KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen. Waarschuwing. 2968 Zaterdag 27 Juli 1901. 29ste Jaargang. Bureau Zuidstraat 72. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 69. Atoonnemeiit p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 877» Ct. id. franco per post 75 id. f 1.20. id. voor bet Buitenland fl.25, id. f2.00. Afzonderlijke nommers 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Ad.vert©ntlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. \<1 verten tien moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMOBGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. Projectielen, scherven, banden, looden kogels, enz., welke gevonden worden op de zandplaat ONRUST, op de Texel- sche knst of nit zee worden opgevischt, zijn 's Rijks eigendomhij, die zich deze voorwerpen toeeigent, is derhalve strafbaar volgens de wet. Het oprapen en vervoeren van geladen niet gesprongen Rrojectielen is levensgevaan- jk, ook voor de omgeving van hem, die zulks verricht. De Kolonel, Commandeerende Officier van het ie Regiment Vesting-Artillerie, J. J. DE GREVE. KALENDER DER WEEK. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 14 m. Onderg. 7 u. 57 m. Zondag 28 Maandag 29 Dinsdag 30 Woensdag 31 Volle Maan. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Donderdag 1 Vrydag 2 Zaterdag 3 UU het Buitenland. Mot zeer groote belangstelling is aan het begin dezer week alom in Europa de smarte lijke tjjding vernomen van het afsterven van mevrouw Kruger, onder don vertrouweljjken naam van tante Sanne by de Afrikaners en Hollanders bekend. Voor den ouden President is dit afsterven een zeer zware slag, die hem wel vreeseljjk moet hebben getroffen. In groote mate wordt van verschillende zjjden, en vooral van de zjjdc van hen, die de voortreffelijke vrouw en moeder persoonlijk gekend hebben, hnlde gebracht aan bare uitnemende hoeda nigheden, aan hare huiselijke deugden, aan haar jjver en toewyding, om door hare zorgen den zwaren last te verlichten van den man, die do taak van Staats-President had te tor- sehen. Ongetwijfeld zullen den treurenden echtgenoot gedurende de laatstverloopen dagen tal van bljjken van deelneming uit alle oorden der wereld zyn toegezonden. Ze zullen hem doen zien, hoe groot de achting on vereering is, die men hem, ook by het ondervinden van dit grievend leed, toedraagt, hoezeer men algemeen bewogen is met het droevig lot, dat hem heeft getroffen. Dat zal ten minste eenige balsem zijn voor de Bmart, die hy ondervindt, dat hy als balling ver van de zijnen moet toeren, om zyn geliefde doode té beweeneD. Tegen den tijd, dat Lord Milner, de Eng. regeerings-commissaris van Zuid-Afrika, die gedurende eenige weken te Londen vertoeft, weder naar het land zijner bestemming zal ferugkeeren, werd hem dezer dagen op plech tige wijze het eere-burgerschap der Engelsche hoofdstad aangeboden. De oorkonde dezer eervolle, zeldzame benoe ming was in een gouden kistje besloten. De plechtigheid der aanbieding werd door een aantal autoriteiten, waaronder natuurlijk den minister van Koloniën Cbamberlain zich be vond, bijgewoond," en getuigde er van, hoe, bniten de liberale party in Engeland, de Rjegecring in haar houding omtrent de voort zetting van den rampzaligen oorlog door de groote meerderheid der aanzienlijken in den lande wordt gesteund. De lord-major van Londen bracht in warme bewoordingen holde aan destaatmanswijsheid van den .edelen" Lord, aan het groote werk, door hem in Zuid-Afrika verricht, on verze kerde, dat 's mans regeeringsdaden door het geheele Ëritsche Rjjk dankbaar worden ge waardeerd. Deze verzekering werd door de aanwezigen met toejuichingen beantwoord. Lord Milner hield daarop eene rede, die hij aan ving met de opmerking, dat hy de hem ten deel gevallen eer beschouwde als een doorslaand bewys van do edelmoedigheid van het Britsche volk tegenover landgcnoolen, die voor zijne belangen strjjden. Hy bracht daarna in herin nering de gclyk by ze noemde anti- naiionale neigingen van landgonooten, die schijnen samentespannen met de .betaalde lasteraars" van Engeland in bet buitenland. De spreker wees er verder op, dat door de groote meerderheid der denkende" menschen in het koninkrijk wordt erkend, dat er by dezen hardnekkigen oorlog een groote, nati onale zaak op het spel staat. Hoe diep het verlangen naar vrede ook zij bet gaat, volgens den //edelen" Lord toch niet aan, dien te koopen door eene vrijgevigheid, welke de toekomst in gevaar brengen zou. Aan het einde zynor toespraak werden door hem de dappere, volhardende Boeren voor rondzwervende roovors uitgemaakt, vooral ook omdat zy hunne «mede- onderdanen" in de Kaapkolonie plunderen. Liefelijk schetste hy nog de toekomst van Zuid-Afrika, als alles er vredig en rustig zal zijn en Engeland aller harten zal hebben ge wonnen Alles heel aardig gezegd door den man, die, niet zonder reden, met een volkomen haat door de Boeren gehaat wordt! We mogen wel niet verzuimen, het volgende in het Engelsche Lagerhuis voorgevallen in cident te vermelden. Minister Chamberlain zou vóór eenige dagen aan de vergadering mededeeling doen en verklaringen geven om trent do toekomst der Bóeren-Republieken in Znid-Afrika. Hij ving aan met de woorden: Als de Boeren volkomen geslagen- zullen zijn Onmiddellijk vielen daarop eenige IerBche afgevaardigden in met de vraag: Wanneer?" Het overige gedeelte van het Huis zweeg; maar de geheolo beschaafde wereld, die met groote spanning de reuzen- worsteling in Zuid-Afrika ia bijzonderheden zelfs heeft nagegaan, herhaalt zeker eenstem mig de vraag: .Wauneer zullen de Boeren volkomen onderworpen zijn?" Want niets, hoegenaamd niets wijst er op, dat de tegen stand der Boeren verzwakt is, of dat zij in aantal achteruit gaan. Het aantal gevallen van zoogenaamde onderwerping was, toen de Engelschen Bloemfontein en Pretoria pas hadden bezet, vry groot. Toch is het aantal .onverzoenlyken" nog altjjd voldoende, om de exploitatie des lands door de Engelschen in eigenlijken zin te beletten, en vermindering van de ontzaglijke oorlogskosten voor het Yereenigde Koninkrijk onmogelijk te maken. Niet ver van Pretoria zelfs wordt de strijd vaak met onvergefelijke hardnekkigheid voort gezet. De waakzaamheid der Engelsche cen suur zorgt er voor, dat van vele dier gevechten zoo goed als niets uitlekt. Kwamen er niet eens enkele malen losse .doorgesnapte" be richten men zou daar niets van komen te hooren. Nadat men in Nederland in de eorste helft dezes jaars de door de Regeering ontworpen legerwetten behandeld en aangenomen heeft, zal eene dergelijke bozigheid vermoedelijk binnenkort der Volksvertegenwoordiging in België wachten. De Regeering heeft dezer dagen een wetsvoordracht betreffende leger- hervorming by de Kamer iDgediend, waarin, naar veler wensch, geen bepaling omtrent den persoonlijken dienstplicht is opgenomen. Dat wil er by de Belgen nog niet in, schoon de Koning, naar men verzekert, een beslist voor stander daarvan is. De plaatsvervanging wordt in het regeerings-ontwerp bestendigd, de nummerverwisseling echter niet. Het jaar- lyksch contingent voor de nationale militie wordt voorgesteld vooreerst te houden op 13.800 man, doch over twee jaar het te ver- hoogen mot 1000 man. Evenals in Nederland wordt voorgedragen do vervanging der mili taire werklieden door burgerlijke personeu. De diensttijd dor miliciens wordt in het ont werp aldus voorgesteld: voor don infanterist 21 maanden, voor den cavalerist 30 maanden, en voor den artillerist 36 maanden. Maat regelen worden aangekondigd, om do vrijwillige dienstneming by het leger te bevorderen. De berichtgever, aan wiens mededeeling het bo venstaande is ontleend, besluit met deze op merking: BDe tegenstanders van den persoon lijken dienstplicht jnbeleD, doch de belangen dés lands worden door dit hervormingsplan zeker niet gebaat." De afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. De kustwerken op het eiland Wieringen. Mon leest in het .Rotterd. Nieuwsblad' Wanneer de Zuiderzee door den grooten afsluitdijk zal zyn teruggebracht tot de meer bescheiden rol van hot IJsaelmeer toch altyd nog een waterplas van ongeveer 145.000 H.A. dan zullen in Overijsel de IJsel en het Zwolsche diep, in Friesland de Hinde, de Kuinre én de Tjonger, in Utrecht de Eom en in Noordliolland de Vecht steeds hunne wateren op dit binnenmeer bly verf afvoeren. Deze rivieren, riviertjes, benevens do beken op do Veluwe, zullen de kom, door do afslui ting gevormd, steeds blijven vallen, en, wan neer geen maatregelen worden genomen om het overtollige boezemwater te loozen, dan zon dit water ten slotte over den afsluitdyk heenloopen. Dan zou de boezem van het IJselmeer het beeld te aanschouwen geven van een met water gevulden filter, die wordt opengedraaid, nadat een kom onder het kraantje wordt geplaatsthet water blyft uitstroomen, zoolang tot de krauu wordt dichtgedraaid, de kom geraakt geheel gevuld en het water loopt ten slotte over de kom heen. Teneinde te allen tjjde een geregelde loozing van het overtollige water op hèt IJselmeer te hebben, wordt dit door een kanaal, door het eiland Wieringen gegraven, geleid tot voor een ry uitwateringssluizen, die, na by eb te zijn opengezet, het overtollige boezem water van het IJselmeer op de Noordzee loozen. Wanneer de vloed weder intreedt worden de sluisdeuren gesloten en deze bly ven gesloten tot zoolang de vloed gaatdaardoor rjjst het Noordzeewater tegen de sluisdeuren, doch zonder deze te kunnen overstroomen. Gedurende den vloed bljjven de sluisdeuren gesloten en het zoute Noordzee-water is daar door de toegang ontzegd tót het zich geleide lijk ontziltende boezemwater van 't IJselmeer, waarvan het zoutgehalte steeds minder moet worden, door den altyddurenden toevoer van zoet water uit bovengenoemde rivieren, rivier tjes en beken. De Staatscommissie stelt zich het kanaal door Wieringen mot de sluizen in groote trekken als volgt voor: De werken zyn geheel op de Oostpunt van Wieringen, langs het gehucht den Oever aan te leggen. De uitwateringssluizen ter wjjdte van 10 M. met een slagdorpeldiepte van 4.40 M. beneden Nieuw Amsterdamsch peil, zijn verdeeld in vjjf groepen, elk van zes sluizen. Tusschen deze sluisgroepen komen sluis- plateaux van 100 M. lengte, zjjnde een zaad storting van alle zijden met bazalt belegd, om aan de sluisgroepen links en rechts de noodige stevigheid te gevenhierdoor wordt de afstand tusschen de beide uitwateringssluizen 775 M. Dit zal zyn het reusachiigste stelsel van sluizen, dat nog ooit is gebouwdhet Noord zeewater stroomt noardelyk, het water van het IJselmeer zuidelijk tegen de sluisdeuren aan, en dit by de hevige stormen, die hier in het najaar en in den winter kunnen woeden; alleen de dikte der sluisdeuren zal in de toekomst beide zeeën scheiden, hetgeen niet weinig het Titanische van het grootsche werk zal verhoogen en in niet geringe mate de bewondering zal opwekkon van de gansche beschaafde wereld voor Nederlandsche inge nieurs, waterbouwkundigen en aannemers. Een bekend Fransch dagblad ,1'Evénement», over de droogmaking der Zuiderzee met zeer veel waardeering sprekende, roept met be wondering voor ons volk uit: Les Hollannais ne douttont do rien et, dans leur lutte epique avec la mer immense, ils marchent de victoire en victoire.» Het kanaal door Wieringen is onmiddellijk binnen en buiten de uitwateringssluizen aan te leggen op een breedte van 1000 M. Bewesten de uitwateringssluizen bomen twee schutsluizen naast elkaar te liggen, waar van één wyd 10 M. voor de vaartuigen der Marine, met een schntlongte van 97.50 M. en de andere voor de kleine schippery, wyd 6 M. met een schutlengte van 40 M. Daar de afsluitdijk het mogelijk maakt aan een uit het Oosten komenden vijand, zonder uitvoering van een landing, namelijk over dien djjk heen, troepen, geschut en oorlogsmaterieel in Noordholland te brengen, waardoor hy in staat zou worden gesteld, zoowel de stelling van Helder aan de landzyde, als de stelling van Amsterdam aan de Noord-en Noord west zijde aan te vallen, zullen verdedigingswerken noodig zijn om dit nieuwe accè3 tot Noord- Holland af te sluitenliet zal daarenboven noodzakelijk blijken, dat do sluizen, zoowel tegen aanvallen van de land- als van de zeezijde worden- verdedigd en wel op zoodanige wjjze, dat niet alleen den vjjand het gebruik daarvan ontzegd, maar dat gebruik ook ons gewaarborgd wordt. Dit laatste nu kan op afdoende wijze ge schieden door op het eiland Wieringen een krachtig panlserfort te bouwen, waarvan de kosten niet juist zyn opgegeven, omdat dit niet afzonderlijk in het verslag der staats commissie is vermeld, doch de kosten, ver gelijkende by die van onze bestaande pantser forten, wordt vermeend, daarvoor wel oen bedrag van ongeveer twee-en-een-half millioen gulden te mogen worden uitgetrokken. Do som voor onteigening van gronden op Wie ringen op 7 ton gouds stellende en voor de sluizen met bybehoorende gebouwen een ronde som van acht millioen gulden, terwjjl de kosten, die moeten worden gemaakt aan dat gedeelte van den afsluitdyk, dat met dubbel spoor in een daarnaast gelegen zjjweg hot eiland Wieringen doorsnijdt, nog zyn begrepen in de som van f 48.130.000, dio voor de totstandkoming van den afsluitdyk zullen moeten worden uitgegeven zoodat op het kleine bestek van het eiland Wieringen aan kunstwerken niet minder zal worden verwerkt dan de respectabele som van f 12.000.000. W. v. d. V. VIKl\V*TIJI>I\<.iK\. HELDER, 26 Juli 1901. De uitslag der herstemming voor leden van den Raad dezer gemeente op Dinsdag jl. is als volgt Eerste district. Uitgebracht 598 st. Van onwaarde 6. Uitgebracht op de heeren 11. van Win gerden 286 en J. Zander 305 stemmen. Alzoo gekozen de heer J. ZANDER. Tweede district. Uitgebracht 663 st. Van onwaarde 4. Uitgebracht op de heerenAm. Breet 268, J. D. Filarski 274, D. M. Grunwald 306, W. J. van Neck 341, G. de Ven 355, H. van Wingerden 327 stemmen. Alzoo gekozen de heeren W. J. VAN NECK, G. DE VEN en H. VAN WIN GERDEN. Derde district. Uitgebracht 297 st. Van onwaarde 11. Uitgebracht op de heeren Am. Breet 150 en J. D. Filarski 136 stemmen. Alzoo gekozen de heer A. BREET. Van de 1200 kiezers in district III bleven er maar eventjes 900 tehuis De burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat op Woensdag 7 Augus tus a. s. de verkiezing (candidaatsteliing) zal plaats hebben van één lid voor den gemeenteraad in het le kiesdistrict ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer C. S. de Wit, Formulieren voor de opgave van candidaten z|jn ter secretarie alhier kosteloos ver krijgbaar. De heer J. van Hameien, onderwij zer alhier, heeft te Amsterdam met gun stig gevolg examen voor de hoofdacte afgelegd. Te Vlissingen is aangekomen mevr. de Witt Hamer, echtgenoote van den op Ceijlon krijgsgevangenen commandant van het Hollander corps. Ansjovis. Men schryft uit Enkhuizen: De uitkomsten der ansjovis-visschery zijn dit jaar voor onze visschers over het ge heel zeer bevredigend geweest. Wel was de prjjs lager dan men gehoopt en ver wacht had, maar de vangst viel mee, en bedroeg bjjna het dubbele van die van bet vorige jaar In 't geheel werden alhier ingezouten 16,310 ankers ansjovis, tegen 8917 iu het vorige jaar. Rekent men, dat er 3000 in een anker gaan tegen f 5.50 per duizend, dan is al hier voor 16.310 maal f 16.50 of ruim f 269.000 aan ansjovis aangevoerd. In het naburige Broekerhaven worden 2702 ankers ansjovis ingezouten, tegen 900 ankers in 1900. Cholera in en buiten Batavia. In den laatsten tijd kwamen er herhaal delijk in Batavia gevallen van cholera voor, tot heden echter bijna uitsluitend bij inlanders en Chineezen. Grijpt de cholera gelukkig niet in hevi ge mate te Batavia om zich heen en blijft het aantal gevallen daar tot een klein getal beperkt, grooter is het aantal slacht offers in de kuststreken westelijk van Ba tavia. Zoo waren den llen JuniteTeloek Naga reeds elf personen bezweken in het gehucht Alang op hetzelfde particuliere land Teloek Naga twee huisgezinnen van zes en drie leden. In de kampongs Mela- joe en Pangkalan sterven nu reeds sinds drie weken eiken dag vijftien a twintig personen en zoo gaat het voort, der, daar meer, tot aau Maock „Je. De bevolking van Kramat werd zelfs door een paniek bevangen en vluchtte naar Maock, doch is door den demang overreed terug te keeren. Allerwegen ziet men in de kampongs de bevolking z.g. »babarit", d. i. offers brengen en gebeden opzeggen, ten einde de ziekte af te wenden. De »Java-Bode" van 20 Juni schreef Naar wij vernemen, hebben zich eergis teren twee gevallen van cholera terreede van Tandjong Priok voorgedaan aan boord van het pantserschip »Piet Hein"een der lyders is overleden, de andere geluk kig herstellende; aangezien deze ziekte gevallen worden toegeschreven aan bezoe ken, die de bemanning aan de kampongs bracht, is het passagieren den opvarenden verboden. Valsche bankbiljetten van f 40. Men herinnert zich, dat half-Mei te Am sterdam een 3-tal personen gearresteerd zijn, medeplichtigen aan bet vervaardigen of het uitgeven van valsche bankbiljetten van f 40. De hoofddader, de man die feitelijk de biljetten maakte (in een huis aan de stille zijde van het Damrak) zekere E. G. Sch., wist te ontkomen en de vlucht naar het buitenland te nemen. Thans is ook hij, en wel te Brussel, gearresteerd. Eerstdaags wordt hij naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht. Te Wageningen rookte een 12-jarige knaap in een kerseboomgaard een sigaar, die, toen hjj deze even op een bank wilde leggen, in een zak met buskruit viel. Het kruit ontplofte, de kleederen van den knaap vatte vlam, waardoor hij zich ernstig brand de aan hoofd en armen. De hut in den boomgaard, waartegen de kuaap gezeten was, verbrandde met alles wat er in wm, terwyl ook de jonge kerseboomen vernield zijn. Tegen zonnesteek. Een zeer eenvoudig middel ter voorko ming van zonnesteek is ditmen legga een stukje rood papier in den bol van hoed of pet, en de chemische stralen der zon, die den steek veroorzaken, hebben daar door hun kracht verloren. Woensdagmorgen is in de nabijheid van station Lage-Zwaluwe, tusschen de wachtposten 22 en 23, het verminkte ljjk gevonden van eenman, door een der nacht goederentreinen overreden. Uit bij hem ge vonden stukken blijkt, dat de verongeluk te zekere L. moet zijn, geboren te Amster dam, en eervol ontslagen stoker van de Ne derlandsche marine. Dinsdagochteud is een Amerikaanscha driemaster te Gaeddrigen in de lucht ge vlogen, doordat zijn lading petroleum in brand was geraakt. Van de twaalf man, die aan boord waren kwamen 4 douane beambten en 6 man der equipage om heb leven. De Oorlog in Zuid-Afrika. »Laffan" verneemt uit Kaapstad, dat de Boeren een stouteu aanval gedaan hebben op Aberdeen. De aanval werd echter afge slagen aan Britsche zijde één gewonde. Dén volgenden nacht hernieuwden da Boeren den aanval, maar zij werden ver dreven door de Australiërs, die een vijftien- ponder bij zich hadden. Er wordt een nieuwe kolonne gevormd om in vereeniging met de andere afdee- lingen de Kaapkolonie schoon te vegen. De correspondent van de Daily Tele- graph" te Bloemfontein maakt melding van het gerucht, dat generaal de Wet en pre- sideut Steyn den spoorweg overgestoken zyn, westwaarts van Heilbron en zich nu bij Vredefort bevinden, tusschen de Rhe- □oster en de Vaal. Er schijnt een alge- meene beweging van de commando's naar het zuiden plaats te vinden. In verschillende deeleu van den Vrjjstaat wordt nog een massa vee buitgemaakt, volgens dezen berichtgever, die zich ver baasd over den rijken veestapel, dien de Vrijstaat vroeger bezeten moet hebben. In één dag zyn onlangs uit Edenburg 120,000 stuks vee naar het Zuiden gezonden. De nog te velde staande Boeren moeten in den laatsten tijd een wraakneming ten toon spreiden, die alle vervolging nagenoeg onmogelijk maakt. LONDEN, 23 Juli. Kitchener seint uit Pretoria, dat een trein van Kaapstad met 113 manschappen van verschillende regimenten en voorraden in den morgen van 21 dezer, ongeveer 12 KM. benoorden Beaufort-West door Scheepers' commando is aangehouden. De trein werd vermeesterd en verbrand. De Engelsche verliezen be dragen drie gesneuvelden en 18 gewonden. Een volledig onderzoek wordt ingesteld. French bericht, dat Crabbe met 300 man in de bergen by Cradock by het aan breken van den dag op 21 Juli werd aangevallen door Kritzinger. De paarden van Crabbe werden schicbtig en raakten door elkaar. Na den geheelen dag ge vochten te hebben viel bij terug op Mor timer. De Engelsche verliezen zijn gering. (Mortimer ligt even ten zuiden van Cra dock aan den spoorweg.) FHiTJXLLETOiV. DE BOOZE GEEST. Vrij bewerkt door AMO. 14) De Zittende Stier had daarmede opzettelijk gewacht. A1b Ninette zich in het dorp be vond moeBt ze daar verborgen zyn. De doktor liep in gedrukte, moedelooze stemming naast Jacques Leroy. «Geen moed verloren,» zeide deze, «als we die hut betreden, zal er iets buitengewoons gebeuren. Als de ApacheB een schurkenstreek inden sin hebben, dan is het duidelyk dat ze zich ter uitvoering in de raadshui teruggetrokken hebben, waar de gevangene zich ongetwijfeld bevinden moet." De Zittende Stier scheen evenzeer die meo- ning toegedaan te zyn, en in plaats van het doek aan don ingang eenvoudig te verschui ven, liet hy het van boven los snjjden, zoo dat de ingang geheel vry was. De mannen drongen naar binnen en do hut was leog. Charles Larnon stond als door een beroer te getroffen; zyne hoopvolle verwachtingen verdwenen als rook. Geheel ledig was de hut evenwel niet, want op den grond lag een Indiaansch meisje op een hoop huiden, hetzelfde dat ze straks aan den ingang van het dorp gezien hadden. Hare oogen straalden van leedvermaak over haar triomf. ,Hel en verdoemenis,' bulderde JaqnesLe- roy, //die kat heeft gespoeld; waarom zou ze anders naar hier geslopen zyn; maar zy zal spreken al zou ik haar langzaam doodmarte len.» Het was hem met die bedreiging bittere ernst, en hy bewees het, door het arme schep sel met de kolf van zyn buks een hevigen stoot in de zjjde toe te brengen, zoodat ze met een angstkreet op wilde springen. Biecht op!" riep Jacques Leroy, met don derende stem, »waar is het blanke meisje?' Bevreesd keek ze hem aan, maar gaf geen antwoord, zoodat hy op nieuw aanstalten maakte, om de stoot te herhalen, toen de Zit tende Stier tusschenbeide trad en hem zyn ruw heid verweet. Het is mjj wel,' bromdo Jacques Leroy, •laat de kat voor myn part naar den duivel loopen, .maar de Trapporsdochter vinden we op die manier misschien in do maan.» Een bleekgezicht spreekt een Roodhuid denkt," antwoordde de Zittende Stier met on verstoorbare kalmte. Laat de blanke jager de vier wanden be schouwen." Wat ziet hij?' •Niets dan huiden en doeken, die de wan den bedekken." Welnu, laat mjjne lieden die wegnemen.' Met bewonderenswaardige snelheid werd dit bevel van het opperhoofd uitgevoerd. Drie naakte muren werden nu zichtbaar, de vierde echter bestond uit dunne latten. Een breede en hooge afsluiting werd nu verwy- derd en gaf uitzicht, niet op het bosch, maar in een klein vertrek. Twee ondo Indiaansche wijven zaten daar op den grond neergehurkt en nog een derde persoon, die aan handen en voeten vastge bonden was, met een prop in den mond. De ze persoon, een slank, tenger gebouwd blank meisje, met goudblond haar, was Ninette, de dochter des Trappers. Ninette!' riep Charles Larnou juichend uit en verloste haar van de boeien. De beide wyven hadden do binnentredende annen met alles behalve vriendelijke blik ken ontvangen. Blind van woede vlogen ze op Charles aan om hem de gevangene weder te ontrukken, maar ze haddon niet op Jacques Leroy gere kend, die met zyn grove rechterhand haar een paar duchtige oorvijgen toediende, waar op ze de verstandigste party kozen en in een hoek gekropen. Onze vrienden haastten zich nu met de be vrijde de hut en het dorp te verlaten. Hun aftocht werd begeleid door het machtelooze geschreeuw der Apache-vrouwen. Ninette verhaalde haar lotgevallen, die o- vereenkwamen met het geen Berenklauw had medegedeeld. Met groote blydschap sprak zy van de vlucht baars vaders, wien liet het gelukt was des nachts zyn boeien te verbreken en wei nige uron na Hiakowa's aftocht te ontvluch ten. De tien Indianen moesten tot hot aanbre ken van den dag wachten, eer ze het spoor van don vluchteling konden volgen. Uit vrees voor straf gingen alle tien op de vervolging uit. Ninette sprak de hoop uit, dat haar vader gelukkig ontkomen was, auderB zouden de krygslieden die reeds drie dagen afwezig wa ren, wel met hem teruggekeerd zjjn. Op Charles vraag of ze den t|jd haror ge vangenschap voortdurend in de bewuste ge heime kamer had doorgebracht, antwoordde Ninette bevestigend, doch de oude wyven had- hen haar pas een nur geleden vastgebonden, nadat het Indiaansche meisje was komen ver tollen dat er vreemde krygslieden in het dorp waren aangekomen. Ze had niet geweten wat dit te beduiden had, tot ze bekende stemmen in het naburige vertrek boorden en haar redder binnenstormde. Met dien redder bedoelde z|j den jongen Fransch- man, die echter tegen dien overdienden eere- titel protesteerde, daar hem die slechts voor een gering deel toekwam. Jaques Leroy liep vlak achter de jongelie den en luisterde met onbeschaamde nieuwsgie righeid hun gesprek af. .Als dat geen paar wordt,» mompelde b|j, „wil ik myn geheele leven boomschors eten.' Na een uur loopons bleven de Choctaws plotseling staan en keken met zekere onrust □aar de lucht. Het daglicht drong wel is waar slechts mat door het dichte geblad r(e, maar zelfs dat zwakke halve licht was plotseling eenige tin ten donkerder geworden, alsof de zon reeds onder zou gaan. De zonen der wildernis bespeurde met hun ne zintuigen, zoo gescherpt in het waarne men van natuurverschynsolen, dat er gevaar dreigde. Ook Jacques Leroy keek onrustig om zich heen. Charles Larnon, dio slechts oogen voordos Trappers dochter had, viel ten slotte die on rast toch op en hy vroeg den Zittenden Stier wat cr toch gaande was. De Zittende Stier keek peinzend naar een boomgroep, doch gaf geen antwoord. Deze boomgroep was gevormd nit een aantal woud reuzen en had den vorm van een onregelma- elips. De ruimte tusschen de boomen was zoo ge ring dat een persoon er zich met moeite door zou kunnen wringen. Een zonderlinge luim der natuur had hier iets tot stand gebracht, dat den schjjn had door menschenbanden gevormd te zyn. De dokter herhaalde zyne vraag, waarop het opperhoofd hem beduidde met Ninette on der dien boomgroep te gaan. Ofschoon Charfes daardoor niet veel wjj- zer word, gehoorzaamde hy zonder tegenspre ken. Hy kende den Zittenden Stier te goed, om te weten dat diens beschikkingen steeds een ver- standigen grond hadden. Do Choctaws schaarden zich om den dokter en Ninette en weldra stond het geheele ge zelschap onder do boomen. Een paar mi nuten later werd het onrustbarend levendig in de lucht; zware windstooten gierden door de kruinen der eeuwenoude wondreuzen. Toon vernam men een gelijkmatig plassen, dat met ieder seconde in kracht en hevigheid toenam In geweldige stroomen viel de regen neer, en het dichte gebladerte kon niet lang weerstand bieden. Binnen eenige minuten waren onze vrien den doornat. Het halfdonker ging nu in bjjna volslagen duisternis over. Plotseling zag men een ver blindenden bliksemstraal, oogenblikkelyk ge volgd door een knetterende donderslag, alsof de grond zou opensplijten. Bliksemstraal volgde op bliksemstraal, ver gezeld van dreunende donderslagen; met hot woeden der elementen vermengde zich het go- kraak van nederstortende boomtakken. Oubesckrjjfeljjk grootsch en verschrikkelijk was dit oproer in de natuur. Doch bijna even snel als het opgekomen was, trok het on weder weg. De bliksemstralen werden zeldzamer en donder liet zich slechts nit de verte mcor hooren. Alsof zo door een tooverstaf aange raakt waren, verdeelden zich de zwarte wol ken en met triomfeerendo macht brak de zon weder door. Do boschgrond was op sommige plaatsen in vjjvers herschapen. Millioenen regendroppels, die aan het ge bladerte hingen, schitterden als diamanten in het zonlicht. Onze vrienden zetten nu de wandeling voort. Welk eon tafereel van verwoesting vertoondo zich aan hunne blikken: de grond was let terlijk boz&aid met takken en stammen, waar bij van reusachtige afmeting on omvang. Door eene goedgunstige beschikking van het lot haddon onze vrienden nog bjjtyds een schuilplaat gevonden anders zouden ze mis schien gewonden of dooden huiswaarts gebracht hebben. z/We zjjn nu wel tot op de huid nat," merkte Jacques Leroy op, «maar dat boozo weer heeft ons toch een onsohatbaren dienst bewezen.» Waarin bestaat die?» vroeg Charles. Daarin, dat we niet voor oen vervolging der Apaches behoeven te vreezen, want on* spoor is uitgewisclit. Wat zulleu die snuiter* groote oogon op zetten, als ze in hunne wig wams terugkecren en bemerken, dat ook de tweede vogel gevlogen ie.» Hiakowa zal die smaad hem aangedaan niet vergeten," zeide do dokter bezorgd. •Hjj zal zeker met zijne krijgslieden het dorp der Choctaws aanvallen eu bloedige wraak no- Daarmee zal hjj nog wol een beetje wach ten." Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1