KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje F. Puinbroek, weer Helder, Texel en Wieringen. DE GEITENHOEDER. Stuifkalk. ei_ SPATZEILTJES, de nieuwe TUIN- en BLOEMZADEN, GRAS- en KLAVERZADEN. rd No. 2941. Woensdag 24 Aprii 1901. 29ste Jaargang, Bureau Zuidstraat 72. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 59. Uit het Buitenland. Groote belangstelling verwekt liet steeds, I wanneer de Engelsche wetgevers in hunne vergaderingen am het delibireeren waren over den onzu'ig w Ziid-Afrikaanschen oorlog. Maar op het oogenblik is de belangstelling hooger gestegen, nu er sprake van is, aan do gelden te komen, om dien vreeselijk duren oorlog te betalen. By slot van rokening kwam de Minister van Financiën dezer dagen tot het besluit, dat hy op 't oogenblik niet minder dan 41 milliocn pd. sterling (492 millioen gul len) tekort komt. Aan het Lagerhuis vroeg by daarom machti ging, om eone leening uitteschryven van 60 millioen pd. sterl. (720 millioen gulden). Uit Transvaal kreeg de Minister van zyn daar heengezonden vertegenwoordiger zulke ongun stige berichten, dat hy eer gelooft, dat het land zoo goed als geruïneerd is, dan dat hij er een penny van krijgen kan. Debestryders der Regeering juichton deze verklaring natuur lijk hartgrondig toe. Toejuiching van die zijde ontstond ook, toon de Minister opmerkte, dat dit geen kleine, doch een groote oorlog is, die reeds 151 millioen pd. sterl. gekost heeft, dus 2 maal zooveel als een halve eeuw geleden de dure Krim-oorlog. Een der leden van het Huis wees er op, dat Engeland in de laatste 50 jaar 200 millioen pd. sterl. bespaard had, en dit sommotje aan dezen oorlog besteedde, waarvoor nu reeds 127 millioen pd. sterl. ge leend was. En hy hield zich verzekerd, dat de Regeering plan heeft om door te gaan reus achtige gommen daaraan te bo3teden. Niet alleen moet Engeland dezen oorlog betalen, doch later ook nog de garnizoenen en de po litie in Transvaal, oen land, dat vroeger 4 millioen pd. sterl. 's jaars opbracht, en dat nu geen bevolking meer over heeft, om iets op te brengen. Deze spreker verheugde zich er over, dat de Regooring zich nu ten minste achaamde te zeggen, dat de oorlog ,uit" was die is niet ,uit", maar het gejuich er over is uit. Engeland zoo ging hy voort heeft geen voordeel van dezen oorlog, het heeft zyn kracht voor binnenlandsche hervormingen verlamd, is financieel veel zwakker dan d& de oorlogen tegen Napoleon in 't begin der vorige eeuw, en beeft zyn reputatie als militaire mogendheid verloron door do uitzending van 320.000 man tegen de twee Republieken. Op die wyze werd door den spreker voort gegaan en ieder woord, iedere zin scheen een hamerslag. Merkwaardig was hetgeen door bedoelden spreker verder nog werd aangevoerd, en waaraan wy het volgende onllecnen. Wan neer dus zeide hy al 'tgeen thans omtrent den toestand in Zuid-Afrika werd medege deeld, in hoofdzaak was kenbaar gemaakt in October des vorigen jaar.*, toen do verkie zingen voor bet Lagerhuis moesten plaats hebben, zou er stellig een heel.andere uitkomst zyn verkregen. Nu wordt door de Regccring erkend, dat Engeland's positie steeds slechter wordt. Werd zeven maanden geleden het einde van den oorlog geproclameerd, thans is de toestand daarginds eeo en al zorgwek kend. En wanneer de stryd eenmaal zal zijn ten einde gebracht, dim eerst beginnen de uitgaven pas. Dim moet er geld zijn voor de zending eener bevolking naar do nu ont volkte Republieken, geld om do verwoeste huizen en hoeven weder op te bouwen, geld om den veestapel weder aan te vullen, geld om wat tbans is verwoest geworden in alle deolen te herstellen. Wy hebben bovendien den haat opgewekt van de geheele beschaafde wereld, en het is erger gehaat te worden door de volken, dan in vyandschap te leven met de regoeringen. En door de thans gevolgde staatkunde zyn de belangen van het Ryk volkomen verwaarloosd. Wat is er geworden van de voorgespiegelde verbetering van de woningen dor armen Wat van de pensio neering van ouden en invaliden Voor het geen bij millioenen aan dezen rampzalig-n krijg is uitgegeven, had in die nobele richting heel wat kunnen geschieden. Voor een groot deel laat zich do Engelsche dagbladpers niet minder ongunstig uit over den worke- lyken toestand, zooals die op 't oogenblik aan 't licht treedt. Een dier bladen erkent voluit, dat de begrooting, die nn door den Min. van Financiën aan het Huis wordt voorgelegd, de treurigste is, die ooit in het Engelsche Lager huis door de Regeering werd ter tafel gebracht. Bedoeld blad besluit aldus«Het einde van deze nootlottige en tot den afgrond voerende verspilling van Engeland's nationale hulpbron nen is niet te voorzien I* Een correspondent van de Londensche gi markt sehreef dozer dagenDe openbaar making van do zoo angstig tegemoet geziene begrooting, door de Engelsche Regecring in gediend, kon er niet toe stemmen, om En gelsche fondsen op de geldmarkt op te beuren. De voorgestelde verhoogiug dor inkomsten belasting heeft alle staatspartijen hoogst on gunstig gestemd. Buitenlandsche kapitalisten worden op die wij«e heel niet aangemoedigd, hunne gelden in Engelsche fondsen te beleg gen. De stellige bewering van den Engelschen Minister vau Financiën, dat Oranje-Vrystaat en Transvaal wel onbepaald langentijd na het eindigen van den oorlog tot do kosten van dien krijg hoegenaamd niet zullen kunnen bij dragen, bewyst m. i. onwcderlegbaar, dat de toestaud daarginds nog veel ellendiger is dan hier in Europa wordt vermoed. De aandeel houders in mynen voelen zich in het geheel niet op hun gemak, en er bestaat nog vol strekt geen uitzicht op do mogelykheid om de mynen in Transvaal te belas:en.« HELDER, 23 April 1901. Een vacture in den Gemeenteraad. Wegens zyn aanstand vertrek naar Texel zal de heer C. S. de Wit, voor zyn lidmaatschap vau den Helderschen Gemeen teraad moeten bedanken. De heer de Wit had zitting voor het eerste district, en zou in het jaar 1905 aan de beurt van aftreding zijn. Voorjaars-Koemarkt. De Voorjaars-koemarkt zal op morgen bensdag 24 dezer alhier plaats hebben. Ook nu is de le Molenstraat tot markt terrein aangewezen. De aanvoer van het vee moet plaats hebben door de Landsteeg of door de Kuiperdwarastraat. De afdeeling S c h a g e n van het Nederl. Ouderwijzers-Genootschap heeft zich dezer dagen by adres gewend tot den Minister van Binnen laudsche Zaken, inlich tingen vragende omtrent den eisch, door den schoolopziener in het arondissenient Helder waartoe Schageu en omstreken behoo- ren gesteld aan hoofden van scholen tot het verrichten van meerdere werkzaam heden dan die, welke in art. 19 der Leer plichtwet gevorderd worden. Publicatie van den maire van Helder, overgenomen uit het ^Staatkundig Dagblad van het Departement der Zuiderzee van 12 Juni 1813". »De maire van de Helder en Huisdui- »nen adverteert, h ermede het publiek en »alle de daarby belanghebbende, dat de »kermis van dezen jare 1813, een aanvang »zal nemen met den eersten Maandag der maand July, terwijl de maire voornoemd, »bij deze wel uitdrukkelijk bepaalt, dat »alle rijfelaars, bedelaars, dobbelaars en »in een woord, diegenen, welke zich met >ongepermitteerde loteryen en spellen zou- »den willen ophouden, van deze kermis >zullen worden geweerd." Helder, den 8sten Junij 1813." De maire voornoemd A. J. A. VAN WESTERHOLT. Verkiezingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat op Dinsdag 4 Juni e.k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer plaats heeft heeft bepaald dat in de kiesdistricten, waarin het Ryk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal geschieden op Vrijdag 14 Juni e. k., en de herstem ming, zoo noodig, op Donderdag 27 Juni d. a. v. (St.-Ct.) De Centrale Kiesvereeniging in het district Alkmaar stelde candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, den heer mr. W. C. Bosman, advocaat aldaar. De vereeniging overwoog, dat de heer mr. E. Fokker, die nu voor dit district zitting heeft, behoort tot de Vrijzinnige Democr. partij, en dat die richting niet kan worden voorgestaan door een vereeniging die steeds de liberale richting is toegedaan. Een eigenaardige en indrukwekkende doopplechtigheid had Woensdagavond in de Groote Kerk te 's Gravenhage plaats. Het dochtertje van mevrouw Ben Viljoen (echtgenoote van den Transvaalschen Boe rengeneraal) werd nl. door ds. Van Gheel Gildemeester gedoopt. De predikant wees er in zijn treffende rede tot de moeder op, hoe zij, haar echtgenoot een dochter ge schonken hebbende, zonder dat hij zelf nog bennis droeg van die heugelijke gebeurtenis, dat kind opdroeg aan den Hemelschen vader, Die 't leven van den moedigen strijder tot hiertoe voor zijii land en volk spaarde; hy prees haar gelukkig, dat zij haar kind kon ter doop houden in een land, dat zoozeer met het hare sympathi seerde, ten aanzien van een volk, welks hart zoo warm klopte voor 't hare. Het dochtertje van mevr. Viljoen kreeg de namen van H M. onze Koningin, als uiting van de dankbaarheid der moeder voor de sympathie, door onze Vorstin voor den Transvaal en zyn president aan den dag gelegd alleen werd de naam Vrede" er aan toegevoegd, als een hoopvolle uiting voor de naaste toekomst. Al snuffelende in oude paperassen kwam iemand het volgende zeer merk waardige bericht onder de oogenKlaas Janz., Eerwaarde Leeraar der Doopsgezinde gemeente te Barghorn (Barsingerhorn), is in den Heere gerust den 15den April 1683, oud zijnde 86 jaren. Hij is met zyn vrouw getrouwd geweest 63 jaren, en had daarbij 10 kinderen, welke 10 kinderen weer had den 80 kinderen, welke 80 kinderen nog by zyn leven hebben vooitgebracht 128 kin deren, te zamen 218 zielen. „Nooit is er uit zyn huis een doodeweg- [gedragen, Nooit heeft hy een kist betaald van al zyn [levensdagen, Hy was het eerste lijk, hij was de eerste [dood, Dien men ter aarde droeg van al zijn huis genoot." Een Gajoe-aanval afgeslagen. BATAVIA, 20 April. Het zevende bi vak (in Blang Pedir) is omsingeld gewor den door 500 Gajoes. De troepen onder luitenant Helb deden tot driemaal toe een uitval, waarna de vijand vluchtte met ver lies vau 53 dooden. Onzerzijds werd een mindere licht gewond. Blang Pedir is een klein staatje op de Westkust van Atjeh, dat tot de onder- koorigkeden van het sultanaat behoorde, maar thans onder het Nederlandsche gou vernement staat. Het ligt nog wat meer naar 't zuid-oosten dan Menlaboh. Wat de Gajoes die zich tot dusver zel den of nooit in den stryd hebben gemengd, bewogen kan hebben om het bivak aan te vallen (dat onder bevel staat van den len luitenant a la suite H. Helb) is nog duister. Wy herrinneren er echter aan dat na de actie in Samalangan de pretendent- sultan in de Gajoe-landen is gevlucht en daar door onze troepen is achtervolgd. Toen hebben wij er op gewezen dat nu zou kunnen blijken hoe de gezindheid der Gajoes is. Mogelyk heeft eeu gedeelte zich laten opstoken door de vluchtende Atjehers maar uit het feit dat een 500 tal Gajoes een aanval doet, kan toch nog niet tot een party kiezen van de gezamelyke Gajoes worden geconcludeerd. Red. „Hand." Door het onderzoek, dat de politie ingesteld heeft naar de oorzaak vau het ongeluk in de Michaelskerkte Berlyn, is het bijna zeker geworden dat de >bom" niets anders was dan een gas ontploffing. Een jongen, die ook kwetsuren opgedaan heeft, vertelde dat hy door den organist naar den grenadier die als orgel trapper dienst deed, gezonden was, om een boodschap over te brengenhy rook toen een sterke gaslucht en had zelf nog een gaskraantje dichtgedraaid. Nadat hy den grenadier er opmerkzaam op gemaakt had, was hij de trap weer afgegaan, en omkijkende zag hy dat de soldaat die bo ven aan de trap stond, een lucifer aan streek. Op hetzelfde oogenblik had de ontploffing plaats. De Noorsehe dichter Bjoernstjerue Bjoernson heeft in de Journalistenclub te Berlijn een schoon vredesideaal verkondigd. Hij betuigde zijne bewondering voor den Duitschen geest en uitte de hoop, dat eenmaal de eenheid van het geheele Ger- maansche ras tot stand moge komen. »lk ben een Al-Germaan," een Teutoon en 't is de droom van mijn leven, dat alle Germaansche volken zich vereenigen ter verwezenlijking van het hoogste ideaal der menschheidde vrede. Hier, te Berlijn, waar de Duitsche een heid tot stand is gebracht, zal ook, naar ik hoop, de eenheid van alle Germaansche volken tot stand komen en die krachtig vereenigde Germanen zullen de wereld kunnen dwingen tot vrede." Hier, te Berlyn kan en zal die droom tot werkelijkheid worden. De moraal van den oorlog kan niet het hoogste mensctie- lijk ideaal zyn. De hoogste idealen zyn vrijheid, gerechtigheid en vrede.". De Engelsche soldaten en de pest. In een particulier schrijven, met de laatste mail uit Kaapstad ontvangen, wordt gezegd, dat de pest, voor zooverre deze ziekte onder de blanken heerscht, hoofd zakelijk hare slachtoffers viudt onder de Engelsche soldaten. De in het Engelsche leger heerschende onreine ziekten en de levenswijze der soldaten, die zeer druk verkeeren in de Kafferwijkeu, maken deze klasse van menschen veel meer vatbaar voor besmetting dan de gewone burger, die by zindelijkheid op lijf en huis, zooals de feiten leeren, minder van de ziekte te vreezen heeft. De Oorlog In Zuid-Afrika. Dezer dagen is hier te lande iemand aangekomen, die in Februari het Boeren leger onder Botha had verlaten. Hij bracht goed nieuws. De burgers hadden munitie en levensmiddelen genoeg, alleen kleeren en schoenen waren schaarsch, maar men maakte die nu zelf als van ouds. De hoe veelheid patronen, die de Boeren gestadig op de Eugelschen buit maken, moet zoo •groot wezen, dat er nog lang volop van is. Eens maakte een commando er tusschen Pretoria en Johaunesburg, op een trein dus waarschijnlijk, in één slag 500.000 stuks buit. Staatssecretaris lteitz zegt, dat de oorlog nog wel twee, drie jaar zal duren, als de Engelschen niet voor dien tijd toegeven. LONDEN, 19 April. Kitchener seint uit Pretoria, dd. 18 April, dat een afd. van het 9de lansiers in een hinderlaag is gevallen. Een luitenant en drie manschap pen zyn gesneuveld en vijf zyn gewond. De nieuwe Britsche leening. LONDON, 19 April. Het Lagerhuis nam met 186 tegen 117 stemmen eeu besluit, waarbij de regeering gemachtigd wordt een leening te sluiten van 60,000,000 p.st., die gevonden zal worden hetzy door de creatie van 28/« °/0 consuls, of door de verdere uitgifte van een oorlogsleening of door de uitgifte van schatkistbiljetten of schatkistpromessen. Aan beste cli iigcn in Noord-Hoiland. 1 Mei, Hoorn. 2 ure. Heeren com missarissen over du flnanciëele aangelegenhe den en eigendommen der Herv. gemeente, iu eon der kamers van do Groote Kerk: Het afnemen der leien en bebording van de ge heele kap der groote kerk en het herstellen daarvan, met levering van dè daarvoor be- noodigde materialen, uitkeering dor arbcids- loonen, enz. 2 Mei, Haarlem. 11 nro. Het ministe rie van waterstaat, linndel on nyverlieid aan het gebouw van het prov. bestunr aldaar: Het verbeteren van een gedeelte omring- dyk op het eiland Marken, bohooronde tot de zeewerken in Noord-holland, (begr. f 5000.) 2 Mei, Haarlem. 11 ure. Het ministe rie van waterstaat, handel on nyverlieid, aan het gebouw van het prov. best. Het maken van een drijvonden aanlegsteiger voor visch- karren en bimbooten in do visscherahavcn te IJrauiden. bcgr. f 1480, 2 Mei, Haarlem. 11 ure. Hot mini sterie van waterstaat, handel en nijverheid aan het gebouw van het prov. best: Het maken van eon kapglooiïng mot biibehooren- de werken op het eiland Wicringon, bohooren- de tot de zcowerken in Noord-holland, begr. f 10.000. Marine en Leger. De luit. ter zee lste kl. J F. Nyland wordt 1 Mei gedetacheerd by het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord met bestem ming om met 1 Sept. d. a. v. den luit. ter zee lste kl. C. H. de Lussanet de la Sablon- nière als leeraar in do Maleischo taal on het internationaal zeerecht te vervangen. De off.-machinist 2de kl. II. A. Lagaay wordt geplaatst met 1 Moi a. e. aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer». Hy vervangt op dien bodem den off.-mach. 2de kl. J. A. Waleson, die geplaatst wordt als chef van het torpedo-atelier op 's Rijks werf to Hellevoetsluis. Onder zyno bowlen zal daar werkzaam zijn de hoofdmnch. le kl. P. J. van der Rijst, die bestemd is om na korter of langer tijd, in verband mot zyne bevorde ring tot oft.-mach. op te treden als cbef van het torpedo-atelier te Soerabaya. Bij koninklyk besluit is bepaald, dat het korps olficieren-raachinist by Hr. Ms. zoe- macht voortaan zal bestaan uit 1 inspecteur van den marine-stoomvaartdienst mot den rang van kapt.-luit. ter zee, 10 officieren machinist der eerste klasse inot den rang van luit. ter zee lste kl. en 22 officieren machinist der tweede kl. met den rang van luit. t. z. der tweede kl. Is het aantal offioieren-machinisf eerste kl. niet voltallig, dan kan het aantal olficieren- machinist tweede kl. zooveel meer bedragen als aan het vastgestelde aantal offioieren- machiniat dor eerste kl. ontbreekt. De pantscrRChepen .Kortenaer' on «Evert- sen' worden dezer dagen to Amsterdam verwacht. Het eindexamen aan de opleiding van leer lingen-machinist te llellovootsluis begint 1 Mei. Do commissie bestaat uitden kap. luit. ter zee G. F. G. Gobius, voorzitterde lnits. ter zee le kl. J. B. A. Jonkheer on W. Cor- nelis, de off. mach. le kl. N. II. Klaassen en J. H. Gyzen adviscercnd lid is de luit. ter zee le kl. S. F. Nolst Trenitö en secretaris de luit. ter zee 2e kl. E. Rahdcr. Do hoofdraach. Ie kl. P. J. v. d. Rijst is 16 April overgeplaatst van Hr. Ms. .Utrecht' op W/schip W/oord. OvergeplaatstHoofmach, lo kl. M. Ilaak, van «Geep op W/schip W/oord. Machinisten lo kl. J. J. Wccda, van non-act. op «Dolfijn', en T. de Jonge van .Dolfijn* op ,Geep», en de machinisten 2e kl. C. Eeltjes, van Utrecht op .Marnix" en J. J. V. v. Ou- werkerk van non-act. op .Utrecht». 1 Mei gedetacheerd a./b. van Ilr. Ms. «Hefring», de hoofdm. 2e kl. J. v. Ouwer- kerk en de adsp.-mach. F. A. Bouman. 1 Mei van non-act. gcplautst a./b. Hr, Ms. .Marnix», de machinisten 2e kl. W. C. Linschoien en J. J. v. Wyk. Do officier-machinist der lste klasse J. F. H. Nuboer wordt, met 1 Mei a.p., geplaatst bij den tordedodienst in do directie der ma rine te Willemsoord. ADVERTENTIE N. •9. MA91.JEIS, Itlóiengracht. Zooeven ontvangeni de NIEUWSTE soorten a 50 cent per stuk. FEUJLLETON Vrjj bewerkt door AMO. 17» XII. Twee uur later trad Burger Tallieu met zyn vrouw het huis van Danton binnen, om gevolg te geven aan een uitnoodiging tot een gastmaal, dat deze tor gelegenheid van zyn huwelyk aan zyu vrionde gaf. Daar waren Robeapiérre, St, Just, de lamme Cou- thon, de afgevaardigde Lebas met zyn vronw die een dochter was van den achrynwerker Du Play, by wien ltobespiorre inwoonde, verder burgeres Rialmont met haar schoone nicht Vera Truchon en anderen. In het prachtige ontvangsalon begroetten de gaston elkander. Danton zelf ging met zyn jonge achoone vrouw, een geboren Pa- ryache, by allen rond alsof hy het eenwige leven bezat en er geeD verandering mogelyk was. Men verwachtte trouwens van den le- vensluatigo man ook niet anders. .Burger Robespierre,* zei madame Tallien deze met uitgezochte hoffelijkheid begroeten de, .het verheugt my u gezond en opgeruimd te zien, te meer, daar ik voor eenige dagen hoorde, dat ge weer aan smartelijke aange- zichtspynen leed.' «Het is voorby, schoone vrouw", antwoord de Robespierre vluchtig, .het is voorby, en ik dank u, bat ge belang in myn gezondheid Stelt. Openhartig gesproken, ik had dat genlyk niet verwacht.' «Gy doet my onrecht, burger; zóodra er van uw wankelende gezondheid sprake is, voel ik my werkolyk ongerust.' •Werkelykl Nu, dat is verrassend. Een vriendin waar ik haar het allerminst ver moedde.» ,Gy gelooft my niet? Hoe miskent ge mij! Het is toch merkwaardig, dat de groot ste mannen van onzen tyd de eigenschap bezitten de vrouwen, die hun genegen zyn, mét wantrouwen te bejegenen. Zoo ook Marat. Hij zou nog leven wan neer hy iutyds naar een welgemeende waarschu wing geluisterd had. Tbans werd Robespierre opmerkzamer. .Wat meent gy, burgeres?' vroeg hy haas- "g- .Men heeft Marat wel verwittigd, dat hy in gevaar verkeerde, maar helaas zonder ge- gevolg.' Hoe zoo? Mon hoeft hem verwittigd? Op welke wyze?' Een waarzegster, burgeres Théot, die iu de Coutrescarpe straat woont, heeft Marat, drie weken te voren, dag en uur van zyn dood voorspeld-" Er vloog een zenuwachtige trek over Ro- bespierre's gelaat. Burgeres Théot,in de Contrescarpe straat!' hernam hy jverbaasd en nieuwsgierig te ge- lijk. »Ja, burger Robespierre. 'j .En was dat waar?» Madame Tallien trok, eenigzins beleedigd door den twyfel, haar schoone Behouders om hoog. .Ik was cr zelf by tegenwoordig.' «Gy zelf, burgeres? Bezoekt gy burgeres Théot ook Eeu zoo helder denkende geest rijke vrouw?' «Waarom zou het een vrouw verboden zyn ook een enkele maal een blik te wor pen achter het doek, dat onze toekomst ver bergt?» »En gy gelooft workelyk, dat die Théot iets weet?» .Zij heeft meer dan éénmaal bewezen, dat zy meer weet dan iemand anders. Toen zy Marat zyu dood door sluipmoord profeteerde stond hy in den vollen glans van de liefde des volks. Geen mensch in Parys zou het geloofd hebbenhij zelf beschouwde het als een praatje. Wie kon ook Jvermoeden, dat daar een half krankzinnig meisje uit Bretag- ne naar Parys zou komen om Het ia zoudorling zoer zonderling 1" .Zeker is het dat, en het iB waar boven dien, bnrger. .Het schynt zoo." .Het is zoo. Niet aan Théot alzoo de schuld, dat Marat vermoord is, en wanneer van betoekenis was, zou ik zeker nioT'agflr —ii ook tot die waarzegster te wendenHT Jjfe als ik niet aan haar ge loofde.»^ flv .Gij me. Ik meen* <df anneer echter de oogen zyner medé, zoo op iemand rusten als thans op dan is men verplicht niets te verzuimen, wat tot eigen veiligheid dient." ,Gy scherst, schoone vrouw.» Burger Tallien naderde, men zette zich aan tafel. Robespierre geleidde Léonore Du- play naar haar plaats. Dit was oen jong meisje mot schuchtere oogen en bleeke wan gen, dat voor den beroemden commensaal harer ouders een onbegrensde achting en be schroomde vereoring gevoelde. Robespierre had de eeroplaats naast Dan ton. Deze dronk hem zoer dikwyls toe en stoot te menigmaal hot waterglas om, waaruit Ro- bespierre dronk, teneinde hem zoodoende te noodzaken ook wyn te drinkon. Maar Robes pierre dronk slechts water, terwijl Danton zwaren Bourgogne by glazen vol naar binucn- sloeg. Al wat wy liefhebben, leve!' riep Danton overmoedig en kuste daarby zyn jonge schoo- i vrouw op de wangen. Robespierre zag hem koud aan. Wat wy liefhebben?" vroeg hij verwonderd. Robespierre had niets lief. Na een poos riep hij: «Leve Frankryk, leve de deugd!» Nu,» riep Danton lachend, ieder wat hem past. Ik voor my heb myn vrouw lief. Wat zogt ge er van, Robespierre dat ik honderd veertig duizend frank op naam myncr vrouw heb doen schryven, voor het geval dat ik sterf?" Honderd veertig duizend frankhor- haalde Robespierre verbaasd, er aau deukende dat Danton nog kort geloden diep in do schulden stak. Overigens viel hem niets bijzonders in. «Men moet voorzichtig zyn. Iu onzou tyd staat geen inenschenhoofd vast,» voer Danton voort. .Noemt gy dat voorzichtig?' vroeg Robes pierre met eon langon blik op hom. Natunrlyk! Het bezit is de cenige af doende voorzorg tegen de verrassingen des levens. Daarom heb ik do toekomst myuer vrouw verzekerd. Ben ik niet bedachtzaam ?f Rnbespierre zag eerst hem aan en liet toen zyn blik nadenkend gaan door de pronk kamer, waarin do tafel stond, waar do edel ste wynon uit Frankryk in stroomon vloei den. Eindelijk zei hy kort en somber. «Neen!» Niet?' viel Danton verrast en toornig uit. •Neen!" zei Robespierre nogmaals koud MABIHE. Ojjenbare Aanbesteding bij de Dh'ectie der Mariue te Willemsoord, op WOENSDAG 8 MEI 1901, des voor middags te 11 uur, van de navolgende Goederen en Materialen, als en afgemeten. Wanneer ik de tookomst myner vrouw verzeker! Moet zy dan honger lyden na mijn dood vroeg Danton woer den kleinen bleeken man naast zich hoonend aanziende. Beter honger lyden, dun brood eten waar aan onrecht kleeft.' Dauton had reeds voel gedronkon. Hij rees bij het woord .onrecht' in do hoogte alsof hij zijn nevenman met één slag zijner geweldige vuist wou neervollcn. Hij wist wel, wat Robespierre met dat woord bedoel de. Reeds vroeger had deze hem voor do voeten geworpen g»ld van do «weduwe Ca- pet" te hebbeQ aangenomen voor het afleggen van zekere getuigenissen in de Conventie. Maar al was er by do eeno of andere gele genheid iets aan zyn vingers blijven hangen, thans vergenoegde hy zich met verachtelijk de Behouders op to halen, zijn glas uit to drinken en te zeggen Robespierre, gij zijt en blijft een lederen philosoof, die niet begrypon wil, wat eigen- lyk leven heet. Gy zyt een mensch door de uutuur slechts bij vergissing met vloesch en been begiftigd. Gy hadt niet3 als mensch onder menschen op de wereld moeten komen.' Robespierre was opgestaan en had Dan ton van het hoofd tot de voeten gemeten. Thans zei hy kalm en bedaard: tZoo, zoo?» .Ja, zoo!» siste Danton hem na. «Gy beeldt u in de messias der deugd en gerech tigheid in Frankryk to zyu en zoudt om alle menschen deugdzaam te maken liefst van de vyf en twintig millioenen inwoners van Frank ryk de helft onder de valbyl brengen.' (Wordt vorvolgd.) Bestek No. 1. Witte en geteerde Lijnen. 2. Lood- en Stiklijnen, Huizing- en Marlijn. 3. Schiemansgaren. 4. Wit en geteerd Touwwerk. 5. Trossen. i 6. Kokostouw. 7. Manilla touwwerk. 8. Staaldraadtonw. 9. Bramzeildoek. 10. Everdoek. 11. Karldoek. 12. Katoenen Zeildoek. 13. Doek van mindere qualiteit. 14. Vlaggendoek. 15. Linnen. 16. Katoen. 17. Manufacturen, Baud, Garen, Koord. 18. Amerikaansch Leder, enz. 19. Laken. 20. Borstelwerk en aanverwante Artikelen. 21. Mandewerk en aanverwante Ar tikelen. 22. Commaliegoederen. 23. Geëmailleerde Goederen. 24 Geweven slang voor brandspuiten. 25. Leder. 26. Verbindings8chalmen. 27. Aardewerk en Porselein. 28. ïndiarubber Vloermatten. 29. Glaswerk, enz. 30. Stearinekaarsen. 31. Kantoor-, Schrijf- en Teeken behoeften. 32. Papier, enz. 33. Linoleum. De bestekkeu liggen ter lezing by het Departement van Marine te 's-Gravenhage eu bij de Directiën der Marine te Willems oord, Amsterdam en Heltevoetsluialsmede ij de Provinciale Besturen en ter Secre tarieën van de Gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt zijn de bestekken te verkrijgen ter Griffie der Ma rine te Willemsoord ad 0.20 per bestek, per postwissel over te maken. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ton bureele van het Hoofd van het Vak van Uitrusting der Marine te Wil lemsoord. De insclirij vingen op gezegelde biljetten, ingericht volgens artikel 4 der Algemeene Voorwaarden, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn in de bus, geplaatst in het Directiegebouw aldaar. De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het maken van JAP0.1.VE1V en UMDËHKIiKKUim Mej. REINALDA, Koningdwarsstraat 46. ZAADHANDEL, Molengracht 6 bericht de ontvangst van: Extra kwaliteit en concurreerende prijzen. Speciaal adres voor het aanleggen, opknappen tn onderhouden van tuinen. VOORHANDEN een uitgebreide collectie STAM en KLIMPLANTEN, enz. enz. Aanbevelend. WA A RSCHU fVING. De ondergeteekende koopt tegen da hoogste waarde Koper, Tin, Zink, Lood, IJzer, enz. in het huis met het recht van wederinkoop, J. KIKKERT, Langestraat No. 11, hoek Blomsteeg. De Stuifkalkfabriek van W. F. STOEL 4 ZOON, te ALKMAAR, levert tegen concurreerenden prijs zeer fijne en witte ^■1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1