KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Zalm en Paling. MARINE, voor HelderTexel en Wieringenm kalender der week. Landbouwbedrijf. DIRK VISSER, BE BOOZE GEEST. Kermis te Den Helder. Publieke Uitverkooping Rijpers Gebakkraam. No. 2960 Zaterdag 29 Juni 1901. 29ste Jaargang. Bureau Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 69. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne- Vliegend Blaadje en Zondags blad, °2de kwartaal 1901 te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór* 5 Julfl, zullende anders daar over met 5 cents verhoogiDg per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, Ct. beplakt te worden. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 42 m. Onderg. 8 u. 24 m. Zondag 30 JULI, Hooimaand, 31 dagen, Maandag 1 Volle Maan. Dinsdag 2 Woensdag 3 Donderdag 4 Vrijdag 5 Zaterdag 6 Gemeenteraad van Helder. Zitting van Woensdag 26 Juni 1901. Voorzitter do hoer Van Steyu, Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden afwezig do heeren Over de Linden, Stammes en Staalman1 vacature. Na de opening der vergadering en voor lezing en goedkeuring der notnlen van het behandelde ter vorige zitting, doet de Voor zitter mededeeling van de navolgende Ingekomen stukken: 1. Kennisgeving van den heer C. S. de Wit, dat hy wegens vertrek naar elders genoodzaakt is ontslag te nemen als lid van den Raad. De Voorzitter wenscht, dat het genoemde heer in zyn nieuwe positie en stand plaats wèl mogo gaan. De Raad betuigt door applaus instemming mot deze woorden. 2. Mededeeling van den hoer N. J. Vinken, dat hy zyn benoeming als lid van de commissie van toezicht op 't lager onder- wys aanneemt en van de heeren C. 6. van der Lee, A. W. Dry ver cn Th. Terra, dat gjj zich de benoeming als leden van de Com missie voor het Ziekenhuis laten welgevallen. 3. Missive's van Ged. Staten, mel dende de goedkeuring van de 2e suppletoire begrooting dienst 1900 en van het kohier hondenbelasting dienst 1901. 4. Mededeeling, dat door Ged. Staten de gemeente in 3 kiesdistricten is verdeeld en dat het getal der te kiezen raadsleden in elk district is bepaald op 7, overeenkomstig het advies van den Raad. 5. Een adres van den heer C. Maalsteed, verzoekende hem voor den tyd van 12 maanden uitstel te verleenen van de verplichting ter nakoming van do voorwaarden hem gesteld by de verkaveling van bouwterreinen aan de Laan en by Tivoli. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, onder bepaling evénwel dat f 149.05 voldaan moet worden voor onderhoud van 't reeds bestrate gedeelte en indien voortgegaan wordt met de bebou wing der geprojecteerde straten de verplich ting blyft gehandhaafd. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 6. Een voorstel van B, en W. omtrent de bestrating van de Spoorstraat en dc Sluis- dykstraat. In de vergadering van 15 Mei des vorigen jaars was besloten: do Sluisdijkstraat te bestraten met de keien uit de Spoorstraat en laatstgenoemde straat van klinkers te voor zien. Nn is evenwel gebleken, dat niet alle keien voor het bestemde doel gebrnikt kunnen worden en er nog 1686 M- keienbestrating in de Spoorstraat overblyft. B. en W. achten het evenwel wenschelyk deze geheel van klin kers te voorzien en doen in dien zin een voorstel. De kosten daarvan zullen f' 3500 bedragen. De heer Verfaille heeft wegens de groote kosten bezwaar tegen het voorstel. Hy acht het boter, de keien, die over zyn, te gebruiken voor ryweg en de klinkers langs de zyden te leggen. De heer Sevenhuysen betuigt zijn instemming met dit plan en meent, dat de ryweg dan vermoedelijk nog een breedte heeft van 3l/g M. De heer Korver wijst er op, dat tot verbetering van de Spoorstraat nog op andere wyze kan voldaan worden. Hy acht het wenschelyk de keienbestrating voor ryweg te behouden, maar deze vlak te loggen en de voetstraten by een breedte van 8 M. 10 cM. hooger te leggen dan den ryweg. De onkosten zouden dan aanmerkelijk minder zijn, de rijtuigen geen moeielykheden ondervinden en tevens aan de wenschen van de voetgan gers voldaan worden. De Voorzitter acht het noodzakelijk te onderzoeken of' dit plan mogolyk is en stelt daarom voor do verdere behandeling te verdagen, waarmede do ver gadering zich vereenigt. 7. Praeadvies van B. en W omtrent het adres van de afd. Helder der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin verzocht werd vrij gebruik van dc school in Koegras en een subsidie ten behoeve van een op te richten landbouwcurBus. B. en W. stellen voor aan adressante voor dit doel 1. het vrjje gebruik van 't schoollokaal te Koegras toe te staan, op de uren, waarin dat niet voor gewoon onderwijs wordt gebruikt; 2. in het eerste jaar een bedrag van f 100 uit te keeren, om tegemoet te komen in 't aanschafF. n van leer middelen, en 3. een jaarlijksche subsidie van f 50 te verleenen, onder voorwaarde, dat dit wordt verleend, zoolang er door minstens 10 leerlingen aan het ondorwys wordt deelge nomen. Na conige besprekingen, waarby de hoeren Krijnen eu Terra eenige bezwaren hebben tegen de laatste bepaling en de Voor zitter opmerkt, dat deze op advies van den heer Nobel, laodbouwleeraar te Schageu, is opgenomen, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 8. Een brief van den heer Terra, waarin voorgesteld wordt art. 155 van de p litie- verordeoing zoodanig te wyzigen, dat het aan veehouders vergund is gedurende 6 winter maanden 2' dagen per week, byv. Maandag en Vrydag, hunne stalmest daar hunne lan derijen te vervoeren.De Voorzitter brengt in het midden, dat bij Ged. Staten eenige bedenkingen tegen de politieverordening zyn gerezen en stelt daarom voor het voorstel van den heer Terra gelyktydig met deze te be handelen. Dit wordt algemeen goedge vonden. 9. Een missive van Z. E. den Min. van Financiën, wijzende er op, dat aan de gemeente de eisch gesteld wordt, om gronden, voor de waterleiding te gebruiken, eerst door de Heidcraaatschappy op kosten der gemeente onderzocht dienen te worden, van welk onder zoek de verguuning afhankelijk is. De Voorzitter merkt op, dat deze aanschrij ving een gevolg is van het verzoek om van de domeingronden water te mogen onttrek ken. De heer Verfaille zegt, dat eeu oa- derzoek of er schade aan de landeryen kan ontBtaan niet noodig is, omdat er nog geen beslissing is genomen waaraan het water zal onttrokken worden. Do heer de Ven is het hiermede eens, te meer daar de koston niet bekend zyn. De Voorzitter acht het niet wenschelijk hiermede te wachten tot het onderzoek van den heer Halbertsma is afge- loopen, want dan gaat er veel tyd verloren. De heer Krynen acht de zaak zoo urgent niet; er kan no* voldoende water verkregen worden. Ten slotte bepaalt men den Minister te berichten, dat meu zoolang wenscht te wachten, tot men weet aan welk terrein 3n het water wenscht te onttrekken. Onderzoek Rekening 1900. De Voorzitter vraagt op welke wyze men gemeente-rekening dienst 1900 dit jaar wenscht te onderzoeken, in comitd-gcneral, zooals het vorige jaar, of in afdeelingen. De heer Breda wenscht de eerst genoemde se; de heer Kramer keurt die af en by stemming besluit men met 8 tegen 6 stem men zulks te doen in 3 sectie-vergaderingen, onder leiding van een der leden van het Dagelyksch Bestuur. By loting worden aangewezen tot leden der le sectie do hee ren Terra, Dito, Korver, Hartsinck en Van Ede, tot die der 2e sectie de beeren Kuiper, Viejon, Sevenhuysen, de Ven en Van Twisk en tot die der 8e sectie de heeren Verfaille, Van Breda, Krynen, Stammes en Staalman. Waterleiding. De Voorzitter zegt, dat ingekomen is hot le gedeelte van het rapport met de daarby behoorende teekeningen van den heer Hal bertsma in zake de uitbreiding der waterlei ding in deze gemeente; een en ander betrek king hebbende op de werkzaamheden ver richt tot 31 December 1900. De heer Hal bertsma deelt mede, dat alvorens een avant- projet (volledig plan) kan worden ingediend het noodig is in de eerstvolgende maanden onderzocht moot worden het watergevend ver mogen der duinen, behoorende by hot De partement van Oorlog en gelegen direct ten Zuiden van 't pompstation le Huisduinen en van de domeingronden aldaar, waarvan de kosten van onderzoek zijn begroot ep l 2300. De heer Korver gaat de geschiedenis van de overname der waterleiding relevenren en zyne bemoeiingen in deze en zegt nimmer vermoed te hebben, dat hij op zulk een on partijdige wyze in 't gelyk gestold zou wor den, als door den lieer Halbertsma is geschied. Hy heeft voortdurend er op gewezen, dat de machines onvoldoende zyn, het buizonnet verouderd is en de watertoren niet aan de eischen beantwoordt. De gemeente heeft deze leiding, volgens schatting van den beer Halbertsma, voor f 90,000 overgenomen, die nn verldaart dat zy van nul en geener waar de is. Hij wil aan den Raad voorstellen den lieer Halbertsma te bedanken voor dit onderzoek en B. en W. verzoeken een plan voor uitbreiding en exploitatie der waterlei ding op te dragen aan den directeur. Want doorgaande op deze wyze, komt onze ge meente voor een groote uitgave. De Voor zitter merkt op, dat de waarde der water leiding is geschat door een commissie van 8 deskundigen. De heer Van Neck betwist het gezegde van den heer Korver, dat de Waterleiding waardeloos zou zyn en wyst er op, hoe verwonderd de leden waren over den geschatten. prys, zij hadden een veel hoogere verwacht. Nog merkt hij op, dat B. en W. aan een opdracht van den llaad hebben vol daan en het niet aangaat deze nu in te trek ken. Dit is geen manier van handelen. De heer Korver antwoordt nog eens, waarna de heer Terra deze motie voorstelt: >De Raad der gemeente Helder gezien hebbende het rapport, door den heer Halbertsma uitgebracht, in zake de uitbreiding der Waterleiding; overwegende, dat plannen in dien geest uitgebracht, fiuantiëel te bezwarend voor de gemeente zouden zyn, wenscht uit breiding der Waterleiding nog aan te houden, verzoekt den heer Albertsma de rekening in te dienen van zyn be moeiingen en zyn onderzoekingen voor- loopig te stakeB." De Voorzitter noemt het voorstel onzinnig en den Raad onwaardig. Do heer Van Neok wil het plan van uitbreiding en ver betering afwachten, om alsdan een oordeel te vellen. De heer Van Ede spreekt ook zyn afkeuring uit over de hooge kosten. De Voorzitter begrypt de houding van den Raad niet. Hy heeft dit le gedeelte van het rapport ter tafel gebracht, omdat de heer Dito naar de werkzaamheden gevraagd had, ofschoon B. en W. volkomen gerechtigd wa ren te wachten tot het geheele onderzoek af- geloopen was. De heer Dito had do op dracht niet zoo uitgebreid bedoeld en die groote kosten in het geheel niet verwacht. De heer Krynen wijst er op, dat het onder zoek in een verkeerde richting geschiedt. De heer Halbertsma gaat van de veronderstelling nit, dat de bevolking der gemeente na 8U jaren 4 ii 5 maal is toegenomen en alle in woners duinwater zullen gebruiken. Ten laatste stelt de Voorzitter voor, aleer men een besluit neemt, den directeur iu een huis houdelijke vergadering eenB to hooren. Aldus besluit men. Op voorstel van den heer Kry nen zal ook den heer Halbertsma op die sa menkomst uitgenoodigd worden. Verordeningen. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten dienen B. W. een verordening in op do invordening van belasting kanaal- gelden. Niemand verlangt hierover het woord eu wordt met algemeene stemmen aan Ook wordt ingediend een verordening op de heffing en invordering van den Hoofdei. Omslag. De heer Korver wil deze veror dening nu niet behandelen, -aangezien men haar niet genoeg bestudeerd en men de be rekening der progessie niet beeft kunnen na gaan. Hij wijst er op dat deze, eenmaal vast gesteld, jaren bindend is. Hy wil haar daarom stelloo in banden eener Commissie. Do Voorzitter meent, dat men do verordening voldoende heeft kunnen bezien, en zoo mon de progessie of den aftrek niet goed vindt, men in de gelegenheid is amendementen voor te stellen. Ook wyst bij er op, dat men deze elk jaar kan veranderen. De heer Korver blyft zyn voorstel evenwel handhaven en met 10 tegen 5 stemmen besluit men de verorde ning H. O. in handen eener Commissie te stellen. Tegen stemden dc heeren Kramer, Van Neck, Sevenhuijsen, Van Twisk en Do Ven. Alsnu bepaalt men, dat de Commissie uit 5 personen zal bestaan en als zoodanig worden gekozen de heeren Korver, Krynen, Dito, Verfaille en Terra. De Voorzitter dringt op een spoedige behandeling aan, om dat de verordening eigenlijk vóór 1 Juli in gediend moest worden. Directeur Burgeravondschool. Aan do orde wordt gesteld de benoeming van oen directeur dor op te richten Burger avondschool. In overleg mot den inspecieur van hot middelbaar onderwys doen B. W. de volgende voordracht 1. J. lvruijs Voorberge te W&geningen, en 2. M. Worp te 's Gravenhage. Eerstgenoemde wordt met 13 stemmen be noemd. Op voorstel van den Voorzitter ge schiedt de benoeming voor één jaar en wordt de datum van in diensttreding aan B. W. overgelaten. Af- en Overschrijvingen. Ter tafel wordt gebracht een voorstel van B. VV. tot het doen vbd eenige af- en over schrijvingen op de begrooting van 1900 tot een bedrag van f 9969,25, dat met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Evenzoo de post van onvoorziene uitgaven ten bedrage van f3829,05. Rondvraag. De heer Korver wijst op do gevaarlyke gewoonte van de kinderen, om by het sluiten van do nieuwe brug er op te loopen en verzoekt den Voorzitter de betrokken autoriteiten hierop te wyzen en by hen aan te dringen ora dit op een of andere wyze tegen te gaan. De Voorzitter belooft zyn invloed te dien opzichte te zullen aanwenden. De heer Sevenhoysen informeert wederom naar de regeling der vrije dagen van de politieagenten. De Voorzitter zegt, dathy vroeger reeds inlichtingen heeft verstrekt en zoo interpellant daarin verandering wenscht een voorstel moet doen tot vermeerdering van het aantal agenten, evenwel kan de Raad over de regeling der diensttijden niet beschik ken, deze blyft overgelaten aan deu Burge meester. De heer Terra vraagt of er reeds een wijziging in het tarief voor de Waterleiding gereed is. Do Voorzitter antwoordt, dat do directeur bezig is een ontwerp samen le stellen. Hierna niemand iets meer in 't midden hebbende to brengeh, wordt de openbare ver gadering gesloten en gaat de Ruad over in geheime zittiog tot behandeling van reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag. \lt:i\Y*TIJK>|\4»K\. HELDER, 28 Juni 1901. Door de auti-revolutionaire biesver- eeniging >Nederlaud en Oranje" zijn als candidaten voor den gemeenteraad gesteld In district I de heeren J. D. Filarski en H. van Wingerdenvoor district II do heeren A. Ëreet, J. D. Filarski en H. van Wingerden voor district III dezelfde hee ren als in district 1L Door de sociaal-democr arbeiderspartij in district I de heeren J. Leeuw en P. F. de Neve. De caudidaten der liberalen en katho lieken hebben we reeds in ons vorig no. medegedeeld. De stemmingsdag is Dinsdag 9 Juli a.s. Da Kapitein Eerstaanwezend-Ingenieur te Don Helder zal, op Maandag 15 Juli a.8- in het openbaar aanbestedenHet maken van eene gedekte opstelling voor een electriach zoeklicht by het fort Kijkduin, als verbeteringen van ondergeschikt belang aan werken in de Stelling van den Helder". RamiDg f 4600. Woensdagavond had de aangekondigde Transvoallozing in Tivoli plaats De heer J. Luijdjens van Amsterdam leidde den spreker in. Deze een krijgsgevangen Boer, die op parool was en een vrijpas had, kon wegens politieke redenen zynen naam niet noemen. De leziDg was ten voordeele van de onge- lukkigon in de Repnbliek, in 't byzonder van de in kampen, bijeengebrachte vrouwen. Een zevental punten werd achtereenvolgens door hem besproken, beginnende met eene korte schets van Afrika, over 't barakter der boe ren, de plannen der Engelschen omtrent de oorzaak van den oorlog en dc behandeling der vrouwen en kinderen. Voorts over de ontevredenheid der Eagelsche soldaten, eigen ondervinding en zyue opinie over het einde van den oorlog. Spreker was oen welvarend man en woonde naby Harrysmith. waar bij eigendommen heeft en handel dreef. Hy werd als zoovele ando ren van zyne goederen beroofd en op onrecht vaardige wyze gevangen genomen en wegge voerd. De lezing was interessant cn werd met aandacht gevolgd en hoewel hot meeste door hem verteld, reeds als genoegzaam bekend mag geacht worden, hoort men toch met belang stelling naar een ooggetuige, die sedert kort 't land vcrlaton heeft, nn daaruit verbalen mee deelt, din hem persoonlijk betroffen of die by van naby gezien of gehoord had. We kunnen wegens plaatsruimte hierover niet uitweiden, maar pryzen het doel, wat spreker met de le zing beoogt, dat is meer bekendheid te geven aan den gruwel der rampen daar geleden en om tot hulp op te wekken. Het ectal bezoe kers was niet groot, maar dankbaar waren zy die den spreker hoorden en lnide instemming betuigden. De Oorlog in Zuid-Afrika. MARSEILLE, 25 Juni. Van Lier, oud bevelhebber van een Boerenkommando, die heden over Parys naar Brussel is vertrok ken, en te Durban onder een schuilnaam was scheep gegaan, is belast met een zen ding by Leyds. Van Lier ontkent beslist de plannen, die aan Botba worden toege schreven, den strijd op te geven. De laat ste dagorders van den generaal aan zyne troepen geven de vredesvoorwaarden aan, van welke niets afgaat, met name de on afhankelijkheid van de beide republieken, Oranje-Vrystaat zoowel als Transvaal, en een volledige amnestie voor de Hollandsche bondgeoooten uit de Kaapkolonie, die de wapenen opgenomen hebben, om de Boeren te steunen. Van Lier voegde daarbij, dat Botba wel degelijk opperbevelhebber is. Van Lier vindt den toestand zeer bevre digend voor de Boeren en die was in den laatsten tyd, zei hy, voor hen nog beter geworden, terwijl de naar verhouding te lange verbindingslijnen der Engelschen hun groote macht met lamheid sloegen. KAAPSTAD, 25 Juni. De »Cape Ti mes" meldt, dat Botba, een lid van het Kaapsche Parlement voor Aliwal Noord door de Boeren is gevangen genomen en met de sjamhok gegeeseld, en dat zyn, hoeve is verbrand, wegens de door hem uitgebrachte stem by de behandeling van de wet op landverraad. ADVERTENTIE N. Wie wil met iemand in Friesland boven genoemd vak beginnen uit te oefenen^? Vakkennis onnoodig. Een bedrijfskapitaal van f 2000. Adressen van bekwaamheid en verdere informatiön zijn ruim voorhanden Fr. br. onder letfc. Sworden ingewacht bij den Uil gever dezer Courant. Te koop gevraagd gebruikte doch in goeden staat zijnde BROEIRAMEN, met opgaaf van prijs en waar te bezichtigen. Fr. briev. onder No. 2959 aan het Bureau dezer Courant. Weder staat op de Kermis alhier de bekende UlKli VISSER. met Gerookte PALING, ZALM en Pnrmerender METWORST. Alles puike kwaliteit tegen concurreerende prijzen. Door het drukke debiet alle dagen vensche aanvoer. Onder aanbeveling, UEd. Dw. Dienaar, van Pnrmerend. Standplaats Kanaaiweg te genover Mej. N. KISKE. PEUILLBTON Vrfj bewerkt door AMO. 6) Toen de bleekgezichten zich zoo talryk ver meerderd hadden, dat ze niet meer op een stuk der aarde plaats konden vinden, beste gen zy hunne schepen en zochten nieuwe landen op. Ze kwamen by uwe voorvaderen en werden opgenomen als vrienden. Waarom zouden ook de Indiauun en bleeki*ezichten niet in vriendschap met elkander kunnen le ven? Spoedig echter veranderde die vriend schap uwer voorvaderen in haat en sedert vierhonderd jaar is die haat de oorzaak van al uw ongeluk, ja zelfs van uw ondergang. De bleekgezichten willen melig in uw land leven, maar gij wildet do indringers niet dul den en toen moesten ze voet voor voet nw grónd overmeesteren. Aan beide zyden wer den atroomen bloede vergoten en ten slotte behielden de bleokgozichton de overhand, daar zy de sterkeren en de meer ontwikkelden wa ren. Alle vroegere pogingen on uw volk om door een algemecnen opstand het jnk af te schudden zijn mislukt en slechts oorzaak van nieuwe nederlagen, nieuwo vernederingen ge weest. En nn zoudt gy weder zulk een dwaas- beid willen begaan Gelooft Hiakowa dan in ernst, dat de bleekgezichten geheel te ver drijven zyn. Heeft een nwer wel eens een der groote steden aan het strand gezien en de bewoners er van geteld Weet gy, dat te gen ieder uwer krijgslieden tien soldaten van bet Staataleger staan? Kent gij de werking van het nieuwe geschut, waardoor eeu geheel leger der uwen binnen een paar uur vernie tigd kan worden? Neen, dat weet gy niet want als ge het wist zoudt go inzien dat uwe onderdeming geheel doelloos, ja waanzinnig te noemen is. Wat kunt ge met uw onvol komen wapenen, met uwe ongetwijfeld d ip- pere .krijgslieden tegen eene overweldigende overmacht? Brengt gij duizenden krijgslieden in het veld de bleekgezichten stellen er millioenen tegenover, en aan de overzyde van be: water wonen nogmaals millioenen. Hiakowa, zeg aan uw opperhoofd Wolvon- tand dat hy ziju onmogelijk plan moet op geven, een plan waardoor hy u allen aan de galg zal brengen. JJeg hem verder, dat uwe vrouwen en kinderen dood zullen bloeden on der de messen der blanken, als ge tegen hen opstaat. Ik geef ij goeden raad, Hiakowa, en ook u, opperhoofden der Choctaws. be zint ii zoolang het nog tyd is! Hot is oerder mogelyk dat de zon haar loop verandert, dan dat gij zoudt kunnen zegevieren." De Franschman zweeg, doch wachtte tever geefs op teekenen van instemming. De opper hoofden bleven schijnbaar onverschillig voor zich uit staren en op hunne bronskleurige trekken was niet het geringste te lezen, wat er in hen omging. Slechts in de blikken vun het Apache-opperhoofd schitterde een onrus tig vuur. Wankelde hij in zijn voornemen of had de rede van den dokter hem slechts ver droten en verbitterd? Larnon bleef daaromtrent niet lang in het onzekere, want Hiakowa nam weder het woord: Hiakowa bezit den scherpen blik van den adelaar in de vlucht en kan in het hart van den blanken hoofdman lezen het hart nu is edel en vry van valschheid. De Apaoho's verheugen zich als Hiakowa van den grooton geneesheer der bleekgezichten verbaalt en zy zullen zich nog meer verheugen als de blanke hoofdman de vredespijp met ben gerookt zal hebben. Mijn blanke broeder heeft de bleek gezichten lief en ook de Roodhuiden en daarom wil hy niet dat zij tegen elkander het oor logspad zullen betreden. De blanke hoofdman kan gerust zyn. Z(jne blanke vrienden zyn ook die der Apaches en geen der bewoners van Libreville zal gedood worden.' Charles Larnon moest onwillekeurig glim lachen. Eenvoudiger kon het opperhoofd der Apaches zijn scherpzinnige gi-dachtengang niet uiten. Hiakowa betrekkende vrij logisch, dat de dokter den opstand afgeraden bad, daar dje voor Libreville groot gevaar opleve ren kon. Het was den sluwen Apache nu hoofdzakelijk te doen om den Fransohinan op zyne hand te krijgen, daar van hom de dool- noming der Choctaws aan deu opstand afhing. Hy kon daartoe geen beter middel verzin- neu dan de vriendschap der Apaches van de uitspraak des dokters afhankelijk te maken. Gaf de dokter toe, dan was Libreville gered. De Apache sprak deze gedaohte wel niet uit maar Charles had hem doorzien. Een opstand dor Apaches zonder de Choctaws beteekonde onheil voor de kolonie. Wat zou nu natuur lijker zijn dan dat de Fransohman Hiakowa ondersteunde, waaruit slechts voordeel tc be halen was. De Apache had zioh echter totaal misrekend. Charles I^arnon was in geenen deele geneigd den vrede te knopen, door het begaan van een karakterloosheid. Óp het punt staande het Apache-opperhoofd zulks kort en bondig aan bet verstand te brengen, werd hfj door de Zittende Stier in do rede gevallen, die wel begrepen had wat Hiakowa nigenlyk be doelde om dus voor goed een einde aan do kweBtio te maken, verklaarde de Zittende Stier op de hem eigene manier: .Mannen, voeren slechts ééns het woord. De blanke hoofdman heeft reeds gesproken en de Choc. taws hebben naar hem geluisterdgeen krijgsman van myo volk zal do oorlogsbyl tegen de bleekgezichten uitgraven!* Hiakowa bemerkte dat het spel voor hem verloren was,dooh wilde nog eene laatste po ging wagon. Hij keek uitvorschend in het rond eu vroeg: .Is hier goen Choctaw-opperhoofd die het met Hiakowa eens is? Hij spreke!4 Geen der opperhoofden had daar echter last in, daar de meesten het met do Zittende Stier oo den Franschman eens waren en de twijfelaars hadden te veel aohting voor bei den om tegen te spreken. Nu was het met de kalmte van het Apache-opperhoofd gedaan en met «en van woede trillende stom sprak hy «Is er ouder de vole Obootaws hier tegen woordig, geen enkele krygaman to vinden? Houdt de vreea voor de blcekgeziohteu don mond der opperhoofden gesloten Welnu, dan zal er ook eeuwige vyandsohap tussohen de volken der Apaohes en der Chootawa be staan Hiakowa strekte zijn hand vriendschappe lijk naar de Choctaws nit, doch die hand werd niet aangenomen. „Als Hiakowa wedor by Wolventand en zijn volk zal zyn terug gekeerd, zal hij luide uitroepen: de Choc taws willen geen vrienden, maar vjjanden van de Apaohes zyn,* .Dat lieg je, Apache,* riep plotseling do Zittende Stier met donderende stem uit, ter wijl hij zich van zyn zetel verhief. Een onbeschrijfelijk rumoer volgde nu. Allen wil den togelyk spreken, doch op eco wenk van de Zittende Stier ontstond er plotseling stilte. .Ik zeg, dat Hiakowa liegt,, zio hernam de Zittende Slier, als hy beweert, dat wy Choc taws, in vijandschap met de Apaches willen leven. Nooit heb ik mijn tomahawk tegen eon Apache, die my niet vyandig in den weg trad, opgeheven, maar de Apaohes zyn het die de Choctaws naar het leven staan, waar ze die in de wildernis ontmoeten. Rjj geheele zwermen vallen zy enkelen aan. Twintig krijgs lieden, onder aanvoering van het Apache-op perhoofd .Gier« vorraochton echter niot do scalp op mijn hoofd moester te worden of die van mjjn blanken broeder, ofschoon ze in den verloopon naoht op verradelijke wyze ons in do prairie bekropen. Slechts weinig dier Apa ches zullen hnn dorp wederzien, ,de Gier4 zeker niet, want hier is zijn scalpl* Qoder algemeen gejuich vertoonde hy don hloedigan haarbos. Toen Hiakowa zoo geheel onverwacht de smadolyko nederlaag der zynen vernam, ver loor hij allo zolfboheersohing en vergetend dat hij do gastvrijheid der Choctaws genoot, trok hfj zinneloos van woede zyn tomahawk en slingerde die naar den Zittenden Stier. Deze schandelijke daad had zoo snel en on verwacht plaats dat de Zittende Stier ternau wernood h>t gevaar kon ontwykcn. Het wa pen snorde vlak langs hem heon en bleef toen in den deurpost zitten, Een enkel woord van de Zittendo Stier ware voldoende geweest om het Apaohe opperhoofd aan een zekeren dood prys te geven, doch do Zittende Stier sprak dat woord niet uit. Met onverstoorbare kalmte trok hy de tomahawk uit hot hout brak den bonten steel in twee stukken en wierp die den Apaohe met een blik van diepe verach ting voor de voeten. Ga heen. Apache, zeide hy met oen voornaam handgebaar op de deur wyzend, .oen Choctaw hoofd bezoelde zyn wapen niet met het bloed vau eeu kwajon gen!* (Wordt vervolgd.) Qponbars Aanbesteding by de Directie der Marine te Willemsoord, op WOENSDAG den 10 JULI 1901, dw voormiddags ten 11 ure, van de navolgend* Goederen en Materialen, als Bestek No. 1. Eiken Balkplanken en Platen. 2. Teak- of Djati-balkplaten sa -planken. 3. Wagenschot. 4. Dennen masten. 5. Vuchten Masten, Juffers en Sparren. 6. Dennen Delen, Platen Schroten» 7. Vuren Delen. 8. Iepen Platen. 9. Azijn-, Bulletree-, Linden-, Palm- en Pokhout. 10. Bodemstukken, Hoepels en Kuipersbiezen. 11. IJzer en Staal. 12. Gesmeed ijzeren Voorwerpen. 13. Kachels met toebehooren. 14. Roodkoper. 15. Geel- en Compoeitiekoper. 16. Koper- en Metaalwerk. 17. Geel- en Roodkoperen pijpen. 18. Blik, Lood en Tin. 19. Zink. 20. Wit Metaal. 21. IJzeren en stalen Moerbouten. 22. Kramerijen. 23. Gereedschappen. 24. Lederen DrIJfbanden. 25. Machinekamerbehoeften. 26. Houtskolen. 27. Smeekolen. 28. Turf. 29. Vilt, Ketelbekleeding. 30. Verfwaren. 31. Oliën,Terpentijn,Lak,Vernla enz. 32. Menie. 33. Lijnolie. 34. Zware minerale Lampenolie. 35. Reuzel. 36. Witte Zeep. 37. Zinkverf, enz. 38. Glas. 39. Metselmaterialen. De bestekken liggen ter lezing by bet Departement van Marine te 's-Gravenhagê en bij de Directiën der Marine te Willems oord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede by de Provinciale besturen en ter Secre- tariën van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt zyn de bestekken te verkrygen ter Griffie der Marine te Willemsoord, ad f 0.20 per bestek, per postwissel over te maken. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofdingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, ingericht volgens artikel 4 der Algemeene Voorwaarden, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn in de bus, geplaatst in het Directiegebouw aldaar. van cii*ca IOO.OOO Havanna en andere fijne SIGAREN, verpakt In Kistjes van IOO, BO en 25 stuks, alle van sollede bekende merken. In het Winkelhuis aan do Hoofdgracht No. 52, zyn ge durende de Kermis monaten zonder prljsverhooglng verkrygbaartevena wordt aan eiken kooper van een monster Sigaren van minstens 10 cent een bon gratis gegeven, goed voor een of ander verrassend Kermis-Cadeau van kleinere of groote re waarde, waaronder uitmunten Fietsen, Horlog-iën, prachtige Tabaks-, Sigaren- en Sigaretten pijpen, Parfumeriën, enz. - enz. Zie de Etalage! Hoek POSTBRUQ, tegenover den heer PHAELIG. J UUIvVhltAIJ 3 Jl'U kunnen kostclooze bestel lingen worden tredaau voor liefdadige doeleinden. Aanbevelend, RIJPER. Bestellingen worden bezorgd. Gelegenheid voor berging van Ansjovisbooten, in gesloten Loodsen aan het water go* legen. K. RIJPER, Bassiiigracht 66,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1