KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringenm DE GEITENHOEDER. No. 2928 Zaterdag 9 Maart 1901. 29ste Jaargang. Bureau Zuidstraat 72. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 69. ADom) omont p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 87'/4Ct. id. franco per post 75 id. f 1.20. id. voor het Buitenland f 1.25, id. f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buneauxi Spoorstraat en Zuidstraat. dvertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAG8MOKGEN8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AavertentLên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. KALENDER DER WEEK. MAART, Lontemaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 30 m. Onderg. 5 u. 52 m. Zondag 10 Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Laatste Kwartier. Donderdag 14 Vrijdag 15 Zaterdag 16 Uit het Buitenland. In den Duitacben Rijksdag heeft dezer dagen een beraadslaging over de begrootiDg plaats gehad, die ook in het buitenland in groote mate aandacht heeft gewekt. Aan de orde was de begrooting voor buitenlandsche zaken, en belangrijke discussiën werden ver wacht, want do tribunes waren dicht bezet. Een der afgevaardigden begon met te spreken over de in vele kringen heerachende ontstem ming, en vroeg in verband daarmede ophel dering over do staatkundige beteekenis van de reis des Duitschen Keizers naar Engeland, en naar inlichtingen omtrent den invloed der troonverwisseling in Engeland met bet oog op de belaugen en de politiek van Dnitscb- land. Spreker verzekerde, dat bet verleenen der orde van den Zwarten Adelaar aan den Engelschen legerbevelhebber Lord Roberts in Duitachland algemeen groote ontevredenheid beeft doen ontstaan. Met het oog op de onvriendelijke politiek tegenover Engeland, die overal elders bestaat, verklaarde spreker vrees te koesteren voor de welwillende hou ding der andere mogendheden op het vaste land. Met ernst drong spreker bij de Rijks- regeering op het verstrekken der noodige inlichtingen aan. De heer Von Bülou, Rijkskanselier, antwoordde daarop breedvoerig, en zijne rede was zeer gernststellend en ge moedelijk. Hij verzekerde, dat 's Keizers be zoek in Engeland volstrekt geen politiek, zelfs geen hof bezoek was geweest, maar eenvoudig een voldoening aan de stem van het hart. Hoe lang de kleinzoon aan bet ziek- en sterf bed zijner grootmoeder zou vertoevoD, en of hij aan de begrafenis-plechtigheid zou deel nemen, was een qnaeatie van gevoel niets anders. Dat het Vorstelijk Huis in Engeland eH de Engelsche natie bet bezoek des Keizers met warme dankbaarheid hebben opgenomen, is zeer begrijpelijk. Wanneer nu, naar aan leiding van zulke zuiver menschelyke gevoe lens, in Engeland de wenBch is ontstaan, om vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen met Dnitscbland te onderhouden, dan is dit in staatkundigen zin geen aanleiding, om zulks kwalijk te nemen. Wij immers kunnen slechts wenschen, dat bet Engeland en Duitach land gogeven zij, in vrede en voor don vrede te werken. - In de verhouding tusschen de beide landen een verhouding van zuiver vriendschap- peljjken aard is dan ook sedert de troon bestijging van KoDing Eduard VII hoegenaamd mets veranderd, de troonverwisseling beeft in 't minst geen gevolgen gehad voor Duitsch- land. Men heeft aangevoerd, dus merkte de Rijkskanselier verder op, dat 'a Keizers reis in strijd is geweest met de onzijdige houding, die wij tegenover de Zuid-Afrikaansche ver wikkelingen hebben aangenomen. Men heeft zelfs eene vergelijking gemaakt tusschen hot bezoek deB Keizers aan Engeland en het niet ontvangen aan het Hof te Berlijn van President Kruger. Deze vergelijking gaat, volgens den Kanselier, niet op. De ontworpen reis van President Kruger naar Berlijn ge- geschiedde met het zeer duidelijk uitgespro ken doel, om in oen ongewonen vorm te nood zaken tot inmenging in dc Zuid-Afrikaansche verwikkelingen, terwijl het bezoek des Keizers aan Engeland met dien oorlog heel en al niets te maken had. Er zijn, ja, den Keizer in Engeland attenties bewezen, en hij heeft die aanvaard en beantwoord. De Keizer heeft evenwel in geen enkel opzicht gehandeld in strijd met 's lands welzijn en belang, toen by die beleefdheden aanvaardde en daarvoor zyne erkentelijkheid betoonde, 't Verleenen van een orde aan Lord Roberts berust op oen persoonlijk eererecht van de Pruisische Kroon, en overigens is die opperbevelhebber geen politieke persoonlijkheid, cn de onderscheiding, hom verleend, had dus volstrekt geen politie ke beteekenis. Dat deze verklaring der Regeering niet overtuigend op alle hoorders werkte, toondo o. a. een der volgende spre kers nit de leden, toen hij beweerde, dat Duitachland inderdaad de neutraliteit tegen over de Boeren van Znid-Afrika geschonden heeft. Deze sprekor merkte op, dat wanneer aan do Boeren de bewondering der geheele beschaafde wereld ten deel valt en dat is zooEngeland to wachten hoeft hot ge richt der wereldgeschiedenis! Heil en zegen den Boeren Weg met de EngelschenMet deze woorden besloot spreker zyn rede. Ten aanzien van do Chineescho verwikke lingen wordt gemeld, dat de buitenlandsche gezanten, te Peking aanwezig, de doodstraf hebben geëisebt van nog twaalf der hooge ambtenaren, en bovendien de bestraffing van 90 manderijnen in verschillende provinciën des Hemolschen Rijks. De vertegenwoordigers der mogendheden hebben enkelen uit hun midden tot eene commissie benoemd, welke commissie toezicht zal houden op het ten uitvoer leggen van eischen van ondergeschikt belang. Alle overige aangelegenheden, die geschikt en geregeld moeten worden, gaan gedurende de laatste dagen als van een leien dakje, zoodat er meer en meer uitzicht ont staat op do eindelyko oplossing dor hangende quae8tie. S'echt het artikel in de vredesvoor waarden betreffende de herziening der han delsovereenkomsten levert nogal belemmoring op in dqn voortgang der overigonB vorderende onderhandelingen, 't Zou bepaald jammer zyn, als nu nog wéér het een of ander storend in den weg trad om den spoedigen afloop van eeoe zoo langdurige quaestie te bemoeielyken en daardoor te vertragen. In het Engelsche Parlement ging het er gedurende de laatstverloopen dagen erg leven dig toe. De beraadslagingen liepen over de zaken van het leger, en ze waren beslist interessant. Er zal op de thans gevolgde wijze heel wat los komen over do zeer gebrekkige Engelsche leger-organisatio, en over de voor bereiding van deu oorlog in Zuid-Afrika. Er zal heel wat duisters opgehelderd worden. Een der Engelsche bladen drukt de meeuing uit, dat de debatten het leger des lands ten goede zullen komen, ofschoon het volmondig erkent, dat zooveel vuil linneu maar zelden in het openbaar is gewasscben. Een ander blad verzekert, dat Lord Wolseley, de vroe gere opperbevelhebber, de grootste dienst aan 't land bewezen heeft door zijne belangrijke openbaringen. HELDER, 8 Maart 1901. DE KONINGIN EN HAAR GEMAAL TE AMSTERDAM. Menigmaal prijken feestverslagen met den aanhef «Begunstigd door fraai weder had ^leze of die feestelijkheid hier of daar plaats.* Die aanhef is niet van toepassing op .de bigde inkomste» te Amsterdam vau het Vor stelijk Echtpaar op jl. Dinsdag, 't Oranje zonnetje, dat zoo menigmaal de nationale fees ten hier te lande opluisterde, hield zich ditmaal den geheelen dag schuil, en een ge stadige regen viel van den vroegen morgen tot den avond neer. Dit verhinderde echter niet, dat den geheelen dag eene zeer groote massa menschen, regen en wind trotseerende, op de been was, inzonderheid naby het Staats spoorweg-station aan de Weesperzyde, en op den weg door de stad, naar het Paleis op deu Dam. Heel de stad was iu feesttooi, vooral op die plekken, waar de stoet moest aankomen en passeeren. De beschrijving, door bericht gevers Tan den Amsterdamschen feesttooi gegeven, deed zien, dat de bevolking er werk van had gemaakt om het Vorstelijk Paar recht feestelyk te ontvangeu. Hoe jammer daarom, dut door wind- en regenvlagen veel van dat fraais is te loor gegaan. Even half elf in don voormiddag stoomde de vorstelijke trein het Centraal-Station binnen, waarmedo H. M. do Koningin-Moeder, ver gezeld van Z. H. den Hertog-Regent van Mecklenburg-Schwerin, van uit den Haag aankwam. Door een aantal autoriteiten werden de beide vorstelijke personen opgewacht en verwelkomd. Aan H. M. werd door de dochter des Burgemeesters een bouquet aangeboden, en do Hertog inspecteerde do aanwezige eere- wacht, terwijl het muziekkorps van het 7de reg. infanterie het Duitsche volkslied speelde. De autoriteiten geleidden daarop do vorstelijke personen naar de gereedstaande rytuigen, en begaven zich vervolgens met een specialen trein naar het station Weesperzyde, om tegen woordig te zyn voor de plechtige ontvangst van H. M. de Koningin on Haar Gemaal. Te half' 12 stapte het Vorstelyk Paar met gevolg aan het Station Weesperzyde uit en worden de hooge bezoekers door de talrijk aanwezige autoriteiten verwelkomd. Do Bur gemeester der hoofdstad heette eerst H. M. de Koningin en daarna den Prins-Gemaal welkom, en ontving voor de gesprokene har telijke woorden een woord van dankbe tuiging. De dochter dos Burgemeesters, ook hier aanwezig, bood H. M. een bloemrnikér aan. Na eenig toeren in de zeer fraai ver sierde wachtsalon, stapte het Vorstelijk Paar in 't open rytuig, regen en wind trotseereude. De tocht door de stad ving aan, onder aan houdend gejuich der tallooze menigte, die zich langs den weg had geschaard. De straten waren afgezet door soldaten en de achutterjj. Op bruggen en drukke punten stonden de cavaleristen, 't Was langs den geheelen weg één geroep, één groote bctooging, één groote, luisterrijke ontvangst, 't Grootst wat natuur lijk de menigte op den Dam. Overal, tot op de daken der huizen, menschen. De eere- wacht daar werd betrokken door een afdeeling mariniers en matrozen; het Stafmuziekkorps, onder leiding van den heer Koning, was daar medo tegenwoordig. Reeds hadden eerewaoht en muziekkorps hunne diensten bowezen bij de aankomst ten Paleize van H. M. de Ko ningin-Moeder en de Hertog-Rogent van Mecklenburg-Schwerin. Oorverdoovend was het gejuich der onafzienbare menigte by de aankomst van het Vorstelyk Paar te ruim half een vóór het Paleis op den Dam. Dank zjj der door de politie genomen maatregelen, geschiedde alles in de beste orde. H. M. en Haar Gemaal verschenen kort daarna op het balkon vair het Paleis, en toen kende de geestdrift van het publiek geen palen, veie duizenden kelen juichten, duizenden en dui zenden handen wuifden. 'De beide Vorstelijke personen betuigden kennelyk hun innigen dank voor die hulde. In 't Paleis werden de Koningin en Haar Gemaal door H. M. de Koningin-Moeder en den Hertog-Regent opgewachtdaar werd tegen 1 uur een dejeu ner en 's avonds 7 uur een diner gebruikt. Wegens het ongunstige weder dien dag werd door den Burgemeester der hoofdstad de voorgenomen illuminatie tot Donderdag avond uitgesteld. Verder werd door tal van autoritetten des namiddags een bezoek^ aan het Vorstelyk Echtpaar ten Paleize gebracht, en ofschoon des avonds de verlichting in de stad niet doorging, heerschte er groote drukte en be weging op pleinen, grachten en straten, ter wijl het weder was opgeklaard, doch de wegen nog, als gevolg van den aanhoudenden regen, zeer modderig waren. Tot zeer laat in den nacht duurde het feestgejoel. Woensdag morgen had er eene zanguitvoering voor het Paleis op den Dam plaats, 's Namiddags bezoek van corporatiën en vereenigingen in het Rijks-Museum, daarna groote rjjtoer door de stad en 's avonds diner en bal ten hove. Protestmeeting tegen den oorlog in Zuid-Afrika. Er heeft zich een comité gevormd voor het houden van een indrukwekkkende en waardige protest-vergadering tegen het schandelijke van den oorlog in Zuid-Afrika en tegen de onmenscheljjke wjjze waarop de Engelschen dien oorlog voeren door het schenden van de conventie van Gene ve het verwoesten van Dullstroom, enz. Reeds zijn tot dit comité toegetreden deheeren: W. P. Andriessen, Charles Boissevain, W. Dull, C. van Goor, Ezn., O. Kamerlingh. Onnes, prof. dr. J. A. Korteweg, P. Nol- ting, W. 0. J. Passtoore, J. H. Rovers, H. J. P. de WaaL H. Wertheim, J. Co- ninck Westenberg, mr. W. J. M. woudt en prof. dr. J. te Winkel. Het bestuur is samengesteld uit de hee- ren mr. H'. Verkouteren, voorzitter; D. H. Schmüll, secretaris; dr. C. Kerbert en dr. E. C. van Leersum. President Kruger 1 Na de overhandiging van het huldeblijk uit België aan President Kruger sprak deze ongeveer als volgt: Ik heb geen woorden genoeg om mijn dank te betuigen voor de sympathie, die mg door gansch Europa wordt betoond en ik mag zeggen ook in het bijzonder door het Belgische volk zooals het die getoond heeft in zijn vergaderingen, zelfs in de Kamer der Volksvertegenwoordi gers. Aan alles is het mg duidelijk, dat dit niet het werk der lippen is, maar taal, die aan het hart ontwelt. Zeer gaarne neem ik uw huldeblijk ook namens presi dent Steyn, aan, als bewijs uwer deelne ming in het lot en in den strgd der beide Republieken. Mijn vertrouwen bljjft nog altjjd vast op God. Alle volken, alle godsdienstige secten allen, die in God gelooven, snellen als het ware toe om het recht der wet te ver dedigen en dit is mg een teeken, dat de Heer, Die het recht en de gerechtig heid liefheeft, met ons is. Ziet, het zjja mirakelen, die daar nog bij ons gebeuren dat een handjevol nog altijd den strgd tegen zooveel duizenden en duizenden kan volhouden, alhoewel zg niet voorzien zgn van het noodige, alhoewel de havens voor hen afgesloten worden. Het recht, dit blijft mijn uitzicht en hoop, zal zegevieren. Ik betuig u nogmaals en namens presi dent Steyn har telg k dank. Hierna sprak de heer Wolmarans nog een hartelijk woord. De leden van de deputatie drukten daarna- elk afzonderlijk den president de hand. De onlangs te 's-Graveuhage overle den ond-zeeofficier J. M. Brevet heeft aan bestuurders der bewaarschool te Zonne- tqaire f 2000 gelegateerd, vrij van succes sierechten. De kindermoord te Tilburg 1 Door de rechtbank te Breda is de schil der Mutsaers beschuldigd vau moord enz. op het 12-jarige dochtertje van den heer Kessels te Tilburg, verwezen naar de open bare terechtzitting en is aan den beschul digde ambtshalve toegevoegd als verdedi ger de heer mr. Van Wjjnen advocaat en procureur te Breda. Een jongraensch van 21 jaren kreeg op den K^uburgersingel te Leiden onge noegen met zgn meisje, waarbij hg zich zoo opwond dat hij in den Singel sprong. Daar hij onmiddellijk zonk, moest er naar hem gedregd worden. Een half uur later is zgn lijk opgehaald. Boeren-humor. Men leest in het Handelsblad* Zooeven hoorde ik van een correspon dent, die onlangs uit Z.-Afrika terugkwam, het volgende vermakeljjk verhaal: Een tiental hooge aristocratische offi cieren zooals men ze hier noemt »of the haw-haw and eyc glas brigade" in Jo- hanuesburg in garnizoen, oordeelden dat het wel aardig was hun Kerstfeest te vie ren, door een pic-nic te arangeeren. Zoo gezegd, zoo gedaan en met een tiental da mes trokken ze naar buiten. Terwjjl ze bezig waren het goede der aarde in natten en drogen vorm te genie ten, zagen ze zich omringd door een troep Boeren. >Hands up« behoefte niet eens ge vraagd te worden, de aanstaande wereld veroveraars waren geheel machteloos. De Boerenaanvoerder zond een paar man weg die spoedig terug kwamen met een paar ambulance-wagens. Op de beleefdste wijze werden de dames uitgenoodigd daar in plaats te nemen. Toen de schoonen dat hadden gedaan werden haar cavaliers even welwillend uitgenoodigd zich geheel te ontkleeden, met uitzondering van hun pantalons. Daarop geleidden de Boeren het gezelschap naar Johannesburg terug, tot zoover als ze dit veilig doeu konden, de dames rijdende en de officieren in hun zwemcostuum er achter sloffend, op bloote voeten. Bij Johannesburg gekomen, stelden ze hunne gevangenen in vrijheid en verdwe nen weer. Weer een dynamietontploffing. Eenige dagen na de catastrofe in de pa- tronenfabriek te Fontainebleau heeft op nieuw eendyuamiet-ontploffing in Frankrgk eenige offers geëischt. Te La Pradelle-Pujlaurens, in de sme derij van een spoorweg werk plaats heeft die ontploffing Zondagmorgen plaats gehad. Zes werklieden waren in de smederij aan het verwarmen van een kist met dynamiet, die door de koude der laatste dagen was bevroren. Eén der arbeiders zat op de kist en de anderen liepen door de smederij. Plotseling had een geweldige ontploffing plaats, die het geheele gebouw vernielde. De gereedschappen werden weggeslingerd en het zware aambeeld werd ver weg ge worpen. Twee werklieden bleven op de plaats dood, een derde is doodelgk gekwetst. De brand te Bakoe. Nimmer zal men vernemen hoeveel slachtoffers bij die catastrofe het leven hebben verloren. Alles werd een prooi der vlammen. Brandende naphtha ontwikkelt driemaal meer hitte dan steenkolen en hieruit kan men zich een denkbeeld vor men hoe zengend de gloed was. Waar het brandde, veranderde de aardoppervlakte in in een soort lava zg verglaasde. De been deren der slachtoffers werden niet eens teruggevonden, want in zulk een vagevuur verbrandde zelfs het been. De officieel e doodenlgst geeft geen nauwkeurig overzicht van den omvang der catastrofe. De cijfers boezemen ons geen belangstelling in, want ze zeggen alleen hoeveel lijken toevallig aan een ^geheele vernietiging zgn ontko men. Ven Ier niets. Als we in aanmerking nemen de enorme oppervlakte, waarover de brandende lava zich verspreidde, het groot aantal gebouwen op dit stuk grond en de kolossale massa, der in die massa der in die huizen verblijfhoudende men schen zelfs uit officieuse bronnen blijkt dat de arbeiders in de huizen der naphta- stad opeengehoopt waren als haringen in tonnen dan kunnen we ten naastenbij schatten hoeveel menschen bij de ramp om het leven kwamen. Bovendien is ge bleken dat de vurige stroom de arbeiders wijk plotseling overrompelde tijdens het avondmaal en dat die stroom met vreeselijke snelheid den uitweg naar de zee versperde In minder dan geen tjjd was alles over stroomd. Men wist niet waar men vluch ten moest. Overal lagen naphtha-pakhuizen naphtha werken en open naphtha-reservoirs, die door de vreeselgke hitte borrelden en spoten. Waarheen moesten zij vlieden De meeste arbeiders waren ongehuwde menschen, en wie zal vermelden dat zg vermist worden Wie zal voor het omgekomen famielielid schadevergoeding eischen. De naphtha-werken van Bakoe lok ken massa's en massa's dak en werkloozen. Zal de geredde huiseigenaar aangifte doen, dat zgn huurders, die niet voorzien waren van een pas, vermist worden Waarom Misschien, opdat men hem later verwgten zouGe hebt dus landlooopers een onderkomen verschaft? Zooals vanzelf spreekt, zal hij over hun voormalig bestaan het stilzwijgen bewaren. Een aardig proces. Het gerechtshof te Poteuza in Ital-ë heeft dezer dagen tweehonderddertig perso nen gevonnisd, behoorende tot een geheim genootschap dat zich diefstal ec moord ten doel stelde. Het totaal der opgelegde straf fen bedraagt niet meer of minder dan zeshon derd jaar gevangenisstraf Er waren dan ook 230 misdadigers te veroordeelen. Vergiftige schoenen en kousen. Alt pendant van de Engelsche bierver giftigingen werden in den laatsten tjjd ook uit Frankrgk vermeld van vergiftiging door het dragen van gele schoenen, die door het gebruik zwart waren geworden. De verfstof, die dan gebruikt werd om de oorspronkelijke kleur terug te krijgen was een combinatie, waarin aniline voor kwam en vandaar het gevaar. Uit Oostenrijk worden soortgelijke ver giftigingen gemeld met zijden kousen. Deze schijnen gekleurd te worden met een scha delijke chemische stof, waarvan het gevolg is, dat zich gele vlekken op de huid ver- toonen, die meer of minder pijnljjk kunnen zgn. Van ernstige gevallen is nog niet vernomen. De Oorlog in Zuid-Afrika. De Romeinsche Tribuna maakt een te legram openbaar van haren Brusselschen correspondent die, zegt het blad, in de omgeving van president Kruger verkeert, volgens welk telegram de capitulatie van Louis Botha waarschijnlijk is. De comman dant-generaal is, volgens den correspondent van de Tribuna, door een krjjgsraad te Pietersburg gemachtigd om te onderhan delen over overgaaf op de volgende voor waarden lo. bevrijding van al de krijgsgevangen Boeren op St. Helena (en Ceylon 2o. straffeloosheid voor de Afrikaander- opstandelingen 3o. gedeeltelijke onafhankelijkheid voor Transvaal en den Oranje-Vrijstaat onder de Britsche kroon 4o. terruggaaf van verbeurd verklaard eigendom aan de eigenaars. De correspondent zegt dat Lord Kitche- ner niet ongeneigd is om in deze voorr waarden te treden, maar de Engelsehe regeeriog staat op onvoorwaardelijke over gaaf en eischt de verbanning van presi dent Kruger en een aantal regeeringsamb- tenaren van de Zuid-Afrikaansche Republiek en den Vrijstaat. Botha's strijdmacht moet in een lastig parket zgn bg gebrek aan paarden en schietvoorraad en wegens da vijandigheid van de Kaffers. De Wet is echter voornemens zgn guerrilla voort te zetten. LONDEN, 6 Maart. De maande- lgksche ambtelijke verliezenlijst constateert, dat in den loop vau Februari 27 officieren en 767 manschappen gesneuveld of aan ziekte overleden zgn, zoodat het geheele aantal gesneuvelden en aan ziekte over ledenen sedert het begin van den oorlog bedraagt 664 officieren en 13,137 man schappen. French rapporteert dat hij een aantal manschappen vermist. FE UIL LE TON. Vrg bewerkt door AMO. 4) Terwyl de burggraaf eenigszins moeieljjk en luid dezen brief las, was de jonge graaf langzaam voor hem nedergeknield en zag hem na smeekend in het gelaat. (Charles, gy hebt my gezegd, dat gy u op het slot verborgen hadt, omdat gy u niet mocht laten dwingen tegen Franschen te vechten door plaats te nemen in do ryen der monarchale troepen, die de Fransche grenzen bedreigen. Dat was echter niet do werkelijke reden, zooals uit dezen brief blykt." •Het was de waarheid, heer graaf, doch niet de geheele waarheid.' •Gy bemint Madeleine •Meer dan myn leven, en ik ben hier om hare hand te verzoeken.' ,Sta op, Charles. En Madeleine?' •Zy was met myn voornemen bekend en heeft my daartoe aangemoedigd.* «Waar is zy thans?' «Ik heb haar zooeven, vol vrees en ver wachting, in do halkonkamer achtergelaten, waar zy bevend uw antwoord wacht." Laat ons dan tot haar gaan, Charles.' De burggraaf stond op en ging mot den jonkman in de kamer terug, waar hjj inder daad zyne dochter aantrof. Zij had hlykbaar geluisterd on was reeds bekend met het onder hond der beide mannen. Zy vloog op haar Tftder toe en viel hem weenend om den hals. tMadeleine,' fluisterde haar vader haar zacht in het oor, «bemin je hem Bemin je hem werkelyk Een sidderende zucht ontsnapte haar borst. En wil je hem volgen? My verlaten?' «Nooit, vader,» snikte het jonge meisje teoder, nooit! Gy gaat met ons, of wy blij ven by u. Niet waar, Charles. ,Zooal8 gij het beveelt, Madeleine.' Langzaam maakte de onde edelman den arm zyner dochter van zyn hals los, greep hare hand en legde die sprakeloos in die van den jongen graaf. Hy zag beide diep en innig in de oogen, en eerst na een korte poos zei hy met bewogen stem en tranen in de oogen Graaf Charles, gy bowyst mijn huis een eer, die mijn hart goed doet. Ik ken u. Gy zyt een man van eer en karakter, maar ook een braaf, goed mensch, en daarom vertrouw ik u het geluk van myn kind toe. Zy is myn eenige, CharlesWeet gy wat dat be- tockent Zy is de zorg van een lang leven, de steun en vreugde van myn ouderdom. Neem gy haar tot u; maak u het vertrouwen waardig blyf immer wat ge tot nn toe waart een edelman in den besten zin des woords, en gy zult myn kind gelukkig maken.» Vader, vader!' riep de jonkman snikkend en knste onstuimig do handen van den burg graaf. Hij kon van ontroering en dankbaar geluk geen woord meer niten. In andere tjjden zou men met luidruchtige feestelijkheden, met vrooljjk vermaak on uiter- Ijjken glans een gebeurtenis hebben gevierd, die twee der oudste, rykste en invloedrykste familiën zoo nauw verbond. Thans was dat anders. De toestand van dat land lag als een ban op de bewoners en deed de uitge latenheid der feeststemming plaats maken voor ernst en ingetogenheid. De zon neigde ten ondergang en de drie menschen zagen in sprakelooze ontroering, hoe zy, gloeiend-rood, langzaam wegzonk, toon men plotseling eon verward geluid van vragen en wilde vloeken op de slotplaata vernam. Voor don duivel!' klonk er een gebie dende stem van beneden. «Wilt ge ons voor don gek houden De valbrug neer of ik laat de touwen door mjjne manschappen stuk schieten.' Madeleine slaakte onwillekeurig een kreet. Graaf Charles sloot haar ridderlyk in zyne armen, alsof hij haar tegen do gansche wereld wilde beschermen. Snel en krachtig stapte de burggraaf naar een venster, vanwaar hy den slottuin en de valbrug, die aan de noordzyde het kasteel met de vlakte verbond, kon overzien. Voor de thans nog opgehaalde valbrug zag hij sol daten staan. Hy kon niet zien, hoeveel er waren, wjjl kreupelhout en boomgroepen hen voor oen deel verborgen doch het kon den er licht een honderd zyn en wel meer ook. Gy moet geduld hehbon, burgerkapitein,' hoorde hy nn zyn Blotvoogd zeggen, «tot ik onzen heer naar bevelen gevraagd heb.' De burggraaf werd iets bleeker, maar ging met vasten tred in de kamer terug. Luister goed, Charles naar hetgeen ik u thans zeg,» sprak hy erustig en met nadruk tot den jongen graaf. „Ik weet nog niet, wat dit te beteekenen heeft en wion dit bezoek geldtmaar in geen geval mag men u hier vinden. Neen, spreek niet togen,' voer hy haastiger voort, .want de oogenblikken zyn te kostbaar om lange onderhandelingen te voeren,' Toen begaf hy zich haastig naar den munr der tamelyk groote en hooge kamer en schoof op don achtergrond der kamer gekomen de gobelins, die als behangsel dienden, uiteen, waardoor er een van ouderdom zwart gewor den houten beschot, waarmee de geheele muur was bekleed, zichtbaar werd. Aan dat be schot was niets te zien, doch plotseling ging er, toon de burggraaf er zacht tegen aan drukte, een kleine deur open, waarachter een smalle wenteltrap naar een lager gelogen ruimte voerde. «Ga hier in, Charles. Gy zult in eene ruimte komen, juist groot genoeg, dat ge er u kunt neerleggen om te slapen. Gij zyt daar volkomen veilig en ligt er in ieder geval gemakkelijker dan in de conciergerie te Parijs. Uit deze ruimte komt ge niet weder te voor schijn, voordat ik u persoonlijk kom halen. Hebt ge dat begrepen •Mynheer...' zei de jonge man dralend. Geen woordNiet voordat ik u kom halen. Hebt ge dat verstaan? Wat hier ook moge gebeuren, ja, al valt cn kraakt alles om u heen, gy verroert u niet, tot ik of Madeleine u komt halen. Wilt ge my dat beloven Mynheer, wanneer er gevaar dreigt...' wilde Charles moedig tegenwerpen. «Geen woord meer 1 Naar beneden. Ik hoor reeds menschen komen. Gy zjjt myn gast ik ben hot uw vader, mijne dochter, my zelf verschuldigd, u to beschermen. Gij kwetst myn eergevoel, wanneer gij myne gastvrijheid onmogelijk maakt door ontydig gedruisch. Beloof my, dat gy het daar uithouden wilt, tot ik of Madeleine u baalt 1* •Ik beloof hot.* Vooruit dan! Naar beneden. Gauw!» Het volgende oogenblik was de graat ver dwenen zacht viel de deur toe, zonder dat men de plaats onderscheiden kon, waar zy was. Terstond daarop trad de slotvoogd binnen. De oude burggraaf stond reeds weder mid den in de kamer, een weinig bleeker dan te voren, nochtans het hoofd fier opgericht, met strak en vastberaden gelaat. Wat is er benoden aan de hand, Philippe Truchon vroeg hy streng afgemeten. De burgerkapitein Simon Nadct staat met tweehonderd soldaten by de valbrug en ver langt in naam der republiek toegelaten te worden. •Wat wil hy «Hij wil u spreken, mynheer!' •Ik ben tot zyn dienst. Laat hem binnen, Philippe Truchondoch hem alleen en geen soldaten. Verstaat gij? Ik ben,« voegde de burggraaf er eenigszins langzaam en zeer na drukkelijk aan toe, .op zoo'n groot bezoek niet ingericht." De slotvoogd ging heen en de burggraaf trad nu op zyne dochter toe, die door schrik overmand eu bleek als de dood op een stoei neergezegen was. (Troost u kind, wy loven in een ernstigen tijd, en aan dezen ernst kan en mag niemand zich onttrekken. Ga naar uwe kamer, Made leine. Wellicht worden hier tooneelen afge speeld, die gy niot verdragen kunt. Ga!" •Vader, riep Madeleine nu en vouwde 8meekénd de handen, •laat my bij u bljjven. Op myn kamer sterf ik van angst.' Blyf dan en houd u dapper. Het is altjjd waardiger, de gebeurtenissen vast onder de oogen to zien, dan zich er voor te verborgen Daarop trad do burggraaf naar het venster om te zien, wat er by de valbrug zou ge beuren. Het duurde ook niet lang, of hy be merkte zyn slotvoogd op de plaals, waar hy bevel gaf, do valbrug noor te laten. Burger-kapitein", riep Truchon den aan de overzijde staanden officier toe, »onze hoer is bereid, u te ontvangen, maar wenscht niet dat uwe soldaten het kasteel botredon, daar hy voor zoovelen niet is ingericht. Geef du» bevel, dat nwe soldaten zich wat van do val brug verwijderen, opdat ik deze tot uw dienst kan stellen." De valbrug neer,' riep Simon Nadet toor nig. ,of ik leg het geheele kasteel in asch Ik zal u gehoorzaamheid leeren voor de af- gezantan van Parjjs! Is dat een manier van handelen, met omgehaalde valbrng en de storm- palen gereed de troepen dor rogoering te ont vangen Omlaag do brug, ol ik laat vuur geven «De brug is tot uw dienst, burger-kapitein', antwoordde Filippe Truchon, reeds aanmer kelijk gedweeër, «maar ik heb bevel van den burggraaf, slechts u er over te laten. Wees zoo goed en geef uw soldaten bevel terug te trekken.' .Genoeg! De brug neer, of. De brug begon langzaam te zakken. Phi lippe Truchon bemerkte wel, dat aan de sol daten halfluid bevelen werden gegeven, en riep daarom zjjnerzyds oonige der gewapende bedienden tot zich, die deels in de vestibule van het slot, deels op de plaats verspreid stonden. Er waren er nauwelijks twintig, doch ze waron voldoende om don toegang desnoods met geweld te verdedigen. De voorzorg zou zoo aanstonds volkomen gerechtvaardigd blyken, want nauwelijks sloeg de brug dof op het hoofd van den anderen kant neer, of do eerste rijen der soldaten openden zich en twee amunitiewagens kwa men met groote snelheid de brug opryden en verhinderden door hun zwaarte, dat deze weer opgetrokken kon worden. (Wordt vervolgd.}

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1