KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Vlieringen, No. 302? Zaterdag I Februari 1902. 30ste Jaargang.Jj BureauSpoorstraat. Telefoonn». 59. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59. Abonnomont p. 3maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagabl. 871/, Ct- id. franco per post 75 id. f 1.20. id. voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. Afzonderlijke nommers 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bureau i Spoorstraat. Advertentlön van 1 tot 5 regela25 Cent Elke regel meer5» Groote letten en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan het Bureau bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 44 m. Onderg. 4 u. 44 m. Zondag 2 Maandag S Dinsdag 4 Woensdag 5 Donderdag 6 Vrijdag 7 N. Maan. Zaterdag 8 Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 28 Januari 1902. Voorzitter de heer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig 17 leden; afwezig de heeren Hartsinck, Over de Linden, Verfaille en Vie- jonde drie laatsten met kennisgeving van verhindering. Nadat de vergadering is geopend en de notulen van de vorige zitting zyn gelezen en goedgekeurd, geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken a. Een dankbetuiging van den Ned. E.-K. Volksbond voor do verleende sub sidie, ten behoeve van den teekencursus. b. Een dankbetuiging van de be woners van Huisduinen voor de aangebrachte verlichting in en op den weg naar het dorp. c. Missives van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van de volgende raads besluiten de heffing van belasting op gedistilleerd, de verordening op de heffiDg en invordering van schoolgelden op do burgeravondschool, het 2e suppletoir kohiervan den hoofdei, om slag, dienst 1901, de gemeentebegrooting dienst 1902, de afschaffing van de weekmarkt, en mededeelingen van beslissingen door hen genomen, omtrent eenige reclames van den hoofdelyken omslag, d. Procesverbaal van de op 27 Dec. 1.1. gehouden kasverificatie bij den gemeente ontvanger, waaruit blykt, dat er f 40658,88' in kas was en de boeken en bescheiden in orde zyo bevonden. e. Mededeelingen van de aanne mingen hunner benoemingen van de heeren J. Metzelaar, D. Hoogenboseh en J. Duinker als leden van het Burgerlijk Armbestuur van mejuffrouw V. J. Dekker als onderwij zeres aan school No. 6van den heer W. Bakker Hz. on mevrouw J. VensterVan Heerde als bestuurderen van het Algemeen Weesbuis en van de heer R. Kastelyn als lid van do commissie tot wering van het schoolverzuim. f. Missive van Ged. Staten, waarin de vastgestelde jaarwedden van de Wethouders worden goedgekeurd. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. g. Een voorstel vanB. &W. om hen machtiging te verlecnen het land van do waterleiding en het ys van de Molensloot voor f 189 per jaar te verpachten. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aan genomen. h. Een adres van eenige bewoners en eigenaren van hnizen in de Vischstraat, waarin gewezen wordt op den slechten toestand van het nog niet bestrate gedeelte dier straat, ter lengte van 80 M. Bjj regenachtig weèr is de weg onbegaanbaar en de vischdrogerij met wagens moeilijk te bereiken. Adressanten ver zoeken aan dien onthoudbaren toestand een einde te maken door het nog niet bestrato gedeelte van plaveisel te voorzien. Dit adres wordt in handen van B. W. gesteld om advies. i. Een adres van de Wed. Groene- veldVan Viersen en Aafje Van Viersen, kinderen van de onlangs overleden Wed. Van Viersen, verzoekende aan baar de voor 1902 aan bare moedor verleende gratificatie toe te kernen. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen dit verzoek ingewilligd. j. Een adres van G. Bas, verhuurder van woningen in de Bas- en Wilbelminastraat, verzoekende de verordening, regelende de ta rieven voor de levering van duinwater aaD te vullen mot de bepaling, dat groote afnemers niet meer betalen dan vroeger by de Duin- waterleiding-maatschappy. Adressant was by de maatschappy gecontracteerd voor f 322,90 en moet thans f 366.betalen. Een vol gende vergadering zal hieromtrent oen beslis sing genomen worden. k. Een adres van Alb. Grande, verzoe kende een stuk bouwterrein, galegon bij de Emmastraut van de gemeente tegen een bil lijke vergoeding te mogen overnamen. Zal in een volgende vergadering behandeld worden. L Een adres van mej. de Wed. C. GrootPrins, meldende, dat haar echtgenoot, onderwijzer alhier, in Deecmber 1.1. overleden is en verzoekende haar evenals de andere ondorwijzers-weduwen een jaarlijksche grati ficatie toe te kennen. Dit adres wordt in handen van B. W. gesteld, om te onder zoeken in hoeverre het gewettigd zoo zijn bet verzoek van adressante in te willigen. i. Een adres van den beer W. Bakker, leeraar aan de Zeevaartschool, verzoekende, wegens een benoeming te Amsterdam met 6 Januari uit zjjn betrekking te worden ont slagen. Met algemeene stemmen wordt dit ontslag eervol vorleend. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat in overeenstemming met den directeur door de heeren Kjjlstra on Van den Berg tijdelijk in de vacature wordt voorzien. n. Een adres van bewoners en eigena ren van huizen in de verlengde Kuiperstraat, verzoekende den weg achter .'t Centrum', die onbegaanbaar is, desnoods met oude klinkers te bestraten. De Voorzitter zegt, dat reeds gedeeltelijk aan het verzoek is voldaan en stelt voor adressanten te berichten, dat wan neer er steenen genoeg zyn het geheel her steld zal worden. De Raad vereonigt zich hiermede. Eon adres van de bewoner^ aan den Stationsweg van 16, verzoekende ver betering van het riool aldaar. Het advies van B. W. luidt, om hierop afwijzend te beschikken, omdat bet bedoelde riool niet aan de gemeente behoort en op particulier terrein ligt. De heer Krynen wil aan de klachten te gemoet komen, omdat do Staat deze gronden aan adressanten heeft afgestaan, onder nadere regeling van de gemeente en ook, omdat het een hoofdriool betreft. De Voorzitter merkt nog eens op, dat de gemeente zich niet op )articnlier terrein mag begeven. Nadat de leer Krynen nogmaals aangedrongen heeft op erbetering, bepaalt men, dat B. «Sc W., eer aen de zaak afdoet, een onderzoek zullen in stellen, hoe het riool tot stand is gekomen. p. Een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1901. De Voorzitter stelt voor dit voor de leden ter lezing te leggen. De heer Staalman heeft in het verslag opgemerkt, dat 3 ouders als reden van schoolverzuim hunner kinderen op gaven mishandeling op school. Hy vraagt of B. W. daaromtrent een onderzoek hebben ingesteld. De Voorzitter antwoordt hierop bevestigend, maar zegt, dat dit onderzoek nog niet is afgeloopen. De heer Korver merkt op, dat volgens het verslag 20 kinderen, we gens armrede de school verzuimen en de com missie daarom tegen die ouders geen vervol- ;ing wil ioslellen. Dit vindt hy onpraktisch, ïy zag liever, dat de commissie een zekere som ter beschikking had, om de beletselen uit den weg te ruimen. De Voorzitter belooft dit denkbeeld in beraad te zullen nemen. q. Het jaarverslag van don Hoofd cursus voor onderwijzers over 1901. r. De rekening en verantwoor ding van de Kamer van Koophandel en Fa- bsieken over 1901. De drie laatstgenoemde stukken zullen voor de leden ter inzage worden gelegd. s. Een voorstel van B. «Se W. om de botcrhal, die op het Nieuwe Kerkplein staat, te doen opruimen en publiek te doen verkoo- pen, omdat deze wegens de opheffing van de weekmarkt overbodig is. De beer Jaring heeft een schriftelyk voor stel ingediend om de boterhal te bestemmen tot wachtlokaal voor visschers en vlotterlieden en deze te verplaatsen aan of naby de Bui tenhaven. De heer Korver ondersteunt bet voorstel van den beer Jaring. De Voor zitter wyst er op, dat het nogal eenige kosten met zich brengen zal en meent, dat hot 400 a 500 gulden zal bcloopcn, eer het gebouw voor bet doel geschikt is, want er is geen vloer in, het dak moet voorzien, het open ge deelte zal gesloten moeten worden, enz. Do heer Jaring verdedigt zyn voorstel en gelooft dat do kosten zooveel niet znllen be dragen. Volgons z. i. behoeft dit alles niet zoo ingericht te worden als de Voorzitter het voorstelt. Maar al was dit zoo, dan zon de uitgave nog gerechtvaardigd zyn, want de vis schers en vletterlieden, die nu by wind, regen en zonnescbyn aan de open lacht zyn bloot gesteld, zullen dan beschutting knnnen zoeken. Ook de bewoners by do Nieuwebrug sullen alsdan niet meer lastig gevallen worden. Hy is byna zeker, dat het departement van Wa terstaat de toestemming tot plaatsing van het gebouw zal goven. Do Voorzitter betwyfelt of van de gelegenheid gebruik zal gemaakt worden. Do heer Jaring zegt, dat dit wel zeker is. Na nog eenige bespreking wordt op voorstel van den heer Korver besloten de zaak te verdagen en inmiddels te onderzoeken of het terrein te bekomen is en hoeveel de kosten tot inrichting van dit gebouw zullen bedragen. Namen van Straten. De Voorzitter brengt in 't midden, dat aan hot einde van do Sluisdykstraat naby do daar liggende bloemistery een nieuwe straat en eeu daarin uitloopende dwarsstraat is aangelegd. Hy stelt voor deze de namen te geven van Florastraat en Floradwarsstraat. Nadat do heer Krynen er op aan heeft gedrongen in het vervolg eenige regelmaat in acht te nemen by geven van straatnamen en de stra ten in een zelfde wyk b.v. alle naar zee helden, of naar leden van 't Koninklijk huis of naar iots anders te noemon, wordt het voor stel van den Voorzitter Burgerdagschool. Ter tafel komt een voorstel van B W. om ontheffing te verzoeken tot de oprichting van een Burgerdagschool op grond, dat na de laatst verleende vrystelling alhier een hoogere burgerschool en een burgeravondschool is op gericht. Bovendien is de behoefte aan zulk een inrichting niet gebleken, terwyl (ovens de gemeente door te zware financieelo lasten zou gedrukt worden. Met eenparige stem men wordt het voorstel aaugenomen. Aankoop grond. Tengevolge cener aanbieding van den heer A. van Pelt doen B. «Sc W. het voorstel om te beslniten tot aankoop van een stuk bouw terrein grenzende onmiddellyk aan de school aan den Parallelweg voor don som van f 400. Een teekening van het bedoelde stuk grond wordt hierby overgelegd. B. «Sc W. merken daarby op, dat, wanneer eenmaal tot vergroo ting der school wordt overgegaan dit terrein niet gemist kan wordeD. Behalve de boer Korver. die den koopprys te hoog vond, zyn alle leden voor den aankoop. Verordening Schoolgeld. Medegedeeld wordt, dat van de Hooge re- geering de verordening op de invordering van schoolgeld is terugontvangen met de aan merking, dat in art. 7 ook de artt. 264266 der gemeentewet dienen aangehaald te worden. B. «Sc W. stellen voor de verlangde toe voeging te doen geschieden. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Verordening Hoofd. Omslag. Naar aanleiding van de terugontvangst der verordening op de heffing en invordering van den Hoofdelyken omslag met de opmerking van Z. E. den Minister van Binnenl. Zaken, dat in art. 5 dier verordening nog dient in gevoegd te worden do volgende bepaling «van elke klasse wordt het laatste cyfer als de gTondslag der belasting beschouwd,* doen B. W. het voorstel om tegemoet te komen aan de bedenking der regeeriog door genoem de bepaling in de verordening op te nemen. Alle leden verklaren zich hiervoor. Waterleiding. Ter tafel wordt gebracht een adres van 300 waterverbruikers, die volgens tarief A by de waterleiding zyn aangesloten, verzoe kende hun toe te staan wederom een kraan mot oen afvoerbuis in hunne woningen te mogen hebben. In een zeer uitvoerig scbry- ven adviseert do directeur tot alwyzing van het verzoek aangezien het gebleken is. dat de nieuwe maatregel minder waterverspilling ten gevolge hoeft en nu reeds een besparing geeft van 300 Ms per week, welke nog groo- ter zal zyn, indien alle arbeiders-woningen zonder afvoerbuis zyn. Hy acht den maatregel volstrekt niet onrechtvaardig, want ieder huisgezin heeft voldoend watergebruik. Op andere plaatsen wordt op dezolfdo wyzo ge handeld. Het advies van B. «Sc W. luidt eveneens om afwyzond op het adres te be schikken en zy achten hut niet wenschelyk tot herziening der verordening over te gaan voor de noodzakelijkheid daarvan duidelyk wordt aangetoond. Een uitvoerige gcdach- tonwisseling volgt op dezo adviezen. Do heer Korvor zegt, dat do wegneming dor gootsteonen niet is geschied, om de verbruikers mooilyk- heden in den weg te leggen, maar om water- verspilling te voorkomen hy acht het nood zakelijk, dat er een regeling bestaat om het watergebruik te controleeren. Hy zou het daarom wenschelyk vinden, dat ook woningen beneden f 160 huurwaarde volgens meter- tarief water konden verkrygen. Verder betoogt hy de billykhoid, dat het verbruik van water boven het maximum niet per kwartaal, maar per jaar werd berekend. Ook wenscht hy nog dat aan eigenaars van huizen, zoouls do hoor Bas, voor een geheel blok het gesamenlyk verbruik in rekening werd gebracht. Niette genstaande dit alles wil hy toch dit jaar do verordening onveranderd laten om beter hare werking te kunnen beoordeelen. Do Voor zitter wil gaarno medehelpen om de gebreken in do verordening to herzien, en van de klachten kennis nemen, doch de tyd is te kort om nu reeds een oordeel uit te spreken. Do heer Staalman wil don hestaanden toestand bestendigen, zooals hy b\j de duin waterleiding maatschappij was, tc meer, omdat de adressanten geen meter kunnen krygen, om alsdan na een jaar te kunnen constatccren hoeveel het waterverbruik bedragen heeft. De heer De Ven wil het verzoek niet toe staan, hy gelooft dat de belanghebbenden alsdan met een tweede adres zullen komen, waarin zy verzoeken om tegen betaling een meter to mogen plaatsen. Do hoer Zander betoogt nog, dal groote waterverbruikers in slechter conditie zyn gekomen dan by do vroegere maatschappij, 'twelk by do overnume toch niet in de bedoeling van den Raad lag. Na nog eenige bespreking wordt ten slotte een voorstel van den heer Korver, gesteund door den heer Jaring, aangenomen om de verdere behandeling van hot adres te verda gen tot een raming van koslon is opgemaakt, om alsdan met moor kennis van zakon een beslissing te nemen. Rioieering achter het Weeshuis. Er komt een schryven van B. en W. ter tafel, waarby gewezen wordt op het besluit van den Raad van 7 Nov. 11.. waarby be paald wordt om een filter to doen maken by het riool, hetwelk uitmondt by het Weeshuis. Het is B. en W. gebleken, dat een zinkput als filtreermachine geen di«-nst kan deen en dus oen afzondorlyke rioolfilter moet aange bracht wordun, dio f 500 zal kosten en dus hot geheele werk f 1000. Zy betwyfelcn of deze die werking zal verrichten, welke men er van verwacht, want volgens de deskundi ge zyn de resultaten zeer iwylelachtig, omdat de gassen, zooals ammonia, die oorzaak zyn van do onaangename geur, toch niet verwij derd worden, terwyl be alve by het Wees huis nog 12 andi-re riolen in het kanaal uit- loopen. Zij stellen dus voor, deze rioolfilter niet aan te brengen en het oorspronkelijke plan, dat 1 500 kost, te doen uitvoeren. De hr. de Ven is 't met den geraadpleegden deskundige niet eens, dat er geen filters ge maakt kunnen worden, die de ammonia ver- wyderen, ook betwyfelt hy of dit gas do eenige oorzaak is van de onaangename geur. De Voorzi.ter zegt, dat het hier een grove grintfilter geldt. De heer Korver is voor een proefneming en zoo dezo voldoet ook filters op de andere plaatsen aan te brengen. In elk geval zal mon de groote verontreini ging vau hit kanaal tegengaan. De Voor zitter merkt op, dat men niet kan nagaan of dezo filter zal voldoen, men zal onmogelyk de resultaten kunnen nagaan. Ilij acht bag geren veel beter en is dan ook voornemons later aan den Raad voor te stellen het kanaal by gedeelten te doen uitbaggeren. Do heer Krynen acht de oonstructie van den door B. en W. voorgesteldon filter niet voldoende, om do vaste stoften achter to doen blyven on geeft daarom in overweging de verdere behandeling der zaak uit to stellen. De heer Staalman heeft by een deskundige infor matici) ingewonnen en ook doze achtto het vermogen van dezen filter te gering en gaf de voorkeur aan baggeren om de vervuiling van het kanaal te voorkomen. Ten slotte besluit men deze aangelegenheid tot een vol gende vergadering te verdagen. Suppletoir Kohier Hondenbelasting. Ter tafel komt oen suppletoir kohier van do hondenbelasting dienst 1901. Geen der leden heeft hieromtrent iets in 't midden te brongen en wordt het kohier met algemeene stemmen vastgesteld tot een bedrag van f 95 Overdracht van gronden. In verband met do thans van kracht tynde politieverordening stellen B. W. voor een verordening vast to stellen, dio do voorwaarden regelt welke by het overdragen van gronden voor straten aan do gomoonte in acht geno men moeten worden. Do heer Krynen hoeft eenige bezwaren tegen do ingediende concept-verordening en acht de bepaling, dat een riool vervaardigd moet zyn van portland- cement beton en do verharding van rijwegen mee', geschieden met keien van gcene mindere kwaliteit dan greskeien van de Ourthe, zeer bezwarend. Hy meent, dat eon rioieering met gemetselde buizen en een bestrating met klin kers voldoende is, en stelt in dien geest oen amendement voor. De Voorzitter zegt, niet zoo dadelyk op technische kwesties to kunnen ingaan en had verwacht, dat de heer Krynen zyn voorstellen schriftelyk had ingediend. Hy stelt daarom voor, de zaak te verdagen tot zulks is geschied. Aldus besluit mon. Benoemingen. Aan «le orde wordt gesteld, wegens perio dieke aftreding do benoeming van 8 leden voor de commissie van toezicht op 't lager onderwys. Aan de beurt van aftreding zyn do heeren Dr. I'. P. C. Hoek, J. Brouwer en G. Turk. By le stemming verkrygen do heeren G. Turk 9, Dr. Hoek 8, J. Brouwer, A. Kolster, J. van Wiogorden cn A. P. Staalman ieder 7 stemmen en eenige andere heeren 1 stem, zoodat de heer Turk gekozen ia. By 2e stemming wordt de heer Dr. Hoek met 9 stem mon gekozen en verkre gen de heeren Brouwer 8, Kolster 7, Staal man 7 en Van Wingerden 8 stemmen. - By herstemming wordt alsnu ook do heer Brouwer met 9 stemmen gekozen, terwyl do heeren Staalman en Kolster respectievelijk 6 en 2 stemmen verkregen, Tot leden van do commissie tot toe zicht op 't middelbaar onderwys worden gekozen by le stemming de heer G. C. Droogleever Fortu(jn me» 11, en by 2o stemming de heer Mr. F. W. Ter Spill met 9 stemmen. Tot leeraar aan de Burgeravond school wordt buiten de voordracht om be noemd met 15 stemmen do heer J. B. Mul ders. Op den heer M. D. van Dyk werden 2 «teramen uitgebracht. Tot o nderwyseres aan School No. 2 (Huisduinen) wordt benoemd mejufironw J. A. Spigt, alhier, met 10 stemmen en tot o n- derwyzer met acte Fransch aan School No. 8 do hoor S. de Lange te Hoogezand evenoens met 10 stommen. By de nu volgende Rondvraag wordt door den heer Korver aangedrongen 1. op betere verlichting van de 2e Molenstraat, 2. op het leggen van een voctstraatje langs den ry weg. die gaat van het spoorwegstation naar «Bollovue', 3. op een grondig toezicht by 't bouwen van woningen en wyst op den bouw van het winkelhuis, Spoorstraat, hoek l»to Vroonstraat, on 4. op de naleving van de politieverordening by hot aanleggen van closets, zoodat dezo niet uitloozcn in het kanaal. De heer Zander zag gaarne, dat door het gemeentebestuur by do directie van don Uollandschcn IJzeren Spoorwegraaat- schappy pogingen aangewend werden tot verkryging van ecu wachtlokaal in 't Koegras by do Spoorwegbrug. Do heer Terra brengt de verlichting van do brug over 'l basaia weder ter sprake, doch onderscheidene leden achten «leze niet noodig en minder gewenschb De Voorzitter belooft over al deze zaken eon onderzoek in to stollen. Hierop wordt do vergadering gesloten en gaat do Raad over in coiniló, ter behandeling van eenige reclames Hoofdei, omslag. Kit hel Huilenland. Het onderworp •vredesonderhandelingen tuz- schon Engeland en do Zuid-Afrikaansche Ro- publiokon" bezit wel niet den gloed der nieuw heid, ook en vooral door do volo losse oa geheel ongegronde geruchten, doch 't onder werp blylt evenwel in groote mato aandacht en belangstelling wokken. En mot het oog op de ernstige gebeurtenissen daarginds aan Afrika's zuidpunt is dat geheel niet vreemd. De wensch naar het einde van den uitput- tenden, moordenden kryg is in heel de be- acliaafdo wereld algemeen. In liet Engelschs Parlement is door do rcgcering verzekerd, dat zy te dier zake oen mededeeling van do Nedorlandschc regcering heeft ontvangen, doch dat daaromtrent op het oogenhlik nog gcene inlichtingen aan du Volksvertegenwoordiging konden worden gegeven. Men verliest zich dus in gissingen. Do Engelscho dagbladen laten niet na te erkennen, dat, wanneer hel hier betrsft oen poging tot beëindiging van den oorlog, deze poging komt van ccno bo- vriende regeering, aan wie door Engeland steeds do grootste vryheid weid gelaten ia betrekking tot don Zuid-Afrikaanschen oorlog. In verhand mot bovenstaand bericht van de verzekering door de Engelscho regeering, verdient het hier tor plaatse vermelding, dat ook in de vergadering der Eerste Kamer ia den Haag door een der leden den heer Pynacker Ilordjjk aan do Nederlaodech* regeering om inlichting is gevraagd. Door den heer Kuyper, minister van Binnenlandse!* Zaken, werd geantwoord, dat het bericht uit Londen overeenkomstig de waarheid was. Tegen do openhuarmaking van don inhoud bestaat echter hy de regeering bezwaar, om dat de beleefdheid vordert, over den inhoud der mo«le<ieeling niet te spreken, voordat En geland gelegenheid heeft gehad te antwoorden of hut antwoord is ingekomen. Men moet dus wachten tot den tyd der publicoering is ge komen. Ben Viljoen, de dappere strydor voor de vryheid en zelfstandigheid dor Zuid-Afri kaansche Republieken, is, helaas, door de Engelsclicn overvallen en gevangen genomen. In groote mate zal het zeker door «le Boeren worden betreurd, dat zy in 't vervolg van den oorlog de krachtige hulp moeten missen van dien onversaagdon vrijheidsheld de Engelschcn daarentegen verheugen zich over deze gevangenneming. Lord Kitchener seinde dan ook, dat «leze vangst ongetwijfeld van grooton invloed tal zyn op do Boeren in het oostelyk gedeelte van Transvaal. Gednrende hooi den oorlog heeft Bon Vijjoen door groote daden zich onderscheiden, on de naam dien men hem gat vuurvreter getuigt er wel van, dat het woord •vreee" nimmer in zija woordenboek heeft gestaan De vermelding van de reeks zyncr heidon- daden in den slryd is zeer belangryk, en te verwonderen is het nbt, dat zyne militaire capaciteiten, zyn ontembare moed en zyn cor recte houding zelfs door eerlyke mannon ouder do vyanden werden erkend, 't Is zeker eon zeer gevoelige slag voor de Boeren, dat zy zulk oen uitnemonden aanvoerder moeten missen, doch het is in dezen oorlog al her haaldelijk gebleken, dat zulke verliezen voor dit heldenvolk niet onherstelbaar zyn. Ontmoediging «al dan ook on wol niet ont staan. Voor eiken aanvoerder, die valt, hoeft het Boerenleger onmiddellyk een plaatsvcr- vanger gereed staan, dikwyls gevormd in de school van den gevallene, cn die zyn voor ganger weloens overtreft. Zoouls de zakon thans staan, schynt do beslissing niet in de Republieken, maar in de Kaapkolonie te lig gen. De berichten omtrent den toestand daar rBTrUjLiBTOlT De doode Millionnair, 20) Hy boog zich nn over zyn slachtoffer heen en zocht in diens zakken. Alle gond en zilver ■tak hy in zyn eigen zak, eveneens het hor loge met den ketting. In de brieventasch vond hij nog oen paar bankbiljetten. Toen hy den slappen arm ophief, bemerkte hjj een kostbaren ring met diamant. - Dien zal ik hem niet laten behouden. Juist wilde by den ring van don vinger schuiven, toen hy plotseling ophield. Snel liet hy de hand los, bekeek onderzoekend het het gelaat en ontsteld richtte hy zich op. Gauw, gauw, wy moeten weg, fluisterde by. Dio is er geweestAls wy gevat werden, sou het slecht met ons afloopen Is hy dood. Als hy het nog niet is, zal hy het toch spoedig wezenzyn gelaat bevalt my niet. Kom gauw 1 Zullen wy liever eerst de kas sluiten? Dan hebben wy morgen nog wat tyd, vóór bet bekend wordt. Wat helpt ons dat9 Kom mee 1 De eerste, die morgen hier binnentreedt, ziet het toch •prak de .prins* en by wees naar den graaf. Toch zouden wy kunnen zorgen, dat 't niet zoo spoedig ontdekt werd, zeide Kal- muck, als wy hem Hy sprak den zin niet geheel uit, maar vulde do ontbrekende woorden aan mot een gebaar, dat door den «prins» onmiddelyk werd begrepen. De beide schurken namen hnn slachtoffer op, droegen hem naar de brandkast en zetten hem daarin neder in zittende houding. Toen de .prins' nu de deur wilde slnitei*. fluisterde Kalmuck hem nogmaals toeWacht l* en greep den hoed en de overjas van den graaf, die op een stoel lagen, wierp die ook in de kast, waarna hy deze sloot en dea sleutel in den zak stak. Beiden keken nog eens opmerkzaam rond alles was in orde geen spoor duidde aan, dat een kwartier geleden hier een mensch vermoord was. Bleek, angstig bevend, slopen de misdadigere naar de huisdeur en koken voorzichtig uit. Alles was stil. Zy traden naar huiten, trok ken zacht deur dicht en maakten dat zy weg kwamen. HOOFDSTUK XX. James Walter had een onrustigen nacht. Nadat hy te bed was gegaan, verviel hy is gepeins, zoodat de nacht byna verstreken v» oer hy in den slaap viel. Wat speelde het toeval hem hier todk slechte parten 1 Onder do vele hotels vaa Berlyn koos hy juist dit, waar oen landgenoot was van Fernand Robinet, dien hy had ver raden, en van diens verloofde, die hem wraak, ge zworen had! Den kcllner had hy niet verder uitgevraagd, hy wilde de zaak haar natuurlyken loop laten. Het was ook moeielijk to geluoven, dat <h» kellner mot Robinet bekend was geweest. E» al ware dit hot geval, dan wist hy toch nog niemendal van het geen er in Afrika geboord wasen ondersteld dat die man wist waar zyne landgenooto woonde, on haar zelfs bericht zond dat James Walter, de verwoester van haar geluk, hier in het hotel vertoefde,, wat zou dat nog voor kwaad kunnen? Waarvan zou die vrouw hem km ne beschuldigen Zon zy h«<m dan opzoeken? Zou zy hem bedreigen? Daartoe behoefde zy niet in een hotel te komen het was reeds bekend, dat hy eene woning in do Diergaardestraat lmd gehuurd. Dat kon iedereen in de kranten lezen. Als hy in zyne nieawe woning op dreef was en het leven loiddo dat hy zich had voorgesteld, zou zyn naam nog wel meer in de kranten komen. Duizenden en duizenden zouden dien lezenwaarom ook niet Thérèse Loraine, als zy nog leefde en te Berlyn was Mocht hy haar vindon, dan zou hy goed voor haar wozen, terwille vau zyn vroegeren deelgenoot. Wees zy zyne grootmoedige schen king af en werd zy lastig, dan zou hot gerecht hem wel heipon. Het was immers belachelijk iemand te wil len beschuldigen na verloop van zooveel jaren Robinet was indertijd te Kaapstad schul dig bevonden en veroordeeld wat had James Walter daarmee uit to staan? Die was nu millionnair, en verre verheven boven do onzinnige aanklacht van eon arme gouver nante, wier verstand beneveld was door het verlies van haar aanstaanden echtgenoot. Gedurende de reis naar Europa had James Walter dit alles reeds meermalen overdacht; maar hier te BerlyD, in een hotel waar een der kcllners een landgenoot van Fernand Robinet cn Thórèse Loraine was, kwam de zaak hem toch anders voor. Misschien volgde nu wel spoediger eene ontkuooping het was wel niet waarschynlyk, maar mogelyk was het toch. James Walter sliep langby ontwaakte eerst, toen er op de kamerdeur werd geklopt. Louis, do kcllner, meldde, dat er een bode,vun zekeren beer was gekomen mot een brief voor hem. Ja, jnistNeem don brief maar aan voor my. Breng daarna ook myn ontbyt binnen, na een half uur ben ik gereed. De brief bevatte een sleutel on eenige rogels, waarin de agont meldde, dat hy noodzakelijk op reis moest en daarom den sleutel door een zyner bedienden liet brengen. Binnen eenige dagen hoopte hy terug te keeren en dan naar do verdere bevelen van James Walter te komen vernemen. De millionnair voegde den sleutel bij zyne overige, die op zyne kisten en koffers pasten, stak den sleutelring weer in den zak, legde den brief in zyne brio ven taech en verliet het hotel. Allereerst ging hy naar oen smalle zystraat. bleef daar staan voor een oudcrwetsch huis, las in het voorportaal do namen van do be- wonors, en toen hy daarondor gevonden had wat hy zocht, klom hij drie smalle trappen hoog en schelde aan hy een denr, waaraan eennaambortje bevestigd was met hel opschrift: Kmil Westhulz, kantoor voor inlichtingen op handels- on ander gebied'. Een klerk opende de deur on op zyne vraag naar den heer Westhole geleide de jonkman don millionnair naar het kantoorvortrok van zyn patroon. Waarmede kan ik u van dienst zijn? luidde de bogroeting van een bejaard klein uitgedroogd mannetje. Ik ben een Zuidafrikaan, antwoordde James Walter. Ge zyt my aanbevolen door een vriendik wenacble door uwe tussehen- komst inlichtingen te verkrygen. Zeer gaarne. Welke zaak betreft het? James Walter vertelde hem wanneer en onder welke omstandigheden Heinz was ver oordeeld geworden. De zaak is zeer eenvoudig, vervolgde hy. Alles wat ik wil weten ia, of dio man nog in de gevangenis zit, of, wanneer hy op vrye voeten is, waar hy dan woont. Zoudt go daartoe langen tyd noodig hebben Het is niet moeielijk iemand te vindon, di« pas kort de gevangenis heeft verlaten en waarschyolyk onder politietoezicht staat. Zoudt ge hot my morgen kunnen mede- deelen Dat goloof ik wel. Dan kom ik morgen terug. Zeer aangenaam doch zon ik uw naam en adres ook mogen weten Het kon gebeuren dat ik nog iets te bespreken had. Dat zal wel noodig zyn, nu ik toch morgen terugkom. Goeden morgen Wat nn gedaan dacht James Walter, toen hy weer op straat was. Nu by den sleutel van zyno woning in handen had, was by eigeniyk van plan geweest die vandaag in gebruik te nemen, doch na ryp overleg besloot hy dezen nacht nog in hut hotel te bl|jven. «Uit bet hotel zal ik een boodschap zonden, «lat ik morgen do woning betrek dan kunnen zy zich er op voorbe reiden.» Hy kwam door de bekende straten, en her kende menigeen dien hy uit vroegere tyden kendedoch niomand herkende hom, «Zonder baard zie ik er ook heel anders uit», dacht de millionnair; «ik geloof, dat zelfs myne vrienden te Kaapstad my nn niet zouden herkennen. Hy dineerdo in het hoU-1, maar was zeer ernstig gestemd cn sprak zelfs geen enkel woord met den kellner. Den avond bracht hy in schouwburg door en na alloop daarvan ging hy te bed. Don volgenden dag ontving hy by den heer Emil Westholz zwart op wit do verlangde in lichting. Zyn broodcr was weer op vrye vooton en woonde op oen kamer in de Reichenberger- --straat no. 192. Ik zal de zask maar meteen aanpakken en dadoljjk naar Heinz gaan, dacht ds milli onnair, zoodra hy weer op straat was, Het ia beter, dat ik met lmm op gooden voet kom, dan dat ik hot laat aankomen op eon toeval lige ontmoeting waarby my de tyd kon ont breken tot het goven van opholdoringon. Na ik hem gevonden heb, komt hot er op aaa die Thérèie Loraine te ontdekken. Worktuiglyk greep hy in «yn brioventascb naar haren brief die was verdwenen Desa ontdekking deed hom zoo hevig ontstellen, dat het koude zweet hem op het voorhoofd parol- de. Goede hemel, als iemand dien brief, ge vonden had Spoodig echter herstelde by zich. Als h|J alles got-d beschouwde, wat was cr dan aaa gelegen? Als iemand den brief had govondoa en daaruit voordeel wildo trekken, dan be hoefde hy slechts te zeggen dat het oen poging was om hem geld af te persen, en daarmee was het afgedaan. Nu zou by «lan naar Heinz gaan. Maar neen, zoe op klaarlichten dag zich in de Rricbonbcrgcretraat vortoonen, dat kon h|J niet. Drarom keerde hy naar hot hotel terng: hy wilde den avond afwachten. Eerst zou hy dan zQn bagage naar zyne woning laton ovor- brengen en vorvolgon9 met zyn broeder gaaa spreken, dien hy zoo zwaar verongelykt had. Wordt vervolgd.) i'

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1902 | | pagina 1