KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WIerIngen en Anne Paulowna No. 3274. Zaterdag 2 Juli 1904. 32ste Jaargang. TWEEDE BLAD, Indische Penkrassen. De Oorlog in het Oosten- Bureau: Spoorstraat. Telef. 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telef. 50. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 28 Juni 1904. Voorzitter de heer Van Stejjn, burgemeester. Tegenwoordig 18 leden; afwezig de heeren Over de Linden, Van Twisk en Van Ede. Nadat de vergadering is geopend en de notulen der vorige zitting zyn gelezen en goedgekeurd, geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken. 1. Kennisgevingen van de aanne ming hunner benoemingen van mej. J. C. Mandema, als onderwyzers aan school 7b en van den heer S. Gazan, als onderwijzer met verplichte hoofdacto aan school 4. 2. Mededeelingen van Ged. Staten, dat door hen zyn goedgekeurd de raadsbesluiten tot afstand van den grond, waarop het kantongerechtsgebouw staat, en tot aankoop van grond tusschen de Visch- en Vijzelstraat. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Een adres van de afd. Helder van den Bond van Ned. Onderwyzers, verzoekende de vigeerende regeling voor onderwyzers- tractementen zoodanig te willen wjjzigon, dat er slechts ééne regeling geldig zy voor alle onderwyzers in deze gemeente werkzaam. 4. Een adres van de afd. Helder der Onderofficiers-vereenighig »Ons Belang-, in houdende het verzoek om aan school 8 een schoolgeldheffing toe te passen, verband hou dende met de klassen in den Hoofdelyken Omslag, teneinde het onderwys van die school onder ieders bereik te brengen. 5. Een adres van de afd. Willemsoord der Onderofficiers-vereeniging «Admiraal De Ruyter', behelzende ongeveer hetzelfde ver zoek als het vorige adres, n.1., om het school geld aan school 8 te regelen naar den Hoofd. Omslag, of wel hot schoolgeld aan de scholen 17b zoodanig te verhoogen, dat, met uit breiding van het onderwys aan die scholen, den kinderen der volksklasse de gelegenheid wordt geboden dat onderwys te bekomen, hetwelk zoo hoog noodig is. Deze drie adressen worden in handen van B. W. gesteld om praeadvies. 6. Een adres van Jb. Brouwer, ver zoekende ten deele voor rekening der gemeente opname van zyn aan idiotisme ljjdend kind in een inrichting voor idiote of achterlijke kinderen. De Voorzitter stelt voor dit adres ter af doening te stellen in handen van B. W., omdat volgens de wet op het armwezen deze aangelegenheid aan hen is opgedragen. De heer De Ven dringt aan op het inwinnen van de noodige inlichtingen. De heer Staal man wyst er op, dat by oen vorige gelegen heid in een zelfde geval de Raad een beslissing heeft genomen, waarop do Voorzitter ant woordt, dat zulks dan niet in den vorm is geweest. Men besluit het adres tot een vol gende zitting aan te houden. 7. Een missive van B. W., waarin medegedeeld wordt, dat Ged. Staten bezwaar hebben, om goed te keuren het raadsbesluit van 8 Maart 1.1., waarby besloten werd de toelagen, die de onderwyzers van het berhalingsonderwys genoten bij hun onder- wyzers-jaarwedden te voegen. Dientengevolge doen B. W. het voorstel, om bedoeld be sluit in te trekken en de verordening daarop betrekking hebbende te wyzigen. Nadat de Voorzitter op een vraag van den heer Terra het voorstel nader toegelicht heeft, wordt het voorgestelde met algemeene stem men aangenomen. Verbouwing huis Kanaalweg. Ter tafel komt een voorstel van B. W., om het huis Kanaalweg 79 te verbouwen en in te richten tot woning en kantoor voor den directeur van de Waterleiding. De kosten van verbouwing worden geraamd op f 2750, voor welk bedrag door B. W.crediet wordt aangevraagd, hetgeen uit do eerlang te sluiten leening kan worden voldaan. De heer Van Breda meent, dat het wen- schelyker zyn zou, indien het huis gesloopt werd en dan aldaar een nieuw gebouw te plaatseu, waarin gevestigd werd een kantoor voor den directeur der waterleiding, een kan toor voor don gemeente-ontvanger en een bureau voor do gemeentewerkendit zou voor de gemeentenaren geriefelijker zyn. De Voorzitter merkt op, dat zoodanig gebouw ontzettend veel kosten zou. De heer Bok vraagt of de directeur boven zijn Balaris thans ook vrye woning heeft, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Staalman vindt voor het idéé van den heer Van Breda, om alle kantoren van de gemeente by elkaar te hebben veel voor te zeggen. De heer De Ven zou ook gaarne zien, dat het kantoor van den gemeente ontvanger aldaar geplaatst werd, dit zou zeer zeker minder lastig zyn. De heer Kramer en Van Neck betoogen de moeielykheid om den ontvanger te noodzaken zyn kantoor te verplaatsen. De heer Krjjncn zegt, dat B. W. de beste oplossing aan de hand doen en meent, dat het voel moeielyk- heden zou opleveren de verschillende kantoren in één gebouw te vereenigen. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. W. met algemeene stommen aangenomen. Ingekomen Stukken. De Voorzitter deelt mede, dat nog zyn ingekomen 1. Een adres van do Kerkvoogden Ned. Ilerv. gomeento on van do Commissie van Beheer der vereeniging Fröbel" alhier, verzoekende om in do nabyheid van de Wes- terkerk en de Fröbelinrichting een urinoir te plaatsen, omdat die omtrek zeer verontreinigd wordt, ten nadeele van genoemde gebouwen, 2. Een adres van de oud-leerlingen dor burgeravondschool, behelzende het ver zoek om een lokaal van school 8 te mogen gebruiken tot hot houden van vergaderingen. 3. Een adres van D. Bakker, beambte by den vischafslag, verzoekende traktements- verhooging. Deze drie verzoekschriften worden in handen van B. W. gesteld om praeadvies. Financiëele aangelegenheden. Door B. «Sc W. wordt den Raad aangeboden: le suppletoire begrooting, dienst 1904, tot een bedrag in ontvangst on uitgaaf van f 16.654. 2e suppletoire begrooting, dienst 1904, tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 28.000. Een voorstel tot het doen van af- en over schrijving op de begrooting van 1908 tot een bedrag van f 1760.08. Een voorstel tot het doen van betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1903, tot een bedrag van f 3980.855. Nadat de Voorzitter den heer Staalman eenige inlichtingon heeft gegeven, worden deze voorstellen mot eenparige stemmen vast gesteld. Ziekenhuis. Ter tafel komt hot praeadvies van B. W., omtrent de voorstellen van de Commissie van het Ziekenhuis om tot don bouw van een nieuw Ziekenhuis over te gaan. B. W. herinneren er aan, dat do kosten van den bouw door de Comm. goraamd zyn op f 57.280 of met inbegrip van meubelen op f 66.548, terwyl berekend werd, dat de jaarlyksche kosten van verpleging, enz. f 2672.60 meer zouden bedragen dan thans. Door de gezond heidscommissie en den gemeente-bouwmeester zyn intUBsehen eenige wyzigingon in hot plan aanbevolen, waardoor de bouwkosten het cyfer zouden bereiken van f 69,200. Bovendien moet by de jaarlijksche terugkeerende kosten nog gerekend worden f 2250, die door de Comm. ten laste van het Armbestuur wordt gebracht, doch ook door do gemeente betaald zullen moeten worden. Dus zou jaaalyks in het gunstigste geval ten laste der gemeonte komen een bedrag van f 14.879.60. B. W. meenen, dat de financiëelo toe stand der gemeente niet van dien aard is, dat vooralsnog tot den bouw van een nieuw Ziekenhuis kan worden overgogaan, waarom zulks wordt ontraden. De heer Staalman brengt in het midden, dat hy geen gelegenheid heeft gehad de voor gestelde plannen behoorlyk na te gaan en stelt daarom voor de behandeling van het voorstel tot een volgende vergadering te ver dagen. De beer Jaring ondersteunt het voor stel, maar wil tevens het advies inwinnen de Comm. voor het Ziekenhuis over de wyzigingen door de gezondheidscommissie en gemeente-bouwmeester in hot plan ge bracht. De heer Van Breda acllt het noodig, dat behalve de Comm. van het Ziekenhuis ook een raadscommissie het plan onderzoekt en rapport uitbrengt, zoodat de leden goed op de hoogte komen. De Voorzitter verwacht van deze voorstellen weinig heil. De heer De Ven geeft in overweging een vergadering in Comité te houden met deskundigenin elk geval acht hy het niet wenschelyk reeds heden een besluit te nemen. De heer Dito wyst er op, dat van de ingezetenen geen aanvragen tot verbetering komen. Men is tegenwoordig zeor tevreden over de verple ging, men hoort niets dan lofgeroemd wordt de verpleging, de voeding, de zindelijkheid, enz. en hy zou daarom niet willen medewer ken tot het doen van zulk een grooto uit gave, hoewel hy kan begrypen, dat heeren medici sterk voor een nieuw Ziekenhuis zijn, omdat zulk een inrichting voor hen een groot gemak zou zyn. De Voorzitter raadt aan het voorstel van den heer De Ven te steunen, dan ontvangt men meer licht. De heer Staal man zegt geen behoefte tc hebben aan voor lichting der doktoren, want togen hun argumenten tot verbetering kunnen de raadsleden niets inbrengen. Hy vindt het daarom verstandiger, indien een raadscom missie een rapport samenstelt. Do heer De Ven zegt, dat de verpleging nog te wen- schen overlaatook bestaat er geen inrichting voor afzonderlijke verpleging, zoo kon dezer dagen een vrouw van een zeeofficier onmo gelijk opgenomen worden tot het ondergaan eener operatie, dit moest elders geschieden. De heer Staalman is overtuigd, dat de tegenwoordige inrichting niet aan de gestelde eischen voldoet, maar de minder gunstige financieële toestand der gemeente is een be zwaar voor vorbetering. Do heer De Ven merkt op, dat wanneer sommigen de kosten voor een nieuw gebouw te hoog vinden, men eerst de vraag dient te beantwoorden, of men al of niet tot stichting van een nieuwe in richting zal overgaan. De heer Van Neck zegt, dat de kwestie verkeerd gesteld wordt. Het heeft nimmer in do bedoeling gelegen hier een ideaal ziekenhuis te stichten. Aan zoodanige inrichting heeft onze gemeente geen behoefte, het moet enkel oen gasthuis zyn, waar onvermogende zieken kunnen verpleegd worden. De heer De Ven wonscht geen ideaal ziekenhuis, maar meent toch, dat ieder burger het recht heeft te eischen om bij ziekte bohoorlyk verpleegd te worden. De heer Kramer is van oordeel, dat bij een goed ingericht ziekenhuis ojn vaste genees heer aangesteld dient te worden. Men wordt dan verpleegd, zonder later, zooals thans ge schiedt, nog een hoogo doktersrekening te betalen. De heor Van Wingerden voegt hierby, dat een zieke, die in 't gasthuis alhier een operatie onderging, later nog een dokters rekening van f 360 ontving. Hy gelooft, dat wanneer een vaste geneesheer aangesteld wordt, do dokters hier ter plaatse hun pa tiënten wel in huis zullen behandelen. De heer Krynen wyst op de uiteenloopende mecningen en acht het daarom wenschelyk een commissie tot onderzook van het plan te benoemen. Hierna gaat men over tot stemming. Hot voorstel Van Breda (bemooining van een raadscommissie van 5 leden) wordt ver worpen met 13 tegen 5 stommen. Voorstem den de heeren De Ven, Terra, Krynen, Staalman en Van Breda. Het voorstel Jariug (opzenden van de stuk ken naar de comm. van het ziekenhuis) wordt verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Voor stemden do heeren De Ven, Terra, Grunwald, Jaring, Zander, Staalman on Van Breda. Het voorstel Staalman (de stukken nog eenigen tyd ter inzage te leggen) wordt ver worpen met 10 tegen 8 stemmen. Voorstem den- de heeren Do Ven, Jaring, Sevenhuyscn, Terra, Krynen, Staalman, Kramer en Van Breda. Na deze stemming geeft do heer Staalman zyn verbazing te kennen over de beslissing door den Raad genomen en begrypt niet hoe de meerderheid iets tegen zyn voorstel kon hebben, waarop de heer Van Wingerden aanmerkt, dat de stukken bijna een week lang ter visie hebben gelegen, zoodat ieder lid ruimschoots gelegenheid heeit gehad er kennis van te nemen. Alsnu wordt in stemming gobracht het voorstel van B. W. (niet overgaan tot den bouw van een nieuw ziekenhuis) hetwelk met 11 tegen 5 stemmen aangenomen wordt. Tegen stemden de heeren De Ven, Jaring, Sovon- huysen, Terra en Krynen, terwyl de heeren Staalman en Van Breda zich buiten stemming hielden. Benoemingen. Vervolgens wordt overgogaan tot het doen der volgende benoemingen. Tot onbezoldigde ambtenaren van den Burgelyken Stand worden gekozen de Wethouders de heeren L. F. Over de Linden met 13, P. Kramer met 15 en W. J. van Neck met 15 stemmen. Tot onbezoldigd ambtenaar van den Burg. Stand de heer G. Wijker, commies ter secre tarie, met 16 stemmen en tot plaatsvervangers de heeren S. Schraa, commies tor socrotario met 18 en K. de Vries, hoofdcommies ter secretarie, met 16 stemmen. Rondvraag. Do heer Zander verzoekt eenige opheldering waarom aan B. Jansen do vergunning is ge weigerd om gedurende de aanstaande kermis een slagmachine te plaatsen. Hy ziet ongaarne, dat ingezetenen bij vreemden achter gesteld worden. Ook laakt hy de onheusche behan deling, die belanghebbende van den inspecteur van politie heeft ondervonden. De Voorzitter zegt, hoewel hij hiervoor geen rekenschap behoeft te geven, dat aan iedereen de ver gunning tot het plaatsen van een slagmachine is geweigerd. Over de onhebbelyke behan deling van den politie-ambtenaar zal hy een onderzoek instellen. De heer Staalman wenscht, dat de volgende week personen, die door dwaze vertooningen aanstoot geven of die anderen geld afpersen, geweerd zullen worden. De Voorzitter be looft te dien opzichte zyne medewerking. De heer Meijer vraagt of de aankoop van grond tusschen de Vyzel- en Vischstraat jeschiedt voor de rioleering, waarop hy een bevestigend antwoord ontvangt. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat de Raad over in geheime zitting. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. 66. Verwacht van my, hier op Sindanglaja, vooral geen volledig uitgewerkt legerplan. Alle m-«gelyke gegevens ontbreken my er toe, doch wel kan ik u in losse trekken 'n schema ontwerpen, dat vakmannen ernstig in overweging wordt gegeven. Zooals de lezers zich herinneren zullen, behandelen wy eerst de verdediging van ons voornaamste eiland, van Java. Ik zou -er de weermacht dan willen ver deeld zien in A. Een Veldleger. B. Stellingtroepen en C. Inlandsche hulpkorpsen. A. Het Veldleger worde gevormd door de troepen, die thans reeds onze geheel uit vrjj- willigers gerecruteerde land macht samen.i tollen. Men verdeele het Veldleger in drie Briga den en het worde met een deel der straks te bespreken Inlandsche hulpkorpson, voor den zoogenaamden bewegingsoorlog bestemd. Het gebrek aan cavalerie (zie Penkras LXIV l moet o. a. worden verholpen door bereden inlanders van de onder C bedoolde weer macht. Elke Brigade toch moet by mobilisatie over minstens acht honderd geoefende ruiters kunnen beschikken. Er worde verder zorg gedragen, dat alleen zeer valide officieren en minderen by dat Veldleger zyn ingedeeld, terwyl reconvales cente militairen tydelyk gedetacheerd worden by de troepenmacht genoemd onder B. De Brigaden van het Veldleger zyn in de eerste plaats aangewezen voor de expedities naar de Buitenbezittingen. Alleen in geval van nood en wanneer de politieke toestand naar buiten niet do minste zorg baart, zullen ook afdeelingen van de Stellingtroepen on do Inlandsche hulpkorpsen op expeditie kunnen worden gezonden. By den oorlog tegen den inlandschen vyand kunnen ze dan zeer groote diensten bewyzen, door het be geleiden van transporteu en het vasthouden van strategische punten. B. De Stellmgtroepen Alhoewel het plan van verdediging natuur lijk strikt geheim wordt gehoudon, is hot toch van algemeene bekepdheid, dat de Gene rale Staf tal van zeer sterke borgstellingen in de Binnenlanden heeft verkend en aange wezen, om in tyd van oorlog hardnekkig te worden verdedigd. Zelfs een leek in militaire zaken zal by het aanschouwen van Jav a's zwaar begroeid berg land moeten begrypen, dat in dergelijke ter reinen kleine afdeelingen aan groote over macht het hoofd kunnen bieden. Uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog is ten duidelijkste gebleken, dat zelfs ongeoefende, ongedisciplineerde troepen in bergterrein met succes kunnen standhouden en hot Indische Lcgor weet by ondervinding, hoe taai vaak de weerstand is van een klein troepje inland sche vyanden, Biecht bewapend en slecht aangevoerd, wanneer ze het terrein in hun voordeel hebben. De verliezen door den verdediger achter zyne dekkingen te lyden, zyn van weinig betcckenis, terwyl hy die aanvalt zich bjjua voortdurend moet bloot geven. In een Duitsch militair vakblad wordt berekend,' dat op den af stand van zes honderd meter het verwondbaar oppervlak van een achter eene borstwering vurenden schutter slechts 3.44 d.M3 bedraagt, terwyl de aanvaller, in de tirailleurlinio lig gende 5.5 maal zoo'n groot doel biedt en voorwaarts snellende liefst 12 maal dat opper vlak bloot geeft. Ook moet nog wel in aan merking worden genomen dat, manschappen van achter eene borstwering opgelegd vurende, bijna niet vermoeid worden en dus rustig kunnen mikken, en ook volkomen op de hoogte kunnen zyn met de juiste afstanden, wat natuurlyk weer de vuurleiding en vuur- uitwerking ten goede komt. Moeilyk te over winnen terreinhindernissen, zoowel natuur lijke als aangebrachte, liggen op bekende afstanden en de vyand, die er langer dan hem lief is wordt opgehouden, ljjdt er de hevigste verliezen. Do aanvaller moet in snellen gang terrein winnen, raakt daarbjj buiten adem, kan, vermoeid als hy is, niet goed richten, moet de afstanden schatten en is spoadig vele aanvoerders kwjjt. Hot pas- seeren in gesloten colonnes is by de tegen woordige bewapening zoo goed als onmogelyk en toch zal het by défile's (bergpassen b. v.) dikwjjls van den vyand geeischt moeten worden. De Stellingtroepen nu wil ik bestemd zien voor de verdediging van alle mogelijke voorbereide stellingen in het binnenland. Ze kunnen m. i. gevormd worden door minderwaardige elementen (minderwaardig uit een militair oogpunt natuurlykTot die Stellingtroepen dan wensch ik te rekenen Ten eerste alle reconvalescente en minder valide militairen, afkomstig van de vier wapens van het Veldleger. Zij worden tyde lyk gedetacheord in de gezonde garnizoenen van het binnenland, om, zoodra zij door den geneeskundigen dienst geschikt voor het Veld leger worden bevonden, weder by hun wapen te worden teruggeplaatst. Ten tweede: alle recruten by do vernchil- lende depots van het Veldleger ingedeeld. Ten derdealle Europeanen en daarmede gelyk gestelden van hun 16e tot en met 't 40ste levensjaar. Er moet in Nederlandsch-Indië, evenals in Holland, by de wet algemeene weerplicht worden voorgeschreven, zoowel voor Euro peanen als daarmede gelykgestelden. Overal waar men door de nabyheid van infanterie- garnizocnen er gelegenheid toe heeft, moet militair onderricht voor allen tverplichtend worden gesteld. De oefeningen worden geleid door officieren en kader van het Leger en vooral aan het schieten worde groote zorg besteed. Uniformen zijn niet noodig, doch onder de wapens worde eene strenge disci pline gehandhaafd. Onwettig mankeeren en vergrijpen tegen de krygstucht straffe men steeds met boeten, hierby rekening houdende mot 't inkomen van den schuldige. Deze straf fen moeten worden opgelegd door den com mandant van het garnizoen. By niet-betaling moet provoost kunnen worden gegeven. Er worde vooral voor gewaakt, dat de militaire oefeningen niet op het huidige «schutteren" gaan gelyken. Voor elk garnizoen worde een kring aangegeven, waar binnen do boven bedoelde mannelyke ingezetenen tot militaire oefeningen zyn verplicht. Alle Europeanen en daarmede gelykge stelden, buiten deze kringen woonachtig, zyn by moblisatie verplicht zich ten spoedigste by de depots der stellingtroepen aan te melden. Zy zullen dan dagelyks worden gedrild om, zoodra het noodig wordt, verliezen te kunnen aanvullen. Zy, die een graad of rang by het Indische of Nederlandsche leger hebben bekleed, dus ook by het militie- of reservekader in Holland, behouden dien graad of rang, dragen by de oefeningen do uniform van het Indische leger en ontvangen, zoo het noodig bljj kt, afzonder- lyk theoretisch onderricht. De leerlingen aan de inrichtingen van mid delbaar onderwys te Batavia, 8emarang en Soerabaja ontvangen eene verplichte opleiding tot korporaal. Zy zullen alleen dan tot het eindexamen worden toegelaten, wanneer zo theoretisch en praktisch voor dien graad ge schikt zyn bevonden. Men hooft berekend dat op Java alleen een kleine 10000 weerbare Europeanen en daarmede gelykgestelden woonachtig zyn, die zeer zeker voldoende kunuen geoefend worden in voorbereide stellingen den stryd aan te binden. Die weerkracht wordt thans niet anders benut dan door de instelling van schutteryen op slechts enkele plaatsen. Hunne gezamen lijke sterkte bedraagt nog geen 1700 man. Er zullen natuurlyk bepalingen moeten wor- don gemaakt, waarby vreemdelingen, zoo t een stryd tegen hunne eigen natie geldt, vrij gesteld worden van actieven dienst te volde. Ten vierde tienduizend man troepen natio nale militie uit Nederland. Om de stellingtroepen in Indië op voldoende sterkte te kunnen brengen, worde de Grond wet veranderd en voortaan, na de invoering van algeraeenen dienstplicht jaarlijks vijf duizend man nationale militie bij u door het lot aangewezen, om gedurende twee en een half jaar op Java te dienon. Deze Neder landsche miliciens worden, na terugkomst in hun Vaderland, vrijgesteld van de lastige herhalingsoefeningen on onmiddellijk by de Nederlandsche Landweer ingedeeld De over tocht geschiedde met een daarvoor speciaal te bouwen transportschip. Bedoelde militie mag alleen in geval van nood gebruikt worden voor expeditie. Zy betrekken gezonde garni zoenen in de koude bergstreken van het bin nenland. Tweehonderdvyftig man kader en honderd subalterne officieren van het Nederlandsche Legor worden, gelyk met de 5000 man militie, by het Indische Leger gedetacheerd. Dit go- schiedt niet op aanvraag, doch wordt wettelijk verplichtend gesteld. Men zal my dadelyk toeroepen «dat kan niet, we hebben nu al reeds gebrek aan officieren I» Zeker, dat geef ik toe, maar laat men voor de sulbalterne rangen dan ook niet langer zulke hoogo eischen stellenEen luitenant behoeft geen wiskunstenaar te zyn! Wanneer wy het voorbeeld van Duitschland volgden en meer op praotische geschiktheid dan op geleerden ballast gingen letten, zouden er heel wat flinke Hollandsche jongens zyn, die als vrijwilliger dienst namen om van uit de gelederen den officiersrang te verwerven. Waar in een minimum van tyd tegenwoordig burgerjongenlui vaandrig en reserve-luitenant kunnen worden, vind ik het zeor hard en onpractisch om fiinke, nette onderofficieren, die vrywillig dienen, het met al die geleerde examens zoo moeilyk te maken Laat eene Cadettenschool, Koninklijke Militaire Acade mie en Hoogere Krijgsschool zorgen voor de hoogero rangen en den Generalen Staf, doek echter den Hoofdcursus te Kampen op cn be paal, dat jongelui, die voldaan hebben aan het overgangsexamen van de 3e naar de 4e klasse Hoogere Burgerschool, als «aspirant- officier* by de Inf&nterie-regimenten kunnen dienst nemen, laat hen een jaar als gewoon soldaat, een jaar als korporaal cn een jaar als sergeant dienst doen, en wanneer zij in die graden practisch bruikbaar blijken en zich goed gedragen, moeten zy worden toe gelaten op den regimentscursus voor officier (zonder examen) en op dien cursus dan ge durende 2 jaar onderricht krygen, uitsluitend in militaire vakken, om wanneer zy op dien cursus goed voldeden, door den Regiments commandant te worden voorgedragen voor bevordering tot 2e luitenant. De aldus gevormde subalternen zullen uit stekend voldoen, doch niet in aanmerking mogen komen voor den hoofdofficiersrang. Wanneer men op doze wyze hot officier worden vergemakkelijkt, zullen we spoedig over geen incompleet meer te klagen hebben en zullen ook de stellingtroepen behoorlyk kunnen worden geëncadreerd. Werkelyk, do Duitschers zyn in dezen veel practischer dan wy. Do diensttyd der Militie op Java worde dan op 21/g jaar gesteld (uit- en thuisreis niet medegerekend) opdat de oudste lichting eorst repatriceren zal, wanneer de jongst aan gekomene min of meer als geoefend mag worden beschouwd. Bedoelde Militie worde gekleed in de uniform van het Indische Leger. In de volgende Penkras zullen we het over organisatie der Inlandsche Hulpkorpsen hebben, om, na eon enkel woord over de verdediging van de Buitenbezittingen, onze beschouwingen daarmede te besluiten I Lt. Clockbner Bbodsson, b. d. Sindanglaja. Programma m bet Zomer-Concert, te geven door het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, directeur Jac. Koning, op Zondag 3 Juli 1904, van 4 tot ö1/» nur in het Park achter het Paleis. 1. «Ring Cotton*. M orchis Amcricoine John. Philipp Soqm. 2. Oarcrture «Der Wotieririger Luigi Cherabial. 8. «Le Réveil du Liou' Caprice Uéroiqoe Antoine de KonUki. 4. Fonteiiie de 1'opéra; «Le TroOTt-re* Giacomo Verdi. 5. Ouverture«Dm Leben «ein Tromo* Richard Eilenberg. 6. ïuntoiiie de l'upcra-comique «La Poupée* Edrauod Audrau. 7- vNaehtaclivrarmer', Walier C. M. Ziehrer. No. 1, 2, 6, 8 en 7 Eerste uitvoering. Ingezonden. Een verzoek voor onze zieken aan de Kermisbezoekers. Wellicht zal menigeen aanstonds denken zieken- en kermisbezoekers, die komen wel wat vreemd bjj elkaar! Ik zou zeggen: och dat weet ik uog nietdat is uiet zoo heel erg gezocht, ten minste 't is er naar hoe men het neemtvan welk standpunt men ziekte en de kermis beziet on of men met hen mee leeft en misschien daartoe gedwongen wordt door eigen ondervinding. Maar dat ziekte en kermisdrukte niet by elkaar hooren, nn, dat zal voor verreweg 't allergrootste gedeelte der lezers wel eens zyn en toch is 't de bedoe ling dezes even de aandacht er op te vesti gen dat in onze stad juist die twee al heel dicht by elkaar worden gebracht. Ik denk aan don Kanaalweg en dan aan de overzyde, aan het Ziekenhuis. Door de drukte op den Kanaalweg wordt het rjjtuig- en wagenver- keer voor een groot deel verplaatst naar de Kerkgracht en ook de bozockers van de ker mis, menigmaal in vroolyke stemming (over het walgeljjk dronkonmans- en vrouwenge- schreouw spreek ik natuurlyk niet) passeeren bedoelde inrichting, zonder er aan te denken dat in dat gebouw heel wat wordt doorleefd en allerlei levensgeschiedenissen worden her dacht en dat dan, als eindeljjk een verkwik kende sluimering verademing brengt, doze soms in eens door een gillende lach of uitroep op straal, mot schrik wordt verstoord. Ik geloof dat het nog niet genoeg bekend is, dat in dit huis onze patiënten een teedere, liefderijke hulp en verpleging hebben van onze geachte doctoren en ploegzusters, maar dat zy met den besten wil niet kunnen voor komen dat de vloeren trillen als er wagens rjjden en do patiënten heel veel hooren van 't geon voorbijgangers luidruchtig tegen elkaar spreken. Nu kan men van 't nnt en de noodzake lijkheid der verbetering van het Ziekenhuis, of van de omruiling met het Weeshuis over tuigd zyn; over do voordooien, bezwaren, enz. spreken, maar dat helpt nu niets in de kermisweek en deze zaak is in goede handen van 't Gemeentebestuur, doch wy, burgers, kunnen ook wat voor elkaar doen en nog wel kosteloos bovendien en dat is dit: ik geef in overweging aan ieder die 't Ziekenhuis passeert er aun te denken dat déar geleden wordt, dat g y niet ljjdt en om dan uw vroolyk- id in te houden, tot ge voorbjj zjjt. En verder herinner ik er aan dat soms een gedeelte eener straat afgesloten en met een dikken zandlaag bedekt wordt; er is dan wel niemand als hy dat zand betreedt, of hy denkt er aan dat daarvoor eene bjjzondere oorzaak isdat daar ergens wordt geleden Nu, dat is in 't Ziekenhuis ook zoo, eiken dag en eiken nacht, lichamelijk en misschien nog wel in 't hart bovendien! vraag er maar naar, als ge 'l nog niet weet I en wanneer nu ons Dageljjksch Bestuur, in de kermiBweek ook daar ter piaatso eens een flinke zandlaag liet storten, dan zou dat m. i. van B. 6c W. een stille, maar veelzeggende vingerwijzing zyn aan iedor onzer, dat zjj U ook aau Uwe zieken, lydenden en stervenden herinneren, zon der U daartoe te willen of moeten dwingen, Indien de geachte Redactie, die ik dank voor do opname dezer regelen, on ieder die invloed bezit (wie heeft die niet?) de bedoeling dezes wil steunen, ieder op zyn wyze, dan zeg ik alvast bjj voorbaat dank namens de zieken 1 X. Een tcheepsongeluk. Petersburg, 20 Juni. Op de Baltiscbe scheepswerf ontstond op de torpedoboot >Delphinec, tydens een proef, een ont ploffing, waardoor het schip zonk. Drie officieren en drie-eu-twintig matrozen ver dronken, twee officieren en tien matrozen warden gered. Van verschillende zjjden en niet het minst van Russische bevriende zjjde verneemt men een hard oordeel over de Port-Arthur vloot. Men mocht aannemen, dat de aanvoerders, de officieren, de beman ningen in de afgeloopen maanden voldoende leergeld hadden betaald en hier ziet men hoe dezelfde fouten, onachtzaamheid en onkunde, den Rnssischen zeelieden weer kwade parten hebben gespeeld Men vraagt zich af hoe de Japansche torpedo- booten tot 300 meter van de zwaargewa pende Russische oorlogsschepen hebben kunnen naderen, zonder ontdekt, tegenge houden, teruggeslagen te zjjnwant de Russen wisten ditmaal toch, dat de vyand in de nabyheid was. Russische torpedo booten hielden toch voor en naast en achter de groote schepen de wacht 1 Het is pjjn- lyk te ervaren hoe weinig profijt de Russen nog van de oorlogsschool van het laatste halve jaar hebben getrokken, en zooals de »Ind. 13elge«, werkelyk geen RuBsenvyand, het uitdrukt: >Telkens kan men weer het zelfde constateeren de Russische matrozen en soldaten geren bljjkan van bewonde renswaardige moed en wakkerheid, maar deze moed en wakkerheid worden nutteloos door de achteloosheid en onbevoegheid der generale staven. Ter zee en te land zyn de grootste fouten door de Russen begaan, en het is meer door het ontbreken van koelbloedigheid en initiatief van hun aan voerders dan door hun getalminderheid, dat zy nog slechts verliezen hebben geleden. Hoe deze oorlog ook mag afloopen, hy zal een vreeselyke les voor Rusland zyn Een »Central News «-telegram van Tokio meldt nog, dat een ander Russisch slag schip ontdekt zou zyn, vastgeloopen op de Tygerrots men veronderstelt, dat het schip strandde toen het na het laatste nachtelijke gevecht naar Port-Arthur terugkeerde. Het Wladiwostok-eskader. Verschillende berichten elk op zich zelf vaag, doch door hun samenhang iets beteekeuend wijzen er op dat het Wla diwostok-eskader weer actief gaat optreden. Uit Tokio wordt aan de >Matin< geseind dat het gerucht loopt dat het Wladiwostok- eskader weer deze haven verlaten heeft. De mogelijkheid van een nieuwe excursie is uiet uitgesloten, waar de vorige zoo'n succes had. Doch, ook kan het zjjn dat de Japanners, onder den indruk van de jongste verliezen, elk schip dat op een kruiser lykt, aanzien voor één van het Wladiwostok-eskader. De wederzijdsche krljgsmiddelen. Naar aanleiding van de verklaringen van baron Sujematsn, die o. m. gezegd heeft, dat deze oorlog de hulpbronnen van beide landen uitput, merkt de Novoje Wremya op, dat dit niet juist is wat Rusland betreft. In de 3 groote slagen, die de Japanners tot na toe op de Rassen wonnen, zegt het blad, verloren de Japanners bjjna 5°/0 van hnn geheele leger, terwyl de Russen nog geen 1/10 verloren. Japan heeft reeds 35 °/o van zÜn troepen in het veld ge bracht, Rusland nog niet 1 Van de Russische cavalerie is tot nog toe slechts een klein gedeelte op het oorlogsterrein, doch reeds meer dan de geheele Japansche cavalerie. De Russische 4 leening is stjjgende, terwyl de Japansche 5 leening 25 °/0 onder parri staat. Japansche agenten, heet het verder, rei zen heel Europa door om bankiers te vinden, die voor hooge bedragen willen teekenen. Zy stellen de kamferlagen in Formosa als waarborg. Een regeering, die de Staatsöezittingen op dergelyke wyze aan schuldei«»chers als waarborg opdringt, is haar volkomen ondergang nabjj De Russische beer is ia beweging ge komen en zal niet rusten, voor hg zyn doel bereikt heeft. Londen, 29 Juni. De Times verneemt uit TokioDe officieele rapporten samen vattende, bljjkt het, dat drie Japansche legerkorpsen een front bezetten van 150 tot 180 Eng. mjjlen, waarvan de linker vleugel by Kaiping staat, terwyl de rech tervleugel in de nabyheid van Tsjengetang is. De berichten doen zien, dat de regentyd begonnen ia in Zuid-Mandsjoerye, wat groote materieele moeilijkheden met zich brengt in de volgende twee maanden, vooral voor den Japanschen rechtervleugel. De bezetting van Fenshoeling doet vermoeden, dat in die periode het voornaamste werk zal moeten gedaan worden door den lin kervleugel en het centrum van het Japan sche leger. De strijd in Oost-Azië. De correspondent van Times" te Tokio seint van Dinsdag aan zyn blad, dat gene raal Koeropatkine een groote slag d-nkt te leveren in de nabyheid van Tasji-Sjiao, waar hy vjjf of zes divisies verzamelde ter bescherming van zyn achterhoede. Tegen het Takoesjan-leger, dat Tomoeching, 18 mjjlen ten zuidwesten van Haitsjeng be dreigt, doet de Russische opperbevelhebber een macht van 20,000 man in de richting van Kaibing oprukken. Daar in de buurt moeten dus ongeveer 100,000 man bjjeen zyn. Inmiddels hebben de Japansche legers van L;aotong en Takoeajan onderling voeling gekregen, en zullen zy eerlang met gene raal Koeroki's leger in verbinding staan. Den 27 Juni stonden de Japansche voor- Cn 23 mjjlen ten oosten van Sioejen. vermoedt aan Japansche zjjde dat de Russische verdedigers van Port-Arthur heftigen tegenstand zullen bieden te Thi- chintsze, waar hun verdedigingswerken met die te Nanshan overeenkomen. In de mislukte Russische vloot manoeuvre van den 23 ste wordt te Tokio een poging gezien tot ontsnapping uit Port-Arthur, die niet geslaagd is door de omstandigheid, dat door de gedeeltelyk versperde haven- monding niet alle schepen van het Port- Arthur-eakader onder bedekking van den nacht konden wegkomen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1904 | | pagina 1