KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wlertngen. De gemeente Helder en omgeving. No. 3015 Woensdag 8 Januari 1902. 30ste Jaargang, BureauSpoorstraat. Telefoonri0. 59. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59. Atjonnomont p. 3maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagabl. 87*/i Ct- id. franco per post 75 id. f 1.20. id. voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. Afzonderlijke nommers 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureau i Spoorstraat. AavertentLên van 1 tot 5 regels....25 Cent. Elke regel meer5» Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAOSMORGENS vóór 10 uur aan het Bureau bezorgd zijn. Uit de Oude Doos (1807-1812). (Vervolg on Slot). De Burg, geboorteplaats van de beroemde dichteresse der 17de eeuw Maria Tessel- schade Visser heeft in zijne nabijheid eenen voortreft el ij ke Pat van zoet water, dienende tot gerief der zeelieden. Het Schild, met zijne zeer goede reede, wordt meestal door Lootsen bewoond, d e, ten dienste der zeevaart aan bepaalde ordonnantiën zyn verbonden, waar van één artikel o. a. hen verpligt, om ieder afzonder! yk elke maand voorts gezamen lijk elk vierendeels jaars en telkens na eenen storm de gronden te peilen en de tonnen natezien, die hier en daar voor diepten en ondiepten zijn uitgelegd, doch tegenwoordig bij den zeeoorlog worden ingetrokken. Zonder ling is ook alhier de gewoonte der Nacht- - wakers of Klapperlieden, zoo als zü genoemd worden, om niet slechts het uur, maar ook de windrigting overluid des nachts aantekon- digen. Gelijk alle dorpen van dit eiland, heteene meer dan het andere, zich beroemen op eenige overblijfselen van hooge oudheid, en wel van den tijd der Romeinen onder Drusus, wiens -soldaten zich alhier schijnen te hebben ont- scheept, zoo is dit bijzonder het geval met het kleine Dorp Waal, alwaar, nu ruim 30 jaar geleden, een aantal metalen voorwerpen van onder den grond zijn opgedolven, waarvan men nog het een en ander vertoont. Een me talen Ketel voert in zjjn binnenholte het merk met kleine letters vMutatio F», en twee me- talen Lepels, in elkander sluitende, houden aan beide einden waarschijnlijk het merk van den maker: ,Adraxius F." Het dorp Eierland, in den jare 1629 door eenen oieuwgelegden Zanddijk aan dit eiland verbonden, heeft zijnen naam van de duizende eyeren, welke de Zeevogels, vooral de Meeu wen, des zomers alhier leggen en uitbroeden, waarvan er ook zeer velen versch gegeten en voor den handel worden verzonden. Ook valt hier in het duin veel Konijn. Een hooge kaap levert een uitmuntend ver zeegezigt. De Texelaars bestaan, gelijk het voorgaande ligtelijk doet gissen, voornamelijk uit Lootsen, die inderdaad uitmunten door hunne naanw- keurige kennis der gronden en ondiepten en bij hunne onverschrokken moed meermalen de geduchte zeekasteelen in het nijpeDSte gevaar behouden in de moeielijke haven binnenvoer den. Ook wonen alhier een aantal Visschers van onderscheiden aard, zoowel die zich met hunne pinken op het vangen van versche visch toeleggen, als ook in het najaar op de Kabeljauw-vangstwordende alsdan deze visch gezouten, in tonnen gekuipt, en onder den naam van Labberdaan of Zouten Visch ver kocht en genuttigd. Sommigen echter meenen aan den Abberdaan (waarschijnlijk afkomstig van de Schotsche stad Aberdeen) van Maas- landsluis de voorkeur te moeten geven. An deren wederom varen op Noorwegen, om al daar den Rond- of Klooatervisch te halen, die alsdan gedroogd, onder den naam van Stokvisch verkocht, en in het algemeen by de Hollanders voor eene bijzondere lekkerij ge houden wordt. Eindelijk wonen hier een aan tal schippers, die voormaals ter koopvaardij pleegden te varen, en thans van hunne vorige winsten uitermate sober leven. By den terugtogt over den Helder doen wy een zonderlinge toer op eenen zandweg, waar van ik my door de gedurende wendingen, regts en links, naauwelyks eenig denkbeeld konde vormen, ware het niet dat onze Voerman zich op zyne veeljarige ervaring beroepen en ons het gevaar had ontvouwd, dat alhier op het Koegras het gansche jaar door aanwezig is door de menigvuldige overstroomingen, en het welzand, welk laatste zoo geweldig woelt, dat het mensch en vee en rytuig by een onvoor- ztgtig stilstaan medesleept, zonder dat het oog van dit gevaar iets het minste bespeurt. Een geheel Dorp, wil men, zonde op deze wyze aldaar zyn bedolven, en nog wijst men de plaats, alwaar een zoo genoemd Kerkhof voor handen is. De naam van Kwel- of Kwelder- Duin zelf schijnt dit te bevestigen. Een soort gelijke ontdekking deed men over eenige jaren in het naby gelegen Eiland Wieriogen, aldus genoemd naar het Wier of de zee-plant, welke zoo uitmuntend dient tot bescherming der aan gelegde klei- en steendijken, en bevattende in zijuen omtrek van bijna 5 uren gaans, nog 5 onderscheidene dorpen. De opgraving van een aantal gave eiken-kisten, alleen met hou ten pennen genageld, bewijst eene afscheuring van het vaste land, welligt reeds in de 13de of 14de eeuw, door storm en hooge vloeden veroorzaakt. De afbeelding van een Varken boven de Kerkdeur op het dorp Stroe geeft 't niet onwaarschijnlijk vermoeden, dat aldaar voormaals een Heidensche Tempel heeft gestaan, en de zarksteenen in de kerk met hunne wa penen on oen weg van Duifsteen van 1| tot 4 voeten onder den grond, ter lengte van bykans een half uur, geven den oudheidkenner ruime stof tot gissing, wegens de aanzienlijke werken, door de Romeinen in den aanvang onzer jaartelling alhier in den omtrek by menigte aangelegde Het Boekwerk, 3 doelen, waaruit het boven staande verhaal ,Uit de Oade Doos" is ge nomen, en waarin ook over geheel Nederland de merkwaardige bijzonderheden, uit die jaren, worden medegedeeld, is bij de uitgevers van dit blad te koop voor f 2.—. Uit het Buitenland. In het familieleven is de eerste dag des jaars een door velen gewaardeerde dag. Men ontvangt dan bezoeken, waarbij de bezoekers in den regel het niet laten ontbreken aan betuigingen van waardeering en toegenegen heid, waarvan hunne goede wenschen getui genis afleggen. Vaak wordt in den familie- of vriendenkring bij gelegenheid van den jaarsovergang de overtuiging gekweekt of versterkt van bestaande welwillende, vriend schappelijke gezindheid en toegenegenheid. Zeer dikwijls is het aangenaam, zulks by de intrede van een nieuwen tijdkring op te merken. Iets dergelijks openbaart zich ook ieder jaar op politiek gebied. Op den nieuw jaarsdag toonen ook de heereu, die over landen en volken het bewind voeren, elkan der wederkeerig hunne goede gezindheid, in zooverre zy althans hunne vriendschappelijke verhouding willen ten toon spreiden. Op den jongsten Nieuwjaarsdag liet de verstandhou ding tusschen de -machtigen in Europa niets te wenschen. Telegrammen, de fraaiste betui gingen behelzende, werden onderling gewisseld, en zelfs de ministers der onderscheidene landen bleven niet ia gebreke, om elkander de beste gevoelens te openbaren. De vertegenwoordigers der mogendheden aan vreemde hoven, natuur- lyk van hoogerhand daartoe gemachtigd, bleven niet achter, om op de Nieuwjaars receptie de fraaiste betuigingen van vriendschap te ont boezemen, en de beste wenschen voor eene heilryke toekomst nit te drukken. Tusschen de hoven van Engeland en Duitschland werd de Nieuwjaarsgroet nog belangrijker gemaakt door de toezegging, dat de Engelsche troons- opvolger de Prins van Wales op 27 dezer den verjaardag van Keizer Wilhelm een bezoek aan het hof te Berlijn zal afleggen, ten einde zijn vader te vertegen woordigen. Op politiek gebied werd, behalve de oorlogstijdingen nit Zuid-Airika, geen enkele wanklank vernomen, en haast zou men het vermoeden uitspreken, dat we aardig op weg zyn, om de vervulling aaderby te komen van de aloude en bekende profecy jEr zal eens vrede op aarde wonen.» Tegen den tyd, dat in den loop dezer maand de opening der zittingen van het Engelsche Parlement zal plaats hebben, schijnen de nieuws bladen daar te lande steeds scherper toon aan- teslaan tegenover het ministerie, dat zyn houding ten aanzien van den Zuid-Afrikaanschen oorlog niet verkiest te wyzigen. Een dier bladen be sprak dezer dagen o.a. den tegenwoordigen toestand in de Kaapkolonie, en merkte daarbij op, dat het zaad van krankzinnigheid, 't walk door Lord Milner, den vertegenwoordiger der Engelsche regeering, zoo roekeloos wordt uit gezaaid, niet anders dan onheil kan voort brengen. Vele en heftige beschuldigingen worden aan de tegenwoordige regeering in Engeland en aan haar vertegenwoordiger in Zuid-Afrika voor de voeten geworpen. Het blad zou wenschen, dat een van de eerste din gen, die het Parlement bij zyn heropening in deze maand in behandeling nam, de toestand mocht zijn in de Kaapkolonie, en van den daar afgekondigden staat van beleg. Verder wordt door bedoeld blad in 't bijzonder ge wezen op de vervolgingen en vonnissen, waar door vaak onschuldige mannen worden ter dood gebracht, en uit al de gevallen van dien aard leidt het af, dat de toestand zeer ernstig is. Is het waar, vraagt het blad, dat kinderen gedwongen worden de wapenen optenemen, en dat Kaffers gewapend worden Hoeveel onderdanen des Konings zijn reeds in de Kaapkolonie terecht gesteld 't Parlement en heel de natie moeten nu eindelijk wetmi, wat 'daarginds wordt afgespeeld achter tfet zwarte voorhang, dat de Krijgswet boet. Eu het blad eindigt dan volgenderwijze (Sedert de staat van beleg in die kolonie is afgekoodigd, weet niemand ook maar het ge ringste van wat er plaats grypt. Niemand mag er zyn meening uiten, zelfs niet in particuliere brieven, indien hy niet het gevaar wil loopon, voor den militairen rechter gebracht en naar de gevangenis geleid te worden, wegens het toevertrouwen aan het papier van een wellicht wat dubbelzinnige opmerking over den oorlogs toestand". Rusland staat in het buitenland bekend als achteraankomende bij de overige Staten van Europa, wat betreft de mate van beschaving en ontwikkeling zijner bevolking. Een ver rassend blijk, dat men daar, in dat achterlijk land, toch ook den weg van vooruitgang be gint inteslaan, werd dezer dagen geleverd. Een voornaam edelman Stakhovitch ge naamd had in den verloopen zomer, toen hij, als vertegenwoordiger van den adel, eene vergadering der Synode van de Russische Staatskerk in de provincie Orel bywoonde, den moed, voor testellen, om aan den Keizer, het hoofd der Kerk, het verzoek te richten tot afschaffing der bepaling, die 't verlaten der Staatskerk met verbanning naar Siberië bedreigt. Dit voorstel werd vreemd is 't niet in de Synodale vergadering, wier leden grootendeels tot de meest orthodoxe richting behooren, met groote verwondering en tegenzin ontvangen. Doch de voorsteller had er het noodige ter verdediging by te vertellen. Hy wierp de be schuldiging verre van zich, dat hy de Kerk afbreuk wilde doen en het Ryk aan het wan kelen dacht te brengen. Hy verzekerde, zelf een getrouw aanhanger der Staatskerk te zijn, doch bij het doen van zijn voorstel het oog te vestigen op de landen van West-Europa, waar overal vrijheid van godsdienst bestaat, en op de omstandigheid, dat Rusland thans voor die vryheid wel ryp is. De heer Stak hovitch wees er op, dat de belijdenis, tot die Kerk te behooren, slechts waarde heeft, wan neer zij uit volle overtuiging geschiedt en geen schynbelydenis is, die ontstaat door vrees voor de akelige verbanning naar Siberië. Re volutionair klonk deze taal, doch by nader inzien werd de meerderheid overtuigd van de deugdelijkheid van het voorstel, dat ten slotte ook aangenomen werd. De zaak werd pubiek en aanvankelijk was 't oordeel over het alge meen verre van gunstig. Doch nu dezer dagen genoemde edelman op eervolle wyze toch her benoemd is tot adel-maarschalk, blijkt het op overtuigende wijze, dat de denkbeelden van den nieuweren tyd zich ook in het achterlijke Rusland beginnen baan te breken. NIEUWSTIJDINGEN!. HELDER, 7 Jannari 1902. Bg het te Utrecht gehouden examen tot het verkrijgen van het diploma der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst voor zangonderwijs op de bewaar- en lagere scholen is o. a. geslaagd mej. C. C. Visser, van hier. De tooneelgroep »Vondel" gaf Zondag 11. in >Tivoli" voor een goed bezette zaal een uitvoering. Opgevoerd werd het drama Richard More". De spelers, die het stuk goed hadden bestudeerd, werden door het publiek met de grootste aandacht gevolgd en onderscheidene malen toegejuicht. In de pauzen gaf het jonge muziekkorps Wilhelmina" eenige muzieknummers ten beste. Dit korps was voor drie maanden opgericht door het Comité in de Nieuwstad, dat zich ten doel stelt telken jare den verjaardag onzer Koningin te vieren. Het bestaat uit ruim 20 knapen van 12 tot 15 jaar, onder directie van den heer K. J. van Roon. De eerste proeven, die dit korps in het openbaar gaf, droegen de blijken van ijverige studie en goede leiding en waarvan in de toekomst wel iets goeds is te verwachten. Het geheel verschafte den bezoekers een aangenamen avond. Bg den wedstrijd voor oorspronkelijke humoristische voordrachten te Tilburg zijn van de 71 inzenders 10 bekroond. Tot de bekroonden behooren de heeren W. Mets Tz. en Henri ter Hall. Zooals bekend is Hr. Ms. pantser- dekschip Koningin-Regentes" Vrijdag aan de Marinewerf te Amsterdam in dienst gesteld. Zaterdagochtend werd de geheele état-major van dit oorlogsschip door den directeur der Marinewerf, den schout-bij nacht P. Zegers Veeckens, op zijn bureau ontvangen en werden door dezen vlag officier aan den commandant van het oorlogsschip overhandigd twee portretten van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, om die aan boord een plaats te geven. Internationaal seinboek. Aangezien het gebleken is, dat een aan tal schepen, onder verschillende vlag va rende, op 1 Januari 1902 nog niet voor zien zijn van de nieuwe editie 1901 van het Internationaal seinboek ten dienste van alle natiën, is besloten, dat ook na 31 December 1901, en wel tot 30 Juni 1902, bg het wisselen van seinen met de seinstations langs de Nederland- sche kust, nog van de oude editie van het seinboek mag worden gebruik ge maakt. Vermits echter verschillende belangrijke seinen met 2 vlaggen gedaan, volgens het oude seinboek eene andere beteekenis heb ben dan volgens het nieuwe (editie 1901), worden gezagvoerders van schepen die na 31 December 1901 met de stations langs de Nederlandsche kust seinen wisselen, volgens het nieuwe seinboek uitgenoodigd, daarvan te doen blijken door het hijschen van het bijzondere sein, vermeld op bladz. XII van dat seinboek, te weten de on derscheidingswimpel, waarvan het uiteinde benedenwaarts aan dezelfde vlaggelijn is vastgemaakt, met daarboven een zwarte bal of daarop gelijkend voorwerp. Ondeugdelijk. Vrijdagmiddag werd aan het Maasstati on te Rotterdam op een drietal sleepers wagens een partij kisten en kistjes met krenten, rozijnen en vijgen opgeladen. Eenige kisten werden defect en een agent van politie, die daardoor in staat was deze waren meer van nabij te bezien, trof het dat zij er zoo onoogelijk uitzagen. Door hem werd daarom de hulp van een keur meester van voedingsmiddelen ingeroepen en deze achtte de geheele partij, omvattende 300 kisten en kistjes, tot een gezamenlijk gewicht van 7000 kilogram, ondeugdelijk voor de consumptie. Vrgdag verschenen voor de recht bank te Amsterdam de twee postbeambten, die zich meester maakten van den inhoud van een uit Pretoria aan het adres van den heer Kampfraath te Amsterdam ver zonden brief, en de opbrengst verteerden. De brief hield in een cheque groot 2 pond sterling en een wissel van 5 pond st. De twee postbeambten begaven zich met een vrouw naar Nijmegen, en wisselden de stuk ken in bg de Centrale Bank voor Nijverheid en Landbouw beide beambten maakten zich daarbg schuldig aan 't plaatsen eener valsche handteekening. Te Nijmegen werden zij gearresteerd. Beiden bekenden schuld de hoofdaan legger zeide, dat de bewuste brief in Afri ka door een censor was geopend en weder gebrekkig was gesloten, zoodat hg in de verzoeking geraakte, te zien wat de brief inhield. Tegen den een werd 3 jaar, tegen den ander 2 jaar gevangenisstraf geëischt. De postcommies Wouters, die het be- stellerspersoneel controleert, verklaarde, dat in den laatsten tijd zeer vele brieven bestemd voor de bewoners der Sartphati- straat, waar ook de heer Kampfraath woont, waren weggeraakt, en dat over 't algemeen onaangeteekende brieven, waaraan van buiten te bemerken is dat zij geldswaarde bevatten, te Amsterdam inderdaad niet veilig zjjn. Een ingezetene te Big ham kocht dezer dagen een haas tegen 25 cent per pond. Het beestje werd geslacht, en wat bleek toen Achter in de lichaamsholte was het dier opgevuld met bijna een pond tin en lood. Men meldt uit Oosterhout van 2 dezer In verband met den Donderdag gepleegden doodslag kwam Vrijdagmiddag de justitie uit Breda om een onderzoek in te stellen. Door een groote en woelige menschenmas- sa achtervolgd, werd de vermoedelijke dader in een rijtuig, geëscorteerd door de ma rechaussee te paard, door de gemeente geleid naar het gasthuis ter confrontatie met het lijk van den verslagene, en daarna naar de plaats van het misdrijf gebracht. Daarna is hg geboeid naar Breda gebracht om aldaar in het huis van bewaring te worden opgenomen. Hij heeft ee* volledige bekentenis afgelegd. Volgens een bericht in het »D. v. Nbr." zou de dader nog al ernstig mishandeld zijn door de bevolking. Een flink meisje. Sedert eenigen tijd is de Haarlemmer weg „het terrein voor allerlei insluipers, die het hoofdzakelijk voorzien hebben op vee, meestal kippen, eenden, konijnen enz. Een dochter van een der bewoners van dien weg hoorden eenige dagen geleden op het terrein ongewenschte bezoekers loopen. Met haar vader, reeds hoog bejaard, stelde zij een onderzoek in, maar blijkbaar hadden de insluipers zich verborgen. Plot seling zag zij, terwijl de vader aan de achterzijde van de buitenplaats zocht, een man tegenover zich een geweer vellende, dat zg ongeladen medegenomen had riep zij»terug of ik dood je". De onwelkome bezoeker had geene an dere keuze dan in een sloot te springen, gevolgd door nog twee individuen die blijk baar evenmin met goede bedoelingen zich verborgen hadden. Toen de dochter naar haren vader wilde gaan, zag zg plotseling weêr een man op haar afkomenhet was de veldwachter, torsende een grooten zak gevnld met kip pen, die op verschillende plaatsen gesto len en door de drie dieven waren achter gelaten. Het onderzoek naar de gedwongen zwemmers leverde geen resultaat op, maar vooreerst zullen zg hier zeker geen bezoek brengen. Een veldwachter vermoord. Vrijdagnacht is onder Nieuwe Tonge de rijksveldwachter Dubbel door stroopers doodgeschoten. De justitie uit Rotterdam is daarheen vertrokken. Nader seint men ons: De officier van justitie te Rotterdam vertrok hedenmiddag in gezelschap van den rechter-commi8sari8 en den griffier naar Sommelsdijk, op ontvangst van een telegram, dat de aldaar gestationeerde rijksveldwachter Ari dubbel hedennacht op zijn ronde onder Nieuwe Tonge door stroo pers is doodgeschoten. Dubbel was op sur veillance uitgegaan met den jachtopziener Hendrik Zaayer. Ter genoemder plaatse werd hun aandacht getrokken door zooge naamde baklichten, bij de stroopers in ge bruik om het wild te verschalken. Zg gin gen er onmiddellijk heen, waarop dadelijk het licht verdween en Dubbel een schot hagel in den volle borst ontving, datjhem spoedig een lgk deed zgu.JDe dadersjzgn niet herkend. De Oorlog in Zuid-Afrika. De correspondent van Reuter te Stan- derton seint nog over het »ongeluk" met het 14de bereden infanterie in het district Ermelo. De mannen, die heevea door zochten" werden weggelokt door eenige Boeren, die zich snel uit de voeten maak ten, om weldra, ten getale van 500, on der Britz, terug te komen, en kapitein Cook te overrompelen. Eenige weinige Engelschen hielden later nog op een kopje stand, tot ook zij overmand werden. Aan Engelsche zijde werden 5 officieren ge wond (van wie er drie overleden zijn) en 5 man gedood en 30 gewond. Vijf Boeren sneuvelden en velen werden gekwetst. De gevangen Engelschen werden spoedig los gelaten. De Boeren, zegt de correspondent, wa ren niet alleen in khaki, maar droegen ook de knoopen en onderscheidingsteeke nen der Engelsche uniformen. De correspondent van de Standard" te Pretoria erkent in een brief van 6 Decem ber, dat in 1901 »elk gevecht van belang door de Boeren uitgelokt" is, al meent hg te mogen zeggen, dat die gevechten, alls op een of twee uitzonderingen na in het voordeel der Engelschen geëindigd zjjn. De correspondent twijfelt-geen oogenbük, dat de Engelschen het winnen zullen deze vullen hun verliezen makkelgk aan, de Boeren kunnen dat niet. Maar het zal langzaam gaan, aangezien de Engelschen >hen niet kunnen bevechten (of niet willen) gelgk zg het den Engelschen doen." In de Daily News" schrijft iemand dat hg gehoord heeft van het plan der Engel sche regeering om generaal «Cronjé levens lang op St. Helena gevangen te houden. Hg kan het niet gelooven. »Nooit zal", meent hg, Engeland zich vernederen tot zoo'n lage en minne wraakneming op een man, dien Lord Methuen zelfs genoemd heeft »een van de dapperste en edelmoe digste vijanden die ik ooit ontmoet heb." Ons dunkt, dat als Engeland Cronjé naar Transvaal terug laat keeren, het uit nood zaak zal wezen, en niet eer. Aan een brief van Yeoman uit Lindley van 16 November, medegedeeld door de >Kidderminister Shuttle and Worcester Mercury", ontleent de >N. R. C." het volgende Het is een zware tgdwij hebben al 25 schermutselingen gehad hier in de buurt, en 15 man zijn gewond, ook 2 van onze zwarte verkenners. Het is maar heen en weer trekken, eiken dag minsten 40 K.M., en soms twee of drie nachteigke tochten in de week". En dan vervolgt hg »Gg vraagt mij hoe lang de oorlog zal duren Ik hoop, dat ik hter niet behoef rEHJILIjETOM". De doode Millionnair, 18) Juist zoo, oude, antwoordde haar man ik l>en precies een zeef. Maar een zeef laat* alleen de kleine dingen door, de groote bly ven er in, juist als by my. Nu en dan vertel ik je wel eens iets, maar volstrekt niet alles wat ik weet. Zyne vrouw ging van de tafel, zette een paar stoelen op hunne plaats en droeg de borden en schotels naar de keuken. Gusta was gaarne nog wat blyven zitten om Wil helm te knnnen aankijken, maar hare tante beaam haar spoedig de gelegenheid. Maak dat je te bed komt, anders slaap je morgen weer een gat in den dag. Hoor je I Wat Gnsta gaarne geantwoord zou heb ben, bewaarde zij maar totdat zy veilig in haar slaapkamertje was en de deur daar van gegrendeld had, waarna zy nog een lap ophing, zoodat hare tante geen licht door de reet kon zien. Het meisje had namelykaltyd een paar eindjes kaars in voorraad om nog een romannetje te lezen, als de overige be woners van het huis reeds een gezonden alaap genoten. Zoodra Wilhelm met zyn vader alleen was schoof hy zyn stoel wat dichter by en kwam nu met het geheim voor den dag. Over den gevonden brief wilde hy het [oordeel vernemen van zyn vader, die by al zijn ouderwetschen eenvoud toch een gezond verstand en eene groote mate van slimheid bezat. Hy reikte zijn vader den brief en deze las hem met aandacht door. Hm, zeide hy eindelijk, het best zou wezen, geloof ik, dat je dien brief in handeu van de politie gaf. Maar het is een particuliere brief, aan een bepaald persoon gericht. Zou ik niet beter doen met den persoon op te zoeken en hem zyn eigendom terug te geven? Daarmee zou hy zeker het best gediend zyn. En hy zou my ook wel ruim beloonen voor de moeite die ik deed om hem te vinden. Dat geloof ik ook tenminste als zyne middelen hem dat veroorlooren. Maar hoe zul je dien James Walter kunnen vinden zoo zonder adres In het adresboek staat hy niet dat heb ik al nagezien. Er zijn genoeg Walters, maar niet één met dezen Engelschen voornaam. Dan is hy ook geen handelsman maar iemand van verdacht allooi dat valt uit den brief ook wel op te maken. Vindt je dat ook niet. En toch is dat niet zoo. Het toeval is my reeds te hulp gekomen. Ik ging van middag een glas bier drinken, kocht een krant om naar den uitslag der wedrennen te zien, en warempel, daar zie ik zyn naam voor myne oogen. Dat is toevallig I Wilhelm Kobitz stond op, haalde een krant uit zyn oveijas en reikte die aan zyn vader over. Daar, lees maar. De oude koetsier ging met de krant wat dichter by de lamp en las luid: De heer James Walter, de Zaidafri- kaansche millionnair, heeft in het hotel B. drie kamers gehuurd en zal dezer dagen te Berlyn aankomen. Millionnair! Wat zeg je daar pan vader En hij is hierWat denk je met den brief te doen? Ik ben van plan zoo spoedig mogelyk naar het hotel te gaan en hem laten weten dat ik een brief kom brengen, dien hy in een rytuig heeft verloren. Ik wed dat hij me dade lijk laat binnenkomen, want dezen brief zal hy wel aanstonds gemist hebben. En als het nu eens niet de heer is die in je rytuig heeft gereden Dat. is moeilyk te gelooven. Maar in ieder geval zal hy toch den brief willen heb- hebben, waarop zijn saam voorkomt en die hem in een kwaad licht stelt. Maardaar gaat de huisdeur Wilhelm keek door de deur en zag Heinz Werling binnentreden en de trap opgaan. Is dat onze huurder vroeg hy zoodra hy de deur weer gesloten had. Wat ziet hy er net uit. Had u hem nog nivt gezien? Voor zoover ik weet, neen. Het is vreemdZoo fijn in de kleeren en toch een dakkamertje bewonen Ik zou wel eens willen weten, waarvan hy leeft. Ik zal eens naar hem uitkyken in de deftige wijken. HOOFDSTUK XII. Het was 's morgens twee uur, toen Richard Hartmann op den hoek eoner straat afscheid nam van een bleeken jongen man met licht blonden knevel kort gesneden, rossig haar. Hier wil ik u goeden nacht zeggen, sprak Richard. Neen, verduiveld, neen I antwoordde zijn vriend met [dikke tong. Ge gaat mee in het ,hol», Dank u, neenIk ben er geen lid van. Dat hindert niemendal. Ik ben er lid van en breng u mee als gast. Kom maar mee, ge zult er een menigte nette lui vinden. Terwyl Richard nog aarzelde, nam de ander zyn arm en geleidde hem naar een huis aan het einde der straat. Daar stiet hy een deur open en zy Btapten naar binnen. In een klein voorvertrek werden zy begroet dooreen kort, dik man in uniform, met een gezicht als een bulhond, mat broeden neus en een litteeken over de rechterwang. By den glimlach waar mee hy de nieuwe gasten vereerde, zag men dat hy geen tanden meer voor in den mood had. Goedenavond, heeren, sprak hy en maakte daarbjj het militair saluut. Zoo, Zielke, ben je weer in orde? vroeg graaf Ahlers. Ja, mynheer antwoordde de man met een grijnslach, ik ben alweer een week hier. De jonge heer heeft zich best gehouden, hy heeft myne doktersrekening betaald en bovendien gaf hij my nog een goudstuk. Myn patroon heeft mij het volle loon ook uitbe taald, dus ben ik er niet slecht bij gevaren. Graaf Ahlers antwoordde slechts met een knikje en wenkte Richard om met hem de zaal van de club binnen te treden. Dat is de oude Zielke, de bekende sterke man. Iu zyn tijd was hij een knappe flinke kerel, met wiens kracht niet viel te spotten. Maar hy werd te zwaarlijvig, het ging verkeerd met hem, en toen hebben wy hem hier aangesteld als huisbewaarder. De schram op zyn rechterwang achijnt echter nog van jongen datum te wezen. Die heett hij kort geleden hier opge- loopen van een lid onzer clubBonno Wilki- ner, een goeden kerel, maar vreeselyk on voorzichtig. Hy vertoonde ons een aardig kunststukjehij wierp namelyk met cham- pagnekurken naar een hoed, die op een pa- rapluie was gezetjuist kwam toen die arme oude Zielke in den weg en kreeg een kurk tegen de wang. Dat speet Wilkiner natuur lijk heel erg, en hy heeft hst op vorstelijke manier goedgemaakt. Maar kom bu mee en laat oas een glas wyn drinken, myn keel is zoo droog als kurk. De twee heeren traden eene zaal binnen, aan het einde waarvan een buffet stond. De meeste aanwezigen waren jonge heeren in gezelschapskleerenslechts oenize oudere le den maakten hierop eeue uitzondering. Graaf Ahlers bemerkte dadelyk wel, dat zyn vriend, met wien hij een paar dagen ge leden aan de speeltafel doir Schirnau kennis had gemaakt, in dezen kring nog geheel vreemd was. Hy maakte Richard daarom vooreerst met de voornaamste leden der club bekend. Van onderscheid maken wegens ver schil in maatschappelijke positie was hier heelemaal geen sprake. Er waren geleerden onder en ook toeneelspelers, letterkundigen, dagbladredacteurs, en geldschieters, terwyl er ook vele adelijke jongelieden waren, die het met genoegen zagen als anderen hnn ge lag betaalden. In het bijzonder maakten de sportmannen veel werk van deze jeugdige edellieden, wel wetende dat zij daardoor la ter ruimschoots vergoeding zouden krygen. Een paar leden van de club voerden stryd tegen de geldschieters, doch alleen omdat zy zelf geen crediet meer by die heeren hadden en in het nauw werden gebracht om hen tot betaling te dwingen. Graaf Ahlers was hier blijkbaar een ge vierd man. Bijna iedereen richtte eenige vriendelijke woorden tot hem en de een na den ander vroeg, wanneer hy de reis naar Amerika zou aanvaarden. Dat zal nu wel spoedig gebeuren, ant woordde hij. Ik wacht nog alleen op iemand, die my zal vergezellen. Hollenberg zei me, dat hy een geschikt man kent. De vorige week zou ik by hem aau huis kennis gemaakt hebben met dien heer, doch Hollenberg moest op reis, zoodat ik hem pas morgenavond zal te ziem krygen. - Hoe zult ge het met Goldstein maken vroeg een jongmensch, die met een glas cham pagne in de hand op den graaf en Hartmann toetrad. Zult ge vóór uw vertrek de zaken met hem regelen Neen, ik heb den ouden schurk de polls van myne levensverzekering gegeven, daarmee was hy zeer tevreden, en toen heeft hij my in kennis gebracht met een anderen schurk, die my op een eenvoudige schuldbe kentenis een paar duizend mark heeft voor geschoten. In uw positie moost ge toch gemakke lijk geld künneu opnemen Ik bogryp het niet met uwe mooie vooruitzichten. Maar ik begrijp het wel, myn waarde, antwoordde graaf Ahlers. Myn vader is een vrek, zooals er moeielQk een tweede te vinden zal z$n, en hy schijnt zoo oud te zullen worden Methnsalem. Dat weten de Bchurken, en daarom laten zy hunne dienstee zoo duur betalen. Maar binnen een jaar zal alles iu orde zyn. Ik ga nu op reit em myne geldzaken weer wat op de been te helpen. Officieel ben ik reeds op weg. Ik kocht ea heb myne woning verlaten, myne paarden ver- gedurende deze laatste dagen houd ik ver blijf by mijn vader. Hartman was moede en slecht gemutst, want hy had dien avond meer aan de speeltafel verloren dan hij kon betalen. Hy was op het pnnt om van zijn nieuwen vriend afscheid te nemen, toen hij den naam Goldstein hoorde noemen en bleeft (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1902 | | pagina 1