De Oorlog in Zuid-Afrika. LONDEN, 22 October. De Times" be vat een opgewonden brief' van een zeeof ficier, waarin deze een beroep doet op de Eugelaclien ooi met Nederland eens af te rekenen wegens de sympathie der Neder landers voor de Boereu. De Engelsehe re geering moet een oorlogsschip uitrusten om den sultan van Atjeh te herstellen op den troon, waarvan een oorlog van dertig jaren met de Nederlanders hem heeft be roofd. Een sergeant van de Bedfortshire bere den infanterie beschrijft in een brief een gevecht, dat hij den 19den September 11. bijwoonde in de nabijheid van Bloemfon tein. Hij vertelt »De Engelschen hielden een stelling op drie kopjes bezetde kanonnen stonden op het kleinste kopje in het midden, ter wijl de beide vleugels zich op de hoogere kopjes bevonden. De Boeren waren ver sterkt geworden door het commando van Ackerman en dreven nu door hun over machtig geweervuur, van alle zijden de Engelsehe flanken terug. Zij namen daarop de kopjes en maakten het weghalen der kanonnen onmogelijk, door de paarden dood te schieten, die aan den voet van het kopje achtergelaten waren. Om 9 uur in den morgen waren alle manschappen, die de kanonnen bedienden, gesneuveld of gewond en de dekkingstroepen hadden geen pa tronen meer. De Boeren namen daarop de kanonnen mede en lieten den Britten vragen of zij zich wilden overgeven. Toen dezen ontkennend antwoordden, zonden zij hun eenige schoten toe met hun eigen granaten. Daar zjj de Engelschen echter niet treffen konden, trokken zij af. Nog meer verbanningen. PRETORIA, 27 Oct. Over nog dertien Boerenaanvoeders is het vonnis van ver banning uitgesproken. De operaties. PRETOBIA, 27 Oct. Kolonel Dawkins die het bevel voert over de colion e in het district Nijlstroom heeft in de nachten van 20, 21 en 23 dezer drie Boerenlagers ver rast en genomen zonder verliezen aan onze zijde. Er werden in het geheel 50 gevan genen gemaakt, verder viel ons vee, uit rustingen en munitie in handen. Onder de gevangenen zyn drie veldkornets en Schutte, oudlanddrost van Pretoria. FRANKFORT, 25 Oct. Na een nachte- ljjken marsch van 20 mijlen van hier naar de Yaal-rivier viel majoor Damauts colonne heden bij het aanbreken van den dag bij Villiersdorp een sterke Boerenmacht aan en verstrooide haai'. Twee Boeren sneuvel den, velen werden gewond, 20 gevangen genomen en een hoeveelheid vee buit ge maakt. President Steyn over den toestand. LONDEN, '28 Oct. De «Mancli. Guardian* deelt een brief van president Stoyn van Au gustus aan lord Kitchener mode. De president betoogt daarin, dat de toestand van de Boeren veel beter is, dan tydens de overgave van generaal Prinsloo. Do geheele Kaapkolonie is bedekt met commando'sde Engelschen hebben in de Republieken alleen de spoorlijnen, de hoofdsteden on een paar dorpen in bezit. Ten slotte weigert de presi dent zich over te geven. LONDEN, 28 Oct. In een brief van Reu ter's« csrrespoadent te Middelburg, in de Kaapkolonie, van 1 October, wordt gemeld, dat kolonel Gorringe eenige gevangenen, die gegrepen werden terwijl zy khaki-uniformen droegon, in kort geding door den krygsraad heeft doen veroordeelen, en laten doodschieten. LONDEN, 28 October. De gedeporteerden commissie hervatte heden haar zittingen. De commissaris voor de Engelsehe rogcering, Sir John Ardagh, deeldo medo, dat de tijdens de verdaging met de vreemde mogendheden, wier onderdanen schadevergoeding oischton wegens deportatie uit Zuid-Afrika, gevoerde onder handelingen voor 't grootste deel mot sncces bekroond waren. Frankryk en Nederland zijn de cenig© uitzonderingen. Engeland betaalt aan de gedeporteerde Duitschers 30.000 pond, de Oostenrijkers 15.000, de Zwedon en Noron 1000, de Noord-Amerikanen 6000. de Itali anen 12.000, de Russen 4100, d. Belgen 800, de Zwitsers en Denen elk 250, de Spanjaarden 150, Engeland betaalt in 't geheel 69.550 pond sterling. De voorzitter drukte zyn vreugde uit over de regeling langs diplomatiokon weg van de eischen der buitenlandsohe gedepor teerden. Hij hoopte, dat de eischen uit Frankryk en Nederland op soortgelijke wyze zouden worden vereffend. Hy meende voorts, dat de toegekende schadeloosstellingen vrygevig wa ren; de gedeporteerden-commissie zoude min der hebben toegekend. De commissie onder zocht 1800 eischen tot oon totaal bedrag van 1.277.000 pnd. st. Slechts aan 400 eischen werd niet voldaan. De eischen van Neder landers en Franschen bedragen 727.000 pnd. st., maar de overblijvende Europeescho staten, die een eisch hebben ingesteld, krygon slechts 5 pet. hunner vorderingen toegewezen. De voorzitter verdaagde do zitting van do com missie tot Maandag a.s. De onderhandelingen van Frankrijk cn Nederland met Engeland zullen intusschen worden voortgezet. Mochten die onderhandelingen dan onbevredigend zijn afgoloopen, dan zal do gedeporteerden-com missie haar onderzoek der Nedorlandache schade-eischcr hervatten. Gemeenteraad van Texel. Gehouden op Vrydag 25 Octobor 1901. Voorzitter H. W. de Joncheere, Burge meester. Tegenwoordig 9 ledon afwozig met ken nisgeving do heeren Koning en Dikkers. Na opening worden de notulen voorgelezen, die mot oene kleine opmerking van don hoer Dros worden goedgekeurd. 1. Mededeelingen. Ingekomen Btukken. a. Medegedeeld wordt, dat B. on W. oono bespreking hebben gehouden met don heer D. de Leeuw, iri zake het aanleggen van eeue tramlijn. Meerdere besprekingen zullen volgen, waarna men de plannen in eene commissie vergadering van den geheolen Raad wenscht te hespreken, om deze daarna in openbare raadszitting vast te stellen. b. Ingekomen een schryven van de Com missie van Onderwijzers te Texel tot dank betuiging voor de regeling der jaarwedden. c. Idem van Ged. Staten tot goedkeuring van het kohier der schoolgelden over het 4e kwartaal 1901. d. Een schryven van de afd. Texel der H. M. van Landbouw, verzoekende het school lokaal te Znid-Eierland mot vrij vnur en licht te willen beschikbaar stellen voor het houden van den landbouw-wintercursus. Dit verzoek wordt met algemeene stemmen verleond, ter- wyl het overige voor kennisgeving wordt aangenomen. 2. Vaststelling gemeente-begrooting 1902. Het rapport van do Commissie van onder zoek wordt gelezenvan den heer Koning was een schrijven ingekomen, mededcelende, dat liy wegens ongesteldheid vcrlnnderd was tor vergadering to komen, doch dat hij het rapport, dat tot vaststelling der begraoting adviseert, met handtookoning wenscht te be krachtigen. Er wordt besloten de begrooting niet artikolsgewyzo te behandelen De lieer Zijm verlangt eenige vragen te doen, nl.of hot niet wenschelyk is de post gratificatiën voor veldwachters te verhoogen of hot uit steken der vlaggen op do torens niet gratis door de klokluiders kan geschieden en of de post van f 150 voor hot schoonhouden van hot Raadhuis uiot to hoog geraamd is. Do Voorzitter geeft de noodigo inlichtingen. De heer Dros zogt, dat voor onderhoud der wegen is geraamd f 2150, hy wenscht gaarne to weton, hoeveel het ondorhoud van den Schildorweg bedraagt, waarop de Voor zitter antwoordt, dat hy hierop niet dadelyk oon gospcciliceordQ opgave kan doen, doch dat hy gaarno tot nazien boroid is. Do hoer Bakker acht onderzoek overbodig, wat de heer Dros vreemd vindt. De heer Keesom meent, dat B. en W. dienen te weten, wat bedoeld onderhoud kostdit toch behoort hy eeno goede administratie. De Voorzitter zegt, dat do administratie op do secretarie niets te wenschen overlaat. Volgens raming bedraagt het onderhond van den Schilderweg f 1250 van do uitgetrokken f 2150. De Voorzitter zegt, dat in de begrooting hot tractemont van den gemeente-ontvanger met f 50. is verhoogd en dat van den ambte naar ter Beeretario met f 100 en licht een en ander toe. Da eerste verhooging wordt goed gekeurd met 7 tegen 2 steramen, tegen de heeren Zym en Lap; de tweede met 8 tegen 1 stem, tegen de heer Lap. De heer Mets vraagt of f 50 voor de be strating te do Cocksdorp voldoende is, waarop de Voorzitter mededeelt, dat het meerdere kan gevonden worden in af- en overschrij vingen op andero posten. Hiorna wordt de begrooting met algemeene stemmen vastgesteld tot een bedrag van f 59567,96*. Bij de rondvraag .vraagt de heer Dros, hoe het schoonmaken der schoollokalen geschiedt, waarop do Voorzitter antwoordt, dat de hoofden van scholen het daarvoor nitgetrokken geld ontvangen en dan voor alles zorgen. De Voorzitter zegt, dat s/,t uur voor de vergadering is ingekomen het rapport der Commissie van onderzoek in zake den Burg wal. Na voorlezing on enkele besprekingen, wordt besloten dit rapport in de volgende vergadering to behandelen. Hierna wordt do openbare vergadering gesloten. Marine en Leger. Ingevolge koninklyk besluit van 26 dezer no. 38 zal Hr. Ms. pantserschip ,Kortenaer* met 16 November a.s. to Willemsoord worden uit dienst gesteld. By gemeld besluit islo. ingetrokken dat gedeelte van hot koninklyk besluit van 9 October 1901 no. 66, waarbij aan den kapitein ter-zee J. Cardinaal met 1 November a.s. over gemeld pantserschip het hevel werd op gedragen 2o. het bevel over meergemeld pantserschip voor het tydvak van 1 tot en met 15 November 1901 opgedragen aan den luitenant-ter-zee der lste klasse O. van Lennep. De hoofdmachinist 2de kl. R. Hagtingius en de adspirant-machinist C. Marks, worden 1 Nov. geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De onlangs, by het 4o reg. vest.-art. te den Heldor, benoemde kapt. J. C. Logger is overgeplaatst bij het le reg. vest.-art. te Utrecht. Stoomvaartberichten. Het stoomschip ..Prins Hendrik', naar Am sterdam, vertr. 26 Oct. to Genua. Het stoomschip Prinses Amalia",van Am sterdam, arriv. 27 Oct. te Southampton. liet stoomschip •Bali", naar Amsterdam, pass. 26 Oct. Point do Gallo. Marktberichten. Alkmaar, 26 Oct. Aangevoerd 4 paarden, f 70 a 90, 89 koeien en ossen f 150 a 240. 34 nuchtere kalveren f 8,a 16.206 ichapen f 10, a 22,57 magere varkens f 16 a 18,9 bokken en geiten f 2.a 6.159 biggen f 8,a f 10.50. boter per P. t 0.70 a 0.75, aangev. 8123 pond. Kipeieren f 1.50 a 1.62' p. 25. Eenden dito f 0.per 100. lamm. f 0 a 0.—0 kleino bokjes f0. a 0.vette varkens, p. p. f0.aO vette schapen f a 0 vette kalveren, f a per P. a c. 0 ezel f Hoorn, 26 Oct. Aangevoerd 24 paarden, f70 a 150, 42 kooien f 100 a 200, 146 schapen f 14 a 18, 6 kalveren f 12 a 20,100 biggen f 7 a 13. 14 varkens f 13 a 18, Kipeieren f5.75. a 6,1800 kop boter, 726 a 75 ct. per kop 0 zeugen f Tarwe f 7.75 a 8.Gerst f 4.50 a 5.25. Haver f 3.50 a 4.Witte erwten f a fGroene dito f 13.a 15. Grauwe dito f 18.a 20.Vale dito f 9.50 a f 16. Bruine boonen f 7.a f 8.25. Karweizaad f 11,a Mosterdzaad f 16.75 a Visscherijberichten. Nieuwediep, 25 October. Aangebracht door 60 korde» 10 tot 80 stnks tong p. at. 65 a 75 cent, 10 tot 40 middelm. tong p. ut. 45 a 50 cent, 10 tot 80 kleine tong p. at. 20 a 25 cent, 2 tot 15 stuks rog p. at. f 1,25 f 1,30, 4 stuks turbot p. at. f ft f 9,50, 1 tot 6 mand kleine sohol p. m. f 2 a f 3, 1 tot 5 mand schar p. m. f 1,25 a f 1,50. 26 Oct. 80 tal haring per tal f 4.60 a f 5,50. 40 korders met 10 tot 80 stukt tong p. st. 65 a 76 cent, 10 tot 60 middelm. tong p. st. 45 a 50 cent, 10 tot 30 kleine tong p st. 20 a 26 cunt. 4 tarbotten p. st. f 5,60 a f 8, 2 lot 10 stuks rog p. st. f 1,35, 2 tot 10 mand kleine sohol p. ru. f 2 a f 2,50, 1 tot 4 maud schar p. m. f 1,25 a f 1,50. 28 Oct. Niets binnen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndië: Datum dor ter Tijdst. der Veraondingaweg. post-bezorg. laat. IhibI. n/li Poatk. p. zeepost viu Amsterdam. 8 e 22 Nov. 7.— 'e av. p. zeepost via Rotterdam 1 c 15 y 7.— 's av p. Hoil. mail viu Genua 5 e 19 7— 'a av. p. Huil. mail via Maraeille 12 c 26 8.80 'snam. p. Frunsche uiail via Maraeille 1 en 15 7— av. p. Engelsehe mail via Brindisi (naar Paleuibnng, Riouvr, Banka, Billiton en Z. W. 8 eu 22 9.'amor. Afd. van Borneo) Naar Atjeh en de Oostkust eiken Vrijdag. 9.—'smor. van Snmatra f. Duitache mnil via Genua 11 en 25 Nov. 11.60 'sm. Naar Guyana (Suriname) p, zeepost via Amsterdam 31 Oot. 7.— 's av. p. mail over Engeland 11 on 25 Nov. 7.— 's av. p. mail via St. Nazoire 7 7.- av. Naar Curagao, Bonaire n Aruba p. zeepost via Amsterdam p. mail via Sonthumpion 31 Oct. 7— 'a av. cl keu Dinsdag 3.80 'snam. p. mnil via Quoenstown eiken Vrijdag S.80 'snam. 1 Nov. 7.— 's av. (alleen op verlangeu der afzenders). Naar St. Martin, St Eustatius en Saba mail over Engeland 11 en 26 Nov. 17.— av. Burgerlijke Stand gem. Helder. Van 25 tot 28 October. BE V Al.MO N"T. Kwak geb. Hamelink. d. J. Slag water gel>. de Jager, d. M. W. Born geb Meijuriuk, z. M. Spil geb. van Willigen, z (1. liannemn geb. Dnijvoller, d. G. Kiudl geb. Soh orl, z. J. M. Fortuin eeb van Muijdeu, d. A. J. Kroon geb. Brouwer, z. J. lloou geb. Aggonbaeb, z. OVERLEDEN: A. en T. Noot, beide 2 m. J. Buk- Burgerlijke Stand, gem. Texel. Van 19—26 Oct. GEBORENJohannes, z.v, Cornelis Schraag en Anna Schrama (den Burg.) Gustave Ernil, z,v. P. E. A. Schröier en J. G. Smit (den Burg.) ONDERTROUWD l GETROUWD teoM' OVERLEDEN Jantje Henkes 64 j. weduwe van Jan Daalder. (Oost.) A BI hest'diii^e 11 in Noordholland. 2 Nov. Haarlem. 11 ure. Do archi tecten H. A. Reus en J. A. van Straaten, in het café Scholten, Den Houth e t bouwen van 8 villa's in het Haarlemmerhoutpark aanwijzing 29 Oct. op het terrein te 11 ure; bestek on teekeniogen te bekomen Heoren- gracht 463, Amsterdam. 21 Nov. Haarlem. 11 nre Het rainist. van waterstaat, handel en nijverheid, aan hot gebouw vun prov. bestH e t onderhoud der Ryks zee- on havenwerken op het eiland Marken, ged. do jaren 1902, 1903 en 1904, behoorende tot de zeewerken in Noordholl. begr. f 8900 per jaar bestek no. 13, ligt na 7 Nov. ter leziüg aan de lokalen der prov. besturen en is verkrijgb. bij de firma Gebrs. van Cleef, Spui no. 28a te den Haaginl. te bekomen by den hoofdingon Keraper, te Haarlem, den ingen. Wijtenhorst te Hoorn en den opz. Wintorwerp te Enkhuizen van hot proces-verhaal v. aanwijzing kan worden kon- kis genomen op het bureau van den ingenieur op 14, 15 en 16 Nov. Vervolg dar berichten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier hield den 25 dezer een van hare ge wone vergaderingen. Nadat de notulen waren gelezen en goed gekeurd, werd vastgesteld een request aan Zijne Excelentie den hoer Minister van Fi- nantien, om deze gemeente, wat betreft art. 13 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) onder steden te rangschikken. Hot gevolg hiervan zou wezen, dat voor waarschuwingen, aanmaningen enz. inzake 's Rijksbelastingen niet meer 10 en 20 cents zou moeten worden betaald, doch respectieve lijk 5 en 10 cents. Daarna werd medegedeeld, dat de bezwaren tot hot aanbrengen van een pont nabij de Kooi zoo groot zyn, dat er voorloopig althans, niet do minste kans van slagen bestaat. Hier om werd besloten, deze zaak tot nadere orde aan te houden. Hierna werden de ïngekdmen stukken be handeld. Besloten werd 1. lo ondersteunen het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Eindhoven tot bevordering van wetswijziging inzake naamloozo Vennootschappen. De bepalingen van hot Wetboek van Koophandel omtrent de Handelsvennootschappen zijn toch verouderd en ten eononmale onvoldoende om in den tegenwoordigen tyd wanbeheer en bedrog te voorkomen of aan den dag te brongen. Hot algemeen handelscrediet wordt daardoor ern stig benadeeld 2. mede to ondersteunen het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg ter verkrijging van een hooger maxi mum gewicht voor postpaketten, door nl. dit van 5 op 6 KG. te brengen. De reden, welke de Kamer tot deze onder steuning aanleiding geeft, ligt in het feit, dat de meeste bestellingen, b.v. van koloniale- en verfwaren, boter, comestibles, enz. geschieden per 5 KG: netto. Door de natuurlijke strikt noodige emballage, wordt znlk eene bostelling te zwaar van gewicht voor verzending per postpakket, iets, wat zeer veel ongerief voor den handel teweegbrengt. De overige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De lieer J. P. Radius herdenkt op I Nov. a s. zijn 25-jarige dienstbetrekking als Agent bjj de Stoomboot-Maatschappij Gebrs. Zur Muhlen, alhier. Zeer velen in deze gemeente, en vooral de handelslui, weten met hoeveel zorg de heer R. steeds voor het goederen vervoer heeft gezorgd. Dat het den jubilaris op dien dag niet aan bewijzen van belangstelling zal ont breken, durven we gerust verzekeren. Door de politie alhier is beslag ge legd op het lijkje van een pasgeboren kind, waarvan een ongehuwd meisje onder hoogst verdachte omstandigheden bevallen is. In verband met deze zaak is de justitie uit Alkmaar hier gistermiddag aangekomen. Oranje-Nassau's oord. In den jare 1898, toen Hare Dochter, Koningin Wilhelmina der Nederla d- n meer derjarig geworden, zeiven de teusrH» des be- winds aanvaardde, legde Koningin Ein ua het Regentschap, dat Zy gedurende acht jaren gevoerd had, neder. Erkentelyk ia groote mate voor de voortreffelijke wyze, waarop de Koningin-moeder de dubbele taak volvoerd het land op uitmuntende wyze bestuurd en tegolijk do opvoeding Harer dochter voltooid had was het plan ontstaaD, om Haar, by het nedevleggen van het Regentschap een huldeblyk der natie aan te bieden. Koningin Emma gaf daartoe Hare toestemming, doch stelde de bepaalde voorwaarde, dat het blijk van hulde zou bestaan in een of ander, dat strekken kon tot heil van de hulpbehoevenden. Uit moederland en koloniën kwam de som van ruim 3 ton voor het beoogde doel byeen, on als bestemming daarvan werd door do begiftigde aangewezende stichting van eon Sanatorium voor longlijders op Haar bui tenverblijf Oranjc-Nassau's oord by Renkum in Gelderland. Nevens de bestaande huizingo, werd mot hot bepaalde doel een gebouw voor de verpleging der lyders gesticht, en jl. Zaterdag namiddag werd deze stichting op plechtige wyze geopend. H. M. de Koningin- moeder ontving daar II. M. de Koningin met Z. K. II. don Prins-gemaal, en met de Com missie voor de stichting was een aantal autori teiten uit verschillende dcelen des lands tegen woordig. Het stafmuziekkorps van het 8ste regiment infanterie nit Arnhem voerde ter opluistering der plechtigheid, nevens het Wilhelmuslied, onderscheidene nummers 0uit, eu do heer dr. de Ranitz, voorzitter der 8tichtings-commi8sie, hield eene bclangryke openingsrede, waarin hy de aanleidingen hot doel der Btichtiug ontvouwde. De hofprediker, dr. van dor Flior uit den Haag, sprak een toepasselijk woord en smeekte 's Hemels zogon af over deze weldadige instelling. Op uit- noodiging van Hare moeder, opende H. M. do Koningin het Sanatorinm, waarna, onder geleide der Commissie en van H. H. geneeskundigen, het gebouw met al zijn in richtingen voor de huisvesting, verzorging en verpleging der te wachten patiënten door de hooge bezoekers cn de verdere aanwezigen word bezichtigd. De kosten van verpleging in dit San a- torinm zullen voor iedorcu patiënt f 2.50 per dag moeten bedragen. Voor minvermo gende lijders is dat bedrag natuurlyk te hoog en daarom is, onder goedkeuring en met modewerking van H. M. de Koningin-moeder, een Emma-fonds gesticht, ten einde daaruit het verblyf in dit Ziekenhuis ook voor minder met aardsche goederen gezogendon mogelijk te maken. Van H.M. do Koningin is op den dag der opening de som van f 5000 aan dat Fonds ten geschenke gegeven. Na afloop der plechtigheid keerden de vorstelijke personen naar hunne buitenver blijven terug H. M. de Koningin on de Prins-gemaal naar 't Loo, en H. M. de Koningin moeder naar het lustslot Soestdijk. De zaak-Van der Kamp. Men verneemt, dat de bewuste ring met doodskop door ingezetenen van Delft is herkend al3 aan Van der Kamp toebehoord hebbende. De verdachte koetsier Schildknegt, tot dusver te 's Gravenhage in het huis vau bewaring op de Prinsegracbt opgesloten, is nu evenals Haneveld, naar de gevangenis te Scheveningen overgebracht. Doodslag. Den laatsten avond van de kermis te Amersfoort, die overigens zulk een gunstig verloop had, is doodslag gepleegd. In een tapperij aan de Krommestraat was zekere J. de W., een 46-jarig, overigens zeer oppassend man, als hulpbediende werk zaam, toen de even oude Dirk Vos, een arbeider, wonende op de Vlasakkers, een vader van 6 kinderen, met zijn vrouw de tapperij binnenkwam en, na een en ander gebruikt te hebben, een nieuwe bestelling deed. De W. bracht hem bij vergissing jenever in plaats van bier, waarop Vos hem uit schold, en hem uitnoodigde buiten de zaak uit te vechten. De W. ging daar niet op in, doch zette kalm zijn werk voort. Eenigen tijd later aan de deur komend om een luchtje te scheppen, zag bij daar Vos, die iets glimmends zwaaide, hetgeen later bleek een tabaksdoos te zijn, doch dat hij aanzag voor een mes. Hij trok daarop bet zijne en trof Vos in het hart, zoodat diens dood onmiddellijk volgde. Hij liep daarop naar huis na het mes in de gracht geworpen te hebben en werd daar in hechtenis genomen. De ongelukkige werd gevankelijk naar Utrecht overgebracht, waar ook het lijk geschouwd wordt. De rechtbank te Zierikzee heeft het bevel van gevangenhouding, verleend te gen A. Weltevreden, evangelist, gedetineerd als verdacht van brandstichting weder met 30 dagen verlengd. Weer een verdwijning. Aangaande den vermisten graanhandelaar H. Streek, uit Winterswijk, verneemt men, dat Woensdag door den commissaris van politie uit Nijmegen naar Winterswijk is geseind, dat de fiets, waarmede hij op reis is gegaan, door eenige jongens uit de Waal is opgevischt. Doordien de heer Streek in plaats van zyn rechter- een kunstarm heeft, was de linkerkant van het stuur minder versleten dan de rechter. Hierdoor kon men de gevonden fiets gemakkelyk als de zijne herkennen. Door de familie is een premie van f 100 uitgeloofd voor hem, die eenige aanwyzing omtrent den vermiste kan geven. Kinderen die een koe stelen. Het 10-jarig knaapje uit Huizen, dat met zyn 9-jarig broertje Peter een koe, die daar op de Meent liep te grazen, had weggehaald en getracht had dit rund te Laren te verkoopen, werd door de Recht bank te Amsterdam ontoerekenbaar ver klaard, ontslagen van alle rechtsvervolging en onmiddellijk in vryheid gesteld. De dreumes, blijkbaar erg onder den indruk van het voorarrest, huilde tranen met tuiten gedurende het voorlezen van het vonnis, waarvan hy naar 't scheen niet veel begreep. Eerst buiten gekomen, toen zyn vader, die op de publieke tribune aanwezig was, hem weer in ontvangst nam, begreep bet ventje, dat hij vrij was en weer naar huis mocht. £en bruiloft die heugen zal By de weduwe H. in de Noteboomen- laan te Utrecht was het Vrydag, wegens het huwelijk van haar dochter, feest en daar onder de genoodigden heel wat jon gelui waren, ging het er recht gezellig toe. Middernacht was dan ook reeds lang achter den rug, toen de grootmoeder der bruid oude menschen kunnen soms van die zonderlinge invallen hebben opeens op het idee kwam haar goud, bestaande in een gouden halsketting met dito slot en oorbellen, welke zij des middags had afgelegd en in een kopje geborgen, weder aan te doen. Hoewel ze van alle kanten moest hooren >Och mens wat begin je nou, je gaat zoo aanstonds naar bed" en dergelijke, liet zy zich daardoor toch niet van haar stuk brengen, zoodat eindelijk een der gasten opstond om het verlangde sieraad te halen. Tot aller schrik deed de ze echter weldra de mededeeling, dat het bewuste kopje ledig en het goud nergens te vinden was. Natuurlyk was het dade lijk uit met de pret en toog een ieder aan het zoeken op allerlei, zelfs de onmoge lijkste, plaatsen, echter zonder resultaat, zoodat ten slotte de politie er by werd ge haald. Niettegenstaande men algemeen over tuigd was, dat een der gasten de dief moest wezen, werd deze evenwel niet aan stonds ontdekt, doch wel den volgenden morgen, nadat door een rechercheur de vermiste voorwerpen "by een opkooper wa ren opgespoord en in beslag genomen. De dievegge, die de sieraden bleek te hebben ontvreemd, behoorde werkelijk tot de ge noodigden en was een van den eersten, die er op aandrong de politie te waar schuwen. Daar van een en ander proces verbaal werd opgemaakt, zal dit muisje nog wel een staartje hebben. Een hoofdagent van politie als beschuldigde In de bank der beschuldigde moest Vrij dag voor de Amsterdamsche rechtbank plaats nemen een 41 jarige hoofdagent van politie, buitengewoon ryks veldwachter G. M., aangeklaagd van wederrechtelijke en opzettelijke vrijheidsberooving van den sla ger H. Th- De Vr., hem opzettelijk sla gen toegebracht te hebben. Hij had De Vr. zonder eenige reden opgesloten in het po litieposthuis aan het Abattoir. Uit het getuigenverhoor bleek het vol gende Tegen 6 uur op 2 Augustus stond de V. op een kameraad te wachten, leunende tegen het hek aan den Cruquiusweg na bij het Abottoir, toen M. van huis naar het politieposthuis komende op de V, toe trad, hem in den kraag pakte en hem toevoegde1»jy bent dronken ik ar resteer je". De aangehoudene protesteerde tegen deze handeling en verklaarde niet be schonken te zijn. Hy werd echter vastge houden en naar het politieposthuis gebracht. In de agentenkamer zou de hoofdagent bekl., de V. hebben geslagende vrouw van den conciërge zou toen geroepen hebben, »niet slaan". Beklaagde ontkent wederrechtelijk en op zettelijk gehandeld te kebben. De V. zou waggelend tot hem gekomen zyn met be- leedigeude praatjes en uitdagingen daarom arresteerde hy hem. Tegen De V. werd proces-verbaal opgemaakt wegens kenne- lyken staat van dronkenschap, doch hy werd door den katonrechter van deze aan klacht vrijgesproken. De V. diende, na zyn ontslag uit het arrestantenhok, by den heer Hazenberg, hoofd-inspecteur van politie een klacht in. De heer Hazenberg stelde een streng onderzoek in of de V. werkelyk beschon ken was geweest, maar noch de heer Ha zenberg, noch andere politie-ambtenaren konden hieromtrent tot zekerheid komen, integendeel moest erkend worden, dat de V. volstrekt niet onder den invloed van sterken drank verkeerde. Ter terechtszit- ting bleek dat er eene treurige veete be staat tusschen beklaagde en de V., waar door het huwelijksgeluk van den laatsten verstoord is geworden en hy een eisch tot echtscheiding heeft ingesteld tegen zyn vrouw. Texel, 28 Oct. 1901. De inventaris en tuigage van het op de Vliehors gestrande barkschip „Agda" heeft in publieke veiling opgebrachtf 1108. Het wrak is gekocht door M. Boon Mz. voor f139. De lichtwachters van den Eierlandschen vuurtoren A. Rab en D. Boon zyn over geplaatst naar IJmuiden en vervangen door A. F, G. Stefenson en P. Boelig. De heer G. C. A. de Braai van hier heeft te Haarlem acte behaald voor de Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiek. De Heer W. Bax, Ned. Hervpredikant te Zaandam heeft gisteren gesproken in de vergadering van de afdeeling »Oosterend van den Nederlandschen Protestantenbond en behandeld het onderwerp: de vrucht der godsdienstprediking na twintig eeuwen. Heden spreekt Z.Eerw. in d$ afd. »Texel" de M. t. Nut. v. 't Algemeen. Brandstichting in een kazerne. OolangB kwam een bericht voor in een Frïesch blad, waarin werd verteld dat een poging tot brandstichting in de kazerne te Leeuwarden was verijdeld. De Stand." weet nu omtrent het gobeurde het volgende mede te deelen: Hot was in den avond van 17 Oct., die avond dat de genoraal-majoor Prins to Leeuwarden in het garnizoen was aangekomen om den volgenden dag inspectie over de troep te houden, dat omstroeks 8Va uur eon begin van brand werd ontdekt (een stroozak stond na melijk in brand) op een der onder-officiers kamers, 't welk gebluscht werd door de wacht die gewaarschuwd was. Doch ruim 2 uur later, om 11 uur, werd door een der thuiskomenden weer brandlucht geroken cn nu niet op dezclfdo kamer, zooals in de bladen werd medegadeeld, maar een verdie ping hooger, by een der bureaux, een tamelyk eind verwyderd van vorengenoemde onder officierskamer. De wacht in dezen weder gewaarschuwd, ontsloot de deur, want de fourier die by nacht daar alleen verblyf houdt was nog niet thuisgekomen en had te voren, des middags, de deur gesloten, en jawel, ook daar stond het nachtleger van be doelden fourier in brand, wat ook onmiddel lijk werd gedoofd. Een nauwkeurig onderzoek heeft den dader niet aan het licht gebracht. De kindermoord te Tilburg. Nog steeds is het rechtsgevoel van het publiek inzake den moord op Maria Kessels, den 22sten Augustus 1900 in de R.-K. kerk aan den Noordhoek te Tilburg gepleegd, onbevredigend. Het weet, dat de rechtbank te Breda op 28 Juni van dit jaar den schilder Mntsaers van het hem ten laste gelegde misdrijf heeft vrijgesproken en meer niet. Wie is de schuldige Het publiek wil een antwoord op deze vraag, en nu dat uitblijft, is het volk zyn eigen rechter, vooral bezuiden den Moer dijk op grond van geruchten, vermoedens en vooroordeel wijst 't met betreurenswaar dige beslistheid verschillende mannen aan, toont hun zelfs op de grievendste wijzen, dat het hen aan de afgrijselijke misdaad schuldig houdt. En omdat het recht niet spreekt, gaat men zoo ver om het recht te verdenken, worden lasterpraatjes verspreid, en telkens weer ontvangen velen die geroepen zyn, of geweest zyn, om deze zaak te behandelen, dreigbrieven, anonieme pamfletten van de laagste soort. De zaak gaat in den doofpot, is een vaak ongehoorde voorspelling. Echter is dit niet juist althans voor 't oogenblik niet. Uit een onderzoek (door de »N. R. Ct." ingesteld) is gebleken, dat de zaak tegen Mutsaers nog steeds in handen is van den advocaat-generaal by het ge rechtshof te 's Hertogenhosch. Nog bestaat de mogelijkheid, dat de of ficier van justitie afstand doet van het appèlóók kan het geval zich nog voor doen, dat de advocaat-generaal geheel instemt met het vrijsprekend vonnis en den officier gelast afstand te doen van het beroep. In deze beide gevallen kan deze gruwe lijke moordzaak vry wel geacht worden... in den doofpot terecht te zijn gekomen. De koster Van Isterdaal woont sedert geruimen tyd niet meer te Tilburg. De schilder Mutsaers is daar nog steeds ten huize van zyn ouders. Na de eerste blydschap over zyn vryspraak is hy tenge volge van de doorgestane ontzettende emo ties eenigen tijd ziek geweest, uit vrees voor manifestaties van een of andere zijde, als hij zich buiten vertoonde. Toen heeft een medelijdend aannemer hem buiten Til burg aan 't werk gezetonderhandelingen om daarna werk te vinden aan een in aan bouw zijnd klooster, moeten op een wenk vau invloedrijke zijde zyn afgesprongen. En zoo is Mutsaers dan thans, tengevolge vau het misdrijf, waarvan de rechtbank hem heeft vrijgesproken, werkloos. Ziekte van koning Edward VII. LONDEN, 27 Oct. Reynold s Newspaper" verzekert dat de Koning lijdt aan kanker in het strottenhoofd. Sedert zijn troonbe stijging is hij reeds driemaal geopereerd; voor 't latst de vorige week. Oorspronke lijk openbaarde het lyden zich als een ge zwel (p a p i 11 o m a) op den linker stem band. Na de jongste operatie (tracheoto mie) vertoont het slymverlies een kanker achtige aandoening. Het blad zegt dat de Koning waarschijn lijk zyn kroning niet meer zal beleven. Vergiftigde bruiloftsgasten. By een bruiloftsfeest te Bath in Enge land zyn alle negentig gasten vergiftigd ua aan het bruidsdiner te hebben aange zeten de bruid, de bruidegom, de geeste lijke, allen vertoonden den volgenden dag in meer of mindere mate verschijnselen van vergiftiging. Het onaangenaamste was, dat in het plaatsje geen voldoende genees- heeren waren om de lyders bij te staan en van omliggende gemeenten moest in allerijl medische hulp worden ontboden. Tot heden heeft men nog niet kunnen nagaan aan welke oorzaken de vergiftiging moet worden toegeschreven. Italiaansche wijnoogst. Italië moet een prachtig wijnjaar hebben gehad. Reeds het vorig jaar was de oogst alleszins geslaagd, maar ditjaarisde voor raad nog grooter. De aanwezige voorraad in de Italiaansche wijnkelders was 3300 millioen gulden en dit jaar zal er nog 1320 millioen by leveren. Door een en ander ondergaan de prijzen natuurlijk een flinke verlaging]; het gallon wordt reeds verkocht voor 5 centesimi. Een 107-jarige. Te Bordeaux is overleden een honderd- zevenjarige, mej. Dumaine, een rjjke dame, die heel haar lange leven aan goede wer ken heeft besteed, en die eigenlijk te kort heeft geleefd hetgeen men niet van ie dereen kan zeggenTot haar laatste le vensjaren en levensdagen was zy helder van hoofd en gezond. Naar de Commercial Inteltingence'. mededeelt krijgt de Amerikaansche »Stau- dard Oil Company", die tot dusver vry wel het monopolie voor Amerik. petroleum heeft een mededingster in het Slog-Swaine syn dicaat van Beaumont in Texas. Dit syndi caat met een kapitaal van 25 millioen dollars heeft 60 bronnen dieper dag 100,000 barrels opleveren. Het zal een buizennet aan leggen van Spindle Top naar Sabine pas aan de kust van Texas ten Oosten van Gal- veston, een vloot van vijftig petroleum- stoomsshepen doen bouwen en in de voor naamste havens tanks oprichten. De moordenaar van President Mac Kiitley' De terechtstelling van Czolgosz is thans definitief vastgesteld op Dinsdag 29 dezer, des morgens te 7 uur. De veroordeelde heeft deze mededeeling, die hem onlangs werd gedaan, zonder de de minste ontroering ontvangen. Het aantal van beu, die tot de bijwoning dezer executie zullen worden toegelaten, is bepaald op zes-en-twintig. Een merkwaardig testament heeft een oude dame te Amiens nagelaten. Het bevat de volgende clausule Ik vermaak een jaarljjksch bedrag van 300 francs aan mijn kat, Cadet Rousselle, een van 100 frs. aan den veearts die haar behandelt, en een van 100 frs. voor ge neesmiddelen. Na den dood van myn kat zal het jaargeld komen aan de kinderen van een weeshuis te Parys. Een zware brand heeft gewoed in een meubelfabriek aan Market Street Phi- [adelphia. Het vuur ontstond in den kelder, waar een bergplaats van naphta en benzine was. Langs den liftkoker zogen de vlam men omhoog en binnen vijf minuten brand den alle negen verdiepingen van het reus achtige gebouw. In de ruimten die allen waren volgestopt met licht brandbaar materiaal tastte het vuur gretig om zich, zoodat in een oogwenk den aanwezigen alle wegen tot ontkomen waren afgesneden, behalve de ramen. Toen de brand uitbrak waren er 320 bedienden in het gebouw eenige trachtten langs een ijzeren achter trap weg te komen, maar zagen zich den uitweg versperd door de vlammen. Twin tig menschen sprongen naar beneden en vielen dood vyf anderen werden zoo deer- ljjd gewond dat ze weldra stierven. Terwyl een aantal menschen nog op een reddings balkon stonden stortte de muur met het balkon neder, tengevolge waarvan acht per sonen onder het puin werden begraven. Zeker is 't, dat in 't brandende gebouw nog menschen waren achtergebleven, wier lyken waarschijnlijk onder de puinhoopen liggen, maar hoevelen het zyn weet men nog niet. Onze Londensche correspondent seinde dat reeds twaalf lyken zyn gevonden, maar eerst over eenige dagen kan men zeggen of deze het totaal der slachtoffers vol maken. De fabriek is geheel in asch gelegd. De materieele schade wordt op 500,000 ge raamd. Correspondentie. Nader meldt men ons uit IJmuiden, dat de zeeloods G. Schol het eerBte stoomschip door het Noordzeekanaal naar Amsterdam heeft geloodst. (Zie het bericht uit IJmuiden le bladzyde.) Winterdienst. De Boot Zur Mühlen vertrekt met 1 November '8 morgens 8 uur van hier. Op de dienstbiljetten staat halfnegen. Men gelieve het cijfer te veranderen. J. P. BERKHOUT.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 2