KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje MARINE. voor HelderTexel en Wieringen. Slim tegen slim. Openbare Verknoping Voor één golden HET PARK te Enkhuizen Twaalf pte IMoeiei, Koppen's verkoophuis G. KOPPEN. No. 2994. Zaterdag ?6 October 1901. 29ste Jaargang, Bureau Zuidstraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 59. KALENDER DER WEEK. OCTOBER, Wijnmaand 31 dagen. Opkomet der Zon 6 u. 48 m. Onderg. 4 u. 40 m. Zondag 27 Volle Maan. Maandag 28 Dinsdag 29 Woonsdag 30 Donderdag 31 NOVEMBER, Slachtmaand, 31 dagen. Vrijdag 1 Zaterdag 2 lilt het Buitenland. 't Is al heel ver gekomen met de maatre gelen, die do EngelBchen in Zuid-Afrika ne men, om de Boeren te straffen, en het verzet tegen hunne macht te beteugelen, 't Is al heel erg, dat de zoogenaamde •rebellen" wor den doodgeschoten of opgehangen maar erger nog is hot, dat de vrienden en bloedverwan ten van de veroordeelden gedwongen worden, de terechtstellingen by te wonen. Welken indruk zal do toepassing der doodstraf op die mensehen maken Het doel van don onmen- schelyken Engelschman is ongetwijfeld, om te toonen, dat de opstand met een krachtige, wreede hand wordt onderdrukt, om zoe tot een einde van den tegenwoordigen toestand te geraken. Doch naar alle gedachten zal de wreedheid van den beul veeleer verbitteren dan ontmoedigen, vooral wanneer men de wreedheid nog wreeder maakt door het ge dwongen bijwonen der executies, 't Is wel verschrikkelijk, dat de Engelschen tot zulke belsohe middelen de toevlucht nemen en dat zulke afschuwelijke wandaden gebeuren I Uit Brussel wordt over den toestand in Kaap stad gemeld, dat die meer en meer zorgwek kend wordt. De regeering daar raakt er het hooid onder kwjjt. De zoogenaamde Uitlan- ders, die indertijd daarheen de wyk hebben genomen, verkeeren in de grootste ellende en worden met den dag roeriger. Speculanten, die op het einde van den oorlog rekenden, hebben scheepsladingeu Israëlieten aangevoerddie zitten nu te Kaapstad en kunnen evenmin vteg. Tot overmaat van ongeluk komen nu nog duizenden koelies uit Indië, die men te Durban niet wilde laten ontschepen, naar Kaapstad. De Handelskamer heeft reeds ge protesteerd tegen de toelatingen van kleurlin gen. Als het zóó blyft voortduren, vreest men voor onlusten. Een Engelsch blad schetst den toestand in do Kaapkolonio nóg donker der. Wy hebben dus luidt het daar geen bereden troepen genoeg. Alhoewel wij ongeveer 500 Boeren krijgsgevangenen maak ten, krygen de Boerencom man do's zooveel hulp als zy maar manschappen kunnen wapenen. Johannesburg, Pretoria en Bloemfontein kri oelen van spionnen, Boeren en vreemdelingen, die in meer of min bedekte betrekking staan met de hier en daar verspreide commando's. Deze spionnen gaan en komon en doen de Engelschen ontzaglijk veel kwaad, terwyl men aan de trouwgebleven bevolking niet toestaat, naar JohanneBbnrg terug te keeren •n het werk te hervatten. 't Is weieens de moeite waard kennis te nemen van hetgeen door de buitenlandsche nieuwsbladen wordt aangevoerd naar aanlei ding van de ontzettende gruwelen, die, vooral in den laatsten tyd, door de Engelschen in Zuid-Afrika worden gepleegd. Een Oosten- ryksch dagblad bevatte dezer dagen onder - het opschrift: //Kitchener als beul", het vol gende: De Boeren hebben zich totnogtoe edelmoedig getoond in de behandeling der gevangenen, zoo zelfs, dat de meeste Boeren- commandanten openlijk zijn geprezen door de Engelsche troepen. Doch thans zal dat hoogst- - waarschijnlijk wel anders worden. Het bloe dige zaad, dat Lord Kitchener zaaide, zal een oogst van bloed voortbrengen, en niemand kan de Boeren-generaals veroordeelen, als zy bloedige represêaille-raaatregelen nemen." In een ander buitenlandsch blad komt de volgende scherpe, maar wèlverdiende opmer king voor: .Het is niet de hoogere bescha ving, die Engeland in de laatstverloopen halve eeuw er toe gebracht heeft het zwaard te trekken in Midden-Azië, in het Oosten, en nu in Zuid-Afrika. Het is voor geheel andere, lagere belangen, niet voor de uitbreiding der beschaving, maar hoofdzakelijk of uitsluitend in het belang van benrs-speculanten is deze onrechtvaardige oorlog begonnen. En dezelfde man, die thans de beulsrol speelt, in dienst dier beurskliek, noemde nog korten tyd vóór het uitbreken van den rooftocht de oorlog met Transvaal een onderneming, in stryd met het gezond verstand en met het oordeel van elk denkend mensch. In één woord: Engeland verliest niet alleen Zuid-Afrika het verliest ook de achtiug van de gehecle beschaafde wereld." Bij hot plan der havenwerkers, om Enge land tot straf voor zyne wreedheid in zyn hartader te treffen door zyn buitenlandschen handel te fnuiken, is het te vreezen, dat de uitvoering in vele gevallen zal afstuiton op het handelsbelang, dat, tuk op. winst, de voordeden, aan de zijde van Engeland te behalen, niet kan prijsgeven. In onderschei dene streken bejjvert men zich nog altyd, om tegen flinke prjjzen, paarden te leveren aan het Engelsche leger, ofschoon men beseft dat men daardoor in de kaart spoelt van de felle bestrijders der Boeren. Zal dat dus vraagt men beter worden, wanneer het plan op gaat, om Engelands handel met het vasteland geheel onmogelijk te maken? Zal men zich dan zeer groote opofferingen getroosten By het bekend worden der ontzettende gruwelen, die thans in Zuid-Afrika door de Engelschen gepleegd worden, wijst eon der buitenlandsche bladen meer in het byzonder op den dwang, die er op de vrienden en be trekkingen van ter dood veroordeelde Boeren en Kapenaars wordt uitgeoefend, om de terecht stellingen bytewonen. En dan wordt door dat blad de vraag gesteld, of de koninklyke familie, de leden der regeering en de groote meerder heid der natie zich werkelijk voorstellen ovor eenige weken het feest der geboorte van don Stichter des Christendoms te vieren? Zullen zy dus wordt gevraagd dio zulke diep- verachtelijke daden doen bedry ven, en zy, die goedkeurend er in berusten, op het aanstaand Christenfeest instemmen met het verheven schoone .Vrede op aarde!" en zich blyven noemen volgens van Hem, die liefde tot don naasten en zelfs tot vijanden aanbeval, en herinnerde aan hot .voorbeeld van den Hemel- schen Vader, wiens zon over allen gaat en wiens regen allen drenkt? Het eiland Kreta schynt toeh wel voorbe stemd te zijn om van Turkye los te raken en by het koninkrijk Griekenland te worden ge annexeerd. Prins George, die als gouverneur dat eiland bestuurt, heeft herhaaldelijk de hulp der groote mogendheden van Europa ingeroepen, om Kreta voortaan geheel onaf hankelijk te doen zyn van Turkye en het by Griekenland intelyven. Totnogtoe bleven die pogingen vruchteloos, ook nadat de eiland bewoners hunne gezindheid daartoe duidelijk aan den dag gelogd hadden, en ook de nationale vergadering zich in dien zin had uitgesproken. Griekenland wacht er blykbaar op, om het eiland officieel in bezit td nemen, en nu Rus land, Frankrjjk en Italië zich niet langer tegen de annexatie verzetten, is het hoogst waarschijnlijk, dat de bevolking van het eiland voor het vervolg don Grooten Heer van Turkye niet meer als hun opperheer zullen behoeven te erkennen. HlËlIiVMTlJDKltiËW. HELDER, 25 October 1901. Op 's Rjjkswerf te Willemsoord werden aan de ondervolgende personen medailles uit gereikt, en wel de bronzen voor 12- on de zilveren met f 50 gratificatie voor 24-jarigen yverigen en trouwen werfdienst bronzen medailleG. J. Putters, machinist stoker P. de Cock, scheepmakerW. van Gyn, schoepsbeschieterH. C. Vonk en M. de Koning, schildersE. D. Harms, werk tuigmaker H Wessol, zeilmaker, en G. Ch. Veer, bewaarder bij de magazynen; zilveren medailleH. de Graaf, haven wachter, en D. Abbenes, bureel-oppasser facteur. Dinsdag werd door den architect D. G. Weisenborn, van Alkmaar, in >'t Cen trum" alhier aanbesteed het amoveeren van het perceel Kanaal weg 141, Dijkweg No. 77 en de daartusschen gelegen per- ceelen 78a, en 78b en het daar ter plaatse weder opbouwen van een winkelhuis met bovenwoning, een pakhuis en annexe werken. Ingekomen waren ^inschrij vingen van de heeren Gebrs. van Os f9997 A.Smit f10068; H. Freeke t 10075 K. Laagland Winder f 10400T. v. d. Ster en Jb. Glotze f 10732 S. Meijers f 10850 J. J. Schoef- felenberger f 10874 W. Swager, Alkmaar f 10900; A. Krijn en f 11091; C. Quak en A. v. Pelt f 11291J. Dorgeest, Alk maar f11777 A. de Munck Pz., id. f11800 De afloop der plaats gehad hebbende aanbesteding voor de levering van 3680 KG. stroo voor het nachtleger van de tweede afdeeling mariniers alhier was als volgtIngekomen 3 inschrijvingen, van de heeren J. Kater, ad f 64P. de Bruin f 45.80 en D. van Steenbergen f 43 05 per 1000 KG. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Door den heer J. Oortgijsen werd Dinsdag in de »Pool" bij loting aanbesteed het verbouwen van een woonhuis aan de Spoorgracht No. 1. Aan de loting werd door 23 aannemers deelgenomen. Aannemer werd de heer K. Laagland Winder, alhier, voor f 2470. Voor den Winterdienst. De zomer is voorby, en verschillende ver schijnselen duiden de komst van najaar en winter aan. Onder die verschijnselen kunnen gerekend worden de aankondigingen door do directiëa van verkeersmiddelen van den aan vang den Winterdienst op den eersten dag van Wijnmaand. Als naar gewoonte, hebben de boekhandelaren Berkhout Co. van die aankondigingen goede nota genomen, en hebben zy de lyst, bevattende de noodige op gaven der uren van aankomst en vertrek der middelen van verkeer herzien, om die voor eene nieuwe uitgave te bezigen, ten dienste in het aangevangen seizoen. Deze lyst, als gewoonlyk met do meeste nauwkeurigheid samengesteld, is dezor dagen in het licht ver- Zy bevat, nevens de vermelding van 'tgeen op den dienst van Spoorweg, van Stoombooten en Veerschuiten betrekking heeft, een aantal op- gavon, die voor menschen, welke zaken doen of nering uitoefonen, onmisbaar zijn, en 't behoeft nauwelyks te worden opgemerkt, dat deze lijst in kantoren, magazijnen, winkel lokalen, sociëteiten en café's, waar zy gedurig moet worden geraadpleegd, geheel en al op hare plaats is. In de huiskamer kan zij mede vaak goede diensten bewijzen, om zich in in vele zaken to vergewissen en vergissingen te voorkomen. De bedoelde lijst, wier bruikbaarheid in 't verloop van tijd zoo duidelyk is gebleken, behoeft zeker geen verdere aanbeveling. Aan kondiging van haro hernieuwde uitgave is Btellig voldoende. Examen stuurman bij de koopvaardij. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aan vangende 12 November, te 9l/3 nur, zitting houden te Amsterdam, in het gebouw dor Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aldaar. Aan de N. Ct. wordt uit Almeloo het wonderbaarlijke bericht medegedeeld, dat in de omstreken van het naburige Nij- verdal, door een tweetal heeren, die vroe ger in den Transvaal woonden, goudvel den ontdekt zyn en dat de concessie tot het ontginnen reeds is verkregen. Zeker een poging van die ex-Boeren om de Engelschen in een hinderlaag te lok ken De millioenen-erfenis van Neeltje Pater. Uit Broek-in-Waterfand wordt aan d •Tel.* het volgendo geschreven Het is wellicht niet ongewenscht omtrent de veelbesproken vrouw Neeltje Pater eenige bijzonderheden medo te deelen, geput uit de archieven dezer gemeente, waaruit geheel iets aoders blijkt, dan de onmogelijke verhalen, welke over haar de ronde doen. De familie Pater, waarvan Neeltje de laatste rechtstreekseho afstammelinge was, woonde sedert het begin der 17e eeuw te Broek. Haar mannelijke leden behoorden tot die ondernemende kooplieden, die in de 17e on 18e eeuw eon groot aandeel hadden in den wereldhandel der Republiek, waardoor zy zich een flink fortuin verwierven. Neeltje zag hier den 8en Februari 1730 het levenslicht; hare geboorte kostte aan haar moeder het leven; haar vador daalde in 1763 ten grave. Zij huwde den 2en November 1766 met Cornelis Schoon, een gefortuneord Broeker koopman. Hun huwelijkscontract werd den 15cn October 1766 voor den Am- sterdamschen notaris Salomon Dorper opge maakt, en toon Cornelis Schoon den 2 Óen Maart 1778 zonder testament was overleden, I kreeg de weduwe de beschikking over den geheelen boedel. zij een testament na, vermoedelijk opgemaakt door den notaris Gerrit de Ruyter. Daar haar huwelyk kinderloos was geble ven en haar naaste bloedverwanten allen waren overleden, viel haar nalatenschap ten deel aan verre neven en nichten, behalve eon klein kapitaal, het zoogenaamde Paterfonds, waaruit nog heden do bohoefligen van het dorp Broek worden bedeeld. Of zij voor het overige de verdeeling harer nalatenschap 100 jaar, dus tot 1889 hoeft opgeschort, kunnon wij niet zeggen, waar schynlijk achten wy het niet, evenmin kunnen wy aannemen, dat haar kapitalen op de Engelsche Bank zouden zyn geplaatst; daar voor bestond in haar tyd niet de minste reden, want algemeen werd Engeland in die dagen beschouwd als onzen „erfvyand*. Velen spreken over dat geld op de Engelsche Bank, doch niemand vertelde daar ooit by, dat hem de bewijzen daarvoor getoond waren. Uit goede bron weten we, dat in Amster dam geen huizen of pakhuizen op haar naam staan en uit eigen onderzoek is gebleken, dat geen bunder land in Waterland tot de erfenis behoort Waar dan die schatten vandaan moeten komen Bekwame mannen, waaronder zelfs een lid van den Hoogen Raad, hebben do zaak ter hand genomen en na onderzoek laten varen, zonder eenig resultaat. Tegenwoordig smijten de zoogenaamde erf genamen, naar onze moening, «goed geld uaar kwaad geld", iets waarvoor wij de voel be langhebbende .kleine luiden" gaarne wen- schen to waarschuwen. Onderwijzers-Kamerleden. Het Hoofdbdstuur van het Nederlaud- sche Onderwijzers-Genootschap heeft aan den minister van binnenlandsche zaken ver zocht maatregelen te willen beramen, waar door het aan gemeente-ambtenaren en in het bijzonder aan de onderwijzers, moge lijk zal gemaakt worden, zonder verlies hunner betrekking, zitting te nemen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Delftsche Kellner. Een landbouwer, wonende aan den Delft- schen weg onder de gemeente Rgswijk op de hoeve Schravemade, heeft eerst nadat hij gehoord had dat het lijk van Van der Kamp nabij de Hoorebrug was gevonden aan de politie het volgende medegedeeld In den nacht van den 8en dezer had hij zich met zyn gezin ten 9 uur ter ruste begeven. Zyn slaapkamer ligt op ongeveer 50 schreden aistands van den weg. Naast zijn erf bevindt zich op den weg een don ker boschje. Hoe laat 't nu precies was weet hij niet, maar stellig vóór half drie in den nacht hoorde hij op den straatweg een kolossaal geschreeuw dat hem uit den slaap gewekt had. Het schreeuwen duurde slechts kort maar was hevig als van ie mand die in nood verkeert. Den volgenden ochtend zag hij het sche spoor van een rijtuig dat op den weg gekeerd had. De commissaris van politie heeft van deze verklaring proces-verbaal opgemaakt. Naar men verzekert moet het rapport omtrent de in het Academisch Ziekenhuis te Leiden verrichte gerechtelijke schouwing van het lijk tot de conclusie zijn gekomen dat wegens den verregaanden staat van ontbinding van het lyk niet is kunnen vastgesteld worden of gepleegd geweld de oorzaak van den dood van Van der Kamp is geweest. De aan het hoofd geconstateerde ver wonding zou er wel op wijzen dat er iets byzonder heeft plaats gehad, doch verder zou de gevolgtrekking van den lijkschou wer niet gaan. De Oerlog in Zuid-Afrika. Bennet Burleigh, de correspondent van de .Daily Telegraph*, geeft in een van zyn wonderlyke brieven, een béschryving van bet gevecht bij Bloedrivierpoort, waar uit wy hieronder, met weglating van minder tor zake doende bijzonderheden, een uittrek sel laten volgen. Er was een konvooi van Vrijheid naar Bij haar dood, den 12en Maart 1789, liet I Utrecht gezonden dat goed en wel zijn be stemming bereikte. Maar de bevelvoerende officier heliografeerde daarna naar Dundee dat hij de terugtocht mot de leogo wagens niet aandurfde, omdat de omtrek wemelde van Boeren. Daarop kreeg majoor Gough last naar Vrijheid te gaan on de leege wagens naar de Jagersdrift terug te brongen. Men waarschuwde hem vorder een verkenning te ondernemen in de richting naar Scheepersnek, daar er Boeren in de bergen waren, en ver slag te doen. By de Jagersdrift voedde kolonel Stewart zich by hem en den 17don trokken zy uit om hun opdracht te vervullen. Onge veer 30 KM. ten noordon van do Jagersdrift, torwjjl hij het moeilyke pad volgde, vernam majoor Gough dat de vyand voor hom uit was. Tot dusver was alles kalm in zijn werk gegaan. Hij kwam met kolonel Stewart overeen do Boeren om te trekken, maakte een grooten omweg en kreeg dicht by Bloedrivier aanra king mot ongeveer 200 Boeren. Hy zond be richt aan Stewart dat hij de Boeren kon zien, maar van meeuing was dat zy hom niet had den gezien. Terwyl hij Stewart verzocht zich by hem aan te sluiten, trok Gough tegen de Boeren op, beproevende om ze onder dekking stilletjes to besluipen. De Booren schenen in de val te zullen loopen, want zy kwamen op hun gemak door de poort en zadelde af. Maar binnen enkele minuten ontdekte Gough dat hy er zelf was ingeloopen. Toon hij zyn stuk ken in gereedheid bracht om do Boeren te bestoken, kwamen vijf of zeshonderd Boeren op niet verder dan 200 meter afstands op zijn rechter flank en achterhoede aanjugen. Hy had nog geen zes granaat-kartetsen af geschoten toen de «lawine van burgers* schreowende en vurende door zijn manschappen heenstormden, allos voor hen uit neermaaiende. Tegenstand was hopeloos en onmogelyk. Het Coltkanon weigerde. De kanonniors maakten inderhaast de twee andere kanonnen onbruikbaar en in minder dan drie minuten was het heele gevecht beslist. Majoor Gough en 240 officieren en manschap pon waren de gevangenen van de Boeren. De Engelschen haddon verder 3 officieren en 25 man aan dooden en 7 officieren en man aan gewonden verloren. Onder de gesneuvelde officieren waren de luitenants Blawitt en Lambton, die vroeger precies op donzolfden dag bij Vaalkrans gewond waren. Enkele minuten na de overgaaf trokken af- deelingen Boeren op Stewart's troepsn af om ook deze in de pan te hakkeu. Maar Stewart wist te ontkomen met een verwoed gevecht in de achterhoede. Hy verloor niet meer dan 45 paarden en vyf gewonden en wist tot het vallen van den avond een stelling te verdedigen. Toen na zonsondergang het vuren gedaan was, trok Stewart stilletjes uit zyn stelliug weg en kwam in den vroegen ochtend na eeu snellen marsch met al zyn troepen, wagens en kanonnen in zyn kamp te de Ja gersdrift aan. Een parlementslid, majoor Rasch, nog wel concervatief, schrijft in de «Times" het voornaamste jingo-blad, eveneens een klacht over het regeeringsbeleid. Majoor Rasch ontkent, dat het gouver nement gehoor heeft gegeven aan al de vragen van Lord Kitchener. De majoor zegt dat de 16,000 bereden mannen, die Kitchener moest terugzenden, omdat zy rijden noch schieten konden, tot het schuim der bevolking behoorden en uit de afschu welijkste krotten kwamen. Hier volgen eenige brokstukken uit brie ven door een Engelschen Tommy aan zijn familie in Engeland geschreven De tucht is vreeselijk strengvoor een licht mis grijp wordt je paard afgenomen en mag je tien mijl per dag te voet afleggen en hard werk doen. Komt men ergens te laat, dan verliest men een week soldij. Het vleesch is zeldzaam en de kleeren ook. En geen water, nergens waterGelukkig hij die nog eenmaal per week zijn gezicht kan wasschen. De menschen lyden allen vree selijk van ongedierte, waarvan het gansche land wemelt. Dagelijks moet men de vlooi en afschudden. Wat my betreft heb ik er eens uit mijn hemd tot 300 gehaald. Het is afschuwelijk" »Wy zijn erbarmelijk gekleed. Wij hebben slechts twee beschuiten per dag en daar- by slechts koren te eten. En met een ge- scheurden broek aan het lijf en kapotte ADVERTENTIE N. FEUILLETON. 18) •Aangezien er slechts twee zulke steeoen op de wereld bestaan die zóó volmaakt van kleur zyn. Een echte duivenbloed-robijn kan niet verkocht worden, daar hij terstond als gestolen herkend zou wordenik heb aamelyk allen voorname diamanthandelaars kennis gegeven, dat myn Egyptisch kleinood* gestolen is en als men beproefde den steen te laten omslypen, zou de slyper mij er ter stond kennis vau geven, daar de door mij beloofde belooning een grooter bedrag uitmaakt dan hot slyploon.ff ,Maar gesteld dat de dief zelf diamant slijper is Dun zou de kleur het verraden als was de vorm veranderd.' Er werd nu over andere onderwerpen ge sproken en kort daarna namen de heeren af scheid. Barnes was ook juist bezig zyn overjas aan te trekken toen de kellner hem een klein briefje ter hand stelde van dezen inhoad •Als mr. Barnes in het vervolg weer eens voor luistervink wil spelen, moet hy voor zichtiger zyn en niet vergeten, dat een spiegel de beide kanten van eene portière reflecteert, waarachter hy zich verborgen waant, Mitchel.* Dat de duivel hem hale,* mompelde Bar nes, ,maar onthoudt je dag, mr. Mitchel. XIII. Barnes begon nu onderzoek in te stelllen naar het verledone van Alphonee Thauret. Hij wist don pakjesdrager op te sporen, die Franschman naar het hotel Hoffman ge bracht had, on vernam van dien man, dat hy per Engelsche boot aangekomen was, om streeks eene maand vóór dat de spoorweg- stal gepleegd werd. Zonderling was het, dat de naam Thauret op de passagierslijst van die boot niet voorkwam hjj had dus waarschynlyk een anderen naam aangenomen. Navorschingen, of de naam Rose Mitchel ook voorkwam op de passagierslijsten der booten, die in de laatste twee maanden waren aan gekomen, bleven even vruchteloos. In de veronderstelling, dat Thauret met personen in het buitenland in correspondentie kon zyn, liet Barnes iemand beletten en de brieven aan diens adres te onderscheppen. Hy ontving echter geen brieven. Van geld scheen hy ruimschoots voorzien te zijn, en op de Bank had hij eenige duizenden dollars staan. Voor zyn vertrek naar het Zniden, kwam de detective er na veel moeite achter, dat de kleine Robo Mitchel naar East-Orange, in New Jersey, gevoerd was. Hy belastte Lu- cette derwaarts te gaan, om te trachten het juiste adres van het meisje te weten te komen. Eene week later bevond Barnes zich to New-Orleans, waar hij beproefde achter het verledene van Mitchel en de vermoorde vrouw te komenmaar weken verliepen, zonder dat by iets ontdekte. Op zekeren morgen, in het laatst van April, zat de detective, erg uit zijn humeur, eeue courant te lezen, toen zyn oog op het vol gende bericht viel Mr. Barnes, de bekende detective uit New- York, vertoeft, naar wy vernemen, in onze stad en logeert in het hotel St. Charles. Naar, men zegt, is hy een misdadiger op het spoor wij zullen misschien binnenkort eene der zoo verrassende onthullingen van den be roemden detective vernemen.* Dit bericht orgdo Barnes in hooge mate, want hy bad niemand zyn waren naam mede gedeeld en begreep niet hoe een reporter daarachter was gekomen, Terwyl hy daarover zat na te denken, bracht do kellner een kaartje binnen, met den naam •Richard Sefton.' Eon oogenblik later kwam een man mot donkere gelaatskleur, zwart haar en door dringende oogen binnen. nik geloof de eer te hebben mr. Barnes voor mij te zien,* zoido de man beleefd. Neem plaats, mr. Seftoo," antwoordde Barnes op stroeven toon, »en zeg me, als ik u verzoeken mag, waarom u gelooft, dat ik Barnes bon, terwyl ik toch als James Morton in het vreemdelingenboek vermeld sta.» ,Ik geloof het niet ik weet het.* ,Zoo, weet u hot, en van wien, als ik vragen mag „Ik weet hot, omdat het myn vak is de lieden te kennen ik ben detective, evenals u, en kom om u te helpen." «Om mij te helpen Maar dat is buiten gewoon vriendelijk, maar daar ge zoo ge weldig slim zyt, zult go mij wel willen zog gen, hoe u weet, dat ik hulp noodig zou heb ben, en in welke zaak?" z,Met het grootste genoegen. Ik weet, dat gij u interesseert voor den naam Mitchel en dien van Leroy. Ik voegde die beide namen bjjeen en kwam tot de conclusie, dat ge iots wilt omtrent Leroy Mitchel. Heb ik geljjk-* ,Eer ik u antwoord geef, mr. Sefton, moet ik verzekerd zyn dat ge werkelijk detective zijt.' Sefton liet zyn bewys van aanstelling by de politie zien. Volkomen in orde, maar hoe kunt ge my bewijzen, dat ge mij helpen wilt?' ,U maakt hot iemand erg lastig, mr. Bar nes, en ik wil me volstrekt niat opdringen wonscht u geen gebruik van myne hulp te maken, dan Dat heb ik volstrekt niet gezegd. Ik ben detective en nit den aard mjjner botrekking ben ik voorzichtig. Als u bet eerlyk met my meent, zie ik geen reden waarom gij my do aanleiding tot uw bezoek niet zoudt willen mededeelen.* Welnu, om u te bewijzen dat mijne be doelingen welwillend zyn, zeg ik u, ge zoekt zekeren Leroy Mitchel, en als dal zoo is, zeg ik u, dat ik dien man binnen enkele uren vinden zal.* «Ge kent dus iemand, die Leroy Mitchel hooi en hier te New-Orlcans woont?* «Zeker hij woont in de voorstad en is werkman aan de spoorweg-werkplaats. De eenige moeielijkheid is hem te vinden, want hy is eon onverbeterlijke dronkaard, en als hy geld heeft blijft hy soms dagen lang on der water." Kent ge ook eon vrouwspersoon Rose Mitchel genaamd* •Ja, maar het is jaren geloden dat ik haar kende en zo is reeds lang uit New-Orlcans verdwenen. Ze was hier bekend als de bonte hond. De man Leroy Mitchel ging voor haar echtgenoot door. «Weet ge dat zeker?" i/Positief zeker.' Wanneer zou ik dien man kunnen spreken Wendt u tot den werkmeester Louiaiana- Texasbaan, die weet waar by is.* •Ik dank u zeer voor uwe mededeelingen gen, mr. Sefton,* zeide Barnes, oen neem mij niet kwalyk dat ik by den aanvang van ons gesprek eenig wantrouwen toonde.» rO, in het minst niet, mr. Barnes en als myne hulp verder noodig mocht hebben, ben ik gaarne tot uwen dienst. Goeden morgen.* Spoedig daarop begaf Barnes zich naar de werkplaats der Lonisiana-Ti-xas maatschappij en vroeg naar den genoomdon Mitchel. Het was een liederlijke kerel en al had hy vroeger tot den beschaafden stand behoord, de drank had ullo sporen daarvan uitgewischt. Barnes vroeg hem, wanneer hy eens met bom spreken kon. Terstond zeide de kerel lomp weg, «als u me er voor betaalt.* Wat bedoel je daarraóo Wo werken hier by het nur, dus ik moet voor mijn tijdverlies betaald worden.* Welnu,* zeide Barnes, »dan zal ik u dub bel daarvoor betalen.* Top,zeide de man,* waar moeten we been Volg me naar mijn hotel.* ffToeu ze op Barnes' kamer gekomen waren, vroeg hij den man! fWilt ge mij nu ant woorden «Dat hangt er vanaf, welke vragen ge my doet." In de eerste plaats vraag ik u, of ge eene vrouw gekend hebt, die Rose Mitchel heet Nou, of ik! Ik heb met haar geleefd, tot dat ze er van door gegaan is." .Weetge, waar ze zich tegenwoordig ophoudt?* (Neen, on 't kan mij ook Diet schelen.' •En als ik ja nu eens vertolde dat ze dood is en honderdduizend dollars nagelaten heeft, waarop tot heden nog niemand aanspraak ge- aakt heeft.* Do man sprong op, alsof hy door een kogel getroffen werd, en staarde den detective met verbazing aan. (Wordt vervolgd.) bij de Directie der Marine te Willemsoord op Woensdag 13 November 1901, des voormiddags te lO1/» uur, in de Marine-^ Cantine aldaar, van de navolgende voor 'a Rijks dienst onbruikbare goederen, al> Outl IJzer, fijne Steen kolen, een Kotter, 2 Stoom ketels, iifval van Touwwerk, Zeildoek, Gomelastiek, enz., Slappiny, lichte Vaartuigen, oud Zink en diverse Uitrus ting- en Kommalieg'oederen. De Goederen kunnen door gegadigden worden bezichtigd op de twee den dag der Verkooping voorafgaande dagen, des voor middags van 9 tot II 7a uur en des na" middags van 1'/, tot 37a uur, en op den dag der Verkooping van 77a tot 101/,, uur voormiddag. De koopen No 28, 29, 30, 31, 43 en 44 worden bij inschrij ving en de overige koopen bij afslag verkocht. Voor de gemelde koopen No. 28 t/m. 31, 43 en 44 moeten de in schrij vingsbiljetten op gezegeld papier, volgens het ter Griffie der Marine to Willemsoord kosteloos verkrijgbaar model, in de daartoe in de Marine-Cantine ge plaatste bus worden ingeleverd op den dag der verkooping, des voormiddags tusschen 9 en 107a uur, waarna tot de opening der biljetten wordt overgegaan. Daarna worden de overige koopen by afslag verkocht. De voorwaarden van verkoop liggen ter lezing ter Griffie voornoemd, alwaar op franco aanvraag, zoolang de voorraad strekt, lijsten van de te verkoopen goederen en van de verkoopvoorwaarden tegen betaling van 10 cent per exemplaar verkrijgbaar ggp- koopt men overal in Nederland een LOT in de Eerste groote Verloting in Hollands Noorderkwartier te Enkhuizen. Trekking 3 MAART a.t. HOOFDPRIJS het KAPITALE KOFFIEHUIS met Inventaris. W Deze bloeiende Zaak wordt desver- kiezende teruggenomen voor 22000 Gulden. 2e Prijs ter waarde v. f2400, of f 2000 in geld. 3e Prijs Den keurige Meubilaering voor een Huis, of f IOOO in geld. 4e Prijs oen Noordhollandsch Gouden Kapstel, compleet, van f 650 of f 500 in geld. 5e Prijs een prachtvol Amerikaansch Huisorgel, van f 325 of f 250 in geld. Voorts belangrijke prijzen, als Rijtuigen Rij wielenKinderwagens, Pendules, Gouden Horloges, Diamant en Zilverwerken, Naaimachines, enz. Onbeduidende prijzen komen in deze verloting niet voor. LOTEN zyn zoolang de voorraad strekfc alom voor f 1 00 verkrijgbaar, te Helder by JAC. BERKHOUT, JAC VERFAILLE, «n G. J. FEIJEN. Voor Wederverkoopers te Enkhuizen by den Heer D. C. EG MOND. Zie verder het kosteloos verkrijgbaar ge stelde Prospectus. wordt geregeld te Helder door ons gedaan. ABONNEMENT f6.— PER JAAR. L. W. WIEGAMT, Pianohandel, Kalverstraat 56, Amsterdam. wwmww vvwv mmmm Hoofdgracht Sf. Ontvangen een prachtige sorteering LAMPEN. Salon-, Schuif-, Hang-, Staan-, Studeer-, en Schemerlampen, Ballons, Kappen, Branders, Pitten. Gla zen, Fantasie-schermen en Lampenkappen Ganglantaarns voor Gas en Petroleum. Gasornamenten Gas-Ballon8, Kappen, Glazen en Supports. Aanbevelend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1