KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen» Waarschuwing. Slim tegen slim. No. 2982 Zaterdag 14 September 1901. 29ste Jaargang, Bureau Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoons". 59. Projectielen, scherven, banden, looden kogels, enz., welke gevonden worden op de zandplaat ONRUST, op de Texel- sche kust of uit zee worden opgevischt, zijn 's Rijks eigendom; luj, die zich deze voorwerpen toeeigent, is derhalve straf oaar volgens de wet. Het oprapen en vervoeren van geladen niet gesprongen projectielen is levensgevaar lijk, ook voor de omgeving van hem, die zulks verricht. De KolonelCommandeerende Officier van het ie Regiment Vesting-Artillerie, J. J. DE GREVE. KALENDER DER WEEK. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 34 m. Onderg. 6 u. 15 m. Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Vrydag 20 Zaterdag 21 Eerste Kwartier. IJlt het Buitenland. De plechtigheid der onderteel^ening van het vredes-protocol, tot stand gekomen tnsschen China en debuiteDlandsche mogendheden, heeft plaats gevonden in het gebouw van het Spaansche gezantschap te Peking. De gezanten, vergezeld van hnnne secretarissen, begaven zich daarheen, en de beide Chineesche gevol machtigden Li Hoeng Tsjang en Prios Tsjing verschenen er, heel netjes aange daan, in zijden gewaden. Zy werden op hun tocht naar het gozantschapsgebouw door cava lerie begeleid. Zoodra alle belanghebbenden b\juen waren, hield de Spaansche gezant cod redevoering, waarin hy uiting gaf aan de hoop, dat de onderteekening van het protocol een nieuw tijdvak van goede betrekkingen tusschen China en de mogendheden zou tengevolge hebben. Prins Tsjing beantwoordde deze toe spraak, en verzekerde, dat hjj gelukkig was, nu de schriktooneelen van het vorige jaar voor goed ten einde waren. Hij verwachtte, dat nu geen nieuwe breuk in de betrekkingen der mogendheden meer voorkomen zou, want, dit vërzekerde hij, China had zich stellig voor genomen, aan alle opgelegde verplichtingen stiptelijk te voldoen. De berichten uit Noord-Amerika omtrent den toestand van President Mc. Iiïnley luiden tot op het oogenblik, waarop wy dit overzicht samenstellen, eenstemmig zeer bevredigend, en bieden alle uitzicht op een spoedig herstel, 't Zal dus wordt gemeld niet eens noodig zijn, dat de Vice-Pre3ident der Groote Re publiek ter vervanging in het bewind optreedt, want, gaat de beterschap van den gewonde zqo goed vooruit als gedurende de verloopene dagen, dan schijnt het alleszins mogelijk, dat de President binnen enkele weken de tengels van' het bestuur weer in handen kan nemen. Allé wél gezinden hopen dit van harte. We schreven daaralle wèlgezinden. Er zijn, helaas, ook anderen. Het aantal anarchisten iu Noord-Amerika ïb, naar de berichten van daar verzekeren, zeer aanzienlijk. Hoe dat mogelijk is, begrijpen wy inderdaad niet. In dat land, hot land der vrijheid, heeft men volstrekt geen reden, om dat heilloos beginsel te Omhelzen, geen reden tot verzet tegen het hoofd van don Staat, die zyn ambt tydelyk gedurende vier jaren slechts bekleedt. Menigeen dacht, dat de anarchisten uitsluitend gekant waren tegen de gekroonde hoofden, doch hun laaghartig bedrijf niet zouden aan* wenden tegen het tydelijk hoofd eener republiek, welke betrekking in Noord-Amerika vaak be kleed wordt door mannen van geringe afkomst, die zich door inspanning fiunner krachten en vermogens eene positie in 't maatschappelijk leven hebben verworven, waardoor zij in aan merking zijn gekomen voor de vervulling van de hoogste betrekking in den Staat. Het is voor gewone menschon onbegrijpelijk dat er zulke dolle wezens kunnen zyn, die zooveel verderf, zooveel onhoil over hunne leburgers, over een geheel land kunnen uitstorten. En niet het minst te verwonderen is nog, dat de teugels van hot bestuur van zulk cene helscho vereeniging in handen zijn van eene vrouw. Men schrijft over hot vrouwspersoon, dat wy daareven de leidster der anarchisten in Noord-Amerika noemden, het volgende: «Emma Goldmann zoo heet zij is te beschouwen als de moreel ver antwoordelijke voor den moordaanslag op den President. Een belangrijke rol heeft zij ge speeld. Eerst werkte zy in eene fabriek, en had daar geregeld omgang met de anarchis ten uit Chicago, die in 1887 gehangen wer den. In 1893 werd zij wegens het uitspreken eener redevoering te New-York aangehouden. Daarna trok zy Noord-Amerika rond, hare heftige toespraken houdende. Zy schryft bo vendien artikelen in anarchistische couranten. In het vorige jaar, kort na don moord van Koning Humbert van Italië, maakte zij een rondreis door Engeland. Emma Goldmann geldt voor de populairste auarohist in de Yereenigde Staten, en dat haar invloed groot en gevaarlijk is, is by don jongsten moordaan slag gebleken". Nu zy dezer dagon, met het oog op het gebeurde, is gearresteerd, is het zeker te wenschen, dat men deze hoogst gevaarlijke persoonlijkheid gedurende langen tijd door afzondering onschadelijk zal weten te maken. Zulk een vrouwspersoon is toch moeilijk te rangschikken onder de teedere sekse, onder het zwakke geslacht Meermalen is by het vermelden der krijgs bedrijven in Zuid-Afrika medegedeeld, dat de Boeren aldaar er herhaaldelijk hun werk van maken, om gewapende spoortreinen der Engel-* schen, waarmede oorlogs-materiaal en levens behoeften verzonden worden, en die dienen tot vervoer van militairen, te vernietigen opteblazen. Het is te begrypen, dat de Engel- sche opperbevelhebber verontwaardigd is over zulk schadelijk bedrjjf der volhardende vij anden, over het groote nadeel, 't wolk daar door aan het legerbestuur wordt toegebracht. Er moet wat tegen gedaan worden, om dat vernielingswerk te verhinderen als 't kan onmogelijk te maken, en bij het zoeken van middelen om den Boeren afbreuk te doen, zijn de Engelsche autoriteiten volstrekt niet kieskeurig. Zij deinzen ook voor de laagste middelen niet terug. Geen maatregel, hoe onmenschelijk ook, is bun te misdadig; wan neer het do Boeren geldt, achten zy hoege* naamd niets ongeoorloofd, 't Plan bestaat nu terecht wordt het oen hemeltergende laf heid genoemd om in hot vervolg de ge wapende spoortreinen te bemannen met onge wapende Boeren, met bewoners der beide Republieken en uit do beide Engelsche kolo? niön. Zy bedoelen hiermede een afdoende poging, om de Boeren die in hot veld zijn, te weerhouden van het doen van vyandelijke aanvallen op het spoorwegrmaterieel. Men zal toch zoo schijnen de Engelachen blijk baar te denken zyn eigen vrienden niet in het verderf storten, en dus zullen op die wyze de spoortreinen voortaan voor bescha diging bewaard blyven. Een correspondent schryft echter over dit heillooze plan, dat het, naar zijne meening, den Eogelschen geen voordeel zal aanbrengen. Hy doet opmerken, dat alle stamverwanten der Boeren in Afrika, die zich aan de Engelschen hebben overge geven, zonder krygsgevangen te zyn gemaakt, nief ten onrechte door de Boeren als verraders hunner zaak worden beschouwd, en dat, waar dit noodig mocht zyn, niets de Boeren dus weerhouden zal, onj ook in 't vervolg de spoortreinen der Engelschen opteblazen. De berichten omtrent het voortwoeden der pestziekte hebben den laatsten tijd min of meer opgehouden, om de bewoners van West- Europa te verontrusten. In het zuidoosten van China komen echter herhaaldelijk nog ziektegevallen voor, evenals in Egypte, waar de aangetasten meerendeels inlanders zyn. Sedert het begin van April zyn daar te lande 141 gevallen geconstateerd. MiiwvrumYi.icv HELDER, 13 September 1901. Maandag is uit Amsterdam te 's-Gra*- venbage aangekomen de Gouden Koets, waarvan H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden bij de opening der Kamers van de Staten-Generaal zullen gebruik maken. De »S taats-Ct", bevat bet pogram- ma van het gebruikelijk ceremonieel voor de opening van de vergadering der Staten-Ger neraal, op Dinsdag 17 September a.s. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, neemt, bij het vertrek van het Paleis en bij het verlaten der verga derzaal, plaats in een statiekoets, met 8 paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard en 4 lakeien naast elk portier. Landbouwtentoonstelling te Schagerbrug. De landbouwtentoonstelling op Maandag 16 Sept. a. s. belooft zeer belangryk te zyn. Het aantal aangiften heeft die van het vorige jaar verre overtrofien. Er zyn: Voor de paarden boven 5 jaar 4 aangiften. 2, 3 en 4jarige paarden 29 veulenmerries 10 veulens 12 herfstkaL'ers 9 beste Schot 14 kalf vaar zen 25 hokkelingstieren 10 ii zes fokschapen 13 i zes lammeren 12 ramlammeren 6 inlandsche kippen 6 leghorns 3 zilveren wyandotten 3 konijnen 6 Voor ter opluistering 34 Het gedenkteBken te Bergen. Het onlangs vermelde gedenkteeken, dat door de Russen opgericht wordt nabij Ber gen in Noordhollaud ter herinnering aan hunne in 1799 aldaar gesneuvelde landgenooten nadert zijne voltooiing. Het staat op de plek, waar men de meeste overblijfselen van den bij Bergen geleverden strijd gevonden beeft, bij bet zoogenaamde Russische kerkhof. Van tijd tot tijd worden ook thans nog vele beenderen, soms nog een kogel, en zelfs lappen van uniformen, daar in den omtrek opgegraven. Geplaatst op eenigszins korten afstand van den hoofdweg, vóór een boschje op den Kerkdijk benoorden Bei gen in de rich ting naar Zanegeest op een stuk grond, dat welwillend afgestaan is door mevrouw de douairière Van Reenen steekt het monument hoog en mooi boven bet gras-: land uit. Het bestaat uit een voetstuk van drie ruwe, uit Rusland gezonden fonkelende granietblokken, waarop een fraai wit-mar- meren Russisch kruis met een korten, een langen en een kleinen scheeven dwarsbalk. Om het monument heen staan zes zware vierkante granietpalen, verbonden door dikke kettingen met langwerpige schakels. Het marmeren kruis is te 's Gravenhage vervaardigd, en eene Haagsche firma zorgde ook voor de opstelling en fundeering van het geheel. De bovenste granietsteen draagt de na volgende opschriften in Russische letters (thans nog door planken bedekt); aan de Oostzijde; Ter eeuwige berinnering aan de Russische krijgers, gevallen te Bergen 8/21 September 1799, en aan de Westzijde: Opgericht in bet jaar 1901. Het gebeele monument zal een sieraad van Bergen zijn, en bet aan historische berinneringen reeds zoo rijke Kennemerland weer met eene bezienswaardigheid ver meerderen. Wij vernemen, dat de onthulling van het gedeukt-eken te BergeD zal plaats vin den op 26 September a.s. Een Russisch geestelijke zal voor de plechtigheid over komen en het Russische gezantschap als mede de militaire attaché's van versohillende landen zullen de onthulling bijwonen. Het tot stand komen van dit monument is voornamelijk te danken aan de ijverige bemoeiingen van den kolonel Du Muller, den militairen attaché van het Russische gezantschap. Haarl. Ct",) - Alkmaar is een der plaatsen in ons land, waar men zich het meest weert voor de Boeren in woord en daad. Nu bestaat het voornemen op 15 September daar een betooging te houden »als protest tegen de onmenschelijke proclamatie van Lord Kit- chener". Een programma is vastgesteld, dat echter nog in bijzonderheden geregeld moet worden en bestaat uit's morgens bidstond in verschillende kerken, 's mid dags om 1 uur verzameling op het Waag- plein van vereenigingen met vaandels en vlaggen en een 300-tal schoolkinderen, aan wie Transvaalsche vlaggetjes zullen worden uitgereikt met opschriftProtest tegen den oorlog. Optocht door de stad naar den Stadsbont, waar 3 gunstig be kende Transvaalsche sprekers het woord zullen voeren, afgewisseld door het spelen der vrijheidsliederen van Transvaal, Oran je-Vrijstaat en gelegenheidsliederen. In optocht terug door een ander stads- deelte en ontbinding op de Paarden markt. De ingezetenen zullen worden uitgenoo- digd halfstok te vlaggen als een eerbiedige hulde aan de gevallen helden en de ver moorde vrouwen en kinderen, groene strik jes te dragen als symbool der hoop voor overwinning der Boerenrepublieken. Het bestuur van den Volksbond heeft de leiding en regeling der betooging op zich genomen. - Te Enkhuizen zal in 't volgend jaar het alom bekende Koffiehuis »Het Park", met inventaris, publiek verloot worden. Genoemd koffiehuis is een bloeiende zaak toch blijft 't aan de keuze van den gelukkigen winner overgelaten het al of niet te aan vaarden. In het laatste geval ontvangt hij voor zijn prijslot f 22.000.Het is de eerste groote verloting, die hier in 't Noorden zal plaats hebben. Djambi. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende, van 10 dezer ge- dagteekende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, betref fende de gebeurtenissen in Djambi »De Djambiërs zijn uit hunne stellingen benoorden de Singkoetrivier verdreven. Cholera. Het »Soer. Hbld." van 6 Augustus meldt Tot en met heden hebben zich te Soe- rabaja 170 gevallen van cholera voorge daan, waarvan 90 met doodelyken afloop. Onder de laatsten zijn begrepen 2 Euro peanen en Europeesch kind. Hetzelfde blad beriohtte den 7den Au gustus In het afgeloopen etmaal zyn ongeveer een 30-tal inlanders en vier Europeaansche kinderen door deze ziekte aangetast. Drie van de laatsten zyn aan de gevolgen bezweken. Mr. W. baron Van Goltstein. f Men meldt uit Utrecht »Mr. W. baron van Goltstein van Olden- aller, oud-gezant van Nederland by het Britsche Hof, is gisteravond omstreeks 10 uur, toen hij op zijn buitengoed Oldenaller, waar hij woonde, een luchtje schepte, door de duisternis in den vijver geloopen en jammerlijk verdronken." Mr. W. baron van Goltstein heeft als Nederlandsch staatsman en vertegenwoor diger der Kroon in het buitenland gewich tige diensten bewezen. De overledene was Kamerheer in buiten gewonen dienst van wijlen Z. M. Willem III en werd tot voorzitter benoemd van den Raad van Voogdfj tijdens de minder jarigheid van H. M. de Koningin. - De strijd bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het kies district Heusden, die Dinsdag plaats had, was hevig. De kiezers werden overal met rijtuigen opgehaald. Voor twintig ver trouwde stemmen werd een rijksdaalder geboden. Het regende circulaires, waarin de opening van den nieuwen Maasmond en de paardenbelasting op den voorgrond werden gesteld. In vele herbergen werd rijkelijk getracteerd en gedronken op het welslagen van den candidaat. Geen geld werd ontzien. Een soortgelijke strijd in het land van Altena is nog nooit zoo fel geweest. Van andere fcijde meldt men Het gaat hier fraai by de verkiezingen. Ik heb het vaudaag gezien bij de verkie zing voor de Prov. Stateu 6 of 7 perso nen op eene kar voor Loeff, en weer andere 6 of 7 op eene voor Witlox. Ze hadden een kwartje, een borrel en een sigaar ge- kregeu voor de rit naar de bus, en werden daarna by een herbergier onthaald op zooveel drank als zy lustten. Een enkele was zoo goochem twee kwartjes te be dingen. De correspondent te Heerenveen van het >Hbld." schryft het volgende aan zijn blad: •De 91-jarige D. Glas, die 82 jaar onafgebroken in de boomkweekery der firma W. Kryns te Joure, tot groote tevredenheid van zyn patroons werkzaam was, kan wegens verval van krachten zyn werkzaamheden niet meer verrichten, zoo dat hy niets meer kan verdienen en wel genoodzaakt zal worden om by 't armbe stuur aan te kloppen. Wel een bewijs, dat een pensioenwet voor oude en invalide werklieden dringend noodzadelyk is." Een Duitsche dame, die uit haar vaderland komende, Dinsdagavond naar Engeland wilde oversteken, wenachte nog op het continent zich naar het zich in den trein bevindende closet te begeven, aan welk verlangen zij even voorby Nij megen voldeed. Nu geviel het echter, dat toen zij weder naar hare meer gewone zitplaats wilde terugkeeren, het slot van het kabinetje weigerde los te springen. Het treinper soneel werd te hulp geroepen, maar ook dit vermocht geen uitkomst te geven, evenmin als de treinsmid. En aan de stations, die gepasseerd werden, was na tuurlijk niet voldoende tyd om meer energische maatregelen te nemen. Zoo werd de Duitsche dame bliksemsnel voortgesleept door de Nederlandsche lan douwen, gekerkerd in haar, in meer dan één opzicht eng vertrekje. En voort ging het, voort, in razende vaart, tot aan den hoek van Holland. Daar werd eindelijk, toen alle andere hulp nutteloos bleek, een paneeltje uit de celdeur gezaagd, door de ontstane opening werd de dame die toen eerst bleek wat bijster corpulent te zyn naar buiten gehaald. Jubelend werd ze door haar mama en haar vrienden ont vangen, zy was gered. Zy heeft er haar woord onder verpand, dat zy nimmer weer van reizende privaten zal gebruik maken ten koste van wat ter wereld ook. (Tel.) Buitenlandsche berichten. De redding van de geheele bemanning van de frW acht' is to danken aan de tegen woordigheid van geest van den commandant en de oliioieren en aan de wakkere houding vau de manschap. Het ongeluk gebeurde by een poging van de Saohscn om door de ge- veohtslinie heen te breken, waarby het Btoo n- roer van de „Wacht» onklaar raakte. Ver geefs trachtten 8 man het handroer om to krygen, het was reeds te laat en de Sachsen trof de «Wacht» midscheeps. Zoodra de com mandanten op beide schepen hadden gezien dat de botsing niet meer te vermijden was, werd «mot volle kracht achteruit» gecomman deerd. Do schotten werden gesloten en de booten klaar gemaakt. Op de plaats van het ongeluk wemelde het spoedig, op het nood signaal, van pinassen, vletten en jollen. Het lek van de 'Wacht' was zoo groot dat men van buiten af de machines en hotels kon zien liggen. In den beginne zonk de kruiser lang zaam. De Woissnukurg» nam hem op sleep touw en probeerde hem naar een ondiepte t® brengen en te redden. Maar de kracht van het indringende water was zoo groot dat do waterdichte schotten borsten. Toon was er geen redding meer mogelyk, het Bchip zonk snel en de commandant kapitein von Cotz- bausen commandeerde: «Ieder voor zichzelff* De manschappen hingen inde booten of spron gen in zee. Kameraden brachten hen in veilig heid. Naast de vlag bleef de commandant on beweeglijk staan. Het voorschip dook onder; stortzeeën kwamen over. De vlag raakte in bet ongereedc, maar de commandant zag het, maakte ze los en ze wapperde weer vrij in den wind. De achtersteven stak nn nog alleen boven water, en toen de commandant zich h&4 overtuigd dat iedereen zyn lyf had geborgen, sprong hij zelf te water, zwom een eind en bereikte een pinas die hem opnam. Op het zelfde oogenblik verdween de «Wacht' inde diepte. Het ongeluk met de «Wacht» het twaalfde van dien aard in de Pruische-Dnitsche zee macht. In de Oost- en Noordzee zyn gezonken het opleidingsschip Amezone, het pantsnrsohip Grosser Kurflirtt," het wachtschip «Udine' de torpedo-booten S 41 en S 26 en nn de kruiser «Wacht". In vreemde wateren zyn ver gaan de oorlog8scboener „Frauonob' (Japan) de kruiser-korvet Augustra (Indische Ooeaanj de kanonneorbooten «Adler», Eber» (Samoa) Iltis" (Chineesche kust) en de «Gneisenau* (Magala), De Oorlog in Zuid-Afrika. »Central News" maakt melding van her haald »snipen" in de vorige week door d® Boeren op de treinen van Wilge Rivier naar Brugspuit. Donderdagnacht moesten zelfs twee gepantserde treinen er aan te pa® komen om bij Balmorol klompjes Boeren te verdrijven. Voortdurend zyn in die week de soldaten in de blokhuizen langs den spoorweg op hun qui-vive geweest en by- na eiken nacht werden zij wakker gehouden. De Engelschen zijn er niet erg gerust op, vooral nu commandant Pretorius zuidelyk en commandant Prinsloo noordelijk der lyn worden gesignaleerd. Van Prinsloo wordt gemeld, dat zyn vrouw getracht heeft hem tot overgave te over reden natuurlijk geweigerd Vertoonen de Transvaalsche Boeren weinig neiging om aan Kitchener's pro clamatie gehoor te geven, de Vrystater» doen het evenmin. De correspondent van de Daily News" te Bloemfontein verze kert, dat, terwijl er nog slechts weinig® dagen overblijven om de uitwerking der proclamatie te beoordeelen, er tot nu to® geen aanwijzingen van een algemeene over gave zyn geweest. De Engelsche colonne'® op marsch kunnen geen verschil ontdekken in de manier, waarop de Boeren tegenstaat, bieden. LONDEN, 11 Sept. De Daily Mail" is ontevreden over de laatste berichten van Kitchener, omdat daaruit blijkt dat hg slechts weinig geweren heeft genomen. »De Morning Leader" wyst er op dat het aantal Boeren die zich overgaven kleiner is dan de derde week van Augustus. KAAPSTAD, 10 Sept. Cloete, de magi straat van Steytlerville, die vijftien dagen krygsgevangen is geweest by Scheepers, ii losgelaten en hier aangekomen. Hij verteld® aan onzen vertegenwoordiger, dat het com mando uit ongeveer 300, hoofdzakelijk jonge rebellen, bestaat. Scheepers bracht alechbé 70 man mede uit de Oranjerivier-kolonie, allen goed gekleed, uitgerust en gevoed, flink bereden en met reservepaarden. Het commando bad geen transport-of pakpaar den, daar het uitsluitend van het land leef de, met elke boerderij voeling houdende eu alles wat het noodig had plunderende. Scheepers had bevel gegeven do hoeven t® verwoesten van alle mannen van wie be kend was dat zy by de bereden politie vau het district dienden. De Boeren gaven aan de bewoners verlof hun beddegoed weg-t® halen eu staken dan de perceelen in brand. Scheepers ontving door middel van eed parlementair Kitchener's proclamatie hg FEUILLETON. 6) Zonder zich om te keoren of zijn werk te staken, zeide Mitchol kalm ,Er zit geen geld in dat vest, mr. Barnes.» «Wat wilt go daarmee zeggen?" antr woordde Barnes toornig, terwyl hij zijn hand terugtrok. «Dat u vergeet op to merken, dat ik voor een spiegel sta, mr. Barnes.» «Uit uwe woorden zou men kunnen afleiden, dat ge dacht, dat 't myn plan was u te bestelen." «Zéé dat spijt me, maar ik zou u aan raden, dergelijke handgrepen na te laten. Als ik een heer in myn slaapkamer ontvang, ver wacht ik niet, dat hy achter myn rug myne kleeren doorsnuffelt.' «Neem u in acht, mijnheer Mitchel, u spreekt met een detective, en als ik myn hand naar uw vest uitgestrekt heb, was dat niet met de bedoeling om u te beBtelen dat weet u zeer goed „Zeker weet ik dat en wat ik nog meer weet, en wel zeer precies, wat uwe bedoeling wèl was.» .«Ik begryp u niet.» ,U wildet de knoopen van mijn vest be- kyken.» Barnes was overbluft, doch liet het niet merken. »U weet,' zeide hy, «dat ik uw gesprek in den trein afgeluisterd heb, en er daarin sprake was van een eigenaardig soort knoopen, een garnituur van vyf stuks, en «Pardon, ik sprak van zes stuks niet van vyf!» Wederom was het hem mislukt don man de val te krygen. Barnes had met opzet van vijf knoopen gesprokon, in de hoop, dat Mitchel zich die onjuistheid ten nutte zon maken en ovenals hy vyf als 't oorspronke lijke aantal der knoopen zou aangeven, om niet verplicht to zyn het gemis van den zesden, dien Barnes in zyn zak had, te ver klaren, ,Ooh ja, juist, u hebt zes gezegd, nu her inner ik het my, en u zult mijne nieuws gierigheid wel begrijpelijk vinden, daar ik toGh wonschte, ze ze, welnu, by voorkor mende gelegenheid te herkennen.» «Een zeer prijzenswaardig voornemen, myn waarde heer Barnes, maar waarom verzocht u me niet do knoopen te mogen zion we zyn immers goede bekenden." ,Ja, daar hebt u geljjk in,» „Daar ligt het vest, zooals u weet; kijk het maar eens op uw gemak na." Barnes greep het vest en was er vorbaasd over zes knoopen te vinden, drie met de buste van Julia en drie met die van Romeo, maar hy was toch tevreden met de zekerheid, dat ze precies gelyk waren aan dien, wulken hy in zijn zak had, en de zoo voorzichtige Mit chel kon wel gelogen hebbeD, dat het garni tuur uit zes knoopen beBtond, terwyl er wer kelijk zeven waren. «Ze zijn zeer fraai, mr. Mitchel,» zeidp Barnes, „en uniek in hun soort; zeg my eens: hebt ge ze opzettelijk voor u zelf laten verr vaardigen «Zoo is het om aan de gril van eene dame te voldoen; ik was niet...» „Verduiveld,* heraam Barnes, «deze Romeo- koppen zyn portretten van u-zelf en ljjken goed.» ,Ja, en de andere stellen Julia voqr-.» De aanblik dezer knoopen schjjnt u zenuw achtig to maken, mr. Barnes, maar komaan, vertel me nu eens de reden van uw bezoek.» «Goed, mr. Mitchel, maar woes zoo goed mij eerst eene vraag te beantwoorden, en overweeg uw antwoord rijpelykhoeveel knoopen zijn voor het garnituur vervaar digd i/Zeven,antwoordje Mböhel, zoc* vlug, dat Barnes verwonderd herhaalde .Zeven en daar straks zeidet gy zes Ik weet precies wat ik gezegd heb, narao- lyk, dat bet garnituur uit zes stuks bestond toen hebt u mij gevraagd hoeveel er oor spronkelijk waren, en ik antwoordde: zeven. Is dat duidelyk «Dan is er dus één verloren geraakt?" «Toch Diet, ik weet waar die is,' maar vertel mo nu eindelyk eens, wat de reden van uw bezoek is.» «Welnu, dat zal ik u zeggen,» antwoordde de detective, die meende, nn zyn hoogsten troef te knnnen uitspelen ik vond den zeven den knoop op do plaats, waar een afschuwe- lijken misdaad gepleegd is!» Als Barnes verwacht had, dat Mitchel, bij h6t vernemen van dit bbricht van schrik in een zou krimpen, sidderen en zich aanstellen als een gewoon misdadiger, die tegenover een verpletterend bewys zijner schulj gesteld wordt, dan moest by wel zeer teleurgesteld zyn, ofschoon hij wel had kunnen vermoeden, dat een zoo volleerde komediespeler ziob niet zoo spoedig bjoot zou geven. Belangstelling, doch meer niet, was op Mitchel's gelaat te lezen, toen hy opstond en naar Barnes toe liep, zeggende «Hebt ge dien knoop by u en mag ik dien bekyken Barnes aarzelde een oogenblik, doch voldeed aan dit verzoek, Mitchel bekeek den knoop zeer nauwkeu rig en met een kennersblik. ,Wat zou u wel zeggen, mr. Barnes, als ik weigerde u den knoop terug te geven .Dan zou ik trachten dien met geweld terug te krijgpn.' «juist, zoo zou het in eeq molo*draraa gaan, tot groot vermaak yan het publiek in den engelenbak, maar in het werkelyke leven gaat het anders toe en ik geef u het ding doodeenvoudig terug,* zeide Mitchel, terwyl hy Barnes den knoop terug gaf, „ikgnnhem u, hij behoort niet tot myn garnituur.» «Niet tot uw garnituur?" herhaalde Barnes. «Noen het spjjt me, dat ik n deze teleur stelling niet besparen kan, maar zooals ik u zeide, bestond het garnituur oorspronkelijk uit zeven stukszes zyn er aan myn vest, do zevende, mot den kop van Shakespeare er in gesneden, draagt myn vriendin als broche.» •Maar verklaar mij dan de daadzaak, dat de knoop, dien ik vond, het portret van uwe vriendin voorstelt, evenals die aan uw vest.» .Mijn beste mynhcer Barnes, daar ben ik geenszins toe verplicht; dat is uw zaa^ .Wat zoudt ge er dan wel vqn zeggen, als ik u onmiddellijk in arrest nqra en de jury liet beslissen of die knoop oorspronkelijk tot qw garnituur hohoord haj of niet Dat zou me natyurlyk zeer onaangenaam zyn, maar iedereen staat er bloot aan, om door een onhandigen detective gearresteerd te wordennu, wordt maar niet boosik bedool u niet, want ik weet, dat u veel te verstandig zyt om my te arresteeren.» .Waarom «In de eerste plaats, daar ge zeer positief overtuigd zijt, dat ik niet zal vluehten, aan gezien my dat niets zou baton, ton tweede, omdat ik alles, wat door mjj beweerd is, ge-, makkelijk bewyzen kan." „Dan heb ik nog één verzoek, namelijk, dat ge my don zevenden knoop, of beter gezegd de broche, laat aion,« hernam Barnes opstaande. «Daarmede verlangt u zeer veel, doch ik wil het op ééno conditie doen, maar bedenk u wel, voor ge die aanneemt, namelyk dat de dame, die de broche bezit, niet het allerminste in deze zaak lastig gevallen zal worden. Neemt u dat aan, dan zal ik u tot haar brengen.' «Ik beloof n dat op eerewoord.' „Goed, kom mo dan precies om twaalf uur afhalen, dan gaan we er heen.» V. De tweede verdieping van het huis, dat in ons verhaal zulk een gewichtige rol speelt, bewoonde mevrouw Remsen, met fiaye twee bevallige dochters Emilie enDora; mevrouw Remsen behoorde tot cfen deftigsten stand en was zeer vermogend. Emilip was zes-en-twintig jaar oud eu vor- v?ei£te de algemeene bewondering met hare prachtige tajlle en schoone, hoowol niet geheel regelmatige gelaatstrekken, Haar engagement met Mitchel had groot opzien gehaard, daar het met ongewonen spoed tot stand was gekomen. Ook Mitohel behoorde tot de bpste kringen, wanrin hy echter een Dienwe verscbyniDg waB. Wie en wat is hy vroeg men, maar niemand kon die vraag beantwoorden, doch hij kwam uit de zuidelijke staten dat was eene voldoende introductie. Mevrouw Remsen had zich eerst tegen Emilio's engagement verzet, doch het meisje bezat zulk eene vaste wilskracht, dat zo all® tegenstand wist te overwinnen. Een bepaald contrast met hare xnster was de zeventienjarige Dora, een eenvoudig, lief- tallig, volgzaam en daarby zeer sehoon meisje. Dos morgens op don dag, dat Barnes een bezoek aan Mitchel hraoht, zaten de beid® dames in de prachtig gemeubelde salon hurér woning. «Weet je waaraan ik in allen ernst dacht?» vroeg Dora, „Jy in ernst?» antwoordde Emilie lachend, «je kunt niet ernstig zijn, kleine ondongd, al geef je alle moeite daartoe." «Denk je dat Luister eensik zal Bob verzoeken.» «Bob «Ach ja, mr, Mitchol. Ik heb hem gisteren gezegd, dat ik hem voortaan Bob zal noemen, en da.t vond hy goed, welnu, hy beloofde me, dat hij my mee zon nemeD, als gy beiden weer naar de coraedie gaat." •Nu, daar heb ik niets tegen, zusjeliefik gun je dat pleizier van harte.» Maar dan heb ik je nog iets toe te ver trouwen verbeeld jeik heb een heer ver zocht hier eene visite te maken.» «Is dat alles?' vroeg Emilie lachend, «waar heb je dat exemplaar opgedoken?» ,Ik heb hem bij verschillende familie® ont moet en den laatsten keer vroeg hy mij verlot om hier eene visite te maken, wat ik hem toestond.' Hoe is zyn naam «Alphonso Thauret." «Een Franschman „Ja, maar aan zyn accent hoort men het nauwelyka.» (Wordt vervolgd.) 4

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1