1- bb Cn tooi ft Hooide. RBJDEN PER FIETS, KERMIS te KOEGRAS. Programma van het Zomer Concert, Aan de Leden der Ned. fler?. Kerk. Leden Werklieden-Vereeniging. Dr. BORGESIUS HOLLANDSCHE IJZEREN SPOORWEG-MAATSCHAPPIJ. Extra Trein Zindag I September 1931. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Donderdag 22 Ang. 1901. Voorzitter de heer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig 11 ledenafwezig do heeren Van Ede, Kuiper, Over de Linden, Seven- huijsen, Stammes, Van Twisk en Verfaille 1 vacature. Nadat de vergadering is geopend en de notulen der vorige zitting zjjn gelezen en goedgekeurd, geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen stukken 1. Een missive van Ged. Staten, behelzende do goedkeuring van hot raadsbe sluit, omtrent de verhuring van het huis aan den Kunaalweg No. 79. 2. Kennisgevingen van de heeren R. Th. de Cock, J. Pronk en mejuffrouw A. J. Maréchal, dat zy hunne benoeming respec tievelijk als onderwijzers en onderwyzores aan school 4 aannemen. Onderzoek Geloofsbrieven. Aan de orde wordt gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van de onlangs herkozen en gokozen raadsleden, de heeren A. Breet, L. A. Hartainck, C. 8. Jaring, L. F. Over de Linden, W. J. van Neck, Th. Terra, G. do Ven, H. van Wingerden en J. Zander. Djt onderzoek wordt opgedragen aan eone Commissie, bestaande uit de heeren Korver, Van Breda en Viejou. By monde van eerst genoemde adviseert de commissie tot toelating der gekozenen. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. Rekening dienstjaar 1900. In behandeling komt de voorloopige vast stelling van de rekening over 1900, die in de sectievergaderingen onderzocht is. In die "vergaderingen zyn vragen gedaan en opmer kingen gemaakt, welke door B. en W. beant woord zyn. De Voorzitter vraagt alsnu of een der leden nog het woord verlangt, waarop de hr. Korvi aandringt op de voorlezing van het geheele rapport, waaraan door den Voorzitter voldaan wordt. Over sommige ponten hadden nog nadere besprekingen plaats. By volgnummer 8 (opbrengst van den hout hak) werd voorgesteld den geheelen afval van boomon af te staan aan .Liefdadigheid naar Vermogen", waarmode B. en W. zich wel kunnen vereenigen. Zij zullen daarom nagaan in hóeverro deze gunning met het ge belang overeen is te brengon. Volgnummer 21a (schoolgelden). Do com missie van rapporteurs was van oordeel, dat de gemeenschappelijke regeling der school te Koegras met de gemeente Callantaoog go- wenscht zou zyn, overeenkomstig art. 16 der onderwijswet. B. en W. hebben pogingen in dezen geest aangewend, maar zyn daarvan teruggekomen, omdat het aantal kin deren uit Callantsoug (20) in vergelijking met het aantal kinderen uit deze gemeente (81) niet groot isbovendien wordt voor alle kin deren uit C. schoolgeld betaald. Hierom zien zij in een school voor gemeensohappelyke rekening geen finantieel voordeel. Do heer Korver is van een tegenovergesteld gevoelen als B. en W. en vindt l -1 schoolgeld voor olk kind ceH te kleine vergoeding. Do Voor zitter belooft neg eens te zullen onderzoeken of het voorgestelde mogelyk is. By volgn. 24 (pacht of opbrengst van haard- aseh, vuilnis, bagger en meet) werd er op gewezen, dat sommigen het betreurden, dat aan dezen tak van gemeentebeheer geen genoeg- zamen werkkring of invloed werd gegeven aan de daarvoor bestaande raadscommissie, die wel is waar een comm. van bystand is, maar feitelyk comm. van beheer moest zyn. B. en W. wyzen er op, dat de commissie voor den reinigingsdienst geen finantieel beheer voert, doch merken op, dat van hunne zyde nooit een poging is gedaan, om de comm. in haren werkkring te belemmeren: De heeron Korvor en Terra voeren over dit pnnt het woord en dringen er op aan, dat de commissie in financiëele zaken, zooals bijv. by 't opmaken der begrooting geraadpleegd wordt. De Voorzitter zegt, dat by er niets op tegen heeft, als de comm. voorstellen doet, die in 't belang zyn van een goeden gang van zaken en wil de begrooting in 't vervolg ook wol der com missie tot onderzoek doon geworden. By volgn. 46 (Schryfloonen) werd de op merking gemaakt, dat voor extra schrijfwerk ter secretarie de diensten van een sergeant- majoor in fnnctie van 't leger verricht werd. Men wenschte daarmede anderen to belasten, die geen goedbezoldigde betrekking hadden. B. W. wyzen er op, dat niet ieder voor dat werk geschikt is, evenwel zullen zy zooveel mogelyk in dien geest handelen. By volgn. 47 (Reiskosten) werd er gewezen ep da vele (22) malen, dat de burgemeester op reis gaat en gevraagd of de reizen van den burgemeester niet beperkt kunnen worden. Het Dag. Bestuur verklaart, dat die reizen noodzakelijk waren tot het houden van be doelde besprekingen en conferentiëD. Bij volgn. 49 (Schryf en bureaubehoeften, druk- en bindwerk, enz.) werd le gevraagd of de kantoorbehoeften ten dienste der Secre tarie nu geregeld worden aanbesteed en 2e noemdo men het bedrag van f118 voor 100 exemplaren van 't gemeenteverslag en f 108 voor 50 exempl. van de gemeentebegrooting buitensporig hoog en wenschte daarom daarop te bezuinigen. Op de eerste vraag antwoord den B. W. toestemmend. Wat het jaarver slag on de begrooting betreft, vreezen zy, dat by de omvangrijkheid van 't werk en do gedurige oorrcctie's niet bevorderlijk zal zyn aan den goeden gang van zaken, indien deze werken door een drukkery buiten de gemeente werden gedrukt. Intusschen zullen elders informatiën ingewonnen worden. By volgn. 51 (Onderhond en aankoop van meubelen) werd gevraagd of voor de levering ▼an moubelen ten behoeve van 't raadhuis ook de pryzen zyn genoteerd van andere leveranciers dan van den heer Korff*. Mede dinging achtte men gewenacht. Hetzelfde werd gevraagd ten opzichtte van de levering van gaslampen, enz. door den leverancier Klumper. B. W. antwoordden hierop, dat bij deze leveringen steeds, ook in 1900, bij verschil lende leveranciers opgave van prys werd ge- By^ volgn. 60 (Kosten van advertentiön) werd aanmerking gemaakt op de hooge pryzen, die de uitgever van 't Helderscbo Dagblad berekent voor de plaatsing van advortentiën. B. W. zullen informeeren of hierin eenige bezuiniging kan worden verkregen. Volgn. 68 (Kosten der jaarmarkt). Door de firma Daarnhonwer werd ten behoove van Etrouilleerende militairen geleverd 497 flesoh- i bier A 6 oent en 497 broodjes A 10 cent. en vroeg, waarom dese laatste leverantie aan genoemde firma werd opgedragen, boven dien aebtto men do prys van 10 ct. te hoog. Door don heer J. N. Prins werd ten behoeve van den marktmeester geleverd voor 19.25 aan post- on plakzegels. Men achtte het leveren van plak- en postzegels door een parti culier tegen allen goeden regel. B. W. geven tot antwoord, le dat de levering van brood dit jaar is opgedragen aau de Wed. Zoetendorp, ten 2o dat do marktmeester geen voorschot van de gemeente heeft en daarom de zegels by eeu winkelier haalt, die daar voor echter den netto-prijs berekent. By volgn. 69 (Kosten van den Vischafslag) werd gevraagd krachtens welk raadsbesluit de kosten der verlichting van het kantoor van den geldschieter Krynen werden betuuld on waarom voor de petroleum 10 ct. por L. in rekening werd gebracht. Op de eerste vraag antwoordden B. W. volgons raadsbesluit van 14 Maart 1899. Wat de petroleum aan gaat, hiorop zal worden toegezien, dat deze op de hillyksto manier wordt ingeslagen. By volgn. 72 (Onderhoud van huizen, torens, enz.) vroeg men of de herstelling van den toron te Huisduinen, opgedragen aan den aannemer P. Korff, was aanbesteed, waarop B. W. antwoordden, dat dezo horstelling aan don aannemer van het onderhoudswerk was op- godragen, omdat do herstelling van het onder hond niet te scheiden was. By volgn. 73 'Dug- on weekloonen der werklieden) werd de opmerking gemaakt, dat onmogelyk in den korten tijd alle man daten van de talrijke werklieden in dienst der gemeente kan onderzoeken. B. W. zeggen dat dit jaar daarin reeds verbetering is gebracht door invoering van bctaalsrollen. Volgn. .75 (Onderhoud van wegen en voet paden) gaf aanleiding tot de vraag, of de leveringen ten behoeve van het onderhoud der wegen geregeld aanbesteed werden, waarop B. W. een bevestigend antwoord gaven. By volgn. 76 (Onderhoud van wandelplaat sen en plantsoenen) verzocht men nadere inlichtingen omtrent de nitgave van f *29.25 aan porto's en telegrammen, die op de reke ning der Heidemaatschappij voorkomt. B. en W. verklaren, dat deze uitgave niet alleen porto's en telegrammen betreft, maar ook vrachtloonen van pakketten en boomon, die op dezen post worden verantwoord. By Volgn. 89 (Belooning aan brandmeesters en bedienden by de brandspuiten) had bet de aandacht getrokken, dat de haudteekeningen op de verantwoordingslysten der uitbetaling zoo bijzonder veel overeenkomst hadden, waar om men een speciaal onderzoek daaromtrent wenschte. Aan B. en W. is by onderzoek gebleken, dat enkele personen niet alleen voor zich zelf, maar ook voor een broeder of fa milielid geld in ontvangst hebben genomen geteekend. De heer Staalman vindt dit een onregelmatigheid en acht het beter, wanneer do personen zelf, om welke reden dan ook, niet kunnen teekenen, de opperbrandmeester zyn handteekening er op plaatst. Volgn. 93 (Onderhond der wachthuizen, benevens licht enz. voor deze.) In do politio- bureau's zyn 32 gasgloeilichtkousjes door don heer Sckellinger tegen 50 ct. per stuk ge leverd, dit is 15 ct. hooger dan de kousjes voor 't Raadhuis door den leverancier Klumper aangebracht. Men wenschte, dat voortaan op deze afwijking werd gelet. B. en W. zullen bet noodiee doen om ook deze lovoriog tot dezelfde pryzen te doen plaats hebben. De heer Van Breda vestigt ook de aan dacht op den vertegenwoordiger van de firma Selten. De Voorzittor zal ook op diens belangen letten. Volgn. 102 (Jaarwedde van den keurmcestor van brood, vleesch en visch). Door een lid werd aangevoerd, dat de f45 weggeworpen geld iB, vooral omdat de man er niets van weet. Een betere regeling van toezicht aoht dat lid dringend noodig. B. en W. beamon ion volle de wenschelijkheid van boter toezicht en zullen hun aandacht blijven wyden aan do mogelijkheid tot verbetering. By Volgn. 109 (Kosten van onderhoud en aanschaffing vaa schoolbohoeften) werd de opmerking gemaakt, dat de uitgavea belang rijk hooger zyn dan f 1.per kind. B. «n W. antwoordden, dat de voornaamste oorzaken van deze overschrijding te zoeken zyn in het groot aantal kinderen en in de inrichting van den Franschen cursus. Even wel is met klem de hoofden van scholen hierop gewezen. By de Volgn. 127 en 128 (Rente en af lossing van geldleeningen) werd gewezen op de sterke toeneming der gemeenteschulden cn in ernstige overweging gegeven by voor stellen tot het doon van uitgaven te letten op de draagkracht der bevolking.B.enW. merken hierbij op, dat de aflossingen en rente betaling van de gesloten geldleening geschie den geheel overeenkomstig genomen raads besluiten. Volgn. 153c (Kosten van uitbreiding en verbetering dor Waterleiding f 6211.45). Ern stige bedenkingen werden gemaakt tegen de buitensporige hooge rekening door don heer Halbcrtsma ingediend. De wensch werd uit gesproken, dat zulke rekeningen niet eerder werden voldaan dan nadut de Raad daarover is gehoord. Voorts word bezwaar gemaakt tegen de ingediende nota's van de heeren Sleen en Hogenstegen, die by den Raad onbe kende personen zyn. B. en W. kunnen aan den hier uitgesproken wensch niet voldoen wyzen op art. 224 en 226 van de gemeente wet; de Raad heeft by. het nazien der reke ning te beoordeelen, of die art. al of niet van toepassing zyn. De heer Korver zegt nimmer dezen post te kunnen goedkeuren, want de rekeningon door derden ingediend, kunnen niet voldaan worden; dit strydt tegen alle orde en regel maat. Do heer Halbertsma had een volledige kwitantio moeten inzenden, de Raad heeft de heeron Sleen en Hogenstegen niet aangesteld. De Voorzitter betoogt, dat de zaak precies dezelfdo blyft, want dan zon de heer Hal bcrtsma de verdiensten der genoemde personen op zyn nota als voorgeschoten geldon moeten zetten. De heer Staalman vraagt hot desbe treffend raadsbesluit te willen voorlezen, het welk de Voorz. nu niet, maar wel in de vol gende zitting kan overleggen. De hoor Staal man acht het antwoord aan den heer Korver gegeven niet voldoende en sommige posten op de rekening van den heer Halbertsma komeu hem buitensporig hoog voor. Do heer Korver wil dezon post van de rekening afvoeren en overbrengen op die van 't volgend jaar, het welk volgens don Voorzitter niet mogelyk is, omdat hot geld reeds uitgegeven is. Na nog cenige bespreking wordt een voorstel van don heer Korver, om allo uitgaven to crediteeron op de rekening van den heer Halbertsma in stemming gebracht en verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Krynen, deVen, Hartsinck,Van Neck, Kramer en Viejou. Betreffende de rekening van 't Algemeen Weeshuis, werd opnieuw de wensch geuit de kapitalen voordeeliger te beleggen, vooral nu hut batig saldo dezer instelling zoo belangrijk luger is dan voorgaande jaren. B. on W. maken de opmerking, dat h.b. regenten ver antwoordelijk zyn voor het richlig beheer van de onder hun berusting zynde fondsen en dat zy daarom vry gelaten behooren te worden. Ged. Staten zouden nimmer goedkeuring vor- 1 oenen aan 't beleggen van fondsen, zooals men hier op 't oog heeft. De heer Korver is met dio toelichting niet tevreden en tracht aan te toonen, hoeveel belang de gemeente er by heeft de gelden voordeeliger te plaatsen. Ten opzichte van do rekening van het Burg. Armbestuur heeft de heer Staalman nog iets in 't midden te brengen. Hy zegt by de be handeling der aanstaande begrooting gaarne eenige inlichtingen te willen ontvangen over de wyzo van verpleging der armen in hot ver pleeghuis. Die inlichtingen zouden zich be palen tot de voeding, tot de ligging en de wyzo van beheer. Hiermede is do behandeling der rekeriii-g over 19U0 afgoloopen en gaal men over «ut stemming. Do gemeente rekening wordt mot tegon 8 stemmen vastgesteld. Tegen stem den de heeren Korver, Staalman en Dito. De rekeningen van 't Algemeen Weeshuis, Burgerlyk Armbestuur en d.d. Schutterij wor den met alzeraeene stemmen vastgesteld. De eindcijfers der verschillende rekeningon doelen we in ods volgend No. mede. Alsnn komt tor tafel een Verordening op de heffing en invorde ring van schoolgelden Burgeravondschool. Volgens deze verordening bedraagt het schoolgold f 1 per maand. Minvermogenden betalen de helft en onver mugenden kunnen kosteloos toegelaten worlen. Voor meerdere kinderen dan 1 uit één gezin wordt de helft berekend. De cursus duurt van 1 Oct. tot einde Maart. Voor leerlingen, waarvoor sub sidie wordt ontvangen, wordt geen school geld geheven. Als leerlingen worden toege laten, die met goed gevolg de lagere school hebben dcorloopen, <>f indien zulks noodig geoordeeld wordt, voldm-n aan een toela tingsexamen. De verordening treedt I Oct. 1901 in werkiog De heer Staalman vraagt hoeveel de kosten dezer inrichting bedragen en hoevoel subsidie verleend wordt. De Voorzitter kan de kosten nog niet opgeven, ouidat hy nog niet weet, hoeveel leerlingen de school zullen bezoeken en hoeveel leeraren aangesteld moeten worden. De toegezegde subsidie, b draagt f 1500. De hoer Staal man meent, dat het schoolgeld te hoog is en wil het op 50 cent per mnand stellen, omdat de school voor toekomstige ambachtslieden in 't leven is geroepon. De Voorzitter wyst er op, dat mi u vermogenden slechts de helft en onvermogenden niets betalen, zoo dat hy het schoolgeld gering vindt. De heer Korvor vindt een halfjaar voor een cursus te beperkt, waartegen de heer Kra mer aanvoert, dat zulks niet langer kan met het oog op de lengte der dagen en men aiet moet vergeten dat ambachtslieden de school moeten bezoeken. De heer Krynen vraagt hoeveel leorlingen zich reeds hebben aan gegeven en krygt hierop tot antwoord 130 Na deze bespreking wordt de voorge stelde verordening mot algemeene stemmen aangenomen. Zeevaartschool. Er komt eon voorstel van B- en W. aaD de orde om het gebouw .Harmonie" aan hel Aukorpark in to richten voor Zeevaartschool. De kosten daarvan zullon bedragen f 1600. Op vooratol van don heer Staalman be sluit men dit punt tot een volgende zitting aan te houden, opdat men zich dan beter op do hoogte kan stellen van de veranderingen, die in het gebouw zullen moeten plaats hebben. Rondvraag. De hoor Krynen brengt in 't midden, dat de verbouwde school aan Huisdninon weder om te klein is en hy betreurt het, dat het erbouwiugsplan niet ter inzage heeft gen, want de looppaden zyn te nauw on be neden het minimum door de wet gesteld, de bergruimte is to gering, want een kastje kan niet goplaatst worden, oen muurvlakte om kaarten en borden op te hangen ontbreekt, enz. De Voorzitter zegt, dat bet plan olficieel is goedgekeurd door het rykstoezicht en de school dus wel aan de wet voldoet. Nog geeft de heer Krynen in overweging by hot opmaken der begreoting gelden uit ie trekken voor do beplanting van een ge deelte van den Huisduiner weg, nn geble ken is, dat de weg naar de begraafplaats met succes beplant is geworden. Do Voor zitter belooft deze zaak by B. en W. ter sprake te zullen brengen. Hierna niemand meer het woord verlan gende, wordt de vergadering gesloten. te geven op ZONDAG 25 AUG. 1901, van 3 tot 4'/g uur. 1. Volksfeestmarsch» (7 Februari 1901), Jac. Koning. 2. .Ouverture Militaire', H, Kling. 8. Twee oud-Nederland9che Liederen, a. .Hut beleg van Bergen op Zoom (1626)'', b. „Strijdlied der Geuzen (1570)', Adrianus Valerius. 4. Fantasie aus der Óper: «Das Nachtlager ven Granada*, Conradin Krentzer. 5. Ouverture: .Leichte Cavallerie*, Franz von Suppë. 6. Fantnisie do 1'opdra-burlesque Orphdo aux Enfers», Jaeques Oftenbach. 7. Kuiser und Kaiserin, Walzer, ltiehard Ëilenberg. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van S0 tot 22 Aogiutiu. ONDBKTROUWD: P. <1« Beer cn V. Richter. M. I. J van Bonzei en J. da Graaf. W. van Dalen en t. A. C. Jongkees. H J. Remert en T. Honing; GETROUWD: H J. tforsaink en A. Woyeu». A. Geervliet en G Sant. J. Hoek en M. Molrnnar. P. de Vriee en H. Bergmann. BEVALLEN: AL van- Beekhoven geb. de Krijger, d. Sikken geb. Kaleveld, s. J. Spijk gek. Hemelrijk, d. J. Bakker geb. Kramer, d A. VlemÏDg geb. Bot, x. PI, C. Dourewaard geb. de Heer, d. OVERLEDENP. Bomhoff, 2 w. P. Boon. 85 j. G. J. Kalkhoven, 12 ra. C. v. d. Plas, 48 j. Marine en Leger. Als lceraar aan de raacbistenschool te Hel- lcvoetsluie is geplaatst de hoofdmachinist 2o klasse L. L. J. Dornickx. Do le luit. L. M. de Boer, van het le reg. iof. alhier, is overgeplaatst by het 8e re; iuf. te Doesburg. Stoomvaartberichten. Het Btoomschip .Koning Willem II*, van Amsterdam, vertr. 20 Aug, Sonthampton. Het Btoomschip „Prins Hendrik', van Am sterdam, vertr. 21 Ang. van Suez. Het stoomschip .Koningin Regentes' vertr. 21 Aug. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip .Myrmidon', naar Amster dam, vertr. 18 Aug. van Madras. Het stoomschip .Teucer", van Amsterdam, arriv. 19 Aug. te Livorpool. Het stoomschip .Memnon", naar Amsterdam, vertr. 20 Ang. van Marseille. Het stoomschip .Cyclops", naar Amsterdam, arriv. 22 Aug. te Suez. Het stoomschip Prinses Sophio», naar Am sterdam, pass. 22 Aug. Gibraltar. 367ste Staats-Loterij. Trekking van Dinsdag 20 Aug. No. 1952 f 25.000. No. 11678 f 2000. No, 16463 f 1500. Nos. 11265 en 16508 elk f 1000. No. 6289 f 400. No. 156 f 200. Nos. 4953, 6665, 13430, 13643 en 19297, elk f 100. Trekking van Woensdag 21 Aug. No. 1101515000. no. 7596f 1500.no.4889 f 1000. Nos. 15319 en 19941 elk f 400. Nos. 2278 en 15166 elk f 200. Nos. 4795 en 17869 elk f 100. Trekking van Donderdag 22 Ang. No. 10625 f 200. No. 7658,10359 en 15612 elk f 100. Marktberichten. Schagen, 22 Aug. Aangevoerd 11 paarden f75 a {'22b, 22 stieren f75a 190, 0 ossen f 0 a 0, 40 Geldekoeien f 80 a 165, 85 vette koeien f 160 u 235,46 kalf koeien f 150 a 225,—, 0 pinken en vaarzen f 0 graskalven f 0 a 22 nuchtere kalveren f 6,a 14,160 schapen f7, a 12.—, 300 vette id. f 17 a 23,50, overh. f 100 lammeren f7a 11,21 magere varkens f 12.a 15.16 vetto varkens f 0,48 a 50 ct. p. K.G., 47 biggen f 6,—, a ll,—i ^00 kop boter p. P. 55 60 ct., 8000 kipeioren f 3.25 a 3.75, 800 eondom-ieren f8.10, 0luxe-paarden f0aO veulens fa f0— Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndiê: Verzondingsweg. Datum der ter Wijdst, der laat. buil post-besorg. 8 en via Amsterdam, «i. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Geuua p. Holl. mail via Haraeille p. Fransche mail vis Marseille p. Engeltche ranil vit Briadiai naar Palembang, Riouw, ianks, Billiton en Z. W. Afd. vaa Borneo) Naar Atjeh en deOoitkuat) e)kCD van Snmatra Daitache mail via Napels 2 en Naar Guyana (Suriname) Amsterdam 27 17 Sept. 8 Aug. Vrfjdag. 16 Sept. 7— 'i 3.80 V 7— 'i Visscherijberichten. Nieswediep. 80 Ang. Aangebracht door 30 korden 6 tot 30 itakt tong p. at 8® cent, 10 tot 80 middel matige tong p. at. 60 a 65 cent, 10 tot 30 klalnetong p. at. 86 cent, 1 tarbot voor f fl, 1 tot 10 alnka rog p. at. f 1,26, l tot 8 mand kleine «chol p m. f 1 tot 8 mand schar p. m. f 1.60. 21 Aug. 40 korders met 6 tot 20 atuka tong p. at. 80 eent, 10 tot 50 middelra. tong p. at. 45 a 50 cent, 10 tot 80 kleine tong p. st. 15 a £0 eent, 7 atuka tarbot p. at. f 7,50 a f 'J, i tot 20 atuks rog p. at. f 1,15 a f 1,25, 8 tot 10 maud kleine schol p. ra. f 1 a f 1,50, 1 tot 5 mand kleine schar p m. f 1,50 a f 2. it Aug. !0 korders met 10 tot 80 stuks toog p. st. 7» cent, 10 tot 40 ralild' lm tong p. »t. 50 cent, 10 tot 30 kleine toog p. »t. 25 cent, l tarbot voor I 7, 2 tut eiuk* rim p. st. i 1,15, 2 tot .0 mand kleine a.bol p iii. ,-!& n f 2, i tol 8 mand sch.tf p. m. f 1,75 a il over Engeland 1 via St. Nazaire p. mail via Queenstown p. mail via Genua (alleen op verlangen der Naar St. Martin, St. Euststlus en Saba mail over Engeland 2 en 18 Sept. 7.av Naar Hr. Ms. ,Utrecht" te Chris ti- znis, van 27 Aug. tot en met 1 September, lageljjks 5 uur 's morg. on 3.30 *s nam. Correspondentie. Het ingezondens door C. A kan niet ge plaatst worden. Het stukje goteekend, O in het volgende nommer. (Redactie). Errata. In het bericht over het uitspringen van de vaart zynde stoomtram, voorkomende in ons vorig nummer, komt een zinstorende font. Niet achteruit ef dwars springe men. De aandachtige lezer zal zulks wel begrepen hebben. RED. Vervolg der bsrichten. De roei- en zeilwedstrijd van de Marine-Jachtclub zal a.s. Zondag in het Marsdiep plaats hebben. De Wedstrijd der zeilvaaituigen begint 's morgens ten 45 min. de roeiwedstrijd des middags ten 2 u. 45 m. 'Een jonge vereeniging in deze gemeente vraarstjhynlyk aan velen onbokend, is de ver- eeniging „De Hoofdcursus'. Zy werd in No vember 1899 opgericht door eenige onderwij zers ea onderwyzeressen en stelde zich ten doel, te voorzien in de behoefte aan leiding bij de studie voor de hoofdacte. Ze vond in haar stroven steun by den Raad dezer te, die eene jaarlykache subsidie toestond mocht er in slagen, leeraren te vinden, wier toewyding allee lof verdiend. Dezen zc weid voor het eerst door vyfdeelnemers men afgelegd. Ze zyn alle geslaagd en het mag dus gezegd worden, dat de uitslag het pogen bekroond heeft van aldegenen, die het hunne doden in het belang van den Cursus. De heer Ds. A, A. Creraer Rzn., predikant te Broek in Waterland, heeft voor het beroep by de Ned. Herv. kerk alhier bedankt. Wy deelen onze lezera mede dat schooljongens welke deel wenschen te ne men aan de estafetten loop op 1 September a.s. zich Woensdag 28 Augustus moe ten bevinden op het Galgenveld des midd. 4 uur om een deelnamekaart in ontvangst te nemen. Aan de winners worden pryzen uitge loofd. Estafettenloopers kunnen mededoen aan de groote optocht, welke des middags zal worden gehouden. Wy kunnen onzen lezers mededeelen dat Zaterdag tusscben 2—4 uur namiddag de reddingskleedere eene uitvinding van mejuffrouw J. Bakker in de Marine-Bui tenhaven ter hoogte van het Hotel den Burg zullen beproefd worden. Vletter- lieden, die de kleederen zyn komen bezich tigen, stellen zulk een vertrouwen in de nieuwe vinding, dat zy zich voor de proef hebben aangeboden. Texel, 22 Aug. Aangaande het afbranden van het >Eier- landsche Huis" (zie het vorig nummer), kan nog worden medegedeeld, dat het woon huis, de beide schuren en de stallen tot den grond toe zyn afgebrand. Van den in boedel werd een gedeelte gered. Huizen en inboedel waren verzekerd, wat niet geval .was met ongeveer 100 voer hooi, boeren-en bouwgereedschappen, zoodat de bewoner, de heer S. Lap Bz. gi lydt. Het leveren der benoodigde brandstof fen voor de o.l. scholen in deze Gemeente en voor het Raadhuis zal plaats hebben op Donderdag, 29 Aug. a.s. De voorwaarden liggen ter Secretarie ter lezing en zyn tegen betaling der kosten verkrygbaar. Het ongeluk op het IJ. Woensdagmiddag is ook het lyk van den man, die Zondagavond op zoo treurige wyze met vrouw en zoon om het leven kwam, opgehaald. Ook het lyk van den zoon is Donderdag gevonden. Dat de toestaud van het 12-jarig knaapje Monsees. uit Hoorn, die mede in de vlet zat. niet zoo ernstig was als werd beweerd, blijkt wel hieruit dat by zich reeds weder by zyn ouders te Hoorn bevindt. Hy moet Lap Bz. groote schade weder geheel hersteld zyn. Volgens zijn zeggen is hij, voordat de aanvaring ge schiedde, uit de boot gesprongen en redde zyn zwemkunst hem het leven. Toch was het hoog tyd, dat hulp werd gebodeu, daar zyn krachten hem reeds begaven. Brandstichting. In de nabyheid van Zwolle, op den zoo- genaamden Hasselterdijk, zijn hedennacht vier Boerenhoeven door feilen brand ver nield. Naar men vernoemt is kwaadwil ligheid de oorzaak. De brandstichter, eeu metselaar te Has selt werkzaam, en genaamd Van Son, is lieden onder politiegeleide te Zwolle bin nengebracht. Naar enkele zijner uitlatin gen te oordeelen moet men aan 's mans geestvermogens twijfelen. Naar verluidt, werd hy nog juist bijtijds betrapt, terwijl bezig was een vijfde buts in brand te steken. Men meldt uit Haarlem Een jongen, die den spoorwegoverweg j de Schoontjeslaan wilde oversteken, terwyl de boom neergelaten was, is door een trein gegrepen en verpletterd. De »Java Bode" bericht De expeditie naar Djambigaat nu toch door en daar het vroeg of laat toch eenmaal daartoe moest komen, kunnen wij niet anders dan instemmen met het thans genomen be sluit. Een langer dralen zou de Djambiërs, die reeds lang hebben kunnen inzien, dat on zerzijds de ernstige bedoeling voorzat om onze suprematie over hun land te beves tigen, maar in de gelegenheid te stellen, hunne verdedigingsmiddelen te verbeteren, dosr de aauleg van bentings en diergelijken. BRUSSEL, 22 Aug. Een telegram uit Kopenhagen aan de »Ind. Beige" zegt: In Russische kringen gaat het gerucht, dat Czaar besloten heeft met keizer Wilhelm en president Loubet de Boerenzaak te be spreken. De Czaar moet geneigd zyn om zonder dralen op vriendschappelijke wyze tu8schen beiden te komen De >Indépendance Beige" voegt er, on der voorbehoud, by, dat de Czaar Presideut Kruger in een particuliere audiëntie zal ontvangen. BERLIJN 21 Aug. Naar uit 's-Graveo- hage aan de L ok al-A nz e i g e r wordt medegedeeld heeft dr. H. P. N. Muller, de vertegenwoordiger van den Oranje Vry staat, op de vraag hoe thans de stand van zaken iu de Kaapkolonie is, geantwoord U treft het zeer gelukkig, ik heb zoo juist van betrouwbaren kant uit Zuid-Afrika een be richt gekregen dat zelfs myne verwachtin gen overtreft. Naar mij namelijk niedege- deelt wordt, hebben elf of twaalf duizend Kaapsche kolonisten de wapenen opgeno men. Myn berichtgever schrijft verderde toestand hier wordt zeer kritiek. De En- gelschen zyn radeloos. Zij houden alle be richten op, opdat die de Kaapstad niet zullen bereiken. Alles wat men daar te hooren krygt, is louter leugen. De geheele Eng. politiek alhier zal spoedig ineenstorten, en Engeland zelf zal hier zyne macht geheel verliezen. Te Borgerhout, aan de Belgieche, heeft de 34-jarige koperwerker F. van G., zyn beminde, de 19-jarige A. R., op straat doodgestoken. Het gerecht is uit Antwerpen gekomen. De dader is gearresteerd. ADVERTENTIE N. Getrouwd HERMAN J. MORSSINK en AGNES WEIJENS, die tevens hiermede, ook namens weder- zijdsche familie hun dank betuigen, voor de belangstelling bij hun huwelyk onder vonden. Helder, 21 Aug. 1901. Op Zaterdag 31 Augustus hopen onze geliefde Ouders, Reinier Gauw en Trijntje van Straaten, i hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Jb. Gaöw, H. Gaüw, L Gaüw, T. Gaüw, G. Gaüw, A. Gaüw, N. Gaüw, M. ds Vries. Helder, Buiksloot, i 23 Aug. 1901. Heden overleed tot onze innige droefheid onze geliefde Zoon en Broeder ARIE, na een langdurig doch geduldig lyden in den ouderdom van 37 jaar en 9 maanden. De Heere sterke ons in dezen weg. Uit aller naam: J. A. KOOGER. Oost (Texel), 21 Aug. 1901. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Den 20iicn Augustus trof ons een zware slag door het afsterven van onze eenigste Lieveling Willemijntje Geertruida Johanna, in den aanralligen leeftijd van 1 jaar en 9 dagen. Een geduldig lyden van vier weken maakte een einde aan haar voor ons zoo dierbaar leven. Haar diepbedroefde Ouders en Grootmoeder: H. J. KALKIIOVEN, G. J. KALKÜUVEN V ruvogbl, en Wed. C. J. VRIJVOGEL- Janzen. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer F0LKERT BOON, in den ouderdom van ruim 86 jaar. Helder, 20 Augustus 1901. Wed. J. VAN DER WOU DE- M. BOON. BOON. F. BOON J» P. J. BOON—VAN HOUSSEN, en Kinderen. Wed. J. BOON-DRIJVER, en Kinderen. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lyden, onze geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer CORN VAN DER PLAS, in den ouderdom van byna 49 jaren. Helder, 21 Aug. 1901. Wed. C. VAN DER PLAS en Kinderen. Geboren: MARIA JOHANNA, Dochter van P. DOOREWAARD en H. C. DOOREWAARD- DE HEER. Helder, 21 Aug. 1901. Bevallen vau een levenloos Meisje: A. LABRUYÈRE geb. KANS. Helder, 20 Augustus 1901. DANKBETUIGING. De ondergeteekenden betuigen hun har- telyken dank aan den WelEd. Gestr. Heer li. G. J. VAN DOESBURGH, Officier van Gezondheid le klasse der K. N. M., voor zyn onvermoeide hnlp tydens de ziekte myner Echtgenoote. Namens de Familie zoowel binnen als buiten de gemeente A. J. F. SMITS en Echtgenoote, Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. ZONDAG 25 AUGUSTUS voorm. 10 uur J. II. LEDEBOEK. Predikant te Bunrae. Afdeeling Begrafenisfonds. Leden van bovengenoemd Fonds raden wij nogmaals beleefd en dringend aan hunne stem op a. s. Zaterdagavond van 8 tot 10 nor en op a.s. Maandagavond van 8 tot 9 uiu: uit te brengen op onzen Can- didaat, den Heer H. C. HEITING, een persoon, die geheel buiten een gesalarieerde betrekking staat in bovengenoemde Ver- eeniging. Nog zij de Leden attent gemaakt om hunne NIEUWE bewijzen of polissen mede te brengen. Eenige Leden. VERGADERING op itiaandag 26 Augustus, 71/, uur n.m. Trouwe opkomst verzocht. Het Bestuur. J September 1901. Het Bestuur van Volksweerbaarheid" noodigt 'ALLE wielrijders uit, eene verga dering by te wonen, die gehouden zal worden op Maandag 26 Augustus 1901, des avonds te 8 uren, in 't Café „Central" (Bovenachterzaal), ten einde bijzonderheden te bespreken vóór de wielrijders-reveille op 1 September a. s. Het Bestuur van VolksweerbaarheidP\ Aanmelding van nieuwe deel nemers voor 27 Augustus, bij den secretaris F. VEEI. Breewaterstraat 18. OOGARTS, Binnenhaven, is van 23 tot 30 Augustus afwezig. ZONDAG 25 Aug. 1901, om prijzen van flO.—f5.— en f2,50. Loting '8 middags 21/, uur. Inleggeld 50 ets. BU l>. M4HEËN, >BLAUWE KEET". - KOEGRAS. Kermis tc ALKMAAR ▼an ALKMAAR naar DEN HELDER, op Vertrek van ALKMAAR 12.20 's nachts. Zie de aanplakbiljetten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 2