KLEINE COURANT WJ. BRUINVIS, 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen, J KALENDER DER WEEK. DE GEITENHOEDER. PORCELEIN-, GLAS- en AARDEWERK, J. VAN WILLIGEN, advertentie n. C. t BtSttJI, Weezenstraat No. 2a. Hoofd-Eau-de-Cologne. glacé Handschoenen. zomer handschoenen, H. SPRUIT. Handkoffers. Toiletartikelen. Na. 2932 Zaterdag 23 Maart 1901. 29ste Jaargang. el ijl Bureau Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 59. El Aan onze abonrié's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje en Zon dagsblad, le kwartaal 1901, te willen over maken per Postwissel of in postzegels vóór 5 April, zullende anders daar over met cents verhooging per post n|worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven i. slechts met een zegel van 2J/g Ct. beplakt te worden, DE UITGEVERS. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 5 n. 57 m. Onderg. 6 u. 17 m, Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Woensdag 27 Eerste Kwartier Donderdag 38 Vrydag 29 Zaterdag $0 IJlt het Buitenland. Mot den nog altijd niet eindigenden oorlog }n Zuid-Afrika zit men te Londen danig in de war, vocral nu het willekeurig optreden van Roeland in China het den Engelschen machthebbers duidelyker dan ooit wordt ge maakt, dat hunne handen op heel lastige wijze gebonden zyn door de Bóeren-republieken, die met vechten nog altijd niet willen ophouden. De verhouding tnsschen Rusland en Engeland is vrij erg gespannendreigend staan de ge» wapende vertegenwoordigers dier mogendhe den daarginds in 't verre Oosten tegenover elkander. Zelfe wordt eene verstoriqg des vrédes tnsschen heide machten voor niet on mogelijk, niet onwaarschijnlijk gehouden. Engeland, dat in Zuid-Afrika de handen 1 zoo vol heeft, kan er haast niet aan denken, ooi nu ook nog met Rusland ruzie te maken en aan 't vechten te gaan. 't Zal, naar alle gedachten de handen in den sohoot moeten leggen. Latere berichten wijzen wel op den gespannen toestand tnsschen beide ge- aohil hebbende mogendheden, dooh geven nog heel geen uitzicht, op het tot stand komen eenor beslseing. 'By herhaling laat men evenwel van ver schillende zyden doorschemeren, dat de han gende qnaestie weldra door eene minnelijke schikking zal gevolgd worden. De Engelschen móeten echter dit wordt verzekerd min- dei om het quaestiease spoorweglijntje de eigenlijke aanleiding tot het geschil dan om de handhaving van hun recht en van hun aanzien en invloed in buitenlandsche aangelegenheden, gevoelen, dat de zaak voor hen van zeer groot belang is. O, hadden zy in Zuid-Afrika de handen maar vry I Een capitulatie voor Russische aanmatigingen eri bedreigingen zou voor Engeland zeer on- golnkkig, hoogst vernederend zijn, ook met het oog op mogelyke, latere gebeurtenissen. De Engelsche bladen - voeren dan ook aan, dat, wanneer de zaak van hun kant werkelijk rechtvaardig is, zij dan door Engeland ook, het koste wat het wil, moet gehandhaafd worden. Gedurende eenigen tyd was de aandacht van het publiek gevestigd op de kans, die er was ontstaan op het beëindigen van den oorlog in Zuid-Afrika, sedert vredesonderhandelingen plaats vonden tusschen den Boeren-bevelheb- ber Botha en Lord Kitchener. Dagen lang werd er naar berichten daaromtrent uitgezien, én 'pij menigeen heerschten hoop en verwach ting,' flat pu eindelijk,' na zqoxteel mpanden, dè 'izon ups vpedps wéder over Afrika's velden zpu sqhijnen. Rn bleven de afdoende berich ten ook al eenigen tijd uit -=• men vleide zich, dat alleen de omvang der besprekingen porzaak was, dat de mededeeling van den goeden uitslag zich wat lang liet wachten, 't Was wel wat vreemd om, te midden der vredes-geruchten, telkens opnienw te lezen van voortgaande vijandelijkheden, van steeds nieuwe aanvallen en nieuwe oorlogsplannen. Het raadsel is dezer dagen voor goed op gelost de kans op 't herstel des vredes is gelijk nul. Wie dagelyks de vraag steldenhoe staat het na met de vredes-onderhandelingen hebben dezer dagen het afdoendo bericht kunnen lezen, dat door Chamberlain de mede- dooling is gedaan de Boeren-generaal Botha heeft aan Lord Kitchener dóen weten, dat hü niet kan treden in de door ons (Engeland) gestelde vredes-voorwaardon, en dat de Trans- vaalsche regeoring en Botha's mede-comman danten met hem hetzelfde inzicht deelon. De oorlog loopt dus nog niet ten einde, de strijd moet nog verder worden uitgestreden. Er moeten nog meer schatten vermorst, nog moer menschenlevens opgeofferd worden 1 Nadere berichten nit Peking, te Parijs ont vangen, doen blijken, dat er bij het afzenden dier tijdingen nog geen verandering was ge komen in den gespannen toestand tussohen Engeland en Rusland. De Engelschen echter schijnen van plan te zijn, om hunne wacht posten in te trekken. Gemeenteraad van Helder. Zitting van DINSDAG 49 MAART 4904. Voorzitter de heer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig zyn 15 ledenafwezig de hoeren Van Breda, Korver, Staalman en Viejon, de beide eersten met kennisgeving van verhindering, Nadat de vergadering is geopend en de notulen van de vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd, geschiedt medpdeeling van de volgende Ingekomen Stukken 1. Een missive van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van 't suppletoir kohier der hondenbelasting dienst 1900. 2. Een schrijven van den heer C. G. Van der Lee, dat hjj voor do benoeming als commissaris van 't Ziekenhuis bedankt. 3. Een schrijven van den heer Dr. R. Rykens, dat hij, wegens vertrek Daar elders, als lid van de oommissie van toeaioht op 't lager onderwijs ontslag neemt. 4. Mededeelingen van de heeren J. Brouwer, W, C. Van Breda, J. K. Labout, P, Kenning, Th. Terra, K. de Vries, J, H. Corporaal, G, Marinus en A, A. Hes, dat zij de benoeming als leden der commissie tot wering van sohoolverzuim aannemen, 5. Een dankbetuiging van de vereeniging »De Hoofdcursus voor de toege- stanen verhoogde subsidie, 6. Een dankbetuiging van den Ned. R.-K, Volksbond voor de verleende toelage, ten behoeve van zyn teekenonrsus, Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 7. Een adres van den heer W. Bak ker, leeraar aan de Zeevaartschool, verzoe kende 1. een gratificatie voor het tydelyk waarnemen der betrekking van directeur der Zeevaartschool en 2. verhooging van jaar wedde Dit adres wordt om advies in banden van B. en W. gesteld. 8. Een adres van den heer J. Graaff kennisgevende, dat hij zijn verzoek van de vorige vergadering intrekt en alleen vergun ning vraagt het ingediende verkavelingsplan van 10 perceelen bouwterrein aan het einde der Middenstraat goed te keuren. Die goedkeuring wordt met algemeene stemmen verleend. 9. Een voorstel van B. en W. om de te bonwen hulpschool te plaatsen op het terrein aan den Dijkweg naby de Kolensteeg en goed te keuren de voorgestelde ontwerp overeenkomst met het Ryk, betreffende de vergoeding voor het gebruik van den grond. Nadat de Voorzitter op een paar vragen van de heeren Terra en Verfaillo verklaard heeft, dat bedoeld gebouw zoolang de ver bouwing der verschillende scholen dqurt in gebruik zal worden genoiqen en zoo het mogelyk ja ook verplaatst wordt, neemt de Raad genoegen met het voorstel. Alleen de heeren Dito en Terra stemden tegen. 10. Een adres van de Wed. G. Jan senTieraan, verzoekende, evenals de twee vorige jaren, in 't genot eener gratificatio te worden gesteld. De Voorzitter stelt voor aan adressante wederom f 100 te verleenen, de heer de Wit ondersteunt het voorstel, waarna het met algemeene stemmen aangenomen wordt. 11. Een adres van de Schippersver- eeniging ,'t Algemeen Belang* verzoekende verbetering van 't Vischafslaggebouw. In dit adres wordt verzocht, alle banken te verwyderen, door 't geheele gebouw gemet selde uitstalbanken te boawen, aan de zy vleu gels een overkapping aan te brengen en Zaterdags door 1 of 2 politieagenten toezicht te doen honden tot gering der straatjeugd. Omtrent dit onderwerp is een tweede adres van een groot aantal visscherlieden ingeko men, die te kennen geven, dat zy met be langstelling kennis genomen hebben van hot verbouwingsplan van B. en W., doch zij achten de verbetering onvoldoende, omdat de ruimte te gering is, en 6 verhoogingen voor de uitstalling te weinig zijn en men evenals in IJmuiden 12 k 13 moet aanbrengen. Men dient niet allen op de belangen der handela ren, maar ook op die van den visscherman te letten. B. en W. hebben naar aanleiding van het eerste adres, om de zaak grondig te beoor- deelen, te IJmuiden opname laten doen hoe het gebouw aldaar is ingericht en als resul taat daarvan een plan laten opmaken. Vol gens dit plan zyn in het nieuwe gedeelte van het gebouw 6 verhoogingen ontworpen voor het nitleggen van viach. Hot oude ge deelte is dan bestemd voor verpakking en ver zending. De kosten van doze verandering be dragen f2500.—. Met dit plan zjjn de handelaren en vis- schers in kennis gesteld, deze laatBten achtten de nienwe inrichting onvoldoende, zoodat B en W. een tweede plan hebben doen ont werpen. Hierin zyn 12 verhoogingen aange bracht, hetwelk een vergrooting van hot ge bouw medebrengt en ongeveer f 10.000 zal kosten. B, en W. achten zoo'n groote uitgaaf voor de gemeente te bezwarend, vooral ook met het oog op den toestand van de visscherij alhier. Zal de gemeente zich die kosten even wel getroosten dan iB 't wenschelyk on billyk, dat de visschers daarvan een kleine vergoe ding bijdragen. B. en W. doen daarom het voorstel aan adressanten te kennen te geven, dat de Raad bereid is de verlangde uitbrei ding aan het gebouw te geven, indien hem gebleken is, dat met een verhooging van Va 101 1 van 3e opbrengst voor de ge meente genoegen genomen wordt. De heer de Wit zegt, dat de visschers zeer ingenomen zyn mot het 2de plan, maar niet met de verhoogde percenten. Als men hier 4 °/0 moet betalen evenals te IJmniden, dan vergeet men dat de visschers in laatst genoemde plaats meer voordeelen genieten, want manden en karren worden daar gratis verstrekt. De som van f 10.000 voor den verbouw is wel groot, maar hij meent, dat dit waarschyn- lyk wel voor f 5000 kan gesohieden, als men een houten gebouw er voor in de plaats stelde, dan zou de visscherman ook geholpen zyn en men behoefde dan jaarlyka geen f 2000: van hem te heffen, hetwelk voor ieder f 3 k f 4 per jaar is. Men moet daarbij niet ver geten, dat hier jaarlyks voor f400.000 aan visch binnengebracht wordt en het dus een gemeentebelang is dezen tak van nyverheid te steunen. De Voorzitter betwyfelt of het gebonw voor f 5000 voldoende kan verbouwd worden. De heer Over de Linden acht het billyk, dat de visschers voor een verbetering van het gebouw ook iets bydragen. De heer De Wit betoogt nogmaals het belang, dat de gemeente by den vischhandel heaft, verzekert, dat de visscherman moeielyk iets kan bydra gen en gelooft, dat wel een goedkooper plan ontworpen kan worden. De heor Van Neck gevoelt veel voor de zaak, maar is niet zeker wanneer het gewijzigde plan uitgevoerd werd men tevreden zou zyn. De heer Hartsinck meent, dat 5 ii 6 verhoogingen voldoende zyn en acht een uitgaaf van f 10.000 voor de gebeente te hoog. Met een paar duizend gulden kan het gebouw zeer goed ingericht worden, De heer de Wit merkt op, dat de heef Hartsinok als handelaar spreektde visschers hebben andere belangen en dezen aohten 12 verhoogingen noodig. De Voor zitter merkt op, dat men wel voorzichtig mag zyn, want de visscherij is hier achteruitgaande. In 1899 kwamen 12000 sohuiten binnen en in 1900 maar 10000. Na nog eenige dis cussie wordt het voorstel van B. W. in stemming gebracht en aangenomen. Alleen de heer de Wit stemde tegen. Rustdag Politiepersoneel. Naar aanleiding van een vraag aan den Burgemeester gedaan, of aan 't personeel der politie 1 rustdag per week wordt gewaar borgd, heeft deze een rapport voor de leden ter lezing gelegd, waaruit blykt, dat de agenten om de 18 dagen en de brigadiers om de 21 dagen één vryen dag hebben. Thans worden voor de beambten, die een vrjjen dag hebben, geen vervangers aangesteld. Wilde ipen dit doen, dan zouden de kosten daarvan f 728 bedragen, terwyl, als ieder 1 dag per week vrijaf had, dit 22 maal 52 maal f2 f 2288 zou beloopen, ongerekend de kosten van uniform, wapeDS, enz. Bovendien acht de Burgemeester uit een technisch oogpunt het gewenschte onraogelyk, daarbij zyn de be ambten door de laatste verbetering in hun positie gebracht zeer tevreden on verrichten zy hun dienst mot lust en opgewektheid. De heer De Wit kan met het uitgebrachte rapport niet meegaan on berekent, dat aan de 22 agenten thans 440 rustdagen toegekend worden. Dit zou bij één vryen dag per week 62 maal 22 1144 dagen zyn of 704 dagen meer dan tegenwoordig. Door de aanstelling van nog 2 agenten zon zulks gevonden kun nen worden. Hy acht hot gewenscht, dat aan elk agent 1 dag per week vry gegoven wordt. De Voorzitter zegt, wanneer dit geschiedt, de gemeente jaarlijks f 2288 meer moet uitgeven. De heer de Wit toont nog maals aan, dat door de aanstelling van nog 2 agenten het verlangde kan verkregen wor den, hetwelk slechts f 1200 kost. De heer Sevenhnysen bewijst ook, dat alsdan de politie-agenten om de 8 dagen 1 vryen dag kunnen krygen. De Voorzitter is niet tegen uitbreiding van het politiekorps, maar merkt op, dat dit punt thans niet aan de orde is, waarmede deze discussie gesloten wordt. AIsdo is aan do orde de benoeming van een Commissaris van het Ziekenhuis. De heer de Ven geeft in overweging de Com missie met één of meer leden uit te breiden, want hy acht 1 dokter in de Commissie te weinig, omdat deze do verantwoodfling niet op zich zul nemen. Na eenige bespreking met den Voorzitter beslnit men de benoeming uit te stellen en af te wachten een voorstel van de heeren de Ven on Krynen tot uit breiding der Commissie. Daarna gaat men over tot de benoeming van 3 leden voor de Commissie van toezicht op 't M. 0. in plaats van de naar elders vertrokken heeren Dr. Frowein, Mr. Schaaff en Jlir. Mr. Iloenfft. Gekozen worden de heeren A. G. Verschuur, offtc. v. gezondh. le kl., K. Wiersum, ontvanger der registratie en W. G. L. Versteeg, kapitein der genie. Vervolgens wordt ter tafel gebracht een voorstel van B. W. tot wijziging van de Politieverordening. leze verordening eischte op verschillende ponten herziening, daar gebreken, leemten en onnauwkeurigheden gebleken waren en enkele nieuwe bepalingen noodig werden geacht. Verschillende artikelen werden besproken, amendementen voorgesteld, enz., welke niet allo in dit verslag weergegeven kunnen wor den. De geheele verordening werd behan deld, behalve de slotbepaling (de inwerking treding der verordening), die tot later ver daagd werd. Hierna is aan de orde de vaststelling van het kohier voor den hoofdelijken omslag, dienst 190 L en de behandeling van eenige reclames tegen den aanslag. Dit geschiedde evenwel in geheime zitting. Vooraf had echter de Rondvraag plaats. Alstoen maakte de heer Kuiper den Voorzitter opmerkzaam op don onhoudbaren toestand van een riool aan den Parallelweg by de Kroonstraat, die een onderzoek belooft en zoo mogelyk verbetering zal doen aan brengen. De heer Krynen braqht nog ter sprake het gemis van oen privaat en een urinoir op het bovengedeelte van het Raadhuis. De Voor zitter zal laten onderzoeken of het mogelyk is, dat deze aangebracht worden. Vervolgens wordt de openbare vergadering gesloten. Bij de wederopening der zitting werd nog het kohier van den hoofdelijken omslag vast gesteld tot een bedrag van f 41.988,23. NIEUWSTIJIMXOEN. HELDER, 22 Maart 1901. Voor nuttige handwerken iB te 'sHage geslaagd Mej. T. van der Hoeven van hier. Met genoegen vernemen wy, dat zich te dezer etedo een oommissie heeft gevormd, om te trachten in hoeverre het mogelijk is alhier te stichten eene afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, waar van de hoofdzetel gevestigd is te Amsterdam. Zeer zeker behoeven wy niet mede te dee- len, welk doel deze maatschappij beoogt, en dat wy overbekend achten. Het voornaam ste is echter om goede muziek voort te brengen en zal men dus in de allereerste plaats dienen te letten op goede stemmen, onverschillig natuurlijk welken rang of stand men inneemt. Wy wenschen der commissie met hun streven succes toe, opdat we ook hier eens in de gelegenheid zullen komen de goede werken der groote toonknnstenaron te kunnen genieten. Verkiezingen. Tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland is in bet kiesdistrict Scha- gen gekozen de heer L. C. Kolff, burgera. van Wieringen, met 1281 stemmen op den heer K. Breebaart waren 1120 stemmen uitgebracht. - Men schryft uit Grootegast aan de »N. R Ct.« De zaken van den onlangs overleden notaris H., van wien een spreker by zyn graf getuigde dat hij hem vooral hoog achtte om zijne »onkreukbare eerlijkheid", blijken geheel in wanorde te zyn. Op éénzelfde perceel staan eenige eerste hypotheken ook zijn vele hypotheken ten zynen kantore afgelost en niet geroyeerd, De verliezen, die niet alleen hier maar over het geheele land geleden zullen worden, zijn groot. Het tamelijk groot actief moet niets betee- kenen tegenover bet groote passief. Vooral ook vele kleine lieden worden zwaar getroffen. Een gevaarlijke individu. Voor de rechtbank te 'a-Gravenhage wordt 1 April a. s. de zaak behandeld van G. P. van P. kleermaker daar ter stede woonachtig, thans in hechteniB, wien ten laste wordt gelegd lo. dat hy op 25 April 1899 den 7-jarigen Albert Petrus Johannes van Wezel aan het ouderlyk gezag heeft onttrokken door dat kind van af het Hollandsch Spoorwegstation te 's-Gravenhage, waar het zich op laBt zyner ouders bevond, en vanwaar het naar het ou derlyk huis in de Kalkoenstraat moest terng- keeren, buiten hun weten en tegen hun wil aan de hand mede te troonen in de richting van den Ryswykschen weg en op den straat weg van de Hoornbrug naar Voorburg langs de Trekvaart mede te voeren, terwyl dit kind sedert dien niet meer in de ouderlyke woning is teruggekeerd 2o. dat hy op 15 Juli 1900 op het Sche- veningsch strand in den omtrek van 't Oran- jehótel den zes-jarigen Franciscus Johannes Endlich aan het ouderlyk gezag heeft ont trokken, door dat kind, dat zich mét goed vinden zyner ouders daar bevond en om 6 uur in de Rozemarynstraat waar het woon de, moest terugkeeren, buiten hnn -weten en tegen hun wil een eindweegs voorby het OraDjehótel in de richting van Wassenaar, en vervolgens in de duinen met zich mede te voeren, waardoor 't kind niet op tyd naar huis is kunnen terug komen. De Oorlog in Zuid-Afrika. Een nieuwsgierig Engelschman heeft van Lord Roberts willen weten wanneer de feitelyk geëindigde oorlog in werkelyk- heid zou geëindigd zyn. De opperbevel hebber liet zyn secretaris antwoordden »De opperbevelhebber vreest dat het hem voor het oogenblik onmogelijk is een meening uit te spreken ten aanzien van uw vraag wanneer de oorlog (als ruen ten minste de guerilla die op het oogenblik in Zuid-Afrika gevoerd wordt, met recht zoo kan noemen) zal eindigen, maar zyn lordschap heeft alle hoop dat het onder de bekwame leiding van Lord Kitchener niet zeer lang meer zal duren voor de vrede hersteld is." LONDEN. 20 Maart. De Times zegt in een hoofdartikel, dat Botha's besluit om Kitchener's vredesvoorwaarden te verwer pen, geen aangenamen indruk maakt maar ook niefc verrassend is. Botha wilde zich wel overgeven, maar Kruger, Stein en an dere onverzoenlyken overstemden hem. De Engelschen moeten den oorlog nu wel voortzetten tot de Boerenrepublieken vol komen onderworpen zyn. fE PIELE TON. Vrjj bewerkt door AMO. V. ParysWelk een verlossing wenkte de van ouderdom vergrysde toren der «Nfttre Dame* den reizigers foe op den morgen van den veertienden dag, na yreeselyke inspanning pn geyaren 1 Toen Charles meende in twee dagen uit het Eranscjie (jomté Parys te kunT pen hereikep, had hy aan den geregelden snelpostdienst van vroeger gedacht. Onder de tegenwoordige omstandigheden gÏDg deze reis met groote bezwaren gepaard. Twee dagen alleen had men zich in het klooster Saint Lazaro moeten ophouden om het antwoord van den burggraaf uit Besanqon af te wachten, En zeker zou men het niet hebben ontvangen, wanneer Jacques Beauchêne by die gelegen heid geen hlyk had gegeven van vermetele sluwheid niet alleen, maar ook van opoffe rende aanhankelijkheid. Jacques Beauchêne scheen inderdaad een verandering ten goede te hebben ondergaan. Het berouwde hem blykbaar, dat hij zyn vroegeren heer in zulk een ellende had ge stort, zonder dat iemand er voordeel uit ge trokken had, de soldaten natuurlyk niet mee gerekend, die by de plundering hun slag geslagen hadden. Aan Jacques had men het te danken, dat er bericht van den onden graaf gekomen was. De brief, die na voor afgaand overleg door Madeleines vader in don nacht door de traliën van zyn celvenster was geworpen, waar Jacques op hem jachtte, luidde": .Dierbare kinderen! D,e hemel, die pns allen zulke zware he- proevingen toezendt, moge u genadig zyn. Ik hqd liever gezien, dat gij naar Turyn waart gegaan en mjj aan myn lot had oyergelaten Gy wildet het eohter anders, en daarom wil ik n zooveel in myn vermogen is in uw voor nemen helpen, hlen heeft my gisteren myn overbrenging naar Parys aangezegd, Ik zal daar waarechynlyk in de ponciergerje de wachtkamer ffer guilliotine worden opge sloten. Myn proces zal voor het revolutionair tribunaal in hehandeling komen. Wat dat beteekenf, zult gy in Parys vernemen. Ik ben hopeloos, Wanneer gy werkelyk in Parys komt, vraagt dan naar mjjn nicht, de burggravin Rialqiont. TJit oude vriendsohap zal zy u behulpzaam zijn, zooveel zy kan. Vóór alles waarschuw ik u echter uw leven niet op het spel te zetten om het myne te redden. Ik moet eindigen. De ronde komt. God behoede n t Uw vader, Etienne de Leuronsac.* In plaats van hen te ontmoedigen, had deze brief hun moed opnienw aangewakkerd. Doch Madeleine werd onderweg ziek en in Troyes waren zy weer genoodzaakt stil te houden. De zon had haar vel gebrand, zoodat het gesprongen en rimpelig geworden was. Zy had zich met opzet gednrende de gansche reis niet gewasschen. Zij wilde er niet uitzien als een edelvrouwe, maar als de paarden- jongen Guillaume Morat. De moed der ver twijfeling was in haar. gevaren. Zij kende nu nog slechts één levensdoeldo redding van haar vader. Doch haar geest was ster ker dan het lichaam, dat spoedig zjjn dienst weigerde. Men moest te Troyes twee volle dagen overblijven. Nu eindelyk wenkten hen de torens van Parys door den nevel van den schemerenden morgen. Nu eindelijk geloofden zy het ge vaar te boven te zyn. Ook Jacques Beau chêne verheugde zich, eiudelyk Parijs te zien opryzen. Hij was de reis in het geheel niet moe geworden, ofschoon eigenlyk alle arbeid op zyn schouders had gerust. Die reusachtige kerel met zyn vermetele oogen bleek de beste legimitatie op de landwegen te zyn, die men zich onder de huidige omstandigheden ver schaffen konzonder hem zouden de ver- momde aristocraten reeds lang gegrepen en in de gevangenis geworpen zyn. Zy reden steeds langs de Seine, tussohen de henvels door, die Parys in het zuiden omgaven. Tegen den middag naderden zy Vinoeunes, een voorstad van Parys. In de straten en op de ploinen hadden de nationale gardes hun bivouao opgeslagen. Daartusschen liepen, zingend en schreeuwend, vrouwen en kinderen met roode matsen op het hoofd, die elkaar onbeschofte taal toeriepen. Zonder aangehouden te zijn, kwamen de reizigers aan de muren van Parys. Hier ging het nog woester toe. Voor een door het vuur vernielde kapel danste men de Carmagnole, den beroemden dans der revolutie, waardoor do stryders voor de vryheid worden aan gevuurd. Aan het wynhuis waren groote plakkaten gehecht, waarin bekend gemaakt werd, dat de eigenaar voorzien waB vpn eene nieuwe bezending „emigrantenwijn*. Verderop be vond zich een piekonfabriekeen vanstaats- je in boslag genomen smidse, waar pieken voor de volksbewapening werden vervaardigd.. De menschen stonden er omheen, zagen toe, hoe de wapons vervaardigd werden, en ver telden elkander de nieuwtjes van den dag. ,\V»art gy gisteren op de roode kermis?* hoorde Charles iemand met een houten been vragen. De gevraagde, een persoon met woeste gelaatstrekken, lachte onaangenaam en antwoordde: „Ja, zeven-en-vyftig hehben weder in den zak geniesd." Charles begreep niet, wat daarmee bedoeld word j toch ging hem een ijskoude rilling door de leden. Uit al hotgeon hein hier omgaf sprak znlk een vreeselyke verdorvenheid, zulk een treurige ontaarding der menBchhoid, dat ontzetting hem aangreep. Dooh ook hier kwamen ze gelukkig onge hinderd voorby. De menschen hadden te veel met ziohzelvo te doen, dan dut zy zich om de drie rampzalige ruiters met hun afgesloofde paarden konden bekommeren. In dit opzicht had de jonge aristocraat zich niet bedrogen hy had zyn paarden alle verkocht op drie na, en ook deze zou hy van de hand gedaan hebben, indien hy niet had gevreesd, ze als reservepaarden noodig te znllen hebben. Ook in de straten der eigenlijke stad heerschte een beangstigde luidruchtigheid en levendigheid. In de talryke uitdragerswinkels bemerkte men in het oog vallend veel kostbare meu belen, beelden, kerksieraden en altaarkastjes. Alles werd ondey hoongelach voor spotprijzen verkocht. Naast do in uniform gekleede nationale gardes, bemerkte men in de straten eene groote menigte met pieken gewapende sanscu- lotters, die sinds korten tyd door de rogeering bezoldigd werden, met het doel, de macht de prijzen van voor Huishoudelijk gebruik en Luxe. y» Xe zijn bcnetlen -» alle eoneurrentie. WBSTSTRAAT. AI.IIIKIt XOO. Niemand geeft meer voor Kleederen, Meubelen, Huisraad, Galon, Goud en Zilver. Komt en overtuigt U in het huis met het recht van wederinkoop. Laat zich aan huis ontbieden. J. KIKKERT, Langestraat No. 11, hoek BL0MSTEEG. hebbers ieder oogenblik by te staan. By elk alarmgeklep en stormgelui, bij ieder brood- oproer, dat in den laatsten tyd veelvuldig voorkwam, omdat de prijs der levensmiddelen tot eene verbazende hoogte steeg, kwamen deze sansculotten opdagen. By alle geschil len tnsschen de Conventie, de staatsregeering, het Parffsche stadsbestuur, de politieke clnbs liepen zy samen en vertegenwoordigden de majesteit des volks. By hen voegde zich vuile, havelooze kinderen en tal van werklooze, ont aarde vrouwen, welke laatste als de beroemde „breister van Robespierre» met de brcikons in de hand de dagelykache toeschouwsters waren van alles wat er op het Revolutieplein voorviel. Een beeld der omverwerping van alle orde, dat was de indruk, dien Parys op de drie reizigers maakte. Gelyk een mensch, nederliggende in wilde koorts, door zyn ver hitte, kranke fantasie de stille ziekenkamer met woede dreigende gestalten bevolkt, voor wie hy hijgend en kreunend waant te vluch ten* terwyl hy toch aan zyn sponde gobon- den ligt zoo vertoonde zich aan don kalm denkende het volk van Parys in 1793, het jaar van het schrikbewind. Den jongen graaf Charles werd het eerst thans duidelijk, wat hy ondernomen hadmet welke wederwaar digheden hy den kamp had aangevangen, en welk een vreeselyke verantwoordelijkheid hy op zich geladen had, daarby kwam, dat hy ev nog zeer ver van verwyderd was, Jacqnes Beauchêne zyn volle vertrouwen te sohenken. Hy had onderweg reeds dikwyls bemerkt, (Wordt vervolgd.) van Midwoud (bij Hoorn), is iedsren tweeden Woensdag dep maand te spreken bi] den Heer J. WOIID, SPOORSTRAAT No. 31, HELDER. B.et kantoor van den Ar chitect S. KRIJNEN is van af Donderdag i-t Maart verplaatst van Dijkstraat No. 3 naar J BIJLOOS' Het middel by uitneméudheid, vernietigt beslist alle hoofdons*ein, verwydert roos en schilfers en bevordert den haargroei. Een ruim twintig-jarig bestaan en steeds toenemend succes, is -de beste aanbeveling. Eischt by liet koopen van een flacoa den naam J. BIJLOOS op bet etiket, en weigert alle namaak. Prüs 25. 35 en 50 cent per Flacon. Verkrijgbaar Middenstraat 33, B reewaterstraat 10, en Hoofddepot Kanaalweg 139. /Het beste, goedkoopsteen sedert 1894 meest gesorteer de en alom gunstig bekende adres voor Echte Tyroler Dames Handschoenen in gekleurd. 88 ct. fl.10, f 1.20, f 1.40, fl.50, fl.60 per paar. Dames Handschoenen in zwart f 1. en f 1.40. Heeren Handschoenen f 1.30 en fl.50. Steeds enorm succes. Concurrentie onmogelyk. Alleen ver koop voor den Helder. MAGAZIJN „DE MAGNEET". Molengracht, hoek Biersteeg. Grootste sorteering Dames en Heeren in alle mogelyke variëteiten, in Garen, Zijde, Immitatie Suède linnen, Fil d' écos, enz. enz met en zonder druk knoopsluiting. Verder vele Nouveauté's voor het a.s. Saison. Aanbevelend, IIOOFDUKACHT 55. k Contant 3 korting1. Veel geld ontvangt men voor oud GOUD, GALON, ZILVER, MEUBELEN, KLEEOINGSTUKKEN eu alle voorkomende artikelen, bij de Wed L. I.GROEN, Zuidstraat No. 79. Heeft ook weder een NAAIMACHINE te koop.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1