KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE VIOOLSPELER. 1 No. 3520. Zaterdag 10 November 1906. 34ste Jaargang. Bureau: Speoretraat. Telef. 59. Bureau: Kenlngitr. 29. Interc -Telef. 50. Uit het Buitenland. In den laatsen tijd werd van verschillende kanton in Rusland hot bericht verbreid als zou graaf Witte weer terug in hot politioko loven treden. Het laatste wat daaromtrent gezegd wordt, is dat hy zich verkiesbaar zal stellen voor de Dieuwe Dooraa. Daar men meent dat de kansen voor hom om te St. Petersburg gekozen te worden niet groot zyn, zal hy zich vermoedelijk in het district van do Zwarte Zee waar zyne bezittingen liggen candidaat laten stellen. Mon zou andere zoo /.eggen 't is geen baantje lid van de Rus sische Doema te zyn. De Times komt nu weer uit Petersburg mededeelen dat de reactioonairo party (de Bond van echt Russische mannen' besloten hooft zelf maar de personen terecht te stellen, die zy schade lijk acht. Zoo moet het doodvonnis zyn uit gesproken tegen professor Miljoekof en den heer Hessen omdat deze twee personen er het meest toe hebben bygedragen om den Bond in zyn ware gedaante te laten zien. Up de Russische werven heeft men ondanks de stakingen en troebelen toch niet stilge zeten. Van de admiraliteitawerf te Petersburg is te water gelaten het pantserschip St. Eustachias", een van de grootste soort, ver- buterd stelsel »Panteleimon'. Moge het nooit dienst behoeven te doen In Marokko wordt het weer roerig. RaiBolo schynt zoowat de baas aan de kaststrook. Eono Spaansche electriciteit-maatschappy die van zyne afpersingen niet gediend was, strafte hy met sluiting van baar station voor een paar dagen. Op aandringen van den Spaan- echen gozant deed de sultan de beletselen wegnemen, doch Raisolo plaatste zo weer on liet ze door gewapenden bewaken. Eon Frausch oorlogsschip werd met steenen goworpon. Eigonaardig is het wel, dat men zich keert togen do twee mogendheden die als politie- wakers aangewezen zyn. Reuter berichtte dat de Europeanen in Marokko in gevaar ver- kceron. In dun Franschen ministerraad werd meegedeeld dat tuBschen Spanje en Frankryk nofaa gewisseld zyn en overeenstemming is verkregen omtront een dadelyk optreden in Marokko. Een Fransch oorlogsschip ligt bij Tanger eon Spaansche is op weg. De troepen te Melila zyn versterkt. De Franscho bladen bevatten natuurlyk beschouwingen over de verklaringen van het ministerie. Na het afleggen der verklaringen werd geen discussie gevoerdeen motie van vertrouwen werd met zeer groote meerderheid aangenomen. Ze heeft echter slechts deze beteekenisWe zullen afwachten wat het ministerie doen zal. De meeste bladen nomen een gereserveerde houding aan ook do socialistische. Wel wordt zolfs ook in de bevriende pers gezegd dat het programma veel meer geeft als binnen afzienbaren tyd kan worden bewerkstelligd. Voor 't overige hangt het oordeel af van den kant waar zy staan. De rechtscho bladen zien er een afglyden in naar den socialitischen staat. De Figaro zegter wordt te veel beloofd de Lanterne daarentegen had nog meer be loften gewild, b. v. algeheole afschaffing van de krijgsraden enz. In Duitschland, dat wordt met do dag dui delijker, dreigt een crisis. Over enkele dagen komt de Ryksdag byeen en het is vry zeker dat minister Podbielski of de rykskansulier Blilow, misschien wol beiden van bet politieke tooncel zullen verdwynen. Podbielski's zaak staat wankel sedert men zyn aandeel kontin de zaak Tippelskirch (levering door ambtenaren aan den staat) doch h(j mag zich verheugen in de bizondere gunst van den keizer. In den laatston tyd tracht hy zyn positie te ver sterken door die van den rykskanselier te ondermijnen. De rykskanselier heeft in dor tyd meegedeeld dat hy de ontslagaanvrage van Podbielski aan den keizer had voorge legd. Tot heden is dairop echter niet beslist. Verschillende bladen, ook conservatieve, toonen zich lang uict gesticht door de hande'swyse van don keizer. Zy meenen dat hy op deze wyzo handelende het wantrouwen van het Duiteche volk opwekt. Het Engelsche Hoogerhuis heeft by de behaudeling der onderwijswet getoond dat de liberale rogeering bestrydon wil. De stryd zal nu ook van de andere zydo worden op gevat, want het kabinet is wel gostomd voor beperking van de rechten van hot Hoogorhuis. Nieuwsberichten. Helder, 9 November 1906. Woensdagmiddag had hier de ver kiezing plaats van 3 leden der Kamer van Koophandel en Fabriekeü, ter vervalling van de plaatsen" der heeren Grunwald, Spruit en Kolster, die 1 Januari a. s. als zoodanig aan de beurt van aftreding zijn. Ingeleverd werden 38 stemb-iefjes, zoodat de volstrekte meerderheid 20 be droeg. Uitgebracht werden op de heeren M. A. Kolster 26, J. Spruit 24, W. C. van Breda, 17, A. Krynen 15, D. H. Grunwald 14, A. Korfï Jz. 9 stemmen, R. Th. Loyckx, J. Bethlebem, K. F. Oort- gijsen, G. J. de Jong en T. C. Bakker elk 1 stem. Alzoo herkozen de heeren M. A. Kolster en J. Spruit en herstem ming tusschen de heeren W. C. van Breda en A. Krjjnen. - Door de Directie der Marine alhier had Woensdag de openbare verpachting plaats tot het weghalen van en het ver der beschikken over de spoeling, afkomstig van Hr. Ms. oorlogsschepen en het Marine- Hospitaal, gedurende het jaar 1907. Ingekomen 4 biljetten, van J. Smits voor f365.— P. Te-selaar voor f1003 -; M. Selderbeek voor f 1100.11; L. S. Beek voor f 1314.aan de laatste inschrjjver gegund. Naar wjj vernemen, hoopt »Helder's Mannenkoor" Maandag, 26 Nor. a.«., zjjo 25-jarig jubileum feestelijk te herdenken, door het geven van een Feest-Concert aan hare begunstigers en introducées. Aan dit Concert zullen als solisten medewerken Mej. Ph. M. Rujjgh—Krens (Sopraan), Alk maar, en de Heeren L. Hes9e (Bariton), Amsterdam, en M. Ruiter (Viool), Haarlem. Verslag van het Woningonderzoek in de gemeente Helder, uitgebracht door de Gezondheidscommissie. Aan dit verslag, dat onlangs verschenen is en dal op franco aanvraag bij de Gezondheids commissie alhier gratis verkrijgbaar is voor be langstellendenontleenen wy het volgende: In April 1903 werd door de Gezondheids- rrkmissie alhier, op advies van den beer in specteur der Volksgezondheid J. M. A. Zoet mulder over te gaan tot een systematisch woningondorzoek, om op die wyze op do hoogte te komen van de woningtoestanden in deze gemeente on vooral van de gebreken der woningen, waarvan dostyds de eigenaars thans B. en W. in kennis worden gesteld. Nadat met het onderzoek esn aanvang was gemaakt, bleek dit weldra voor hen, die be langeloos de leiding daarvan op zich geno men hadden, te tydroovend te zyn, zoodat de uitvoering toen werd opgedragen aau ande ren, die zich tegon betaling daarmee belaat- n. In 1903 werden 940, in 1904 1641 en in 1905 1176 woningen onderzocht, totaal 3759 woningen on wel allo vaD drie of minder vertrekken. Hierby. werden ruimten, die min der dan 4 M2 oppervlakte hadden, niet als afzonderlek vertrek beschouwd. Ruimten, die dienst deden voor winkel, berg- of werk plaats, worden slechts als vertrok aangemerkt, indien zy tevens bewoond of beslapen wer den. Alkoven, die uitsluitend uit een vortrek toegankelijk waren, werden niet als vertrok geteld, doch gerekend lot het aangrenzende vertrek te bebooren. De keuken werd steeds als vertrek medegerekend en do zolder slechts dan, indien daar oen als vertrek afgetim merde ruimte aanwezig was. In het verslag werden naar aanleiding van een dienaangaand door den Centralen Gezond heidsraad te kennen gegeven verlangou, ook eenige mededeelingon opgenomen omtrent bot oppervlak dor gemeente, den loop en do samenstelling dor bevolking, het beroep en liet inkomen der bewoners, don geldelykon toestand der gemeente, het aantal bedoelden en aantal waargenomen gevallen van besmet telijke ziekten. In het verslag is ook opge nomen de vragenlijst by het onderzoek go- bruikt, omvattende 29 vragon voor elke on derzochte woning en oen daarbjj bebooronde toelichting. De resaltaton zyn saamgevat in 31 tabel len. Aan deze zij hier hot volgende ontleend Van do 3759 woningen waren 326 van één vertrek, 1764 vau tweo on 1669 van drio vertrekken (een tabel geeft aan of ze aan sloppen, binnenplaatsen, stegen, straten of in gebouwen los vau eenig bouwverband liggen). 11 pet. slechts waren eigen wonin gen, de overigen huurwoningen. De wonin gen werden bewoond door 14.596 menschon, zynde ruim 54 pet. vau de goheele bevolking dor gemeento. 90,88 pet. der onderzochte wo ningen vormden een afzonderlijk perceel, 7.69 pet. een onderdeel (gelijkvloers), torwyl 1,43 pet. bovenwoningen waren, op do eerste ver dieping gelegenhoogore woningen of kelder woningen worden niet aangetroffen. Ruim 9,5 pet. der woningen mot 1 vertrek on 9,8 pet. met 2 en 3 vertrekken lag benedon het peil van het aangrenzend terrein. In de kom der gemeente kwam geen an- dero dakbedekking voor dan pannen, op het platteland (Koegras) wel. Woningen zonder zolder kwamen alleen voor in perceelen waar de bovendieping een afzonderljjko woning vormde, das by benedenwoningen beschoten was de zoldor by 85 pet. Eon byrnimto (schuurtje, stal, looda, bergplaats, enz.) had- don 35,8 pet. der woningen. Van de wonio- gou mot 1 vortrek was dat by 26,4 pet. lager dan 2,50 M., by 16,9 pet. 8 M. of meer;by 23,9 pet. was de oppervlakte minder dan 10 Ms; by 26,7 pet was de inhoud minder dan 30 Ms. By de woningen mot 2 en 3 vertrek ken was de hoogte van hot hoofdvortrok by 7,7 pet. minder dan 2,50 M., van 88,5 pet. was deze 3 M. of meer. By 30,9 pet. had het hoofdvortrek minstens oen oppervlakte van 13 Ma. De gezamenlijke inhoud der vor- trekken was by 21,3 pet. minder dan 30 M2 Een drietal tabellen heeft betrekking op do lichtschepping. Minder dan 1/6 van de opper vlakte van den vloer was de lichtschepping by 49.7 pet. der woningen met 1 vertrek en in het hoofdvertrek der woningen met 2 en 8 vertrekken by nog niet 1 pet. dier wonin gen. Duinwaterleiding haddon 19,4 pet. geen inrichting tot drinkwatervoorziening 1,4 pet. (op het tijdstip van het oniersoek.) Geen pri vaat 1 pet., een gemeenschappelijk privaat 3 7 pot,, geen afvoer van huishondwater bij 20,5 pet., gebrekkige afvoer by vele wonin gen (op het tijdstip van het ondersoek). Onbo- woond was slechts 2 pet. Rekent men 2 personen benoden 10 jaar voor 1 bewoner, dan was het aantal bewo ners 12405; 6 pet. bier van bewoonden oen woning met 1 vertrek, 47,4 pet. oen woning met 2 vertrokken. Het gemiddelde aantal be- woDcrs bedroeg by de woningen met 1 ver trek met zolder 2.44; 1 vertrek zonder zol der 1; 2 vertrekken met zolder 8.42; 2 ver trekken zonder zolder 2.9; 3 vertrekken met zolder 3.5; 3 vertrekken zonder zolder 3.88. Het aantal dienstboden bleek gering te zyn en wel totaal 73, waarvan 53 in het blok Koegras. Het aantal kostgangers is ook ge ring, nl. 237; hiervan" bloken nog 17 in wo- ningon met I vertrek te huizoD. Zonder den zolder mede te tellen bleek by 79 pet. der woningen het aantal Ms. luchtruimte beschik baar voor elkon bewoner moor dan 15 to be dragen. 65 pet. der bewonors had eene lucht ruimte beschikbaar van 15 M3. of moor. In vertrekken sliepen 83.4 pet., op zolder 15.6 pet. (niet beschoten pet.), in byruiraton 1 pet. Korps Mariniers. Ëeu nota van wijzigingen eu aanvullin gen van de Begrooting van Marine voor 1907 is aau de Kamer ingezonden. Zy zyn een gevolg van de verwerping van het wetsontwerp, betreffende de reorganisatie van bet korp9 mariniers.. Met 't oog op den daaruit voortgesproten onzekeren toe stand van genoemd korps, heeft de minis ter van marine gemeend van de ontwerp begroting voor 1907 mede te moeten af voeren de daarop uitgetrokken kosten tot inrichting en me«bileering van het voor malig armhuis te Rotterdam tot kazerne voor mariniers. In de Begrouting is iuge- voegd een nieuw artikel 35Kosten van het korps mariniers, enz." Het oude art. 35 wordt art. 34 en van f 90 000 op f 52,000 teruggebracht, terwjjl het nieuwe artikel 35 in totaal wordt uitgetrokken tot een bedrag van f 420.000, zynde f 4000 meer dan voor .1906. Voor tractementen is meer gevebend f 832.23, voor soldijen minder f 2410.79. Het eiudcjjfer van 1 de Begrooting van Marine is thans op 1 f 17,420,255,581/, geraamd. Voordeelige flosch. Den 28sten Augustus j.l. werd door iemaod op het strand achter Den Hoorn op Texel een fleach gevonden, waarin een papier, met een in het Engelsch gesteld verzoek, het, tegen belooning. op te zen den aan mr. August Zimmerman, te New- York. Aan dat verzoek werd gevolg gege ven en nu de vorige week ontving de vi lder per post een bedrag van 10 dol lars. Ruim 40 jaar geleden vertrok zekere h- er Van Nes van Amsterdam naar Ame- r ka waar hg in verschillende steden werk- zam was en ten slotte te San Francisco belandde Daar werd hy de leverancier van zand en grind aan verschillende spoor wegmaatschappijen en verwierf een niet o^belangryk fortuin. Dezen zomer werd door zyn familie te Amsterdam geiofor- meerd naar zyn bestaan en toen bleek dat hy nog leefde en zich gaarne in ver binding wilde stellen met zyn zes broeders die hier ter stede wonen. Den 17eo Octo- ber jl. overleed hy echter vry plotseling eo de Amerikaao8chu consul berichtte de vorige week dat hy zyn broeders behoudens een klein legaat, tot zyn erfgenamen gemaakt had. Voor zyn dood had hy een advocaat te Bergen-op-Zoom aangewezen om den boel in orde te maken en deze heeft Diusdag te Amsterdam met de broeders beraadslaagd, hoe het best de boedel is te verdeelen. Vyf der broeders wonen op Oostenburg en Wittenburg en zyn burgers of werklieden, die met bard werken aan den kost komen. I)e nalatenschap bedraagt 396,000 dollars, zoodat aan ieder hunner ongeveer ander halve ton zal ten deel vallen. (Nbl. v. N.) De aanvaring der Hembrug. De officier van justitie by de rechtbank te Ua riem nam Dinsdag conclusie in de zaken, aangebracht door de H. IJ Spoor en den Staat der Nederlanden tegen A. C.. kapitein van den stoomtrawler, die verleden jaar de Hemburg aanvoer, waardoor aan die brug en aan het materiaal der H. IJ. Spoor schade werd toegebracht. De conclusie strekte tot toewijzing der eischen door Staat en H. IJ. Spoor gesteld. Een pakket met aangegeven waar de van f 1400, dat op 1 October uit Oldenzaal naar Amsterdam verzonden werd, ia dezer dagen te Arnhem door een paar beambten in een brievenvakje van een goederenwagen gevonden, die aldaar moest hersteld worden. Het schietongeluk te Gorinchsm. Men meldt dat te Gorinchem op last van den auditeur-militair te 's Gravenhage een uitgebreid onderzoek heeft plaats gehad naar de omstandigheden waaronder de militair Van Kuilenburg verleden maand by een avondoefening van het 3e reg. vest.-artill. door een schot uit een kanon zoodanig werd getroffen dat hy dienzelfden avond overleed, van welk ongeval destyds meer uitvoerig werd ineldiog gemaakt. Uit het gehouden onderzoek moet zyn gebleken dat hier van strafrechterlijk ver volgbare schuld geen sprake is, doch dat het ongeval, waardoor die militair werd getroffen aan diens eigen onvoorzichtigheid en al te groote voortvarendheid was te wjjten, meer bepaaldelijk dat deze zich, zonder inachtneming van het bepaalde by de door hem geleerde reglementen te vroeg op den wal bad begeven en wel vóór dat de stukken werden afgevuurd, zulks met het bekende noodlottige gevolg. Een brutale inbraak. Zondagnacht is in hot hartje van don Haag, by den heer v. Betten in de Schoolstraat 34, sigarenhandelaar, een zeer brutale inbraak gepleegd. De heer v. B. had 10 minuten c halfelf zyn winkel gesloten om met zyne e< genoote eon familielid te bezoeken. Niet zoo- dra had hy de deur gesloten, of gelyk later bleek ven paar brntale inbrekers openden deze door middel van eon valschen sleutel. Zy zochten eerst by het licht van lu cifers hun weg, doch vonden bet daarop go- makkelyker, het licht in de gang maar aan te steken. By hot schijnsel, dat dit licht wierp in den winkel, zochteu zy daar wat van hun gadiDg was. Eerst lichtten zy de toonbank lade, waarin zy ruim twee galden vonden. Daarna konden zy het niet nalaten, een paar sigaren in bun zak te steken van do geurige merken, die do heer van Betten steeds in voorraad hoeft. Maar oen kistje, waarin over de f 100 geborgen was on dat voorloopig tusschen andere kistjes op de toonbank een plaatsje had gevonden, merkten zy niet. Van daar voorde hun weg hen in de ver lichte gang. Daar forceerden zjj do deur van een kast, dio niet gebruikt werd en waarin dus niets vonden. Vervolgens bezochten zy do huiskamer. Daar staken do boeren de e«kaapto sigaren aan en braken buffet, bureau en alles wat nog moer op to breken was, open. Zy haalden aller te voorschyn, waarin zy meenden geld te kun nen vinden. Doch al do to voorschijn gebaal de voorwerpen van waarde, oen byouteriedons met goud en zilver, lep'-ldoosjes mot zilveren euz. waren niet van hnn gading. Zy i alleen naar geld on dat vondsn z(j in oen kistje, waarin ook voor den heer v. B. bolangryko actostukken geborgen waron. Dat kistje staken zy by zich on alles wat zij uit le kasten enz. hadden gebaald, lieten zy op ion hoop byeen in hot midden der kamer En nu vervolgden zo hun tocht naar de konken, naar do slaapkamers, enz., overal sporen van bun aanwezigheid achterlatend, in den vorm van kaarsvet. Eindelyk, toen zy niets meer te kannen vinden, zyn ze afgetrokken. Een weinig to vroeg om gesnapt te wor den Want zy konden niet lang vertrokkon zijn, toon do hoor v. B. weer terug was. Deze waarschuwde dadelijk de politie, die mot hom bot gohoele buis doorzocht. De omwonendeo, die het licht in den win kel zagen en lieden de trap op- en af boor den gaan, dachten niot anders dan dat de thuis was. En op dio meening de brutale inbrekers 's Morgens kwam een vrouw don hoer v. R. molden, dat haar zoon oen kistje met do cumenten in de Raamstraat gevonden bad, aan hem toobehoorende. De vinder had het kistje op straat zien werpen door een paar mannen, dio daar een appel stonden to eten. Uit de persoonsbeschrijving van dio lieden blykt, dat zy reeds meerdere dagen de win kels in do Schoolstraat hadden begluurd, om to trachten hun slag te slaan, wat hun Zon dagavond is gelukt. (Resb.) Uit Den Haag meldt men Aan den Noordwal naby den Visschers- dyk had Woensdagvoormiddag een onge val plaats, dat nogal gelukkig afgeloopen mag heeten. De antomobielhandelaar B., wonende op den Visschersdyk, koerde terug van een proeftocht met een auto, waarin ge- zeton waren hijzelf en een ongeveer 12- jarige knaap. De machine, bestuurd door den oudsten zoon van den eigenaar, moest op den Noordwal uitwyken voor de elec- triicke tram, en kwam toen met het voor stel tegen den trottoirrand te staan. De chaffeur wilde achteruitrijden, om te kunnen ke ren, doch door de gladheid van de straat, gleed de auto 'te ver achteruit, het water in. De bestuurder sprong vlug van zyn machine en trapte de glazen afslui ting in, waarachter zyn vader en de jon gen zaten. Dezen slaagden er in uit hun benarde positie to komen en kwamen met een nat pak en den schrik vry. Alleen de heer B. had een onbeduidende wond aan het achterhoofd gekregen. De auto werd later uit het water gehaald. Te Toppesfield, een dorp in Essex, worden er in de laatste tion jaren aan merkelijk meer meisjes dan jongens gebo ren. Men begiypt niet hoe dat zit. Een dokter zoo heet het meent, dat het drinkwater er invloed op heeft. Op de dorpsschool gaan maar elf jongens en 93 meisjes. Men denkt er nu over, den hoofdonderwijzer door eon onderwijzeres te vervangen. De Engelsche haringvangst is buiten gewoon van 't jaar. Volgens eeu bericht uit Yarmouth is daar tot nog toe 20,858 last aan wal gebracht, d i. ruim 4000 last meer dan verleden jaar. Toch blyven d-j prjjztn hoog door de groote vraag op het vasteland- In de laatste week zyn er zestien stoombooten met een lading haring vertrokken naar Koningsbergen, Dantzig, L bau, Reval en Petersburg. Eenige jan Engelsche leger - inneren, in een regiment der garde een inige jaren geleden is er in het e leger we meenen ons te her- ernstige muitery geweest; nu is 't by de marine,, Uit de berichten in de Engelsche bladen blykt nog niet of de mannen te Portsmouth oude grieven hebben, die nu, naar aanleiding van een misschien onhan dig bevel van een officier tot uitbarsting zyn gekomen. Waarscbynlyk is dat wel 't geval. Anders ware de mnitery niet goed verklaarbaar. Ziehier nog eenige bijzonderheden over de zaak. Zondagmiddag om 4 uur stonden een aantal mannen op het kazerneplein in het gelid. Toen plotseling een slagregen viel, wachtten zy het bevel om te gaan schui len, niet af, maar holden weg. Tot str f moesten zy in de gymnastiekzaal aantre den. Daar waren er een vyf- of zeshonderd. De officier, die van eenisre stokers oelee- digende opmerkingen hoorde, gaf toen be vel, dat de mannen in het eerste gelid moesten knielen. Hy was kort van gestalte en hy wou ze allen kunnen zien; allen moesten ook kunnen hooren, wat hy te zeggen had. Velen knielden, de stokers weigerden echterhet bevel werd met kracht herhaald en ten slotte gehoorzaam den allen op een na. Deze zei, dat hy do knieën boog voor God, maar voor geen mecsch. Deze werd aan de wacht in hech tenis gegeven, en de overigen moeeten in het gelid bljjvoD. 's Avonds in de kantine raakten de sto kers meer en meer opgewonden over het ge beurde. Er werden glazen gebroken en in de proviandzalen "werden kranen openge draaid. Toen bedoot men de kamers van den gehaten officier te gaan vernielen. Om de officierskwartieren to bereiken, moes ten zy de straat over, maar de wacht was gewaarschuwd. De muiters, driehonderd man sterk, vonden de poort gesloten en van kettingen voorzien, en met gevelde bajo net wachtte een talryke afdeeling matrozen en Mariniers hen op. De mniters aarzelden nn en zagen van het plan af. Toen werden eenigen hunner gevangeu genomen. Dit verbitterde de mannen weer zoo, dat er erge dingen dreigden. Net kwam Commodore Stopford, bevelhebber van het garnizoen, er aan en door zyn beleidvol gedrag voorkwam hy ze. Hy vroeg, wat de mannen te klagen hadden, en zy vertelden wat de zaak was en verlaogden, dat de gevangen genomen kameraden losgelaten zouden worden. Daar aan voldeed Stopford De zaak zou verder onderzocht worden. Daarmede leek 't afgeloopen. Maar een later telegram toont 't tegendeel. Portmouth, 6 November. Te midder nacht hebben er in de marinekazerne weer erstige opstootjes plaats gehad. Dat duur de tot 2 uur. Honderden stokers vielen de kwartieren der officieren aan, wierpen er de ruiten in en deden andere Bchade. Zy vielen do officieren zeil aan en kwetsten politieagenten ernstig. Matrozen en mari niers werden te hulp geroepen en deze overmanden de muiters ten slotte. Ken groot aantal hunner werden opgesloten. Aanbestedingen in Noord-Holland, 22 Nov. Haarlem 11 ure. Het Min. van Waterstaat aan het gebouw van het Prov. bestuur.: het onderhoud vau de Rjjks- zeeweringen op het eiland Texel, prov. N.- Holland, ged. de jaren 1907, 1908 on 1909, begr. f 3000 por jaar; bestek no. 22 ligt nu 8 Nov. tor lozing aan gen. Min. en aan de lokalen der Prov. 29 Nov. Haarlem 11 are. Het Min. v. Waterstraat aan hot gebouw van het prov. best.hot onderhonden god. 1907, van de werken tot vordediging van <lo Noordzeekntt in de prov. Noord-Holland, tusschen de strand- palen 9.800 on 13.500, begr. f 16000; bestek no. 21 ligt na 15 Nov. ter lening aan gen. Min. en aan de lokalen der prov. besturen. 29 Nov. Haarlem 11 ure. Het Min. van Waterstaat aan het gebouw van hot Prov. bestuur: het leveren van gecreosoteerde pa len, ten behoeve van de werken tot verdedi ging van do Noordsoekost in de prov. Noord- Hollafld, benoor-ion atrandpaal 9.800; best. no. 204 ligt na 15 Nov. ter lesing aan gen. Min. en aan do lokalon der Prov. besturen. FEUILLETON. Vrjj bewerkt door AMO. 44) >Ik heb geen bezoek ontvangen," sprak ze. .Madame Chandoz was ODgeetoldwy ont boden een dokter, en die zei onmiddellijk dat by in my een Engelsche herkende. Hy be loofde my echter dat hy myn geheim zou be waren. Ge hebt das geen reden om boos to zyn, signor Giotto! Mjjno belofte heb ik niet verbroken." Hy wilde echter niet naar haar luisteren, on giDg voort met haar bittero verwyton te doen. Zy liet hem daarom stil uitrazen. Bij t»t be-.g«n epr.k zy bedaard: Daar ik woldaden van u heb ontvangen, is het billyk, dat ik u deze beleedigingen vergeef, signor. Ik wil derhalve dit fboneel vergeten, alsof bet nooit was voorgevallen." Don volgenden dag verlangde Giotto, dut Stvlla aan sir John Duncan zou schrijven, dat madame Chandoz hersteld was en niet langer zyn hulp noodig had. In dien brief moest zy oen wissel sluiten om zyn diensten te boloonen. .Daar deze man uw geheim keDt is het beter, dat wy niots meer met hem to c' hebben. Ik zal wel voor een anderen i ter zorgen als ge er een noodig mocht heb- r bleek en weinig t had Hy was nu kalm, spraakzaam. Hy zei niet, dat hy spyt van hetgeen hy den vorigen dag had gezegd en gedaan. Lord Asherton was nu in de stad; allo toebereidselen werden gemaakt voor het con cert in Cr&von House, waarop Stella zou zingen on waarna zy bet contract zou tee kenen voor eon verbintenis aau de London- sche opera voor de weken, dat het winter seizoen hier nog duurde. Een paar dagen voor dien gowichtigon avond kwam Giotto by de dames en ver- tolde, dat hy ODmiddellyk naar Asherton moest om voor den lord iets te regelen. Hy zou daarvoor slechts ookele uren noodig heb ben en daags voor het concert terug zyn. Zorg vooral dat je op tyd hier bent," zeide ötella. »Wat moet ik beginnon als je or niet bont in die uren van spanning 1" fWees maar niet bang, zuster Stella." De storm was geheel ovorgedreven. Giotto was weer dezelfde van vroeger; het was, alsof er nooit iets tusschen hen was voor- govallen. Heb maar geen zorg. Als ik nog leef. zal ik hior by bet concert zyn. Natuurlyk zal ik zelf op do piano je zang begeleid n. Alles is beschikt, je wolslagen is verzekerd, zustor Stella, maar je moet toch jo best doen. Nn, vaaarwel en tot woderziensl" Do dag van het gewichtige concert was aangebroken. Stella was dion ochtend zeer angstig. Den vorigen dag had zy een briefje van Giotto ontvangen, waarin hy schreef dat hy 's avonds terug zou wezen. Dan zon hy nog by haar komen om eenige kleinigheden te bespreken, die hy vergeten had. Zy had tot laat in den avond op hem ge wacht, en nu was het reeds middag, dus nog slechts oen paar uron vóór den nanvaDg van het concert by kwam niet opdager Van Craven House was juist een bode ge komen om te zeggen, dat do signor nog niot was teruggekeerdzy werd er moedeloos or.dor. Zy was nog nooit voor 't pnbliek op- den gotredon zonder woordigheid, en zy slechts op prijs voor zoover hot waarde van zyi haar welslagen sardo bad Giottó'B oogen. Dat zy naar zyne verlangde, vloeide dus niet voort uit <!o vrees, dat haar zang niet go«d zon uitvallen. Neon, de aanzienlijke dames en heereD, do kunst kenners vreesde zy even weinig als do stoe len, waarop zy zouden plaats nemon. Zy kende hare kracht en wist dio te gebruikeu. Neon, zy verlangde naar hem, opdat hy ge tuige mocht zijn van haar triomf. O, als hy eens niet kwam! Zy zat aan do piano en beproefde hare stom. Goen nood dat was in orde! Als hij nu maar kwam. Daar kwam madamo Chandoz met veel drukte binnen. Het toilet der signora was gebracht. O, wat een prachtige japon, neen prachtig, zoo iets had ze nog nooit gezien I Doch plotseling hield madame stil, toon zy het bedrukto gelaat van Stella zag, en tranen in hare oogen. De goede vrouw word er van aangedaan. Zy trad op Stella toe en kuste haar, terwyl zy zeide dat by stellig komen zou. O ja, hy zou stellig komen. Doch ziende hoe weinig uitwerking haro woorden haddon, riep zy uit: (Och, Hemel, myn lieveling, wat heb je hom toch lief!" Op droevigen toon antwoordde Stella: .Ach ja, ik heb bom lief ik hob hom zoo lief. Ach, kwam hy toch maar!" Het werd avond. Zij werd in gala-costnum gekleed, en liet het begaan als een onwillige brnid. Zoodra bet kleeden gedaan was, lie ten madame en de kamenier haar alloen en gingen zich ook kleeden. Kort daarna kwam het rytnig van lord Asherton om do dames naar Craven House te brengen. Madame Chandoz kwam dadelijk; zy was smaakvol gekleed en zoo lief, als alloen Fran- sche dames die niet jong meer zyn, dat kun nen doen. Shanker stond als lakei aan hot portier van het rytnig Shanker, mc-t zyn welver- zorgdo bakkebaarden on knevel, zag er flink en knap uit. Toen Stella b:j hot nilstappen een oogenblik op zyn arm lennde, moest zy inwendig lachen om het toonoellju in hot park te Ashorton, waarby zy geworsteld had om los te komen uit zyne omhelzing. Zy durfde hem niet weer aaukyken, zyn geheu gen mocht eens even goed zyn als het hare. Zy zelf daarentegen was veranderd als oen rups, in een raooien vlinder. In do vrooradu zangeres, in die prachtig gekoode damo her kende onze lakei echter niet do dochter van den boschwacbtor, dio als kamermeisje op Asherton Castle gediend had. Lord Ashorton kwam zelf aan do deur om haar te begroeten; hy behandelde baar ge heel als een geliefd kind. Hy kende huar liefdesgeheim en doelde in hare bezorgd heid. •Hy is niet gekomen, myn beste, het spyt Ime, dal ik het zeggou moe:," zeide hy. Maar houd u goed on wees overtuigd, dat het niet zyne schuld is. Hot een of audr- Iro ouvoorziene voorval moet hem opgehouden hebben." lljj heeft gezegd, dat hy komen zon als I hy nog leefde", fluisterde Stella. j «Dat had hy niet mooten zoggen, myn beste. De dood is slechts één van do tallooco hinderpalen by ds regelingen, die wy voor onze zaken treffen. Wy moeton allyd voor- 1 waardelyk sprokende minste hinderpaal brengt onze berekening soms in de war. Maar het staat by my vast, dat hy ons niet zonder ernstige reden zal teleurstellen." Lord Asherton sprak zoo, om Stella gerust maar hy was zelf verre van ge rust over Giotto's wegblijven, dat stellig aan eon ernstige gobeurtenis moest te wyton z(jn. Ik twyfcl niet, of hy komt nog wel op dagen van avond. Als hy er nog niet is vóór het einde der ouverture, zal ik de oer hebben gazten voor te stellen. Do beer Talborg heeft verzocht uw eerste zangnum mer te mogen begeleiden op do piano, als Giotto dan nog niet hier is. Voorwaar, dat is een eer. dio hij do beroemde zangeres Malibran niet zon hebben aangedaan. Daarop gcloiddo hy Stella naar de waar de mnziek-kunstcnaars en vereenigd waron. Oogonblikkolijk werd zy daar omringd on met den mecsten eerbied door allen behandeld. Het bepaalde uur sloeg on het uitgelezen gezelschap ging uit de zaal van ontvangst naar do concertzaal. De openslaande deuren tusschen drio groote ontvangkamers waren weggenomen. Do achterste kamer werd inge nomen door het orkeet, on dan bleef er nog eenige ruimte op het opgeslagen tooncel tor beschikking voor Stella. De beide andere kamers vormden samen een mooie zaal, wi in dames en heeren uit do hoogero kringen hunne plaatsen innamen. Er was vooruit kon- nis gegeven dat teiaatkomors niet werden toegelaten. Zy, die een plaats hadden gekregen, had den er behoorlyk voor betaald, maar de in- teekenlyst was alleen aangeboden by do voornaamste adellyko familién, by hoogge plaatste regeeringspersonen en by mannen met een govcstigden naam op bet gebied dei kunst. Wel werden ook door andere personen toegangskaarten gevraagd, maar dio kregen allen hetselfdo antwoord: bet beschikbare aantal kaarten was roods uitverkocht. Toon bet aanzienlijk gezelschap en het orkest hnnno plaatsen hadden ingenomen allen wachtten op een toeken om te beginnen, trad de boroemdo Thalborg met Stella naar voren goleidde haar naar den fraaien leunstoel, die voor baar was gereedgezet. Na een bui ging voor het aanzienlijke geselschap nam zy in dien zetel plaats. Haar voorkomen, hare bewegingen haar liefelijke eenvond verover den ook hier terstond aller harten, sooals vroeger to Milaan en te St. Petersburg. Nog voordat zjj een noot gezongen had, werd zy met nitbundigen bijval ontvangen. Zy stond op om met buigingen en een vriendelijk glimlachje te danken voor deze ontvangst, en nam toon weer plaats in den l-unatoel die ■ast den kapolmeoater van het orkest stond. Mon begon, doch naar de ouverture word niet veel geluisterd, de aandacht was geheel gevestigd op do jeugdige beroemde zangeres daar op bet tooneel. Zy was geheel in het wit gekleed, slechts hier en daar toondo haar toilet eenige frissclie bloemenook had zij een fraaie ruiker in de hand. Talberg had een koelbare Indische sjaal over zyn arm godragen en dien over do rugleuning van haar stoel goworpon, toen zy ging zitten. Die sjaal had tjj van de koningin gekregen toen zy kort geleden ten palcixe voor een kleinen hofkring was opge treden. Zij droog ook den armband, haar door den keizer van Rusland geschonken. In haar kapsel droeg zy oen diadeem met diamanten bezaaid, dat was oer. geschenk van don Koning van Frankryk; in haar ooron droog zy oen paar knoppen, met groote diamanten van het zuiverste water. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1906 | | pagina 1