Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 26 Mei 1903. Voorzitter de heer Kramer, Wethouder. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de heeren Over de Linden, Korver, Verfaille, Van Ede en de Ven 1 vacature. De Voorzitter opent de vergadering met de mededeeling, dat de Burgemeester en de heer Over de Linden verhinderd zyn tegen woordig te zyn, laatstgenoemde wegens onge steldheid. De notulen der vorige zitting worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Alsnu wordt aan de orde gesteld een voor stel van B. W. om over te gaan tot ver bouwing en uitbreiding der Gasfabriek. De plannen zyn door den directeur ont worpen. De verbetering der fabriek is noodzakelijk gebleken, wegens de zeer on volledige wyze van exploitatie en de groote moeielykheid om goed gezuiverd gas te leveren. De gasfabriek is te klein voor de tegenwoordige behoefte en byna alle toestellen zyn versleten of onvoldoende. De voorgestelde verbouwing zal een bedrag eischen van f 232.000. In verband hiermedu doen B. W. een tweede voorstel tot het aangaan van een Geldleening. Uit deze leening zullen alsdan bestreden moeten worden de navolgende uitgaven Verbouwing der gasfabriek 232000 't Maken van stankafsluiters in het Hcldersche kanaal 1800 Verbouwing school 3 met meubilair, na aftrek der ryks- subsidie9300 Verbouwing school 7a en 7b met meubilair, na aftrek der rijkssubsidie10565 Uitbreiding van 't buizennet der waterleiding 5000 Totaal 258665 Daar rog f 12000 van de vorige leening disponibel is, kan mot een leening van f250,000 worden volstaan. De jaarlyksche hiervoor te betalen rente zal bedragen f 10000 en de aflossing, over 40 jaren verdeeld, f 6250, te zamen f 16250. Dit bedrag wordt gevonden uit de meerdere opbrengst der gasfabriek, want van de over gelegde begrootingen dier inrichting geeft de eene bij den tegenwoordigen toestand een winstcyfer van f 21454,10, terwijl de andere berekend op de exploitatie na de verbouwing, een winstcijfer aangeeft van f 40113. Het verschil van het winstcijfer is voldoende tot dekking van bovengenoemde rente en aflossing. B. W. stellen daarom voor te besluiten tot het sluiten van een 4% leening tot een bedrag van f 250000 en de eerste aflossing te doen plaats hebben in 1905. De heer Krijnen drukt er zijn leedwezen over uit. dat in deze leening de gelden voor den verbouw of de restauratie van het Zieken- hnis niet zijn opgenomen. Hij acht het nood zakelijk, dat (met deze verbetering eenigen voortgang worde gemaakt. De Voorzitter zegt, dat oorspronkelijk het plan bestond, de gelden voor de verbetering der gasfabriek, voor die der waterleiding en voor den ver bouw van het ziekenhuis in één leening op te nemen, doch dat door het voorstel van 7 raadsleden, om door een commissie een nader onderzoek te doen instellen naar de verbete ring der waterleiding, dit plan is gewijzigd. B. W. meenden, wanneer het aan die commissie mocht gelukken de restauratie van de waterleiding voor 50 h 60 duizend gulden te doen geschieden een tweede leening te sluiten en alsdan de kosten van de verbou wing van het ziekenhuis tevens op te nemen, opdat de som groot genoeg was voor een leening, men was geenszins voornemeus deze verbouwing uit te stellen. De heer Krynen dringt er op aan, dat de tijd benut wordt voor het maken van plannen en de heer Terra vraagt de bepaalde toezegging, dat bij de leening voor de waterleiding de gelden voor verbetering van 't ziekenhuis opgenomen worden. De Voorzitter geeft de verzeke ring, dat het geenszins in de bedoeling van B. W. ligt om de zaak van de baan te schuiven. De heer Staalman berekent, dat de gas fabriek aan overname en verbouwing pl. m. 4 ton kost. Waaneer nu een winst van f 40000 gemaakt wordt, zal dit na aftrek van rente en aflossing over het geheel f2000 bedragen, daarbij zyn de gasprijzen dan ge rekend tegen den thans geldenden prijs. Worden deze verlaagd dan zal de winst nihil zyn. Hy teekent verder protest aan tegen de behandeling van deze zaak, omdat zij geheel met gesloten deuren is geschied en de burgerij recht heeft op een publieke behandeling. Hy maakt daarvan het Dagelijksch Bestuur en inzonderheid den Voorzitter, die in dat col lege domineert, een verwijt en protesteert over de afwezigheid van den Burgemeester en een der Wethouders op dezen avond nu wik een belangrijke zaak aan de ordo is. Daarna wordt overgegaan tot stemming. De twee voorstellen, verbetering der gas fabriek en het sluiten der leening worden achtereenvolgens beide met op één ,na alge- meene stemmen aangenomen. Deheer Staalman stemde tegen. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van de navolgende Ingekomen stukken 1. Kennisgevingen van de dames M. Held en A. H. C. de Wit, dat zy hare benoemingen als onderwijzeres aan de scholen 3 en 6 aannemen. 2. Missive's vauGed. Staten, waar in gemeld wordt a. goedkeuring van de vastgestelde kohieren van schoolgeld, hondenbelasting en hoof dei. omslag b. idem van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer C. B. Schul- mayer c. idem van het besluit, waarbij de jaar wedde van den directeur der burger avondschool verhoogd wordt. 3. Een dankbetuiging van den heer J. Kruijs Voorberge voor de toegekende salarisverhooging. 4. Een mededeeling, dat door B. W. de heer T. F. Bonk tijdelijk is aan gesteld tor vervanging van den heer S. Visser, directeur der Zeevaartschool. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 5. Aanvrage om ontslag van den heer H. Herman als lid der commissie van toezicht op 't middelb, onderwijs. 6. Idem van den heer Dr. A. Kijlstra, als leeraar aan de burgeravondschool, wegens aanstaand vertrek uit de gemeente. Aan beiden wordt met ingang van 1 Juni a.s eervol ontslag verleend. Kohier schoolgeld. Met algemeene stemmen wordt een door B. W. opgemaakt suppletoir kohier van schoolgeld voor de scholen 1 7b tot een bedrag van f 542,95* vastgesteld. Pensioen. Naar aanleiding van een ingekomen adres van dc wed. J. B. Berkeljon Gutter doen B. W. het voorstel aan adressante een pensioen te verleenen van f 375.'s jaars, waarop zij krachtens de verordening aanspraak heeft. Met eenparige stemmen wordt aldus besloten. Stembureaux. Ter tafel komt een voorstel van B. W. tot samenstelling der verschillende stembu reaux voor de in dit jaar eventueel plaats hebbende verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Ge meenteraad. Zonder bespreking wordt met algemeene stemmen het voorgestelde aange nomen. Waterleiding. Medegedeeld wordt, dat van de raadsleden, de heeren Krijnen, Staalman, Van Wingerden, Van Breda, Jaring, Terra en de Ven, die van oordeel zyn, dat het noodzakelijk is, zoo spoedig mogelijk verbeteringen aan te bren gen in den toestand van gemeen te-waterlei- ding, het volgende voorstel is ingekomen De llaad benoeme een commissie van 7 raadsleden, ten einde een deskundig onder zoek in te stellen naar de minst kostbare wijze, waarop de noodzakelijkste verbeteringen aan en eventueele uitbreiding van de water leiding kunnen worden aangebracht en die commissie daarvoor een crediet te vorleenen van f 500. Na eenige discussie, waarby de heer Van Neck eenige bedenkingen oppert en het ge- wenscht acht, dat de Raad meer zeggingskracht kreeg bij het benoemen van een deskundige en hy door de heeren Krijnen en Staalman daarop geantwoord is, wordt het voorstel met 13 stemmen aangenomen. De heer Van Neck stemde tegen en de heer Kramer onthield zich van stemming. Tarief waterleiding. Naar aanleiding van een vroeger ingediend adres van waterverbruikers omtrent wyziging der tarieven der waterleiding en het toen be paalde om na verloop van een jaar te over wegen of wyziging wenschelijk zou zyn, stellen B. W. thans voor geen verandering in do tarieven te brengen. Zij gronden hun advies hierop, dat slechts een klein deel der water verbruikers in minder gunstige omstandig heden verkeert, want uit de overgelegde staten bljjkt o. a., dat van de 58 verbruikers, die water voor hun bedrjjf nobdig hebben, 44 minder en 14 meer betalen door de be palingen van het nieuwe tarief. De heer Jaring merkt op, dat de stukken op deze zaak betrekking hebbende slechts 3 dagen ter inzage hebben gelegen en men zich niet genoeg op de hoogte heeft kunnen stellen, waarom hy voorstelt deze aangelegen heid tot een volgende vergadering uit te stellen. Aldus wordt besloten. Paardenmarkt. Ingekomen is een adres van de afdeeling Helder der Holl. Mjj. van Landbouw ver zoekende de paardenmarkt voortaan te houden in 1903 den 18 Nov. en vervolgens op den voorlaataten Woensdag der maand Nov., daar zy thans nagenoeg geljjktydig wordt gehouden met de Schagerraarkt, hetgeen een nadeeligen invloed heeft op de Heldersche markt. Met eenparige stemmen wordt het verzoek inge willigd. Veldstraat. Ter tafel komt een adres van den heer J. Spruit, verzoekende in overweging te nemen het perceel Kerkgracht 31 op den hoek der Veldstraat ten algemeenen nutte te ont eigenen, aangezien de toegang der Veldstraat vanaf de Kerkgracht slechts een breedte heeft van 3.44 M en de straat op een breedte van 10 M is aangelegd. De heer Van Wingerden en de Voorzitter zien de [noodzakelijkheid van de onteigening niet in en uit niets is hun gebleken, dat het hier een algemeen belang betreft. Met eenparige stemmen wordt daarop het adres veor kennisgeving aangenomen. Leveringen en aanbestedingen. Ter tafel komt een praeadvies van B. W., omtrent het adres van den heer J. Spruit, waarin geklaagd wordt, dat de lovering van straatklinkers aan de firma H. Wolff Co., te Amsterdam is opgedragen, niettegenstaande adressant de laagste inschryver en ook de goedkoopste aanbieder per Ms was. B. W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, daar aan het monster van Wolff Co., niet om de grootere afmeting, maar wegens de betere kwaliteit de voorkeur is gegeven. Uit de levering der le party, eteenen blykt, dat B. W. goed gezien hebben, waDt de klinkers zijn van goede hoedanigheid, zoodat de belangen der gemeente geheel zyn behartigd. Nadat de Voorzitter op een vraag van den heer Krijnen nog een toelichting heeft gegeven, wordt het adres voor kennis geving aangenomen. Nog wordt ter tafel gebracht een praead vies van B. W. op het adres van do ver- eeniging •Concurrentie" van timmerbazen en aannemers, waarin verzocht werd by voor komende uit te voeren werken en leveringen zooalsvan gas- en waterzinkers, buizen, fittings, lantaarns, enz. den ingezetenen dezer gemeente de gelegenheid te geven naar de uitvoering en levering te kunncu mededingen. B. W. merken op, dat door hen steeds getracht wordt de belangen der ingezetenen voor te staan, doch de inlichtingen verkregen van de directeuren der gasfabriek en waterlei ding (bij het advies overgelegd) toonen duidelijk aan, dat men sommige speciale werken, zooals het leggen van zinkers, niet kan opdragen aan firma's, welke nog nimmer iets dergelyks hebben uitgevoerd. Zoover bet met het bclung der gemeente overeen te brengen is, willen B W. voortgaan bij bouwwerken, by onder houd, enz. de ingezetenen van de gemeente voor te laten gaan bij inschrijvers an buiten. Zy stel len daarom voor in dien geest adressanten te berichten. De heer Staalman spreekt zyn bewondering uit over de activiteit van den directeur der gasfabriek doordat hy by zijn rapport de ingewonnen inlichtingen van alle gasdirecteuren hier ter lande heeft overgelegd, door wie zinkers kunnen worden gelegd. Op merkelijk vindt hy het evenwel, datzooee.i- stemmig de firma Wilson genoemd wordt. Die eenstemmigheid acht hy niet gewenscht. Volgens zijne inlichtingen kunnen ook andere personen, die in 't bezit der werktuigen zyn wel de werken uitvoeren. Hij meent dat by B. W. een neiging bestaat dergelijke werken by voorkeur door vreemden te laten doen en hii wyst op het werk aan den watertoren, dat toch ook door een plaatsgenoot is uitgevoerd. De heer Kramer wijst er op, dat het leggen van zinkers geen dageljjksch werk is en dus uit den aard der zaak weinigen daarvoor de werktuigen en de geschiktheid bezitten. Volgens deskundigen kan dan ook zoodanig werk alleen door eenige firma's gedaan worden. Hij verzekert evenwel, zoo dit eenigszins mogelyk is, dat ingezetenen bevoordeeld zullen worden. De heer Van Wingerden merkt ook op, dat er weinigen zijn, die blijken hebben gegeven in staat te zijn speciale werken te kunnen uit voeren. De heer Krijnen is het volkomen met het Dag. Bestuur eens, wat betreft h?t leggen van zinkers, maar gelooft, dat het leveren van lantaarns, watermeters, buizen, enz. evengoed kan geschieden door plaats - genooten, die dun als tusscbcnhandelaars op treden. De heer Kramer betwist dit laat ste hij weet zulks uit een persoonlyk onder zoek. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het praeadvies besloten. Verkoon gemeentegrond. Mededeeling geschiedt van een ingekomen adres van den heer P. de Beurs. Adressant verzoekt aan hem tegen billijken prjjs af te staau een perceel gemeentegrond, gelegen achter de Kerkgracht, om daarop een hoen derfokkerij met woonhuis te plaatsen. B. W. adviseeren om hierop afwijzend te beschikkeu, omdat in bedoeld terrein de hoofd- riolcn gelegen zijn voor de loozing van het water uit het westelijk deel der gemeente. Zonder discussie wordt unaniem aldus besloten. Ziokenhuls. Naar aanleiding van een ingekomen schrjj- ven van de Commissie van het Ziekenhuis doen B. W. een voorstel, om het getal leerling-verpleegsters te doen vervallen en het aantal ongcdiplomeerdcn te brengen van 2 op 8. Het bedrag der salarissen wordt daardoor f 175.*8 jaars hooger. Op een vraag van den heer Van Wingerden of de leerling-verpleegsters niet voldoen, ant woordt de heer Krynen, dat by het vorige voorstel de bedoeling niet juist is weergegeven en op een vraag van den heer Staalman of voor de verpleging thans meer betaald wordt dan vroeger, zegt de heer Van Neck dat nu enkelen f 1.of f 0.60 per dag verplegings- kosten betalen. Hierna wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Adres Smit. De Voorzitter brengt in behandeling bet praeadvies van B W. op het adres van den heer C. Smit, onderwyzer aan school 8, waarin gewezen wordt op de min gunstige wijze, waarop zijn jaarwedde volgens de nieuwe verordening geregeld is. B. W. erkennen de billijkheid der klacht en stellen daarom voor art. 7 der verordening zoodanig te wyzigen, dat ook aan hem f 50 per jaar als plaatstvervangend hoofd wordt toegokend, zoodat zyn maximum jaarwedde wordt ge bracht op f 1250.Op voorstel van den heer Staalman wordt besloten de behandeling van het verzoek te verdagen, opdat de leden zich een gevestigd oordeel kunnen vormen. Benoemingen. Tot onderwijzer aan school 1 (Koegras) wordt met 14 stemmen benoemd de heer M. Bouma te Groningen. Met den benoemde stonden op de voordracht J. D. Van Aken te Rhenen en J. Anema te Vianen. Tot leden van de commissie, die een onder zoek zal instellen hoe men tot verbetering der waterleiding kan komen, worden gekozen de heeren Krijnen, Staalman, Van Wingerden, Jaring, de Ven, Van Breda en Terra. Vischafslag-gebouvv. De Voorzitter deelt mede, dat heden is ingekomen het rapport van de commissie, die belast is met een onderzoek omtrent de wenacheljjkheid en mogelijkheid der verbete ring van het gebouw voor den vischafslag. Oindat de leden hiervan nog geen kennis hebben kunnen nemen, stelt hy voor de be handeling van dit rapport tot een volgende vergadering uit te stellen. Dit wordt goed gevonden. Rondvraag. De heer Breet vraagt of dc weduwe van het onlangs overleden hoofd van de school met den bybel ook aanspraak heeft op pensioen, waarop hy van den Voorzitter een ontken nend antwoord ontvangt met de opmerking, dat zelfs weduwen van openbare onderwijzers geen pensioen ontvangen. De heer Staalman betoogt de wenschelyk- heid, om, wanneer er plannen |voor do restau ratie van 't ziekenhuis worden ontworpen ook een commissie uit den Raad wordt be noemd om te adviseeren, waardoor voorkomen wordt, dat niet alle patiënten kosteloos of tegen geringen prijs verpleegd worden De heer Krijnen zegt, dat door de commissie reeds overwogen wordt andere voorwaarden tot toelating vast te stellen. Hy heett even wel geen bezwaar tegen een raadscommissie. De heer Staalman brengt verder in het midden dat dezer dagen de biljetten voor het schoolgeld uitgereikt zijn geworden, waarop vermeld staat, dat de twee eerste termijnen binnen 14 dagen voldaan moeten worden. Hy hoopt, Hat hierbij de noodige faciliteiten in acht zullen genomeu worden. Do beide Wet houders verzekeren dat er in |'t vervolg maat regelen zullen genomen worden om de biljetten tijdiger uit te reiken en dat de vervolgingen niet in al hun gestrengheid toegepast zullen worden. Nog vestigt de heer Staalman de aandacht op de zoogenaamde boomenbeschermers aan de Hoofdgracht, die zeer ondoelmatig zyn en meermalen de kleedcren der voorbijgangers vernielenverder keurt hij nog af de abnor male wyze, waarop hier boomen geplant worden. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de boomenbeschermers door de straat jeugd vernield worden wat het planten der boomen betreft dit geschiedt door een des kundige van de Heidemaatschappij. Hierna niemand meer het woord verlan gende, wordt de openbare vergadering gesloten heeft nog een geheime zitting plaats tot onderzoek van eenige reclames omtrent schoolgeld.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1903 | | pagina 8