Bijvoegsel van 't Vliegend Blaadje van Zaterdag 18 Februari 1904. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 14 Februari 1905. Voorzitter de heer Van Steijn, Burge meester. Tegenwoordig 16 ledenafwezig de heeren Over de Linden, Dito en Sevenhuijsen, de beide eersten met kennisgeving van verhin dering 2 vacature's. Nadat de vergadering is geopend, worden de notulen der vorige zitting gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Onderzoek van geloofsbrieven. Het eerst wordt aan de orde gesteld het onderzoek van de geloofsbrieven der onlangs tot raadsleden gekozen heeren 1'. de Geus en Dr. J. C. van den Berg. Door den Voor zitter wordt daartoe een commissie aange wezen, bestaande uit de heeren Knjnen, Van Breda en Meijer. Deze commissie cou uludeert na onderzoek der stukken tot toe lating van de heeren De Geus en Van den Berg als raadsleden. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig deze conclusie besloten. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken. 1. M i s s i v e 's van G e d. Staten, bevattende a. goedkeuring van het besluit tot wijzi- van 't maximum van den Hoofdelijken Omslag b. mededeeling, dat door de gemeente, ingevolge Kon. besluit van 23 Dec. 1.1., tot en met 31 Dec. 1905 eeu be lasting op het gedistilleerd mag ge heven worden c. goedkeuring van het 2de suppletoir kohier van den Hoofd, omslag, dienst 1901; d. goedkeuriug van het 2e suppl. kohier voor schoolgeld, dienst 1904. 2. Mededeeling van den heer K. Wiersum, dat hij wegens vertrek naar elders ontslag heeft genomen als lid van de Coinm. van toezicht op het middelbaar on derwas. 3. Kennisgevingen van de aan neming hunner benoemingen van de heeren G. de Ven en C. G. van der Lee als com missarissen van het Ziekenhuis van de hee ren P. Hoogenbosch, J. Metzelaar, J. Duinker en P. A. E. Thijssen als leden van het Burgelijk Armbestuur; van mevrouw OortgysenGyzelaar en mevrouw Keulen Thieme als regentessen en van den heer J. Dunselman als regent van het algemeen Weeshuis; van den heer li. Kaatelijn als lid van de Comm. tot wering van school verzuim. 1. Een s c li r ij v e n van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, bevattende de mededeeling, dat voor 1905 tot voorzitter is herkozen de heer D. H. Grunwald en tot plaatsr.-roorz. de heer J. Spruit, benevens de rekening en verantwoording der Kamer over 1904. 5. Procesverbaal van de op 28 Dec. 1.1. gehouden kasverilicatie bij den ge meente-ontvanger, waaruit blykt, dat er op dien datum f 43.894,57 in kas was en de boeken en bescheiden in orde zijn bevonden. 6. Eeu mededeeling, dat aan de gemeente tot 1 Jan. 1910 ontliefliug is ver leend van de verplichting tot het gevpu van onderwys in de vrije- en orde-oefeningen. 7. Jaarverslag van de vereeniging ,De Hoofdcursus', waaruit o.m. blijkt, dat 2 deelnemers aan den cursus examen voor de hoofdacte aflegden, die beiden slaagden en dat het aantal deelnemers thans 26 be draagt. 8. Verslag van de Comm. tot wering van schoolverznim over 1904. De com missie constateert met genoegen, dat slechts één geval van absoluut schoolverzuim voor kwam, terwijl 151 gevallen van relatief schoolverzuim werden behandeld. Door den kantonrechter werden 79 vonnissen gewezen, alle betrekking hebbende op relatief school verzuim, betreffende 58 beklaagden, waarvan 56 veroordeeld werden. 9. Kennisgeving v an G e d. St aten behelzende door hen genomen beslissingen, omtrent reclame's tegen den aanslag van den hoofdei, omslag, waaruit blykt, dat de aan slag van A. J. Jordans is teruggebracht vau f5ÖO op f400, S. M. de Jong van f1500 op f 1000, M. A. Kolster van f 2000 op f .800 en J. Kolster van f 2100 op f 1900. Al deze stukken worden voor notilicutie aangenomen. Waterlevering. Naar aanleiding van in een der vorige vergaderingen uitgesproken meeningeu, om al het water, ook in arbeiderswoningen, over den ineter te leveren, brengen B. W. advies uit. Zij meenen, dat men niet tot in voering van watermeters in arbeiderswonin gen moet overgaan, omdat de aanschalliug van 1000 meters de gemeente f 18.000 zou kosten, terwijl daar tegenover slechts een geringe besparing van water zou staan. Niemand der leden verlangde hierover het .voord, zoodat men zich met dit advies ver- eenigt. Bij dit punt deelt de Voorzitter mede, dut beden een schrijven van de directie der Marine is ingekomen, waarin gemeld wordt dat de Minister van Murine, zoo de gemeente dit verzoekt, wel bereid zou zijn in onderhande ling te treden over de buizenleiding aan den Havendijk. De Voorzitterstelt voor dit schry ven in overweging te nemen, waarmede de leden zich vereenigen en wordt daarom in handen van B. W. om advies gesteld. Zeevaartschool. Het voorstel van B. W., om art. 2 der verordening, regelende het schoolgeld der Zeevaartschool, aan te vullen met de bepaling, dat zij, die uitsluitend de avondlessen bijwonen f 2 per maand betalen*, werd in de vorige vergadering om advies naar de Comm. van middelb. onderwys verwezen. Het nu in gekomen advies luidt gunstig, zoodat het voorstel met eenparige stemmen wordt aan- Na aanneming vau dit voorstel'Stelt de Voorzitter voor aan den leerling, die tot April iu plaats van 1' 2 reeds f 4 per maand heeft betaald, restitutie te verleenen. Al gemeen wordt dit goedgevonden. Gratificatiën. Door B. W. wordt voorgesteld het ver leenen vau een gratificatie van f 50 aan den machinist en f 25 aan den stoker der water leiding, wegens bijzondere diensten in den afgeloopen zomer bewezen. Zonder Dudere bespreking wordt liet voorgestelde met al gemeene stemmen aangenomen. Verordening Vergunningsrecht. Ingevolge eener bemerking van Ged. Staten doen B. W. het voorstel, om in de ver ordening op de heffing van het vergunnings recht een tweetal veranderingen van onder geschikt belang uun te brengen, oin mis verstand te voorkomen. Unaniem kunnen de leden zich met deze wijzigingen vercenigen. Brandwezen Door B. W. wordt medegedeeld, dat door hen besloten is, om brandspuit 5 van 't Molenplein te verplaatsen naar Koegras en deze te plaatsen in een bergplaats van den heer J. Smit voor f 10 huur per jaar. De vau de Marine aangekochte brandspuit te plaatsen op 't Molenplein en spuit 7 aan de Kerkgracht, die niet meer aan de eischen voldoet, te doen vervallen. Verder stellen B. W. zich voor J.Smit als brandmeester voor de spuit te Koegras te benoemen en 1 assistent-brandmeester en 3 spuitgasten, waarvan één f 12 en twee f 4 per jaar als belooning toegekend dient te worden. B. W. vragen machtiging voor het doen van deze uitgaven. De heer Terra maakt de opmerking, dat het wenschelyk was de spuit te Koegn meer in de nabyheid der school ie plaatsen, waarop de Voorzitter antwoordt, .lat op dc aangeduide plaats geen gelegenheid is daar ook over geen personeel kan beschikt worden. De heer Van Ede sluit zich aan bij de opmerking van den heer Terra e'n ge looft, dat bij de school wel een bergplaats is. De Voorzitter belooft een nader onder zoek. Nadat nog de heer Terra ingelicht is over de bevoegdheid van den aan te stellen brandmeester en de heer Jaring een bevestigend antwoord heeft ontvangeu op zijn vraag of de brandraad in deze is ge raadpleegd, wordt het voorstel, omtrent de belooningcn van het personeel dier spuit in stemming gebracht en aangenomen met eenparige stemmen. Restitutie waterlevering. Er is ingekomen een adres van den heer J. St-niit, waarin te kennen wordt gegeven, dat in het huis Verlengde Wilhelminastraat 1 hem toebehoorende, volgens aanwijzing van den watermeter, gedurende het tydvak van 1 April tot 1 Juli LI. aan water is ver bruikt voor f 26.10, terwijl het gewone abonnement f 1.75 -f- f 0.60 meterhuur be draagt, waaruit blykt, dat de watermeter 80 M3. meer aanwijst dan door het tarief ia toegestaan. Adressant verklaart, dat het water niet is verbruikt, hetgeen de bewoner van het huis onder eede wil verklaren, waarom hij verzoekt hem ontheffing te verleenen. B. W. stellen voor afwijzend op het adres te beschikken op grond, dat het den directeur dor Waterleiding by inspectie is gebleken, dat de meter in orde is. Met 14 tegen 2 stemmen \yordt overeen komstig dit advies besloten. De heeren Grun wald en Jaring stemden tegen. Adres gratificatie. Voorgelezen wordt een adres van mej. de Wed. C. De GrootPrins, verzoekende over 1905 haar de gewone jaarlyksche gratificatie te verleenen. Op voorstel van den Voorzitter wordt haar wederom een toelage van f 100 verleend. Alleen de heer Van Wingerden verklaarde zich er tegen. Leeraren Burgeravondschool Tengevolge van ingekomen adressen stellen B. W. voor de heeren J. Van Iloek en M. Koolhaas, tot dusverre tijdelijke leerareo aan de burgeravondschool, definitief te be noemen tot leeraren in de wiskunde aan die school, omdat uit eeu beslissing van den Minister van Binnenlandsche zaken blijkt, dat de acten van genoemde heeren de noodige bevoegdheid geven voor de vervulling dier betrekkingen. Met eenparige stemmen worden alsnu met ingang van 1 Maart a.s. de heeren Vau Hoek en Koolhaas als vaste leeraren aan de burgeravondschool aangesteld. Onbewoonbaarverklaring van woningen. B. W. doen het voorstel tot onbewoou- haarverklaring van de drie woningen lusschen de Vlamingstraat en de Verlengde Kuiper straat, kadastraal bekend Sectie E 2448, 2449 en 2450, in eigendom toebehoorende aan den heer W. K. Beenaerts Bestraling vuii de Janzendw.- straat en de Steengrachl Herlegging en doortrekking der voetstruten langs den Paral lelweg inet syphons en aarde werk Rioleering van 't Plantsoen bij 't Spoorwegstation Verbouwing van 't bureau voor gemeentewerken Verbouwing van 't gaslabora- torium tot brugwachters woning. Verbouwing van 't Ziekenhuis, Meubileering Vervanging van de bestrating voor 't Ziekenhuis door asphalt. Inrichting van 't gebouw aan de Wachtstruat lot vergaderzaal van het Burgelijk Armbestuur, 9ÜU. 10.700.- K.500. Totaal f 850.000.— De heer Jaring breugt in het midden, dut lasten, dat deze woningen, voor zoover be woond, na 1 maand moeten zijn ontruimd. Zonder nadere bespreking wordt dit voor stel met algemeene stemmen aangenomen. Schoolgeld Herbalingsonderwijs. l)e Voorzitter doet namens B W. het voorstel om, even als het vorige jaar, het schoolgeld voor het herhuli n gsonderwijs weder om vast te stellen op f 1 en f 0.60 per 3 maanden, al naar gelang het inkomen der ouders van de leerlingen boven of beneden de f 800 bedraagt. Nadat de heer Jaring op eeu vraag eenige inlichtingen heeft ontvangen, wordt het voor stel met eenparige stemmen aungenomen. Geldleening Alsnu komt ter tafel een voorstel van B. W., om hen te machtigen tot het aangaan van een 4% geldleening ten bedrage van f 350.000, aflosbaar in 40 jaren. De gelden benoodigd voor deze leening worden door B. W. aldus nader gespecificeerd: Voor reeds uitgevoerde werken meer uit gegeven dan geleend f 43,8j3.24b Verbouwing van school No. 5, na aftrek van f 19.348,75 rijks subsidie 12.186,25 Verbouwing van school No. 6, na aftrek van f 19.785 rijkssub sidie 12.570. Leggen van eeu zinker voor de Waterleiding aan de Binnen haven 1.250. Uitbreiding van het buizennet der Waterleiding aan de Hoofd gracht, Ankerpark, Koningdwura- straat en Stationsweg 4.652,05* Uitbreiding van het prise d'eau der Waterleiding6.200. Een bronnenpomp800. Buisleiding Hoofdgracht 800. Uitbreiding der Waterleiding, volgens het plan der Raadscom missie 69.250. Twintig contróleputjes 1000. Een nieuwe 2de ketel t 3000. Een kap en steenkolenberg- plaats500. Een electrische waterstandaan- wyzer1250. De bouw van een nieuwen toren voor het hoogreservoir 50.000. Uitbreiding van het buizennet (Kunaulweg, Nieuwstraat e»z.)r 11.597,65 liet verplaatsen der Water leiding - gebouwen, voorgesteld door 't Dep. van Oorlog 5.000. Onvoorziene uitgaven dezer werken6.0s5,80 Kleine uitbreiding van het bui zennet 10.000. Aankoop watermeters. 5.000. Uitbreidinggasbuizennet en aan koop van 2U0 muntgasmeters 40.000. Voor aankoop meerdere munt gasmeters 15.615. Gaszinkers aan de Binnen haven en aan de kleine schut- ïis10.000.- Bestrating van de Fabrieksgr., 2.280. n Jan Iu 't Veltstraat van de Lelie- tot de Fabriekstraatf 4.230. Aanleg van gas- en wuterloi- ding iu de scholen 5 en 6 1.000. bij eeuige leden bezwuren tegen deze leuning bestuan, omdat zij te weinig is toegelicht, zoodut dit tot langdurige gedachtenwisseliug aanleiding zal geven. Dien tengevolge geeft hij den Voorzitter in overweging dit punt de agenda af te voeren en liet eerst iu een huishoudelijke vergadering te bespreken, wuar alsdan B. W. de uoodige inlichtingen kunnen geven. De heer Staalman ondersteunt dezen weuscli en vult dien auu met het verzoek, dut B. W. dan tevens de lecningsplannen van 1900, 1902 en 1903 overleggen met een staat, te ge-j waaruit blijkt van welke posten is ufgewekui m I... N'„ ila,u ii >müi'L* i ii.r*-n wnrdl liet. 1a*..nifi Na deze opmerkingen wordt het leening* plan van de agenda afgevoerd. Tijdelijke geldleening. Nog doen B. W. een voorstel tol het aangaan eener tijdelijke geldleening, om in kasgeld te kunnen voorzien, van f 20.000 a 4'/j en deze te plaatsen bij de heereu P. Groen Zoon voor den tijd van 8 maanden. In stemming gebracht verklaart niemand zich tegen het voorstel. Beambte Gasfabriek De Voorzitter brengt in 't midden, dut door de invoering van muntgasmeters er verbazend veel werk aan de gasfabriek is en zich be hoefte uun meerder personeel doet gevoelen, waarom hy voorstelt nog een beambte aan te stellen tegen een salaris vau f 400. De heer De Ven informeert of er veel aanvragen voor muntgas zyn ingekomen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hy het juiste getal niet kan opgeven, muur hut 400 bedraagt. De heer Van Breda vraagt naar de diensten van den aan te stellen be ambte. De Voorzitter zegt, dat deze belust wordt met het opnemen der muntgasmeters en verder met administratief werk aan de fubriek. - De heer Staalman acht de bezoldiging van den beambte, omdat hy ook finaucieele ver* antwoording heeft, te laag en wil die op minstens f 500 stellen. De heer Van Neck ineent, dat die verantwoordelijkheid niet groot is. De Voorzitter zegt, dat de bezoldiging in overeenstemming mei den directeur is vastgesteld. Dc heeren Terra en Bok achten ook de belooiiing voldoende. Na deze discussie wordt besloten een beambte aan te stellen tegen f 8. per week. Tegen sleindeu de heereu Staalman, Meijer en Grunwald. Kohieren. Hierna worden zonder nadere bespreking de door B. W. opgemaakte belasting kohieren met algemeene stemmen vustgeslvld en weleen suppletoir kohier voor Honden belasting, dienst 19j4, ten bedrage van f 88 75 en een kohier voor schoolgeld van school 8, dienst 1905, tot een bedrug vuii f 13.725. Benoemingen. Vervolgens zyn een tweetal onderwyzers* benoemingen aan de orde. Tot ouderwijzer aan school 3 wordt met algemeene stemmen benoemd de heer H. Ham, alhier, en lot onderwijzer aan school 8 de heer F. J. Rijkers, thans werkzaam aan school 7b, met 9 stemmen. De heer M. Koolhaas (No. 1 der ▼oordracht) verkreeg 7 stemmen. Hierna oiemand meer het woord verlan gende, wordt de openbare vergadering ge sloten en gaal de Raad over iu geheime zitting lol onderzoek vau eenige reclames tegen den aanslag in den Hoofdelijken omslag Rondvraag De heer Staalman brengt iu 't midden dat hij hij de behandeling van het adres van den heer Spruit, omtrent het waterverbruik zyn stem niet gemotiveerd heeft, omdat hij een vooratoi in anderen zin dan dat van B. W. had verwacgu Hij vertrouwt evou- wel, hoewel de Raad naar recht en billijk heid een besluit heeft genomen, dat B. \V. de welwillendheid zullen betrachten door alsnog eenige reductie te geven voor het te vele gebruik van water.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1905 | | pagina 5