KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder9 Texel en Wieringen, Waarschuwing. Slim tegen slim. No. 2986 Zaterdag 28 September 1901. 29ste Jaargang. Bureau Zoidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 69. Projectielen, scherven, banden, looden kogels, enz., welke gevonden worden op de zandplaat ONRUST, op de Texel- sche kust of uit zee worden opgevischt, zijn 's Rijks eigendom; hij, die zich deze voorwerpen toeeigent, is derhalve strafbaar volgens de wet. Het oprapen en vervoeren van geladen niet gesprongen projectielen is levensgevaar lijk, ook voor de omgeving van hem, die zulks verricht. De KolonelCommandeerende Officier van het ie Regiment Vesting-Artillerie, J. J. DE GREVE. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 3de kwartaal 1901 te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór 5 Oct., zullende anders daar over met 5 cents verhooging per po9t worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, Ct. beplakt te worden. KALENDER DER WEEK. SEPTEMBER, Herfstmaand, 80 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 58 m. Onderg. 5 u. 42 m. Zondag 29 Maandag 30 OCTOBEB, Wijnmaand 81 dagen. Dinsdag 1 Woensdag 2 Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 Laatste Kwartier. lilt het Buitenland. Bij den aanvang Tan het zomerseizoen in Zuid-Afrika ziet het er daar voor de Engel- schen in het geheel niet bemoedigend nit. Door den minister van Oorlog in Engeland werd onlangs in het Lagerhuis, by de indie ning der leger-begrooting, de toezegging ge daan, dat vóór October van dit jaar de Eng. strijdmacht daarginds belangrijk zon zyn ver minderd, en dat de uitgaven van het leger weldra tot het gewone bedrag zouden zijn teruggebracht. Daarvan komt dus werd dezer dagen door een Engelsch berichtgever «eer juist en openhartig opgemerkt blijk baar heel weinig tot vervulling. Men doet steeds alle moeite, om nieuwe troepen voor Znid-Afrika te werven, ten einde den oorlog zoo spoedig mogelijk uit te vechten, doch de uitslag der aangewende pogingen is verre van schitterend. En in plaats van te ver minderen, gaan de oorlogsuitgaven nog altjjd voort; ze dreigen zelfs te zullen toenemen. Officieel dus van regeeringswege wordt erkend, dat men in gebreke moet blijven, ora geschikte, terstond bruikbare soldaten nit te zenden voor het oorlogsbedrijf in een zeer uitgestrekt land, waarbij het hoofdzakelijk op eene grooto mate van activiteit aankomt. De militairen, die er zijn, zyn zoo jammerlijk uitgeput, dat zjj met geen mogelijkheid kun nen volbrengen, wat door hunne bevelhebbers van hen geëischt wordt. Hier komt nog by, dat de Eagelache minister van Oorlog geen troepen meer durft uitzenden, omdat het eigen land al te zeer van militaire macht zou worden ontbloot. Door het departement van Oorlog te Londen wordt erkend, dat het wélgezind is, om aan de dringende aanvragen van Lord Kitchener om versche troepen te voldoen, doch dat daarvan in het moederland geen voorraad meer is, en by gebrek aan de noo- dige soldaten, worden de Engelsche leger korpsen in de Kaapkolonie thans met matrozen aangevuld. Met de burgerlijke vryheid ziet het er, volgens de jongste berichten van daar, in de Kaapkolonie droevig uit, nu er in eenige districten door de Engelschen de krijgswet in toepassing is gebracht. Wanneer een inge zetene niet behoort tot het soort Engelsche onderdanen, naar het hart der overheid, dan is hij volstrekt niet zeker, dat hij met rust zal worden gelaten. Zonder zich bewust te zyn, iets te hebben misdaan, worden vaak manneD, bij 10 of 20 tallen tegelyk, gevangen gezet of gedeporteerd. Van gelijkheid voor de wet vau alle in de kolonie woonachtige Engelsche onderdanen is geen sprake meer. Vele personen worden in de steden gearresteerd, terwyl van hunne landhoeven het vee wordt gestolen. lederen dag moet men zich by de overheid melden 't waarom daarvan wordt niet medegedeeld. Wellicht wordt dit verordond tengevolge van oen gerucht, dat men min of meer op de hand der Boeren is. De Engelsche troepen behan delen Hollanders, over wier landhoeven ze trekken, als rebellen zy vernielen de eigen dommen, stelen het vee, en dryven hunne paarden over bebouwde velden, zonder er aan te denken, dat den benadeelde vergoeding van schade toekomt. Tot dienstneming by de stads wachten worde mon onverbiddelijk gedwongen. Jonge mannen, die zulks durven weigeren, worden in de gevangenis geworpea en ge houden. De Engelsche bevelhebbers verklaren in de daartoe bijeengeroepen vergaderingen, dat gezonde mannen, die zich niet voor de stadswachten aanmelden, als rebellen zullen worden beschouwd en behandeld. Een klacht over zulk eene bejegening, tot het ministerie te Kaapstad gericht, bleef zonder eenig gevolg. Een voormalig Parlementslid in de Kaapkolonie kreeg op een keer aanzegging, dat by eene boete van 50 pd. sterl. zou moeten betalen, wanneer hy opnieuw aanleiding gaf tot eenige klacht. Wat was door dezen man misdreven Niets j maar zijne dochter had, zonder er by te denken, in haars vaders hnis het Trans- vaalsche volkslied geneuried. De vader werd later, met nog eenige andere aanzienlijke bur gers, gevangcu genomen, en na een paar dagen gedeporteerd. De censuur op zulke nieuwsbladen, die niet in alles loven en prijzen, wat door de Engel-' schen wordt verricht, is ondragelijk streng. By de deportatie vaH vrouwen gebeuren de ergerlijkste dingen, die de opvatting wettigen, dat Engeland er op uit is aan de uitbreiding van het Hollandsche ras paal en perk te stellen. We merkten in den aanvang op, dat het er in de Kaapkolonie thans treurig uitziet. Dit wordt zelfs door de Engelsche bladen erkend, die verzekeren, dat het land zoo goed als fcitelyk in opstand is. Voor eenige districten is de krijgswet afgekondigd, en waarschijnlijk zal Lord Miluer spoedig hebben uittemaken, of die wet in de geheele kolonie toepassing moet vinden. De stads wacht te Kaapstad heeft dezer dagen bevel ontvangen hare geweren en ammunitie inte- leveren men gelooft, dat zulks geschiedt om dat de militaire autoriteiten, met het oog op de uitbreiding van den opstand, het minder goed achten, vuurwapenen te laten in handen van menschen, die door de Engelschen vol strekt niet te vertrouwen zyn. Schitterend is op die wyze de, toestand in de Kaapkolonie niet. Gemeenteraad van Helder. ZITTING van Woensdag 25 Sept. 1901- Voorzitter de heer Van Steijn, Burge meester. Tegenwoordig zyn 18 ledenafwezig de heeren Van Twisk, Staalman en Viejou, de eerste met kennisgeving van verhindering. Nadat de vergadering is geopend en de notulen der vorige zitting zijn gelezen, ge schiedt mededeeling van do volgende Ingekomen stukken 1. Een adres van den Ned. R. K. Volksbond verzoekende voor zyn cursus in het bouwkundig- en machine-tee kenen een subsidie van f 150. Zal bij de begrooting behandeld worden. 2. Een adres van do afd. Hel der van den Bond van Ned. O o- derwyzers, waarin verzocht wordt met het oog op de verhoogde Rijkssubsidie een billijke regeling der onderwyzors-jaarwedden vast te stellen. 3. Een adres van de afd. Hel der I van 't Ned. Onder w. Genoot schap van dezelfde strekking als 't boven staande. Beide verzoekschriften worden om advies in banden van B. en W. gesteld. 4. Een adres van deonderwy- zeressen aan school 8, verzoekende verhooging van salarissen voor 't geven van onderwijs in de nuttige handwerken. Wordt in handen van B en W. gesteld. 5. Een adres van do kommie zen by de belastingen, waarin ver hooging hunner jaarwedden wordt verzocht. Zal bij de begrooting worden behandeld. 6. Een mededeeling van het Bestuur van den Hoofdcursus, dat art. 8 van 't reglement is gewijzigd en aan dat art. en 3e lid is toegevoegd, luiden de: Het ontslag van een leeraar geschiedt in overleg met de overige leeraren, die aan den cursus verbonden zyn. Wordt voor ken nisgeving aangenomen. 7. Een adres van den heer T. van Heusden, verzoekende om aan school 7b te worden aangesteld als onderwij zer met verplichte hoofdacte. Wordt even als het adres van den heer S. Gazan, dat de vorige zitting inkwam, om advies in han den van B. en W. gesteld. De Voorzitter belooft op een vraag van den heer Jaring, dat dit advies do volgende vergadering ter tafel zal komen. 8. Een kennisgeving, dat van den heer Korver een concept-pensioenver- ordening is ingekomen. Zal voor de leden ter inzage worden gelegd. 9. Een verzoek van de bewo nersder Plantsoenstraat om rio- lèéring der straat. Wordt in handen van B. en W. gesteld. 10. Een kennisgeving, dat van de benoemde commissie tot onderzoek der in gediende verordening van den Hoofdei, om slag een andere concept-verordening is in gediend. Wordt om advies in handen van B. en W. gesteld. 11. Missive's van Ged. Staten, behelzende bericht, dat de op 3 Sept. 1.1. vastge stelde politieverordening is ontvangen b. goedkeuring van de verordening op de heffing van rechten op bet tydelijk in ge bruik nemen van gemeente-gronden c. goedkeuring der verordening regelende de jaarwedden van de leeraren der burger avondschool d. beslissingen genomen omtrent reclames van den hoofdelyken omslag van onderschei dene personen. 12. Een brief van den heer Dr. J. Nord, verzoekende wegens vertrek naar elders ontslag als lid van de commissie van toezicht op 't middelbaar onderwijs. Wordt onder dankzegging voor de verleende diensten eervol verleend. 18. Een voorstel van B. en W., om, naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten, de verordening betreffende de invordering van schoolgeld op de burger avondschool eenigszins le wyzigen, art. 2 te doen vervallen en daarvoor te lezen: fDe invordering der schoolgelden zal geschieden overeenkomstig art. 258—262 der gemeente wet en dat, waar zulks niet mocht baten de toegang tot de school kan ontzegd worden. Met algemeens stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Suppletoire begrooting 1901. Ter behandeling wordt gesteld een inge diende suppletoire begrooting dienst 1901. De heer Korver maakt bezwaar tegen den post van f21000 voor verbetering van de waterleiding. Wordt deze som toegestaan, dan is aan B. en W. een blanco crediet ver leend en kunnen zy alle uitgaven op de wa terleiding betrekking hebbende doen, zonder den Raad gehoord te hebben. Dit acht hij niet weDBchelyk en stelt daarom voor deze som op den post onvoorziene uitgaven over te brengen. De Voorzitter zegt, dat zulks niet mogelyk, dat het geen nieuwen post ia en deze ook zoo luidde op de begrooting. De heer Korver betwist de onmogelykhcid en wenscht, dat geen uitgaven geschieden zonder den Raad geraadpleegd te hebben. De Voorzitter antwoordt, dat by de rekening later bezwaren ingebracht kunnen worden en dat B. en W. voor alle uitgaven verantwoor- delijk zyn. De heer Do Ven gaat gedeel telijk met den Voorzitter, gedeeltelyk met den heer Korver mede, daarom zou hij den post met f 20000 willen verminde ren en f 1000 ter beschikking laten van B. en W. Do Voorzitter acht ook dit on uitvoerbaar en betwyfelt of Ged. Staten zulks zouden goedkeuren. De beer Over Linden zegt, dat aan bedoelden post geen andere bestemming mag gegeven worden en de leden niet in de bevoegdheid van B. en W. mogen treden. De hr. v. Neck verdedigt even eens den voorgc8teIden post en meent, dat B. en W. niet elk oogenblik voor iedere ver betering of verandering toestemming kunnen vragen. De heer Korver zegt nogmaals een gedetailleerde begrooting te verlangen en blijft zijn voorstel bandhaven, om do som op den post onvoorziene uitgaven over te brengen. De heer Jaring doet een 2e voorstel, om f5000 op den post te bandhaven voor dage- lyksche uitgaven en het overige over te bren gen op onvoorziene uitgaven. Ook dit voorstel wordt door den Voorzitter bestreden, hetwelk niettemin met 11 tegen 7 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Breda, Korver, Kramer, Van Neck, Over de Linden, Sevenhuysen en Ver- faille. Het voorstel Korver is hierdoor vervallen. Verder heeft niemand iets meer op de bcgrootiug aan te merken, zoodat zij ontvangst en uitgaaf vastgestold wordt tot een bedrag van f32926,03. Burgeravondschool. Ter tafel komt een voorstel van B. en W. tot wijziging van 't besluit, omtrent het aantal leeraren aan do burgeravondschool. Wegens het aantal en de capaciteiten der aangenomen leerlingen stellen B. en W. voor: in plaats van één twee leeraren voor wiskunde te be noemen, elk met 9 lesuren per week, tegen salaris van f270.voor do Nederland- sche taal niet dén, maar twee leeraren aan te stellon, ieder met 5 lesuren per week tegen f150.'sjaars, en aan een der as- sisten t-leeraven in 't lynteekenen 10 uur in plaats van 8 nur per week 't geven van on- derwijs op te dragen. De heer Korver meent, dat het onderwijs weinig tot zyn recht zal komen, wanneer slechts 5 uur les in Ned. taal wordt gegeven en ook voor het vaktee- kenen zijn te weinig uren uitgetrokken. In Alkmaar wordt in genoemde vakken dan ook meer uren onderwys gegeven. Hy vreest, dat men spoedig tot uitbreiding van personeel zal moeten overgaan en dit voor de gemeente een kostbare zaak wordt, als de salarissen op den vastgestelden voet moeten vastgestold worden. Hij doet daarom het voorstel de leeraren aan te Btellen zonder vooraf te be palen, hoeveel uren zij les moeten geven, maar de regeling daarvan over te laten aan "1. en W. in overleg met den directeur der school. I)e Voorzitter zegt, dat de zaak is geregeld met den vroegeren directeur der «burgeravondschool van Alkmaar, die thans inspecteur is en hy dus niet verder antwoor den wil. Het voorstel van den hr. Korver wordt daarop verworpen. Alleen de voorstel ler en de heer Verfaille stemden vóór. Nadat men nog heeft bepaald, dat de be noemingen 1 Oct. a.s. ingaan en voor een jaar geschieden, gaat men over tot de benoe mingen. Als leeraar in de natuur- en werktuigkunde wordt gekozen de heer A. Kylstra met 14, als leeraren in de wiskuode de heeren W. Westendorp met 11 en C. Smit met 11, als leeraren in de Ned. taal J. G. Schwantje met 16 en A. H. de Carpentier (by 2e stem ming) met 13, als leeraar in het handteeko- nen de heer A. F. de Graaf mat 15, als aasistent-leeraren in 't lijnteekenen de heeren T. C. G. Moorman (buiten de voordracht) met 15, B. A. Adriaanse (buiten de voordracht) met 10 en J. K. Labout met 17 stemmen. Na afloop dezer stemmingen vraagt de heer Korver hoe art. 36 der wet op 't middelbaar onderwijs, dat de gemeente de verplichting oplegt om do bijdrage voor het pensioenfonds te storten voor de leeraren, uitgevoerd moet worden. De Voorzitter antwoordt, dat hij geen les geeft in de wet op het middelbaar onderwys, waarop de heer Korver heftig repliceert: ik dank u voor uw onbescheiden antwoord, maar dit blameert u meer dan my. Na nog eenige minder liefelijke woorden ii deze intermezzo geëindigd en komt aan de orde de benoemiug van een lid voor de Commissie voor de gemeente-reiniging. Deze benoeming is wegens het aftreden van den heer Terra ais raadslid noodig geworden. Met 12 stemmen wordt de heer Terra weder opnieuw benoemd, die zich de keuze laat welgevallen. Rondvraag. De heer Hartsinck vestigt de aandacht op de slechte bestrating van de Vischstraat en op de Bloot, die men tusschen de Vischstraat en de vischdrogcrij vindt. De Voorzitter zal daarin zoo mogelyk verbetering doen aan brengen. De heer Kuiper verzoekt de lantaarn in Weezenstraat by de Californiestraat als waak- lantaarn te bezigen. De Voorzitter belooft, wanneer hy niet onbillijk wordt tegen anderen, hieraan te zullen voldoen. De heer Terra vraagt, en wordt daarin door den heer de Ven gesteund, ook des avonds gelegenheid aan de leden te geven de stuk ken, die ter visie liggen, te kunnen inzien. De Voorzitter heeft daartegen wel eenig be zwaar en noemt het te voel gevergd, maar hij wil den leden wel gelegenheid geven, als zij vooraf daarvan kennis geven. Do heer Krijnen brengt in 't midden, dat hy op het bouwplan van de nieuwe school heeft opgemerkt, dat de privaatinrichting rechtstreeks op de gangen nitkomt, waar weinig of geen ventilatie is. Door de pri vaten een weinig achter uit te bouwen, het welk met weinig kosten kan geschieden, brongt men een groote verbetering aan. De Voor zitter zal onderzoeken, of dit is te veranderen. Hierna niemand meer hot woord verlau- gende, wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat de Raad over in geheime zitting tot onderzoek van eenige reclames tegen den aanslag in fl,en hoofdelyken omslag. II IE U ST1J l»fti\ V HELDER, 27 September 1901. Een tweejarig verlof naar Europa is wegens ziekte verleend aan den heer C. Maas, gezaghebber bij de gouvernement- marine in Nederl. Oost-Indië, - De spoorweg Helder-Alkmaar krijgt een verbindingslijn in de richting Broek op Langedyk. De aanbesteding der uitvoe ring zal op 7 Ootober a.s. plaats hebben. De raming bedraagt f 76.700. Tweede Kamer. In de zitting van jl. Dinsdag is bet ontwerp-antwoord op de Troonrede in be handeling genomen. Bij de beraadslaging werd o. a. door den heer Helsdingen bet woord gevoerd, en gewezen op de armoe de en het lijden van de niet bezittende burgers des lauds, in tegenstelling van de verzekering in de Troonrede, dat de bin- nenlandsche toestand gunstig is. Door den beer vau Kol werd gesproken over het heerscbende gebrek in Nederlandsch Oo3t- Indië en over de onrechtvaardigheid van den Atjeh-oorlog. De beer Verheij besprak bet ontbreken in de Troonrede van eenige mededeeling of betuiging der regeering in zake den oorlog in Zuid-Afrika. De mini ster Kuyper beantwoordde de verschillende sprekers, en gaf o.a omtrent bet niet noemen van den Zuid-Afrikaanscben oor log te kennen, dat over dit onderwerp niets was gezegd, omdat de regeering niet in de mogelijkheid verkeert, tot daden te kunnen overgaan. Zwijgen werd daarom beter geacht. De overige sprekers drukten als hunne meening uit, dat de politiek der regeeriDg beter kan worden besproken bij de aanstaande behandeling der taats- begrooting, waaraan dan nog eene schrif telijke wisseling van gedachten kan voor afgaan, dan bij bet adreB-debat, 't welk slechts nutteloos tijdverlies zou veroorza ken. Behalve de vijf aanwezigen, die tot de sociaal-democratische party bebooren, stemden alle leden vóór de aanneming van 't adres van antwoord, dat den volgenden dag op de gebruikelijke wyze aan Hare Majesteit de Koningin wordt aangeboden. Djambi. De correspondent van de »N. R. Ct." te Bataria seint, onder dagteekenng van 24 Sept. Den 21 sten dezer vertrok overste Cris- tan van Tiga Doesoen en nam Loeboe Gresam, den zetel vau den opstand. Aan onze zyde werden 1 mindere gedood en 5 gewond. De vijand liet 20 dooden achter. Vele hoofden gaven ziob over. Een treurig ongeval. Men meldt uit Maastricht >De manoeuvres hebben een treurigen afloop gehad, Jhr. P. W. A. baron van Asbeck, kapitein by den generalen staf, toegevoegd aan den command. van de stelling van Amsterdam, maakte met de Duitsche, Russische en Fransche officieren, die de ma noeuvres by woonden, per automobiel een tocht naar Valkenberg. Daar reed het voer tuig tegen de steeuen poort, die den toe gang tot bet stadje vormt, met het treurig gevolg dat baron van Asbeck doodelyfe ge wond en de met hem reizende officieren min of meer ernstig gekwetst werden. >Nader verneemt men dat baron Van Asbeck stervende is. Hij kreeg een schedel breuk. De Duitsche officier is zwaar ge kwetst, even als de chauffeur. De Belgische officier is licht gewond. De Fransche en Russische officieren maakten den tocht niet mede. Het ongeluk ontstond door het ry- den tegen de steenen poort". - Het is nu zeker dat ook te Marken een Visscbery-Scbool geopend wordt. Te Urk is overleden de 92-jarigen oud-strijder G. Bakker, de laatste op het eiland, die niet alleen den Tiendaagschen1 Veldtocht medemaakte, maar ook een der verdedigers was van de Citadel v. Antwerpen. Koningin Margaretha op Marken, 't Is Yoor het eerst, dat koningin Mar garetha na den dood van koning Hum- bert, zich weer op reis heeft begeven en ook voor de eerste maal dat ons land door haar bezocht wordt. Gelijk men weet, kwam Hare Majesteit Zaterdagavond in Amsterdam. Zondagmor gen begaf zij zich eerst ter kerke. Na vervolgens een rijtoer door de stad gemaakt te hebben, keerde zy te 11 uur in Hotel de 1'Europe" terug, om te half een, na het lunch gebruikt te hebben, uit te rijden naar de gereedliggende exprei boot van de firma Goedkoop, ten einde een bezoek aan het eiland Marken te brengen. Te Broek in Waterland werd vastge- meerd. Bij het doorwandelen van dit plaat je, waarvan de spreekwoordelijke zindelijk heid spoedig werd opgemerkt, bracht men een bezoek aan de model-boerderij van den heer J. Dekker. Bij den antiquair P. Hei- loo kocht H. M. een trekpot, een kop en schotel en eenige prentbriefkaarten van Broek. Verder stoomende bereikte men te half- vier Monnikkendam. Na een kort opont houd hier, waarbij de oude toren der Her- Tormde kerk nogal de aandacht trok, maak te men, zich zeilree voor het zeetochtje, naar Marken. De wed. Altena, wier huis bezocht werd, toonde der Koningin waar men de kleine Markertjes laat slapen, n.1. onder in de bedstee, terwyl men, wanneer het water een paar voeten in huis staat, de klein tjes boven in de bedstee een plaatsje weet in te ruimen. De vele eeuwenoude familie-kleeding- stukken trokken zeer de aandacht. Ook het jonge echtpaar Peerenboom, dat bij het bezoek aan Marken van onze Koningin-Moeder op 8 Juli 11. aau H. M. in bruidstoilet werd voorgesteld en Dirk Peereboom, de Koninginne schipper van de vlootrevue, werden thans door de konin gin-moeder van Italië met een bezoek ver eerd. De schat van antiquiteiten en curi ositeiten werd nauwkeurig bezichtigd en bewonderd. De zaak Ter Laan. Men schrijft uit Delft Op grond van by den heer Ter Laan ingewonnen inlichtingen kannen wij mede- deelen, dat deze, nu de tusschenkomst van Ged. Staten tot geen voor hem gunstig resultaat heeft geleid, zich thans gewend heeft tot den minister van binnenlandsche zaken, teneinde diens meening te vernemen wat hem te doen staat. De heer Ter Laan denkt er niet aan ontslag als hoofd der school te nemen zoolang niet alles door hem beproefd is om tot een verlof of tot eene andere, in zijne oogen redelijke oplossiug te komen, hetzij deze door den gemeenteraad of door de Tweede Kamer wordt getroffen. Hy wenscht als hoofd der school behouden te blijven, zij het dan ook dat hy voor het klassicaal onderwijs een plaatsvervanger stelt, en zyn standpunt is, dat ten slotte de een of' andere regeling wel te treffen zal zyn. FEUILLETON. 10) tUwe onverschillige brutaliteit zal u in dit geval niet helpen dit zyn de gestolen edel gesteenten." «Zoo, wel komaan Hebt u dat zooeven ontdekt, evenzoo als u den dief ontdekt hebt, eenvoudig door er naar te kyken?* Mitchel sprak deze woorden op den larcaa- tischen toon uit, welke den detective reeds zoq dikwijls boos gemaakt had. ,Laat toch die flauwe aardigheden achter wege," zeide Barnes ernstig, ik heb eene beschrijving van de gestolen edelgesteenten, die volkomen overeenstemt met deze, en wat meer beteekentde lyst in uw taschje is een afschrift van die, welke ik in myn zak heb.* ,Zóó? Dan verlaten wjj het gebied der vermoedens, en komon op dat der tastbare leiten «Geeft uwe zoo vruchtbare verbeeldings kracht od vindingryke geest n geene ver klaring van deze zonderlinge overeenstem ming?» ,IJ is onrechtvaardig tegen my, mr. Barnes, historietjes bedenken laat ik aan arme stak- kers over, die zich daardoor in een net van leugens wikkelen, om hnnne straf te ontgaan, maar er ten slotte zelf in verward raken. Ik daarentegen volg den regel, M niet te ant woorden, öf de waarheid te zeggen. In de aanhangige zaak komen my sommige punten «ven raadselachtig voor als u, o.a. hoe komt u aan de beschrijving van edelgesteenten, die my toebehooren •Hier is die lijst," zeide Barnes. Mitchel bekeek die nauwlettend. Inhoud en Bchrift stemden volkomen overeen. «Welke gevolgtrekking maaktu daaruit, mr. Barnes?» «Dat zal ik n zeggen mynheer ik vond de lyst der gestolen edelgesteenten in een japon, die Rose Mitchel toebehoorde.' «Wat U wilt toch niet zeggen, dat zij de bestolen dame was?' Do onverholen verbazing, die op Mitchers gelaat te lezen was, bracht Barnes eenigszins in do warals hy dat werkelyk niet wist, werd de zaak nog raadselachtiger. Wilt gy beweren, dat niet geweten te hebben Hoe zou ik dat weten?' Eenige oogenblikken zaten de beide mannen zwijgend voor ziob te kyken. Mr. Mitchel,* zeide Barnes eindelijk op stroeven toon, «ik ben helaas in de pyalyke noodzakelijkheid u in arrest to nemen." «Op grond van welke aanklacht?» Op grond van de beschuldiging edelge steenten ontvreemd en misschien Rose Mitchel vermoord te hebben.' Hebt n er haast mee om my naar-do ge vangenis te brengen zoo niet, veroorloof mij dan een paar vragen tot u to richten." •Toegestaaan." •U gelooft, dat deze de gestolen edelge steenten zyn, nietwaar Zonder eenigen twyfel!' Als ik u nu het tegendeel bewjjs, ziet u dan van myne arrestatie af?" «Met het grootste genoegen,* gaf Barnes ten antwoord, die overtuigd was, dat Mitchel zulk een bewys onmogelijk leveren kou.' 1 «Wel bedankt, want dan is myne vryheid verzekerd uit dankbaarheid voor uwe goed heid, beloof ik u myn krachtigen steun bij de opsporing van den moordenaar te verleenen.' Mitchel drukte nu op een electri*chen schel knop en eea oogenblik later kwam er een bediende der inrichting binnen. Verzoek mynheer Charles even hier te komen," zeide Mitchel. Mr. Charles, directeur der Garfields veilig heidskelder, trad kort daarna binnen. «Mr. Charles,» vroeg Mitchel, »zou hot mogelyk zyn, zonder uwe voorkennis en mede werking binnen dit gewelf te komen?" Volslagen onmogelijk, zoowel voor n als voor wien ook.* •U hebt myn sleutel in bewaring, niet waar Ja, mr. Mitchel." «Heb ik dien ooit van hier meegenomen •Nooit." «Beschouwt u het als mogelyk, dat ik een tweeden sleutel bezit, en ook zooder uw mede weten hier binnen zou kunnen gekomen zyn Volslagen onmogelijk.» «-Herinnert gy u nog, wanneer ik hier het laatst geweest ben Zeker, het was omstreeks 14 dagen vóór dat u naar Boston op reis ging.' «Zeer bedankt, rar. Charles, dat is alles wat ik weten wilde.' De directeur verwijderde zich nn. Ge ziet, mr. Barnes," zeide Mitchol glim lachend, i.dat ge u vergist hebt: de steenen zyn gisteren gestolen, en ik ben sedert 14 dagen niet hier geweest. Is u nu tevreden met dit bewijs ,Neen,« zeide Barnes, >dat ben ik niet als gy in staat zyt een diefstal in den trein te begaan, terwyl ik u bewaak en het ge- stolene zóó te verstoppen, dat niemand het vinden kan, zyt ge ook sluw genoeg om de steenen hier te brengen, zonder mr. Charles' medeweten. Ook kan mr. Charles door u omgekocht zyn." .Andere bewijzen verlangt u dus? Goed!' Mitchel haalde een pakje papieren voor den dag, en overhandigde het den detective. Het bestond uit een voor vyf jaar opgemaakte rekening, die eene nog nauwkeuriger om- schryving bevatte van do steenen in het taschje, en tevens eene kwitantie van het kantoor der inkomende rechten te New-York. «Die bewijzen zyn voldoende,* zeide Barnes, ,en ik zie vau uwe arrestatie af, maar ik zal de gelijkheid der beide beschrijvingen in ge dachte houden, evenzeer als de knoop met de camde.' Uit dankbaarheid, dat u mij niet arresteert, mr. Barnes, zal ik u een wenk geveu. De weddenschap met myn vriend ltaudolph werd gisterenmorgen, aldus den 2on December aan gegaan, en loopt den 2en Januari al. Als u nu tot de conclusie komt, dat ik aan de beide misdaden onschuldig ijben, zal u misschien op het denkbeeld komen, dat ik er nog een be gaan moet, en mij in het oog houden. Be grijpt u «Maak u daar niet ongerust over, mr. Mit chel, er bestaat weinig kans, dat ge uwe daad in dat tijdsverloop uitvoert, zonder dat ik het merk.» «Laten we nn over iets anders spreken, mr. Barnes; ziet u dezen grooten robijn (by haalde dien uit het taschje te voorschyD) ik ben van plan dien te laten monteeren en miss Ramsen cadeau te geven. Hoe zul men haar benijden 1* VII. Drie dagen later was Mitchel des ochtends juist opgestaan, toen hy bezoek kreeg van zyn vriend Randolph. Mitchel stak hem har telijk de hand toe, doch Randolph deed of hy het niet merkte. •Excuseer, Mitchel, ik kom over de wed denschap spreken, die ik zoo onvoorzichtig was mét u aan te gaan." Welnu, en verder?" Ik had nooit kunnen vermoeden, dat je zóóver zoudt gaan.» Hoever?' «Maar lees je dan geen couranten Neen, dat doe ik nooit.' «Mag ik u dan een voorlezen «Zeker, ik luister al.' Het artikel bevatte hetgeen den lezers reeds bekend is over het vinden van het lyk, en verder De lijkschouwing heeft gisteren plaats gehad. Uit het rapport van don bekenden detective Barnes bleek, dat de naam, dien de bestolene dame hem opgaf, Rose Mitchel was. Nu is gebleken, dat alle merken op het goed der vermoorde vrouw, uitgesneden zyn, zoodat naar alle waarschijnlijkheid die naam een gefingeerde was. Een zeer zonderlinge zaak kwam door eene mededeeling van den huisbewaarder aan het lichtRoso Mitchel was niet de hunrster van de woning, maar die was verhuurd aan den heer en movrouw Comstock, die tegenwoordig eene reis door Europa doen. Drie weken geleden had Rose Mitchel, op vertoon van eene schriftelijke machtiging, door mevronw Comstock onderteekend, haren intrek in de woning genomen. De huisbewaarder twijfelde niet aan de echtheid van dat geschrift, doch een familielid der Comstocks, die mevronw Comstock'8 handteekening goed kent, ver klaarde het voor valsch. De detective'a tasten, naar het schynt, nog in het duister. De reporter van de Newyork Herald heeft te New-haven eene hoogst gewiehtige ont dekking gedaande gestolen edelgesteenten zijn gevonden. De reporter deed onderzoek in een hotel, kort by het station gelegen, waar de oberkellner verklaarde, dat op den derden December des namiddags een heer, die zich zonderling aanstelde, hem een vreemd soortig reistaschje in bewaring gegeven had, met vorzeek het in de brandkast to bewaron. De politie-commissaris werd geroepen en het bleek edelgesteenten van groote waarde te bevatten. De naam Mitchol was op het taschje in vergulde letters gedrukt. De ober kellner herinnert zich het uitorljjk van den vreemdeling zeer precies en men hoopt hem te zullen vinden." Welnu, wat zegje daarvan, Mitchel?' Dat juist dit eene historie is, zooals men kans heeft alle dagen in de couranten ver meld te zien en daarom lees ik die niet." Wil je daarmee zeggen, dat dit bijzondere geval je niet interesseert?' „Waarom zou het dat? Omdat ik toevallig in den bowuston trein Zat en my op last van een onhandigen detective moest laten visiteeren?" Ik zou meenen, dat er nog andere redenen bestaan, die uwe belangstelling waard zyn. Ieder, die zijne vyf zinnen bij elkaar heeft en kennis van uwe weddenschap draagt moet inzien, dat jij daarbjj de hand in het spel hebt.* Waarbij? By den diefstal of by den moord (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1