KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen, Nieuwjaarsgroet. Na. 3QI0 Zaterdag 21 December 1901. 29ste Jaargang, BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 4de kwartaal 1901 te willen over maken per Postwissel of in postzegels VÓÓP 5 Januari, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/* Ct. beplakt te worden. Aan onze abonné's 'Amerika wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld te willen overmaken. DE UITGEVERS. Onze lezers, die met I Januari a. s. aan Familie, Vrienden of Begunstigers in onze Courant een Welkomsgroet willen rich ten, worden beleefd uitgenoodigd hunne opgaven aan ons Bureau tijdig in te zenden. DE UITGEVERS. KALENDER DER WEEK. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 11 m. Onderg. 8 n. 46 m. Zondag 22 Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 Kerstmis. V. Maan. Donderdag 26 2e Kerstdag. Vrijdag 27 Zaterdag 28 Uit het Buitenland. Dagen te voren word in Engeland met verlangen uitgozion naar de redevoering, dio door Lord Rosebery te Chesterfield zou wor den gehouden. Jl. Maandag is die rede door den genoomden staatsman uitgesproken, en sedert is zij openbaar gemaakt. De oorlog in Zuid-Afrika, de bonding daartegenover van da tegenwoordige regeering en de uitzichten voor de toekomst waren de onderwerpen van bespreking, 't Eerst werd opgemerkt, dat, wanneer weldra het Parlement met eene Troonrsdo zal worden geopend, ongetwijfeld de traditioneole uitdrukking zal worden ge bezigd, dat de betrekkingen met alle buiten landsche regeeringon van vriendschap- Clijken aard zy'n. Spreker deed echter uit- men, dat dit niet het geval is met de volkoren in het buitenland, die haat koesteren en een kwaden wil toonen jegens de Engelsche regcering, wegens hare houding tegenover de beide Zuid-Afrikaansche Repu blieken. Er is, volgens spreker, in de ge- schiodonis van Eugeland geen voorbeeld aantewjjzen van zulk eene antipathie jegens het Vereenigd Koninkrijk bij de beschaafde volken der wereld. Deze toestand dus werd opgemerkt veroorzaakt gevaar. Doch spreker meende, dat do regeering daar zelve schuld aan heeft. Zy had indertijd de stappen door haar gedaan, om het behoud des vredes ts verzekeren, beter moeten openbaar maken zy had wereldkundig moeten maken hetgeen door haar is verricht, om de bevolking van Transvaal te bevredigen. Door de verstandige menschen in andere landen zou dan een ander oordeel zy'n geveld. Spreker kwam op tegen den vaak onmogelyken inhoud van Chambor- lain's redevoeringen, ofschoon ook hij eene krachtige en zelfs hardnekkige voortzetting van den oorlog voorstaat. Het einde zal wel zjjn, meende spreker, het tot stand komen van den vredo, met een afdoende regeling. De onderhandeling daarover moot z. i. niet ge schieden met do Booren in het veld, maar met Krnger en zijne mannen, die de eigen lijke regeering vormen, en in Nederland ver- bljjf houden, 't Onderhandelen mot de Boeren op of naby het oorlogsterrein zou don schijn hebben van zwakheid. En wat de door En- guland gestelde vredesvoorwaarden betreft deze behoeven niet opniouw aan de Boeren te worden voorgehouden, zo zyn hun bekend gemaakt. De spreker toonde zich niet ongeneigd, de regeering ovortenemon, doch stelde als voorwaarde, dat dan vooraf de vredo moet zyn tot stand gekomen. Het oordeel over do staatkundige rede van Lord Rosebery, door de binnen- en bniten- landsche dagbladpers uitgesproken, is niet on verdeeld. In veel opzichten heeft de grooto verwachting, die men er van koesterde, teleur stelling verwekt. Men had gehoopt, dat hjj verband, overeenstemming zou brengen tusschen de thans van elkander gescheiden partygroe- pen. Dit is evenwel oen vrome wonsch ge bleven. Onderscheidene opmerkingen over den oorlog in Zuid-Afrika, over Engeland's houding en over de leiding van den langdurigen kryg, bevatten zoomin voor het buiten- als voor het binnenland nieuwe gezichtspunten. Ook had men voel van sprekers beschouwingen en opmerkingen al vroeger uit den moid van anderen vernomen. De oplossing der hoogst gewichtige zaak, door spreker aan de hand gedaan, noemt men inderdaad geen oplossing. Had men zich gevleid, dat door dezen staats man Engeland uit hot moeras zou worden gered, do edele Lord deed het ereDmin als zyne voorgangers in hot leveren welspre kende, politieke redevoeringen. In h«t buiten land, waar men niet zooals in Engeland voor ingenomen en blind is voor de groote fouten en de onrechtvaardige gedragingen dor En gelsche regeering, dio den oorlog indortyd uitlokte, zal men zeker in 't geheel niet toe geven, dat bekendheid met hetgeen aan den oorlog is voorufgegaan tot een voor Engeland gunstig oordeel zou hebben geleid. Onmogelijk acht de heer Kosebery bet toekennen der on afhankelijkheid aan de Bóeren-Republieken, onmogelijk de directe vervanging van Cham- burlain en Milner, doch hy moest begrypen, dat deze beide eischen by de Boeren vaststaan, en dat men zonder het toestaan duurvan de onderhandelingen over den vredo wel kan opschorten. De redenaar heeft, naar men ver zekert, ook gedacht aan de benoeming van een Commissaris, speciaal belast met het voeren der vredes-onderhandelingen, doch men meent, dat dit zonder vervanging van hot geheole ministerie zoo goed als onmogelijk in ieder geval en geheel doelloos zou zyn. Een der Engelsche bladen,de Standard" schrijft o.a.«Rosebery staat nog heden, waar hy gisteren stond hy is oen generaal zonder leger, een staatsman zonder staatskundo, een leider zonder program". In de Kamer van Afgevaardigden van België werd dezer dagen de regeering door een der leden, den socialist Van der Velde, geïnterpelleerd betreffende de concentratie kampen in Znid-Afrtka. Door leden van de regeeringspartij werd zeer ernstig do inmen ging van het gouvernement in deze kwestie ontraden. Een motie in den zin van den interpellant werd, als ouaanneemljjk, krachtig bestreden. De hr. Beernaerl, dio in 1899 aan de samenkomst der Haagsche Vredesconferentie heeft deelgenomen, zette de rol van het Inter nationaal Bureau van Arbitrage te 'g Graven- hage duidelijk uiteen. Hij toonde aan, dat dit Bureau niets anders is dan een administra tief raderwerk, 't welk niets kan doen voor de gedelegeerden der Booren. Genoemde spr. verzekerde, uit een oogpunt van menschelyk- heid, veel belang te stellen in den toestand van het strijdende volk van Zuid-Afrika, doch 't belaag van België eischt, dat men zicb daarmede niet verder inlaat, 't Verlies van oude en kostbare sympathiën zou daarvaa het gevolg zyn. Een ander lid der regeerings- partjj stelde daarop de navolgende motie voor: «De Kamer, doordrongen van de plichten, welke de onzjjdigheid haar oplegt, en boven dien overtuigd, dat do oorlogvoerenden reken schap houden met de plichten der menschelyk- lieid gaat over tot de orde van don dag." Hiertegen werd door de leden der socialistischo party heftig geprotesteerd, en door de overige leden in verschillende richting over de zaak gesproken. Een dezer leden, dio de oenvondige orde van den dag voorstelde, zeide o. a. dat men de oorlog moet vervloeken, doch niet het groote Engelsche volk. De miuister van Buitenlandsche Zaken wilde alles wat hot Engelsche volk kan kwstsen, vermijden, en, met zyn goedvinden werd de eenvoudige motie, om tot de orde van den dag over to gaan, met 51 tegen 46 stemmen aangenomen. llEUI¥NTIJDI\OEI. HELDER, 20 December 1901. Warmer geworden. Als een bijzonderheid werd jl. Woensdag door het Koninkl. Nederl. Meteorologisch Instituut medegedeeld, dat het hier te lan de sinds den vorigen dag aanmerkelijk war mer was geworden, en vooral te H e 1 d e r, waar de thermometer Fahr. in dat etmaal van 23° tot 40° (dus 17 graden) was ge- gestegen. Texel, 19 December. Beroepen by de Ned. Herv. Gemeente te De Coeksdorp de WelEerw. Heer ds. W. F. Smits, thans predikant te Waal alhier. Tot onderwjjzer aan de School met den Bybel te Oosterend, alhier, is benoemd de heer B. Raman, te Uitwijk, bij Woudrichem. Tot hoofd-in^eland van den polder Walenburg is by de verkiezing, gehouden op Maandag jl., benoemd de heer S. C. Kejjaer, terwijl tot heemraad weid gekozen de heer Aug. C. Keyser. Beroepen tot predikant te Vlieland de hr. Offerhaus, candidaat te Noordwolde. Binnenkort verschijnt by de uitgevers Cohen en Zonen van de hand van Henri W. J. Schouten een biographische schets van Joh. Schmier. Marine-Begrooting 1902. Naar aanleiding van de by Nota van Wijzigingen aangebrachte vermindering van art. 33, in verband met het in de Memorie van Antwoord ter zake opgemerkte, geeft de Commissie van Rapporteurs over de Marine-Begrooting als hare meening te kennen, dat het niet wenschelyk is te achten, dat de Kamer, zonder behoorlijk voorbereidend afdeelingsonderzoek, eene beslissing neemt omtrent eene zoo belang rijke aangelegenheid, als die welke verband houdt met de inkrimping van de getal sterkte van het korps mariniers. De Middelen-wet. In zyn Antwoord op het Verslag van het onderzoek in de afdeelingen, wordt door den minister van Finaniën o. a. ge zegd Het streven der regeering zal zyn te komen tot afschaffing der Staatsloterij, doch langs geleidelijken weg, met inacht neming zooveel mogolyk van de daarby betrokken bijzondere belangen. Maatregelen tot verscherping van het toezicht op de collecteurs der Staatsloterij zyn niet nooaigl De minister is met zyn ambtgenoot van Justitie in overleg getreden omtrent de vraag of de bestaande strafbepalingen tot wering van buitenlandsche loterijen als voldoende kan worden beschouwd", Met de »Postdaru" der Holland Amerikalijn is te Rotterdam van New- York teruggekeerd ds. H.vanBroekhuyzen, die in verschillende plaatsen der Vereenigde- Staten de zaak der Zuidafrikaansche Re publieken heeft bepleit. Hy mocht daarbij, naar wy vernemen, een bedrag van 24.000 dollars innen ten behoeve van zyn fonds. De heer B. zette onmiddellijk de reis voort naar Utrecht om president Kruger te be zoeken. De Papoea's. De Papoea's van Manokwari, Noord- Nieuw-Guinea, lieten den adspirant-con- troleur Moolenburgh weten dat zy ook gaarne koppen van andere naties wilden hebben. De heer Moolenburgh gaf ons bestuur daarvan kennis, tengevolge waarvan een landingsdivisie van de >Ceram" aan wal werd gezet. Dit gebeurde des nachts met de bedoeling de kwaadwilligen te over rompelen. Aan wal werd alles in diepe rust bevondenalléén zat een Papoea zyn potje te koken. Toen deze Papoea onze Jantjes zag, begon hy alarm te maken, waardoor men vele Papoea's zag vluchten. Er werd op hen geschoten, waardoor eenigen verwond werden, maar één bleef liggen al ware hij gedood. De luitenant ter zee Rombach ging naar den »doode" toe en kreeg toen plot seling een lanssteek van hem. De gewaande doode werd daarop neer geschoten. Marten Hoogerhuis. Men meldt uit Leeuwarden, dat daar eeuige dagen geleden een der inspecteurs van het Staatstoezicht op krankzinnigen, in vereeniging met den geneeskundige voor de bijzondere strafgevangenis, den daar ge detineerden Marten Hoogerhuis met alle aandacht heeft onderzocht, doch geen spoor van krankzinnigheid bij dezen heeft aangetroffen. Voor het gerechtshof te Amsterdam is door den procureur-generaal mr. Pleyte 9 maanden gevangenisstraf geëischt tegeu een polieagent ter zake van rryheidsbe- rooving. De agent heeft een slachter, dien hy niet mocht lyden, gearresteerd onder voor wendsel dat hy beschonken was, en hem buitendien in het politiebureau mishandeld. De rechtbank had zes maanden opgelegd. De procureur-generaal vroeg, behalve de hoogere straf, ontzetttug van den beklaagde van het recht om voortaan eenigambt by de politie te bekleeden. De moord te Amsterdam. Dinsdagmiddag middag werd het stoffelijk overschot van de vermoorde juffrouw Dykx- hoorn uit het Wilhelmiua-Gasthuis op het kerkhof >Vredenhof' .ter aarde besteld. Slechts weinig menschen bevonden zich in de le Helmersstraat om den treurigen stoet gade te slaan. Meer en meer bestaat het vermoeden, dat iemand, geheel met de levenswijze van juffrouw Dijkshoorn bekend, den moord heeft gepleegd. Zoo verdient het opmerking, dat van de chiffonnière alleen de bovenste lade is open gebroken en de andere onbeschadigd zyn gebleven, terwijl het aan sommigen bekend was, dat de verslagene somwijlen juist in die lade geldswaarde bad geborgen. Ook is door een der kennissen van de vermoorde, die veel by haar aan huis kwam, het voorstel gedaan om het dienst meisje weg te zenden, onder belofte dat hij dan wel des nachts te hare huize zou vertoevenachteraf is ook gebleken, dat een va de twee huisvrienden, die aanvan kelijk verklaard had, de laatste vijf weken niet ten huize van de vermoorde te zyn geweest, meer dan waarschijnlijk Dinsdag vóór den moord te harent heeft vertoefd. Buitenlandsch» berichten. Een vorstelijke belooning. De advocaten Block en Laaterstein, die als rechtskundige adviseurs optraden bij de uitvoering van den laatsten wil van wijlen baron Hirsch te Weenen, hebben ieder een honorarium van 390.000 gulden ge kregen. Ontploffing aan boord. Terwijl de stoomtrawler >Lysander" na by Nelsoe, op IJsland, aan het visschen was, sprong de ketel, waardoor 5 man der equipage gewond werden. De gekwetsen werden te Faro aan land gebracht, waar sedert één hunner gestorven is. Een beul dood. De Engelsche beul William Billington is te Bolton overleden. Hy was 50 jaar oud en is 13 jaar beul geweest. De oor zaak van zyn dood was, dat hy koude vatte by de executie van een misdadiger, 14 dagen geleden, te Manchester. Voor het Assizenhof te Chartras is gisteren de behandeling begonnen van de zaak tegen Brière, beschuldigd van een vreeaelyken moord op vyf zyner kinderen, een achttal maanden geleden te Corancez gepleegd. Natuurlijk verdrong zich een groote menigte om een plaatsje in de niet al te ruime gerechtszaal te veroveren, waar de talrijke journalisten en andere houders van kaarten, benevens een hon derdtal getuigen weinig plaats hadden vrij gelaten. Tot die getuigen behoorde het eenig overgebleven dochtertje van Brière, de 15-jarige Gertnaine, die in tranen uit barstte en de oogen niet van haar vader afwendde. Brière, die evenals zijn dochter geheel in 't zwart was gekleed, zag er bleek en verstrooid uithy was kalm en zyn gezicht zonder eenige uitdrukking. De acte van beschuldiging bevat niet minder dan 40 bladzyden Beschuldigde hoorde zonder zich te verroeren met neergeslagen oogleden de voorlezing der talryke punten van aanklacht aan. De voorzitter van het Hof verklaarde, dat Brière reeds in 1887 beproefd had zijn hoeve in brand te steken om zich van de assurantiegelden meester te maken. Be- sch. ontkende dit, evenals de bewering, dat hy zich in financieele moeilijkheden bevond naar Parys wilde gaan, maar door de zorg voor zyn kinderen belem merd werd. Brière h'ield gedurende het geheele ver hoor staande, dat hy zelf door twee onbe kend gebleven personen was aangevallen, die hem hadden neergeveld. Op vele vra gen bleef hij het antwoord schuldig. De koude in Amerika, of, zooals de Amerikanen zeggen, de kou de golf', duurt sedert Zaterdag onafge broken met groote vinnigheid voort. In den staat Miimesota wijst de thermometer 39 graden Fahrenheit ouder het vriespunt, een temperatuur, die nog nimmer in dezen tijd van het jaar in die streken is waar genomen. Yeel vee en eenige herders zyn doodgevroren, terwijl in Wyomiug in een sneeuwstorm 10 personeu zijn omgekomen. Een flinke storm blaast door de koude. Iu de oostelyke straten zyn 30 personen tengevolge van de koude overleden. Hier en daar heeft de wind spoorwegrails uit den grond gerukt. Op de kust van New- Jersey zyn twee schepen verongelukt. Te New-York was het Zondag helder weer en de thermometer stond ongeveer op het vriespunt. Alleen woei er een snerpende wind. Ingezonden. Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid. Jaeob van der Doesttraat 68, Gravenhage. Aan de verschillende Vrouwenbladen van ons land werd door het Nationaal Burean van Vrouwenarbeid toegezonden het eerste van de, in volgorde der aanvragen, door dit Bureau saamgestclde formulieren, aangaande beroepsopleiding, punt 2ae en 4bhk van Bijlage II van hot Bureau-plan, loopende over rubriek 17 (tuinbouw), dat tegon matig tarief aan het Bureau verkrijg baar is, in bruikleen. Na voltooiing werd dit omvangrijke formulier ondorworpen aan het oordeel der heeren Inspecteurs van don Land bouw en van het Landbouw-Onderwjjs, die instemming betuigden en welwillend toestonden hiervan melding te maken. Beiden bewezen ons don dienst aan hun schrjjven enkele aan vullende opmerkingen toe to voegen, waarvan wy dankbaar gebruik maakten. Vorder melden wy, dat het aantal deel neemsters aan den van het Bureau uitgaanden cursus over coüporatie steeg tot 85, waaronder vele jonge vrouwen van de meest uiteenloopende arbeidscategoriën, leden van den Naaistersbond, van de Dienstbodonvcr- eeniging, leerlingen van de Huishoudschool, roeds gevestigde huisvrouwen, verpleegsters, armverzorgsters, onderwijzeressen, kantoorbe dienden, enz. De lokaliteit van ons Bureau is voor dit groot aantul te klein, zoodat de cursus wordt gehouden in bet Touaiaint- buis, To u s s ai n t k a d e 11. Het aantal 1'laatselyko Comité'» en Correspondentschappen van hot Bureau klom tot dertig. De aanvragen om plaatsing, punt 2f van Bijlage II van het Bureau-plan, blijven zeer talryk en uiteenloopond. Op dit gebied ont breekt nog do zoo uoodigo medowerking van de werkgevers, dio hot Bnroan spoedig op ruime schaal hoopt in te roepen. Aanbi'Mlediii^eii in Noordholland. 23 Docomber. Haarlem. 11 ure. Do Genie ten hare bureelo, Kindcrhuisvest No. 17: bestek No. 203: Hot makon van bomvrye gebouwen in't fort Zuidorwijkermoor (4e gcd.) begr. f 132700, onder hot beheer der genie te Haarlemhet bestek en de bogr. van af 11 Dec. en het proces-verb. van gegeven inlicht, van af 20 Dec. 1901 ter lezing op genoemd bestuur en van af diozelfde tijdstippen voorw. verkrijgb. by den besteder ad f0.65 en f0.10 per stuk; inlicht, te bekomen by den besteder op hot directiebureel by hot fort Zuidorwykmoor op 19 Dec. van voorm. 10 tot nam. 1 ure; bi(j. iuz. dagelijks Tan voorm. 9 tot 12 en dos nam. van 1 tot 4 ure. 27 December. Haarlem. 11 ure.Het ministoric van waterstaat, handel en nijverheid in het gebouw van het Prov. Bestuur: het ondorhoud der duinen op het eiland Texel en aan den vasten wal van Noordholland, gedurende de jaren 1902, 1903 en 1904, bohoorende tot de Rylu- zeewerken in de prov. Noordholland in 3 perc., begr. per jaar perc. 1 f 6000, porc. 2 f 10000, perc. 3 f9000; bestek no. 49 tor lozing aan gen. min. aan de lokalen der Prov. Bestnron en is verkrijgbaar by de firma Gebrs. vaa Cleof, boekh. Spui No. 28a te's Gravenhage inlicht, te bek. by den hoof ding. Kemper ald., den ingenieur Dojjur te Alkmaar, alsmede bjj de opzichters Kooreman te don Helder en Vries to Petten, by welke 2 opz, op 19, 20 n 21 Duc. van hét proces-verbaal vaujaan- jjzing kan worden konnis gonomon. Heldersche Moppen. Berenmaker Mot dat nieuwe pak ben ik er leolyk ingeloopon. VriendHoe zoo 't Staat je toch goed. Of dougt de stof niet Beren maker Dat welmaar do kleerma ker is failliet gegaan, en nu laat de curator mij niet met rust, eer ik betaald heb Douanebeambte (tot beroemde zangeres) Mevrouw wat is er iu dat blauwe koffertje ZangeresOch nonsens. BeambteAls u me niet opgeeft wat er in is, moet ik het nazien. ZangeresIk heb u toch gezegd dat er nonsens in was. 't Zyn minnebrieven uit alle deelen van de wereld De Oorlog in Zuid-Afrika. Een nieuw bewijs, dat de Engelsche regcering zelf nog niet zoo hard aan een spoedig einde van den oorlog gelooft, acht de Intern, correspondentie gelegen in Bro- drick's plan ora in de Kaapkolonie zes in structie-bataljons op te richten, waar alle nieuw aangevoerde manschappen van het Engelsche leger drie maanden geoefend zullen worden. Zy zullen hierdoor tevens kunnen gewennen aan het Zuid-Afrikaan- sche klimaat en de wyze van oorlogvoeren ginds, vóór zy tegen de Boeren lostrekken. Elk dezer instructie-bataljons zal 1000 man tellen. Kritzinger gevangen genomen. LONDEN. 17 Dec. Lord Kitchener seint uit Belfast: French rapporteert dat Kritzinger ge vangen genomen is hy was ernstig gewond bij een poging om door de linie van blok huizen te breken naby het station Hanover Road, (ten oosten van De Aar). De Vrijstaat wordt geteisterd door een zware sprinkhanenplaag, zwaarder dan in vele jaren daar is ondervonden. Millioenen dieren zyn neergestreken op de hoeven in den omtrek vun Bloemfontein en hebben daar groote schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Dientengevolge zyn groenten zeer schaarsch. In het dis trict Taba 'Nchu is een zwerm van veertig mylen neergekomen, tengevolge waarvan de gemeenschap met het zuiden is gestoord. De mailtrein uit Bloemfontein naar Kaap stad ondervond, mede door de sprinkhanen, vier uur vertraging. FEtriLLHTOÏT. De doode Millionnair, 8) Iemand heeft eens gezegd, dat men hot ka rakter van een man beoordeolen kan naar rijn bibliotheek. Welnn, dc boekenschat van Koert Hollenberg bestond hoofdzakelijk uit werken over sport van alle soort. In zekere kringen was by een algemeen bekende persoonlijkheid. Hy had een knap gelaat on goede manieren, was steeds naar de laatste mode gekleed al tijd vriendelijk en opgeruimd van humeur kortom, hy was een voorbeeld voor andere hoeren, voor zoovorre liet do uiterlijkheden betrof. Dit was echter niets dan oogenver blindinginderdaad was er geen grooter schurk in Berlyn to vinden. Hoe hy eigenlijk in de sportkringen zich zeker» beroemdheid had verworven, kon niemand met juistheid zeggen, an evenmin wist iemand, ~waar hy oorspronke lijk thuis hoorde. Het eerst liet hy zich zien by een wedren, te Hoppegarten, in gezelschap van twee heeren die bekend Btonden als valsche spelers, on van een Amerikaan die in zyn vaderland te boek stond als een groote schurk. Zijn fat soenlijke manieren en opgeruimde aard waren oorzaak, dat hy de aandacht trok van zekere heeren, die bjj de wedrennen aasden op nieuwe lingen in de sport en rjjko vreemdelingen verleidden om in de eene of andicre club te dinecren, waarna dan een spelletje volgde enz. Er werd veel over Hollenberg g-esproken. Men mompelde, dat hy medegewerk t had in eèn swcndelarjj, waarvan een jonge ryke man het slachtoffer was geworden ma» ir zekere Heinz Worling, die ook daaraan had mede gewerkt, had voor 't gerecht standvastig ge weigerd zyne medeplichtigen te noetnon. Nadat Wcrling was veroordeeld tot zeven jaar tuchthuisstraf verdween Koert Hollenberg; men geloofde, dat by buitenlands was gegaan. Toon hy te Berlyn woer voor dan dag kwam, zag men hom veel by wedronnen on 's avonds in grooto restaurants. Algemeen werd ge loofd, dat hy daar kwam om klanten te zoeken, voor een geldschieter, dat wil zeggen jonge mannen, die groote erfenissen te wachten hadden en daarop nu reeds een voorschot wilde ont vangen. Zyn daaropvolgend huwelijk met een weduwe kwam langs den volgenden weg tot stand. Onder do sportliefhebbers verschoen ook een jonge man, George Warnstcdt genaamd. Hy was korten tyd geleden in het bezit ge komen van een aanzieneyk vermogen. Zoodra hy meerdeijarig was, kocht hy renpaarden on verwedde grooto sommen, raakte verliefd op de kleine bevallige zangeres, die onder den naam Melly in café ch&ntant optrad, en trouwde met haar. Tot dien dag hud nooit iemand iets kwaads van haar kunnen zeggen. Zy was een echt natuurkind, vol leven en vroolijbheid, en daardoor verwierf zij in haar boroop spoedig een goeden naam. Haar vader, die in zyne goede dagen als kuipersbaas een zaak had go- dreven, leed later zoo zwaar aan rhenmatiek, dat hy ten slotte geheel moest bestaan van de inkomsten zyner dochter, in wier hais hij ook kwam inwonen na den dood zyner vrouw. Iedereen mocht Melanio gaarne zien. Zondags hunrde zy een rijtuig en ree<f mot haar vauei. naar het Grünowald, waar velen meteorbied den hoed afnamen voor de «ster", die haar vader zoo in eere hield en zich niet schaamde voor zyn vroeger handwerk. Toen do jonge Warnstedt op haar verliefd raakte en er op aandrong haar thuis to komon bezoeken, gaf zy hom dadelijk te verstaan, dat zij een fatsoenlijko jonge dame was, al kwam zy als zangeres op de plaaken. Stotte rend antwoordde de jonkman hierop, dat by huwelijksplannen koesterde, en nu bracht zy hem by haar vader, dio wegens een hevige aanval van rheumatiok op do sofa lag, oen sigaar rookto on eon glas dampenden grog voor zich liad staan naar hy beweerde,,was dit laatste hem voorgesshreven wegens zyne kwaal. Nu was den jonkman heel weinig aan den papa gelegen, maar by hing met geheel zijn hart aan Melanie on troawdo haar. Zij werd eon verstandig vrouwtje en zorgde wel, dat zy niet in beroofde omstandighoden achter bleef toon haar echtgenoot tengevolge van zyn ongerogold loven kwam to storven. Warn stedt had van zyn kapitaal geleefd, zoodat aan Melanie slechts de renten overbleven van drie honderd duizend Mark. De advocaat die geraadpleegd was by het opstelleD van het testament, had den raad gegeven het kapitaal onaantastbaar voor de wednwe te laten blijven daarmede was dun gezorgd, dat zy nooit in fiuancieelo moeiolykheden kon komen, al mocht zy misschien later tot een tweede huwelijk overgaan. Toen Melanie twee jaren later tot over de ooren verliefd raakte op den knappen Koert Hollenberg, genoot zy een prachtig salaris als zangeres, doch zy wilde thaas niet langer voor het publiek optreden. De jonggehuwden betrokken een zeer dure woniDg en richtten die zoo keurig mogelijk in. Maar Koert, die tot dusver niets gedaan had, begreep weldra, dat hy niet langer zou kunnon leven op den voet zooals hy gewoou was, wanneer hy geen eigen inkomsten had. Hy maakte zyne vrouw er geen verwijt van, dat zy bij haar huwelyk haar boroep vaar wel gezogd hadhij verloor zijn goed humeur niet, toon hy bemerkte dat de oude kuiper meetelde in de familie. Hy handelde niet als zyn voorganger, die soms zeer barsch tegon zyn schoonpapa was opgetredenneen,by liet den ouden man rustig zyn siguar of pyp rookenalleen wanneor hij netto heeren by zich aan tafel genoodigd had, zag hy gaarne dat de oude man in zyne kamer bleef. Dan ging de zorgzame schoonpapa overal, in keukon en kelder, rond en zag toe, dat daar alles naar behooron ging. Dankbaar omdat Koert zoo vriendelijk was tegenover haar vader, en niet veel wetende omtrent het verleden van haar echtgenoot, beschouwde Melanio hem als een goed mensch en was zy zeer gelukkig. Zij wist, dat hy oen sportman was geweest en dikwijls in geld verlegenheid had verkeerd, doch daarin zag Melanie niets vorkeords. Nu was Hollenberg begonnen met iets te verdienen. Hy had een paar van zyne vroegere kameraden opgezocht, onder anderen ook Maurits Gcigor, don geldschteter. Deze twee waardige mannen hadden een duivelachtig plan beraamd. Zij hadden echter nog een der den man noudig iemand met een góed- klinkenden naam on fatsoenlijk voorkomen, dio dat gedeelte van het werk moest doen, waarbij de andere twee zich niet mochten laten zien. De ontmoetiug met Heinz Wcrling in het restaurant kwam hua daarby zoor goed van pas. Heinz was juist do man dien zij noodig hadden. Hij was in nood, als ontslagen ge vangene had hy weinig kans om zyn brood op eerlyke wyze to verdienen,en hy was iemand, die altijd duur leefde, stellig zou hy hun voorbeeld met graagte aannemen. Hollenberg had Werling een brief (ioste restante gezonden doch zonder geld er io. In het bezit van dat geld zou by Heinz misschien het verlangen opkomen eon eerlijk mensch te worden vorkeerde hy echter in geldverlegenheid, dan zou hy vormoedeljjk bereid wezen tot alles waarmee iets te ver- dienon was. Daarom had Hollenberg hem ia don brief mcdogedeold, waar hy woonde, en zyn ouden kameraad verzocht in den loop rau don voormiddag by hem aan to komon. Maar de voormiddag was byna geheel ver streken en Worling was niet gekomen, llollon- berg werd [ongeduldig. Hy schelde, doch in plaats van den huisknecht trad zijn schoon vader by hem binnen. Neem mij niet kwalijk, sprak hy, maar Marten is uit om een nieuwe pyp voor mjj te halen ik wildo je niet -laten wachten, daarom ben ik maar zelf gekomen. Hollenberg onderdrukte zyn misnoegon. Het spy't my, dat ik u last hobvoroor- zaakt, antwoordde hy. Ik wenschte Melanie oen oogenblik te spreken. Ik geloof, dat zy in de huiskamer is ik zal haar dadelyk hier zenden. Een paar minnten later verscheen Melanie onder hel neuriën van eon liedje, waarmee zij indertyd hot publiek stormenderhand ver overd had. Hoor eens Koert, sprak zy, ik heb or over gedacht of hot maar niet het beste zon wezen als ik weer in den Wintertuin optrad myn stem is bepaald niet minder in gehalte ge worden. Dat geloof ik ookmaar nu wenschte ik iets anders mot je to bespreken. En wat is dat? Ik zou binnenkort een diner willen geven laat ons maar zeggenovermorgen Ik moet graaf Ahlers eens aan myn tafel noodigon, en dan wou ik er nog eon paar hoeren by vragen* Wat? Graaf Ahlers, die losbol? Ach Koert, al3 ik hem zie, moet ik altyd aan den armen Georgo dodken hy is oven droomerig, en hy ziet er uit alsof hy niet lang meer loven zal. Spreek toch niet altyd van don armon Georgo. Je behoeft me niet telkens aan myn voorganger to herinneren.) Melanio bnkto tot hom neer on drukto hem oen kus op hot voorhoofd. Wees toch niet kinderachtig. Je be hoeft waarlyk niet jaloorsch op hem to zyn. Maar om terug to komen op je gezelschap: wanneer wil je ze noodigen Ken ik misschien sommigen er van? Het zyn alle heerenje behoeft er das niet bü te wezen. Waarschijnlijk zal ik ook don heer noodigen, mot wion ik oon paar avonden geleden in hot restaurant sprak. Mijnheer Werling noemde je hem ge loof ik. JuistIk wilde je alleen even zeggen, dat hy zyn naam veranderd heeft; hy noemt zich nn lleiuzen. Heinzen of Werling, wat kan my dat schelen Maar grappig is het toch, vindt je ook niet Koert Neen, de fout ligt by mjj. Ik had hem niet Worling moeten noemen ik vergat op dat oogenblik, dut hij reeds jaren geleden zjjn naam heeft veranderd, omdat iemand, die den zelfden naam voerde, in groote ongelegenheid kwam, wat voor myn vriond noodlottig dreigde te worden Begrijp j° nQ Zeker, zeker wel Wanneer ik hom in gezelschap aantrefj zal ik hem duideljjk hoor baar «mijnheer Heinzen noemen. Ishjjrjjk? (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1