KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Nieuwjaarsgroet. voor Helder, Texel, Wierlngen en Anna Paulowna, No. 8527. Woensdag 5 December 1906. 84ste Jaargang. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Ons Zondagsblad. Nieuwsberichten. De ramp bij Witten. FEU ILLETON. DE VIOOLSPELER. Bureau: Speoretraat Telef. 59. Bureau: Kinlnfttr. 29. Intere.-Telef. 50. Abonnement Vliegend Blaadje p. 3 ui. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 g Zondagsblad 37' 45 0.75 Modeblad 55 80 0.90 Muzik. Bloemlezing» ><60 >>>>85» 0.90 Voor 't Buitenland bg vooruitbetaling. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Bureau*Spoorstraat en Koning-straat. Advertentlén van 1 tot 4 regels25 Cent. Elke regel meer6 Bewga-exemplaar21/, Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. No. 52, einde van den Jaargang van het 6EILLUSTREERD ZONDAGSBLAD, zal op 8 dezer aan de geabonneerden worden gezonden. De kwitantie, groot 37l/s cent, ter voldoening van de nummers 40—52, zal 10 December worden aangeboden. 16 December begint de nieuwe Jaar gang met No. 1 en bestaat er gelegenheid voor nieuwe Inteekenaren. DE UITGEVERS. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een WELKOMSTGROET willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. 0E UITGEVERS. Uit het Buitenland. Minister Stolypin, aldus verklaart het Rus sische blad de .Strana", dat doorgaans goed ingelicht is, is vol goeden moed dat de tweede Doema zal samengesteld sg"n zooals hy dat wenscht. De diep ingewortelde behondszucht der breedo massa geeft hem grond voor die hoop. Maar mocht de Doema niet beantwoor- don san hetgeen van haar wordt verwacht dan zal de regeering geen oogenblik aarzelen om haar te ontbinden. Stolypin deelde ook nog mede, dat, zoo de Doema niet brreid werd gevonden om de door hem ingevoerde noodwetten goed te kenren, ontbinding insge lijks volgen zou. Als een staaltje hoe de Russische regee ring de orde handhaaft dieno, dat in War schau in de maand Maart ongeveer 22,000 politieke gevangenen in de citadel werden opgesloten, dat is 3 van elke 100 inwoners 1 Dit de transportgevangenis werden Woens dagnacht een 300-tal politieke misdadigers, meestal Joden, naar Siberië gezonden. Het reuzenproces tegen de deelnemers aan den gewapenden opstand te Moskou in December van het vorig jaar is begonnen. Br syn 300 getuigen gedagvaard. Uit Japan bereikt ons een bericht dat na jaist geen hoog denkbeeld geeft van de eer lijkheid van dezen nieuw opkomenden staat. Kort ua het uitbreken van den Russisch- Japanschen oorlog deed de Japansche regee ring in de Staatscourant, dus heel officieel, mcdedeelen dat in Japan eene goudmyn was ontdekt, die volgens onderzoekingen van prof. Watanabo van iabelachtigen rykdom was. Natuurlyk droeg die mededeeling er het hare toe by om het vertrouwen in den financi- eelen toestand van Japan te doen toenemen, wat voor dat land toen juist zoo uoodig was. En wat blykt thans? Dat de heelo goudmyn een verzinsel is geweest en dat het prachtig rapport van den professor was opgesteld op verlangen van den minister van financiën om te zorgen dat Japan godurende den oorlog financieel veilig zou zynl Dergelyke practjj- ken gaan toch te ver! Het Engelsche Hoogerhuis heeft een begin gemaakt met de behandeling van de amen dementen op de onderwyswot. Verschillende belangrijke amendementen betreffende het godsdienstig onderwijs werden gewijzigd, doch een nieuwe belangrijke wijziging werd aan genomen, die zeker niet door het Lagerhuis zal worden goedgevonden. Een groep minis- triëel gezinden verzet zich krachtig teeen de toegevendheid der regeering. Wat het lot van het wetsontwerp zal zyn, daarover zyn de meeningen zeer verdeeld. In de Fransohe Kamer deelde minister Caillanx mede dat hy in Januari een wets ontwerp-inkomstenbelasting zal indienen dat belaDgryk afwykt van het door minister Poincaré ingediende. De Fransche Kamer heeft by de behande ling der begrooting de .toelage» voor hare leden op 15000 francs gehandhaafd en ook het voorstel om de nieuwe traktementsregeling te doen ingaan by het begin der nieuwe zit tingsperiode verworpen. Do verhooging gaat thans 1 Januari in. Wat Marokko betreft deelde de betrokken minister mee, dut Frankrijk zich houden zal aan de overeenkomst van Algeciras. De toe stand in Marokko, die met den dag onhoud baarder wordt, eischte uitzending van schepen ter bescherming van Fraoeche onderdanen. Waar optreden noodig is, zal steeds gehandeld worden in overeenstemming met Spanje. Het uitgezonden eskader zal te Cadix binnen- loopen en de commandant ervan zal door den Spaanschen Koning worden ontvangen. Raisoeli schynt in Marokko nog te kunnon doen wat hy wiL Een groot deel der regeoringstroepen tegen hem uitgezonden zyn naar hem over- geloopen. De ministrieele crisis in Spanjo is niet van langen dnor geweest. Het thans opge treden kabinet zal oen zuiver zakenkabinet zyn. Uit Parijs wordt bevestigd dat de Japan sche regeeriug geen ernstig gewicht hecht aan de verschillen tnsschen Japanners en kanen in Californië. Helder, 4 December 1906. Bg Kon. besluit van 26 November, ia aan den eervol ontslagen opzichter der verlichting, eerate-gezagvoerder aan boord van 'a ligka lichtschip Haaks, K. Rgke, met iDgang van 1 October j.1., een pen sioen verleend, ten bijdrage van f 712. 's jaars. Bg Kon. beslait van 26 November is aan den eervol ontslagen magazijnmeester bjj 's Rjjks Werf te Amsterdam, O. E. PÏ"gge« met i°gaug ▼an 1 November j.1., een pensioen verleend, ten bndrage van f2027 's jaars. Landbouw. De afdeeling Helder van 'de Holl. Maat schappij van Landbouw hield LI. Woensdag avond in de bovenzaal van café .Central" een algemeene vergadering, die flink bezocht was. Nadat de vergadering was geopend, deelde de Voorzitter, de heer Th. Terra, o.a. medo, 1 dat door het Ryk aan de afdeeling ten behoove van den winterlandbouwcursus weder om de gewone subsidie is toegestaan, 2 dat in de Januarivergadering de heer Zouteveon een lezing zal houden. Daarna verkreeg de heer J. Th. Hulst van Enschedé het woord, die een voordracht hield over hot onderwerp .Werking van kunstmeststoffen op zandgronden". Spreker zette op duidelijke wyze uiteen, dat men door bemesting den grond van die stoffen tracht te voorzien, welke noodzakelijk zyn voor den groei der planten. Daarom moet men kennis hebben van de bodemgesteldheid en van de samenstelling der meststof. Voor zandgrond heeft men 4 verschillende stoffen noodig, n.1. stikstof, kali, phosphorzuur en kalk. In stalmest zyn deze alle aanwezig, doch d&ar de landbouwer veelal niet over een voldoende hoeveelheid heeft te beschikken, kan hy zeer gevoegelijk van kunstmest ge bruik maken en dezelfde resultaten verkrygen. Het vraagstuk der bemesting is opgelost, indien men weet aan welke stoflen de grond behoefte heeft. Chilisal peter en zwavelzure ammoniak levoren stikstof, patentkali en kainiet verschaffen kali, snperphospaat en Thomasslakkenmeei geven phosphorzuur en mergel of schuimaarde verschaft kalk. Sproker deed duidelijk uitkomen, dat de plant niet 'Is met overvloed van enkele grond- als andere onthonden worden, waar aan zy gebrek heeft. Zy schikt zich in haren groei naar de minst aanwezige grondstof. Wil men goede resultaten verkrygen, dan moot men den mest niet volgens tabellen aanbrengen, maar proefvelden aanleggen on daaruit zelf conclusiën trekken. Ook moet men zorgen dat goede meststoffen aangeschaft worden. Wanneer deze voor gezamenlijke rekening gekocht worden, dan bevoordeelt men zich, maar bovendien is men in de ge legenheid het gekochte te laten onderzoeken. Elke wagonlading wordt, zoo men dit wenscht, aan 't proefstation te Hoorn onderzocht. Met onverdeelde aandaoht was do rode aangehoord en de spreker oogstte een luid applaus. Een tweetal aanwezigen stolden nog eenige vragen, die door den hoer Halst be antwoord werden. Vervolgens werd onder de leden de jaar- lyksche kaasverloting gehouden en daarna de vergadering op de gebruikelijke wyze ge sloten. J.1. Vrijdagavond werd door de leerlin gen der Muziekschool, directeur de heer A. J. Leewens en vioolleeraar de heer G. Hop Jr., voor de 10e maal de Jaarlyksche Voordrachts oefening gehouden in .Casino'. Een groot aantal belangstellende ouders en familieleden waren opgekomen, om kennis te nemen van de geoefendheid en de vorderingen der leerlingen en we twyfelen geen oogenblik of zy zyn hoogst voldaan huiswaarts gegaan. Een gedeelte van den avond woonden we by, we hoorden eenige nummers op de piano, een nummer op de viool en een drietal zang nummers van de koorklasse, die ons goed bevielen en ons de overtuiging schonken, dat onders met gerustheid de muzikale opleiding hunner kindoren aan de heeren Leewens en Hop kannen toevertrouwen. Dat de lessen dier beide leeraren gewaardeerd worden, bleek uit het stoffelyk blyk van erkentelijkheid, dat ieder ontving. IJmuiden, 29 November 1906. Aan de hand van een vroeger Raadsbe sluit der gemeente Velsen, waarby is bepaald dat kinderen van de Lagere Scholen in de gemeente zonden kunnen worden verwijderd indien de ouders nalatig waren in het beta len van het schoolgeld, werden in don laat- sten tyd door B. en W. verscheidene leerlin gen van de O. L. S. te IJmuiden weggezon den. Van deze ouders waren velen onwillig, doch ook velen niet in staat om het school- het Witte Kruis te IJmuiden aenbgdrage van f 100 geschonken. De stoomtrawler >Primavera< heeft te IJmniden de equipage aangebracht van den stoomtrawler Monarch*schipper Blok, van de reederg Plantegdt, welk vaar tuig bg Terschelling ia gezonken. (Sch.) Een veehouder uit Schermerhorn (N.- H.) ontdekte, na het voeren zgner beesten met pelmeel, dat de rnnderen ziek werden. Bg onderzoek van het voeder aan bet rgks landbouwproefstation bleek, dat bet z. g. meel bestond uit een aamenvoegsel van haverkaf en mijtend tapioca. (Hbld.) Aan den Binnen-Amstel te Amsterdam werd door den schipper Jarenama zgn knecht Jacob van Gendringen in 't vooronder van het schip dood gevonden. Bg schouwing bleek het, dat hg door kolendamp was ge stikt. Een sluwe oplichtstar. Door een jonge dame werd Vrgdag bg de firma P. Mars en Co., in de Kalver- straat te Amsterdam, een mooie hoed ge kocht, maarniet betaald. Zg wistna- raelgk in de drukte, met achterlating van oud hoofddeksel, ongemerkt te ver dwijnen. Het we geld te voldoen. Van dit besluit waren niet alleen de weggezonden kinderen de dupe, doch ook do onderwyzers, die de kinderen by hunne terugkomst op school hadden by te werken, opdat zo het gewone onderwijs weer konden volgen. Om die reden werden dan ook by den gemeenteraad op zyno laatst gehouden vergadering van Dinsdag jl. adres sen ingezonden door de aldeeliog Kenne- merland" van den Bond van Nederlandsohe Onderwijzers, door de afdooling IJmuiden van de S. D. A. P. en door de Vrys.-Dem. kiesvereniging tljmniden" met verzoek dit besluit te veranderen opdat niet do kinderen door den schuld der ouders van het onder wijs zonden worden verstoken en om tevens bepalingen in het leven te roepen waarby het betalen der schoolgelden gemakkelijker gemaakt wordt. Met 6 stemmen vóór en 5 tegen werd besloten de thans bestaande rege ling niet te handhaven en voortaan het school geld per week te doen innen in plaats van per maand, zooals thans geschiedt. Meldden wy de vorige week dat de wel- dadigheidsbazar ongeveer f 1950.zou op brengen, thans wordt ons door het bestunr medegedeeld dat de bruto-opbrengst f2087.19 bedroeg. Daar de gemaakte onkosten slechts f 101.80 beliepen, is een batig saldo van f 1985.39 aan het bestuur der afdeeling tVol- son" afgedragen. Van H. M. do Koningin kwam eene Wegging in voor f 100.steun. Door do welwillendheid van de heeren Van Gelder en Zonen zal de tooneel-vereeniging t Varia" van hier in de maand Februari van het volgend jaar eene voorstelling go ven in de concertzaal van de Koninklyke Nederl. Papierfabriek te Velsen, waarvan de op brengst ook voor dat doel zal zyn. H. M. de Koningin heeft, ten behoeve van het te stichten eigen wgkgebouw vau iet was vermoedeljjk dezelfde dame, die ile uren later den J. Zeegera, Utrecht- schestraat 80, op handige wjjze voor vier gouden dameshorloges wist op te lichten, welke kostbaarheden ze in bezit wist te krjjgen, door ze quasi voor haar familie >on zicht" te vragen. Te oordeelen naar het gegeven signale ment, heeft men hier waarschjjnlgk met dezelfde sluwe opliohtster te doen, die voor enkele dagen den heer Van Kampen, Utrecht* schestraat 21, eveneens vier gouden dames horloges afhandig wist te maken, Is dit vermoeden der politie jaist, dan is deze 20-jarige jonge dame H. H. ge naamd, die reeds sedert eenige weken uit de ouderljjke woning wordt vermist 'n Oplichters-bureau. Een paar Amsterdamscbe firma's zgn er weer ingevlogen. Ze hadden hare qui- tanties ter incasseering toevertrouwd aan het Incasso-bureau vau B. en Co Spaarne 47, te Haarlem. Toen de dubbeltjes niet binnen kwamen, volgde een klacht bg de justitie, dat B. de gelden te zjjnen bate zou hebben aangewend. Maatregelen tot arrestatie werden ge nomen. Het >kantoor" aan het Spaarne door politie geblokkeerd. Toen meneer" naar buiten kwam, vielen de agenten aan, brachten den verdachte naar het bureau, om daar te ervaren... dat ze een ver keerde te pakken hadden. De heer B. had zich nog tjjdig uit de roeten gemaakt. Vrijdagmorgen is de schipper v. d. W. op de Schelde door een windvlaag over boord geslagen eu verdronken. De fortificatiewerken te Hoofddorp zgn thans geëindigd en aan de bevoegde autoriteiten opgeleverd. Het ia 17 jaar geleden, dat met die uit gebreide werkzaamheden was begonnen. Immer yselyker wordt do ramp by Witten, naarmate meer byconderheden gegeven kunnen worden en nog ia bot niet mogelyk den vollen omvang vast te stellen. Er bestaat nog gevaar voor oen derde ontploffing. De burgemeostor van Witten heeft do waarschuwing doen aanplakken dat in de puinhoopen van do roburietfabriek nog een groote hoeveelheid van de govaarlyke stof ligt die, naar het oordooi van deskundigen, elk oogenblik tot oen ontploffing aanleiding kan geven. Het is dus nog altyd gevaarlijk de plaats des onheils te naderen. Daarom kan het jniste getal dooden niet worden opgegevon, onder en by de puinhoopen moeten nog lyken liggen. De fabriek is geheel verwoest50 meter in den omtrek zyn de gebouwen tot puin vorbryzeld. Do fabriek stond in een dal, halverwege Ammon cn Witten, aangoleund tegen het Ardey-gebergte, vanwaar men den ruimen aanleg geheel kon overzien. De eerste ontploffing had plaats te ongeveer wht nur des avonds. Byna de gehoele bevolking van Ammon en bonderden inwoners van Witten stroomden naar de plaats van het onheil, die word aangewezen door een gowoldigde vuur zuil. Do schade door deze ontploffiog aan gericht was niet zoo bijster groot. Wel waren eenige ruiten gesprongen en haddon de huizen getrild, maar in beide stadjes was het daarby gebleven. Een deel der roburietfabriek was vernield, uit het puin sloeg de vlam laaiend op. Van alle zyden snelden brandweerkorpsen toe. Aanvankelyk bleven zy mot de nieuws gierigen op oonigen afstand nit vrees voor een tweede ontploffing. Geruimen tyd ge beurde er echter niets, dit stelde den men- schen wat gerust. Of daarby nu dr. Kunze, de technische directeur der fabriek verklaard heeft dat er geen gevaar meer was te duchten staat niet zeker vast on klinkt op s'n zachtst heel onwaarschynlyk, maar het is oen feit dat de nieuwsgierigen steeds meer opdrongen en ten laatste de brandweerkorpsen zich by den brandenden vleugel waagden, om het vuur des te krachtiger te kunnen aantasten. Toen volgde, een uur ongeveer na de eerste, de tweede ontploffing, die veel heviger was. De fabriek lag geheel in puin, de omgeving geleek een bloedig slagveld. Op den grond lagen lijken en swaar gewondenlicht ge wonden en ongedoerdon ijlden in dollen vrees weg, naar hun woningen. Het stadje Ammen zag eruit alsof het uren lang aan een hovig granaatvunr was blootgesteld do daken zyn verbrijzeld of geheel weggerukt, alle winkels «fin verwoest, de straten liggon vol glasscher ven, stukken steen on gobroken koopwaren. De tweede ontploffing eischte ook de meeste slachtoffers. Dr. Kunze werd het hoofd afge slagen, een brand weeroffioier kreeg een schedelbreuk, de helm werd hem op het hoofd vorbryzeld. De burgemeester, die vlak by beide slachtoffers stond, bleef door oen wonder gespaard. De moedige brandweer lieden, die ter bestrijding van het vuur de gevaarlijkste plaats in innamen, zyn allen gedood of zwaar gewond, de politieagenten zyn er ook slecht afgekomen een vele nieuws gierigen hebben ernstige kwetsuren opgeloo- pon. De ziekenhuizen waren dadelijk overvol, niet minder dan vyftig wagens moeeten gerequireerd worden om de zwaargewonden to vervoerennit den omtrek zyn genees- heeren opgeroepen om hulp te verleenen. De laagste schatting spreekt vau 26 dooden en 96 swaar gewonden, van wie velen niet te redden zullen zijn. De lichtgewonden by honderden worden geteld. Deze is zeker te laag. In de fabriek wi werklieden en woonden «en paar met hunne gezinnende Ifiken ongelukkigen zyn niet modegeteldzy liggen nog onder het pnin, en evenmin zyn geteld de lyken die te dioht by de gevaarlijke puin hoopen zyn gevallen. Te Ammen en te Witten ziet het er aller treurigst uit. Alle fabrieken staan stilde fabriek van stoomketels van Kappmann en Lindner en de pannenbakker!] van Eckardt zyn verwoest; in de glasfabriek van Ulrich is geen stuk glas heel gebleven, van het groote modelhuis van de fabriek van gietstaal van Krupp zyn 24 yteren vensterluiken weggerukt. Ia de huizon die zyn blyvtm staan heeft de regen vryen toegang; enkele wykon zyn geheel ontruimd. De siekenbuizen hebben ook vesl geledenmen hoeft ze zoo goed mogelyk opgeknapt, de zolders met zeilen bedekt, de ramen gesloten met papier of doek. De schade zal wel in millioenèn loopen. Keizer Wilhelm heeft dadelijk uit agn parti culiere kas 25,000 Mk. geschonken tot leniging van den eersten noodhy heeft een adjudant gezonden om hem verslag uit te brengen. Hoe de brand is ontstaan, die de oorzaak is geworden van het onheil zal moeilijk na te sporen syn, daar van de personen in de fabriek geen enkelo gered kon worden. De zware ontploffingen zyn waarachynlyk het gevolg gewoest van het in brand geraken van het roburiet dat in besloten ruimten was Roburiet, een van de ontplofbare stoffen die in de mynen worden gebruikt, omdat het niet als dynamiet aanleiding geeft tot myn- gasontploffingeo, is een mengsel van ammo- ninmnitraat, di-nitrobenzol, kaliumperman- ganaat en chloornaphtaline. Het ontploft slechts by oen schok en is niet soo erg ge vaarlyk, daar het zelfs vervoer per spoor kan kan verdragen. In de vrye lucht verbrandt het by ontsteking rnstig. Raakt het echter ia brand in oen besloten ruimte dan volgt natuurlijk oen ontploffing door do hoogo spanning der sioh ontwikkelende gassen dio niet snel genoeg kunnen ontwykon. Hel gevaar bij ontbranding is soo goed bekend dat een voorschriften voor do bereiding den too- werkmaD nadrukkelijk gelast do bakken, waarin by glycerine salpeterzuur en zwavelzuur wordt gegoten onverwijld te laten ledig loopon in koud water, indien het mengsel boven een zekere temperatuur komt. Het is heel onwaarschynlyk dat dr. Kunse, do technische leidér der fabriek, dit niet geweten sou hebben en daarom gezegd sou hobbon dat alle gevaar voor nieuwe ontploffingen geweken was. Hoe groot de kracht der ont ploffiog was, kan blijken uit het foit dat in hel station te Dortmund een sneltrein zoo duidelijk werd opgelicht dat de reizigers verschrikt de coupés verlieten. De directie van de roboriet-fabriek te Annen heeft bevestigd dat er, behalve de 40 lyken die gevonden «{ju, nog vele personen vermist worden, soodat or allo kans is dat hot getal der doodoa tot tusachen de 50 en 80 zal stijgen. Het aantal swaar of levens gevaarlijk gewonden wordt, gelijk reeds gemeld is, op 200 geschat. Toen de ramp plaats had, was eeu groot deel van de bur gerij Witten in een saai byeen, waar eeu tooneolvoorstelling gegeven werd. De eerste ontploffiog rukte de deuren vaa do ■aal nit hare hengsels, by de tweede werd een binnenmuur swaar beschadigd. Een aan tal aanwezigen, vooral vrouwen, namen daar op temidden van een paniek de vlucht. De overheid van Annen doet een beroep op de liefdadigheid van het Duitsche volk, om geld bijeen te 1 van de vernielde Door de yseljjke ramp zjjn tal van families te Witten en te Annen in bitteren nood ge raakt. Maar de liefdadigheid laat zich niet onbetuigd. Van verschillende zydon komen reeds gaven in en ook de overheid doet wat ■e kan. Het gemeentebestuur van Witten hoeft 20,000 Mk. uitgetrokken om in den eersten nood te voorzien en verschillende groote maatschappijen zonden belangrijke sommen. Op kosten van de stad zullen do slachtoffers worden begraven ea ook zullen huizon van stadswege worden hersteld. !en der directeuren, de heer Franoke, is ernstig ziek. Zyn villa, die op 20 minuten afstand* vau de plaats des onbeils ligt, wordt scherp bewaakt on wol omdat by de justitie de overtuiging veld wint, dat in de fabriek stoffen werden verwerkt, voor welke se geen De familieleden van den directeur deelden den berichtgever van het Berliner Tageblatt» over de ramp het volgende medeDe familie zat juist aan het avondeten, toon uit de fabriek telephoaisch werd bericht, dat er brand was. Directeur Erancke begaf zich dadelyk op weg daarheen. Nauwelijks had hjj de villa verlaten toen de eerste ontploffing de lucht deed weer galmen en eeu dreigende vuurzuil uit de fabriek omhoog stoof. Toen de directeur de fabriek binnenkwam, weerklonk de tweede ontploffing. Hot geheele personeel smakte bewusteloos tegen den grond, alleen de heer Francke behield het bewustzijn. Toen hy wilde opstaan, viel oen balk naar beneden, vlak op syn borst, soodat hy ten tweeden male inoenzeeg. Hy bad twee ribben gebroken. Op handen en voeten kroop hy op don tast naar buiten, waar hjj in bewusteloosen toe stand gevonden werd. Te Dortmund maakte de ontploffing den indruk van een aardbeving. dokter byna den geheelen dag do deur uit, zoodat hot niet moeilijk viel de muziekbo- Vrjj bewerkt door AMO. 51.) Doch toen de jonge Coralio by haar kwam en in dezen beslirsenden tyd van haar leven baar smeekte om hulp voor do vervulling van haar oenig verlangen toen zy zag, hoe innig dat verlangen was en hoe weinig zy tot het voorgeslagen huwelyk geneigd was, begon haar tegenstand te verzwakken en ten slotte beloofde zy allee te doen, wat in haar vermogen was, om Coralie te helpen. Zich zelve troostte zy zich met de gedaohtc, dat alte moeite toch vergeefsch zou wezen. Zij besloten dan, dat Coralie een week lang er op uit sou gaan om aan een of ande ren Londenschen schouwburg geplaatst te worden. Als dat niet gelukte, zou Eugeoie met haar naar Parys gaan om daar een be trekking aan het tooneel te zoeken. Natnnrlljk liep het te Londen mis. Coralie bad geen aanbevelingen, zy bezat geen be kwaamheden, die voor het tooneel vereischt worden, zy had geen oefenschool doorloopen. Men stond haar nauwelijks te woord. De na tuur had haar begiftigd'met eenschoonest doch deze was nooit ontwikkeld en verzorgd. Zoodra dokter Duncan bemorkt had, dat Coralie naar het tooneel verlangde had hij alle studie vertraden, die de vervulling van dit verlangen sou kunnen bevorderen. Daarom kreeg zy geen onderricht in de muziek, maar wel in de spraakkunst, in de aardrijkskunde, in rekenen, in borduren en in nog veel meer vakken, maar in niets wat geschikt was om haar voor te bereiden voor het tooneel. Toen het te Londen niet gelukt was, werd de reis naar Parys ondernomen. Doch ook hier slaagde zy niet, en toen do maand ver streken was, nam zy het aanzoek van dokter Duncan aan ofschoon met wanhoop. Dit laatste beloofde niet veel goeds. Het huwelijksleven van dokter Duncan was zeer ongelukkig. Zyn vrouw deed weinig of geen moeite om den afkeer te verbergen, dien zy tegen hem koesterde. Haar heftig, opvliegend karakter was oorsaak van meer onaangenaamheden, dan hy kon verdragon. Zyn huiselijk leven was ollendig, soodat hij onder die omstandigheden als vanzelf zich ineer aan zyn praktyk ging wydon geluk kig verschafte deze hem de noodigo afleiding. Daar kwam nog bij, dat zyn naam hoe langer hoe meer beroomd werd en hy ook ho© langer hoe meer geld verdiende. Duncan werd de voornaamste dokter van Londennadat hy een prins van koninklijken bloede genezen had, werd hij zelfs als ridder in den adel stand opgenomen. Uit dit huwelijk werd een zoon geboren, maar daardoor worden de harten der ouders niet tot elkander gebracht. En toch sou dat geen wonder geweeet zyn, want het knaapje gToeido voorspoedig op en was schoon, zacht zinnig en bijzonder verstandig. Zyu vader en zyne moeder hadden den zoon lief, maar elk op eigen wyze. Hy met de innige, maar in toom gehouden genegen heid van een bejaard man voor syn eooig kind zy met de woeste, toomelooze harts tochtelijkheid van een tygerinhaar zoon was haar afgod. De knaap Tertoonde weinig gelykenis met zyn ouders, alleen had hy do zwarte oogen van zyn moeder, doch hy schoen do inborst, het goede karakter van zyne grootmoeder ge- erfd te hebben. De dwaze, hartstochtelijke liefde van zyn moeder bedierf zyn karakter gelukkig niet. Hy wm zeer gesteld op een liefdevolle be handeling, doch maakte nooit misbruik van de goedheid van anderenslechts zelden had hy 'n vlaag van heftigheid, zooals zijne moe der, doch byna overkwam hem dit, wanneer hy niet recht gezond was. Terwijl de knaap opgroeide, merkte zyn vader veel by hem op, dat hem aan zyn jougd horinnordo, en zyn hart werd nog meer dan vroeger tot zjjn kind getrokken. Toen by echter begon in te zien, dat de moedor don knaap bedierf wat hy natuurlyk af keurde sloeg hy tot een uiterste over, dat recht in stryd was met de handelwijze van zyne vrouw. Sedert hy daartoe besloten had, onderdrukte hy by ziohselven elke uiting van toederheid en liefde; hot kostte hem wel moeite, maar hy deed het tot bestwil van zyn kiud. Zoo begon Allan zyn vader te vreezen en als een koel, hardvochtig man. Met genoegen zag de moeder dit, en zy versterkte by iedere gelogenheid deze zienswyze De eerste jaren zyner jeugd I natuurlyk onder do hoede van zj, Hy toonde een byzondoren aanleg voor mu ziek; hy was nauwelijks zes jaar oud, toen hy reeds op een kleine viool kraste. In het geheim liet Coralie hem reeds spoedig onder richt geven op dit instrument, waarop hy Sir James Duncan wist niets van Allan's muzikaal talent, zijne vrouw sprak er niet over en zy had aan haar zoon gozegd, dat het met alle muziek gedaan zou wezen zoo dra zijn vader er van hoorde. Nu was de i jaar oud zyn vader o Allan was z< doelde den tyd w een kostschool te zenden, doch zijn vrouw zich heftig tegen; met onderling goedvinden werd een onderwijzer in buis ge nomen, die als gouverneur de studiën van den knaap moest leiden. Allan was zeer leerzaam en vlug van begrip, zoodat hij snelle vorderingen maakte en boven andere jongens van zyn leeftijd uitmuntte in konnis. Zoodra hy bekwaam was in de kundigheden, die mm Swoonlyk op school opdoet, verflauwde zyn it tot leeren, doch zyn voorliefde voor de mnziek kwam des te sterker boven en hy groep met sooveel te meer y'ver naar zyn viool. Ouder wordende, bezocht Allan met zyne moeder des avoDds de schouwburgen, waar by omgaDg zocht met de muzikanten die door Coralie werden aangemoedigd. By toeval ont dekte Sir James dit. Hy was vreeselljk boos als moeder en zoon verstandig geweest wa ren, hadden zy begrepen, dat er sekere gren zen waren, die zy niet moesten overschrijden. Allan zou zich dan ook wel naar de wen- schen van zyn vader geschikt hebben, maar zijn moeder prikkelde zijn trots, stelde haar man voor als een dwingeland, wiens onrecht vaardige handelwyze alle verzet billijkte cn soo gingen moeder en zoon voort als vroe ger, doch met nog grootere voorzichtigheid tegenover den vader. Allan was ongeveer zestien jaar oudhy p van uiterlyk, aangenaam in zyn en wegens zyn vioolspel had zijn reeds een goeden klankdit vader geheel onbekend. Deze 's morgens byna niet anders thuis dan om to eten en te slapen. Doch op zekeren middag kwam hy geheel onverwacht thuis en was ni* weinig ver baasd, toen hy op de eerste verdieping nusiek hoorde. lijj ging de trap op en opende zacht de deur van hot salon, dat bestond uit twee i, verbonden door een openslaande In de eene kamer sag hy een groot hap dames rondom zijne vrouw, die complimentjes ontving over de schoon- on het talent van haar zoon. In de o kamer zag hy een gezelschap beroemde muzikanten en muziekliefhebbers, waarvan hy met Onbemerkt sloop sir James weg. Beneden gekomon, ondervroeg hy de dienstboden en vernam, hoe hier sinds geruimen tyd de zaken gegaan waren, als hy over dag niot thuis was. Hij ging weer been, maar des avonds volgde er een huiselijk onweer tus- één het spel van Allan bcgeleiddo op c piano. Jaist boog hy vriendelijk om te dai ken voor do bijvalsbetuigingen, die hy m zyn vioolspol had verworven. schen, vader, moeder en zoon, waarby alle vorige onaangenaamheden te vergelijken wa ren als een lentekoeltje by een orkaan. Doder Duncan eischte, dat alle mutiekale studie zoo ophouden, ea alle omgang met de menschen van het tooneel. Dit weigerde de zoon rondweg en hy werd in zyn verzet ge steund door zya móeder. Beiden namen tegen over deu echtgenoot en vader zulk 'n belee- digende en uitdagende bonding aan, dat hjj, buiten zichzelven van woede, de viool opnam en tot gruizelomenten vertrapte. Allan hing met geheel zijn ziel aan dat gcliofkooedo in strument; toen «yn vader het vernietigde, kende de woede van den zoon geen grenzen meer. Hij sprong als een tyger op zyn vader toe en sloeg hem, waar h\j hem m kon. Nu verloor sir James het laatste grein tje van zclfbeheersohing, hy nam zijn zwa- ren wandelstok met gouden knop en kastijd de zijn zoon op gevoelige wjjze zoo ge voelig, dat Allan bewusteloos te bed moest gebracht worden Toen hjj na eeu langdurige ziekte eindelijk weer op de been kwam, was hy wanstaltig geworden; een hevige slag tusacbon de schouderbladen had de rugge- graat beleedigd. Op sskeren dag verdween Allan Duncan uit hot ouderlyke huis, waarin hy nimmer terugkeerde. AUe nasporingen om zyn ver- i>ven vruchteloos; verviel tot vreeeelijk zwaarmoedigheid en ten slotte was zy geheel versuft en wezenloos. Toen voelde sir James zijn hart verteederd; de gedaehte dat zyn vrouw de dochter was van Coralie, die bjj hartgrondig had bemind, kwam met meer kracht weer boven. Hy kon haar in een ge sticht geplaatst hebben, doch dat wilde h\j niet. Hij liet de bovenverdieping oo bleven sjj in don, zonder liefde, tot het einde kwal Jossic Fateraon, gij wordt gewrekeo. By nw moeilyken dagelykschen arbeid als osder- meesteres in oen onaanzienlijke school geen kwartier verwijderd van de woning van sir James Duncan behoeft gy de vrouw niet te bouyden, die uw plaats heeft ingenomen. Misschien hebt ge nu wel medelijden met den trouweloozen minnaar, die eenzaam en ver laten door het leven gaat met een gefolterd hart. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1906 | | pagina 1