KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WIerIngen en Anna Paulowna. EERSTE BLAD. Nieuwstijdingen. Haat en Smart. 17-> No. 3266. Zaterdag 30 April 1904. 32ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telef. 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telef. 50. Abonnement Vliegend Blaadje p. 8 m. 50 ct., fr.p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 i Zondagsblad 37* 45 0.75 Modeblad 55 80 0.90 i I Mozik. Bloemlezing >>60» 85 >0.90 Voor 't Buitenland bg vooruitbetaling. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. AUvertenttAii van 1 tot 4 regels25 Cent. Elke regel meer6 4 «na*! geplaatst, 1 maal gratis. Bewgs-exemplaar 21/, Ct. Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan het Bureau bezorgd zgn. HELDER. 29 April 1904. Te Haarlem zgn geslaagd voor de acte van onderwgzeres de dames A. G. J. Jong, A. M. C. Klgn en C. J. Kuiper, allen alhier. Bg Kon. besluit is de Kolonel-Com mandant van het 4e reg. vesting-art. alhier, C. M. E. von Löben Sela op non-activiteit gesteld en benoemd tot Kol.-Comm. van het 4e reg. de Luit-Kol. A. W. Cut- tenbusch, voorzitter van de commissie van proefneming. Voetbalwedstrijden. A. s. Zondagmorgen 10 uur :>Leonidas I" tegen >Uitspanning door Inspanning" 's middags 2 uur>Hard gaat ie" tegen >H. B. S. I". De op Dinsdag j.1. in >Casino< ge houden voorstelling van het >Haarlemsch Tooneei* heeft niet zooveel belangstelling getrokken, als we verwacht hadden, want alleen de le rang was behoorlgk bezet. De keuze van het stuk en het spel hadden voorzeker een grootere opkomst verdiend. >Taptoe« toch is een hoogst aantrekkelijk tooneelspel, waarin de eigenaardige deug den en ondeugden van den militairen stand en de onderlinge verhoudingen tusscheu officieren, onderofficieren en minderen in behandeld worden. Een liefdesgeschiedenis geeft aanleiding tot insubordinatie van een onderofficier tegen een luitenant en hieruit ontspinnen zich zeer dramatische tooneelen. De vertolking van het stuk liet weinig te wenschen over. De hr Louis Bouwmeester speelde de rol van den wachtmeeester Volkhardt, den van zgn plicht bewusten en op zgn eer gestelden militair, voor- treffelgkde hr Frits Bouwmeester was als onderwachtmeester Quersz zeer goed op zgn plaats; de hr Louis de Vries ver tolkte de rol van sergeant Helbig, de ver loofde van Klarchen, meesterlgk; de hr Erfman gaf een juist beeld van luitenant von Lauifen, den uitverkorenen van Klar chen „terwgl mevrouw W. Erfman Sasbach de rol van Klarchen Volkhardt, het gevoelvolle en geheel aan haar liefde toegevende meisje buitengewoon mooi weer gaf. De overige spelers waren ook zeer goed op hun plaats. Het publiek toonde dan ook zgn goedkeuring door luid applaus, zoodat verscheidene malen gehaald moest worden. Bg Kon. besluit zgn benoemd in de provincie Noordholland tot heemraad van den polder Wieringerwaard, de heer D. W. Jans, aldaartot heemraad van den Schardam en Keukendgk, de heer J. Bak ker Fzn., te Beetstot heemraad van het waterschap de Zuidpolder bg Edsrn, de heer W. J. Tuyn, te Edam tot heemraad van het waterschap de Schermeer, de heer G. Glguis, te Oosterleektot heemraad van den polder Westzaan, de heer G. Haremaker, te Koog aan de Zaan; tot heemraad van den polder Waard en Groet, de heer R. Kuiper, te Winkeltot djjk- graaf van het ambacht van Westfriesland genaamd de Schager- en Niedorperkoggen, de heer J. Stammes, te Behagen. Een Nederlandsch visschersvaartulg opgebracht. Uit Wilhelmshaven wordt dd. 25 dezer aan de Rhein.-Westf. Ztg. gemeldt: >Bg het visschen binnen de grens van drie mglen van de kust, is Woensdag de Nederlandsche vischstoomboot Zeehond aan getroffen door de torpedo boot S 21, welke belast is met de bescherming van de vis- scherij in de Noordzee. De boot die, bg gebrek aan officieren, onder bevel staat van een opperstuurman, vuurde een los schot op de Nederlandsche stoomboot af, waarop deze stopte en de torpedo-boot liet naderen. Nadat twee man en een onder officier van de bemanning van de torpedo boot op de stoomboot waren overgegaan, werd deze laatste tegen middernacht hier binnengebracht en in de nieuwe haven onder bewaking vastgelegd. De kapitein is in hechtenis genomen en aan de politie overgeleverd. De vangst en het vischtuig zijn in beslag genomen". Prins Hendrik-Stichting. Jaarvergadering. Onder presidium van den heer August M. J. Hendrichs werd dezer dagen in het lokaal „Eensgezindheid" te Amsterdam de jaarver gadering van de Prins Hendrik-Stichting, de bekende stichting tot het verplegen van oude zeelieden, gehouden. Blgkens het 28ste jaarverslag, uitgebracht door den directeur, den heer G. E. A. van Hall, werden sedert de oprichting 467 oude zeelieden binnen de muren der Prins Hendrik-Stichting toe gelaten en op 31 Dec. 1903 waren daar van nog 198 in leven, zoodat ruim 260 hier kalmpjes hun dagen hebben kunnen slgten. In warme bewoordingen wordt in 't jaar verslag wglen de heer P. W. Janssen her dacht, die den 7den Juli 1894 f70.000 schonk waardoor het bestuur instaat werd gesteld eene geheel nieuwe Prins Hendrik Stichting te bouwen, waardoor het moge- lgk werd, de 100 oude candidaten, die reikhalzend naar plaatsing uitzagen, op te nemer). Ook dit jaar werden weer tal van blgken van genegenheid ontvangen, die het totaal der in dit jaar ontvangen giften deden stggen tot f 4957.577,. Bg de herdenking hiervan werd in 't bij- zonder gewag gemaakt van de belangstel ling van verscheidene gezagvoerders van Nederlandsche stoomschepen. Voor voeding, kleeding, vuur en licht benevens voor de behoeften der afdeeling ziekenverpleging, was dit jaar ongeveer f 18000 benoocfigd. Aan legaten werd in 1903 door de Stich ting f30.285 ontvangen. Blgkens de rekening en verantwoording, wjjzen de uitgaven en inkomsten een eind cijfer aan van f 26.589.47 met een saldo- verlies van f 11.01. De voorzitter bracht den heer Yan Hall dank voor zgn verslag en voor de toewg- ding waarmede hg het beheer van de Stichting voerde. Nadat de heeren Joh. G. Wertheim en G. Witewaal ah regenten waren herkozen werd de vergadering gesloten. Te Sneek kwamen Dinsdag ter markt niet minder dan 25.000 kievitseieren, welk getal dat van vorige jaren om dezen tgd met een duizend of tien overtreft. 't Grootste deel werd verkocht tegen 11 ct., de rest tegen 10 ct. Bonte eieren golden 31/,, 4 en 5 ct. Te Zuiddorpe gebeurde verleden week in de woning van een kleermaker J. v. V. vreemde dingen. Heilige beelden werden stuk geworpen, schoone kleederen en bedde- goed bevuild, goed stuk gesueden enz. enz. De >booze" was het huis komen bezoeken, daar viel niet aan te twijfelen. Een vreemde heer, in 't zwart gekleed, had (zoo heette het) aan de 13-jarige dochter Mastha geld gegeven en dat geld had deD zegen uit 't huis getrokken. Intusschen begon het spook* brand te stichten. Viermaal konden de vlammen tijdig gebluscht wordendoch Zondag avond brandde plotseling de schuur van den landbouwer A. Versgp, die tegenover het »betooverde« huis woont, geheel af en eenig vee kwam in de vlammen om. Dit had natuurlgk weer het >spook< gedaan De politie was echter zoo licbtgeloovig niet en begon de zaak eens nauwkeuriger te onderzoeken. Toen kwam aan 't licht, dat bg den landbouwer Versgp meermalen geld vermist was en men kwam op 't denkbeeld, dat dit het geld wel kon zgn, dat »die zwarte heërc aan Martha v. V. gegeven had. Het meisje onderging een scherp verhoor, eerst bekende zjj, dat zjj het geld ontvreemd had, toen dat zg voor spook gespeeld had, en eindelijk dat zg de landbouwersscbuur met lucifers in brand had gestoken. Het meisje is natuurlgk in hechtenis genomen. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Woensdag 27 April 1904. Voorzitter de heer Over de Linden, Wet houder. Tegenwoordig 17 leden; afwezig de hee ren Van Breda, Breet en Grunwald met en de heer Staalman zonder kennisgeving. Bg de opening deelt de Voorzitter mede, dat aan den Burgemeester een verlof is ver leend van 3 weken en daarom afwezig is. De Secretaris leest de notulen van het behandelde in de vorige zitting, die na een bemerking van den heer De Ven goedge keurd worden. Hierna geschiedt mededeeling van de vol gende Ingekomen Stukken 1. Bericht van de aanneming hunner benoeming van de heeren J. D. Thie, P. Rezelman en J. H. Corpo- raal als onderwijzers, van de heeren P. J. H. Van Geleuken en L. Rumpff, als leden van de Commissie tot wering van school verzuim, en van den heer A. Dokter, als gemeente-opzichter. 2. Procesverbaal van de op 23 Maart 1.1. bij den gemeente-ontvanger ge- honden kasveriiicatie, waaruit blijkt, dat or op dien datum f 197,888,74* in kas was en de boeken en bescheiden in orde zyn be vonden. 3. Kennisgeving van Ged. Sta ten, dal het primitief kohier der honden belasting, dienst 1904, door hen iB goedge keurd. 4. Mededeeling, dat het jaarver slag over den toestand der gemeente, met de verslagen der verschillende commissiön is verschenen en den leden gedrukt zal toe gezonden worden. Kennisgeving van Ged. Stu- t e n behelzende door hen genomen beslis singen, omtrent cenige reclames van den hoofdelyken omslag. 6. Een dankbetuiging van mcj. de Wed. G. JansenThieinan voor de haar verleeude gratificatie. 7. Een mededeeling van B. W., dat door hen overeenkomstig art. 1 dor woningwet een bouwverordening is opge maakt, die voor de leden aan de Secretarie ter inzage ligt en waarop amendementen schriftelijk kunnen ingediend worden tot 10 Mei a. e. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 8. Een adresvaninej. M. Metze- laar, waarin eervol ontslag als onderwij zeres aan school 5 gevraagd wordt, onder overlegging van verklaringen van den districts schoolopziener en Ged. Staten, waaruit blykt, dat zij wegens lichaamsgebreken voor de verdere waarneming h&rer betrekking onge schikt is. Wordt met ingang van 1 Mei a. s. ver leend. 9. Aanvrage om ontslag van den lieer S. Rcitsma, als oaderwyzer aan school 4, wegens zyne benoeming te Amsterdam. Wordt met ingang van 1 Mei a. 8. eer vol verleend. 10. Een adres van mej. 1'. Uur- banus Iburg, verzoekende haar we derom de jaarlyksche gratificatie toe te kennen. #De heer Meijer wil het adres nogmaals verdagen, omdat du heer Staalman, die na dere gegevens wenschte in te winnen en op wiens verzoek in de vorige zitting het ne men van een beslissing was uitgesteld en thans afwezig is. De Voorzitter verzet zich hier tegen en niemand ondersteunt het voor stel van den heer Meyer, zoodat het voor stel van B. W. om aan adressante we derom een gratificatie van f 800.toe te staan, in stemming wordt gebracht en aan genomen met 12 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Wingerden, Meijer, Kramer en Van Ede. 11. Een adres van mej. J. Veen D n i n k e r eveneens het verzoek inhou dende om haar wederom de jaarlijksche gratificatie te verleonen. De Voorzitter zegt, dat B. W. geen termen kunnen vinden om gunstig op dit verzoek te adviseeren. De hr. Hartsinck acht een gratificatie onnoodig, omdat een zoon en dochter de moeder wel kunnen on- derstennnen. De heer Jaring wil het adres aanhouden tot een volgende vergade ring, ten einde te kunnen onderzoeken, wel ken steun de weduwe van den zoon en de dochter geniet. Hij wil zekerhoid hebben eer hy zyn stem uitbrengt. De heer Kra mer zegt, dat de zoon als ondcrwyzer aan school 8 f 1000.verdient en de dochter als onderwijzeres te Anna Paulowna, die dagelyks thuis komt f 500. De heer Meyer acht de toelichting duide lijk genoeg en dus verdaging van het adres, zooals de heer Jaring wil, overbodig. By stemming wordt met 11 tegen 6 stemmen beslist thaus het adres te behandelen. Daarop wordt met 10 tegen 6 stemmen af wijzend op het adres beschikt. Voor een gratificatie van f 100.stemden de heeren Krijnen, De Ven, Zander, Bok, Sevenhnij- sen en Van Neck, terwijl de heer Jaring zich van stemming onthield. Kohieren. Hierna worden zonder bespreking de door B. W. opgemaakte kohieren van school- geldheifing met algcrneene stemmen vastge steld en weléén voor de scholen 1 tot 7b tot een bedrag van f 8420,50 en één voor den Franschen cursus aan school 7b, be dragende f 126. Burgelijke Stand. Naar aanleiding van de jongste wyziging der gemeentewet is het noodzakelijk, dat het beheer van den Burgelyken Stand nader geregeld wordt en diensvolgens stellen B. W. een nadere regeling voor, die 1 Juli a. 8. ia werking treedt. Hierby wordt be paald, dat zullen aungesteld worden 3 on bezoldigde ambtenaren van don Burgelijken Stand, benoemd nit de leden van het ge meentebestuur en 1 bezoldigde ambtenaar, benevens 2 onbezoldigde ambtenaren, die laatstgenoemde by afwezigheid kan vervan gen, welke 8 gekozen worden uit het per soneel der gemeente-secretarie. Verder stel len B. W. voor, om aan Ged. Staten in overweging te geven het salaris van don bezoldigden ambtenaar van den Burg. Stand te bepalen op f 400 en met dit bedrag zyn aanvungsalaris als ambtenaar ter Secretarie te verminderen. De heer Van Wingerden kan zich met dit voorstel niet vereeuigen, laakt de schriel heid van B. W. ten dezen opzichte en wijst op den Haag, waar de bezoldigde ambtenaren van den Burgerl. Stand boven hun salaris f400 ontvangen en de plaats vervangers f 200. Eveneens is dit te Rotter dam het geval, zelfs in kleine gemeenten genieten zij wel f 125 en hier zou het niets bedragen. Daarom doet hy het voorstel aan bedoelden ambtenaar boven zyn gewoon sa laris f800 toe te kennen en later een ver hooging van f100. De Voorzitter zegt, dat de Minister bij de behandeling der wet er op gewezen heeft, dat door de nieuwe regeling de gemeenten tot geen geldelijke opoffering gedwongen werden en wyst er op, dat to Roermond hetzelfde bepaald is, wat hier voorgesteld wordt. De heer Dito deelt de meening van den hoor Van Wingerden en acht het niet behoorlijk, dat een ambtenaar een nieuwe functie wordt opgedragen, waarvoor bij be loond moet worden, maar dit salaris van iets anders nfgenomen wordt. Spreker zou het wenschelyk vinden, dat de persoon, die thans met de werkzaamheden van den Burg. Stand is belast, afgevoerd werd van het personeel der secretarie en een onafhankelijk ambte naar werd, die zyn tijd benutten kon alleen voor don B, S. Nog wenschte hij, dat het hnreau voor aangiften van overlyden en ge boorten geopend was van 10 tot 2 uur. De Voorzitter heeft bezwaar tegen het ge sprokene, omdat het de bevoegdheid van B. W. te veel beperkt en kan het voor stel niet in behandeling brengen, omdat het niet schriftelyk is ingediend. De heer Van Neck betoogt, dat het verschil met den tegenwoordigen toestand zeer gering is, er worden geen werkzaamheden meer van den ambtenaar vereischt dan tegenwoordig, alleen moet hy de registers van goboorten en overlyden teekenen. De huwelijken worden door de wethouders gesloten. De heer Bok wyst op de uitspraak van den minister, waarmede zeker bedoeld is, dat de nieuwe regeling niet zooveel meer dere kosten zou bedragen, maar stelt Hil versum als voorbeeld, waar de commies, dio met den Bnrg. Stand is belast f 500 boven zyn (traktement geniet en de plaatsvervan gers f200. Geelt men dit, dan kan meu be- bedoelden persoon ook het sluiten van hu welijken opdragen. De heer De Ven is principieel met de heeren Van Wingerden en Dito eens, maar acht het wenschelijk de zaak nog eens te overdenken en wil daarom de verdere behandeling uitstellen. Na nog eenige discussie, waarby de heer Over dc Linden er op wijst, dat de ver plichtingen en werkzuumheden voor bedoel den ambtenaar dezelfde blijven en de heer Van Neck aantoont, dat, wanneer men een verhoogd salaris aan den eenen ambtenaar geeft, do billijkheid vordert de jaarwedden der anderen ook naar evenredigheid te ver- hoogen, wordt tot stemming overgegaan en het voorstel verworpen. Alleen de 3 wethou ders stemden er voor. Alsnu zegt de heer Van Wingerden, dat hij schriftelijk oen andere regeling zal indionon. Brandweer. Ter tafel komt een adres van den Brand- raad, verzoekende, dat de woningen van de brandmeesters telefonisch aangesloten wor den, opdat zy bij uitbreken van brand zoo spoedig mogelijk gewaarschuwd worden. B. W. adviseeren op dit verzoek afwij zend te beschikken, omdat een uitgaaf van f540 niet gerechtvaaadigd is tegen over de geringe kans van een ernstigen brand. Bo vendien zijn de politiebureaux zoo gunstig gelegen, dat de brandmeesters spoedig ge waarschuwd kunnen worden. De heer Jaring bestrydt dit advies en meent, dat de kosten van de telefoon wel uitgewonnen wordenhet klokluiden, dat weder ingevoerd is, zal dan overbodig zyn, het uittrekken der brandspuiten kan dan geregelder gaan en veel onuoodige kosten van helpers uitgespaard worden. Ook komt hij er tegen op, dut do politie-agenten do brandmeesters bij nacht tijdig kunnen waar schuwen, want 9 raenschen kunnen onmo gelijk de telefoon bedienen, naar dc brand meesters gaan en by den brand tegenwoordig zyn. De hoeren Van Neck en Over de Linden verdedigen het pracadvies, dat ten slotte aangenomen wordt met 14 stemmen. Tegen stemden de hoeren Jaring, Krynen en Van Twisk. Jaarwedde Commissaris van Politie. Naar aanleiding van een schrijven Tan den Minister van Justitie doen B. W. het voorstel aan Ged. Staten voor te stellen de jaarwedde van den commissaris van politie to verhoogen van f1600 tot f2000, ingaande 1 Januari 1905. Ter toelichting zeggen B.&W., dat het salaris van den commissaris in be trekking mot dat, hetwelk in andere gemeenten van nagenoeg dezelfde grootte betaald4wordt, laag is to noemen en wyzen er op dat do inkomsten, die hy uls waterschout geniet, sterk achteruitgaande zyn, in 1885 beliepen die f285 en in 1908 slechts f20. De heer Jaring acht het boter deze zuak by de begrooting te behandelen, hetgeen door den Voorzitter betwyfeld wordt, omdat de llooge regeering inlichtingen en de meening van den Raad heeft gevraagd. De hr. v. Wingerden acht het salaris voor een gemeente als deze voldoende. De commissaris geniet f1600 gemeente-salaris, f200 van hot Rijk, f200 voor schryfloonen en |1' 100 van de schuttery, dut is te zamen f2100, ongere kend nog zyn inkomsten van dc assurantiën. Na nog eenige besprekingen wordt op voor- stol van den heer De Ven overgegaan tot stemming en eerst met 14 tegen 8 stemmen besloten het traktement van den commissaris te verhoogen, (de heeren Meyer, Van Ede en Van Wingerden stemden tegen), daarna wordt over het bedrag der verhooging ge stemd. Hot voorstel van B. W. om dit op f400 te bepalen wordt verworpen. Do hoeren Kramer, Sevenhuysen, Over de Linden en Van Neck stemden voor. Vervolgens doet de heer De Ven het voorstel om de verhooging vast te stellen op f200, hetwelk met 12 stemmen aangenomen wordt. De heer Meyer stemde tegen en de wethouders met den heer Krynen stemde blanco. Aansluiting Waterleiding. Ter tafel komt een adres van don lieer D. C. Witte, verzoekende, dat zyn perceel in de le Vroonstraat No. 5 te mogen worden aangesloten by de waterleiding. B. W. ad viseeren aan deze aanvraag geen gevolg te geven, met het oog op het gevaar, dat wa tergebrek zou kunnen ontstaan. Na bespreking waarby de heer Van Neck opmerkt, dat tijdelijke weigering noodzakclyk is, omdat adressant een goeden regenbak heeft en inen zoodanige personen niet kau uun- sluiten voor de verbetoriug der waterleiding heeft plaats gohad. De heer Bok vindt het een vreemde wijze van zaken doen. Do heer De Ven betoogt, dat adressant voor zijn be- drjjf het water noodig heeft, om de emmers en vaten behoorlijk te reinigen, want hij is melkboer. By stemming wordt met 10 stem men besloten het gevraagde toe te staan. Tegen stemden de heeren Kramer, Van Ede, Vun Neck, Van Wingerden, Hartsinck, Meyer en do Voorzitter. Buizen van de Waterleiding. In behandoliug wordt genomen een voor stel van B. W., om by het leggen van nieuwe buizen voor dc waterleiding aan den Kanaalweg de oude buizen te latou liggen, aangezien bij wegneming van deze de boo- menrij beschadigd zon worden. De nieuwe pypon zouden dan op verderen afstand van de hoornen gelegd kunnen worden. Met algeraeene stemmen wordt overeen komstig dit voorstel besloten. Huis van Bewaring. Ter tafel komt een voorstel van B. W. om den grond, waarop het kantongerechts gebouw staat aan den Staat kosteloos over te dragen, onder voorwaarde, dat de gemeente tot 1 Augustus 1907 van het gebouw gebruik mag maken voor de met provoost gestrafte schutters. De hoor Krijnen verlangt zekerheid, dat de aan dit gebouw grenzende grond, breed genoeg is voor een daar eventueel aan te leggen straat. De Voorzitter verzekert dat dit het geval is. De hr. Jaring vraagt of de gemeente geen restitutie kan verkrijgen van de gelden indertijd by den bouw van hel gebouw bygedragen, evenals dc gemeenten Wieringen en Texel. De Voorz. kan hier omtrent geen inlichtingen geven. Men besluit daarom hier n'aar te informoeron en zoolang het voorstel aan te''houden. Heldersche kanaal. Medegedeeld wordt, dat er wederom een adres is ingekomen van 240 bewoners van perceelen, gelegen aan het Heldersche kanaal, waarin verzocht wordt zoo spoedig mogelyk maatregelen te nemen om de zoo hoog noo- digo verbetering van het kanual aan te FGIIILLST VV ,Uw Moeder is zeer ziek zy heeft zich geheel van het aardsche afgewend,- begon hy eindelyk aarzelend; .sta my daarom toe, dat ik de plaats van vader by u inneem.» Zij zag hem aan en glimlachte. Nooit had hy in haar oogen zoo jong geschenen als juist heden. De hooge, indrukwekkende ge stalte van den vyf-en-veertig-jarigen man, de edele trekken, het ryke donkerblonde haar, hot groote voorhoofd dat groot verstand ver ried, gaf hem lang niet het voorkomen van oen grysaard. .Deze inleiding klinkt zoo ernstig, dat ik byna bang word-, zei zij mot een pogiug tot schertsen. «Doch spreek.* Wal ter von Scholten, dien ik hoog acht en wiens karakter my er borg voor staat, dat gy aan zyne zyde gelukkig zult zyn, heeft my gister om uw hand gevraagd. Ik vraag het u nu, welk antwoord ik hem moet geven Constanco leunde tegen het venstor. «Wat noemt u geluk?» vroeg zy na lang zwygen. .Wat ik daaronder versta, zou Scholten my moeilyk kunnen geven. Zyn kool verstand doet ray bevriezen. Hy behoort tot die menschen, die een zekeren grens be palen voor hun eigen gevoel en die tegen zich zelf steeds het gebod uitvaardigen tot biertoe en niet verder! Tot de stervelingen, die met zulk een bewonderenswaardig phlegma zyn toegerustdie door niets van den weg zyn te brengen dio zich nooit laten meesleo- pen buiten de perken van .zooals het behoort- niet de kwellingen van haat en vertwijfeling, maar ook nooit de overweldigende wellust, de eindelooze zaligheid van een gloeiend hart hebben leeren kennen. U vraagt my, welk antwoord ik zal geven! een afwyzond-. .Neem niet to spoedig een beslissing», ver maande de Vryhcer. .Trouwe, standvastige lielde is te verkiezen boven het plotseling opflikkeren van den hartstocht.' Ik denk er anders overliever een kort zinnenbedwelmend gelnk, waarover men, wan neer het verdwenen is, verlangend terugblikt, dan jaren van nuchterheid en verveling. In de koude van zulk een huwelijk zou ik om komen. U zal my nog langer in Hohenfels* dulden.' «Ik zon u ongaarne zien vertrekken, ant woordde Gisbert. Hy stond tegenover baar, en het was als schoot er uit de donkere oogen van het meisje een straal, die tot in het diepste van zyn hart drong en hem toonde, dat het toch weer uit zyn verstijving kon ontwaken. Hy liet den blik glyden over de lange rij van schilderyendaar waren be koorlijke vrouwen menigeen was zacht blond een fee geljjkanderen weer schitte rende in deu volsten glans van miyestaeuse schoonhoid, doch geen, die klassieke gevorm de trekken bezat, heerlijker gestalten, die er trotscher en voornamer uitzagen dan Constauce von Arnheim. Wanneer hij dit wonderlyke wezen eens voor altyd aan óch verbond wanneer hy zichzelf eens bewaarde voor oen eenzamen ouderdom Nog was bet misschien tyd. In hot volgende oogen blik schoen deze gedachte hem weer onzin en onuitvoerbaar. Een verschil in leeftijd van vyf en twintig jaar Constanco bezat geen middelen en haar afkomst, wat die van moederszijde betrof, niet onberispelijk het zou dus schynen als wilde hy haar dwingen, haar jeugd cn schoon heid to verkoopen voor een titel en een vermogen. En dan zyn lang genoten vrij heid Zon hy die weggeven om den wille van een paar schitterende oogen Neen I Neen De bekoring was even ras ver vlogen als zy hem had aangegrepen en toch vervulde het den heer von Hohenfels met vroolyke voldoening. Dc luitenant verliet het slotook de andere gasten hadden afscheid genomen en er trad au een zekere stilte in. Daar kwam echter een week later de graaf von der Lanen, de eigenaar van een riddergoed in de buurt, den heer von Hohenfels bezoeken met 't verzoek een zyner vrienden, Herald von Camory, dio thans zyn gast was, aan hom te mogen voorstel len. De vryheer moest dit verzoek toestaan, of schoon hy het ongaarne deed. Hot was hom bekend, dat er vreemde geruchten liepen omtrent Camory. Van verschillende zjjden werd hy een groot, edel, maar overleggend handelend man genoemd, terwijl anderen hem voor een woesteling, een verkwister verklaar den, wiens lichtzinnigheid slechts kon worden vergeleken met zyn opvliegendheid. In zyn toestand was echter niemand goed ingewijd. Men wist niet eens, of hy ryk was. Hy was vroeger officier geweest, had echter na den dood zyns vaders ontslag genomen en bracht het grootste deel van den tyd door uitnoodiging voor den volgenden avond en graaf von der Lauen kwam met zyn vriend. Camory was een jonge man, wiens vreemde, sombere schoonheid van zuidelijken oorsprong, steeds in den hoogsten graad de belangstel ling der vrouwen opwekto. Zyn edel geane- gelaat scheen de verzamelplaats aller hartstochten te zyn. Uit zyn oogen schitterde een vnnr, dat een wilden, rusteloozen geest verriod. Dikwyls is één oogen blik voldoende om ons te toonen, dat wy op het keerpunt des levens staan. Alle zoete, onbestemde droomen, vloeien dan te zamen tot een enkel beeld, waarin wy het voorworp erkeunon van ons onbewust verlangen. Het is, alsof er een openbaring intreedt, die alle raadselen des harten oplost. De eerste ontmoeting met Harald von Camory wekte een onbeschrijfelijken storm op in Constance's ziel. Zoo juist zoo had zy zich den man gedacht, wien het vergund zou zyn den kostbaren schat harer liefde te bezitten. Deze zwaarmoedige, sombere schoon heid, die oogen, zoo dreigend als een onweers nacht, riepen een onbestemd, wellustig gevoel in haar wakker. Het was alsof men aan een afgrond stond, in welks diepte het geheim zinnige vlamt en schittert van verzonken pracht. Nu zag zy het voor zich, dat wilde, fantastische, doodende geluk, waarnaar zy smachtte. Vreugde en smart kampten in haar borst. Het schoone gelaat kreeg een andere uitdrukking, iets zachts, peinzends, dal bet nieuwe bekoring schonk. Camory voelde zich meegesleept, verblind; niet alloon door de verrukkelijke verschijning van het meisje, doch ook door haar schitte renden geest, door haar wezen, dat nu half droomerig was, dan vol leven. Zoo als geen andere was zy geschapen, om bewondering en gloeiende wenacben op te wekken, fantasie en zinnen gevangen te nemen. Haar blikken, het aanraken harer hand, de adem van haar mond moeeten werken als een zoet, verdoo- vend gift moest overleg, verstand, ja misschien plicht en eer, in sluimer kunnen wiegen. Doch bedwelming der zinnen is geen liefde en Harald hield zich zelf, voor dat hy deze heiligste en machtigste aller gewaarwordin gen slechts voelen kon, voor een wezen, dat in alles met Constanco verschilde. Zachtheid, terughoudendheid, bekoorlyke schuchterheid schenen hem de eigenschappen ocner vrouw toe, die het meest aanbidding verdienden. Freule von Arnheim kwam hem voor als een verleidelijke Baechanto, maar niet als het zinnebeeld van wat groot en rein is. Daar de graaf von der Lauen volgens ge woonte byna onafgebroken doorsprak en niemand aan het woord liet komen, viel hel niet op dat de vryheer stiller was dan anders. Slechts Alcxandra merkte op hoe weinig dacht hy schonk aan de vertellingen van zyn vriend, en het ontging haar evenmin, dat hy do beide jongelieden scherp gade sloeg. Zonder het te laten bemorken, deed zjj het ook. Toen I^uen on Carnory het slot verlieten, nam ook Gisbert spoedig afscheid van dc dames. Zoo somber als beden had by er in lang niet uitgezien. Wat was er geworden van den lovcnamoeden man, dio rust zocht? Moest dan weer de wild bewogen vlood der hartstochten in hem woeden Wat ging het hem aan, wanner Constanco haar jonge hart aan Harald von Cotnory verloor, wanneer haar fantasie hem ma»kte tot don held harer romantische droomen en wanneer zy illusies koesterde, die niets meer waren dan schitte rende zeepbellen Beminde hy haar O, neen Liefde had hy slechts govoeld voor ééne vrouw cn deze was reeds lang ge storren als een bloem, die door de vorst getroffen is. Neen, hy beminde Constanco niet, zooals hy eens de nu ontslapene had bemind, maar hy gunde haar ook aan goen ander, want haar tegenwoordigheid was ge ljjk eon gouden zonnestraal dio viel in de grjjze eenvormigheid van zyn leven. Toen hy haar naar hier riep, wist hy wel, dat zy hem na korten of langen tyd weer moest verlaten, doch thans kwelde hem die ge dachte, thans vervolgde zy hem als een akelig spook. Terwyl Hohenfels zyn koorts achtige opgewondenheid niet meester kon worden, terwyl hy te vergeefs een steeds machtiger wordend gevoel van toornige y ver zucht zocht af te weren, rustte Constanco op haar bed als Titian's sluimerde Vcnusom haar lippen speelde oen glimlachje, dat van zoete droomen vertelde. De lamp vulde het bekoorlyke vertrek met een toovcrachtige schemering en goot een matten, rozenkleurigen schemer over de schouders en de armen der schoone slaapster. HOOFDSTUK VUL Graaf von der Lauen en Harald von Camory waren thans dikwyls gasten op Ho henfels- van zyn kant deed ook de graaf menigvuldige aitnoodigingen, zoodat er spoedig een levendig verkeer bestond tusschen de bewoners der omliggende riddergoederen. Gis bert kon niet weigeren aan deze gezelligheid doel le nemen cn zoo bracht iedere dag frenle von Arnheim in dc nabyheid van Harald en zfi voelde, hoe de hartsttocht haar moer on moer meester werd. Of hy dicht by was of verre, altyd straalden zyn oogen haar tegen en wekten oen zoo van gloeiende wenschen in haar borst op. Constanco bezat echter genoeg zeil beheer- sching om het innige verlangen en de be nauwende angst te verbergen voor profane blikken. (Zie vervolg Tweede Blad.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1904 | | pagina 1