KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen. INE C. 29ste jaargang. Tandarts Ansingh, Poolsch Koffiehuis, Café Noordhollandsch Koffiehuis. 156. 156. BALMUZIEK. IOO.OQO Havanna en andere fijne SIGAREN. Krachtige Koffie, No. 2961 Woensdag 3 Juli 1901. Bureau Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 69. Aan onze abonné'a buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 2de kwartaal 1901 te willen over maken per Postwissel of in postzegels, VÓÓI* -*> Juli, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2l/a Ct. beplakt worden. llit het Buitenland. Niet slechts de Nederlandsche etamgenooten der Boeren van Zuid-Afrika betuigen hun grooten afkeer van de onroeuscheiyke gru welen, die door de Engelechen daarginds worden gepleegd, maar 8cherp en algemeen gaan ook in andere landen afkeurende stem men op tegen de afschuwelijke wjjze, waarop door het Engelsche leger wordt te werk ge gaan, om, naar de bevelhebbers meenen, het einde van den oorlog te bespoedigen. Nu men bet van de Boeren niet kan winnen, neemt men zyn toevlucht tot helscbo bedrijven. Een der Duit8che dagbladen, zich over den oorlog aldus uitlatende, zegt er verder van: ,Ook wio niet deelt in de meoning, dat i\l het recht in dozen strijd is aan de zijde der Boeren, en Al het ODrecht aan den kant der Engelechen, ook wie meent de Engelscbe verdelgings- politiok tegenover de beide vrije Staten te Xi verklaren uit Engeland's zucht naar houd, die zal toch moeten toegeven, dat Engeland door de wijze, waarop het zyn werkelijk of vermeend recht poogt te ver krijgen, dat recht verspeeld en zwaar mis- droven heeft tegen de beschaving en de men- gchel|jkheid. Toen in vroeger jaren de Turken met onbarmhartige wreedheid togen de Bul garen woedden om hun afval van het Tnrksche Rjjk te voorkomen, ging in Engeland een kreet van verontwaardiging op, en de ver- bolgoaheid steeg nog, toen vóór een jaar of vjjf de Turken te vunr en te zwaard tegen do Armeniërs te keer gingen. Maar erger dan thans de Engelschen in Zuid-Afrika heeft Turkije het nooit gemaakt tegon Bulgaren en Armeniërs. En dat Engeland thans zwijgend aanziet, hoe zijne troepen wreeder zyn tegon het vr'ye Christenvolk der Boeren in Zuid- Afrika, hoe de vrouwen in massa worden behandeld, hoe grijsaards en kinderen met de weerlooze vrouwen worden opgesloten in kam pen, waar zy aan den honger en aan allerlei ziekten blootstaan, hoe de hoeven van de verdedigers dpr vryheid worden verbrand boe hot Engelacho volk dit ontzettende ziet gebeuren, en in plaats van te protesteeren, het goedkeurt en dekt met zijn vlag dat tal ten eeuwigeD dage een schandvlek blyven op den Engelschen naam. Hoe grooter de sympathie was, die men voorhoen koesterde voor het flinke, krachtige, vrijheidlievende en beschaving verspreidende Engelsche volk des te erger wordt men thans getroffen, des te smartelijker wordt men aangedaan door zyn zedelyken val. En wanneer mon dan om zich heen hoort zeggen Engeland zal ten slotte toch de overwinning behaleD, want hot zal niet rusten voor dat bet de beide Re publieken heeft leeggemoord dan stijgt de onwil tegen Engeland in bedenkelijke mate. Zelfs al zon het Engeland gelukken, de Boeren tot onderwerping te dwingen, de vroeger ge noten hoogachting on vriendschap der aodere beschaafde volken zal het nooit weer terug krygen. Het succès is een macht almachtig is het evenwel niet. En Engeland kan wellicht den Boeren zyn juk opleggen, het kan dat juk zoo licht mogelyk makenhet zal zyn succès nooit in vrede kunnen genieten. Zoolang er nog BoereD in Zuid-Afrika zyn in do Kaapkolonie of in de Republieken zal de geest der onafhankelijkheid by hen voortleven, en daaruit een onuitwischbaar verlangen naar wraak voor de bedreven misdaden, die Engeland in dezen oorlog aan onschuldigen en weerloozen niet heeft gespaard. Geruimen tyd, gedurende velo jaren zal Engeland geweldige troepen- massa's in Zuid-Afrika moeten onderhouden, om pogingen tot opstand te onderdrukken, in menig critiek oogenbiik zal bet rekening moeten houden met het gevaar van een Boeren-opstand, en Zuid-Afrika zal de wondeplek worden aan het lichaam des Rijks, die de beste en edelste sappen dreigt te vergiftigen. Het bedoelde blad ziet slechts ééne oplossing: eene overeenkomst, waarby Engeland aan de Boeren hun land, hunne onafhankelijkheid, hun vryheid terug geeft. Nög verzet Engeland zich tegen die oplossing, nög houdt het vast aan het programma vau Chamberlain, maar als de BoereD er in slagen, om den stryd nog een korte wjjle vol te honden, dan zal het Engelsche volk uit den benauwenden droom, dien het thans kwelt, ontwaken. En dan zal dat volk rekenschap vragen aan zyne Regeering, die het in dezen ongelukkigen oorlog heeft gewik keld, eu die het heeft blootgesteld aan het gevaar, dat, naar de voorspelling van Biamarck, Engeland's wereldmacht bedreigt, van in Zuid- Afrika haar graf te vinden". Niet minder dan uit het bedoelde Duitsche dagblad spreekt de afkeer omtrent Engeland's onmenschelijke handelingen in Zuid-Afrika uit de geestdrift, die zich in aqdore landen van Europa, o. a. in België openbaart. Te Brussel word in 't laatst der vorige week door een neef van den Boeren-gencraal de Wet het woord gevoerd. Deze man heeft al in onderscheidene hoofdsteden van ons wereld deel toespraken over den trourigeu toestand in Zuid-Afrika gehouden, en tot dat doel bracht hy ook aan België's hoofdstad een be zoek. 't Opgekomen publiek toonde zyne on- verdeeldo instemming mot het hoogst ongun stig oordeel over Engelaod's handelwijze ge veld. Toen de spreker zich naar buiten begaf, spande men de paarden van zyn rijtuig, eu trok het volk dat voertuig voort. De politie had moeite, om het gebouw der Engelsche ambassade tegen een aanval of ernstige be tooging van het opgewonden publick te be- Bchermen. Ia het Engelsche Lagerhuis hebben de ministers moeite, om telkens weer te ant woorden op zeer lastige vragen van leden naar de gebeurtenissen in de kampen, waar in vrouwen en kinderen der Boeren in Zuid- Afrika zyn opgesloten. MeeBtal zijn de re- geerings-personen, tot wio die vragen worden gericht, niet goed op de hoogte. Misschien houden zij zich slechts zoo. Toch valt door die vragen op de gepleegde gruwelen steeds meer licht. iliËUWsTiJmittË.v HELDER, 2 Juli 1901. Omtrent de drukte op straat te Amster dam by do afkondiging van de uitslag der herstemmingen Donderdag jl. meldt het Han delsblad* Tegen zeven nur kwam de groote massa op den Voorburgwal voor de bureau's .Han delsblad', bet «Nieuws van den Dag' on het •Nieuwsblad voor Nederland'. Ia den aanvang was de stemming vry kalm Het enthousiasme kwam met de overwinning der Bociaal-democraten. Hun strydlied werd aangeheven, en als protest weerklonken Oranje boven, Love Willemien. Gefluit ging tegen gezang en hoera's. Het was zwart op het groote plein, voor het «Nieuws' en het Nieuwsblad", waar een mu ziekkorps lustig blies, stonden de menscben mannetje aan mannetje. De politiemacht was in grooten getale opgekomen, wat ook noodig was. (De hoofdcommissaris was ter plaatse aanwezig). Soms was de houding en de vij andschap tusschen de partijen zóó groot, dat gedacht werd aan een vechtpartijtje. Zóó ver kwam het gelukkig niet. De drukte verliep tegen elf uur. Ook in de Reguli Tsbreestraat was het vol voor het bureau van .De Amsterdamsche Courant*. De tram had moeite door de massa te komen, en wanneer het trompetgeschal weerklonk, kwam de menigte weer aan, om den uitslag te hooren toeschreeuwen. Het was te verwachten dat het in buurt YY in do wandeling de Pyp vol en druk zon zyn, nu Ketelaar herkozen was. De spanning was groot, zeer groot geweest, door beide partyen was hard gewerkt, voor de winnende party de overwinning dus des te grooter. De vlag word gestoken uit Ketelaar's ver- kiezingsbureau, waar een aantal menschen stonden to kyken. Voor de woning van den heer Ketelaar, op de Ceintuurbaan, bij de Gerard Doustraat, was eonig publiek. Veel kennissen en vrien den, geestverwanten gingen hem gelukwen- schen brengen. De groote herrie kwam toen het donker werd. Het verkiezingsbureau werd volgehangen met lampions, die in kleurige letters te lezen gaven «Leve Ketelaar". Het opschrift van het linnen bord //Kiest Ketelaar", was veranderd in .Het is weer Ketelaar". Benden jongens trokken met lampions de straten door, steeds roepende«Leve, leve, leve Kotelaar". Hot was soms zoo vol dat de tram moeite had ongestoord te kunnen ryden, niettegen staande het steeds door bellen, en het optre den van een groote politiemacht. Uit Amsterdam meldt men Om streeks 11 uur Zaterdagochtend werd een kassiersknecht in de vestibule, van de Kaavereeniging beroofd van zyn portefeuille, waarin voor f5000 aan papier geborgen was. De dief zette het op een loopen, maar werd door door burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. De portefuille had hjj inmiddels reeds weggeworpen. De dief schynt een Engelschman te zyn; hij houdt zich althans alsof hy niets dan En- gelsch verstaat Schandelijk. Te Hilversum was aan het stationsge bouw een schilder aan het werk. Op de ladder staande, ontdekte bij op een kamer een knaap van 15 jaar, den zoon van den restaurateur uit een vroeger huwelijk, welke knaap daar gedurende 3 weken was opgesloten geweest en van zyn stiefmoe der ternauwernood het noodige voedsel ontving. Van hare afwezigheid gebruik makende, had hjj uit een ander vertrek een stuk brood weten machtig te worden en dit had zyn opsluiting met nog 6 we ken doen verlengen. De schilder verloste door. het raam den hongerigen en zwakken knaap, gaf hem te eten en zorgde er voor, dat de politie tusschenbeiden kwam. De vader, die steeds zielcelyk is, schynt in dezen onmachtig geweest te zyn. Naar aanleiding van dit voorval was een groote menigte aan het station, die deze ouders te lijf wilde. De Tilburgsche misdaad. Vrydag deed do rechtbank uitspraak in de geruchtmakende zaak. Mutsaers, ongeboeid binnengebracht, wekte reeds verwondering. Uy was zeer kalm onder de voorlezing van het vonnis. De Rechtbank overwoog, dat niet wettig en overtuigend is bewezen, dat de beklaagde zich zou hebben schuldig gemaakt aan do feiten hem by de dagvaarding ten laste ge legd wel is waar wettigen het aanwezig zyn van bloedspoeren in den schilderskiel en in eenige andere kleedingstukken van beklaagde, de aanwezigheid van eenige deels met bloed bevlekte kleedingstukken van het slachtoffer in zyn koffer, zyne bekendheid met de plaats waar het lyk van het vermiste meisje lag, zyn eigenaardige houding op Woensdag, Don derdag ou Vrydag 22, '23 en 24 Augustus 1900, zoo deze omstandigheden kunnen bewezen worden geacht, het vermoeden dat aan den beklaagde meer omtrent de gepleegde misdaad bekend is, dan nit zyn verklaringen in den loop van de instructie of van de behandeling der zaak ter terechtzitting zon volgen, doch de rechtbank acht in ieder geval al de aan wijzingen in dit geding aanwezig, in haar onderling verband genomen niet gewichtig genoeg om daardoor wettig en overtuigend to bewyzen, dat de beklaagde zou zya de dader van het afschuwelijk misdrijf. Ingevolge art. 216, 219 en 220 W.S. recht doende, sprak de rechtbank hem vrij en beval zyne invrijheidstelling. Op de pablieke tribune werd deze uitspraak met applaus begroet. Te Breda en zeker niet minder te Til burg heeft de beslissing der rechtbank de gemoederen weer in beweging gebracht. Zoo schrijft o. a. de berichtgever dor »N. R. C.* nit Breda. Als een loopvnnrtje ging do mare, dat Mutsears vrij zou komen, door de stad en van alle kaDten liepen de menschen aan om hem te zien. Do groote menigte poseerde zich voor het poortje naast het Paleis van Justitie, anderen gingen aan don uitgang van het huis van bewaring, maar de secuursten stormden naar het station, en zy wachtten. De trein van 11 uur 44 naar Tilburg stond te ver trekken. Daar verscheen de dievenwagen. Alles er om heen, maar geen Mutsaers ver scheen. Waar niemand op verdacht was ge weest, gebeurde. Tegen half twaalf ging Mutsaers door de verbindingsgaug naar de cellulaire gevangenis. Daar kwam een rytuig voor. Hy stapte in, gekleed, naar ik verneem, in de kleeren, die zyn vader en broer heden ochtend reeds gebracht zouden hebben. En zonder dat er een haan naar kraaide, reed hy weg. Inmiddels werd telkens een wille keurig voetganger in Breda uitgeroepen als nde schilder' en dan vloog ieder daarop af, steeds verder bediscussieerend de vraag schilder of koster P Wat de menschen hier de laatste dagen in twee partyen verdeeld houdt, zóó hartstochtelijk, dat de rechters, de officier on do verdediger tal van opgewonden brieven kregen met aanwijzingen, met bedrei gingen, met glorieuse huldebetuigingen brief kaarten zoo vuil lasterlyk soms, dat de post ze in couvert bestelde. Het ,Dagbl. v. Noordbr.* (te Breda ver schijnend) schryft ,Als een Bchok schrikt de tijding op, dat Mutsaers, de beklaagde in de Tilburgsche moordzaak, is vrijgesproken; Niet, omdat men dezen man zyn vryheid misgunt. Hier in Nederland pleegt men gelukkig niet te tornen aan de uitspraak der justitie. Deze, ofschoon ten volle erkennende de bezwarende omstandigheden, welke pleiten tegen de schilder Mutsaers, en aannemende, dat hij meer weet van de misdaad dan hij belieft te zeggeD, aoht nochtans niet bewezen, dat hy de moordenaar is. Hiermede is de zaak voorloopig uit. Ofschoon de waarschynl kheid groot is, dat de officier van justitie appèl aanteekont. Niet omdat deze schilder Mutsears is vry- gesproken ontstaat dus ontroering. Maar omdat er vrijgesproken ia, zonder voldoende hoop, dat eenmaal zal worden ge vonnist. Omdat, met andore woorden, aan den alge- mcenen eisch, dat recht zou geschieden aan den moordenaar en den beul van het schul- delooze Tilburgsche kind, niet is voldaan. Er is een schrikkelijke misdaad gepleegd en het publieke geweien^komt niet in rust, vóór de dader is gestraft. De dader, wie hy ook zy, blijft nu vrij. Hy kan morgen weer een ander kind mis handelen en haar wurgen met dezelfde beest achtige wreedheid. Dat geeft ons een gevoel van onvoldaanheid. De rechtbank is van oordeel, dat schilder Mutsaers móór van don moord weet, dan by zegt. Waarom helpt dan deze man niet mede om den openbaren eisch, dat recht geschiede, te voldoen Naar men verneemt, zou de officier van justitie by de arrondissemeuts-rechtbank te Breda het voornemen hebben hooger beroep aan te tcekeuen tegen het vrijsprekend vonnis, tegen Mutsaers in zake de misdaad te Tilburg uitgesproken. (N. R. C.) De Oorlog in Zuid-Afrika. Omtrent den aanval der Boeren op Richmond wordt nog het volgende mede gedeeld. De vyand, onder Malan, ten getale van ongeveer 300, viel de stad aan Dinsdag morgen. Richmond werd verdedigd door een detachement van de North Staffords- hire Militia, onder kapitein Hawskshaw, en door de Town-Guards. Drie sangers (kleine versterkingen), bui ten de stad waren in handen der Boeren. Het garnizoan was voornamelijk verdeeld over drie plaatsen. De vesting die open stond naar den kant van een der Boeren- sangers werd hevig bevuurd uren lang. In den loop van den dag zond Malan drie malen een boodschapper om te vra gen of de stad zich nog niet overgaf. Drie keer werd weigerend geantwoord. De Boe ren maakten er gebruik van om tijdens de staking der vijandelijkheden hunne positie te verbeteren. Ten laatste slaagde een troepje Boeren er in de stad binnen te dringen en een sanger te nemen die op het Markt plein stond. Geen schot werd er gelost, toen de boodschappen der Boeren in de stad was met de witte vlag. Daarna werd er meer dan twee uren op de verdedigers geschoten maar de Engel schen hielden dapper stand. Toen de Boe ren zagen dat zij de versterking niet kon den krygen, richtten zy hun aanval op een andere sanger in de stad die bezet was door acht man. Deze hielden stand van elf uur *8 morgens tot 5 uur 's middags. Toen gaven zy zich over. In den nacht kwamen de hulptroepen. De Boeren trokken toen af. Zij maakten twaalf paarden buit. Het gevecht duurde twaalf uur. De Boeren verloren 5 dooden en 7 gewonden, de Engelschen 6 dooden en 6 gewonden. Uit Londen wordt aan de «Munchester Allgemeine Ztg." gemeld: >De berichten uit Kaapstad over het laatste gevecht in Richmond zyn in stryd met elkaar. Zeker is alleen dat de Boeren veel levensmiddelen, schietvoorraad en vee by de bezetting van Richmond hebben buitgemaakt en voor langen tijd verproviandeerd zijn. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndië: Venendingsweg. Datum der ter poit-bezorg. p. zeepost vis Amsterdam. 6 en 19 Juli p. zeepost yia Kotterdtm p. lloll. mail via Geona p. Holl. mail via Marseille p. Fransche mail via Marseille p. Engelsche mail vie Brindiei (naar Palembang, Riouw, Bank», Billiton en Z. W. Afd. van Borneo) Naar Atjeh en de Ooatkost 1 e)ken Vrfjdag. van Sumatraj Dniteche mail via Napels 12 en 2 5 en 19 Juli 8 en 22 Juli Tijdst der laat. haal. a/h Foelie. 7.— 'e av. 7.'i av. 7— 'a av. 3.80 'enam. 7.- 's av. 9.'emor. 9.— 'an Naar Quyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam .114 en 81 Juli I 7.— 's nv. p. mail over Engeland 8 en 22 7.'s av. p. mail via St. Nazaire 7 7.nv. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba 14 en SI Jolt eiken Dinsdag eiken Vrijdag 8 80 'sni 8.80 'int 7.— 's p, zeepost via Amsterdam p. mail via Soutkampton p. mail via Qneenstown p. mail via Genua1 Aug. (alleen op verlangen der afzenders). Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p. mail over Engeland 8 en 22 Juli 7.»v. Naar Hr. Ms. .Utrecht": te Toulon: tot en met 8 Juli, dagelyks 7 uur 's avonds. Te Vlissingen: van 21 Juli tot en met 2 Aug., dagelyks 9 uur 's morg. Marine en Leger. De off. van gez. 2e kl. G. J. Colder is geplaatst by het maritiem hospitaal te Wil lemsoord. De kap.-luit. ter zoo G. F. G. Gobius is bestemd om by gereedheid van Hr. Ms. pantserschip de //Ruyter*. in aanbouw te Rotterdam, op te treden als le officier. De kapt. ter zee A. W. F. C. van Woer den is bestemd om op te treden als comman dant van Hr. Ms. pantserscbip .Koningin Regentes', zoodra deze bodem in dienst zal worden gesteld. By Koninklijk besluit is met ingang van 1 Juli: le. aan den luitenant ter zee 2de klasse L. G. Bouricius vergunning verleend tot het in Oosl-Indië waarnemon van een parti culiere betrekking buiten het zeewezen voor den tyd van een jaar, onder stilstand van non-activetoits-traktement en zonder opklim ming in de rangljjst; 2e. bevorderd tot luitenant ter zee 2de. klasse de adelborst le klasse jhr. J. C. A. van der Wyck. Bij Kon besluit is mot ingang van 1 Juli benoemd tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Schiedam, de adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdam L. van der Valk. Bij Kod. bcsl. is met ingang van 1 Juli. le. benoemd tot chef van het bureau stoom wezen by het departemt van marine de in genieur le kl. bij de marine K. F, K. Koning onder eervolle afvoering uit de hot korps-in genieurs by de marine; 2e. bevorderd tot ingenieur le. klasse by de marine de ingenieur 2e. kl. by do mariue L. J. K, van Waveren. Met 1 Juli is de hoofdmachioist 2e kl. J. Zwart bevorderd tot de le kL Blijkens by het departement van marine ontvangen bericht is jjr. Ms. instructieschip •Nautilus', onder bevel van den kapitein-lui tenant tor zee P. C. Swaan, 28 dezer te Las Palmas aangekomen. PEUILLHTON. DE BOOZE GEEST. Vry bewerkt door AMO. 7) Ik hoor een hond blaffen,* antwoorde Hi- akowa, smadelyk lachend. .Als mijn volk met buit baladen uit den oorlog tegen de bleekgezichten terugkeert, dan zullen de Choc- taws tot hunne slaven gemaakt door de vron- wen der Apaches gegeesold worden." Onder ademlooze stilte verliet hetApache- opperboofd do hut. Geen scheldwoord werd hem nageroepen, geen vuist word tegen hem gebald. De geheiligde begrippon dergastvry- heid dwongen de Choctaws hun doodsvijand ongemoeid te laten vertrekken, maar uit de blikken waarmede ze hem nakeken sprak oen onverzoenlijke haat VI. De nacht was reeds lang aangebroken in bet dorp der Choctaws, het was de vierde dag dien Charles Larnon by de Roodhuiden doorbracht en dat hy met hen teijacht geto gen was. Nu moest hy echter aan de terug reis denken en het was zyn plan den volgcn- den morgen naar Libreville op reis te gaan. Zyne tegenwoordigheid aldaar was dringend noodzakelijk met het oog op de noodlottige gebeurtenissen, die in het voornitzicht waren. De vreemde Choctaw-opperhoofden hadden den dag na de vergadering bet dorp reeds verlaten. Hot was doodstil in bot Choctaw dorp. Met baar zilveren licht overstroomde do maan bet omringende landschap. Het dorp was in een door steile rotsen omringd dal gelegen en slechts langs een smal pad bereikbaar. Deze toegangsweg werd door een Indiaansch krijgs man bewaakt. Dien nacht werd de wacht door een jongeling niet veel meerder dan een knaap, betrokken, doch wiens behendigheid op de jacht hem roeds den naam van .Vaat- hand* had doen verworven. Aan het raads- vunr der opperhoofden werd hy echter nog niet toegelaten daartoe moest hij eerst eeni ge heldendaden verricht hebben. Vasthand stond dicht bij den ingang van het dorp. De schaduwen van bet woud ach ter hem maakten zyne gestalte slechts ondui delijk zichtbaar; onbewegelijk stond hij daar leunend op zyn werpspies, de onvermydelyke tomahawk in den gordel, pyl en boog over den schouder. Waar dacht de jonge Choctaw aan? Ongetwijfeld droomt hy eens een opper hoofd zyn9 volks te worden. De eerste schre de op de ladder van den roem heeft by reeds afgelegd. Eenige dagen geleden was hy met de scalp van een verslagen bleekgezicht thuis gekomen en had die triomfeerend aan de krijgslieden getoond. Een glimlach van welgevallen was zyn belooning. Als daar nu nog de scalp van een Apache bykwam kon hy don naam van .Vasthand* met dien van krijgsman verwissolen en hy zou een man van naam worden. Trotscher verhief de jon geling by dit vooruitzicht het hoofd, vuriger schitterde zyn oog. Op eens koert hy blik semsnel het hoofd om en kijkt wantrouwend rond. Zijn schorp gehoor heeft een gedruisch vernomen, alsof er een dorre tak onder men- schelyke voetstappen kraakte. Langen tyd luisterde hy, of het geluid zich herhalen zou maar alles bleef stil, doodstil doch daardoor verdween zyn wantrouwen niet. Met zyn werpspies en tomahawk gewapend, onder zocht hy, zonder eenig gedruisch te maken, den omtrek. Na verloop van een kwartier keerde hy gerustgesteld naar zijne plaats te rug. Op nieuw verstryken minuten Vast hand is weder in diep gepeins verzonken en onbewegelyk rusten zyne blikken op een der eerste hutten van het dorp. Daar woont het opperhoofd Berenklauw met zyne dochter .de vlugge Hinde.* het schoonste meisje van hot dorp, en het opperhoofd beeft hem beloofd baar als squaw in zyn wigwam te mogen voeren zoodra hy den naam van krygsman verworven hebben. Vasthand hoeft zyn hoofd onwillekeurig hooger. R eds is een bleekge zicht met wien hy in het woud twist kreeg door zyne hand gevallen, en spoedig hoopt hij ook eene Apache te overwinnen. Dan zal «de vlugge Iiiude* zijn vrouw worden. Arme Indiaan! Ge koestert geen vermoeden, dat niet olk uwer idealen verwezenlyktzal worden want achter u in het woud loert reeds de dreigende dood op u. Een donkere gestalte nadert onhoorbaar den Iudiaanschen wachter nog een enkele schrede en bij is vlak bij hem en Vasthand koestert geen argwaan... rus tig staart bij naar de hut, waar zijn .vlugge Hinde" sluimert doch plotseling krimpt de jongeling ineen, alsof hy door deu bliksem getroffen werd. Een zware breede hand voelde hy op zyn schouder rusten. De kreet van schrik, die den Roodhuid ontsnapte, veran derde in een gil van vreeselyk ontzetting toen hy dc gestalte ontwaarde die achter hem stond. Die aanblik was inderdaad wel zoodanig schrikwokkend, dat de dapperste der dappe ren van vrees in een zou krimpen. Wie zou het daurom den jongen man tot verwijt kun nen maken dat de lange worpspies zyn band ontglipte en hy met wijdgeopende oogen do flauw door bet onzekere maanlicht besche nen gestalte aanstaarde? By het aanschou wen van zulk een verschyning, zou zelfs het dapperste opperhoofd der Indianen allen moed verloren hebben. Het onheilspellende wezen met zyn afschuwelyken doodkop waarait een paar vurige oogen schitterden, beteekende: de dood. De Booze Geest was het, die slechts aan Roodhuiden verscheen, die een blanke vermoord hadden. Vasthand wist dat er geen redding mogelyk was; de Booze Geest was gekomen om het verslagen bleekgezich te wre ken. iJe hebt een blanke vermoord en daarom ben je terdood veroordeeld,* klonk het den Indiaan in de ooren, .maar de Booze Geest vermoord geen weerloozen; neem je wapens op en verdedig je.« Het gevoel van verrassing dat den jongen man bovig toen hy deze volstrekt niet spook achtig klinkende stem hoorde, verdreef zyne vrees geheel en al. Moest hy sterven dan wilde hij zyn leven ten minste duur verkoo- pen. Hij stiet een lniden kreet uit 'die binnen weinige oogenblikken het gebeele dorp op de been moest brengen. Vervloekt,* riep de onbekende uit, en hy richtte mot bliksemsnelheid zijn geweer op de Roodhuid, doch voor dat hy vuren kon, snor de diens tomahawk, met zekere hand gewor- op hem toe. De buks op den grond te werpen en naar het gevaarlijke wapen te grypen, was het werk van een oogenbiik. Het gelukte hem bet by den steel te grypen en behendig r den Indiaan terug to Blingeren die doodelyk getroffen nederseeg. Een oogenbiik beschouwde de onbekende het nog trillende lichaam en in zyn oogen blonk iets, dat naar medelyden, naar berouw zweemde. Misschien bekroop hom een gevoel van bowondering voor de dapperheid van den jongeling die het gewaagd had zich tegon een wezen te verdedigen waarvoor de moedigste Indianen sidderden. Zich over het lijk van den verslagene heen- bnigend, trok de B:>oze Geest twee vederen uit diens hoofdtooisel en legde hem die kruis lings over de borst, toen raapte hij zyn buks van den grond en verdween in de duisternis van het woud. In het dorp werd het inmiddels levendig kort daarna kwamen de Indianen door de Zittende Stier aangevoerd, op de plaats waar de verslagene lag. Ook Charles Larnon be vond zich daarbij. Vasthand gaf geen teeken van leven meer. Toen de mannon de twee kruislings govonwen vederen bespeurde, wis ten zij genoeg. De anders zou onverschrok ken gelaatstrekken der krijgslieden verrieden angst en ontzetting. Slechts in het vurige oog van hot opperhoofd de Zittende Stier blonk vastberadenheid en toorn. Choctaws*, zoo sprak hy, «hier ligt op nieuw oen slachtoffer van den Boozon Geest. De Zittende Stier zweert voor het aangezicht van Manitoe, dat de moord van den krygs man in het bloed des moordenaars zal ge wroken worden. Nog eer de maan zich drie maal vernieuwd zal hebben, wandelt de Zit tende Stier of de Booze Geest in het ryk der geesten. De blikken dor krygsliedon rustten met bewondering op de fiere gestalte van hun aanvoerder. Ze wisten dat hij er do man naar was, om zyn eed gestand te doen doch de meesten hunner waren overtuigd, dat by ondanks zyne groote dapperheid een onver- mydelyken dood tegemoet ging duar er te gen bovennatuurlijke krachten geen weder stand mogelyk was. Zwygend namen de krygslieden den terugweg aan, het lyk mede voerende. (Wordt veivolgd.J ADVERTENTIE N. KANAALWEG 125 (boven), is iederen Donderdag van des morgens 19 tot 7 uren des avonds te consulteeren. Alle operatiën pijnloos. Kunsttanden van af f 2,50 per tand, met schriftelijk» garantie. Kosteloos voor minvermogenden vaa 7-7uur. Hoofdgracht No. 12. Gedurende de Kermis is bovengenoemd Café teer net ingericht en zijn allo ververschingen van late kwaliteit verkrijg baar. Belovende een nette en prompte be diening, beveelt bij zich minzaam bjj hei geachte publiek aan. J, ME («BMAF. Nieuw ingericht. Molenplein Gedurende de Kermis alle avonden Entree vrij. Goede consumptie. Nette bediening. Billijke prjjzen. Aanbevelend zij n J/~, Molenplein 156. TABAK- en SIGARENMAGAZIJN van de Wed. P. BRUIJN Wzn, Opgericht in 1867. SPOORSTRAAT 114 Gedurende de Kermis zyn van de vei» schillende Schouwburgen verkrijgbaar ABONNEMENTSKAARTEN. Gediplomeerd Piano-Onderwijzeres. (Dipl. Ned. Toonk. Ver.) Koningstraat 108." Kermis te Den Helder. Publieke llitverkooping van circa verpakt in Kistjes van ÏOO, E»Ó en 26 stuks, alle van soliede bekends marken In het Winkelhuis aan de Hoofdgracht No. 52, zijn ge durende de Kermis monsters zonder prijsverhooging verkrijgbaar: teven» wordt aan eiken kooper van een monster Sigaren van minstens 10 cent een bon gratis gegeven, goed voor een of ander verrassend Kermis-Cadeau van kleinere of grootere waarde, waaronder uitmunten Fietsen, Horlogiën, prachtige Tabaks-, Sigaren- en Sigarettenpijpen, Parfumeriën, enz. enz. Zie de Etalage! Probeert ze en U blijft ze gebruiken. uitstekend van smaak. :<o cent per 5 on». Aanbevelend, P. J VOLLEGRAAF. Binnenhaven 23. ALIIIEK ZOO. Niemand geeft meer voor Kleederen, Meubelen, Huisraad, Galon, Goud en Zilver. Komt eu overtuigt U in het huis met het recht van wederinkoop. Laat zich aan huis ontbieden. J. Kikkert, Langestraat No. 11, hotk Blomsteeg. aBij P. LENGERS, Smidstraat 31, A HELDER,) is alle dagen verkrijgbaar: 0SSENVLEESCH en VARKENSVLEESCH. Lappen, Karbonade Lappen, Gehakt en Polet 30 ct. Rollade, Klomp- Vette Lappen etuk 35 Metworst Biefstuk, Haas Alles per 5 ons. 30

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1