KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wleringen en Anne Paulowna. TWEEDE BLAD. No. 3228. Zaterdag 23 Januari 1904. 32ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat Telefoonn». 59. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 59 Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 19 Januari 1904. Voorzitter de heer Van Steyn, Tegenwoordig 20 leden afwezig met ken nisgeving van verhindering de heer Hartsinck. Nadat do vergadering is geopend en de notulen van het behandelde in de vorige zit ting zyn gelezen en goedgekeurd, geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken: 1. Missive's van God. State behelzende a. goedkeuring der gemeentebegrooting van 1904; b. mededeeling, dat door do gemeente tot 1 Jan. 1905 een belasting op het gedistilleerd mag geheven worden c. goedkeuring van 't 2e suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag, dienst 1903. 2. Procesverbaal van de op 30 Dec. 1.1. gehouden kasverificatie by den gemeente ontvanger, waaruit blykt, dat er op dien datum f 217.429,745 in kas was en de boeken en bescheiden in orde zyn bevonden. 3. Een kennisgeving van God. Staten, dat door hen het kohier van school geld voor het herhalingsonderwys 1908, is goedgekeurd. 4. Een verslag over 1903 van den cursus voor de hoofdacte. 5* Een mededeeling van Ged. Staten, dat door hen, overeenkomstig het advies van den Raad, beslissingen zyn ge nomen, omtrent eenige reclames, betredende hoofd, omslag en schoolgeld. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 6. Een adreB van de onderwyzers aan de herhalingsschool verbonden aan school 7a, verzoekende do toelagen genoten voor het geven van herhalingsonderwys te voegen by hun onderwyzersjaarwedden, met het oog op de berekening van hun pensioen. Wordt om praeadvies in handen van B. W. gesteld. 7. Een adres van eenige afdeelingen van den Ned. Bond van horlogemakers, ver zoekende een adhaesie-bctuiging te willen zenden aan den Minister van Binnenl. zaken ten opzichte van het door heningezonden adres. In dit adres wordt verzocht zoodanige maatregelen in het leven te roepen, datwet- telyk zal worden vastgesteld een uniforme j voor geheel Nederland dienende tijdsbepaling, i geldende zoowel in 't burgelyk leven als by de middelen van vervoer en in alle takken van dienst. Op voorstel van den heer Jaring wordt metalgemeone stemmen besloten het gevraagde adhaesie-adres te zenden. 8. Kennisgevingen van de aanne ming hunner benoemingen van den heer A. J. de Jongh en mevrouw de wed. Thomasz Van Hoolwerff als regent en regentes van 't Algem. Weeshuis; van de heeren Fr. van Twisk en F. Boon Jr. als leden van 't ËurgerL Armbestuur; van de heeren S. Reitsma, J. J. Janzen en mej. M. S. Boon als onderwyzers en onderwijzeres respectieve lijk aan de scholen 4, 8 en 7a. 9. Mededeeling, dat aan de gemeente voor de scholenbouw een rijkssubsidie is ver leend van f 19345. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 10. Een voorstel van den heer Staal man strekkende om aan den heer J. G. Reitsma, onderwijzer aan school 8, een jaar- lyksche salarisverhooging van 1 50.— toe te kennen. Wordt om praeadvies in handen van B. W. gesteld. 11. Ontslagaanvragen van den heer C. Lips, onderwijzer aan school 8 en van mej. B. A. de Jongh, onderwijzeres aan school 7b. Beide ontslagen worden eervol verleend, respectievelijk tegen 1 en 15 Maart a. s. Belasting—Kohieren. Ilierna worden zonder bespreking achter eenvolgens met algemeene stemmen vastge steld: a. Het primitief-kohier van schoolgeld van school 8, dienst 1904, ad. f 12000. b. Het kohier van schoolgeld der herhalings school, dienst 1904, ad. f 38.20 c. Het le Buppletoir-kohier der honden belasting, dienst 1903, ad. f 285. d. Het 4e suppletoir-kohier voor schoolgeld, dienst 1908, ad. f 102.97». Gratificatie. Ter tafel komt een adres van moj. de Wed, C. de Groot—Prins, verzoekende haar weder om de jaarlyksche gratificatie toe te ken Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen, evenals vorige jaren f 100.verleend. Vischafslag-gebouw. In behandeling wordt genomun het rapport in zako het gebouw van den vischafslag de voorstellen;door de Kamer van Koophandel, dienaangaande gedaan, welk rapport in de vorigo zitting in handen van B. W. zyn rold om advies. In dit praeadvies geven W. als hunne meening te kennen, dut zy, om aan de wenschen van velen te vol doen, voorstellen in het afslaggebouw over te gaan tot uitbreiding der waterleiding, ver betering der verlichting, het plaatsen van hek werken, het wegbreken van gedeelten tUBSchen- muren en het maken van een betere gelegen- heid tot afvoer van spoelwater. De kosten hiervan zouden f800 bedragen. Met het overige voorgestelde kunnen zy zich niet vereenigen en de andere verbeteringen worden onnoodig geacht. Voor men tot de behandeling overgaat, deelt de Voorzitter mede, dat de heer Hart sinck verzocht heeft deze zaak tot een vol gende vergadering uit te stellen. Hier tegen verzet zich de heer Grunwald, aangezien deze belangryke zaak reeds zoo lang han gende is en de heer Hartsinck de vorige zitting in de gelegenheid is geweest zyne bemerkingen te maken. Hy stelt daarom voor tot behandeling over te gaan. By stemming blykt, dat slechts 2 leden, de heeren Van Breda en Zander, voor uitstel zyn. Alsnu verkrygt de heer Grunwald het woord. Hy geeft zyn tevredenheid te ken nen, dat B. W. in hun advies zyn voor eenige door de Kamer van Koophandel voor gestelde verbeteringen, maar is genoodzaakt ook de andere, niet door hen noodig geachte veranderingen, by de leden aan te bevelen. Hij acht liet noodig, dat in en om het ai- slaggcbouw orde en regel worden gehandhaafd en acht het noodig, dat op drukke dagen tydelyk personeel aangesteld wordt. De mee ning van B. W., dat de visschers er niet op gesteld zyn, is onjuist, want krygt de marktmeester assistentie dan kan de aange brachte visch van ieder op de beurt afgeslagen en de visch zal dan ook niet in de paden gelegd behoeven te worden, zoodat er niet opgeloopen worden. Ter bevordering der orde mcont hy, dat het nuttig zou zyn, indien de markt meester en de afslager een uniform droegen, zoodat zy door visschers, die hier weinig komen, kenbaar zyn. Een uniformpet zou wel voldoende wezen. De plaatsing van automaten wordt door B. W. om de hooge kosten niet aangeraden. Spreker beveelt ze evenwel ten zeerste aan. Het is noodig, dat 5 visschers voor het gebruik op hunne vaar tuigen voldoende en goedkoop drinkwater kunnen verkrygen. Dit is thans niet hot geval, zy zyn van den persoon afbankelyk, die toestand is onhoudbaar. De kosten voor aanschaffing van automaten zyn zoo ver bazend hoog niet1 automaat kost f 100, ede f 40 en daar 3 automaten vol doende zyn, zou dit hoogstens een som van van f 200 vorderen. Nog wyst spreker op noodzakelijkheid van een betere ligplaats der vischschuiten en zegt, dat de K. v. K. zich tot de hoogste autoriteiten ter verkryging daarvan zal wenden, daarby vertrouwende op de medewerking van 'tDageL Bestuur. De heer Staalman steunt het voorstel, om de visschers op betere wyze van water te voorzien dan thans het geval is, hy noemt 'e levering hoogst gebrekkig. Ook meent hy, dat het een groot gemak zou zyn, als marktmeester van een uniformpet werp voorzien; om de kosten behoeft dit niet na- te worden. Een betere ligplaats voor de vischschuiten acht ook hy zeer gewenscht, maar wyst er op, dat door het college voor zeevisschery herhaaldelijk daartoe pogingen in het werk zyn gesteld, maar telkens zonder resultaten en wel op grond, dat onze haven in de eerste plaats een marinehaven is. De heer Grunwald doet het genoegen den toegezegden steun van den heer Staalman, doch betwijfelt of onze haven geheel een marinehaven is: in geen enkele wet staat zulks geschreven. Bovendien hebben de vis schers, die hier wonen, recht op een ligplaats. De regeering dient daarvoor te zorgen. De heer Bok heeft het menigmaal getroffen, dat door de regeering de visscherybelangen van deze plaats zoo op den achtergrond wor den geschoven, terwyl IJmuiden in alle op zichten bevoordeeld wordt. De marine heeft hier veel pretentiën, hetgeen in Amsterdam en Rotterdam geheel anders is. Het haven bestuur verleent hier ook weinig medewerking. Hy meent, dat het niet te veel gevergd was, wanneer het achterdeel van do haven voor visschersvloot gereserveerd werd dan bleef het voorste deel nog voor de marine over. Omtrent de inrichting van het afslaggebouw hy de plaatsing van hekken ten zeerte aan, deze bevorderen in IJmuiden de zoo zeer gewcnschte ordeook de marktmeester zou deze nuttig achten, want thans zet hy reeds krijtstrepen op den vloer. Om de zindelykhoid van de visch te bevorderen sou het goed zyn indien de vloer schuin afliep, dit zou den waterafvoer bevorderen. De heer Staalman waarschuwt tegen het nemen van maatregelen, die de visschers niet wenschen. Dit kon wel tengevolge hebben, dat de visschers de handen ineensloegen en elders hun visch ter markt brachten. De visschers wenschen wel verhoogingen, maar geen hekken, zooals uit een ingediend adres met 180 handteekingen blykt. De heer Over de Linden wyst den heer Bok er op, dat een vergelijking met Amsterdam en Rotterdam niet opgaat. Hier is een ryks- haven en de havenmeester is een rijksambtenaar. De heer Bok antwoordt don heer Staalman, dat hy tal van visschers kent, die de plaatsing van hekken wel wensch'en en IJmuiden als voorbeeld noemen, waar deze maatregel zoo goed werkt. Tot den heer Over de Linden zegt hy de visschers zyn ook burgers van den Staat en hjj acht het daarom billik, dat hun vaartuigen een ligplaats aangewezen wordt. Hy wil daarom by de autoriteiten aandringen op eenige inschikkelijkheid. De handel en de nyverheid van Heldor heeft daarby groot belang. De heer Grunwald zegt, dat de Kamer v. Kooph. met de visschers en kooplieden heeft vergaderd en een commissie uit de Kamer naar IJmuiden is geweest en men tengovolgo daarvan tot de conclusie is gekomen, dat ver hoogingen in het gebouw geen nut opleveren. De vrees van den heer Staalman, dat do visschers hiervan daan zullen trekken, doelt hy niet» Hy meent hoo moer de kleine vis schers in IJmuiden verdrukt worden, in hoo grooter getal zy hier zullen komen, indien in het afslaggebouw verbeteringen worden aangebracht. De Voorzitter vraagt den heer Grunwald eenige nadere ophelderingen, omtrent het aan tal, de bevoegdheid en de bezoldiging van de personen, die op drukke dagen den markt meester zullen assisteeren. De heer Grunwald verduidelijkt nogmaals zyn bedoeling. Hy wil de aanstelling van een 4-tal personen, die op aanwyzing van den marktmeester medewerken tot een ge- regelden verkoop, die evenwel geen vaste aanstelling verkrygen en als losse werklieden zyn to beschouwen gepensionneerdou zouden voor een paar guldens wel te verkrygen zyn. De Voorzitter en de heer Staalman oppe ren nog eenige bezwaren en zy vrcezon, dat dusdanige personen weinig prestige zullen De heer Van Neck beweert, dat de vis schery alhier voortdurend vermindert, ook omdat er voor onze haven minder visch wordt gevangen dan vroeger en nu zoekt men naar een reden, om daarin verbetering te brengen. Hy twyfelt er aan, dat de voorgestelde ver anderingen deze zullen aanbrengen. De Voorzitter zegt, dat de discussie's zoo danige uitbreiding hebben gekrogon, dat hy al de voorgestelde veranderingen één voor één in stemming zal brengen. De hoer Terra wenscht en doet daarom het voorstel, om na de gehouden bespreking het rapport aan de Kamer van Koophandel terug te zenden met het verzoek een ander voorstel te doen. De heer Grunwald bestrijdt dit voorstel en zegt dat de voorstellen aan duidelykheid niets overlaten, uitgezonderd dat, wat betrekking heeft op do personen, die met het toezicht belast worden. Het voorstel Terra wordt in stemming ge- j bracht en verworpen met 13 tegen 7 stem- j men. Vóór stemden de hoeren Zander, Terra, Van Twisk, Breet, Meyer, Van Ede en Bok. Daarna worden de verschillende voorstel len tot verbetering van het afslaggebouw achtereenvolgens in stemming gebracht en sommige nog kortelyk besproken. De heer Zander verklaart, dat hy tegen alle voorstel len zal stemmen, wegens de verschillende stroomingen over deze zaak. Het voorstel tot aanschaffen van slangen tot besproeiing van 't gebouw (kosten f 150) wordt verworpen met 12 tegen 8 stemmen. Voor stemden de heeren Meyer, Grunwald, Jaring, Bok, Van Neck, Krynen, Dc Ven i Hoogeubosch. Het voorstel tot verbetering der verlichting 1 (kosten f 200) wordt verworpen met 16 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Grun- wald, Jaring, Bok en Krynen. Het voorstel tot plaatsing van een 10-tal stevige hekken wordt aangenomen met 8 tegen stemmen. Tegen stemden de heeren Staalman, Van Ede, Dito, Van Neck, Kramer, Van Breda, Zander en Terra, terwyl de heer Meyer zich van stemming onthield. Het voorstel tot gedeeltelijk wegbreken in onnutte tusschenmurcn wordt aangenomen met 16 tegen 4 stommen. Tegen stemden de heeren Van Neck, Van Breda. Zander i Terra. Het voorstel om don marktmeester en den af slager van een uniformpet to voorzien, wordt aangonomen met 13 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Neck, Krynen, Van Breda en Terra, terwyl de heeren Ifoogcn- bosch, Meyer en Van Wingerden buiten stemming bleven. De beslissing omtrent de andere voorstel len, het aanstellen van hulppersoneel en de aanschaffing van automaten, werd uitgesteld tot een nader onderzoek ingesteld was. De heer Grunwald zal daaromtrent voorstellen doen. De heer Jaring dringt by B. W. nog aan de visschers van Oosterend, die een adres hebben ingezonden te hooren, welke bemerkingen zy hebben ten opzichte van den vischafslag alhier. De Voorzitter belooft het verlangen aan B. W. te zullen overbrengen. Gemeente-bouwmeester en -opzichter. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van de salarissen en instructie's van den ge meente-bouwmeester en opzichter. Door B. «Se W. was voorgesteld de jaarwedde van den bouwmeester vost to stellen op f1600 met 4 tweejaarlyksche verhoogingen van f100 tot een maximum van f2000. De heer Van Breda acht de bez< van den gemeente-bouwmeester in vergelyking met andere hoofdambtenaren, zooals de direc teur van de gasfabriek, van de waterleiding, de gemeente-ontvanger en de commissaris van politie te hoog gesteld en stelt voor die te bepalen op f1600 met 2 verhoogingen van f100 tot een maximum van f1800. De heer Grunwald vereenigt zich met het voorstel van B. W, en meent dat dit sala ris voor iemand, die technisch ontwikkeld moet zyn niet te hoog ia In andere groote gemeenten bedraagt de bezoldiging nog hoogcr. De heer Staalman verklaart zich voor het voorstel van den heer Van Breda. Hy meent, dat men den gemeente-ambtenaar, die in een nieuwe positie wordt geplaatst, beoordeelen moet naar het werk dat hy verricht en hy wil zich dus vooraf niet binden. Do Voorzitter zegt dat dit bezwaar te ontkomen is door byvoeging van do clausule ,by gebleken geschiktheid en dienstijver". Dc heer Van Wingerden acht ook f 1800 Voldoende, daar do heer Lejjer 30 jaar lang f 1600 genoot. By stemming wordt hot voorstel Van Breda aangenomen met 15 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Grunwald, Over de Linden, Van Neck, Hoogenbosch en Van Twisk. Het voorstel van B. W. om een gcmcento- opzichter aan to stellen op een jaarwedde van f800 mot 4 tweejaarlyksche verhoogin gen van f100 tot een maximum van f1200 vindt van verschillende zyden bestrijding. De heer Staalman wil de verhoogingen laten vallen, want voldoet de nieuwe titularis niet dan is men toch genoodzaakt zijn salaris te verhoogen. Dc heer Bok wil ook niet vooraf bepalen de verhoogingen, maar den benoem den toch een inenschwaardig bestaan ver zekeren en hem f1000 toekennen. Na eenige discussiën worden beide voorstellen verwor pen cn daarna het voorstel van B. W. met 13 tegen 7 stemmen aangenomen met do by voeging .na gebleken geschiktheid cn dienst yver". Tegen stcindon do heeren Dito, Van Wingerden, Terra, Breet, Meijer, Staalman i Van Ede. Het door B. «fc W. voorgestelde, om een klerk voor het bureau der gemeentewerken to stellen op een salaris van f200 met 4 tweejaarlyksche verhoogingen van f 50 tot maximnm van f400, wordt door den heer Staalman bestreden. Hy hoeft er bezwaar tegen een nieuwe betrekking te scheppen. Dit komt de gemeente weer op kosten, want op den duur zal men met f 400 niet kunnen volstaan. Do Voorzitter merkt op, dat zoodanige klerk hoog noodig is, want er is op het bureau veel scliryfwerk en sinds do invoering van dc ongevallen wet, woningwet, enz. is eel meer werk dan vroeger. Do heer Van Wingerden acht do aanstel ling van eon klork niet noodig, want als de scholenbouw is afgeloopen, dan heeft men niets dan het gewone werk. Met 14 tegen 6 stemmen wordt besloten geen klerk aan te stellen. De heeren Bok, Over do Linden, Van Neck, Van Twisk, Grunwald cn Jaring stemden voor het voor stel van B. W. Hierna wordt overgegaan tot het vaststel len der instructie's. Iiy die voor den ge meente-bouwmeester stelt de heer Staalman by twee artikelen amendementen voor. By art. 17, luidende: .Hij mag aan geen der aannemers, leveranciers, of leveranciers der gemeente eenige voorschotten of leeningen doen", wil hy byvoegen .of noch van hen opnemen". Deze byvoeging wordt door den heer Kramer en den Voorzitter als onprak tisch bestreden. Vyf leden, do heeren Van Wingerden, Breet, Meyer, Staalman en Van Ede stemden voor het voorstel, zoodat het verworpen werd. Bij art. 22, luidende «Hy is geheel uit sluitend in dienst der gemeente. Het is hem verboden eenige werkzaamheden voor parti culieren te verrichten, tenzy mot byzondere vergunning van den gemeenteraad.* Dit laatste gedeelte «tenzy met byzondere ver gunning van den gemeenteraad* wil de beer Staalman la'en vervallen. Na eenige bespro kingen wordt het voorstel in stemming ge bracht. Tien leden verklaarden zich er voor en tien tegen, zoodat de stemmen staakten, en in een volgende zitting opnieuw gestemd moet worden. In de instructie van den opzichter stolt de heer Staalman hetzelfde voor cn wordt nu by meerderheid van stemmen aangenomen. Benoemingen. Overgaande tot onderscheidene benoemingen wordt gekozen tot gemeente-bouw meester de heer R. Kastelijn met 19 stemmen. Tot leden van de Commissie van toezicht op 't lager onderwijs worden de aftredende le«len de heeren Dr. J. C. van den Borg, Nico Vinken en C. G. van der Lee herkozen, respectievelijk met 11, 17 en 11 stemmen. Tot loden van de Commissie tot wering van schoolverzuim worden dc aftredende leden do heeren A. A. Hes met 19, W. C. van Breda met 19, J. K. Labout met 11, J. H. Corporaal met 17, G. Marintts mot 15 en K. «Ie Vries met 19 stemmen herkozen, terwijl in plaats van de hoeren J. Brouwer en T. Terra, die niet weder in aanmerking wenschtcn te komen, benoemd worden de heeren|K. Wiersum met 11 cn J. Bnert met 10 stemmen, de laatste met het lot tegen den heer A. J. U. van Haaren, die evenveel stemmen verkreeg. Rondvraag. De heer De Von deelt mede, dat hy op het ingediende voorstel van den heer Staal man, betrekking hebbende op het salaris den onderwyzer Reitsma, een amendement zal indienen, om ook aan dc heeren Ooster hout eu Jager een dergelijke toelage toe to kennen en verzoekt oi B. W. by hun uit to brengen advies daarmede rekening willen houden De heer Van Wingerden vraagt hoeveel leerlingen gaan op den examencursus, die aan school 8 gegeven wordt, en wat de op brengsten daarvan zyn. De Voorzitter zal hiernaar informecren en dan de volgende zitting mededeeling doen. De heer Jaring vraagt, wat na het laatste schryren van de firma Kampers en Schram, do bedoeling van B. W. is ten opzichte van Zwanenburg, oud-werkman by dc gas fabriek. De Voorzitter zegt, dat B. W. een voorstel van den heer Jaring afwachten, waarop deze het voorstel doet aan M. Zwanen burg voor een jaar f 100 gratificatie te ver- leenon. De heer Jaring licht het voorstel nader toe en wyst op den hoogen leeftyd, op do behoeftige omstandigheden en op de diensten, die door den betrokken persoon aan de gasfabriek zyn bewezen. De heeren Staalman en Van Neck bestryden het voor stel, als niet liggende op den weg van den Raad en vorwyzen Zwanenburg naar het Burg. Armbestuur. De heer Hoogenbosch, lid van dit Bestuur, beweert, dat hy by aan vrage om ondersteuning afgewezon wordt Na eenige discussie wordt het voorstel met 10 tegen 9stemmon verworpen. Voorstemden de hoeren Krynen, De Ven, Van Twisk, Broet, Grunwald, Jaring, Sevenhnysen, Bok en over de Linden. Hierna niets meer aan de orde zynde, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting tot onderzoek van eenige belasting- en school geld reclames. Ingezonden, Verzekerd Mijnheer de liedacteur Mag ik U beleofd verzoeken onderstaande regelen te willen plaatsen In 't nummer van 20 Januari j.1. komt een advertentie voor waarin de directeur d. Naaml. Vennootsch. .de Onderneming' te Helder kennis geeft dat ZEd. niet meer met die Verzekering My. in relatie staat en opge houden heeft directeur daarvan te zyn op 15 Januari 1904. My dunkt, commissarissen van een instelling waarby 't belang van velen te Helder be trokken is, zullen toch nu zeer spoedig bekend maken wio de nieuwbenoemde direc teur van die Verzekering My. (begrafenis fonds) is 't Zal ook ter geruststelling syn van vele belangstellenden als bedoelde My. nu eens een verslag publiceert, waarin omtrent 't geldclyk beheer rekening en verantwoording gedaan wordt. Tot den bloei en 't vertrouwen in dat fonds zon 't zeer zeker bydragen, indien de nieuw to benoemen directeur een ver zekeraar-vakman ware cn die zonde besluiten in vorenbedoeld verslag aan te geven le. 't aantal contracten 2e. verzekerd kapitaal 3e. premie-ontvangst 4e. de ontvangen rente 5e. de wiskundige reserve; 6e. 't realiseerbare vermogen. Een lyst aan dat verslag toegevoegd, waarop den aard der geldbelegging wordt aangegeven aanbevelenswaardig. Over 't algemeen zyn 'tde kleine luyden die by de .Onderneming* zyn verzekerd; zy hebben er toch éék een goed recht op te weten aun wien zy 't beheer over hun gelden toevertrouwen en hoe dat gevoerd wordt. U, mynheer de Redacteur, dankzeggend voor de plaatsing verblijf ik Hoogachtend Uw dienaar, G. Ra. Over de Volharding! Om den inhoud dor vorige gedeelten in hoofdzaak even in herinnering terug te roepen, volgt vooraf een kort resumé. Er is gewezen op het zonderlinge, brutale feit, dat de heer Demmendaal in zyn ope ningswoord tegen beter weten in de waarheid verkracht heeft. Eveneens is er op gewezen, dat de beweging tegen .de Volharding" onmogelyk oen andere naam verdient dan relletjesmakery, aangezien hot Bestuur van »L. n. W.opzettelijk (en bovendien met verkapte bedoelingen) zelf den grooten trom geroerd heeft en dit niet kan gezegd worden van de directie, die in genoemde polemiek steeds alléén v e r d e- d i g c n d tegen de verschillende aanvallen is opgetreden. En wyl ieder vakman groot belang heelt by een d e g e 1 ij k e organi seering van zyn Tak onder eén goede, krach tige en bovenal zelfstandige leiding, is er ten slotte nog opgewezen, dat in- stede van, zooals Criticus zegt .de rechte broeders! ntet te zijn" of zich laakbaar ge dragen to hebben tegenover hunne mede arbeiders do gezellen der .Volharding" door zich niet tegen de directie te laten ophitsen, van gezond verstand en karakter blyk gegeven hebben, mede doordat ze spon taan zich, verontwaardigd van »L. n. W." afgekeerd hebben, daar z$ zich niet wilden organisccren in een vereeniging, wier Be stuur tot schande der organisatie) duidelyk heeft doen zien, dat .L. n. W." niet o n- afhankelyk naar buiten heeft gewerkt, wier Bestuur «le onervarenheid in strydings- recht en plicht van b(jna alle georgani- secrden heeft laten misbruiken. Ilct bovenstaande moet nog iets nader toegelicht worden, maar voordat de directio achryf ik hem een pour woordjes en vraag I By zulke gelegenheden had hy de eigen- toegedaan, wien hy niet mocht, dien veraf- I vatte dc door gewetenswroeging gefolterde I Op weg door de salons ontmoette dc kolonel hem, of by u ontvangen wil.» aardigheid om zyne gasten niet uitsluitend schuwde hy diep, en gewoonlijk was de eerste j Kochanow zijne bezichtiging van de schihlo- I zijn gastheer. „Dat zoude hoogst aangenaam zyn,' zeide uit do gelederen der anstoctratie to recru- indruk voldoende om hem voor of tegen I ryen. Hy stoud juist voor het portret vau I .Nu, Audreas Grogorowitscb,' sprak Kul-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1904 | | pagina 1