KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna No. 8604 Zaterdag 16 September 1906. 84ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telef. 59. Bureau: Konlngstr. 29. Interc -Telef. 50 Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 11 September 1906. Voorzitter de beer Over de Luiden, Wet houder. Tegenwoordig IC leden afwezig de heeren De Ven, Gninwald, Hartsinck cn Terra 1 vacature. Nadut de vergadering is geopend en de uotulun der vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd, geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken 1. Een schrijven van den heer A. Br eet, mel dende, dat hij wegens vertrek naar elders zijn mandaat als lid van den Kaad nederlegt. 2. Een missive van dn» Commissaris der Koningininededeelende, dat aan den Burge meester verlof tot afwezigheid is verleend van 10 Aug. tot 1 Oct. 190G. 8. Kennisgevmytn van mej. R. W. Van llreda, dat zy hare benoeming als onderwij zeres en van den lieer J. Nol, dat hy die van onderwijzer aanneemt. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 4. Vertorken van den heer J. P. Schellener, onderwyzer aan school nr. 4, om met 16 October, van mej. M. S. Boon, onderwijzeres aan school nr. 7a, om 16 Oct. en van incj. Al. C. Houtkoop, onderwijzeres aan school 4, om met 1 Oct. eervol te worden ontslagen. De gevraagde ontslagen worden verleend. 5. Adressen van de schildersvereeniging Oefening kweekt kennis*', van de afd. Ilelder der vereeniging «Het Witte Kruis" en van het bestuur der «Heldersche Wijk verpleging" verzoekende wederom de gewone jaarlijksche subsidie's voor 1907 toetestaaif. 6. Adressen van de wed. D. Visser en de wed. C. MulderTegel, verzoekende hun nogmaals de jaarljjksche gratificatie te ver- leenen. By de begrooting vun 1907 zullen deze aanvragen behandeld worden. 7. Adhaesie adressen van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, van de bouwvereeniging «Ver- beteriug zij ons doel" en van de timmerlieden- vereeniging «Door eendracht tot welvaart», houdende het verzoek om van de vereeniging .Ambachtsschool voor Helder e. o.' de ge vraagde jaarlyksche subsidie van f 2700 toe te staan. De behandeling dezer adressen wórdt ver daagd 'tot by de begrooting van 1907. 8. Een adres van het bestuur der Wees- inrichting te Huisduinen, waarin ontheffing verzocht wordt van het bepaalde bij het eerste lid van art. 16 der bouwverordening, ten behoeve van het bouwen eener directeurs woning met zaal te Huisduinen. Wordt in handen gesteld van B. W. om praeadvies. 9. Een adres van J. De Beurs, verzoeken de ontheffing van het bepaalde bij art. 16 der bouwverordening, ten behoeve van den bouw van een winkelhuis en slachterij in de Jan in 't Veltstraat. Aangezien de ge meente-bouwmeester en de Gezondheidscom missie geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek hebben, stellen B. W. voor de ontheffing te verleenen. Aldus wordt besloten. 10. Een voors et van den lieer Meijer, om over te gaan tot aanschaffing van een sproei wagen, waardoor volgens den voorsteller in een lang gevoelde behoefte zou worden voorzien. De kosten daarvan zouden circa t 1000 bedragen, terwyl puard en bediening komen ten laste der gemeentereiniging en het beuoodigde water ten laste der water leiding. Dit voorstel wordt in handen van B. W. gesteld, om praeadvies. 11. Een voorstel van het raadslid Oortgysen om in de verordening op het bouwen in deze gemeente te doen vervallen art. 57, luidende «Waar langs openbare wegen wordt ge bouwd, gesloopt of eonig ander werk ver richt, waur uit gevaar, schade of hinder voor de voorbijganger» kan ontstaan, moet van zonsondergang tot zonsopgang een van den openbaren weg af zichtbaro helder brandende lantaarn worden opgehangen ter hoogte van 2.50 M. tot 3 M. bovenden beganen grond*. De Voorzitter stelt voor dit voorstel om advies in handen van B. W. te stellen. Na eenige bespreking tusschen do heeren Oortgysen, Staaiman en den Voorzitter wordt uldus besloten. 12. Een adres van de schildersvereeniging .Oefening kweekt kennis", verzoekende plaat sing van oen urinoir aan den kanaalkunt by haar oefeningslokaal in de Doksteeg. B. W. advisceren afwyzeud, omdat de passage daar ter .plaatse een urinoir niet noodzakelyk maakt en de vereeniging zeer goed in het gebouw zulk oen inrichting kan doen aanbrengen. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig dit advies besloten. 18. Een adres van de commissie tot het organiseeren van een gastentoonstelling alhier, verzoekende een subsidie van f 750, voor het houden van pph tentoonstelling van ar tikelen tot gasverlichting, verwarming en dryfkracht. I)e directeur der gasfabriek acht zulk een tentoonstelling in het belang der gasfabriek. B. 4b W. MMden dergelijke maatregelen zeer doeltreffend achten, als de toename van gasverbririkers niet voldoende werd geacht. Nu meaaen zy evenwel, dat een zoo groot bedrag, als gevraagd wordt, voor dit doel niet beschikbaar gesteld mag worden. Zy stellen daarom voor afwyzend op het adres te beschikken. De heer Oortgysen meent, dat zulk een tentoonstelling, waar kookfornuizen, gasmoto ren enz. in werking zyn, het gebruik van gas, vooral van daggas, zeer zal doen toe nemen en wil daarom uit het oogpunt van gemeentebelang de commissie steunen. De Voorzitter acht zulk eeu tentoonstelling hier onnoodig; men kent het nut van gas voldoendeals de pryzen billyker waren, zou er meer gebruik van gemuakt worden. De hoer Staalman zegt, dat de nuttigheid niet meer aangetoond behoeft te worden maar hei kookgas is u°«' dien is men hier le slecht bij kas, voor-tal van mentchen is kookgas een luxe. Ook beeft de gemeente er geen belang bij f750 hier voor te geveu. De particuliere industrie, moet toonen, dat zij er iets voor over heeft. Hierna wordt het voorstel van B. W, om afwijzend op het adres te beschikken, aangenomen. Alleen de heer Oortgysen stemde tegen. 14. Een voorst-l van B. en W., om hen te machtigen tot het vernieuwen van het con tract met het Rijk, waarby het strand te Huisduinen voor 5 jaar op nieuw gepacht Wordt, hetwelk dan weder in gebruik uau de directie van het Badpaviljoen wordt afge staan. leder jaar wordt door de gebruikers daarvan eeno som van f20.aan de ge meente betaald. Met eenparige stemmen wordt dit voorstel nangenomen. 15. Een adres van den heer J. Oortgysen, waarbij in overdracht wordt aangeboden de voor straat bestemde grond in de verlengde Junzenstrual, groot 584 Ms. Daar door den heer Oortgijsen uau de gestelde voorwaarden, waaronder hem de verkaveling van 't bouwterrein is toegestaan, is voldaan, stellen B. W. voor den grond voor den prys van f 1«over te nemen. Met al Igemeene stemmen wordt dien over eenkomstig besloten de heer Oortgysen ont hield zich van stemming. 16. Een adres van huiseigenaren van de perceelen in de Janzenstraat en Sluisdyk- straat, waarin verzocht wordt een rioleering te maken in de brandsteeg tusschen ge noemde straten. B. W. stellen voor afwyzend op het adres te beschikken, omdat er gelegenheid bestaat aan te sluiten op de hoofdriolen, liggende in de Janzenstraat en dc Sluis- dykstraau De heer Meijer vraagt of er meer brand- slegen zyn, waar riolen zijn gelegd. De Voorzitter antwoordt hierop, dat zulks alleen in bijzondere gevallen voorkomt. De heer Krijnen meent, dat dit hier het geval is, want beide straten zyn maar voor een klein gedeelte gerioleerd en er bestaan geen hoofdriolen. Het verzoek van adres santen is zeer billyk, de gemeente is anders toch verplicht in de straten riolen te leggen en doet men dit in de brandsteeg dan be hoeven de pasgelegde straten ook niet op gebroken te worden. De heer Oortgysen sluit zich by den heer Krijnen aan en stelt voor de beslissing uit te stellen tot een nieuw onderzoek heeft plaats gehad. De heer Krynen kan zich hiermede ver eenigen, mits bij het rapport ook een schetskaartje van de riolen overlegd wordt. Alsnu wordt besloten deze zaak tot de volgende vergadering te verdagen. 17. Een adres van den heer G. Wyker, verzoekende te bepalen, dat hy uitsluitend als ambtenaar van den Burgcrlyken Stand en niet tevens als commies ter secretarie erkzaam zal zyn, en verder om, in ver band mot den omvang van zyn werkkring, zijn jaarwedde te verhoogen. B. W. achten hot ongewenscht beide betrekkingen te scheiden, omdat het in drin gende gevallen kan voorkomen, dat van adressant'» hulp voor werkzaamheden ter secretarie gebruik moet worden gemaakt en dat, wanneer hy als ambtenaar ter secretarie werd afgevoerd, hem die werkzaamheden niet opgedragen konden worden. Met het oog op den korten tyd, dat dc tegenwoordige regeling van kracht is (sinds 26 Mei '04j stellen B. W. voor te besluiten geen ver anderingen aan te brengen in den door adressant's bedoelden geest. De heer Staalman kan zich mot dit advies niet vereenigen. Hij acht den bostaanden toestand onbillijk. De betrokken ambtenaar wordt door den Burgelijken Stand geheel in beslag genomen en kan men nietindeelen bij het personeel ter secretarie. Ook is het niet in den geest der wet. De wet wil, dat hij uitsluitend met den burg. stand wordt belast. Omtrent de salarisverhooging wil Spreker zich nog niet uitlaten. De heer Bok zou het wenschelyk achten, indien de salarissen omgekeerd werden en het salaris van den ambtenaar van den burg. stand op f1200 en dat van commies ter secretarie op f 100 "werd bepaald. De Voorzitter merkt op, dat adressant secretarie-ambtenaar is en als ambtenaar van den burg. stand, zynde een bijbetrekking, een toelage van f100 geniet- De heer Van Wingerden brengt in 't midden, dat volgens de bedoeling der wet de ambtenaar van den burg. stand geheel onafhankelyk dient te zijn. In Vlissingen is hy dat dan ook. De heer Van Neck zou het verkeerd vinden, indien de ambtenaar van den burg. stand geheel onafhankelyk werd, dan zou hij onttrokken worden aan het gezag van het gemeente-bestuur. De heer Oortgijsen is, wat de salaris- regeling aangaat, het met den heer Bok eens en meent ook dat bedoelde ambtenaar onafhankelyk moet zyn en niet onder gezag behoeft te staan van het Dagelyksch Bestuur. De heer Van Neck vreest, wanneer de umbtenaar onafhankelyk is, hy voor zyn andere betrekking zal bedanken. Do heer Krijnen wijst er op, dat adressant door zyn dubbele betrekking in een moeilijk parket kan komen, wanneer hem allerlei werkzaamheden opgedragen kunnen worden. De heer Staalman wijst op den grooten omvang van den burg. stand hier ter plaatse en noemt de salariBregeling onzinnig, n.1. f 100 als ambtenaar van den burg. stand en f 1200 als secretarie-ambtenaar. Omtrent het bezwaar, dat hy buiten het gezag komt te staan, voelt spreker niets. Maakt hy fouten dan zul de officier van Justitie hem wel op de vingers tikken. De heer Staalman stelt daarom voor, de ambtenaar van burg. onafhankelyk te verklaren en by de ting zyn salaris vast te stellen. Na eenige opmerkingen van den heer Van don Berg cn De Geos trekt de heer Staalman zijn voorstel in, de verzekering gevende, dat hy om geen misverstand te doen ontslaau, oen schriftelyk voorstel zal indienen, waarby ook de salarieoring op genomen zal worden. De heer Bok heeft nog een principieel bezwaar, zoodat van hem waarschynljjk dienaangaande een voorstel is te wachten. Hioma wordt deze zaak tot een volgende vergadering verdaagd. 17. Een adres van den heer J. Vau den Hoek, leermar in de wiskunde aan de burger avondschool, verzoekende zijn traktement f 60.te verhoogen en alzoo op f 300 te brengen, hetgeen ook door den heer Koolhaas wordt genoten. In overeenstemming met het advies van den directeur der burgeravondschool stellen B. W. voor afwijzend te beschikken, daar de heer Van den Hoek 8 lesuren per week heeft en de heer Koolhaas 10. Na eenige bespreking, waarby de heer Staalman wyst op 2 uren, die de keer Van Hoek tijdelijk le8 geeft en de heer Van den Berg nog een jaar lang dien toestand wil bestendigen, wordt het voorstel van B. W. aangenomen met 14 tegen 2 stommen, Tegen stemden de heeren Staalman en Van Wingerden Onbewoonbaarverklaring van 19 perceelen. Naar aanleiding eener missive van de ge zondheidscommissie doen B. W. het voor stel tot onbewoonbaurverklaring van 19 per ceelen, gelegen aan de Spuistraat en aan de Achtergracht-Zuidzyde. Zonder eenige bespreking wordt mot een parige stommen het voorstel van B. W. aangenomen. Suppletolre Begrootingen Alsnu komt ter tafel een suppletoiro be grooting, dienst 1906, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 206.679,80'. Hierover heeft geen bespreking plaats en de begrooting wordt met 14 stemmen goed gekeurd. Tegen stemden de heeren Staalman en Meyer. Nog wordt aangeboden een suppletoire begrooting van liet Burgcrlyk Armbestuur, in ontvangst en uitgaaf bedragende f2000 wegens kosten van verpleging van on- en minvermogenden in het Gemeente Ziekenhuis. Do heer Staalman vraagt, hoe het Burg. Armbestuur weet, dat dit bedrug benoodigd is, waarop hij van den Voorzitter en den heer Krynen ten antwoord krijgt, dat die som geraamd is in overleg mot de Commissie van 't Ziekenhuis naar het aantal onver mogende zieken, dat het laatst verloopen jaar verpleegd is geworden, wuarvoor nu f 0.50 per dag moet betaald worden. De heer Staalman noemt de Commissie van 't Ziekenhuis zeor royaal en zag liever, dat de kerkelijke instellingen zich het lot hunner me broeders aantrokken. De heer Van Wingerden vraagt wie uit- aakt, dat de menschen armlastig zijn, waarop de Voorzitter antwoordthet Burg. Armbe stuur, de Commissie voor het Ziekenhuis cn de doktoren. Hierna wordt deze begrooting met 12 togen stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de heeren Van Neck, Staalman, Van Wiuger- den en Meyer. Gemeente-rekening 1905. In behandeling komt de voorloopige vaat- stelling van de gemeente-rekening over 1905, die in de sectievergaderingen onderzocht is. Van het in die vergaderingen onderzocht is. Van het in die vergaderingen behandelde is door de rapporteurs, de heereu De Geus, Oortgysen en Jaring, een verslag opgemaakt, dat door den Algemeenen-rupportciir, den heer Jaring, wordt voorgelezen. Dit rapport ver meldt, dat tegen de cijfers geen bedenkingen zyn gerezen, maar in dc afdeelingen wel eenige opmerkingen van algemeenen aard zyn gemaakt, maar dat de bespreking van deze opgeschort worden tot by dc begrooting voor 1907. Niemand meer het woord hierover ver langende, worden de verschil.ende begroo tingen uldus vastgesteld Rekening der gemeente. Ontvangsten f 88:'.250,14 Uitgavenf 685.668.93 Batig saldo f 203.586.21 Tegen stemden de heereu Staalman. Van Wingerden en Meijer. Burgelijk Armbesluur Ontvangsten f 16.792.21 Uitgavenf 15.50 i.56 Batig saldo f 1.290.68 Tegen stemden de heeren Staalmau, Van Wingerden en Meyer. Algemeen Weeshuis Ontvangsten f 14.555.82 Uitgaven13.686.46 Batig saldof 869.36 Tcgeu stemden de heeren Staalman en Van Wingerden. Mwtterlj. Ontvangsten f 1287.62 Uitgaven929.98 Batig saldo f 857.64% Tegen stemden de heeren Staalman, Van Wingerden, Meyer, Oortgysen en De Geus. Geldleening. Alsnu komt aan de orde hel in de vorige vergadering aangehouden leeningsvoorstel. Hel vaststellen van de leening werd uitge steld om na te gaan of het wenschelyk is, dat de bedragen voor aankoop van gasmeters en watermeters, op de lyst der te lecnen gelden geplaatst, voldaan behooren te worden uit de kosten vun exploitatie der inrichtingen, en voor hoeveel jaren de op de leeningslijst voorkomende sommen zullen strekken. Dientengevolge hebben B. <fc W. de ad viezen van de directeuren der Waterleiding cn Gasfabriek ingewonnen. Beiden ontraden, om vooreerst do aanschaffing van meters uit de exploitatiekosten te bestrijden. Is er evon- wol geen groote vermeerdering van het aan tal aangeslotenen meer te verwachten dan kan zulks wel geschieden. In 1905 zyn 857 gasmeters tot een bedrag van 1' 6996.7 5 aan geschaft, waardoor dc bezittingen der in richting zyn vermeerderd, cn die dus als een uitbreiding van haar kapitaal zyn te be schouwen en uit een leening beBtrcden moeter worden. De directeur dor gasfabriek advi seert, om den aankoop van gasmeters te splitsen in a. meters, zoo noodig voor nieuwe verbruikers, b. meters, noodig voor onder houd en verwisseling. De kosten van die der eerste rubriek moeten vooreerst nog ge vonden worden door een leening, die der tweede rubriek uit de exploitatie. B. W. sluiten zich by dit advies aan. Gerekend wordt, dat in een jaar ongeveer 200 muntgasmeter» worden geplaatst, zoodat het-bedrag, daar voor uitgetrokken voor 8 jaren voldoende is. Het op te nemen bedrag voor gewone gasmeters is voor 2 jaren genoeg. Volgens opgaaf van den directeur der Waterleiding zal het bedrag van f7000 voor watermeters 8 jaar kunnen strekken. B. dc W. stellen daarom voor in de eerste jaren volgens dit voorstel te werk te gaan en hen te machtigen een leening aan te gaan tot verkrijging van een bedrug van f 180.000 netto, of tegen den koers van 97% tot een reiiel bedrag van f 186.000. Een langdurigo discussie heeft naar aan leiding vau dit voorstel plaats. De heer Van Breda kan zich met het voorstel niet vercenigeu. Hy wil de gewone gasmeters on watermeters niet in de leening opnemen, maar uit de exploitatiekosten bc- stryden, dan zal bet winstcyfer der bcdry ven zuiverder zyn. Gok keurt hy het af 600 muntgaameters te gelijk aan te schaden 800 is z. i. voldoende. Do leening kan dan f 87.000 minder zyn. De Voorzitter meent, zoolang de zaak niet volledig is, dat de billykheid eischt «leze gelden op de leening te brengen. Doet men dit niet dan zal de hoofdelyke omslag ver hoogd dienen te worden. De heer Bok doet het genoegen, dat de directeuren in hunne adviezen te kennen geven, dat de aanschaffing der meters fei telijk op de exploitatierekening behooren. In de eerste jaren zyn ze daar dan ook opgebracht. De heer Van den Berg wil alles wat de buitengewone uitbreiding van het bedryf be treft op de leening en de gewone uitbreiding op de exploitatie brengen. Hier heeft een buitengewone uitbreiding plaats. Na nog eenige bespreking, waarby de heer Jaring er op wyst, dat indien men het leeningsplan, zooals «le heeren Van Breda en Bok willen, met f37000 vermindert, men onmogelyk een verhooging van den hoofde- ykon omslag kan ontgaan en de heer Staal man als zyn mcening te kenuen hoeft ge geven, dat voor de gewone water- en gas meters niet geleend mug worden, gaat men over tot stemming. Het voorstel van B. W. wordt alsnu met 11 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Staalman, Van Breda, Van Wingerden, Meyer en Bok. Burgeravondschool. Daarna komt ter tafel een voorstel van B. ik W. om aan de burgeravondschool voor een jaar te benoemen de heeren Th. C. G. Moorman, B. A. Adriuanse, J. K. Labout en C. N. Vun Gyn als assistent-leeruren voor lijn- en vakteekenen, de heeren J. B. Mul ders Jz., W. C. Lafeber als assistent-leeruren voor vakteekenen en den heer G. Tjalsuia als leeruar in de nutuur- en werktuigkundo. Verder vragen B. W. machtiging tol het doen vun een oproeping van sollicitanten voor de betrekking van assistent-lceraar in 't vakteekenen, om te voorzien in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer H. Freeke, gedurende 8 uur per week op een salaris van f 25 per wekelykaeli lesuur. Nog geven B. W. in overweging het aan tal lesuren van de leeraren De Carpeutier, Van Hoek en Van Dyk te vermeerderen, respectievelijk met 1, 2 en 2 lesuren en hun daarvoor toe te kennen eene belooning voor De Carpentier f30, Van Hoek f60, en Van Dyk f80. Deze belooningen worden even wel tijdelijk toegekend. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Staal man cn Van Wingerden. Benoemingen Tot onderwijzeres aan school nr. 1, (Koo gras) wordt benoemd mej. C. Duinker, alhier niet 14 stemmen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt met 11 stemmen ge kozen de heer A. Deelder, terwijl de heer D. Van Zoonen 3 stemmen verkreeg. Stembureau. Op voorstel van B. êc W. wordt voor de verkieziug van een lid voor den gemeente raad in district 3, ter voorziening in de vacature van den heer Breet, het stembureau aldus samengesteld W. J. Van Neck, Voorzttter, J. Seven- buysen en E. J. Bok, leden; K. F. Oort gijsen, M. G. Koch en W. C. Van Breda, plaatsverv. leden. Rondvraag. De heer Van den Berg wyst er op, dat aan school nr. 4 eenige vacaturen bestaan en dringt aan op spoedige aanvulling. De Voorzitter belooft uun dien wensch zoo mogelyk te voldoen. Nog deelt de hoor Van den Borg mede, dat door hem en den heer Oortgysen bij de begrooting een voorstel ingediend zal worden, om den prijs van het kookga» op 6 ct. en dien van het industriegas op 5 cL te brengen. De heer Oortgijsen informeert of het praead vies op zyn belastingvoorstel nog niet gereed is. De Voorzitter antwoordt, dat het wel by B. <fc W. overwogen wordt, maar van zoodanigon ingrijpenden aard is, dat de leden van het Dag. Bestuur nog niet tot over eenstemming zyn gekomen. De heer Staalman klaagt over het snel- rjjden der automobicleu langs den openbaren weg en verzoekt, dat maatregelen genomen worden om dit te beletten. De Voorzitter zal do politie verzoeken hier op toe te xien. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten cn gaat de Raad over in geheime zttting ter behandeling van eenige belasting- reclame». van bet Libaner regiment, die met verlof waren, te plunderen in de Joodscbe winkels. Toon de winkeliers hun eigendom mei de wapens trachten to verdodigon begon het eerst voor goed. Op alle menschen op straat en op dio welke zich voor de vensters vertoonden werd geschoten op zes verschillende plaatsen brak brand ui: en niemand werd in de stad toegelaten of mocht haar verlaten. Ten over- vloode werd nog arlillerio ontbodeueen viertal kanonnen werd opgesteld on daaruit van tyd tot tyd een schot gelost op do hniton waaruit geschoten was. Hot aantal gedoode Jodon wordt op 100 geschat; 't aantal ge wonden is veel grooter. Do Russen treden in Polen al byzonder streng op, en 't is niet te verwonderen dat de woede over de onder drukking by de Polen na en dan eens tot uitbarsting komt, hoowel, zooals wij te Siedlco zagen, iedere cproerigo beweging in bloed gesmoord wordt. Warschau b.v. is gelyk aau een groot legerkamp. De ,orde» wordt er gebandhaaid door Russischo soldaten on kozakken, die vrjjhuid hebben op ioderen verdachte te varen. De ordebewaarders zyn onbekend met do taal dos lands, ja, konnen van hot Russisch niots anders dan hun eigen gebrekkig dialect. Do bevolking is gehoel overgeleverd aan de willekeur dezer soldaten. Een bizondore berichtgever van H.bld. deelt daaromtrent sterke staaltjes mee, sooals hij die in Warschau by woonde. De Peterburgscho correspondent van do Matin deelt meo dat do Czaar niet wil, dat de oud-leden van d« Doema vervolgd worden op grond van hun onderteokening van hot manifest, to Wiborg uitgevaardigd. De minis ter van Justitie blijft echter van oordeel, dut zy met die onderteekening een strafbaar foit pleegden, dat moet vervolgd worden. Reuter meldt dat minister Stoljpin binnen kort eene commissie, bestaande nit de voor naamste ambtenaren aan hot departement, sal byoenroepen om eene regeling vast te stellen voor een algemeene hervorming van het pro vinciaal beheer en voor eene hervorming der plaatselijke besturen. Keiier Wilhelm heeft by de legeroefenin- gon in Silezië ooni redevoering gehouden, die de Dnitscho bladen weer ruime stof tot be spreking geeft. Na geweien to hebben op aller plicht om door lichamelijke on geestelijke krachtsinspanning het land vooruit te brengen, zcide do keizer, dal hy geen zwartkijkers in hot land kon dulden. Wie voor dien arbeid niet geschikt is, zoeko een ander land, zei de koizer. De bladen wyzen er op, dat het ni«X aangaat, de critiek het zwijgen op te leggen, 'l Is boter de oorzaken van do ontovredonboid op te sporen en ze onverholen aan den keizer bloot te leggen, moenen zij niet ten on rechte 1 Nieuwsberichten. HELDER, 14 September 1906. De loting voor de Nationale Militie, lichting 1907, zal plaats bobben voor u. Schagen, Barsingerhorn, Harenkar spel, Sint-Maarten, Zype, Anna Paulowna. Callantsoog en Wieringer- waardop Vrijdag 19 October te Schagen b. Helderop Donderdag 25 en Vrijdag 26 October te Helder c Wieringenop Vrijdag 26 October te Helder; d. Texel: op Zaterdag 27 October te te Texel. Door den Architect 8. Krynen, al hier, is Woensdag jl. aanbesteed: Het bouwen van een Directeurswoning met zaal, t«n behoeve van de Weesinriehting le Huisduinen. Ingekomen 14 biljetten van de heeren: A. Krynen H. Balder, Alkmaar, A. Nobbes P. de Waard Uit het Buitenland. In Polen hebben in de laatste dagen weer bloedige gevochten plaats gehad. Een officieus bericht inoldt daaromtrent dat Zaterdagavond de revolationnaireu in Siedlco in verschillende straten op militaire wachten schoten. Alle huiaca, waaruit gevuurd werd, werden daarop door do troepen beschoteu. Een algemeene gevecht volgde dat zich ten laatste in hoofd zaak tegen de Joodscbe bevolking keerde. Do Duitsche bladen evenwol geven een andere lezing van het gebeurde. By een staats-bran- dowjjn depót werden twoe soldaten doodgo- schoten. Verscheidene inlantorie-patrouille» omsingelden daarop het huis waaruit de schoten gevallen waren en gaven eenige salvo's. Tegelijkertijd begonnen dc soldaten voor f 8573. 8804.-. 7665.-. 7645.-, 7588.-. 7540.—. 7500.—. 7490.-. 7474.-. 7450.—. 7428 -. 7315.—. 6874.-. s 6418 nieuw don goheolen inhoud van het adres met toelichting aan een nauwkeurig onder zoek te onderworpen, er by voegende, dat Hy er niet tegen op zal zien, indien meerdore toe lichting noodig is, de deputatie te doen ont bieden, ten oindo nadore verklaring to kunnen verstrekken. - Omtrent den brand te Koegras op Dinsdag j.1. vernamen we nader, dat de hofstede niet werd bewoond door den h*-r Wyugaard maar door den hoer P. de Boer. Eigenaar van de nieuwe hoeve w<h de heer de Wit, te Utrecht. Texel, 13 Sept. Een bode outdektfl dezer dagen, «lat hy op den Eierlacdschen w«-g drie briefjes van f 10 had verloren. D»ar lang» dien weg ook kinderen ter school gaan, kwam hg op de gedachte, even aan meester te vragen of e«n der scholieren misschien geld had gevt nden. Van geld wist niemand af, maar een jongetje van 0 jaren zeide 3 mooie prentjes gevonden te hebben, die hy nu uit zyn broodzak\i te voorschijn haalde. Tot vreugde van den bode, waren het de drie biljetten, die hij nu terug kreeg. Hy gaf den kleuter een ryksdaalder, waarmede deze veel meer in zya schik was, dan met de 3 prentjes. Men begint hier vry erg te klagen over zieke aardappelen. Sommige tuinders be weren, dat de helft al reeds ziek is. Voorul voor de arbeiders is dit zeer te betreuren. Opening der Staten-Generaal Op Dinsdag 18 Sept. a.s., des middags ten 12 ore, zal de opening van de zitting der Staten-Geneiaal door H. M. de Koningin plaats hebben. „De Hoop" Het hospitaal-kerkschip De Hoop* kwam t<< IJmuiden binnen met twee niet ernstig-» zieken in lint hospitaal. Het sch«)epje zul naar Amsterdam opvaren. Poging tot moord. Het Openb. Ministerie by de Haagschn rechtbank vorderde Maandag 8 jaren ge vangenisstraf, wegens poging tot moord, tegen den 34-jarigen werkman G. vau die op Jen avond van den 3eu Augustus aan den Noordwal, te 'a Graven- hage, eonige rovolveraohoten loite op een vrouw waarmede hy vroeger relaties had gehad, doch die later niets meer van hem wilde weten. De vrouw was door de scho ten niet levensgevaarlijk gewond. Een deskundige verklaarde evenwel, dat eeu schot uit de revolver doodelyk kon zyn. By zyn requisitoir wees rar. Van Loc keren Campagne op, dat bekl. reeds vroeger voor een soortgelyk feit tot 4 jaren ge vangenisstraf was veroordeeld. De verdediger, mr. Bourlier, meenendi-, dat hier veel schuld aan de vrouw lag, pleitte het opleggen van een lichtere stral. Uit spraak 20 September. Men meldt uit Scheveningen aau de de N. Ct.: Dinsdagnacht is uit de haven spoorloo» verdwenen het pleizier-zeiljacht >Sappho", eigendom van een Haagsoh ingezetene. De politie vermoedt, dat men er mede naar den Hoek van Holland is gegaan. Men is op onderzoek uit. Celebet. Blykens een uit Nederl.-Indië ontvangen telegram zyn op Celebes, by eene poging tot vermeestering van eene versterking naby Hindingalos, in de Toradjalanden, op 9 dezer gewond 3 militairen beneden den rang ran officier, onder wie één Europeaaan. (8t.-Ct) ONGELUKKEN. Spruit Jb. Glotze Gebr. Bomhoff W. de Jong. Th. v. d. Sterr A v. Pelt C. Quak J. Duinker D. de Cock Gebr. Steeman Schietoefeningen op de Haresent. Beede van Texel. 3de Dictrict* Volgens mededeeliug al» voren zal op ten nader tusschen 1 en 15 October 1906 vast te stellen dag eene schietoefening worden gehouden van het fort op de Hars- rans. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarby onv.-ilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M van het fort. Werklieden Marinewerven. Jl. Vrydag 7 Sept. werd de deputatie «Ier in federatief "vorband staande Ver. van werk- licdon aan 's Rjjks Marinewerven, ter open bare audiëntie, by Z. Ex. den Min. van Marine toegelaten. Bj) de inleiding deod de deputatio vooral uitkomen, de groote teleurstelling, verwekt d«x>r de weigering, hen een bij tonder gehoor te verleenen, er tevens op wijzende, «lat wanneer de Overheid vor.neent, het niet noodig is do weoschon en verlangens der ondergeschikten persoonlijk aan te hooren, zulks onvermijdelijk ten gevolge heeft, dat de goede goest onder het werkend personeel door niet w« •ordt bevorderd. Deelde vervolgens mede dat do deputatie in opdracht had, een op zegel gesteld adres met uitgebreide toelichting Z. Ex- aan te bie den, met het dringend versoek, dat het Z. Ex. moge behagen, binnen <»n niet le lang tijds verloop, Zjjnc welwillendo aandacht aan bet zelve te schenken, met vertrouwen dat bjj oen aandachtige beschouwing der wenschen in het adres vervat, door Z. Ex. eene gunstige beschikking moge genomen worden. Z. Ex. antwoordde dat Hy vermeondo een afdo;nd antwoord op de reeds by hem bekend zynde wonechen Us hebben gegeven, doch deed de toezegging, dat Hy gaarne bereid is, op Aotomoblel-ongeluk. Men meldt uit Utrecht: Woensdagochtend omstreeks kwart over elf reed de automobiel van den bekenden automobilist baron van Zujlen van de Haere, waarin behalve de chaffeur enkel een dame gezeten was, van Utrecht langs deD Vleuténscheweg naar Vleuten. In dezelfde richting bewogen zich midden op dien weg by de Jacatrabrug twee personei., ingezetenen van Utrecht. De chauffeur toeterde, en beide personen weken op zy uit. Op 't laatste oogenblik echter wilde daarna een van hen, de heer V., naar d» andere zy le oversteken, met het gevolg, dat hy iu den rug door bet spatbord vau de automobiel gegrepen werd. De chauffeur remde, doch de heer V. was vreeselyk gewond en overleed reeds des middag» ten 3 ore. In dezelfde automobiel werd het slach toffer naar het ziekenhuis gub acht, waarna de chauffeur zich by de politie aanmeldde. Hy onderging daar een langdurig verhoor ook de automobiel werd daar voor t onderzoek voorloopig gehouden. Beweerd wordt door den chauffeur, dat by iu kalme vaart reed. Tramongeluk. Te Bennekom heeft Dinsdagmiddag e^n ernstig tramongeluk plaats gehad. De 24 jarige molenaarsknecht G. Arends uitOp- heusden kwam met paard en wagen den Bosch weg afiyden, juist toen de stoom tram uit Wageningen van 1.25 den Bover- weg passeerde Het paard werd op zyde geslingerd, doch Arends kwam onder de tram met het noodlottig gevolg dat zyn beide beenen verbryxeld werden. Mej. Cornelisen uit Uhenen, die in de tram zat, schrok zoodanig, dat zy van het balcon der tram sprong en haar rechter arm brak en de linker gekneusd werd. De toestand van Arends, die na voor loopig door dr. Jacoba Boudewynse ver bonden te zyn, naar het ziekenhuis te Wageningea werd vervoerd, is hopeloos.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1906 | | pagina 1