BIJVOEGSEL VAN ,/T VLIEGEND BLAADJE" behoorende bij het nommer van Zaterdag 10 Februari 1906. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 6 Fcbrnari 1906. Voorzitter do heer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig 20 ledeD, afwezig do lieer Breet. Nadat de vergadering is geopend en de notulen dor vorige zitting zyn gelezen en goedgekeurd, geschiedt mcdedecling van de volgende Ingekomen stukken. 1. Dankbetuigingen van do muzick- vereenigingen *Winnubst« cn .Helders Har moniekapel" voor de toegekendo subsidie's. 2. Kennisgevingen van de aan nemingen der benoemingen van mej. C. S. H. Dijker, als onderwijzeres aan school 3, van de heerou W. H. Burgers, G. Koppen en J. do Vries, als leden van het Burg. Armbestuurvan mevrouw Keulen en den heer W. Bakker Hz., als regentes en regent van het Algemeen Wooshnis. 3. Missive's van God. Staten, in houdende de mededeelingen, a. dat by Kon. besluit is goedgekeurd de heffing van een gemeente-belasting op het gedistelleerd b. dat goedgekeurd zijn het 3e schoolgeld kohier voor de scholen 18 en hot schoolgeldkohier voor het herhalingson- derwys, dienst 1905; c. dat op de bezwaarschriften tegen de aanslagen voor schoolgeld van P. Bakker en P. Bot afwijzend is beschikt en dat op de bezw.iarschrilten tegen do aan slagen in den hoofdelijken omslag de volgende beschikkingen zijn genomen de aanslag van G. J. Bosch is terug gebracht van f 500 op f 400, die van G. Roosendaal Sr. van f 1000 op f 650, dio van H. J. N. Nas van f 2000 op f 1200 en die van J. Kdens van f 750 op f 600, terwijl die van C. Kwant en B. F. Verfaille onveranderd zyn behouden. 4. Missive van don Min. vanBin- nenl. zaken, meldende, dat by Kon. be sluit van 28 Dcc. 1905 do dienstdoende tchuttery in dezo gemeente gelijkgesteld is met een rustende. 5. Procesverbaal van de op 27 Dec. 1905 gehouden kasverificatie by den gemeente ontvanger, waaruit blykt, dat op genoemden datnm f 224.759.26 in kas was cn de boeken in ordo zyn bevonden. 6. Rekening en verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1905, waaruit blykt, dat de ontvangsten f 100 en de uitgaven f 80.226 hebben be dragen, zoodat er een batig saldo is van f19.771. 7. Mededeeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dat voor 1906 zyn benoemd de heer D. H. Grunwald tot Voorzitter cn de heer J. Sprnit tot waar nemend Voorzitter. Al dezo stukken worden voor kennisgeving aangenomon. 8. Een adres van I. Korver e. a. ver zoekende don meterhunr voor gas- en walerge- b-nik niet in rekening te brengen. 9. Eon adres van den eigenaar van een perceel in de Nieuwe brugstoeg, waarin verzocht wordt ontheffing te verleenen van art. 16 der bouwverordening. Aangezien deze beide adressen nog kort geleden zyn ingekomen, worden zij om advies in lianden van B. W. gesteld. 10. Een adres van deNaaml. Vennoot schap .Kon, Ned. Boiersch-bicrbrouwery, verzoekende ontheffing van het bepaalde by art. 16, al. 1 dor bouwverordening, ten be hoeve der verbouwing van het perceel Nieuwe Kerkplein, hoek Achtergracht Westzyde No. 2. B. W. stellen voor het verzoek in te willigen, aangezien in alle vertrekken ruim schoots do toevoer van lucht en licht is ge waarborgd. Zonder hoofdnlyke stemming wordt bet verzoek ingewilligd. 11. Een adres van den boer C. Fransen, directeur van het Rykstelegraafkantoor, ver zoekende f 11.40 af te schryven op bet be drag der kwitantie wegens waterlevering over het ,3e kwartaal 1905, door dat in do ondergrondscho binnenmuurgeleiding een lek was ontstaan. B. W. deelcn mede, dat bedoelde leiding niet door de gemeente, maar van wege het Ryk is aangelegd. Zy adviseeren op het ver zoek afwyzcnd te beschikken. Aldus wordt mot algemeeno stemmen be sloten. Schoolbibliotheken. Ter tafel komt het praeadvics van B. W. op een vroeger ingekomen verzoek van den beer W. Visser, hoofd van school 8, be- trcflende het vervangen der jaarlyksche prys- nitdeeling aan zyn school door een school bibliotheek. R. W. hebben het oordeel van de hoofdon der andcro scholen omtrent deze zaak inge wonnen on dezen betwyfelen het nut van schoolbibliotheken niet, maar hechten aan de prysuitdeeling nog to veel waarde om dezo tcrwille van ven bibliotheek af te schaffen. Ook is het gevoelen van do Comm. van toezicht op het lager ondcrwys gevraagd en in overeenstemming met deze stellen B. W. voor de prysuitdeeling voor de scholen te behouden, met uitzondering van school 8, haar daar te doen vervallen en een school bibliotheek in to richten. By de behandeling der begrooting voor 1907 kan dan overwogen worden welk bedrag men voor de inrichting van een bibliotheek beschikbaar wil stellen. De heer Staalman vraagt naar bet bedrag, dat aan de inrichting van zoodanige biblio theek is verbonden en vreest, dat het onder houd nog al eenige kosten na zich zal slepen. De heer Van kdon Berg zegt, dat do in richting f 300 zal bedragen en dat het onder houd en het comploteeren der bibliotheek uit hot bedrag, dat thans de prysuitdeeling kost, kan bestreden worden. De Voorzitter merkt nog op, dat men by behandeling der begroo- ting op deze zaak kan terugkomen, wat de gelden aangaat. Hierna wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 16 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Wingerden, Terra, Staalman en Van Breda. Overname Straat. Er is ingekomen een verzoek van den heer P. Korff, gemachtigde van don heer C. Maal- steod, om op de gewone voorwaarden de straat achter- en evenwydig loopende mot de Walviechstraat, over te nemen. B. W. stellen voor, omdat volgons het rapport van den gemeente-bouwmeester aan do gestelde eiachen is voldaan, tot overname der straat te besluiten, onder voorwaarde, dat eon som van f0.25 per M2, zynde f225, gestort worde voor onderhond en eventuëele vorstrating. Met algemeone stemmen wordt aldns be sloten. Na aanneming van dit voorstel brengt de beer Koch in het midden, dat het hoogst gewenscht is, zoo spoedig mogelyk de nieuwe straat van verlichting te voorzien. Do Voorzitter zegt, dat met den uitgesproken wensch zooveel mogelyk rekening zal worden gehouden. Sloot bij de Walvischstraat. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van B* W., om hen te machtigen tot het laten schoonmaken en onder profiel brengen van do vervnildo sloot by de Walvischstraat, waarvan de kosten geraamd zyn op f 350. Zy doen dit voorstel naar aanleiding van een aanschrijving der Gezondheidscommissie. De hoer Van Breda acht het schoonmaken van de sloot een nutteloos werk, want na eenigen tyd zal zy weer even vnil zyn. Hy zou het daarom beter achten, wanneer het rioolwater van het Westolyk deel der ge meente in 't kanaal en niet in deze sloot kwam. De Voorzitter zegt, dat zulks met ket bestaande rioolstelstel niet mogelyk is; men zou dan een nieuwe inrichting moeten maken. De heer Terra merkt op, dat by het voorstel niet opgegeven wordt, hoe wyd en hoe diep de sloot moet zyn, en vindt de som van f 350, dat is f 1 per M. wel wat hoog. De Voorzitter antwoordt, dat de sloot tot haar ouden toestand teruggebracht moet wordende diepte en wydte wordt by do aanbesteding opgegeven. Omtrent de hoogo som morkt hy op, dat het slechts een ramiDg is. De heer Bok vraagt of de sloot ge- meente-eigeDdom is, waarop de Voorzitter ontkenneod antwoordt, maar er byvoegt, dat do sloot door do gemeente verontreinigd is en dus door haar schoongemaakt dient te worden. De heer Verfaille meent, dat het noodzakelijk is de sloot in een goeden staat to brengen en zy dan vervolgens tweemaal per jaar moet worden uitgediept. Hy acht de ra ming evenwel veel te hoog. De Voorzitter merkt op, dat de stoflen ook vervoerd moeten worden. De heer Verfaille zegt, dat de uitkomende specie kan geborgen worden op do aangrenzonde landerijen. De heer Oort- gjjsen acht een afdoende regeling dcor het maken van een riool veel beter. Het ver wondert hem, dat geen raming van kosten daarvan is gemaakt. Do Voorzitter zegt, dat een riool f 4000 zou kosten. Do heer Verfaille beweert nogmaals, dat de ko»ton te boog zyn en doet het voorstel dio op f 200 to brengen. Do heer Van Wingerden be weert, dat de kwestie heel eenvoudig is, als de gemeente-bouwmeester maar opgegeven had, hoeveel grond er verzet moet worden, i Na deze bespreking gaat men over tot stemming en wordt het voorstel van B. W- met 15 tegen 5 stemmen verwoipcn. Voor stemden de hoeren Scvenhuysen, De Ven, Over de Linden. Van Neck en Zander. Hierna komt het voorstel van den lieer Verfaille, om do gelden voor het uitdiepen der sloot to ramen op f 200 in besproking, dat na eenigo gedachtewisseling met 13 tcgon 7 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden do heeren Sovenhuy«en, De Vod, Van Neck, Zander, Over do Linden, Staal man en Van Wingerden. Vi8chafslag. In behandeling wordt genomen eon voor stel van B. W. om op don Havendyk, nabij de battcry het Wierhoofd oen gebouwtje te plaatsen, waar by regenachtig weer de visscbera en vischkoopers een schuilplaats kunnen vinden, wanneer op die hoogte afslag van visch wordt gehouden. B. W. mcenen, dat door de oprichting van een der- goljjk gebouwtje allo belanghebbenden by den vischhandel gebaat zullen zyn. Het ont worpen gebouwtje zou 10 M. lang en 5 M. breed worden cn een som van f 975 vordereD. Verschillende leden voeren hierover het woord en vragen nadere inlichtingen. De hoer Jaring vraagt uit welke bron de kosten bestreden moeten wordeD, of by de Kamer van Koophandel advies is ingewonnen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de kosten be streden kunnen worden uit den post open bare werken' van de begrooting 1905, waar iets over is de Kamer van Koophandel is om geen advies gevraagd, opdat het gebouw spoedig in gebrnik kan worden genomen en nog dit seizoen dienst kan doen. De heer Grunwald vraagt of de belanghebbenden ge hoord zyn over de inrichting, waarop be vestigend geantwoord wordt. De lieer Kryoen vreest, dat in do toekomst de kosten znllen toenemener moet iemand aangesteld worden voor het schoonhouden, voor het aansteken der lichtener moet verwarming komen, enz. De Voorzitter vertrouwt, dat die kosten zeer gering zullen zyn, want do afslager kan de lichten wel ontsteken en het gebouw afsluiten. De heer Staalman ap precieert ten zeerste het voorstel van B W., dat zij in 't belang der visscherij dit gebouwtje willen stichten. De kosten zyn z. i. volstrekt niet te boog, maar bij acht het noad- zakelyk, dat er een eenvoudig bnffet in ge plaatst wordt, waar men een kop koffie of chocolade kan krygen. Hy, dio vergunning kreeg tot schenken dier dranken, zon zeker niet ongeneigd zyn daarvoor het gebouw schoon te houden. De heer Oortgyscn acht bet beter, dat een huisje in de nabij heid gehuurd werd, doch de Voorzitter zegt, dat er geen huisjes aldaar te verkrijgen zyn. By stemming wordt alsnu het voorstel van B. W., aangevuld met de toevoeging, dat in het gebouw eon bnflet geplaatst zal worden, aangenomen. Slechts dc heeren Oortgysen en Van Wingerden stemden tegen. Voorstel lot verbetering. B. <fc W. doen het voorstel, om verbetering te brcDgcn in het reinigen der privaatemmers in de scholen 3, 4, 7a, 7b en 8 door op de binnenplaatsen dier scholen gegoten ijzeren bakken te plaatsen, voorzien van een aan sluiting op de waterleiding. De kosten daar van worden geraamd op f 800. De heer Krynen kan zich zoo dadelijk niet met het voorstel vereenigenhy gelooft, dat het voortdurend sukkelen blijft en een af doende verbetering alleen is te verkrijgen door, zooals op de nieuwe scholen thans ge schiedt, doorloopende privaten te maken. Ily wil daarom den gemcoD te-bonwmecster op dragen een begrooting van kosten te maken, als op de 5 genoemde scholen doorloopende privaten werden gemaakt. Hy stelt daarom voor het gedanen voorstel aan te houden. Dit wordt met 16 tegen 4 stemmen aan genomen. Tegen stemden de drie wethouders on de hoer Van Wingerden. Schoolgeldregeling Callantsnog. Behandeld wordt een voorstel van B. W., dat betrekking heeft op het heffen van school geld voor de kindei en nit de gemeente Cal lantsoog, dio de school te Koegras bezoeken. Het gemeentebestuur van Callantsoog meent, dat genoemde school als een gemeenschappe lijke moet worden beschouwd, doch B. W. zyn deze mcening niet toegedaan. Zy stellen aan den Raad voor te besluiten, dat voortaan geen kinderen nit bedoelde ge meente zullen worden toegelaten dan onder voorwaarde dat voor elk kind door bet ge meentebestuur jaarlijks f 10 zal worden betaald, cn dat, evenals tot nog toe, de school gelden door de gegoede ingezetenen van Cal lantsoog volgens de hier van kracht zynde verordening worden voldaan en de minder- gegoeden blyven vrijgesteldmaar dat de opbrengst der schoolgelden in mindering zal strekken van het totale bedrag door het ge meentebestuur van Calluntsoog te voldoen. Do heer Krynen vraagt of f 10 ook do kostende prys is van hot onderwys voor elk kind hier ter plaatse, waarop do Voorzitter bits antwoordt, dat zulk een vraag overbodig is, wanneer de lieer Krynen do stukken daarop betrekking hrbbende gelezen heeft. De heer van den Berg geelt zyn verontwaardiging over zulk een antwoord to kcnDon. Do heer Van Neck verdedigt do houding van don Voorzitter on geeft ecrige nadere ophelderingen. Hierna heeft nog eenigo bespreking plaats, waarby do Voorzitter opmerkt, dat het niet van hem te vergen is, dat hy alle vragen beantwoord, want by de stukken liggen allo gegevens cn ook een gespecificeerd» rekening, waaruit blykt, dat het onderwijs van ieder schoolgaand kind der gemeente f 10,54 kost. Vervolgens wordt root oenparigo stemmen het voorstel aangenomen. In den loop van de zitting wordt nog be paald, dat met ingaDg van 1 Jan. 1907 dit besluit in werking treedt. Makelaar. Ter tafel komt het praeadvics van B- W. op het vroeger ingekomen adres van H. J. Borgart, om to worden benoemd tot makelaar. Dit advies Inidt afwyzcnd, omdat B. W. na ingewonnen informatio's niet is gebleken, dat er motieven bestaan voor het aanstellen van makelaars. De heer Jaring brengt in het midden, dat op zyn verzoek in de vorige vergadering do behandeling van het adres is uitgesteld, om belanghebbenden gelegenheid to geven het nut der aanstelling van een makelaar aan te geven, doch dat er geen schrijven is ingeko- i, zoodat hy zich met hot advies kan vereonigen. Met algemeeno stemmen wordt alsnu af wyzcnd op het adres beschikt. Pontveer bij de Kooi. Nogmaals komt de kwestie over hot ver leenen eener bijdrage in dc kosten van het maken van een pontveer by do Kooi aan de orde. B. W. deelcn mede, dat aanvankelijk de bedoeling was, dat het pontveer door bel Ryk zou worden aangelegd, onderhouden cn geëxploiteerd, en dat in do kosten van aanleg zou worden bijgedragen door de provincio en door do gemeenten Anna Paulownaen Helder elk voor '/v- Door Ged. Staten is medegedeeld, dat do Minister van W. H. cn N. niet voornemens is van Rykswego in de kosten van onderhoud en exploitatie te voor zien, maar dit aan de gemeente Anna Pau- lowna wenscht over te laten. B. W. zyn van mcening, dat daardoor kwestie een geheel andere phase is inge treden. Werd het veer van Rykswege geëx ploiteerd dan zou hot bestaan verzekerd zyn, hetwelk niet liet geval is, indien Anna Pau- lowna dit moet doenhet gevaar bestaat dan dat het veer te eeniger tyd opgeheven wordt en de bydrago van de gemeente zou dan zyn weggegooid. Bovendien vestigen B. W. er do aandacht op, dat ook de verdeeling in dc kosten ver andering heeft ondergaan. Het is nu niet meer V» voor maar f 1500 voor dezo gemeente, f 1500 voor den polder Anna Panlowna en slechts f 1000 voor do gemeento Anna Paulowna. B. W. blyven daarom van meening, dat een bydrage van f 600 ruim voldoende ie. Een uitvoerige discussie ontspint zich over het voorgestelde, waaraan in hoofdzaak door do heeren Grunwald, Jaring en Staalman deelgenomen wordt. Do beide eersten kunnen zich niet met het praeadvics vereenigen cn bepleiten het grootc belang van het tot stand- komen van liet veer; zy willen l/9 van 't benoodigrio bedrag toestaan tot een maximum van f 1500. Het zou volgens ben op de Provincialo Staten en op de Kamer pen slechten indruk maken, wanneer de gemeente niet toonde veel belang te stellen in hot tot standkomen van 't veer. De heer Staalman noemt de toezeggirgen van Ryk en Provincie zeer vaag, betwijfelt liet groote nut voor onze gemeento en meent, dat men met f 600 een naburige gemeente een goeden vriendendienst bewyst. De heer Van Neck zet nog eens uiteen, de verandering dio er in don toestand is gekomen en acht een subsidie van f 600 ruim voldoende. Nadat nog eenigo beeren het woord hebben gevoerd, gaat men over tot stemming. 10 leden verklaren zich voor het voorstel van B. W. cn 10 er tegen, zoodat de stemmen staken. Voor stemden do heeren Van Breda, Hartsinek, Over de Linden, Mcyer, Van Neck, OortgjjseD, S'aalman, Scvenhuysen, De Ven cn Ven Wingerden tegen de heeren Van den Berg, Bok, Do Geus, Grunwald, Jaring, Koch, Krynen, Term, Verfaille cn Zander. De tegenstemmers waren voor een bydrage van f 1500.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1906 | | pagina 5