KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder9 Texel en Wieringenm No. 3025 Woensdag 12 Februari 1902. 30ste Jaargang. BureauSpoorstraat. Telefoom,0. 59. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59. Atoonnemont p. Smaanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 87y,Ct. id. franco per post 75 id. f 1.20. id. voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. Afzonderlijke nomqjers 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureau i Spoorstraat. Advertentlöii van 1 tot 5 regels.25 Cent. Elke regel meer 5 Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan het Bureau bezorgd zijn. Uit liet Buitenland. Do Eugelsche minister-president Lord Salisbury heeft in do vorigo week in oeno Club-vergadering weer het woord gevoerd. Hjj begon holde te brengen aan de Nedor- landache regeering en aan de vriendachappo- ljjke gevoelens, waarvan hare nota bljjk gaf. Aan deze loftuiting voegde hy echter toe Ik bon hoegenaamd niet in staat, my voor- testellen, welk doel die regeering hoopte te bereikon met den stap, dien zjj genomen heeft'. Vervolgens dryft hy den spot mot de verwonderlyke stappen, door de regeering van Nederland gedaan, naar hy vermoedt, op aanraden van Engelschen, die vrienden der Boeren zyn, en hy verklaart dan, .dat men bjj het bespreken van de maatregelen, door de Engelsche regeering te nemen, on van haar staatkunde de gevoelens cn de belangen heeft te raadplegen der bekwame en beleidvolle mannen daar ginds in Z. A., die zooveel gedragen en zooveel gewaagd hebben ter wille van het Vereenigd Koninkrijk, waartoe zij behooren". Het gesprokene door den man, die aan bet hoofd staat der regeering in Engeland, sluit zich vrywel aan bij eeno uitspraak, die vóór eenige dagen werd publiek gemaakt, als op gevangen uit den mond van sir Gordon Sprigg, den eersten minister der Kaapkolonie: »lk en zy, die met my regeeren, zijn er beslist togen, dat iets, wat op voorwaarden gelykt, zal worden aangeboden aan den vyand op het oorlogsterrein. De vyand behoort met don boed in do hand, of, als ik my zoo mag uitdrnkken, op zyn knieën de regeering te naderen, welke door hem ten stryde werd uitgedaagd, om te zeggenwy leggen de wapenen neder en zijn bereid ons overtege- ven en ons te onderwerpen aan elke beslis sing, welke gy gelieft te nemen.* Dit zijn de gevoelens, die er heerecben by Lord Mil- ner en zyne vrienden in Zuid-Afrika. Dit wetende, begrypt men, dat het do moeite niet waard zou geweest zyn voor de gedele geerden, om naar Zuid-Afrika te reizen, ton einde or zulke onmogelijke condities te be handelen. Het ligt nogal voor de band, dat aan do rede, door Lord Salisbury gehouden, in en buiten Engeland groote aandacht is gewyd. De Dnitsche nieuwsbladen houden het er voor, dat Engeland nist voornemens is, naar vredes voorstellen van derden van wien ook te luisteren. Een dier bladen merkt, naar aan leiding der rode van Engeland'» eorsten mi nister, op «Hoe teleurstellend en ontmoedigend deze hardnekkigheid van het Engelsche kabi net ook moge zijn, voor de Boeren en hunne vrienden, en hoezeer het betreurd moge wor den, dat da poging der Nederlandsche regeering tot niets heaft geleid, het is toch oen voordeol, dat de werkelijke toestand thans volkomen duidelyk is geworden, zelfs voor hem, die tot nog toe niet geloofd hebben in den ernst van don toestand, en er voortdurend op aandrongon, dat de eene of andere groote mogendheid Duitscbland in de allereerste plaats do zaak der Boeren zou aanpakken. Stellen wy ons voor, dat een poging tot tusschenkomst van Duitschland ware afgewezen met de scherp'e, die Lord Salisbury nn tegen over Nederland in zyne toespraak toonde, en stellen wy ons dan voor, welk eea indruk zulk een optreden hebben zou op de betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland. Thans is het moge lyk, intezien, hoe volkomen juist de houding der Duitsche regeering was, toen zij weigerde iets te doen, wat gelykt op eene tusschenkomst in de Zuid-Afrikaansche quaestie." Hier wordt natuurlyk bedoeld de weigering van hot Hof te Berlijn, om President Kruger na zyne komst in Europa te ontvangen. De macht en het gezag der Volksvertegen woordiging is in de tweede helft der vorige eeuw inde constitntioneele Sta'en gevestigd on steeds toegenomen. Zelfs in Duitschland, waar in vroeger tyd het volk door den adel tame lijk omlaag werd gehouden, is in de laatst- verloopen jaren de toestand heel wat gewijzigd. Blyk daarvan leverde dezer dagen do Kamer van Afgevaardigden in het koninkryk Saksen tegenover den minister van Financiën. Deze bewindsman had, zonder de toestemming der Kamer, een belangrijke uitgaaf gedaan, en was daarovsr in de begrootingscommissio aan gevallen. Nu wendde zich de Minister tot do Kamer mot het verzoek, daarin te berusten, daar de uitgaaf toch in 's lands belang was geschied. In vroeger tijd zou de Volksverte genwoordiging daar te lande wel zoo toe schietelijk zijn geweest, om mot do gegeven opheldering tovredon te zyn. Thans ging het echter niet alzoo. Een motie van wantrouwen jegens den minister werd voorgesteld, verde digd en aangenomen. De minister vond daarin natunrlyk vol doende reden, om zyne portefeuille neder te leggen, en zyne ambtgenooten, ofschoon niet door het votum der Kamer getroffen, volgden zijn voorbeeld, 't Geheele kabinet diende dus zyn verzoek om ontslag by den Koning in. Men vermoedt, dat dit verzoek wol zal wor- don ingewilligd. MlEUWMTlJUIlttEiV HELDER, 11 Februari 1902. Do Commissie uit de Nieuwstad, bestaande uit de hoeren C. Lub, H. F. van Baaren, P. v. d. Brande en W. Akkerman, dio zich in de laatste jaren belastte met hot organi- seeren van feestelykhedon voor do jeugd op den verjaardag van H. M. de Koningin en die thans gesteund wordt door een 300-tal leden, die wekelijks 2 h 8 cent contribueeren, heeft, zooals wy onlangs roods meldden, een muziekkorps on een zangkoor onder den naam //Wilholraina* opgericht. Het muziekkorps bestaat uit 19 knapen van 12 tot 16 jaar en het zangkoor uit 40 meisjes, dio zich ondor leiding van den heer K. J. E. van Roon, reeds eenigen tyd geoefend hebben. Vrijdag avond jl. lieten deze knapen en meisjes in uCasino* aan ouders en begunstigers hooren welke vorderingen zij in de muziek gemaakt hadden. De belangstelling was zeer groot, want Casino was stampvol. Tot inleiding sprak do Voorzitter, de beer C. Lub, een ge past openingswoord, heette allen hartelijk welkom, dankte de ouders voor hunne mode werking en do muziekdirecteur voor zyne toewyding en wenschto ieder een prottigen avond. Daarna werd een zoor afwisselend programma uitgevoerd, waarby de jeugdige muzikantjes er dapper op los bliezen en toonden, dat zy met vrucht do lesson genoten hadden, do meisjes zongen als lystertjes en brachten vry aardig eenige driestemmige zang stakjes ten gehoore. Ten bewijze, dat men het onderwijs van den directeur waardeorde, boden de meisjes don heer Van Roon een inktstcl en de jongens een siorljjk kistje mot sigaren aan. Het verdore gedeelte van het programma bevatte 4 komische voordrachten, een blyspel, en pantomime en een apotheose, die veel vroolijkheid verwekten, zoodat de be zoekers een buitengewoon genoogolyken avond doorbrachten. Door de afdeeling Helder van do Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel i Zondagmiddag j.1. in ,'t Centrum* een openbare vergadering uitgeschreven, waar do r J. Oudegeest van Utrecht als spreker zou optreden met het onderwerp ,De toe komst van het Spoorwegpersoneel.' De op komst was zeer gering en slechtsenkelepersonen, die in dienst zyn by de Spoorwegmaatschappij, waren tegenwoordig, zelfs aan de bostnurs- tafol zat niemand, zoodat de Spreker de ver gadering opende en leidde. Do heer Ou- degeest begon met te protesteeren tegen de handelwyze van de directie van don Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij, die den Voorzitter der afdeeling heden, tegen de gewoonte, met dienstzaken belastte en hem daarom belette tegenwoordig te zyn on die hare ambtenaren beraoeilykto om als leden der Vereeoiging toe te treden. Daarna over gaande tot zijn eigenlyk onderwerp betoogde Spr. dat vakorganisatie een noodzakelijkheid is, voortvloeiende uit het tegenwoordig pro ductie-systeem. Uitvoerig schetste by hoe in de 19e eeuw de industrie door de invoering van machines in bloei was toegenomen, bet- welk overproductie ten gevolge had boe de fabrikanten en aandeelhouders van naamlooze vennootschappen bij lage loonen en lange ar beidsduur ook de vrouwen aan het huisgezin ontrokken en zelfs kinderen in hunne fabrieken lieten arbeiden om hunno brandkasten te vul len. Daardoor nam de algemoene lichaamskracht en het zedelijkheidsgevoel af. Om die ongebreidelde hebzucht van fabrikan ten en aandeelhouders togen to gaan, is vak organisatie noodzakolyk. Na do oprichting van vakorganisatie'» is er dan ook veel veranderd, de loonen zyn gestegen, do workuron ver minderd on hot komt nog maar in enkele be drijven voor dat de vrouw medewerkt. Dit heeft zijn invloed doen gevoelen door do sty- ging van het algemeone zedelijk peil der menschon. Ook de Voreeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel is zoodanige vakorganisatie, wier doel moet zyn al wat verkeerd is uit di weg te ruimen. Do taak van de voreeniging moet zyn om de waar, die do arbeiders te verkoopen hebben, d. i. de arbeidskracht, tegen een som, die hoog genoeg is om vrouw en kinderen te onderhouden on wanneer deze verbruikt is men nog met zyn gezin kan leven. De tweede taak is om te trachton den arbeids tijd verminderd te krygen, want overmatige arbeid vernietigt, zoowel do geest als het li chaam. Van groot belang is het, de waar zoo lang raogelyk te behouden. De derde taak is om te voorkomen, dat er diefstal op de pensioenen, d. i. to min uitbetaald loon, ge pleegd wordt. By do Staatspoor zijn de pen sioenen niet zoo geregeld als bet behoort, maar bij de H. IJ. Spoorweg is het nog veel ellendiger daar hangt een dikken sluier over. Getracht moet worden, dat het personeel do pensioenkas en ziektekasson in eigen beheer Maar om zoover te komen moet do voreeni ging nog sterker worden en de afzonderlyke clubs van conducteurs, van machinisten, van wegwerkers, enz. verdwijnen en zich tot éón geheel vereenigen, dan kan men kracht bjj- zetten, wanneer er billyke verzoeken gedaan worden. Met een opwekking om tot de vak- vereeniging toe te treden, daar zijn plichten te vervullen en deel te nemen aan den strijd, eindigde sprekor zyn toegejuichte rede. Daar geen der aanwezigen van de aange boden gelegenheid om to dobattooron gebruik maakte, werd do vergadering gesloten. Zaterdagavond hield de Gymnastiek- en Exercitie Vereeniging »Pro Patria" in »Tivoli" een feestelijke vergadering. Een groot gezelschap van leden en genoodigden, waaronder vele dames, vulde de zaal. Na dat de Voorzitter de gebruikelijke ope ningsspeech had gehouden, ging men, on der leiding van de heer M. P. Van Hooy- donk en F. C. H. Schlamilich, over tot de uitvoering van verschillende gymnastiek- nummers, die elkaar buitengewoon vlug opvolgden. Alle drie afdeelingen werkten mede en gaven een duidelyk overzicht op welke w{jze bij >P. P." de gymnastiek beoefend wordt en het bleek, zoowel bij de oefeningen aan de harren, aan het rek, aan het paard, als by de stok- en vrije oefeningen, dat de leiding aan goede han den is toevertrouwd. Met genoegen merk ten we ook op, dat het aantal werkende leden belangrijk is toegenomen, waaruit men kan opmaken, dat het turnen meer en meer volkszaak wordt. Behalve de gymnastieknummers weiden eenige komi sche voordrachten gehouden, een tooneel- stukje opgevoerd en tot slot een animeerend bal gegeven, zoodat het met recht een feestavond was. De soiree, die Helders Gemengd Koor" Zaterdagavond in Casino" gaf, werd door een groot aantal genoodigden bijgewoond. Het afwisselend programma, dat uit een viertal koren, eenige voor drachten en een tweetal blijspelen bestond, was wel in staat de aanwezigen te voldoen. Werden de zangnummers flink maatvast en met goede nuanceering gezongen, van de voordrachten deden sommigen de zaal daveren van de toejuichingen, terwjjl de opvoering der bjjspelen met een warm applaus werden beloond. De spelers deden dan ook allen hun best bun rol goed weer te geven. Natuurlyk werd de avond be sloten met een zeer gezellig en opgewekt bal. Een nieuw schip voor onze Marine, voor de Stelling van den Helder. Een artikel in het Zatordagavond-nnmmor van het «Algemeen Handelsblad* kennelyk door oen deskundige geschreven, handelt over het nieuwe schip voor onze zee macht, 't welk de minister van Marine zich voorstelt to doen aanbouwen voor de ver dediging van de Stolling van den Helder. Het bedoelde artikel is te uitvoerig, om het in zyn geheel in dit blad optenemen. Wy ont- leenen or aan de volgende beschouwingen en opmerkingen .Aan niets heeft onze Marine zoozeer behoefte als aan eon paar groote, krachtige pantserschepenwant slechts in groote schepen is te vereenigen eene krach tige artillerio-bewaponing roet eon behoorlyke pantsering en eon voldoend stoom vermogen. Hoe men ook over de landsverdediging mogo denken, niemand zal zeker willen betwisten, dat een blokkade, wanneer die plaats vindt, duchtig zal moeten bestreden worden. Wy kunnen bier in Nederland niet zonder invoer van buiten. De kans, dat de invoer langs de spoorwegen zal worden onderbroken is groot. Optreden tegen een blokkade is dus noodig, onverbiddelijk't is een hoofdbelang. Doch dan moet onze zeemacht ook voor die taak geëigende schepen hebben. De aangewezen ligplaats dier scbepon is aan het Nieuwediep in de Stelling van den Helder, omdat zy daar het gemakkelijkst kunnen uitloopen en binnen vallen. Volgt bier uit, dat in de Stelling van don Helder dus een schoepsdivisie moet aanwezig zijn, men mceno niet, dut dio daar vereischt wordt voor do verdediging van de Stelling zelvo. Zy moet integendeel los zyn van de Stelling. De Stelling is er voor haar, anders was zy er niet. Hadden wij aan don Huider geen vloot, dan hadden wy genoeg aan het fort op de Harssens, dat aan den ingang der haven ligt. Al zet men dan ook nog zulke fraaie redenon op, om te betoogon, dat de seliopen aan den Heldor niet bestomd zyn, om dienst te doen op de kust, maar voor do Stelling zelve, toch zullen die redeneoringen niet kunnen ver- hoedon, dat zy voor eerst gemeld doel worden gebruikt. Daaraan is niets te doen. Want elk betoog te dezer zake kan niet anders zyn dan een miskenning van den moreelen dwang, die in oorlogstijd ongetwyfeld zal worden go- oefend, om de scbepon te doen uitloopen, wanneer er een blokkade of een landing ge vreesd wordt. Want waartoe hebben wy anders een Marine! zal het volk uitroepen. En het heeft gc-lyk. Doch juist omdat zich dat zoo laat voorzien, moeten de schepen aan den Helder geëigend wezen voor de taak, dio hun buitengaats to wachten staat. Daarom geen vermeerdering van de voor die Stelling te bestemmen bo dems met oen half schip, maar wol met óón of meer krachtige pantserschepen; want veel boter ware het niets te doen, dan door halve maatregelen equipages cn schepen bloot te stellen aan opoffering zonder succes. Zoo iets zou met recht mogen heeten«geld in het •ater smyten." Marten Hogerhuis. Een verslaggever van de >Telegraaf" heeft Marten Hogerhuis gesproken in de Schrans bij Leeuwarden, waar Marten by zyn moeder is. Ziehier het voornaamste van wat de verslaggever aan zyn blad be richt De gegratieerde ziet er goed uit, is op gewekt, maar is door zyn langdurig ver bluf in de gevangenis en zyn sukkelen van den laatsten tyd natuurlyk wel wat ver zwakt. De gelukkige wending kwam geheel on verwacht. Woensdagavond ontving de fami lie Hogerhuis een telegram van de familie Valk, wier hoofd de bekende antirevolu tionaire Hogerhuis-spreker is, oud-hoofd onderwijzer en thans eigenaar van het Vegetarisch Restaurant Pomona te 's-Gra- venhage. Deze dépêche bevatte eeu geluk- wensch met de gratie, aau Marteu Hoger huis verleend. Onmiddellijk daarna kwam een der be waarders van de Leeuwarder gevangenis aan de familie mededeelen, dat Marten direct in vrijheid gesteld zou worden, en dat men daarom verzocht werd, een pak kleeren te brengen ter vervanging van liet gevangenis pak, dat Marten nu zes jaar gedragen had. De vreugde der familie kende natuurlyk geen grenzen door deze geheel onver wachte mededeelingen. Onmiddely ktoog men op weg om Marten met een rjjtuig af te halen. De blyde ontmoeting met de huisge- nooten behoeven wy hier niet te beschry ven, vooral voor de oude moeder was het een vreugdevolle avond, dien zy zich byna niet meer had durven hopen. Weldra kwam er een brief van uir. L. W. Spin, die zich steeds zeer voor de ge broeders Hogerhuis had geïnteresseerd, ge dateerd te 's-Gravenbage van 5 Februari. Mr. Spin meldde daarin, dat hy zooeven van een audiëntie bij den minister van ju stitie, mr. Loeff. was teruggekomen Z.Exc. deelde my mede aldus schryft de heer Spin dat althans u gratie is verleend. Een doodelijk beangste moeder kwam Vrijdag by het hoofd der school in de Nassaustraat te Amsterdam naar haar zoontje vragen, daar de knaap 's nachts niet thuis was geweest. Werkelijk zat de jongen, echter half verkleumd,, op de schoolbank. Den vorigen avond was hy door het ijs gezakt en, bang vooreen pak slaag, had hy niet durven thuis komen, inaar was met zyn nat pak in een portiek gaan slapen en 's ochtends was hy naar school gegaan. Hoe het met het ventje zal afloopen Een zware verkoudheid ia al het minst, dat hij te wachten heeft. Vochtige muren. Als eeu zeer eenvoudig en ufdoeud mid del om vochtige muren te drogen wordt aangegeven, een strook papier langs den muur te leggen en daarop ongebluschte kalk in poedervorm te strooien. Na de ongebluschte kalkpoeder eenige malen ver- verscht te hebben, zal al het vocht geab sorbeerd zyn. In groote Fransche meubel- magazyneu bewaart men aldus kostbare meubelen tegen beschadiging door vocht. Ingezonden. EEN 0UDEJ AARS-A VOND aan boord van een Hr. Ms. Oorlogsschepen. Geheel allson ligt een van Hr. Ms. Oorlogs- scbopon ter hoogte van Foeloe-Klappa (Klap pereiland) op da westkust van Atjoh, alwaar het in den middag van den Sisten December hot anker heeft uitgeworpen. Alhoewel de regen by stroomen neervalt, heorscht er toch een eigenaardigo geest onder da equipage. Mon ziet niet anders dan vrooljjke gezichten. Hoe komt dat znlt ge vragen. Welnn, ge achte lezeressen cn lezers 1 ik zal traebtsn U dat to verklaren. Heden toch is het de laatste dag van het jaar 1901. Velen der manschap pen gaan in gedachten terug naar hunno dierbare betrekkingen, welke in zij hot verre Vaderland hebben achtergelaten en denkon daarby aan do aangename avonden dio zy te midden van hon hebben doorgebracht by derge lijke feestgelegenheden. En toch by nadoro beschouwing ziot men ook, dat zy zich als mannen gedragen, die overtuigd zyn dat liet nn niet anders kan, zy troosten zich daar- modo on laten zich niet van hun stuk af bron gen om toch dezen avond op hun manier een feestelyk aanzien te geven. Hoo zy dit foost nu organiseerden, blijkt als volgt Hot is 7 uur, bet sein van de pret. Een stoot op do fluit, zeuntjes gaan pankoeken on kofllo halen, een schreeuw van den bottelier, zeuntjes gaan stroop halen. De manschappon beginnen met corst hun maag eens to stroe ion, want toch dat is een extraatje en wol van don commandant, dio wy Zyn WolEdol Gestr. daarvoor nogmaals onzen oprechten dank betuigen. Na dozen krachtigen maaltijd word ieder in do gelegenheid gestold om z(j« kooi to lialon of desvorkiezendo zyn avond op do moest gepaato wyzo door to brongen, waarvoor de commandant eon ordor gaf om hot licht to laton brandon. Wy allen toch zjja daarvoor don commandant dankbaar geweest, welko dankbaarheid gonit werd door een bljf Hoera Dat dienzelfden avond voor het eertl onzo schoepstoko in werking kwam en de Jantjes in de gelegenheid gesteld worden om hun keel op zyn tyd eens to vorfrisaehen m«t con flesch bier of oen glas limonado dat ging allo verwachting ten bovon. De oudojaars- avond-houdors verzamelden zich daarop in hel tusscbondek (omdat de regen zich aanhoudend liet gevoelen) alwaar een kring geformeerd werd. Hier toch begon eon vermakelijk schouw spel. Allereerst werden gezamenlijk eenige Vaderlandsche liederen gezongen, waarbij hel Boerenlied niet werd vergeten. Daarna tradea eenige Jantjes voor, om eonige goed gekozen voordrachten te houden, die altyd met zang, begeleid door harmonica en trom, eindigde* Liet men nu de oogen rondgaan dan ont moette men eenige groopjes moer ernstige, die met elkaar onder het spelen van bet een of ander spel, de gebeurtenissen nog eens be spraken over het afgeloopon jaar en zich ver maakten over de pret hunner jongere kame raden. Na zich zoo tot ongovoor 9 uur te hobbon vermaakt, begou de muziek voor doe dans, en schaarden zich de danslustigon op zeomanswyzo op de planken, om op den maat der muziek zich eens terdege moe te springoo* Maar zooals aan alles, komt een oindo ook daaraan. Toen zij zich dan ook weer rustig by elkaar hadden gezet, werd daar oen plan ontworpen door een der oudste om (na te hebben permissie gevraagd) een alegoriachen optocht to honden, waarby besloten werd, dat elk zich daarby kon aansluiten, mits hy ziek zoo bespottelijk mogelijk zou aankleeden. Dal d«zo grap byval inoogstte, kan men donken. Daar komt de leider der zaak terug, men ziet aan zyn gezicht dat die permissie is toege staan. En jawel boor, in orde maar mat nist te veel drukte, want onze commandant lag roeds to bed. Nn zag mon in oen oogwenk de Jantjes verdw|jnon om na een kwartier byna onkonbaar te voorschijn to komen. Zoo toch waren allen gecostumeord en gegrimoord. Daar hoort men opgepast, jongensen aan treden. De loider geeft zyn bevolon nogmaals, elk stelt zich in g.iid on wacht op het alge- raeeno sein (8 glazen) om af to marcheoren. Daar is het langverwachte oogenblik; de troep stelt zich in beweging, marcheert voorafge gaan door harmonica on tamboer bakboord langs naar het halfdek, alwaar de h.h. offi cieren den troep opwachton. Er word halt gemaakt, do troep formeert een halve cirkel en staat doodstil. Do leider vraagt het woord aan den oudsten officier, hot welk door zyn WolEdel Gcstr. wordt toegestaan. De loider wenscht namens zyne kameradon 't etat-major veel Heil en Zegen in het Nienwejaar 190J en vorzookt don oudsten officier ook dien wensch over to brengen aan don commandant. Tevens bedankt hjj namens zyno kameraden den com mandant on h.h. officieren voor de hun ge geven vergunning en den prottigen gezelligen avond, dien zy hebben mogen doorbrengen en hoopt, dat zy het niouwejaar op denzolfden voot mogen doorbrongen als zy hot don laat- tyd hadden mogen doen. Hierop nam de sto officier het woord, botuigdo namens den commandant cn het etat-major zyn dank voor den algomeenen wensch htm toegebracht, en wenschto ook hun allen namons hot etat- major al het goede toe by hot intreden van het jaar 1902. De leider bedankt daarvoor den oudsten officier, waarop door den troop links nit de flank wordt gemaakt en onder hot spelen der scheepamuziek naar voren word» afgemarcheerd, om nogmaals achteruit to komen om daarna voorgoed van het tooneel to ver dwynen. Hierna verkleedt en wascht men zich, om zoo spoedig mogelyk do kooi op to zoeken on uit te rusto van den genotvollon feestavond. Eon kwartier later kon mon eon speld hooren vallen, onze mannetjes waren in diepen rust. Alzoo is dio Oudejunrsavpnd by ons doorge bracht en ik mag aannemen, dat hy by menig een van ons nog lang in aangoname herinne ring zal blyven. Wy kunnen dan ook niet na laten om nogmaals onzen dank te botnigoa ZFIE1TXX LLHTOJST De doode Millionnair. 23) De oudo graaf aarzelde nog. Het kwam hem zoo belachelijk voor de politie te laten zooken naar zyn zoon, omdat deze een nacht buitenshuis was geblevenmaar de geheim zinnige geschiedenis met dat horlogo was toch wel een reden om nasporingen te doen. Dat kan ik wel doen, zoide hy, na evon nagedacht te hebben. Als mijnheer de graaf het goed vindt, ga ik dadelyk mot het horloge naar do politie; dan bobben die menschen alvast iets in handen. Ja, dat is goed, oordeelde do graaf. Voor myn zoon is het echter een bespottelijke zaak. mompelde hy. Zoodra Schwarze vertrokken was, wendde do oude graaf ziob tot den knecht en zeide Loronz, je spreekt mot niemand hior- over, boorVoorloopig behoeft niemand er iets van te weten dan wy. Ga nu naar het politie-bureau en verzoek don commissaris zoo spoedig mogelyk by my te komen. Hoe langer de oudo graaf nadacht over bet verdwynen van zyn zoon, hoe angstiger hy word. Hy zat nog in gepeins verdiept, toen Lo- renz met een ambtenaar van do politin terug keerde. Nadat de ambtenaar het geheele ver haal van den knecht had aangehoord, had hy onderweg reeds van de dienstdoende politie agenten vernomen, dat de jonge graaf om streeks éón uur in den naelu was terugge keerd in gezelschap van een heer, mot wion by in vriendelijk gesprek was. Is by dus thuis gokomen vroeg de graaf. Vermoodelyk wel, antwoordde de amb tenaar. Het is mogelyk, dat hy mot dien heer hier in de nabyheid besloot nog ergens beon to gaan, maar dan moet hy later toch thuis gekomen zijn. Het is toch vreend, sprak de graaf. Moont ge Het gestolen horloge werpt zeker een vreemd licht op de zaak. In ieder geval moot hier ernstig worden opgetreden en hot raadsel achtige verdwynen openbaar gemaakt worden. Zou dit laatste niet achterwege kunnen blyven? vroeg do graaf. Ik houd or niot van, dat myne familieaangelegenheden in de krant worden uitgebazuind. Do ambtenaar schudde het hoofd. Het is de kortste weg om tot het doel to geraken zeido hy maar als gij hot wonscht, kan ik daarmede nog een paar uren wachten en vooraf verdere inlichtingen zien te krygen. Als go het goedvindt, onderworp ik in de allereerste plaats nw dienstpersoneel aan een verhoor. Dit verhoor leverdo weinig, maar toch eenig materiaal op. Dat het licht in ds gang was uitgedraaid, trok de aandacht, daar hot anders altyd den goheelen nacht brandde. Verder verklaarde hot kamermeisje, dat zij by hot opruimen van de kamer verscheiden gobruikto wjjnglazen had gevonden, cn do asch in do aschbakjcs bowoes dat er gerookt was. Blykbaar is dus uw zoon met zyn vriend hier geweest, heeft met hom gerookt en ge dronken, en moet dan later weer uitgegaan zyn, sprak de ambtenaar tot don heer des huizes. In de eerste plaats moeten wy dus trachten te vernemen, wio de heer was, die hem vergezeld heeft. Hy dineerde gisteren by eon sportvriend. Misschien was dio andere hoor daar ook wel genoodigd, zeido do oude graaf. O, voordat ik hisr kwam, had ik reeds een en ander van don knecht vernomen, en daarom heb ik al eon bode naar dien heer Hollenberg gezonden. Ik kan my niet voorstellen, dat hier een misdaad zou gepleegd zyn, merkte do oude graaf op. Zoo menigeen wordt van zyn horlogo ontlast, zondor dat hem iets orgers overkomt. Nu in dit geval geloof ik toch niot aan oen gewonen diefsfal, en ik zal u zeggen waarom. Eon gowono dief zou niet met het horloge naar een stillen lommerd gegaan zyn, als hy het inschrift gezien had, en eon vol leerde dief overtuigd zich eerst, of de gestolen voorworpen eenig bijzonder kenmerk dragen, voordat by door de verpanding gevaar loopt van verdacht te worden. Ik bon van meening dat de man die bot horloge verpandde, niet op rechtstreoks onoorlyke wyzo in kot bezit daarvan gekomen is. Maar myn zoon heeft hot toch zeki niemand in handen gegeven om het voor hem to gaan verpanden, en dan nog wel 'smorgens vroeg om negen uur. Misschien is het gevonden door iemand dio gold noodig had en het daarom oogen- blikkelyk verpandde. Maar ik zou gaarne don knecht nog iets willen vragon. Lorenz werd nogmaals geroepen om con nauw keurige beschrijving te geven van de manchet- on halfhemdknoopen, dio zyn heer droeg. Op de vraag, of zyn heer misschien een groote som gelds bij zich had, antwoordde Lorenz, dat hy dit niet geloofde. Den vorigen avond had zyn hoer hem twee bankbiljetten van vijf honderd mark tor band gesteld om ze in t« wisselen tegen biljetten van vjjftig mark. Niemand had ze echter kunnen wisselen, en toon by dus de twee biljetten teruggaf, zeido zyn heer: «Nn, zonder dat zal het ook wol gaan.* Do twee biljetten waren toen in do kleine casetto geborgen, dio zyn heer in zyne slaap kamer achterslot bowaarde. En dat die kast gesloten is, weot ik stellig, voegde Lorenz er by, want aan de huisdeur vroeg mijnheer nog: *Hob ik do kast wel gesloten|?«|en ik moest eerst gaan kjjken om er zoker van to zyn. De ambtenaar liet zich nu in do slaapkamer brengen. Hy voelde eens on zie de kast was open. Dan moet mijnheer na het dineorenook weder hier geweest zyn, verzekerde Lorenz. Weet go misschion ook, of wy de nummers van dio bankbiljetten ergens to weten zouden kunnen komen, vroog do ambtenaar. Da nummers Neen, maar voordat mijnheer my de biljetten to wisselen gaf, schreef hy zjjn naam op de rug ervan. Dat zou misschien reeds iets wezen, zei de ambtenaar als hy beroofd is, terwjjl by ze in zyno brioventasch bij zich droeg, zullon wij er spoedig van hooren hot eerste, wat de dieven dan vandaag gedaan hebben, is go- wecst bet inwisselen van die biljetten. Nadat do ambtenaar op zyn verzoek ook nog oen photographisck portret van den jongen graaf had ontvangen, vertrok hjj. De gruvin, dio eonige uren later thuis kwam, vernam, door haro kamenier, voor het e?rat ie?B van de geheimzinnige vcrdwjjning van haar zoon. Haar echtgenoot nam tegen over baar do zavk luchtig op, en daardoor gerustgesteld, ging zy kalm een uurtje op de sofa liggen. Omstreeks zeven uur schelde zy hare kamenier, gat haar den sleutel van de brandkast en gelastte liet meisje, dat zy hare juweeleodoos moost brengen. Zy was goaoodigd op een klein souper en wilde daarbjj eonigo van bare jowoelon dragen. Voldoende aan dezen last, bad do kamenier de houten deur reeds geopend en wilde sjj do sleutel in do brandkas steken, toon er een van do huisknechts in dc kamer kwam zy koek naar hum on wisselde met bem nog eenige woordon over de geheimzinnige gebeurtenis. Wie weet, misschien is hjj wel vermoord, zeide zjj. De knecht lachto. l)at| is niet waarschijnlijk. Onze jongo moester is eon wonderlijke klant do hemel weet, waar hij is, -*■ maar by zal wel spoedig weer komen opdagen. Intusscbon bad de kamenier den sleutel in het slot der brandkast omgedraaid, zy trok de dour open on wilde juist de juweelendoos grypen, toen zy mot een luiden kreet terug deinsde. De huiskneoht kwam toeschieten nit bet donker staarde hem een wasgeel mannengelaat aan ook hy kon een kreet van schrik niet onderdrukken. Groote liemcl! Onze graaf! In zyn schrik liep hy naar de daar daar viel zyn oog op een voorbygaanden politie agent. Hy opende bet venster en riep den man. Kom gauw hierl Ganwonzo jonge meester is vermoordt W(j hebben zijn ljjk gevonden. Do politio-agcnt trad snel hot huis binnen. Een jongmensch, die juist voorbjj kwamen deze woordon van den huisknecht, hoorde riep onmiddellijk eon huurrijtuig aan, en gaf den koetsier last hem zoo spoedig mogelijk naar het bureau eenor krant to rydeo. Nanwelyks een half nur later liepen do krantenjongens overal in de stad rond, luid roepende: .Extra-TjjdingLaatste nieuws! 'De extra-tyding berichtte alleen: .In oen dor villa's aan do Diorgaardostraat is een jong» edelman door misdadige handen vermoord.» Bijzonderheden ontbraken, omdat do tyd had ontbroken voor verdere informatie. Maar de krant had toch 't geluk gehad de eerste te zyn om deze afschuwelijke misdaad open baar to maken. De ontsteltenis, veroorzaakt door de vreese- lyk'e ontdekking, deed al hot andere vergeten* Onder zenuwachtig snikken snelde do kame nier naar den dienstbodenkamer, terwjjl de huisknecht ijlings naar den ouden graaf liep om hem do ontzettende tyding to brengen. De oude hoer vertrouwde zyn eigon ooren niot. Mot wankelende schreden begaf hjj zich naar de loeskamer, doch bjj den treurigon aan blik dien zjjn zoon opleverde, zeeg hjj neder en moest naar zjjn eigen kamer toruggebrachl worden. Dadcljjk werd oen goneesheer ontboden. Deze onderzocht hot Ijjk nauwkeurig en ver klaarde dat de dood veroorzaakt was door oen vreeseljjken slag op het hooM, welke den schedel verbrjjzeld had. Do politie-agont, die binnengeroepen was, sond bericht naar hot naaste bureau van politie. Hjj zelf bleef in do kamer en ver klaarde, dat niemand mocht binnenkomen of hot ljjk aanraken, voordat sjjn chef alles ge zien had. Eon inspecteur van politie verschoon kort daarna; zoodra hjj hot rapport van den ge neesheer had aangehoord, liet hjj bet ljjk ia con andere kamer brongen en onderwierp de plek van den moord met de hulp van zjjne beambten aan eon nauwkeurig onderzoek. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1902 | | pagina 1