Bijïoegsel van ,,'t Vliegend Blaadje". van ZATERDAG 19 MAART 1904. DERDE Anna Paulowna, 17 Maart. Donderdag middag vergaderde de afd. Anna Paulowna van de Holl. Maatschappij van Landbouw in „Veerburg". Na opening der vergadering door den Voorzitter, lezing en goedkeuring der notulen, kwam aan de orde I. Rekening en verantwoording door den penningmeester, den heer M. Kooi. De ontvangsten bedroegen f 184.086, de uitgaven f 113.44, batig saldo f20.596. De rekening, nagezien door de heeren L. Metzelaar en N. Raap, werd in orde bevonden, waarna de penningmeester werd gedechargeerd. II. Verkiezing van bestuursleden, in plaats van de heeren C. R. Waiboer en E. E. Stoel, beiden niet herkiesbaar. Gekozen werden de heeren C. Geerligs en L. Met zelaar, die beiden de benoeming aannamen. III. Bespreking van den beschrijvings brief voor de Algemeene Vergadering. Deze gaf geen aanleiding tot discussieeren. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer P. Kaan. IV. Rondvraag. De heer K. A. Kaan stelt voor in samenwerking met de afdee- lingen Wieringcrwaard en Waard en Groet te Anna Paulowna een voorjaarsraadkeuring te houden, daar 't bezoeken van die keuring te Amsterdam zijne bezwaren heeft. De Voorzitter vreest, dat die keuring niet aan haar doel zal beantwoorden. Na eenige discussie wordt het voorstel verworpen. Do heer J. Blauboer acht 't wenschelyk eene proef te nemen, welke voerbieten de meeste voedingswaarde bezitten. Algemeen beaamt men het nut van deze proef, doch daar de kas der afdeeling niet toelaat de kosten te bestrijden, komt men niet tot een bepaald resultaat. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Anna Paulowna. Donderdagavond 17 Maart, hield de Afd. Anna Paulowna van de Holl. Maatsch. van Landbouw eene open bare vergadering in Veerburg. Na opening i der vergadering door den Voorzitter, ver kreeg den heer N. Raap het woord voor de inleiding: Theorie en praktijk. Spreker stelde voorop, dat hij geene lezing hield. Een inleiding bedoelt het geven van de hoofdzaken van 't onderwerp, waarop eene wisseling van gedachten kan volgen. Toe gelicht door een voorbeeld uit de werkelijk heid, stelde de heer Raap eerst in 't licht wat theorie is en kwam tot het antwoord door theorie verstaat men de conclusie (de wetenschap), getrokken uit waarnemin gen. Goed waarnemen is dus hoofdzaak, waarbij men zich wachte voor verkeerde conclusies. De slotsom is: weten heeft geen absolute waarde. En hoe is 't met de prak- BLAD. tijk? Omtrent de vraag wat 't meest prak tische is, loopen de meeningen dikwerf uiteen. De praktijk heeft derhalve ook eene betrekkelijke waarde. Het gevolg is, dat theorie en praktijk dikwijls met elkander in strijd zijn. Hoe zal een landbouwer zijn zaak het meest produktief maken? De ouderen zijn oud geworden in hun vak. Zij volgen steeds hun praktijk, doch de jongeren moeten steeds theorie en praktijk naast elkander stellen. Doe goede waarne- nemingen, trek logische conclusies en toets daarbij wat als algemeene regel wordt aan genomen. Doe uw voordeel met de praktjjk der ouderen, doch stel daarnaast de kracht van het waarom. Dit werd door een prak tisch voorbeeld toegelicht. De gelegenheden voor wetenschappelijke ontwikkeling wer den vervolgens nagegaan, waarvan de minst kostbare is het volgen van een plaatse lijken landbouwcursus. Bij 't debat, waaraan door de Heeren Jb. Bakker, N. Kaan, J. Kaan en Jb. Groot werd deelgenomen werden nog enkele zaken besproken en toegelicht, waarbij de heer J. Kaan de wenscheljjkheid detoogde vau een landbouwcursus in deze Gemeente. Zal dit geschieden, dan moet de Afdeeling hiervoor bij de regeering subsidie aanvra gen. In zijn slotwoord uitte de spreker den wensch, dat in de afdeelingsvergaderin- gen meermalen inleidingen zouden worden gehouden. De Voorzitter gaf te kennen, dat dit ook in de bedoeling van het Bestuur ligt Hierna bracht de Voorzitter den spre ker dank voor zjjne inleiding, die met de meeste aandacht door de aanwezigen was gevolgd. Hierna verkreeg de heer K. A. Kaan het woord om in te leiden het punt „Adres aan het Polderbestuur, betreffende de subsidie voor de tram". De Heer Kaan deed uitkomen, dat een tram een belang zou zijn voor de geheele gemeente. De West-Polder ligt gunstig ten opzichte van 't verkeer te water en per spoor. Hierin komt de Oost-Polder ten achter. De wegen zullen in hun onderhoud niet meer zoo kostbaar zijn, daar zij minder bereden zul len worden met zware vrachten. Het onderhoud vau de haven zal hoogstwaar- schijnlyk komen voor rekening van 't Rijk en ook bestaat de mogelykheid, dat de tram-maatschappij rente zal kunnen geven. Na uitvoerige discussie werd be sloten een adres aan 't Polderbestuur te richten, waarop ook door niet-leden der Afdeeling zal worden geteekend, daar het eene zaak geldt van algemeen belang. Hierna werd de vergadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1904 | | pagina 3