Bijvoegsel van ,,'t Vliegend Blaadje", van WoensaaK 3 Januarl 19o2. Debatavond op Wieringen. Zaterdagavond liad in de Doopsgezinde kerk alhier plaats, wat zoover ons bekend, nog nooit is voorgevallen een bestrijding Tan de beschuldiging, dat Wieringen geen geloof heeft, en wel naar aanleiding van een gedicht in de Nederlandsche Kerkbode van 21 Dec., ingezonden door den heer H. Bakker, evangelist en godsdienstonder wijzer alhier. De heer J. P. Smidts, Doops gezind predikant, liet zich in zijne kerst preek met enkele woorden ongunstig uit over de strekking van dit gedicht en dit gaf den heer Bakker aanleiding, eene open bare gedachtenwisseling te vragen, waartoe de heer Smidts zich bereid verklaarde Zaterdagavond half acht zou dit debat plaats hebben op de bovenzaal van de Herv. Kerk, doch voor zeven waren alle plaatsen reeds bezet en nog steeds stroomden de belangstellenden toe. Daarom werd be sloten naar de Doopsgezinde kerk te gaan, die meer ruimte aanbood. Ongeveer 500 personen van alle gezindten waren aan wezig velen, die geen plaats konden krij gen, keerden teleurgesteld terug en als het weer niet zoo ongunstig geweest was, zou het getal der laatsten nog veel grooter zijn geweest. De heeren hadden dus niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Het bewuste gedicht luidt als volgt: Kerstfeest Wieringen. Komst van Christus Halleluja »Eer zij Godin Efrata Ruischen moge 't lied der Englen Straks ook weer van Gods gena. Tintien moge 't hart van vreugd', Feest alom aan 't verste strand, Eer zij God, die 't hart verheugd, En ook aarde, zee en eiland Stemmen in het lof-accoord, Trouwe Heervan Zuid tot Noord. Wieringen het koude Noorden, In een diepgezonken staat, En tegen Christus zooveel haat, Richt, mijn vrienden! ook uw oog In gedachten daar eens henen: Nergens, nergens zooveel dood; Geen geloof, geen geestlijk leven, Eenzaam in de Zuiderzee; Neigt uw hart en helpt ons mee. N.B. Elke gift, op deze «Bede" voor het Kerstfeest onzer Zondagsscholen ont vangen, zal dankbaar in dit blad worden verantwoord. De heer Smidts trad het eerst op en sprak al dadelijk zijn twijfel uit of beide coupletten van denzelfden dichter afkom stig waren. Vervolgens ontkende hij ten stelligste, dat de Wieringers ongodsdien stig waren, al zijn ze niet van de kleur van den heer Bakker. In den breede zette hij uiteen, dat het niet het doel van den dichter geweest was, aan de wereld te vertellen, dat Wieringen zoo goddeloos was, neen, dat was slechts middel. Zijn doel was alleen geweestgeld los te maken en dat was het best te be reiken door Wieringen af te tuigen. Een verachtelijke laagheid noemde spreker het, zoo'n ellendig ding de wereld in te zenden, terwijl B. reeds bezig was, gelden voor hetzelfde doel in te zamelen bij menschen van alle gezindten op Wieringen. De heer Bakker trachtte aan te toonen, dat van z ij n standpunt bezien, zijn ge dicht geen onwaarheden bevat. In dat opzicht heeft hij niets te veel, maar ook niets te weinig gezegd en hij neemt dan ook geen woord terug. Hij ontkent niet, dat het om het geld te doen geweest is, want op de vraag, waarom hij zijn ge dicht niet liet plaatsen in het «Vliegend Blaadje" of «Extra Tijding", die ook een groote oplage hebben, zegt hij, dat het VI. BI. wel ver vliegt, maar hem niet helpt en E. T. wordt alleen in de mindere klas sen gelezen, dus dat zou hem ook geen geld bezorgen. Een groot deel van sprekers rede was gewijd aan de uiteenzetting en verdediging van zijn godsdienstig standpunt, waardoor hij zich een terechtwijzing van den heer Smidts op den hals haalde, die er op wees, dat het doel van dit debat niet was, ver schillende godsdienstige richtingen te ver dedigen of te bestrijden, maar alleen het gedicht, waardoor hjj geheel Wieringen beleedigd achtte. De heer Smidts ant woordde met de voordracht van de Ringen- parabel van Lessing, die op de toehoorders veel indruk maakte. Beide sprekers dienden elkander herhaaldelijk geduchte «prikken" toe en elk hunner zal wellicht aanspraak maken op de overwinning. Het publiek deed op zijne wijze uitspraak, daar de heer Smits daverend werd toege juicht, doch onder het matig applaus voor den heer Bakker werd ook vrij wat ge fluit en gesis vernomen. Het is te hopen, dat deze zaak hier mede uit is, want waarlijk, het zou zeer te bejammeren zijn, als Wieringen voor taan het tooneel moest worden van ver deeldheden en onderlinge haat, inplaats van een oord van verdraagzaamheid, zooals het totnogtoe geweest is. Eendracht maakt macht, Tweedracht breekt kracht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1902 | | pagina 5