s KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Pauiowna. De Gouvernante. i. No. 3047. Woensdag 13 Februari 1907. 35ste Jaargang. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Nieuwsberichten. FHTnLLHTOU Bureau: Spoorstraat Tsief- 59. Bureau: Ksnlngetr. 29. Intere.-Telef. 50. Abonnement Vliegend Blaadje p. 8 in. 50 et, fr. p. poet 75 at., Btriteol. f 1.25 J Zondagsblad 37'» 45 »0.75 1 Modeblad 55 80 0.90 I (Maaik. Bloemlezing» 60 85 >0.90 Voor 't Buitenland bg vooruitbetaling. VER8CHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. BureauxSpoorstraat en Koningstraat. A.dvertentien van 1 tot 4 35 Cent. Elke regel meer6 Bewgs-exemplaar -2*/« Vignetten en groote letten worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Vit het Buitenland. Op 7 Februari waren 2386 resultaten be kend van de verkiezingen van Russische kiesmannen van den tweeden graad. Geko- sen zyn 559 monarchisten 414 gematigden, 870 leden der linkerzijde, 117 nationalisten en 280 .wilden". Van 146 gekozenen is niet bekend tot welke partjj zy behooren. Van de gekosenen door de boeren behooren een derde deel tot de linkerzij, van de gekosenen door de grondeigenaars evenzoo een derd In de steden behooren echter s/8 deel der verkoienen tot de linkerzij. Berekeningen omtrent de samenstelling der nieuwe Doema ■ijn nog niet met «enigs zekerheid te geven. En nu kunnea we weer de gewone rubriek beginnenTe Koersk is de landeigenaar Plokhof, een der leiders van de Octobristen- party in zgn werkkamer vermoord. Wyl niets gerooid werd gelooft men aan politieke wraak. Gouverneur Alexaadrewski te Pensa werd by het uitgaan vaa den schouwburg door «en jongmensch gedood die daarenboven nog een inspecteur en een agent van politie die hem wilden achtervolgen neerschoot en ten slotte de hand aan zich zelve sloeg. Wie hg is weet men niet, noch ook wat de reden voor zyn daad is. Na aankomst in het hospitaal overleed hg. Volgens de Voss. Ztng" worden in de straten van Odessa geregeld vechtpartijen geleverd onder de oogen der politie. De Bond van Russische mannen" ageert op zijne wgie tegen do kiezers, die vermoedelijk op de oppositie zullen stemmen. Als mon zich bjj den gouverneur over de handelwijze beklaagt zegt hg Breng mjj de schuldigen en ik cal ze straffen". Maar dat is onmogelijk want het ia duidelijk dat de politie den Bond oog luikend zyn gang laat gaan. Fredarik August, koning van Saksan, heeft nn ook openlijk zyn voldoening over den afloop der herstemmingen voor den Dnitschen Ryksdag te kennen gegeven. Saksen dat tot na socialistisch vertegenwoordigd was is om. Aan den burgemeester van Dresden seinde hyMyn vreugde en myn trots op myn waarde Dresdenaars is groot, grooter echter nog mijn dank voor de vaderlandslievende opoffering van zoovele uitstekende mannen. Het is een genoegen thans te leven. De verkiezingen voor het nieuwe Ooeten- rjjksche huis van afgevaardigden volgens de pas aangenomen kieswet zullen eerst in Mei plaats hebben, daar de voorbereidende werk zaamheden veel tijd eischen. De koning van Engoland is uit Parys teruggekeerd in s\jn land. In den loop der week zal hy het Parlement openen meteene troonrede. Uit vertrouwbare bron wordt bericht dat de minister-president aan het einde van het adres-debat een voorstel zal indienen om het recht van veto van het Hoogerhnis in te kor ten, wyl het recht van het Lagerhuis om den uitgesproken wil des volks nit te voeren door het Hoogerhnis is te kort gedaan. Waarschijnlijk wordt de samenstelling van het Hoogerhnis gewijzigd. Wyl in de door Briand voorgestelde con tracten tussehen kerk en gemeente de kerke lijke hiërarchie niet erkead wordt, heeft de Paus, naar de Oss. Rom. meldt, deze contrac ten onaannemelijk verklaard. De minister van financiën heeft by de Ka mer ingediend een ontwerp tot invoering eener inkomstenbelasting. Wyl de regeering niet wil of liever berreesd is de eigen rechtstreeksche aaDgifte voor te schrijven, zyn verschillende hulpmiddelen tc baat genomen om de hoogte van het belastbare bedrag vast te telles. De radicale bladen juichen het ontwerp toe, de reactionnaireen nationalistische bladen schreeu wen moord en brand. Zy voorspellen de ver- hnizing van vele kapitalisten uit Frankrijk en sien met zorg de uitwerkselen van'de voor gestelde maatregelen te gemoet. Koning Leopold van België is ternauwer nood aan een groot ongelnk ontkomen. Het rijtuig, waarmede hy uit Laeken naar Brus sel kwam, reed tegen een electrische tram aan, zoodat de ruiten der tram verbrijzeld werden, de koetsier van den Koning wist echter gelukkig de paarden in te honden, zoodat de vorst er met den schrik afkwam. Eenige passagiers van de tram bekwamen lichte kneuzingen. Xngezonden. Heldert Belang. Op de laatst gehouden bestuursvergadering werd besloten met het oog op de nitbreiding die de Vereeniging zal ondergaan, niet alleen het Vreemdelingenverkeer namr de gemeente (hetgeen eone subcommissie krachtig ter hand zal nemen) te bevorderen, maar ook het ver- koer van Helders ingezetenen naar elders. Dit uitgebreide doel, aan eene andere sub commissie toebedeeld, cal de Vereeniging trachten te bereiken, door in naowe relatie te treden, met de Nederlandsche (Reisver- eeniging." Laten wy een oogenblik dit Reisgenot" bespreken 1°. Dior coöperatief te reizen reist men goedkooper en vallen langere reizen in 't be reik van minder voorziene beurzen. 2°. Door samenvoeging van vele personen krygt men reductie op de pryzen der reisge- logenheden, hotels, bezienswaardigheden enz. 3°. Men heeft geen moeilijkheden met het nemen van kaarten, het betalen van rekenin gen, geven van fooien enz. 4". Vervalt de noodzakelijkheid, daar by elke reisgroep een leider is, bijgestaan door een Commissie uit de reizenden, de taal van het land waar men reist, te kennen. 5°. Men ziet veel, in kort tijdsbestek en met weinig kosten. 6°. Deugdelijke voorbereiding tot de reizen, daar het Bestuur zich voorstelt voordrachten te doen honden, zoo mogelyk met lantaarn- platen, ovor de onderwerpen, die met de te maken reizen in verband staan. Als voorbeeld, wat door samenwerking op dit gebied is te bereiken, laten wy even de Nederl. Reisvereeniging aan het woord In Engeland bestaan reeds langen tjjd der gelijke reisclabB, die met het meeste succes werken. Een dier clubs, waarvan ambtenaren en onderwijzers lid zyn, maakte vódr eenigen tyd een reis naar Rome. Deze reis kostte gedurende 14 dagen met inbegrip van alles, spoor 2e klasse, evenveel als anders alleen de retonrprys 2e klasse. Als bewys van gunstige resultaten hier te lande kannon zeker de reizen van de Haegsche Toynbee-reieclnb aangehaald worden. Een vierdaagsche reis naar de Ardennen heeft eens nog geen f 17 per persoon gekost. Een vierdaagsche Rijnreis per spoor en boot naar RUdesheim, CobleDz, Lahnthal met Ems en Nassau kostte pl.m. f 28 per persoon. Een vierdaagsche reis naar Brussel, Lnik, Dinant, Namen, Seraing (met bezoek aan de enorme ijzerfabrieken van Cookerill), Coo (waterval en grotten van Remouchamps) kostte pl.m. f 22.50 per persoon. Een vierdaagsche reis naar Königswinter, j Rolandseck, BarmanElberfelb (beroemde Schwebebahn) Bergische Land, Düiscldorf, 1 kostte pl.m. f 21.60 per persoon. Al deze reizen liepen tot bijzonder genoe- 1 gen van de deelnemers af, terwijl tevens voor uitstekende voeding en goed logieB 1 werd zorg gedragen. Het is intusschen de bedoeling van het Bestuur, om zoowel reizen van kleineren als grooteren omvang te doen uitvoeren, al naar het aantal der deelnemers, die zich daarvoor j aanmelden. Zoowel kleine reisjes naar Arn- j hem, Nijmegen, Zuid-Limburg, Friesland j zullen worden ondernomen als meer nitge- j strekte, zooalsBrussel, Parys, Londen, Ber- lyn, Ardennen, Luxembnrg, De Rjjn, Zwit serland, enz. Het hangt er maar van af, dat zeer veel personen zich by de Vereeniging aansluiten, ten einde steeds voldoend groote reisgroepen te kannen formeeren en de ge schikte leiders te kunnen vinden of kweeken. Men ziet das tot welke resultaten men komt. 1 Het Bestnor van Helders Belang, overtuigd van het kunnen slagen van deze onderafdee- j ling^ der Vereeniging, heeft besloten het den reiziger zoo gemakkelijk mogelyk te maken. Terwyl de maximaal som voor elke reis is vastgesteld, bestaat er gelegonheid in weke- 1 lijksche of maandelyksche termijnen de reis kosten te betalen, m. a. w. het Bestnur neemt het beheer op zich van een (Reisspaar- kaa". Ontworpen reizen voor dezen zomer zyn: 1. Reis naar de Ardennen, 8e klasse, 5 dagen tussehen 1 en 15 Augustus 1907, (nader vast te stellen). Maximum bedrag f 85. Leider de heer P. G. Donleben, 's-Gravenhage. 2. Reis naar Berlyn, 3e klasse, 5 dagen, tussehen 6 en 15 Juni 1907, (nader vast te stellen). Maximum bedrag f 40.Leider de heer A. Pieters, 's-Gravenhage. 8. Reis naar de Harz, 2e klasse. 8 dagen, tussehen 15 Jnni en 15 Juli of AuguBtus— September 1907, (nader vsst te stellen). Maxi mum bedrag f 65.Leider de heer B. Kanis, Amsterdam. 4. Reis naar Londen, 3e klasse spoor, boot 2e klasse, 6 dagen in JnliAugustus 1907 (nader vast te stellen). Maximum bedrag f 60.Leider de heer Mr. M. J. van der Flier, 's-Gravenhage. 5. Reis langs den Ryn, 2e klasse spoor, le klasse boot, 6 dagen, vanaf Maandag 29 Juli tot en met Zaterdag 3 Augustus 1907. Maximnm bedrag f 65.Leider de heer A. J. Wijchers, Rotterdam. Reis naar Zwitserland, 2e klasse, 10 dagen, vanaf 22 Juli tot en met 31 Jnli 1907. Maximum bedrag f 100.Leider de heer G. W. Priester, Drumpt by Tiel. 7. Bovendien naar Parijs, 2e klasse, 6 dagen, tydstip nader vast te Btellen. Maxi mum bedrag f 65.—. Leider een daartoe be schikbare gids, Hollander, jaren lang in Parys woonachtig. Zy, die voor bovenstaande plannen iets gevoelen, worden verzocht schriftelijk blijken van adhaesie te willen geven, en by onder- geteekende te willen inzenden. Eene te hou den bijeenkomst zal dan aan den belang stellende alle gewenschte inlichtingen ver strekken. Namens het Bestnur van rHelder's Belang" Vereeniging tot verfraaiing en tot be vordering van den bloei der gemeente Helder, Candidaat-lid voor den Natio- nalen Bond voor Vreemdelingenverkeer, de 2de Secretaris, L. H. FEENDERS. Hoofdgracht 13. Hoogere klassen dan aangegeven kunnen per spoor of boot worden genomen tegen ver hoogde reissom. Helder, 12 Febraari 1907. De le-luitenant der infanterie van het garnizoen alhier, F. J. Nix, die Maandag te Haarlem is gaan schaatsen- rgden of althans met schaatsen daar een tochtje zon maken, wordt sedert vermist. Nader meldt men Omtrent den vermisten 1 en-luitenant F. J. Nix, die het laatst gezien is bg het café „Het Wapen van Heemstede", sohrgft de „O. H. Ct.", dat hg toen schaatsen bg zich had en vermoedelijk het plan om over de Ringvaart en het Spaarne naar Haarlem te gaan. De gevonden hoed met naamkaartje lag op een ijsschots, niet ver van den wal. Men vermoedt een ongeluk, hoewel het dreggen op de bedoelde plaats geen resul taat oplevert. Van andere zjjde wordt echter beweerd, aldus lezen wjj in het „H. D.", dat de heer Nix zich om particuliere redenen buitenslands zou bevinden. Admiraal De Ruijter. Ter viering van haar 25-jarig bestaan hield de Onderofficiere-Vereeniging der Zeemacht //Admiraal De Ruyter' Vrydag- en Zaterdag avond in *Casino' feestelijke bijeenkomsten. De vergaderingen werden door den Voor tter der afdeeling Helder, den schipper P. J. Bruin met een gepast woord geopend. In zyn toespraak heette hy allen welkom, inzonder heid het eere-lid B. H. Polak en het oudste lid, den heer P. J. J. Kloppers. Vervolgons gaf hy een kort overzicht van de geschiedenis der Vereeniging en wees er op, dat men eigenlijk een dobbel feest vierde. Het was n.1. thans 25 jaar geleden, dat de Vereeniging opgericht en 10 jaar, dat zy gereorganiseerd werd. Admiraal De Ruyter' werd opgericht met het doel, om het gezellig en vriend- Bchappelyk verkeer te bevorderen, om de belangen der onderofficieren der marine te behartigen en om hnnne eventneele wednwen te steunen. Aangezien de vereeniging in den beginne weinig leden telde, kon weinig gedaan worden tot behartiging van de belangen der onderofficieren. Dit veranderde, toen men, nu 10 jaar geleden, op voorstel van eenige leden tot reorganisatie besloot. Van toen af 1 het aantal leden toe en ontstond er krachtige vereeniging, die reeds veel heeft bijgedragen tot verbetering van de positie der onderofficieren. Ook heeft ze veel byge dragen om de weduwen van overleden leden te steunen en Onderlinge Weduwenzorg» opgericht, waaruit thans 18 weduwen eon wokelyksche nitkeering genieten van f 4 a f 6 of te zamen f 84 per week. «Onderlinge Weduwenzorg,* dat thans los is gemaakt van A. d. R., gaat steeds vooruit en het zon zeker in 't belang der onderofficieren zyn, wanneer zy met alle levensverzekeringen braken en zich aansloten by O. W. Z. Met een »Leve Adm. De Ruyter* sloot spr. zyn rede, waarmede door de aanwezigen luide werd ingestemd. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat door het Bestnur «en telegram was ontvangen van H. M. de Koningin, hetwelk luidde: Hare Majesteit draagt my op n enden tleden van de Vereeniging Adm. de Ruyter" «Hoogstderzelver dank te betuigen voor de door n allen aangeboden verzekering van •gehechtheid en trouw." (get.) Adjudant Van Tuyll. Een tweede telegram was ingekomen van het oud-lid Buurman, dat een gelukwenach bevatte aan de feestvierende vereeniging. Nog was een Bchryven ontvangen van het oud-lid Huygens, waarin gemeld werd, dat aan de vereeniging zou gezonden worden een schilderij in olieverf, voorstellende de zege tocht van De Ruyter naar Chatham. Na deze mededeelingen werd overgegaan tot de uitvoering van een zeer variëerend feestprogramma. Muziek, zang, voordrachten •n tooneelspel wisselden elkaar af. Men kreeg van dea heer v. d. Bogaerde een feestlied te kooren, van den heer Werner een drietal nummers op de cello, van don heer Den Exter een solo voor de klarinet, van den heer Van Loo een paar komisohe voordrachten, terwyl bovendien twee*tooneel- stnkjes opgevoerd werden, n.1. het tooneelspel fEen keerpunt" en de klucht »De Pleisterkop". Zoowel het een als het ander liep flink van stapel en verschafte den feestvierenden veel genoegen, die dan ook door luide toejuichingea hunne goedkeuring te kennen gaven. Een prettig bal, dat na afloop plaats had, vol maakte de feestvreugde. Het rooken der schoolkinderen. Te Baarn heeft het onderwijzend personeel van een der openbare lagere scholen een on derzoek ingesteld naar het rooken door de leerlingen der school. Hieruit bleek, dat van de 125 joDgens van 6 tot 12 jaar er door 67 werd gerookt, das door raim 13 Om dit kwaad zooveel mogelyk te bestrijden, heeft men aan de 6 plaatselijke geneesheeren ge vraagd zoo kort mogelyk hnn oordeel mee te deelen over den schadelijken invloed van het rooken door jeugdige kinderen, Bereidwillig werd hieraan door allen voldaan. Ziehier het oordeel: Tabak is een hartvergif. Rooken is hoogst schadelijk op jeugdigen leeftijd". (Dr. Voorthuysen, schoolarts). ,Ik vind het rooken van tabak in eiken vorm voor jonge lieden zeer nadeelig, zeowel met 't oog op de ontwikkeling van het lichaam als van den geest. Met name het rooken van sigaretten is allernadeeligst". (Dr. Greidanus). »Het roo ken kan bepaald schadelijk worden genoemd voor jonge kinderen het moest aan kinderen beneden 16 jaar ten strengste verboden zyn." (Dr. Thomas). »Zeer zeker is het rooken, vooral voor jeugdige personen schadelijk voor de gesondheid. Verschillende organen onder vinden daarby zoowel directe nadeelen, zoo b.v. oogen, keel en longeD, alsook indirecte gevolgenduizelingen, hartkloppingen, maag- stoornissen kunnen daaruit voorkomen." (Dr. Muysken). »AUe tabaksgebruik moet zeer na deelig worden geacht voor kinderen benoden 17 18 jaar". (Dr. Astro). ,Het rooken van van pijpen, sigaren en sigaretton beschouw ik als hoogst nadeelig voor de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Dit geldt in niet mindere mate het tabakspruimen, den allor- nadeeligsten vorm van tabaksgebruik." (Dr. Heybroek). Het oordeel van genoemde geneesheeren wordt nn aan al de ouders der leerlingen toegezonden, tegelyk met het volgend schrij ven van het personeel der school. »Daar wy het gebrnik van tabak in eiken vorm ook allernadeeligst achten voor de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van kinderen, wen den wy onB tot u met het verzoek ons te wil len helpen dit kwaad, dat blykens een inge steld onderzoek onder onze leerlingen reeds groote afmetingen heeft aangenomen, te be strijden. Geeft uw kinderen geen verlof er toe en ge bewjjst hnn een weldaad," Verkoop terrein te Vlis8ingen. Door den minister van financiën is aan de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot bekrachtiging van den onder- handschen verkoop vau een deal van het z.g. „Eiland" te Vlis9ingen aan de Kon. Maatg. de Schelde aldaar, voor een som van f 76,500, met 5 pet. voor kosten. Uit overweging dat bg bet bedrijf dezer maatschappij het nationaal belang van den scheepsbouw ten nauwste is betrokken en dat dit bedrjjf een terrein voor het op stapel zetten en doen afloopen van steeds langere schepen op den duur niet zal kannen missen, heeft de minister het ver zoek der maatschappij tot dezen onder- handschen verkoop in gunstige overweging genomen, terwgl de vertoogen van het gemeentebestuur van Vlissingen om in het belang der gemeente het verzoek in te willigen, hem hebben doen besluiten, onder voorbehoud van de vereischte hoogere goedkeuring, dienovereenkomstig te han- Ien. Hollandsche Hypotheekbank. Naar wjj vernemen, denkt het Gerechts hot te Amsterdam met de behandeling in hooger beroep van de strafzaak Le Fèvre de Montigny en De Geer niet voor de groote vacantie in Juni gereed te zgn. Het proces-verbaal van de behandeling der zaak voor de rechtbank en het vonois totaal 2000 pagina's wordt gedrukt om dan aan de raadsheeren e.a. ter be studeering te worden toegezonden. Beklaagde De Montigny moet zeer onder den indruk zgn van het feit, dat zgn mede-beklaagde De Geer, die het appel aanteekeode, nn ook zgn zaak voor het Hof brengt. Zooals men weet, had eerstgenoemde beklaagde in het vonnis berust. Hg loopt thans de kans op verlengde preventieve hechtenis en zelfs op zwaardere straf. In tusschen brengt de tweede behandeling ook de mogelijkheid van strafvermindering. De motieven, die beklaagde De Geer in 1 hooger beroep deden gaan, zgn dat hg zich een man voelt van een dag, en alles wenschte te doen om de voorloopige hechtenis te verlengen. Hg hoopt in de voorloopige hechtenis zgn bestaan te zien eindigen en zoo zgn overbrenging naar de strafgevangenis te 's Hertogenbosch niet te beleven. Beklaag- do heeft dan ook thans reeds in verband met zgn yeDsch, te kennen gegeven, van de uitspraak van het Gerechtshof in cassatie te zullen gaan bg den Hoogen Raad. Voorwaar een treurig uitgangspunt de hoop op een spoedigen dood om de preventieve gevangenhouding te verlengen. (Tel.) Spoerwegdieven. Twee beambten in dienst der Holl. IJ zeren Sp.-Mg., verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal het weg nemen van sigaren uit ten vervoer bestemde pakken op het stationsemplacement te 's-Gravenbage, zgn gearresteerd. De Oorlogsbegrooting in de EERSTE KAMER. By de behandeling dor oorlogsbegrooting in de Tweede Kamer waren er oogenblikken dat gevreesd werd voor eene nederlaag van den minister van Oorlog. Het eind van 't langdurig debat was echter dat ket hoofd stuk oorlog aangenomen werd. Na het on gunstig Voorloopig Verslag der Eerste Kamer en de Memorie van Antwoord van den Minister, die vry vast in alles op syn stak w»B blyven staan, was de belangstelling ia den lande omtrent de hooding der Eerste Kamer tegenover Oorlog «eer groot. De ge reserveerde tribune was beset door verschei dene kamerleden en officieren en de publieke tribune was overvol. Met den Minister van Oorlog was het geheele kabinet aanwezig, met uitsondering van den Minister van Marine, wat er dus van den beginne af op scheen te dniden, dat het kabinet staat of valt met den Minister van Oorlog. 't Ging dezen keer in hoofdzaak over de afschaffing van het blyvend gedeelte. De heer Reekers keurde die afschaffing af; hy meende dat die weg ons voert naar het volks leger, waarvoor ons land nog niet ryp is. De heer Vermeulen meende dat een soldaat niet in die enkele maanden voldoende kan worden gevormd. Hy was niet voor een groot oontingent, doch voor een klein maar dan goed geoefend leger. De heer 't Hooft ontwikkelde een viertal bezwaren. Het voornaamste daarvan was dat hy den maatregel der afschaffing van 't blyvend gedeelte in stryd achtte met de grondwet. De heer Van Löben Seis meende dat by mobilisatie te weieig bereden manschappen aan de grens zyn zouden. De heer Van Leeuwen meende dut het noodzakelijk was om ter handhaving der binnenlandsche rust eene voldoende troepenmacht in de kaserne te hebben, vooral omdat dit voorbehoedend werkt. Het meegeven der geweren aan de landweermannen keurde liy af, omdat rad draaiers daarvan misbruik konden maken. De heer Stork breidde het eerste bezwaar van den vorigen spreker nog wat uit. De heer Rengers 's ministers bedoeling waardeerende schatte ze eehter niet hoog ge noeg om den minister als organisator van het leger te handhaven. De minister van oorlog beantwoordde zeer uitvoerig do verschillende sprekers en bestreed de aangevoerde bezwaren. Hy verklaarde dat mobilisatie geen reden tot ongerustheid kon baren, dat in de kustverdediging voorzien is, dat by het meegeven der wapens toch mag gerekend worden op de goede gezindheid het volk en dat het oprichten van maga zijnen enorme kosten zou na zich sleepen. Hy wil echter wel verklaren dat hy zfjne maatregelen zal opschorten als zich omstan digheden voordoen die hij niet had kannen voorzien. De minister resumeerde als volgt: lo. dat hy bewezen heeft waar mogelyk bezuiniging te willen aanbrengen 0. dat de maatregelen van inkrimping van het blyvend gedeelte afgescheiden van zfin economische voordeelen aanzienlijke bezuini ging zal medebrengen dat die maatregel berust op den bodera der wet en geheel in overeen stemming is met den geest der wet; 3o. dat het zyn vaste overtuiging is dat die maatregel geen schade sol veroorsaken aan de mobilisatie en aan de handhaving van orde en rast; 4o. dat het zyn vaste overtuiging is dat de mededeelingen welke hy tijdig vóór 1 April zal doen aan de Tweede en aan de Eerste ner, de sekerheid zullen wekken dat ook ten aanzien van de oefeningen gunstige resul taten sullen worden verkregen. Na replieken der sprekers en van den Minister van Oorlog verklaarde de Minister Naar het Duitscb. 16) Een ondoordachte uiting zweefde hem op de lippen, maar hy onderdrukte die en ging voor den spiegel staan, om iets aan zyn jas te verschikken. Laat ons dan maar gaan, zei Carmela, ik mag mevronw Borgenau niet zoo lang laten wachten. Zy is vandaag nog al in een goede luim, maar een muzikale soirée sal se voor u niet meer op touw zetten. In den salon van mevronw Bergenan stond Rodolfo aan het venster en kraste met syn diamanten ring iets in de rnit. Wat doet ge daar? vroeg Fanny, die met Laura achter hem stond. Ik eny'd myn naam in dit glas. Nn kunt ge niet meer naar buiten zien, zonder aan my te denken. Wel, wel, hoe ingebeeld, zeide Laura halfluid. Integendeel, merkte Fanny met een def tig lachje op. Mynheer Fiorelli is juist be scheiden. Hy weet dat dit glas juist geschikt is voor syn doel. Als hy vertrokken is, blyft ons een mooie maar vluchtige herinnering aan hem en zyn gezang. Ia den herfst zal de stopverf losraken en by brokjes op den grond vallen. Dan breekt de rnit en de gla zenmaker set er een andere in. Een andere gast, die eveneens bang is vergeten te wor den, heeft dan gelegenheid om er zyn naam in to krassen. Zy ging weg, doch Lanra bleef staan. Ro dolfo keerde sich plotsoling om. Kyk ik schoei, juffrouw Lanra vroeg hy en d&arby richtte hy syn donkere, vurige oogen strak op haar, zoodat zy de hare moest neerslaan. Hoe komt die gedachte by u op sta melde zy. Plotseling valt me dat zoo in, ant woordde hy, terwyl hy voortging met het inkrassen van zyn naam. Het gebeurt my soms op een bal, dat ik eene (Urne vraag, doch dat er twee opstaan. Zooeven, toen FanDj my met een antwoord vereerde, her innerde ik my dat weer. Er is my inderdaad weinig aan gelegen, of zy my vergeet. En door wie zondt ge dan niet gaarne vergeten worden vroeg Lanra. Rodolfo's overmoed prikkelde haar meer dan de kalme gelijkmoedigheid van Edgar. Wilt ge het weten vroeg hy zucht. Zy antwoordde niet, maar keerde zich toch ook niet om. Hy leunde in gebogen houding tegen hot venster, daar hy op de onderste rnit schreefhy kon haar warme adem langs zyn hoofd voelen strijken. Zoo I zeide hy zonder om te zien. Daar staat Rodolfo. Moet ik nu den anderen naam er by voegen? Fiorelli is te lang, antwoordde Lanra. Ge hebt er niet aan gedacht, dat de ruit zoo klein is. Zy draaide zioh om en nam zoo aan het gesprek deel, dat in den salon gevoerd werd. Doch haar gedachten waren by den zan ger, en weldra keek ze weer naar het ven ster. Zy kromp ineen van schrik. Rodolfo had haar naam jnist boven den zyne geschreven en beide namen door een paar sierlijke krul len verbonden. Komen die niet zeer goed by elkaar vroeg by Lanra, die als versteend naar die namen staarde. Zyt ge wel by uw verstand sprak ze eindelijk. Veeg dat oogen blikkelijk uit. Waarmee? luidde de vraag van den Italiaan, die nu eerst inzag dat by eon domme streek begaan had. Wanneer iemand het ziet, ben ik on gelukkig, fluisterde Lanra, en dan wordt n zeker de toegaDg tot ons huis verboden. Hoe zyt gy er toe gekomen? Waar hebt ge aan gedacht Gedacht heb ik aan n en aan my, was het stoutmoedige antwoord van den mooien Rodolfo, aan niemand anders. Ik weet ook niet, wat wy doen kannen. Laura staat er onuitwischbaar, zooals het ook hier staat, zeide by de hand op het hart leggend. Wat steekt gy beiden toch de hoofden byeen! riep Otto, terwyl hy op hen toetrad. Beknort myn zuster u, Fiorelli? Hy stond zeer dicht by het venster, zoo dat by de inscripties byna lezen kon. Dat was een gevaarlijk oogenblik. Zegt ge weer, dat ik het niet kan? vroeg Laura luid aan Fiorelli. Dan wil ik u laten zien, dat ik het wel degelijk kan. En daarby sloeg ze met de vnist in de ruit, zoodat de namen rinkelend er uit vlogen en het glas naar alle kanten weg sprong. Wat gebeurt daar nu vraagde mevrouw Bergenan, er op aan komende. O, signor Rodolfo is onuitstaanbaar, zeide Laura, die erg bloosde en er uitzag, alsof ze in tranen zou uitbarsten. Aller oogen richtten zich op Rodolfo. Deze verwachtte, dat hem onmiddellijk de deur ge wezen zon worden en nam al vast een nog trotschere houding aan dan gewoonlijk het geval was. Hoor eens, mama, begon Laura haar klacht. Mynheer Fiorelli had met een dia mant zijn naam in de vensterruit gesneden. Ik wilde ook eens beproeven, wat ik kon, en nam myn ring van den vinger om er een kleine bloem in te krassen. Hy lachte my uit en zei, dat ik het niet kon, omdat myn steen een topaas is. Nu, dat is juist iets, zooals we van jon kunnen verwachten, zei Otto hoofdschud dend. Dwaas kind, zeide haar moeder be rispend, signor Rodolfo had volkomen gelyk. Ja, maar hy behoeft me toch niet te plagen, mamariep Lanra. Hy zei, als hy niet zoo vriendelijk was my zyn diamant te leenen, dan kon ik niet eens een punt ach ter zyn naam zetten. En toen werd ik ten laatste boos en zette de punt er achter, maar signor Fiorelli vloog in duizend stukken uit het venster. Stotterend en langzaam was Laura haar verzonnen verhaal begonnen, maar het liegen werd haar Bteeds gemakkelijkerze was er zelf verwonderd over, toen zy dit be merkte. Maar Laura, je moest je toch schamen, zei baar moeder. Ik geloof, dat we hier te Veldbak al genoeg te lyden hebben van tocht en kiespijndie ruit had je dus wel kannen laten zitten. En je bent ook zeer onbeleefd geweest tegenover een vreemden heer en nog wel in je moeders hnis! Je bent twintig jaar ond en je doet nog kinderachtiger dan de kleine Lilil Ik kan je niet helpen, je moet op het allerminst mynheer Fiorelli om vergiffenis vragen! Lanra was heimelijk verheugd, toen ze als een zondares met neergeslagen oogen voor Rodolfo boog. Hy nam haar zacht uitgespro ken verontschuldiging met koninklijke waar digheid aan en bracht met een styve bewe ging de hand, die zy hem ter verzooning reikte, aan zyn brandende lippen. Mevronw Bergenau was blyde, dat Edgar jnist mot Carmela binnenkwam. Daar hebben we ODten zwijgenden zang- sesprak zy en begroette de signora vrien- Wanneer ik vanavond een vogel wordt geheeten, dan hoop ik beschouwd te wor den als een kraai, antwoordde Carmela, die in het zwart was en naar Spaansche mode haar kanten kraag over het hoofd geslagen had. Hebt ge uw stem dan met die van een kraai verwisseld vroeg mevronw. Neen, maar ik heb myn zin veranderd. Ge weet, mevrouw, de kraai is een ydele vogel, dien men niet lang behoeft te lok ken, eer hy zyn krassend geluid laat hoo- ren. Vandaag zyt ge wel vriendelijkLaten wy nu maar dadofijk aan het souper gaan; daarna mag ik n dan wel aan nw woord herinneren. Op dit oogenblik werd de deur van het aangrenzende vertrek geopend en Eüaabeth verscheen op den drempel om het geselschap aan tafel te noodigen. De heldor brandende lampen wierpen haar licht op de lief aange rechte theetafel, die met fraaie bloemen ver sierd was. De balkondeuren aan de zeezijde waren ge opend en de sterke bloemengeur vermengde zich met de frissche zeelucht, die de kamer binnenstroomde. Hoe lief en gemoedelijk is bet hier, zeide Edgar met een veelzeggenden blik op Elisabeth. Carmela wierp haar in den spiegel een vlnchtigen kus toe. Het jonge meisje ge voelde zich op dat oogenblik niet meer ver laten en begon met een verlicht hart de thee in te schenken. Wel, zei mevronw tot Carmela, zondt ge geen lust hebben nog langer in Denemar ken te blyven, bijvoorbeeld te Kopenhagen Het leven is daar in den winter zeer aange naam, daarover is het oordeel van alle vreem delingen gelijkluidend. - Tegen October gaan w© aaar Venetië; wy zyn door ons contract gebonden, ant woordde Carmela. Aoh zooJa, zoo heoft ieder wat. Over een paar maanden begint ge weer te zingen en myn meisjes beginnen weer te dansen. Het is haar laatste winter. Lanra zuchtte diep. Waarom zucht je zoo? vroeg Otto. - Uw zuster heeft wel gelyk, dat ze zucht, viel Rodolfo in. Van de bals afscheid nemen, dat is geen zaak om mee te spotten. Ik ken meer dan eene dame, die zich daar over nooit geheel heeft kunnen troosten. Dan moesten al die danslustige blyven, waar zy behooren, oordeelde Edgar. God behoede my voor zoo'n baldame, ▼iel nu Otto in. En tooh mag men niet al te streng zyn 1 Zou er wel één lief jong meisje te vinden zyn, dat niet veel van dan sen houdt? Maar zy kan daarby toeh wel vele goede eigenschappen hebben. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 1