dat niemand der gevluchten aan boord was verborgen, althans ze zagen van de doorzoeking af. Veilig kwamen de geredden in Rusland aan, waar ze met warme geestdrift werden ontvangen. t. XlGtJll'NTIJBIA'OtiV HELDER, 26 Februari 1901. Ds. C. J. A. Bosch te Noordscher mer, heeft het beroep naar de Herv. ge meente alhier aangenomen. De heer J. Koning, kapelmeester van het stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, is benoemd tot jurylid voor het te houden Muziekconcours te Maastricht op 29 en 30 Juni e. k. Mejuffrouw J. Buisman alhier, leer linge van het pensionaat der Eerw. Zusters Franciscanessen te Woerden, is te Utrecht geslaagd voor het examen in nuttige hand werken. De Amsterdamsche Onderwijzers Tooneelvereeniging gaf Zaterdagavond L 1. alhier een voorstelling, waarvan het batig saldo moet strekken tot vermindering van het hypotheek, waarmede het Onderwjjzers Herstellingsoord te Lunteren bezwaard is. De zaal van >Tivoli" was geheel gevuld. By den aanvang heette de Voorzitter van de afd. Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers, de heer II. Van Dijk, allen welkom, zette het doel der voor stelling uiteen, dankte de muziekvereeni- ging »Cresendo" voor hare medewerking en wenschte den bezoekers een genoege- lijken avond. Die wensch is in ruime mate vervuld, want allen hebben zich kosteloos geamuseerd en hartelyk gelachen. Het alleraardigste blijspel «Pension Schol- Ier" werd door de dilettanten op een wijze gespeeld, die tooneelspelers en- speel sters van beroep niet tot oneer zou ge strekt hebben. Het spel viel dan ook, blykens de welgemeende applaus, buiten gewoon in den smaak en na ieder bedrjjf moest bet gordijn één of meer malen om hoog. Ook het nastukje »Een kop thee" werd even verdienstelijk weerge geven. Begrijpelijk is het daarom, dat men een gezelligen en prettigen avond doorbracht, te meer als men weet, dat in de pauzen door het orkest van »Crescendo" wezen lijk schoone muzieknummers werden gegeven en het geheel met een geanimeerd bal werd besloten. Indertjjd maakten wij melding van een schrijven van een zoon van generaal van Ham aan zijne moeder, toen hy als rapportrijder bij generaal de Wet diende, en zich volgens artikelen in de »N. Rott Ct.", van de hand van Si Omong, destijds kapitein by de Boeren, zeer verdienstelijk had gedragen. In dit schryven (ged. van Augustus 1900) verklaarde van Ham dat hy tot het einde zou blyven strijden. He laas, zyn goede voornemen is verijdeld. Zyne moeder ontving onlangs bericht, dat haar zoon, bij eene verkenning, die hij maakte, gevangen is genomen, en thans naar Ceylon als krijgsgevangene is vervoerd. In de Staats-courant zyn dezer dagen afgekondigd de wetten op de onderljjke macht en de voogdjj, als mede die omtrent 't straffen en de rechts pleging van jeugdige personen, en omtrent de middelen tot verbetering by wangedrag. Deze wetten zullen echter eerst by Ko ninklijk besluit op een nader te bepalen datum iu werking treden. Alsdan wordt tegelijk in uitvoering gebracht de daarin opgenomen bepaling, dié de meerderjarig heid tot het 2l8te jaar vervroegd. Onge veer 150.000 jongelieden hier te lande zullen, als in den loop des jaars deze wetten in werking lreden, twee jaren vroeger dan by de thans vigeerende wet mondig worden. Tweede Kamer. Door de Regeering- is bij de Kamer in gediend een ontwerp van wet, inhoudende vorhooging der 'Marine-begrooting voor het loopende dienstjaar met 1*60.000. Dit bedrag is bestemd voor het in den loop dezes jaars in aanbouw brengen van een pantserschip voor binnenlandschen dienst van het Zuider-frontier. De kosten van het schip in 't geheel zyn geraamd op f 2.475.000. Aan het Gebouw van het Prov. Be stuur te Haarlem werd Donderdag aanbe- sreed namens den Min. v. W. H. en Ny verheidVerdedigingswerken aan de Noordzeekust, tusschen de Heldersche en Hondsbossche zeewering (volgens de wet van 22 Juni 1898). Raming f 264.000. Laagste inschrijver J v. d. Plas te Har dingsveld, voor f 252,650, aan wien het werk gegund is. Het drama te Vlissingsn! De Belgische loods A. J. Maldeghem, die zyn 24-jarige dochter door een revol- verkogel verwondde, stond by het loods wezen als een goedhartig man bekend. Daarom heeft het personeel, van het loods wezen aan de rechtbank te Middelburg een adres met ongeveer 200 handteekeningen gezonden, waarby het de clementie van die rechtbank inroept. Amajuba-collecte. Alle burgemeestersvrouwen in dm lande zyn in kennis gesteld met de rami ng vau het bureau voor de Amajuba-colleote dat aldus is samengesteldvoorzitster douai rière Waszklewicz van Schilfgaarde pen ningmeesteres gravin E. van Bijlandt, geb. gravm Van Rechteren Limpurgsecretaris de beer S. de Korte, rechielyk ambtenaar te Johannesburg Tevens werd tot de dames het verzoek gericht de in hare gemeente gecollecteerde gelden toe te zenden aan bovengenoemde penningmeesteres, Javastraat ,18, te 's Gra- veuhage. Engelschen te Amsterdam. Als bewijs dat de oorlog in Zuid-Afrika invloed oefent op het bezoek door Engel schen aan ons land gebracht, hoorden wy het volgende staaltje. In de Nieuwe Kerk wordt een boekje verkocht, waarin een beschrijving van het gebouw voorkomt. Dit boekje wordt ook in de Engelsehe taal verkocht. Nu is het vorig jaar een aantal van ongeveer 300 dier boekjes in het Engelsch verkocht, tegen ongeveer 2300 het jaar te voren. Een sprekend cijfer voor het bezoek van Engelschen aan de hoofdstad De Oorlog in Zuid-Afrika. LONDEN, 22 ïfebr. De correspon dent van de Daily Mail" seiude Woen- dag van een plaats op 64 K. M. ten wes ten van Hopetown dat de Britsche voor posten in aanraking waren met de Boeren deze waren geheel werkeloos aan de Brak rivier. Een poging van de Boeren om die rijdende over te trekken was mislukt, omdat de Klipdrift te sterkgezwollen.was. Men verwachtte dat Plumer krachtig zou voortrukkende kolonne van Henniker marcheerde gemiddeld 42 K. M. per dag. De correspondent beweert dat de Wet sedert den inval 30 man aan gesneuvelden en 60 gevangenen heeft verloren verder zyn er tal van manschappen gedeserteerd, die by 50 en 60 tegelijk een minder streng be velhebber trachten op te sporen eindelijk zou de Wet 400 paarden, 100,000 patro nen, 6000 pom-pom-projectielen en veel ammunitie voor zyn 15-ponders verloren hebben met 60 van zijn 100 karren en wagens. De Wet's volgelingen zouden niet meer schietvoorraad overgehouden hebben dan in hun bandelieren zit. Dezelfde corres pondent heeft onder vroegere dagteekening uit Rranspan geseind dat de Boeren van de Wet in paniek lijken te verkeeren. Zy laten stellingen in den steek, waarin een 100 man de geheele Engelsehe kolonne zonden kunnen tegenhouden. De verkla ring hiervan is dat de Wet zich in een geheel onbekend district bevindt, dat hg niet van plan was binnen te trekken. Aan de Daily Mail" wordt uit Zout- pan gemeldt dat de Wet in de richting van Readsdrifb trekt, blijkbaar met het voornemen om de Oranje-rivier weer over te gaan. Hy heet zelf sterk terneerge slagen en zou geweend hebben over de hardnekkige vervolging der Engelschen. De door de Boeren by Taaiboschfontein uit het spoor geworpen en geplunderde trein bevatte koopwaren, welke zy alle iu veiligheid hebben gebracht. Het verkeer nacht is na ook gestaakt tusschen de Aar en Norvalspont, Rosmeadjunctie en en Stormberg en tusschen Rosmead en Graaff Reinet. Drie treinen iu één week dus geheel of gedeeltelijk geplunderd. De Boeren kry gen langzamerhand eene heele rekening bij de Engelschon wegens gedane leve ranties. De Boeren hebben ditmaal eens te vergeefs gepoogd by Standerton weer een trein met voorraad aan te houden. De Daily Mail" erkent, dat zy overigens buitengewoon handig in dit werk zyn, hetgeen wel niemand zal betwisten. LONDEN, 22 Febr. De minister der schatkist, sir Michael Hicks-Beach deelde in het Lagerhuis mede dat tot dusver tot dekking van do kosten van den oorlog was uitgegeven een bedrag van 81,500,000 p.st. De kosten van den oorlog bedroe gen per weck van 1,000,000 p. st. tot 1,250,000 p. st. De minister van oorlog, de heer St. John. Brodrick verklaarde dat volgens de jongste schatting het aantal der Boeren te velde 19,000 tot 20,000 bedroeg. Het aantal der Boerengevangenen was in Jan. 16,000, maar sedert was dit aantal ver meerderd. DURBAN, 23 Febr. Ongeveer 300 Boe ren hebben den 20aten in de nabijheid van Heidelberg een hinderlaag gelegd tegen den posttrein naar Johannesburg. Een ontploffing, welke de rails opwierp, brach$

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1