KLEINE COURANT 'f Vliegend Blaadje Twaalf pÉfi HettoÉL b en voor Helder, Texel en Wieringen 29ste Jaargang. te SCHAGEN, Winkel- en Magazijngoederen, De doode Millionnair. 4) Voor één gulden IET PARK te Enkhuizen Mecklenburgh PERZINA PIANINO's. TE KOOP. Hr, 3006 Zaterdag 7 December 1901. Bureau Zuid straat 72. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 59. KALENDER DER WEEK. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagon. Opkomst dor Zon 7 i Ondorg. 55) m. 3 u. 44 m. Zondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Woonsdag 11 Donderdag 12 Yrjjdag 13 Zaterdag 14 N. Maan. Uit het Bulte.'ilaiiil. Het hoog ziekte-cyfor van het Engolsche leger in Zuid-Afrika wokt in den laatsteri tijd in groote mato de opmerkzaamheid ook der Engelsche nieuwsbladen, die daarin een reden tot erastige bezorgdheid zien. Geen wonder ook; deze cijfers wijzen op eene toenemende uitputting van dat leger, op eeno afmatting, welke ongetwijfeld tot zeer ernatige gevolgen moet leiden. Nevens dit gevaar, dat al tot groote bezorgdheid aanleiding geeft, plaatst zich de onverflauwde bedrijvigheid der Boeron- eommando s, waardoor herhaaldelijk min of meer ernstige schermutselingen ontBtaan, die voor de zeer vermoeide Engelsche troepen uiterst lastig en nadcolig zijn. Do verliezcn- Ijjston worden, dit blijkt uit do daarop geba seerde beschouwingen, door de bladen nauw lettend nagegaan, en meer en meer blijkt dan, dat de staat van zaken verre van rooskleurig voor de Engelecheu is. De geweren der Boeren, die maar zelden missen, blijven steeds heel lastig vooi do Engelsche strijders, wier ge lederen telkens wesr aanmerkelijk worden gedund. Iedere week wordt door Lord Kit- chener een lijst van de geleden verliezen aan de regeering in Engeland per draad overge bracht, en nu do oorlog, ondanks alle plannen en maatregelen, blijft aanhouden, ligt het voor de hand, dat, zoowel in Engeland als daar buiten, de bestudeering der vcrliezcnljjst een leerrijke bezigheid voor velen oplevert. Vredes-geruchten hebben we al eens meer vernomen. Wat thans wel het zonderlingste is, dat ze kom<.n van een Engelsch blad, 't welk zijne inlichtingen nog al eens van Cham- berlain ontvangt. Een paar Bóeren-gedele geerden zouden zich dus wordt verzekerd verklaard hebben ten gunste van het aan- knoopen van onderhandelingen met de En gelsche regeering. Een ander gerucht is afkomstig uit Brussol, en vermeldt, dat Lord Kitchcncr voornemens is, om aan Louis Botha het slniten van een wapenstilstand voor te stellen, ten einde het aanknoopen van vredes onderhandelingen to vergemakkelijken. Een Engelsch blad, dat gewoonlijk goed ingelicht is, verzekert echter, dat deze berichten geheel en al onjuist zyn. Telkens opnieuw worden door de Engel- sehen plan non beraamd met het doel, om den toestand der Boeren in Zuid-Afrika moeiolijk te maken, als 't kon hun voortgaan met het verzet en de krijgsbedrijven te doen ophouden, 't Voornomen bestond nu om hot gansche gebied waar de oorlog heerscht, voor emi granten open te stollen. Het gevolg daarvan zon moeten zijn, dus meende meD, dat de weerspannige Boeren in den grooten stroom van vreemde, nieuwe bewoners zouden opge lost worden, en dat zoodoende de oorlog van zelf zou eindigen. Hot departement van oorlog in Engeland is echter hiertegen opgekomen van zijnentwege is de toelating zoowel van Engel- schen als van vreemdelingen in groote mate bemoeilijkt. Men hoeft, om zich in Z.-Afrika te vestigen, eene speciale vergunning noodig, die in sommige gevallen zelfs het bezit van 100 pd. st. eischt. En dan nog moet men aan de kust blijvenverboden is bet in het binnenland te gaan. Uit een militair oogpunt Écbjjnt deze bepaling noodig, maar dan loopt ook weer mis het plan om door een toevloed van emigranten de Boeren te verdringen. Een dor rogeeringsgezinde Engelsche nieuws bladen kwam dezer dagen tot do erkenning, dat de opstand in de Kaapkolonie zich, on danks de sterke legermacht van Engeland aldaar, gaandeweg uitbreidt. Reeds gaf do toepassing der krjjgswet, in steeds grooter omgeving de vrees te kennen, dat op de Kapenaars op den duur niet valt te vertrou wen. Angstvallig wordt in den laatsten tyd door autoriteiten toegezien, dat gcene vreem delingen van verdacht allooi aan de kusten der kolonie binnenkomen. Do Boeren bokrou- nen zich om de maatregelen, door Engeland en het koloniaal bestuur genomen, weinig of niet. Ammunitio is er voor hen genoeg to vinden soms delven zy hot op uit den grond, waarin het voor spiedende oogen is verborgen. Eu aan manschappen is geen gebrek. De rekruten worden zoowel botrokken uit de Kaapkolonie in het Zuiden als uit Duitsch- Oost-Azië in het Noorden. Het feit ligt nog niet zoo lang achter ons, dat de Phiiippynscke eilanden in Oost-Azië door de troepon dor Vereenigde Staten van Noord-Amerika zyn in bezit genomen, ofschoon nog altfd benden, die naar onaf baukelykheid streveo, hier en daar hun verzet pogen te handhaven. Maar sinds het hoofd der opstan delingen Aguinaldo zich overgegeven en don eed van trouw aan de Amerikanen afgelegd heefc, mcondo men, dat de rnstovcr het geheel verzekerd was, cn dat de vroegere hoofduauvoerder der onafhankelyken nu geheel ou8chad«lijk was gemaakt. Men bouwde rast op do getrouwheid van den man, die, naar men geloofde, zyn eed niet zou breken. Na is het echter aan het licht gekomen, dat Aguinaldo met buitenlanders in onderhandeling is gekomen, en door spionnen is eene zeer compromitteerende briefwisseling ontdekt. Vooral ook met het oog op het gevaar voor de nu gevestigde Amerikaansche rogsering, heeft mon de gewisselde brieven, op een sa menzwering betrekking hebbende, in beslag genomen, en Aguinaldo voor een krygsraad gedaagd. Men gelooft, dat by naar een besloten stad zal worden gedeporteerd. De anarchisten, waar zy zich ook bevinden, blyvon stoeds woelen en rumoermaken, en of schoon wetende, dat met gestrengheid tegen hen zal worden opgetreden, gaan zy voort met hun heilloos streven, oin hunne gevaar lijke principes tot werkelykhoid to brengon. In zeker stadje in Spanje word dezer dazen een partij-vergadering gehouden, die door niet minder dan 1200 persoaon werd bygewoond. 't GiDg er woelig toe en onder hevige be dreigingen men wilde een algemoenen op stand bewerken eischto meu samenwerking om de in vrijheidstelling te verkrygen van de arbeidors, die by de jongste onlusten in Spanje van hunne vryheid zijn beroofd. De rj- geeringon van Duitschland on Rusland schynen zich nog altijd erg ongerust te maken over de woolingen dier partij. Zy zoeken dus wordt verzekerd met de overige mogend heden van Europa do meest gepaste maatre gelen te nemen tot beteugeling der gevaarlyke lieden, om door gemeenschappelijke middelen te voorkomen, dat door de handelingen der anarchisten betreurenswaardige feiten zouden plaats hebben. HELDER, G December 1901. De heer dr. Joh Djserinck, predi kant by de Doopsgezinde gemeente te Rot terdam. herdacht by de godsdienstoefening op Zondag den lsteu dezer den stond, waarop hij, toen juist 40 jaren geleden, het predikambt in de gemeente Helder aanvaardde. Op Zondag 15 dezer zal ge noemde leeraar zijn ambt nederleggen, en een afscheidsrede houden. Te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer Jhr. E. L. Alting von Geusau, geboren te Helder. Het anker en de 60 vaam lange ketting van het stoomschip Domingo Larrinaga" welke op de reede verloren waren, zyn door vletterlieden opgevischt. Een belooning van f 360.was daaraan verbonden. By de strandvonderij alhier zyn uit zee aangebrachteen bezaansmast met gele top, vermoedelijk van een schoener, een witgeverlde reddingboei, gemerkt »Arctu- busHelsingfors" en twee platen, een ge merkt C.S.W. en een KXW. By Zanddijk is aangespoeld een witge- verfde reddingboei gemerkt >S.S. Cljsolte Huil en by Kamperduin een scheeps- roef zonder bepaalde merken. Door de Directie der Marine is Woens dag aanbesteed de levering van 144.000 K.G. zachte witte tarwe en 96.000 K.G. harde roodo tarwe. Voor witte tarwe waron ingekomen 3 in schrijvingen, van de lieoren H. de Gier, te Gorkum, ad f 11.19 en H. H. v. Waveren, Hillegom, f 10.84 on 10.79 voor roode tarwe 5 inschrijvingen, van de heerenH. de Gier, ad f 11.97; M. Witsenburg Jr., alhier, f 11.92 en 11.85 en H. H. van Waveren, f 11.84 en 11.79, alles per 100 K.G. Dinsdagavond 1.1. trad het Hollandsch Tooneelgezelschap, onder directie van de heeren Barendse, Verhagen en Potharst, in .Casino" op voor een matig bezette zaal. Als stuk werd gegovon .Hot Historisch Kasteel», een blijspel met veel vrooljjke tooneelen. Het stuk hoeft ook hier uitstekend voldaan, want er is hurtelijk gelachen, waartoe het losse, opgewokto spel veel heeft bijgedragen. Vooral do heor Harms, als Claudo Barrois, speelde uitmuntend en wist op geestige wijze de afgodische bowonderaars van den schryver Paul Coudret van hnnne overdreven veree ring to gonezen door zich als den bokonden letterkundige voor te stollen en hom allerlei dwaze dingen to laten zeggen en doen. Ook do andere rollen werden goed weergegeven do overige spelers brachten het hunno by, de verlooning van hot .Historisch Ka steel» ook hier succé3Tol to doen zyn. Een mededeeling, die aandacht verdient. Aan de Memorie vau Antwoord, door minister Kuyper gegeven op het afdeelinga- verslag der Tweede Kamer betreffende het onderzoek der begrooting voor het departe ment van Binnenlandsche Zaken, ontloenen ij, met het oog op de Rjjks Hoogere Burgerschool alhier, waar ook meisjes-leer lingen zyn, de volgende belangrijke mede deeling Toelating van vrouwelijke leerlingen op de Rijks Hoogere Bvrgertcholen. Met de toelating van meisjes tot de Hoogere Burgerscholen kan niet voetstoots worden gebroken, aangezien onder de tegenwoor dige om itandigheden voor velen harer alsdan alle gelegenheid zoude ontbreken, om de vereischte kennis optedoen voor een uitte- oefenen beroep. Dat echter voor de meisjes het recht zoude bestaan, om op gelijken voet als de jongens tot de Hoogere Bur gerschool te worden toegelaten, kan de minister niet toegeven. Hjj sluit zich in deze aan by de meening, herhaaldelijk vroe ger door verschillende ministers uitgespro ken, dat ait. 21, laatste lid der wet tot regeling van het Middelbaar Ouderwijs duidelijk aantoont, dat, waar Hoogere Bur gerscholen voor jongens zijn opgericht, er geen recht op toelating voor meisjes bestaan kan." Art. 21, laatst9 lid der bedoelde wet bevat deze bepaling: »De inrichting van Middelbare Scholen voor meisjes, door ge meente-besturen, provinciën of bijzondere personen met of zonder subsidie te stichten, wordt aan de stichters overgelaten, behou dens voorwaarden, aan verleende subsidiën te verbinden." De gezondheidstoestand van H. M. H.M. de Koningin heeft Woensdag voor het eerst na Haar ougesteldheid eene wan deling gemaakt. Naar aanleiding van de bovenstaande mededeeling zyn wij gemach tigd te berichten, dat het herstel van H. M. een voldougen feit is. De ziekte laat geen andere herinnering na dan de onder vonden zeer groote teleurstelling. Atjeh en Djambi. Blijkens uit Indië ontvangen telegraphi- sche berichten zyn, sedert de jongste mede- deelingen dienaangaande in de «staatscou rant" van 5 November 1901, No. 259, by de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en onderhoorigheden, ge wond de le-luitenant der infanterie F. P. A. van Gheel Gildemeeater, de onder luitenant W. N. M. de Haas, de sergeant F. C. Kruyt en de korporaal P. C. van Reesen b. in Djambi, aan zijn wonden overleden, de sergeant B. H M. Simon, en gewond de sergeant J. B. Wens, de fuseliers C. J. W. Simonis, J. van den Heuvel en L. Fraanje en de hoornblazer P. Volksrs. Men schryft ons uit IJmuiden, 1 Dec. Ia weerwil van «en hooge barometerstand heeft 't do laatste dagen er weer duchtig op los gewaaid. Do loodskotters, die anders niet ▼oor eon beetje vervaard zyn, waren genood zaakt binnen te komen, daar bet niet moer doenlijk was, de loodsen, wegens de hooge zee, ov«r te krygen. Inplant» hiervan wordt de loedsdienst dan, zooals velen bekend zal zyn, verricht door de krachtige Noordzee- sleepboot .Simson', waarop tevens de loodsen vaa beide kottera overgaan. Met hot vlaggesein in top .volg mij, ik heb een loods aan boord» stoomt genoemde boot do binnenkomende schepen voor en brengt hun zoodoende in behouden haven. De .Simson» doet de naam, dio zy draagt, oor aan, daar zy, trots de reusachtige krach ten, waartegen zij to wnrstelon hoeft, steeds fier met forsche boog nit de schuimende on breischende massa to voorsohyn komt. De reedery der .Simson' heeft met het Ryk ge contracteerd voor het doon van loodsdienst gedurende stormweer. Met Januari e. k., wanneer dit contract ufgeloopon is, neemt de ataat dit in eigen oxploitatie, waarvoor reed» een prachtige loodsstoomboot do .Jan Spanjaard' voor dis ponibel ligt, waarin alles even practisch en doelmatig is ingericht. Of dezo boot voor het doel geschikt zal zyn, zal de ervaring nog moeten leeron. Zeor geruststellend is het, dat een zelfde type boot, aan don Waterweg in gebruik, uitstekend voldoet. Er liggen hier •en 15tal uitgaande booten in het kanaal vastgomeerd, die meest alle om de Neord moeten, om bjj de eerste gunstige weersver andering zee to kiezen. Een dezer booten, 't Duitache stoomschip .Lucida' maakte eonigo avery aan de Velser spoorbrug. Do visschers- haven ligt volgepropt met diverso visschors- schepen, welke hier by storm een prachtige schuilplaats vinden. Naar de vergrooting der haven wordt door belunghebbonden reikhalzond uitgezien. Do stoomtrawlers varen geregeld nit, en bekommorun zich weinig om hst stormweder, wat in hoofdzaak too te schryvon is aan hare groote zeewaardigheid. Mot de vangsten gaat hot niet naar wensch, er wordt zeor weinig visch aangebracht, doch de pryzen zyn kolos saal hoog te noemeo. Iadion dit ook niet het geval was, zou de visschery bepaald slecht te noemen zyn. Ook do beugviaschery ataat er niet zoo gunstig voor als verleden jaar. Een schip vergaan Het stoomschip »Mesacria" van de ree dery der firma Wn. H. Miiller en Co. te Rotterdam, dat de geregelde wekeljjksche vaart van Rotterdam op Middlesbro on derhield stak de vorige week Diusdag- op Woensdagnacht te één uur in zeeennoeft tot dusver de bestemming niet bereikt, zoodat te vreezen is, dat het in den jong- steu storm is vergaan. Er kan althans niet aangenomen worden dat het vaartuig met gebroken masten ronddrijft, daar dan met het oog op hot druk bezochte vaarwater, allicht een rapport van zou zijn ingeko men. De >Mesacria" was slechts een klein scheepje van 478 ton, werd gevoerd door kapitein Prul eu had een bemanning van in het geheel 13 koppen, waarvan er vijf gehuwd zyn. Het stoomschip had by ver trek een volle lading stalen platsn aan boord. Men zal zich herinneren, dat in de maand Augustus 1899 de rietdekker Van den Boom, te Berlicum achter de prote- stautsche kerk, vermoord gevonden werd. Alhoewel vermoeden bestond, dat zekere H. Jonkers, boerenknecht aldaar, meer van die misdaad wist, mocht het gedurende al den tyd, die sedert verliep, niet gelukken daarvoor voldoende bewijzen bij te brengen totdat Zondag j.1. d« gemeenteveldwachter van Berlicum, de gewezen marechaussee Van der Busse, alpratende met Jonkers, achter de waarheid kwam, dat deze de moordenaar was. Naar 's-Hertogenbosch en voor den rechter van instructie geleid, bekende hg den moord te hebben begaan, al3 reden daarvoor opgevende, dat bij door Van der Boom werd gedwarsboomd in het aanbrengen van jachtovertredingen, waar voor hem door de politie voor elke aan gebrachte overtreding f 1.25 werd toegekend. ballast de pompen gebroken waren en bet schip plat op zijde kwam te liggen. De be manning was by aankomst geheel uitgeput. Vreeselyk is doze ramp voor het loodswezen van de Eems, maur nog vreoselyker is dit verlies voor de trourendo verwanten. Met diep leedwezen denken wy hierby aan do 4 weduwen en 18 weozen, waarvan velen nog to jong zyn om dit verlies te beseffon, maar tegelykertyd kunnen wy niet nalaten hulde te brengen aan deze kranige mannen, di« in bat vervallen van hun plicht dea dood in de golven vonden. Door het treurig omkomen van deze 4 mannen, dio een sieraad waren van het loods- porsoneel, wordt veel, zeer veel verloren. Men zegt wel eoas, dat uit ongelukken soms wel eens goede dingen voortkomen; het is te hopen, dat dit ook hier in toepassing kan gebracht worden. Immers, het is van algo- meene bekendheid, dat hot Loodsdistrict Eems niet zelden stiefmoedorlyk bedeeld is gewor den, wat uit het volgende blykt. Het is nl. gebeurd, dat msn loodskotters, die voor andere districten afgekeurd waren, goed genoeg heeft geacht om voor da Eemi- mond dienst te doen. Waar men bovendien de loodsschippers van andere districten de vrye hand geeft om naar omstandigheden te handelen en derhalve ook vry laat, gedurende stormweer naar binnen te gaan, verplicht men den loodsschipper van de Eems om steeds buiten te blyven. Waar mon nu zulke ver plichtingen oplegt, is het ook een eerste plicht van de autoriteiten, zorg to dragon, dat er meer zeewaardige schepen in dienst worden gesteld. Ofschoon de loodskotters in het algemeen geen slechto zeeschepen zyn, zyn het toch geen vaartuigon, dio geschikt zyn voor do Eemsmond, waar met oen N. en N.-W. storm oen vreeselyk hooge en woeste zeo loopt. Van Duitschland (district Eems) heeft men dit reeds lang ingezien en bscit men daardan ook een aantal flinke schoeners, dio de kotters in zeewaardigheid verre overtreffen. Nog beter zou bet zijn, wanneer men aan de Eems een loodsstoomboot stationneerde, evenals men thans aan den Waterweg heeft, en waarmede hot Loodsstation to IJmuiden met Januari e. k. ook verrijkt zal worden. Uit vorenstaande ziet mon dus, dat do loodsen van het district Eems, die in flink heid by andore loodsen niet bebooven achtor to staan, in vele opzichten misdeeld zijn by hunno collega's van andere districten. Ook mogen wy niet verzuimen, te wyien op hot feit, dat by meerdere on zwaardore diensten hun salarissen inplaats van hooger, aanmer kelijk lager zyn, dan dio van hunne confra ters. Mon moet hot yzer smeden terwyl hot heet is, dit hebben do loodsen van het dis trict Eems te goed ingezien, daar zij onmid dellijk na dit treurig ongeval een verzoek bjj de plaatseljjke autoriteiten hebben ingediend, waarin wordt aangedrongen om de loods schippers het recht te geven, wanneer zy dit by noodweer wenscheljjk achten, naar binnen te gaan, of wel het district van schoeners te voorzien, waarmedo men beter zco kan bouwen. Indien hot verzoek mocht worden ingewil ligd, dan zouden zeer zeker ongelukken als thans is geschiedt op de loodskotter «Eems No. 2' tot het verlodene bahooron. Voor do kranige loodsen van de Eems zon het hoogst gewensebt zyn, dat het Ryk hun hierin te goede kon komen, wat uit een oogpunt van hnmaniteit niet op evontueele meerdere kosten mag afstooten. Het is te hopen, dat de volks vertegenwoordigers van de Provincie Gronin gen dit ongeval in de zitting der 2e Kamer te berde brongen en voor hot hoogst billyke verzoek zullen pleiten. IJmuiden, December 1901. .NEPTUNUS'. ADVERTENTIE N. Ingezonden. Uit enkele dagbladen gewerd ons reeds de verschrikkelijke tyding van het overboord slaan door een stortzee van 3 loodsen en 1 leerling dor loodskotter No. 2 van do Eems. Vrijdag kwam dit vaartuig in ontredderde staat te Delfzijl binnen. Met putsen was men genoodzaakt geweest het water uit hot schip to scheppen, daar door het overgaan der tengevolge van overlijden. Notaris C. L. VAN DEN BERGH te SC HAGEN, zal op Maandag 9 Dec. 1901, des morgens ten 10 ure, op de bovenzaal van het Koffiehoia »DE POSTHOORN" van den heer JOHANNES DE BEURS ten verzoeke van de Erven van nn wijlen den heer LEENDERT DE WAARD, publiek verkoopen, om contant geld: den gehaelen, door genoemden heer DE WAARD nagelaten voorraad bestaande uit ruim 18 zijden hooge Hoeden, 330 Fantasiehoeden, 2300 la ken, zijden, linnen en andere Petten, 450 bonten en andere Mutsen en Baretten, 100 Krol len, 350 Stroohoeden, 65 Stroo- petten, eenige doozen Hand schoentjes, Fronts en Borst rokken. Verder: WINKELOPSTAND, eenige meubilaire en huishou delijke goederen, Schaafbank en Timmergereedschap, en hetgeen verder ten vei koop zal worden aangeboden. De goederen zullen op voormelde zaal voor het publiek te bezichtigen zyn op Zondag 8 December 1901, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 ure. Burgerlijke Stand gem. Anna-Paulowna over de maand November. [^GEBOREN: Petrus, z.v. Cornolis Glim acoba Kossen. Aaltjo Aartje, d.v. Tennis Boer on Sophia Smit. Reinuw, d.v. Gerrit Hoogvorst on Haartje Schryver. Cornelis, z.v, Cornelis Heerschap en Jacoba Kuiper. Aafjs Lamberta, d.v. Jan de Boer en Antje Blom, OVERLEDEN: Adriana, 1 rand., d.v. Izak van de Panne en Maartje Breeman. GEHUWD: Jan Keppel en Gerritje Cor- nelisson. Willem Karhof en Catharina Leeg water. ONDERTROUWD: Leendert van Dyk en Flora van der Wiel. Dirk Kromhout en Tryntjo ZeegerB. Dirk Willem I^agervcld Tada Jongcjan. Jacob Kranenburg en Pieter- nella ürooger. Pieter Kwantcs cn Anna Cornelia Schoonhoven. E TJX Xj Xj E T OTST. Naar zulke plaatsen ga ik niet met mijne dochter, daar weet ieder, wie ik ben, daar kent men my als couplctzanger, ant woordde hy. Doch overigens heb ik veel steun van de hoogere kringen ik heb reeds in de voornaamste gezelschappen gezongen. In don beginne trad ik op als dameskomiok, maar spoedig bemerkte ik dat men my liever als heor zag optreden. En myn broer ik heb u meermalen over myn broer gesproken, den beroemden coramiesaris van de geheime politie was er mee in zijn schik dat ik de vrouwenrokken aflegde, cn myn Jenny ook. Doch onverschillig of ik optreed als dame of als heer, ik breDg mjjne Jenny, eon leerling van de Koninklijko Muziekschool, niet op plaatsen, dio men met den naam „tingotangel» vereert on waar men my als couplotzanger kont, Aha, ik begrijp het al, mejuffrouw Jenny van de Koninklyke Muziekschool ziet met verachting neer op rondtrekkende kunstenaars- O neen, mynheer Heyl, dat moet gy niet denken. Mjjne Jenny ziet niet op mij neer, maar ik zie tot haar op. Ik houd het oog gevestigd op hare toekomst.'^Binnenkort zal zy in het openbaar op proef zingenen de proffesoren hebben buitengewoon hooge ver wachtingen van haar. Het zou haar kunnen benadeolen wanneer ik met huarjrsamsn ge zien werd door lieden, die my goed kennen. Ja ja, Schelmelzeb, ik begryp u, sprak de jonkman lachend. En waar is de toe komstige primadonna? Zij zit in den tuin van do restauratie van Micha. Zy houdt niet veel van wandelen en ik verlangde naar wat beweging. Ge weet ik ben een vriend van de vrye natuur, daar om maakte ik eon wandeling in het Bosch. En daaraan heb ik alzoo do ontmoeting te danken, die in my zooveel herinneringen doet opleven. Ik heb u al in geen twee jaar gezion. Neemt ge geen deel moer aan de wedrennen? Neen, ik was er ongelukkig mee en gaf het op. Ik betaalde mijne schalden en giDg naar Afrika. En zyt ge als millionnair teruggekeerd? Dat nu juist niet. Zelf keerde ik niet terug als millionnair, maar wel als secretaris van eon millionnair. Een Amerikaansche millionnair Is het iemand, die voornemen hoeft om renpaarden to houden. Dat geloof ik niet. Volgens hetgeen ik van hem hob vernomen, beeft mijnheer Jame3 Waltcr zulke liofhebberyen niet. Een vriend gaf mij een aanbevelingsbrief aan hem mee naar Johanncsburg. Daar vernam ik, dat hij van plan was naar Duitschland te gaan en eon secretaris zocht, dio hier mot land en lieden vertrouwd was. Ik bood my :ian en viel in zyn smaakdaarom nam hy mij tegen een schitterend salaris in zyn dienst. Due zyt ge nu by hem Gerhard Heyl schudde het hoofd. Ik ben hier met een dag verlof om een bezoek te brongeu aan een getrouwde zustor, die hier woont. Mynheer Walter komt eerst over eenige dagen to Borlyn, en zal my richt zendeD zoodra by mjjae diensten noodig heeft. I-ljj laat zeker wol een prachtigo villa bouwen, niet waar Dat doen die lui allemaal. Noen voorloopig heeft hy een woning gehuurd in de Diergaardestraat, daar moet ik my bij hem aanmeldon. Mooi, dau hoop ik u te Berljjn nog eens weer to zien, antwoordde Somhelior. Ge waart altijd vriondelyk en vrjjgevig jegens my. Go hebt monigcu daalder in myn hoed laten vallen. - Nu Schmolzer, evenals vroegor hoop ik. Gerhard Heyl stak duim en wysvinger in zyn vestzak om eenig gold te voorschyu te halen. O neen, dank u mynheer Heyl, sprak de komiek afwerend, deze week bon ik een particulier persooD, ziet u. Aan gold heb ik op het oogonblik geen gebrek, ik heb een beetje gespaard myn Jenny moet do beste muzikale opleiding gènieton die voor geld te verkrygen is. Ge zijt een braaf man, Sehelrazor, ant woordde de jonkman lachend. Uw gevoel van eigenwaarde verdient een woord van lof. Maar eigenlyk behoeft uwe dochter zich niet te schamen orcr hot beroep van haar vader. Als zij eenmaal een groote zangeres wordt, hoeft zij dat hoofdzakelijk te danken aan de opleiding, dio gy hebt betaald mot bet geld dat ge met zingen verdiend hebt. Dank voor deze vriendelijke woorden mynheer Heyl. Zeer begrypelyk, dat Ho, wie is dat De jonkman bleef plotseling staan, daar oen beeldschoon meisje van omstreeks achttien jaar buiten adem op hom kwam toesnellen. Dat is toch uw dochter niet. Neen, mynheer Heyl. Het meisje was intnsschen by hen gekomen. Neemt my niet kwalyk, heeren, stamelde zy, maar ik bevind mij in groote verlegen heid. Wil u zoo Triendclyk zyn vlug metmy moe te gaan naar mijn oom? Hij is overeen boomstam gevallen en heeft daarbij den voet zoo bezeerd, dat bij niet kan loopon. Als u Is u Waar is uw oom? vroog Heyl. Wy illen wel meegaan, maar misschien is het zoo erg niet. Eon beetje vorstuikt, meer niet. Ik vrees erger, hy lydt hevige pyn, en wy moeten nog zoo'n laog eind weg, dat ik niet weet, wat ik bsginoen moet. Daarop geloidde zy de beide heeren naar haar oom. Hot was een deftig man Tan in de zestig jaar, met rood gelaat, witten baard en bijzonder groote, blauwe oogen, die aan het gelaat van den ouden heer een vreemde, lachwekkende uitdrukking gaven. Toen Hoyl en Schmolzer don enden heer zagen zitten, in komieke wanhoop naar zijn voet starende, terwyl zyn hoed gedenkt naast hem lag, konden zij slochta mot moeite hnn lach bedwingen. De oude heer keek op. - Oo, ik ik weet niet o waar mijn nicht beeft aangetroffen, maar ik o ik o hemelik heb ge loof ikmijn voet gebroken. O, zog dat toch niet, oom I riep het meisje. Maar ikik moet hot toch zeggen. Hoe kom ik thuis? Ik zal hier den ganschen nacht moeten blijven. Dat is een mooi voor uitzicht. Ik zal kou vatten en myn voet wordt dan zoo erg, dat hy m£at worden af gezet, en als de doktors mij bedwelmd heb ben, sterf ik aan mijn hartkwaal! De komiek moest lachen on fluisterde Hoyl toe Wat eon flinke kerel! Dat zou een boven- beste coupletzanger geweest zyn. De jonkman hield meer rekening met het gevoel van de jonge dame, en trachtte den ouden heor te troosten. Laat ons hopen, dat hot zoo erg niet is, mynheer! Komaan, wy rollen u helpen; houd u maar goed aan ons vasl. En buiden grepen met krachtige hand den ouden man onder de schouder» en hielpen hom overeind. Hy stond echtor slechts op het eene boen, en staarde jammerend naar het andere. Hoe zal ik nu op één been thuis komen riep hy wanhopig, Op één been kan ik niet staan, zooals dc ooievaar, en de laatst© vijftig jaar heb ik niets aan het hinken (gedaan. Zoo kan ik geen tien schreden hinken, laat staan oen half uur ik zou er den adem by verliezen, ik zou aan een beroerte sterren, myn lyk zou in de «loot langs den weg ge vonden worden en daar dank ik voor! Maar, oom, wat spreekt n tochriep nicht, terwyl zy Gerhard Heyl verlogen aee- keek.Wat moeten die heeren wel van n donken Wy zullen uw oom behoorlyk thuis brengen, juffrouw. Zeg ons maar, wa woont. Dat is vriendelyk van u, heeren. Wy wonen in .De Kluis», omstreoks eon halfuur van hier. Dit is myn oom, majoor Hartmann, voegde zy er by. En gelooft n, dat uw oom niet zeo ver loopen kan vroeg Gerhard Heyl. j Daar is geen denken aan riep de ma- oor sneL Als wy hem een3 naar den straatweg brachten sloeg Schmelzer voor. Daar is misschien wel een rjjtuig voor hem te krygen- Ja, dat zou hot beste zyn, zei de jonge dame. (Wordt vervolgd.) koopt men overal in Nederland een LOT in de Eerste groote Verloting in Hollands Noorderkwartier te Enkhuizen. Trekking 3 MAART a.t. IIOOFDPIUJN het KAPITALE KOFFIEHUIS met Inventaris. Deze bloeiende Zaak wordt desver- kiezende teruggenomen voor 220Q0 Gulden. 2e Prijs: ter waarde v. f2400, of f 2000 in geld. 3e Prijs Een keurige Meubilaering voor een Huis. of f IOOO in geld. 4e Prijs oen Noordhollandsch Gouden Kapstel, compleet, van f 650 of f 500 In geld. 5e Prijs een prachtvol Amerikaansch Huisorgel, van 325 of f 250 in geld. Voorts belangrijke prijzen, als RjjtuigenRywielenKinderwagoris, Pendules, Gouden Horloges, Diamant en Zilverwerken. Naaimachines, enz. Onbeduidende prijzen HHP komen in deze verloting niet voor. LOTEN zijn zoolang de voorraad strekt dom voor f 1 00 verkrijgbaar, te Helder bjjJAC. BERKHOUT, JAC VERFAILLE, •n G. J. FEIJEN. Voor Wederverkoopers te Enkbuizen bij den Heer D. C. EGMOND. Zie verder het kosteloos verkrijgbaar ge stelde Prospectus. Ie klas Piano's Fabrieksprijzen. Hoofdvertegenwoordiger L. W. WIEGANT, Kalverstraat 56. Amsterdam. IW Vraag Prijscourant. Adres H. WUKER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1