BAL iioe Het loiitólarór. Tandarts Ansingh, bij D. MAREES, Koegras. Scheepsveiling. KETTENWAGEN, J. C. DE BUIS08JÊ GEEN Dijkstraat 20. Handel in Fabriek Tan Landbouwkalk, m. IJil iiel Buitenland. Tusschen de regeeringen van een paar republieken in Zuid-Araerika Chili en Ar gentinië is onlangs een min of meer ern stig geschil ontstaan. De vrees ontstond, dat do oorzaak van 't geschil 't betrof de grens scheiding der beide Staten tot een oorlog aanleiding zou geven. De regeerders der beide republieken zjjn echter wijzer geweest. Zjj hebbon den weg der bemiddeling gekozen, om op die w^jze te verhoeden, dat er een grooto schade zou worden aangericht door de kosten van oen oorlog, door den stilstand van handel en verkeer, en door do opoffering van kost bare menschenlevene. Voorloopig is men reeds tot een vergelijk gekomen, en met beider goed vinden zal Koning Eduard van Engeland als bemiddelaar optreden. Wanneer deze Vorst zijn taak volbrengt, en op deze wijze mede werkt om een schadelijken en menschont- eerenden krjjg tusschen twee volken te voor komen, zou hy dan niet eens op do gedachte komen, dat het toch heel goed, ook voor Enge land zou zyn, als de verderfelijke oorlog in Zuid-Afrika maar terstond eindigde. De in drukken, die door de jongste gebeurtenissen, op het oorlogsterrein zijn voorgevallen, moeten den Engelschen Koning, als hij ten minste niet heel en al ongevoelig is, toch wel treilen. Terwijl de Christenheid, heel de wereld door zich gereed maakte, hot geboortefeest van den grooten Vredevorst te vieren, werd de strijd in het zuiden van Afrika tusschen de beide partijen, aller volgelingen van dien prediker der naastenliefde, met groote hardnekkigheid voortgezet. Volgons het alge meen bekende korstverhaal klonk, nu 19 eeuwen geleden, in den Kerstnacht de verheven schoone profecy over de velden van Bethlehem hoen fEr zij vrede op aarde!" En zie, welk een ontzettende tegenstelling mot hetgeen er op do eerste Kersttijdviering in de XXste eeuw voor viel! Daar, in Zuid-Afrika, heeft men aan een dorp don naam gegeven van het stadje in Palestina Bethlehem de wereld door bekend en beroemd als do geboorteplaats van den Stichter des Christondoms. En in plaats, dat nu over de velden van het Afrikaansche Bethlehem op 't geboortefeest van Jezus te zjjner eere een hymne weerklonk, word ddar, toevallig juist ddar, een felle strijd gestreden, werd monschen- en broedermoord bedreven, in stede dat er het vrede op aarde" herhaald en in beoefening gebraent werd! Op het oogenblik, waarop wy dit overzicht der gebeurtenissen in het buitenland samen stellen, zjjn de juiste cijfers nog niet bekend van de bjj de jongste krijgsbedrijven in Zuid- Afrika geleden verliezen. Wèl drukken sommige Eugelsche nieuwsbladen, in afwachting van die opgaven, en kennelijk met hot doel om de natie kalm te houden, do meening uit, dat er geen reden tot bezorgdheid bestaat, en dat een zoo op zichzelf staande tegenslag niet moet verbazen doch zeker is het, dat De Wet's Kerstmis-verrassing een diepen in druk in Engeland heeft teweeg gebracht. En uit vrees, dat die indruk nog ongunstiger verhoudingon zou aannemen, indien men terstond de officieële verlieslijsten onder de oogen kreeg, zjjn dio lijsten, bevattende epgaven van gesneuvelden, gewonden, ge vangenen en vermisten voorloopig nog maar niet naar het moederland opgezonden, óf ze worden door het departement van Oorlog te Londen- zorgvuldig bewaard, om do Nieuw jaarslemming niet al te zeer te bederven. Datgene, dat er intusschon uitlekt, is al tame lijk ongunstig, en doet al vast in de dagblad pers den wonsoh herhalen, dat het Engolscbe leger in Zuid-Afrika spoedig de noodige ver sterking moge ontvangen. De noodzakelijkheid hiervan bljjkt ook te worden ingezien door hen, dio in het blokhuizen-stolsel van Lord Kitchener aanvankelijk alle heil zagen, doch na inzien, dat de opvolging van dit zoozeer toegejuicht systeem, 't welk bestemd was, om aan den oorlog een spoedig einde te vorzekeren, onvermogend is, om tot dat doel te voeren. Lord Roberts, de opperbevelhebber van het Engelsche leger, wenscht dan ook zeer, het leger in Zuid-Afrika te versterken, doch bij legerorder heeft hij den nadruk gelogd op de betere ontwikkeling der soldatou. Dj moderne krijgskunst vordert, dat ieder die do wapenen draagt, op een standpunt staat, hoogor dan dat van vroeger jaren, zegt de opperbevel hebber, en daarom moet de oefeningstjjd der manschappen verlengd worden. Dit klinkt zeker heel fraai en is in beginsel ook zeer juist, doch op 't huidig oogenblik wordt van alle zjjden in Engeland aangedrongen op de onmiddellijke uitaending van versche troepen, zonder ernstig te vragen, of zij uitermate be kwaam en geoefend zijn. Man meent, dat leeren do manschappen wol op het oorlogs veld. VIEITWÜTIJIMVOGV. HELDER, 31 December 1901. Reddingsfonds. L.l. Vrjjdagavond had op een der boven zalen van 't Café Central" oen algemeone vergadering plaats van het fonds tot het ver leen jri van ondersteuning ter aanmoediging van roddors van schipbreukelingen. Nadat do Voorzitter, do hoor C. D. Zur MUhlen, met een gepast woord de vergade ring had geopend en door den Secretaris, den hoor G. E. Kloosterhuis, do notulou wa ren gelezen, die goedgekeurd werden, doed do Penningmeester, de heer W.-Bakker Wz., verslag over dc financiën dor voreoniging, waaruit bleek, dat dc staat der ontvangsten f 8083,00® aanwees, waarvan f7251,39 rente- gevend is belegd. Do uitgaven bedroegen f 744,02, zoodat er f 37,59® in kas is. Mot bijzonderen dank werd vermeld, dat in hot afgeloopen jaar ontvangen was van de Stndenton-Societeit «Minerva" te Leiden f 168,25 en door bemiddeling van de heeren Duinkor en Goedkoop te Amsterdam f 100,50. Door do hoeren C. J. Verhei) en E. J. B>k werd de rekening en verantwoording nage zien, die bjj mondj van eerstgenoemde ver klaarden alles in goede orde te hebbon be- ▼ondon. Do Penningmeester ontving daarop don dank dor vergadering voor zyn gehou den beheer. jjVoor men tot het volgende punt der agenda overging, overhandigde de hoer Bikker aan den Voorzitter als blijk van waardeoring voor dions onverdeelde sympathie voor het fonds een fotografie van de schipbreuk van hot Daitsohe barkschip Reaown", welke ramp aanleiding gaf tot de oprichting van het fonds. De heer Zur Miihlen betuigde hiervoor zyne erkentelijkheid en ingenomen heid. Daarna ging men over tot de verkiezing van bestuursleden. De aftredende leden, de hoeren W. Bakker Wz., P. Bierstokor on G. E. Kloosterhuis, worden herkozen en do bestaande vacaturo werd aangovuld door do keuze van den heer Egbert J. Bek, die do betrekking van Vice-Voorzitter op zich nam. ^Bij de rondvraag wees de heer Bok er op, dAt in de vergadering meermalen aan gedrongen was op het verkrijgen der Ko ninklijke goedkeuring. Hy achtte dit ook zeer gewenscht, waarom hij voorstelde tot dit doel de statuten te herzien. Do vergade ring voreenigdo zich hier mede. Na afdoening dezer zaken sloot de Voor zitter de vergadering met een opwekkend woord om do belangen van het fonds te be hartigen. De heer P. Raadsveld, telegrafist der 3de klasse alhier, is tot de 2de klasse bevorderd. Texel, 29 December. De afdeeling »Texel" der H. M. van Landbouw heeft besloten den landbouw- wintercursus voorloopig niet voort te zet ten, aangezien niemand op het eiland in het bezit der vereischte acte is. Men hoopt, dat spoedig iemand zich daarvoor zal be kwamen. Er is tevens besloten, om in het jaar 1902 slechts één hengst op het eiland te stationeeren en wel den hengst Martin", eigendom der afdeeling. Tot leden van het Bestuur zyn geko zen de heeren H. W. Keesom en B. D. Lap voor den tijd van 3 jaren, ter ver vanging van de aftredende en niet her kiesbare leden, de heeren C. Garritsen en Jb. S. Kejjser. Voor den tijd van 2 jaren werd gekozen de heer G. P. Witte. Deze verkiezing was noodig geworden door het vertrek van den heer W. H. Houwen. Ter benoeming van een hoofd der o. 1 school te Zuid-Eierland is de volgende voordracht opgemaakt No. 1. J. Bouwman, onderwjjzer te N jj- megen. No. 2. B. ter Wolde, onderwyzer te Sloten. No. 3. Th. Gerritsen, hoofd der school te Lhee, gem. Dwingeloo. Als waarnemend hoofd aan deze school is benoemd de heer J. Mak, onderwyzer te Koog, terwijl aldaar als waarnemend onderwijzeres zal fungeeren Mej. M. K. Witte, te den Burg. Bij den strandvonder te Oudeschild is aangebracht een bijna nieuw anker met 15 vademen ketting, waarop de volgende merken: WOOD—3.2.1. 2.3 -0-1289. Voor eenigen tyd werd te Tilburg uit geschreven een wedstrijd tot het maken van een luimige voordracht. Tot de tien bekroonden behoort ook de heer W. MetzTz. alhier. Men Bchryft ons van Wieringen: Vrijdag jl. had hier do begrafenis plaats van wylen den heer P. Maats, gedurende ruim 40 jaren geneesheer op dit eiland. Een groote schare belangstellenden was opgekomen om den overledene de laatste eer te bewyzen. Bij de lijkbaar word het woord gevoerd door de heeren Smidts, als predikant, en Kolff, als burgemeester. Eerstgenoemde bracht in herin nering wat de overledene als mensch, als echtgenoot en vader geweest was, torwyl de laatste hem herdacht als gemeenteambtenaar, n.1. als oud-burgemeester, gedurende 28 jaren en als geneesheer. Een prachtige grafkrans dekte de lykkist. Namens de familie dankte de heer P. Maats Jr., geneesheer te Nieuwe Niedorp, voor de eer, aan den overledene bewezen. Dj naaivoreeniging .Dorcas" to Hyppo- lytushoef noodigde de vorige week per ad vertentie in dit blad de burgerij van Wieringen uit, eens oen kijkje te komen nemen naar do kleeding3tukkon, die in het afgeloopen jaar waren gemaakt. Van die vriendelijke uitnoodiging heb ik Vrijdagavond met een paar kennissen gebruik gemaakt, om mjj eens op de hoogte te stellen van li9t streven en de werkzaamheden van deze vereoniging. Gevoelde ik aanvankelijk eenige schroomvalligheid om onder zoovele dames, als man, vrouwenarbeid te gaan be zichtigen, de allervriendelijkste ontvangst door Bestuur on leden deed mij die al heel spoedig vergeten. Hot doel van deze vereeniging is, niet alleen behoeftige gezinnen in hot barre jaargetijde van noodzakelijke kleedingstukken te voorzien, maar tevens kinderen uit die gezinnen het zoo noodige onderricht in naaien cn verstollen te geven en dat is, mjjns inziens het ware: niet alleen armoede lenigenmaar zoo mogeljjk voorkomen, Geen wonder dns, dat Dorcas" veel belangstelling ondervindt en haar succes daardoor verzekerd is. Trouwens, waar mevr. Kolff zoo welwillend als Beschermvrouw is opgetreden en do vereeniging door zulk eon ijverig Bestuur wordt voorgegaan, zou het dwaasheid zyn aan het welslagen to twijfelen. Veertien dames van alle gezindten wyden hare krachten aan deze nuttige instelling en gaven dit jaar aan 30 meisjes onderricht in datgene, wat vooral voor vrouwen van arbei dersgezinnen zoo onmisbaar is. Niet minder dan 227 verschillende mannen- on vrouwen kledingstukken, allo even degolijk en keurig afgewerkt, waron tentoongesteld en zullen binnenkort dankbaar worden aanvaard door 50 k 60 huisgezinnen van alle godsdienstige richtingen. Van half September tot half j April stellen de leden der vereeniging zich belangeloos één avond per week tor beschik king van hare minderbedeelde plaatsgonooton. De inkomsten bestaan geheel uit vrywillige bijdragen on wy wenschen do vereeniging toe, dat die steeds in ruime mate mogon too- vloeien. Wat dunkt U, lezers, waar zoo veel blyken van naastenliefde gegeven worden, waar de versohillondo richtingen op korkeljjk gebied zóó eendrachtig samenwerken tot steun van arme natuurgenooten, kan men daar mot recht zeggen, dat Wieringen ,hot koude Noorden", .zóó diep gezonken" is, als dón onzer plaatsgenooten dezer dagen in hot publiek durfde beweren? Is hot waar, dat dóór goon geloof, geen geestelijk leven to vinden is? Be staat het geloof dan alléén in woorden, of moeten die ook in daden omgezet worden? Ziterdag j.1. heeft de Afd. Wieringen van de Nod. Vissoliery vereeniging to Westorland in hare ledenvergadering, die niettegenstaande 't slechte weder, behoorlijk bezocht was, tot voorzitter gekozen den heer A. Dovis en tot secretaris den heer D. Takis Kz. Do vorga- doring word op verzoek van den voorzitter, door don directeur der vereeniging, don hoer J. Zwier Visser geleid. Deze gaf een kort verslag van de 1.1. gehouden Alg. vergadering en daarna eon vluchtig overzicht van do ver eeniging; enkele afdoolïngen waron wegens het weinige aantal leden, ingedeeld bjj andere afdeelingon, in Zeeland hadden twoe afdoclïn- gen zich afgeschoidon, hoofdzakelijk omdat men aldaar raoende, dat de diroctour do Noordoraf- deelingon had voorgelicht by de mossolrisschory zoodat de Zuiderzeovisschers concurrenten waron goworden van de Zeouwon intusscheu waren ook nieuwe leden en afdeelingon too- getreden. Spreker betreurde het verlies van afvallige leden geenszins, want zoodoende kreeg-men eene zuivering van elementen en bicven van zelf do beste krachten over. Daarna deden penningmeester en directeur rekening en verantwoording van hun gehouden beheer aangaande do Afdeeling en werd hunne rekening goedgekourd. Da heer P. Kalsbeek stelde den directeur verschillende vragen, dio gaarne beantwoord werden. Hierna kwam do alikruiken-visschery in bespreking en de directeur gaf als zyn moening voor de slechte pryzen dit najaar: le. Verzending van klein goed, waardoor de grootere Sohotsche kruikels steeds moor de voorrang krijgen op de Engelschen markten. 2e. Aanvoer van veel alikruiken als gevolg van de kolossale ontwikkeling der vloot in de laatste jaren. 3e. Het vroegtijdig verzenden. 4e. Groote aanvoer vaa versche visch op de Engelsche markten, als gevolg van het prachtige najaarsweer (vooral enorme hoovool- heden garnalen). 5e. Grootere aanvoer van schaal en schelp dieren op do Londensohe markt vooral moor, dan in vroegere jaroD. Daarna ontwikkelde zich een breedvoerige discussie over do vraag, hoe verbetering hiorin te brengeD, waarop ten slotte de volgende motie werd aangenomen: Er worde eene wet uitgevaardigd, waarbjj het verboden wordt, alikruiken te verkoopen, die door een zeef vallen van acht millimeter (streep) wjjdte, waarbij op elke baal 2 Liter speling wordt toegestaan. Het korren op alikruiken worde niet eerder toegestaan dan op 15 October cn moet voor 1 Mei geëindigd zyn. Do heer J. Zwier Visser, die met den Directeur Generaal van Land bouw, Leden van onze Tweede Kamer eu meerdere autoriteiten zitting heeft in de on langs gevormde Commissie ten einde algeheele organisatie in onze visscherswereld voor te bereiden, ook met bot Joog op eene nieuwe Nationale visschery wot, werd speciaal opge dragen, vooral deze gewichtige aangelegenheid der alikruiken dor Rugeering en betrokkone autoriteiten uiteen te zetten, want het geldt hier eene levensvraag voor de geheelo Wic- ringer visschery. Hierna Jdeed do Penningmeester verslag omtrent ingekomen geldon voor een bondslid die deotyds op zee avery had bekomen en door bondsleden was binnengesleept. Do vorige week had een ander lid by aanvaring avery bekomen en werd thans met algemeene stem men besloten deze onkosten uit voornoemde kas te betalen, dat door den betrokkene dank baar werd aanvaard. De Voorzitter sloot ver volgens deze opgewekte ledenvergadering, die, mochten hare genomen besluiten met sncces bekroond worden, zeker veel zal hebben bij gedragen tot bestendiging van een winstgevend bedryf voor ons eiland. Men schrijft ons uit Anna Paulowna Aan de van Ewycksluis zyn by de Oude Veerbrug door Adr. de Smit, 4 otters ge schoten: 1 oude en 3 jongen. Toen één der jongen doodgeschoten was, wilde de moeder het in den bek wegdragen. De oude werd door een schot getroffen, doch verdween in de diepte. Met behulp van een krooshaak werd de jonge otter opge haald en daarbjj tevens de moeder: het doode beest had haar jong nog stevig in den bek. Zondagmiddag, 27 December, hield de schietvereeniging President Steyn", reeds hare eerste oefening met 21 leden. Nog enkele leden kunnen tot de vereeniging toetreden. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is Vrijdag bij enkele in schrijving aanbesteed Het onderhoud der duinen op het eiland Texel en aan den vasten wal van Noord- Holland, gedurende de jaren 1902, 1903 en 1901, behoorende tot de Rykszeewerken in de provincie Noord-Holland, in drie per- ceelen. 1ste perceel. Minste inschrijver J. Wz. Hillenius te Oude Schild, voor 5460. 2ie p9rceel. Minste inschryver G. Ruigewaard te Egmoud aan Zee, voor f9862. 3de perceel, Minste inschryver G. Ruigewaard te Eginond aan Zee, voor f8742. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van j.1. Zaterdag de Indische begrooting behandeld en aangenomen. By de beraad slaging was de zending onder de bewo ners van Ned. Oo9t-Indiö hoofdonderwerp der bespreking. Verder werden aange nomen van de staatsbegrooticg de hoofd stukken I (Huis der Koningin), VII A (Financiën, Nationale Schuld) en de Mid delen-wet. De Kamer is daarop tot 6 Januari a s. uiteengegaan. Men meldt ons In de gemeente Schoterland hebben zich in ondertrouw laten opnemen een weduw naar van 77 jaren en eene vrouw van 85 jaren. De laatste was tot nog toe onge huwd. Men meldt uit Haarlem Toen Vrijdagmiddag pastoor Rooyakkers kwam kijken naar den bouw van de kerk in het Kleverpark viel hem een steen op het hoofd. Na afloop van het werk wer- deu er acht opperlui ontslagen. De mei laars, overtuigd van hun onschuld, staak ten heden. Allen zijn daarop weer aan Inbraak te Haarlem. Op den Eersten Kerstdag is te Haarlem inbraak gepleegd ten huize van v. G. on der Schoten by Haarlem. Een belangrjjke som gelds, men zegt van ruim f3000 aau bankpapier wordt vermistalles was door snuffeld. Ook zjjn eenige gouden sieraden ontvreemd. De diefstal mo9t in den avond hebben plaats gehad, daar Van G. tus schen 6 en 11 uur afwezig is geweest en daarna tot de ontdekking kwam van dc onaangename verrassing, hem bereid. Vóór een paar dagen werd de hulp der Amsterdamsche brandweer ingeroepen voor een brandje in perceel 46 in de Korte Leidscbedwarsstraat aldaar. Het brandje zelf was zeer onbeteekend, maar in de woning waar de brand had gewoed, bij de familie Rvond de brandweer vreemde toestanden. In een linnenkast, die geopend was, stond n brandende kaars te midden van door petroleum gedrenkte kleedingstukken. In een ledikant, waarvan het bed op stoelen was gelegd en welk bed had l brand,vond men de twee matrassen met petro leum overgoten. Was het bed inplaats van met veeren gevuld geweest met kapok, dan was hier zeker een felle brand uitgebroken. Het echtpaar R. is door de justitie in voorloopige hechtenis gesteld. Uit Indië. Een ontzettend ongeluk is gebeurd bij Kendal, ter plaatse waar de Dortsche Pe- troleum-maatschappy daar in de buurt een nieuweu putjboort. Een der boringen was ge komen tot pl.m. 1700 voet, toen onverwacht een enorme straal petroleum naar boven spoot en den geheelen omtrek overstroomde. Door welke oorzaak weet men niet, maar een feit is het dat een oogenblik later de geheele massa in brand stond en vijf Javanen daarby op jammerlijke wyze het leven verloren. Buitenlandsche berichten. Een trein die verleden Zaterdag uit Constantine vertrok, is Donderdag by Al giers aangekomen, na twee dagen inge sneeuwd te zijn geweest in de nabijheid van Mansoera. Er waren geen levensmid delen in den trein, zoodat de 68 reizigers twee etmalen hebben moeten bestaan op een paar blikjes sardines en doperwtjes, die in den goederenwagen werden gevon den, en op een kist brandy. Zaterdagavond te 6.45 uur kwam het stoomschip »SeaguH\' van Gent naar Londen, geladen met stukgoederen, door stormachtig weder terecht op het wrak van de »Caesar", dat voor eenige maan den op de Nolleplaat bij Vliss'ngen werd gezet en waarvan de masten nog boven water uitsteken. Door middel van kanonschoten, vuur- pijlen enz. werd hulp ingeroepen. Daar het wrak van de Caesar" slechts een 3 h 400 meter van den Noordzeeboulevard verwjjderd ligt, kon spoedig adsistentie verleend worden. Behalve de kapitein en de le stnurman verliet de equipage met eigen boot het schip en landde te Vlissingen. Zaterdagnacht te half een uur gelukte het aan een sleepboot de »Seagull" van het wrak af te sleepen, waarna zjj op de reede ankerde. De cSeagull" had zooals gebruikelijk, na te Vlissingen den rivierloods afgezet te hebben, geen zeeloods genomen, Oogen- scbjjnljjk heeft het schip geen avery be komen, en het kon dan ook Zondagmor gen weer naar zee vertrekken. Van de twee boven water uitstekende masten van de Caesar" is er door de aan varing nog maar een overgebleven. Over een afschuwelijke misdaad te Hofstade by Dendermonde. in België, meldt het Handelsblad van Antwerpen Een dronkaard, V., was thuis gekomen, Zijn vrouw deed hem eenige opmerkingen, waarop de woestaard in gramschap ont vlamde, de ongelukkige bjj het haar greep en haar rond de kamer sleurde. Ten gron de geworpen, verbrjjzelde de dronkaard baar den neus en de tanden met stompen, schopte haar gelaat aan stukken, wierp haar daarna op het bed en sloeg er op met al wat hem onder handen viel Op de noodkreten der ongelukkige snel den de buren toe en de lafaard nam de vlucht. Het slachtoffer werd verzorgd, een dok ter ontboden, doch deze verklaarde dat alle hoop op het leven is geweken. nant die in persoon den Maxim bediende, viel, door een kogel in het hart getroffen. >Er ontstond een paniek onder de Brit- sche soldaten", die zich echter zoo goed mogeljjk hielden. Toen de voorposten over weldigd waren, moesten de Engelschen te rugtrekken. De helft der colonne ongeveer bevindt zich thans aan de Elandsrivierbrug. De andere helft, is krijgsgevangen. De vyftien-ponder weigerde na twee sal vo's en de bediening viel onder de scho ten der aanvallers. Een gewonde luitenant, die door de Boeren voor dood werd gehouden, ont kwam. De Boeren moeten 1200 man sterk zyn geweest onder aanvoering van de Wet. Zy hebben zich uitstekend gedragen en op het slagveld mannen achtergelaten om de gewonden te verzorgen. De Oorlog in Zuid-Afrika. Aanval op een Britsch convooi. PIQUETBERG ROAD, 28 Dec. De vereenigde commando's in het westen der Kaapkolonie, te zamen 700 man onder Theron, van Rensburg, Jooste, Smit en Pjjpers vielen den 22en en den 23en De cember een convooi aan dat op weg was naar Calvinia, terwijl dit een lang défilé doortrok. De vijand slaagde er niet inéén wagen te nemen, maar werd met zware verliezen teruggeslagen. Men verzekert dat vyf Boeren sneuvelden en meer dan twin tig werden gewond. Het convooi kwam veilig te Calvinia aan. Smuts, de voor malige Transvaalsche staats-secretaris (be doeld is staatsprocureur) was tegenwoor dig met zijn lyfwacht. De Wet's overwinning. LONDEN, 29 Dec. Lord Kitchener seint uit Johaunesburg, dat de gevangenen door de Boeren gemaakt bjj den overval van Firman's kamp, te Bethlehem zyn aange komen. Lord Kitchener's telegram met bijzon derheden van den overval van Firman's kamp te Tweefontein is nog in geen der Londensche bladen opgenomen. Echter heeft de »Petit Bleu" daarvan een uitvoe riger bericht dau Reuter seinde, welk be richt doet zien hoe onvolledig wy in de zen door het Engelsche telegraafbureau zijn bediend. Het bericht van de »Petit Bleu" luidt als volgt De colonne-Firman, tijdelijk onder be vel van majoor Williams, was gekam peerd op een afgelegen kopje, welks zui- deljjke helling buitengewoon steil was. Aan den rand van deze helliug waren voor posten uitgezet. Aan de noordzijde liep het kopje flauw glooiend af, zoodat daar de Britscbe voorposten ver vooruitgescho ven waren en versterkingen hadden aan- gelegd. Uit de volledige bjjzonderheden, welke ik (Kitchener) heb ontvangen, volgt, dat de Boeren in den nacht de bjjna lood rechte zuideljjke helling beklommen en zich van den top meester maakten door op het onverwachtst de voorposten aan te grijpen. Ds Boeren hadden de over macht. Nog vóórdat de Britscbe soldaten de tenten konden verlaten, drongen de Boeren het kamp binnen, een ieder dood schietend die hen in den weg trad. De soldaten die nit de tenten traden, de offi cieren die den stroom wilden stuiten wer den met geweerschoten begroet. Een luite Blj de Jaarswisseling. Een jaar giDg er hoon, Een ander verscheen, En aanstonds begroeten de menachen Elkander in 't rond, Met vrieadeljjken mond, En putten zich uit schier in wenschen. Meent elk het oprecht, Dun is het niet slecht, Al wordt het in sleur meest bedreven Meer waard is 't dit jaar, Als wjj voor elkaar, Bestendig maar trachten te streven. Van d' aanrang af aan Ons best maar gedaan! Al wenschend, niet werkloos gebleven. Want wat ook dit jaar Don menachen ooit baar', 't Zal elk wat hij wenscht toch niet geven. Wat goed is alleen Op al onze schreön Te denkon, te spreken, te werken, Baart zegen voorwaar, Die lang na dit jaar In 't loven nog valt op te merken. Dien zegen betracht! Wat ons dan ook wacht, Dal elk zich een vriend er van toone Gewerkt en geleefd. Gepoogd en gestreefd, Naar 't ware cn 't goede en 't sijhoone. Marine en Leger. Bjj Kon. Bosl. is de kapitein ter zee titu lair L. Haremaker, inspecteur van het loods wezen, da betonning, bebakening en verlich ting in het 3e district te Amsterdam, be- noomd tot ridder in de orde van den Ne- dorlandschon Leeuw. Bjj Kon. Besl. zjjn, met ingang van 1 Ja- nnari, benoemd tot buitengewoon adelborst bij do Koninkljjke Ncderlandscho Marine- reserve, do heeren P. D. N. Jonkheer, J. van Duiken, M. van Trigt en N. P. Hare maker. Bjj Kon. Besl. is, met ingang van 1 Jan.: lo. den kapitein tor zee titulair L. Hare maker, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit do betrekkingen van inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 3e district te Amsterdam en van Nederlandsch permanent commissaris van toezicht op de betonning on verlichting der Eemsmondandeze hoofdofficier op pen sioen gestold en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2625 's jaars 2o. de betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonnirg, bebakening en vorlichting in het 3e district te Amsterdam opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee F. M. van Gelsdorp; 3o. de inspecteur van het loodswezen enz. in het lo district to Delfzjjl, J. E. J. Ejjber- gen, benoemd tot Nederlandsch permanent commissaris van toezicht op de betonning en verlichting der Eomsmondon. VERLOREN een brnin Jaquet waarop een Gouden Broche met rood Steende is gespeld, gaande van de Stationstraat naar de Corn. Ditostraat. De eerljjke vinder die het terug bezorgt, zal beloond worden. Adres: Wed. G. LEEN, Corn. Ditostr. 28. KANAALWEG 125 (boven), is eiken Donderdag van des morgens 12 tot 7 uren des avonds te consulteeren. Alle operatiën pijnloos. Kunsttanden van af f 2,50 per tand, met schriftelijke garantie. DINSDAG 31 DECEMBER 1901, (Oudejaarsavond), Deurwaarder C. KRIJT te Alkmaar, is voornemens op Woensdag den 8en Januari 1902, des voormiddags ten 10 uur, aan de Binnenhaven te Nieowe- diep publiek te verkoopen het geheel van eikenhout ge bouwde Schoonerschip „ELIZA- BETH" met een gedeelte INVEN TARIS, bestaande in Ankers, Kettings, lichte Kettings, staand en loopend Touwwerk, Blokken, Zeilklee- den, Prezenningkleeden, een nieuwe volle Stalen Sleeptros, 1 Patentlog, 1 Baro meter, 2 Klokken, een partij Dek- of Patentglazen, Ra's, Stengen, enz. enz. I VLET, 500 Teakdekdeelen van 10 tot 30 voet lang, van verschillende breedten en dikten en hetgeen verder op den ver koopdag te zien zal zjjn. Te koop een half overdekte die ook als HANDKAR gebruikt kan worden. Adres: Schagenstraat 61. Bij 5 cent per «tuk. P. BREGMAN, Smidstraat 28. Magazijn De Ooievaar". Wegens gevorderd seizoen worden de nog voorradige Winter artikelen, tegen vermin derde prijzen uitverkocht. Aanbevelend, tV, VAK HEUST, Weststraat 15. WAAS, Spoorgracht. Per Sneltrein ontvangen Heele groote Makreelen 12 en 10 ct., groote Spekbokking 5 en 3 ct., gerookte En gelsche sprot 10 ct. per ons, groote Winter- Haring om te marineeren, f 2.per 100 stuksnieuwe ingelegde Augurkjes 50 ct. de 5 kop groote Spaansche Kastanjes 12 ct. per 5 onsgemarineerde Haring 5 ct. per stuk, fleschjes gemarineerde Ha ring 12 stuks voor 60 ct., fleschje terug 12 cent, enz. enz. Beleefde aanbeveling tot de levering van (OiKAITEÜ. TIJDSCHRIFTEN, MOIIE - JOURNALEN, ENZ. Agentuur van Het «Nieuws van den Dag". werd ik van mjjne zware breuken ge nezen Vraagt brochure aan Pharm. Bureau te VALKENBERG bij Maastricht No. 2. beter adres voori groote doffe Kastanjes, 12 ct. per pond, versche t! Zuidvruchten, groote g. Citroenen, prachtige e blauwe Druiven en Mandarijnen, dan D. W. LAGERVELD. Steenkolen. C okes, Ilruln- kool-Hriquelten, merk H. Binnenhaven No. 107. Aanbevelend, Met behulp vau dit instrument kan men alle Psalmen en Gezangen, volgens bjjge- voegd Koraalboek in volle aCCOOrden onmiddellijk spelen. Zelfs transponeeren in 7 verschillende toonaarden. Kan op elk Orgel of Piano worden aangebracht. Prijs met Koraalboek 50.—. By aankoop van een Orgel belangrjjk lager. Alléénverkoop voor Nederland en Koloniën Noord molenstraat 71. Prospectus gratis. - Vrije bezichtiging. W. F. STOEL ZOON, Alkmaar. Bij D. van Steenbergen, Hinnen/taven 17, verkrijgbaar PAKHOOI, PAKSTROO en SLÜKSTROO, en HELDERSCH P0LDERH00I, per 1000 pond. WOONHUIZEN UIT DE HAID TE KOOP. Adr™K. ZEEMAN, Kanaal weg Ut.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1902 | | pagina 5