KLEINE COURANT Waar!!! 't Vliegend Blaadje De blauwe Druif. voor HelderTexel en Wieringen. Slim tegen slim. Huiswerk. Pianino's te huur L. W. WIECANT, SALON Eenigst adres Winteraardappelen A. POSTMA, lilSOI 5E «ODES, Openin# ran het saisoen. P. J. ION-V, ALBERTS ALPHA MARGARINE vervangt Natuurboter, Hoofd-Eau-de-Cologne. No. 299? Zaterdag 19 October 1901. 29ste Jaargang. Bureau Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 59. KALENDER DER WEEK. OCTOBER, Wijnmaand 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 85 m. Onderg. 4 u. 54 m. Zondag 20 Eerste Kwart. Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 25 Zaterdag 26 Uit het Huitenland. Meermalen werd in ons overzicht der be langrijkste gebeurtenissen uit het buitenland reeds gewezen op de zeer groote financieële nadoelen, die het trotsche Engeland tengevolge van den langdurigen oorlog in Zuid-Afrika moet ondervinden Het oorlogsterrein is op zeer grooten afstand gelegen, de oorlogsbe hoeften moeten op kostbare wijze daarheen vervoerd worden, evenals de levensmiddelen voor de militairen en voor de paarden en muilezels. Schatten worden daardoor verslonden, en de geldmiddelen des Rijks gaan hoe kan het anders? in groote mate achteruit. In de eerste helft dor vorige eeuw was de Engelscho staatsschuld, tengevolge vooral van den langdurigen en kostbaren oorlog met het eerste Fransche keizerrijk, heel hoog gestegen. Daarop volgde echter een betere tyd. In de tweede helft dier eeuw werden door de re geering, met gunstig gevolg, pogingen tot schulddelging aangewend een zorgvuldig en zuinig beheer leidde er toe, om het hooge bedrag der schuld gaandeweg te doen vermin deren. Tot in 1898 is men daarmede voort gegaan, en gedurende den tijd van 17 jaar was gemiddeld 6 millioen pd. sterl. geamor tiseerd. En dit alles geschiedde, niettegen staande er in de laatste jaren dier eeuw belangrijke geldsommen aan de uitbreiding en en verbetering van 'slands vloot worden ten koste gelegd. De aflossing begon echter van lieverlede minder te wordenvan 6 daalde zy tot 3J millioem pd. Bterl. per jaar. Erger werd het evenwel na het uitbreken van den oorlog in Zuid-Afrika. Toen werd de aflos sing niet slechts gestaakt, maar er moest opnieuw geleend worden. De schuld nam zoodanig too, dat het bedrag in den loop van dit dienstjaar 25 millioen pd. sterl. hoo- ger zal löopen dan 20 jaar geledon te midden der daling door aflossing. Dertig jaren achter een was Engeland onafgebroken met schuld delging voortgegaan nü is, sedert de oorlog aanving, het bedrag der staatsschuld met 20 pet. vergroot, en een der belangrijkste uit komsten, waarop de Engelsche natie terecht trotsch was, is, tengevolge van den ramp zaligen, kostbaren oorlog te niet gedaan. Zoo wreekt het kwade zichzelve De krygswet in de geheole Kaapkolonie af gekondigd en toegepast dus meldden wy in ons vorig overzicht. Het is licht te begrijpen, dat deze gebeurtenis aanleiding geeft tot de vermelding van vreeselyke feiten, en dat do mededeelingen, die van daarginds naar Europa komen, overvloeien van onheilspellende be richten ten aanzien van den huidigen toestand. We vernemen daaromtrent o.a. het volgende fVoor misschien langen tyd heeft niemand in Zuid-Afrika meer iets te zeggen. Door het besluit der regeering te Londen is de zelfre- geering dezer Engelsche kolonie eenvoudig ter zyde gesteld. Het bevel daartoe is door de regeering gegeven, en daarmeê was het uit. Engelsche officieren, die heel niets weten van de taal, het karakter en de gewoonten van het volk, waarover men hen onbeperkte macht geeft, moeten nu recht spreken. De burgerlijke wet is hun onbekend, en met hare uitspraken rekenen zy dan ook niet". Nog wordt uit Kaapstad geschreventGalgen zyn nu opge richt in vele steden der kolonie, waar men die akelige dingen totnogtoe nooit had gezien. Door officieren worden vonnissen over burgers geveld. Beslissing over leven en dood is ge nomen uit de handen der rechters, en verleend aan mannen, die de wet niet kennen. Ver gaderingen zijn verboden het samenspreken van personen op den openbaren weg evenzoo. Wie een officier mishaagt, raakt onvermijdelijk de gevangenis in. Leeraars van den godsdienst zyn in het geheel niet veiligeen predikant, een goed, welwillend, liefderijk man, werd uit zyne woonplaats naar elders gevoerd, en daar gevangen gezet. Zyn misdaad bestond hierin, dat hy in eene predikatie gezegd hadBroeders en zusters, de tegenwoordige dagen zyn geen dagen van vreugdehet is geen tijd voor dansen en feestvreugde. Een der Boeren- bevelhebbers is gefusilleerd, niettegenstaande hy zich er op beriep, oen burger van den Vrijstaat, geen oorlogvoerend militair en geen rebel te zijn. Maar de Engelschen, die in alle gestrengheid de krygswet toepassen, willen van geene excuses weten. De wreedheid, om de mannen van Lotter's commando niet als soldaten te fusilleeren, maar ze als eerlooze misdadigers optehangen, om hun nog tot in hun doodvonnis te schandvlekken, is een daad, zóó zwart als Engeland er misschien geene gelijke in zyne geschiedboeken heeft. Een jonge Kapenaar, die ond r Lotter voor de Boeren streed, is in de gevangenis gewor pen, nadat hy eerst gegeeseld was door 20 stokslagen, 't Zyn allemaal lage, gemeene daden, die thans daarginds worden uitgevoerd, en dat tegenover menschen, die geen ander kwaad hebben bedreven, dan dat zy, zonder door zelfzuchtige redenen te worden geleid, vochten voor de vryheid en onafhankelijkheid des lands, of hunne stamverwante broeders ter hulpe kwamen. Daarginds, in het zuiden van Afrika, kweekt men thans martelaars, die met geestdrift het leven laten voor de zaak, die zy op 't hoogst waardeerende vrijheid. Nog eens de krygswet is in de Kaapkolonie afgekondigd en wordt er toege past, en verspreidt ellende over het land. De burgerlijke rechters, die tot nog toe naar milde wetten uitspraak deden, zijn tot werkloosheid gedoemd, hunne zetels zyn door meedoogen- looze militairen ingenomen. Is het den En gelschen te doen om het land te behouden of wat verloren is te herwinnen een meer wanhopend middel is in de beschaafde wereld wel niet denkbaar. Alle waarborgen voor persoonlijke vryheid en allo burgerrechten zyn vernietigd, 't Is zelfs verboden by avond in de woningen licht te branden, waarvan het schynsel naar buiten zichtbaar is, zelfs het kraaien der hanen is verboden, en ge sprekken door buren, op de erven hunner perceelen te houden, worden niet meer ge duld. En daartegenover staat, dat de Engel sche officieren het recht hebben, om op eigen hand schier alles te doenzy hebben onbe perkte macht. Bedehuizen zelfs moeten op hun hoog bevel ontruimd wordengeestelyken loopen groot gevaar om, als iets den officie ren niet bevalt, in den kerker te worden ge worpen. Couranten worden door de macht hebbende heeren verboden, de uitgave wordt beletbrieven mogen door hen, zonder opgave van redenen, opengemaakt en doorlezen wor den. Van het doen van aanklachten weten de officieren-rechters niet af. Zy beslissen. Er is geen genade." Van 't oen en ander kennis nemende, mag men welvragenKan het nog erger lllEUWftTIJUlNUtiV HELDER, 18 October 1901. Onbekende Brieven. Postkantoor Helder. Ie helft maand October. R. Reynders, AmsterdamG. G. Sukkel, Feyenoord M. A. v. Waasdingh, 's Hage Harm Dikken, Hilversum; Mej. M. Priester, Middelburg D. D. Reimes, Rotterdam Mej. M. Piller, Scheveningen. Briefkaarten. A. Joosten, Amsterdam H. Klok, te id. Wed. A. v. d. Pol, te id.Mej. Roks, 's Hage F. v. d. Woute, RotterdamMej. C. M. de Smit, te id. Uit het Buitenland terug ontvangen J. Voorthuizen, BataviaEssenstreet 87, Londen. Briefkaarten. L. Jz. Hamn, Londen W. v. Peursen, Liverpool. De voorstelling door den Illusionist Mr. E. Chambly Woensdagavond in »Tivoli" gegeven, heeft de bezoekers in booge mate voldaan en bevredigd. In de eerste afdeeling werden alleraardigste en verrassende goo cheltoeren ten beste gegeven, in de tweede afdeeling eenige spiritisische experimenten, die verbazing wekten. De werkzaamheden van 't gebondene medium in 't geheimzin- zinnige kabinet waren interessant, de dansen de tafel wekte verwondering en het slot nummer, waarby in een een goed verzegelden brief geschreven stond, wat een der aan wezigen uit een boek voorgelezen had, met de noodige aanwijzing van bladzijde en regel, was zeker voor allen onbegrijpelijk en onverklaarbaar. Aan verschillende bijdragen ontving de Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging weder f 11000. Het totaal harer ontvangsten bedraagt nu f 1.288 555. Visscherij-vergadering. De algemeene visscherij-vergadering, te houden te Utrecht den 19 October, des voormiddags 11 uur precies, in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, zal de volgende vraagpunten behandelen 1. Het is gewenscht, dat een nieuwe af zonderlijke Visscherij-wet zoodra mogelijk tot stand kome. Inleiderde heer J. Meesters, (Steenwyk.) 2. Is het wenschelijk, dat er meer sa menwerking ontsta tusschen de in Neder land bestaande vereenigingen, die bevorde ring van de visscherij belangen beoogen en zoo ja, op welke wijze zoude deze te verkrijgen zyn Inleidersde heeren T. A. O. de Ridder, (Katwijk) en H. J. Lo- vink, (Utrecht). 3. De beteekenis der Zuiderzee-Visschery in verband met het by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot afsluiting en gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee. Inleiderde heer B. Deruiner (Volendam). Het zal zeker niet overbodig zyn, belanghebbenden te herinneren aan het bepaalde by art 5 van het K. B. van 14 Aug. 1.1. ter uitvoering der Wet op de Paardenfokkerij, luidende als volgt: De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan tenminste 3 weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Se cretaris der betrokken provinciale rege lingscommissie, met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar of houder. b. naam, ouderdom, ras, kleur en bij zondere kenteekenen van den hengst, be nevens, indien deze in het stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknum mer. c. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders als van moeders zyde, en naam en woonplaats van den fok ker. Een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, wordt van de keuring uitge sloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring een som van f 10 bij voornoemden Secretaris stort. Voor deze provincie worden keuringen gehouden j 11 November te Hoofddorp, 12 November te Schagen en 13 Novem ber te Beverwijk. Aangifte-biljetten zyn verkrijgijaar bij den Secretaris der regelings-commissie, den heer W. Teengs te Alkmaar. Coster-gedenkteeken. De onthulling van den gedenksteen, wel ke door de zorgen van het in dit jaar op gerichte Costerfonds, aan de buitenzijde van het acedemiegebouw te Leiden zal worden geplaatst, zal op Maandag 4 No vember geschieden. Zooals bekend is, is de steen gewijd aan de nagedachtenis van mr. Herman Coster, die op 21 October 1899 viel in den slag bij Elandslaagte. Door overvloed van Amsterdamsche broodbakkersgezellen, ziet men, zegt de »Bakk. Ct.", vele van hen naar Londen trekken, waar er gebrek aan gezellen schijnt te bestaan. In eene vergadering van het party- bestuur der Sociaal-Democratische Arbei dereparty is besloten voor te stellen tegen Pinksteren een groote betooging voor al gemeen kiesrecht te organiseeren. Aan de propagandisten, de afdeelingen en kiesvereenigingen wordt de raad gege ven de eisch voor het algemeen kiesrecht vooral niet te doen verflauwen, doch daarop steeds en voortdurend de aandacht te ves tigen. Inbraak te Haarlem. De inbraak bij den heer v. d. Vlerk te Haarlem is een der brutaalste stukjes door heeren inbrekers aldaar verricht. Niet al leen dat ze de kamer, waarin de bewoners sliepen, geruischloos hebben gepasseerd, doch ook hebben ze een anders zeer waak zaam hondje weten te verschalken. Toch schjjnen ze door eenig gerucht in of bui ten huis te zyn gestoord, daar ze anders het huis gemakkelijk langs de voorzijde hadden kunnen verlaten. Nu vonden ze 't veiliger om heel bedaard een groot aantal luierdoeken op te vouwen en daarvan een stapeltje te maken op een vuilnisbak. Zonder gerucht konden ze toen weer aan de achterzijde van 't huis overkomen. Men schrijft uit Haarlem Met het oog op de verschillende inbraken is een afzonderlijk recherche bij de politie Woensdag is te Alkmaar in het huis van bewaring opgesloten een te Amster dam wonende bierhuishouder, die Dinsdag avond in de hoofdstad is aangehouden, verdacht van diefstal met inbraak in den nacht van 10 op 11 dezer gepleegd in het kantoor van den heer Helling, siga renfabrikant te Alkmaar. Men meldt uit Enkhuizen In het naburige Bovenkarspel en Broeker haven heerscht de typhus epidemisch, en heeft reeds enkele slachtoffers geëischt. Na het plegen van ergelyke balda digheden aan de woning van den landbou wer A. Knibbe te Haarlemmermeer, heeft de zoon, nadat de rustverstoorders ver trokken waren, ze achtervolgd, gewapend met een revolver Een schot is gelost, waarbij A. v. d. Linden werd getroffen en ernstig is gekwetst. Zondagavond is het in het Grand Théatre te Amsterdam, waar Onkel Brasig door een Duitsch gezelschap werd opge voerd, erg rumoerig geweest. Nauwelijks was het stuk begonnen, of een luid lawaai van de bovenste rijen weerklonk, blijkbaar als protest tegen de opvoering in de Duit- sche taal, waardoor de lui het stuk niet konden volgen. Het lawaai was zóó hevig, dat de spelers, al deden ze nog zoo hun best, meestal onverstaanbaar bleven, tot ergernis natuurlijk van de weinige toe schouwers in de zaal en in de loges. Op een paar bedrijven na, ging het zoowat het geheele stuk door en, was het een oogenblikje rustig, dan werd opeens een groote aardappel of iets dergelijks voor de voeten van den auteur op het tooneel geworpen en het gejoel begon opnieuw. Nu en dan was een aardige hoeveelheid van deze aardvrucht op het tooneel ver spreid. (N. C.) Bij het onderzoek van politie naar het verdwijnen van den kellner uit Delft werden verschillende personen gehoord, die aan het commissariaat aan de Nieuwe Haven mededeelingen kwamen doen, echter van weinig of geen gewicht. Daarentegen wordt niet van belang ont bloot geacht de bewering van een bewoner van de Swammerdamstraat, welke straat gelegen is aan een open terrein langs de Laakhaven, bij den Rijswykschen weg. Deze persoon verklaarde, dat hy in den nacht van de verdwijning van Dinsdag op Woensdag jl.^— uit een lichte sluimering is ontwaakt door angstgeschreeuw, als van iemand, die te water is geraakt. Slechts enkele oogenblikken daarna hoorde hij een rijtuig van de nieuwe Laakbrug stadwaarts rijden, terwijl allengs het geschreeuw ver minderde. Aanvankelijk had hy zijn woning willen verlaten om een onderzoek in te stellen, maar toen hij het rytuig langs het water hoorde rijden, dacht hij, dat het geropp van weinig belang zou zijn, omdat z. i. anders het rijtuig wel had halt ge houden. Reeds vroeg in den ochtend is de politie met vele dreggen uitgerukt om de Laak haven af te dreggen. Tot 12 uur echter zonder resultaat. Ook de stal van de aangehouden koetsiers, die juist 2 dagen na de verdwijuing met zand was opgehoogd, is geheel doorzocht. De koetsier Haverveld, in wiens bezit het beleenbriefje van het horloge is vonden, weet daaromtrent geen verklaring te geven Nader schrijft men uit Den Haag Ook het afvisschen van Laakhaven en Laakkanaal met een zegen naar het lijk van den vermisten Delftschen kellner v. d. Kamp, heeft tot geen resultaat mogen leiden. Men is er mede bezig geweest van Dinsdagochtend zeven uur tot Woensdag middag 3 uur. Daarna werd met kleinere zegens nog gevischt tusschen het z.g. rem- mingswerk tot weerszijde van de groote brug over het kanaal. Donderdagochtend vroeg zal de politie, die niets onbeproefd wenscht te laten, de wateren in een ander gedeelte van de stad laten afdreggen, te beginnen met de tocht die langs den Dierentuin, evenwijdig met de Boorlaan loopt. Voorraad-zamelen. Het bijtje vliegt, mot bly gezoem, In zoraerty van bloem tot bloem, En gaart daar honig dag aan dag, Opdat 't eens voorraad hebben mag. Steeds even ijverig is de mier Hoe vlytig werkt het kleine dier, Opdat het in den wintertyd De vruchten smaakt van zooveel vlijt. De mensch leer' van het kleine dier, En doe als 't bytje en de mier, Opdat hy in den kwaden dag Ook ruimschoots voorraad hebben mag. W. M. Tz. De Oerlog in Zuid-Afrika. De Kaapstadsche correspondent van de Daily Mail" heeft den 25sten September een wanhopigen brief geschreven over den toestand in de Kaap kolonie. De menschen in de kolonie, niet de rebellen en hun helpers, maar de loyalen worden tot wanhoop gedreven door het voortduren van den veldtocht. Wat deze menschen te verduren hebben weet niemand behalve zij die twee jaren in het door oorlog geteisterde land hebben ge woond. Er heerscht een schrikbewind in de heele kolonie van Mafeking tot aan de Valschbaai. »Menschen van veel gezag zegt de correspondent hebben mij gevraagd deze feiten in Engeland bekend te maken, op dat het Engelsche volk, als het tot een climax is gekomen, er de reden van zal weten. Het is, zoo meent men in gezag hebbende kringen, hoog tyd dat polo en tennis voor verboden tydpasseeringen wor den verklaard voor een leger te velde en dat de jachthonden die men te Pretoria houdt, doodgeschoten worden". Menschen die hun heele leven in Zuid- Afrika hebben doorgebracht, zyn van meening dat men een eind zou kunnen maken aan de onrust in de kolonie door een aantal snelle, doortastende politie- operaties. Het is noodig 10,000 man uit te rusten die alle sleur verafschuwen deze strijdmacht moet geen enkel vervoer middel met een wiel by zich hebben en blanche krygen ten aanzien van de wijze waarop zij met den vijand, hetzij rebellen of Boeren, kan afrekenen. Een van de afdeelingen van Botha's ge- zamelyke troepenmacht, die met hem even wijdig opgetrokken zyn langs de grens van Natal, voert de kanonnen mede, die by Bloedrivierpoort op Gough zyn veroverd. Men herinnert zich, dat in het bericht over die Engelsche nederlaag niet de mededee- ling ontbrak, dat de Engelschen de sluit stukken der daar verloren kanonnen, had den vernield of verborgen. Hoe betrouw baar die verzekering weer was, blijkt op nieuw uit de omstandigheid, dat de Boeren die kanonnen medevoeren. Alsof deze ooit prijs gesteld hebben op het bezit vau ge schut dat enkel waarde als krygstropee heeft. Het is integendeel waarschijnlijk, dat de Engelschen al verscheiden malen de volle laag ook uit deze kanonnen heb ben gehad, gelijk uit de bij Colenso, San- nas posten elders veroverde. FEUILLETON. 16) >Zeer goed. Zooveel weet u dus, dat zij, die men voor myne dochter houdt, door miss. Remsen afgehaald is, en van het eene huis naar het andere gebracht. Stel, dat het zoo gebeurd is, zou men het ontvoering kunnen noemen, als myne aanstaande vrouw, een kind dat voor het eerst als het myne geldt, ergens afhaalt en het elders brengt?' (Mr. Mitchel, kom my nu niet mot zulk en onzin aan boord, want u weet zeer goed, dat er geen geheim doel bestaat, om dat kind te verwijderen en miss Remsen u daarbij helpt. Weet u wel, dat het volgons de wet strafbaar ia, een detective opzettelijk op een dwaal spoor te brengen Wy hebben, by gevolg het recht u te survelleeren, even goed miss Rem sen als u, om aan het licht te brengen wat wy kunnen.» (Ik wil u dat recht geenszins betwisten, maar hot kind is om geen andere redenen ver wijderd, dan met het doel om haar te ont trekken aan de bespieding van uwe spion Lucette. Ik wil niet dat het kind lastig ge vallen wordt.' (Hoe weet u zoo bepaald dat Lucette voor my werkt.?' Dat zal ik n zeggen ze is my op zekeren dag gevolgd en ging in den trein vlak over me zitten, ofschoon or nog ledige plaatsen ge noeg waren. Toen kreeg ik argwaanKort daarna zag ik haar by de familie Remsen, als plaatsvervangster van de kamenier, en ik was zeker van myne zaak.' «Domme gansjuist zooals ik dacht," mompelde Barnes. Heb ik u goed verstaan, mr. Mitchel,' vervolgde hy hardop, u zeide immers dat Rose Mitchel uwe dochter was .Pardon, ik zeide dat men haar voor myne dochter hield'. ,Is zy het dan niet iOp die vraag blijf ik het antwoord schul dig"-. (Ziet n niet in, mr. Mitchel, dat ge u hoe langer hoe moer verdacht maakt?' „Myn waarde heer Barnes, drar geen zier om, laat men my verdacht houden, zooveel men wil, als men mij maar niets kan bewyzen. Hebt n bewijzen tegen my gevonden, kom dan bij my en ik zal trachten ze te weder- (Goed zoo. U hebt my verzocht den dief op te sporen, die miss Remsen's robjjn ge stolen heeft; dat is my gelukt!' (Waarlyk, mr. Barnes, ge zyt een waar genie Wie is hst (Gy zelf.' OnzinWeet u anders niet beters te ver- tellonIk heb sedert drie dagen ziek te bed gelegen.' Ditmaal heb ik u gesnapt, mr. Mitchel, gy zyt op 't uur, dat de diefstal gepleegd werd te New-York geweest, hebt het balmasqué meegemaakt en de robyn van miss Remsen uit haar kapsel gehaald.' (Gy verkeert in eene dwaling, mr. Barnes, ik verzeker u, dat ik sedert 80 Dec. deze kamer niet verlaten heb.' (Och kom! Een myner lieden is u naar hier gevolgd. Op den avond van den eersten Januari hoeft hy hier in het hótel zyn intrek genomen en de kamer naast de uwe betrokken. Hy brak de communicatie-deur open, is hier binnengekomen en heeft op die wy ze ontdekt dat ge afwezig waart." (Waarlijk niet kwaad overlegd. Heeft de man u ook gezegd, door welke communicatie deur hy binnengekomen was?' Barnes keok do kamer rond en verwonder de zich slechts óóu deur te ontdekken, die op den corridor uitkwam. Wat de man bericht had was eene onmogelijkheid, maar spoedig vond hy de oplossing van het raadsel en zeide (Ge hebt sedert 1 Januari een andore kamer betrokken en waart vroeger op no, 284.' >En dit is no. 342, een ótage hooger. U hebt het mis, ik veranderde niet van kamer, en zal u duidelijk maken, hoe de vergissing van uw agent ontstaan is. Toen ik hier kwam, wist ik dat een uwer lieden my volgde, en dat bespieden begon me te vervelen. Ik schreef myn naam in het boek en kreeg no. 234. Die kamer beviel mij niet en ik verzocht eene andere, doch tevens het no. in het boek niet te veranderen, onder voorgeven dat een vriend van my, die erg indringend was, zich niet ontzien zou, zóó maar myne kamer binnen te gaan, en dat ik zulks vermyden wilde. Aan myne verzoek werd voldaan en toen u w agent eene kamer verlangde naast die van zyn vriend Mitchel, dacht de oberkellner (dat is zeker de bedoelde lastige vriend,' en gaf hem no. 233, waarmede uw agent natuur- lyk zeer in zyn schik was, maar ik nog meer." Bitter teleurgesteld, ook daar hy zich ge durende het onderhoud overtuigd had, dat Mitchel werkelijk ziek was en erg hoestte, keerde Barnes radeloos naar Nowyork terug. XII. Gedurende eenige weken hielden de dag bladen zieh nog met den robijnendiefstal bezig dooh, zooals het met alle nieuwtjes gaat, er gebeurde weer iets anders, en men sprak er niet meer over. Barnes echter dacht nacht en dag aan niets anders. Hy was voornemens naar New-Oi leans te reizen, om te trachten de draden der ge heimzinnige geschiedenis in handen te krygen. En Rose Mitchel èn Robert hadden daar ge woond het was zyn doel te trachten iets omtrent hun verleden te vernemen. Voor zyn vertrek wilde hy echter nog eene poging wagen om Mitchel aan het spreken te krygen. Hij schreef ten dien einde den volgende brief Mr. Arthur Randolph Daar u mij in dienst genomen hebt, om te trachten het bewijs te leveren, dat mr. Mit chel den bewuston robyn gestolen heeft, zult u mij ongetwijfeld uwe hulp niet onthouden. Ik zou mr. Mitchel gaarne eens eene ge schiedenis, betreffende edelgesteenten hooren vertellen, doch als hij weet, dat ik hem aan hoor, wordt hij wantronwend. Kan ik b. v. niet, hier af daar verborgen, hooren wat hy vertelt Breng den diefstal van den robyn dan in het gesprek te pas en houd u of ge er hem van verdenkt. Vraag hem dan ook, of do robyn in vroegere tyden ook niet ge stolen is geworden Uw dr. J, Barnes.' Als antwoord kreeg hy eene uitnoodiging van Randolph om den volgenden avond diens gast in de club te zyn. Mitchel was inmiddels naar New-York teruggekeerd en bracht een bezoek aaa Thauret. Thauret' zoo begon hy, /(ik moot eens ernstig met je spreken over dien robijnen- diefstal.' rIk ben geheel gehoor," zeide deze en stak eene sigaar op. I (Goed, en door je begrepen te worden moet ik beginnen over onze afrekening te spreken. We zyn immers compagnons of beter gezegd speelgenooten en ik verklaarde my indertijd bereid voor de noodige contanten te zorgen, wat ik ook deed. Onze verliezen zyn echter belangrijk, ondanks uwe verzekering, dat go zeker hm, hm systeem wist, waarby verliezen uitgesloten was. Is dat niet zoo?' Volkomen juist, beste vriend, wilt ge nu zeggen, dat die verliezen je gaan vervelen, en datje er de rjden van wenscht te weten?" Ongetwijfeld, maar eerst moet je my een andere zaak ophelderenje had me beloofd Fisher te laten loopen, en dat heb je niet gedaan Verder verzocht ik je het Ali-Baba costuum te dragon, en je gaf het aan Adrian Fisher. Waarom?» Eerst zal ik je zeggen waarom we ver loren. Zooals je weet zond de detective Bar nes my een spion op de hielen en ik heb op gemerkt, dat die hoofdzakelijk uitvorschte of ik won of verloor. Daarom achtte ik het ver standigst te verliezen.' ,Myn geld //Ons geld, we zijn immers partnere. Als myn wissel uit Parys komt, betaal ik u myn deel. Wil je terstond betaling, dan is het my ook goed, hoewel ik niet ontken, dat zulks mij zou ontrieven.' rNeen, dat is onnoodig, maar zeg me toch eens, waarom verloor je en vond dat verstan diger (Doodeenvoudig, omdat de detectives my voor een valschen speler honden en van die verdenking wilde ik my zuiveren." (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE N. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het houden van toezicht op kin deren bij het raaken van hun huiswerk. Billyke condities. Uitstekende gelegenheid. Geeft ook privaatlessen in verschillende vakken. S. R E I T S M A, *JN| Hoofdonderwijzer - Polderweg]} 2. van af f 4,— per maatrad, mei inbegrip van stemmen. Pianohandel. Kalverstraat 56, - G. H 0FFE«MAN, Spoorstraat 62, schuin tegenover de Koningstraat. voor Scheren en Haarsnijden Anti-septische bediening. vo<yr de puileste en fijnste Zeeuwft^he blanke a fl.50 per zak, 24 ct. de 5 kop, 12 ct. de groote maat. Geldersche blauwe a fl.40 per zak, 22 ct. de 5 kop, 11 ct. de groote maat, Zeeuwsche bonte a fl.30 per zak, 20 ct. de 5 kop, 10 ct. de groote maat. Doet nu uw voordeel voor dezs lage prijzen. SPOORSTRAAT. Kanaalweg 168. Aanbevelend, koopt men de fijnste vruchten voor den laag- sten prijs? Bij GliSBERTS Oranjestraat. 40 ot. per 5 ons. Fijnste Fabrikaat. J. BIJLOOS' Het middel by uitnemendheid, vernietigt beslist alle heofdonroin, verwydert POOS en schilfeps en bevordert de* haapgpoei. Een ruim twintig-jarig bestaan en steeds toenemend auccea, ia da beste aanbeveling. Eischt by het koopen van een flaeo* den naam J. BIJLOOS op het etiket, weigert alle namaak. Pr|j§ 25, 35 en 50 cent per Flacon. Vepkpijgbaap s Middenafpaaf 33, Bpeewatapstpaat 16, •n HoofddapAt Kanaalweg 139,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1