gewyzigde Verordening, regelende deze jaar wedden. B. en W. werd in overweging gegeven, wijziging der Verordening ter hand te nemen. Zoowel in de tweede als in de derde afd. werd door een lid voorgesteld ook de jaar wedden van den eersten en tweeden klerk met f 100 en alzoo den post met f 600 te verhoogen. Dit vond evenwel weinig bijval. Inde derde afd. werd, mede naar aanleiding van het ingekomen adres van de betrokken amb tenaren, in overweging gegeven aan B. en W., eene regeling te ontwerpen, waarbij de jaarwedden worden bepaald als volgtHoofd commies f1500—f1800; commiezen f 1100 f 1500; adjunct-commiezen f 700—f 1100 en klerken f 400—f 700. Het door B. en W. voorgestelde maakt eene wijziging van de verordening, regelende de tractementen der ambtenaren ter secre tarie, noodzakelijk. Met den wensch, dat die verordening 1 Januari 1908 in werking zal treden zullen zy rekening houden. De heer Jaring stelt voor dezen post met f 200 te verhoogen, om de klerken Jouwstra en Strabbing ieder f 100 verhooging van salaris toe te kennen. Met algemeone stemmen besluit men alzoo. Volgn. 58, art. 13. Onderhoud en aankoop van meubelen (f240.j. In alle afdeelingen werd voorgesteld, dezen post met f500 te verhoogen, ten einde in de gelegenheid te zijn, door het aankoopen van nieuwe meubelen en gordynen, aan de Raadszaal een beter aanzien te geven. B. en W. hebben tot verbetering van het meubilair der raadszaal indertijd een voor stel gedaan. Dit werd evenwel niet aange- De heer Krynen doet het voorstel dezen post met f 500 te verhoogen, hetgeen met 15 stemmen wordt aangenomen. Tegen stem den de heeren Van den Berg, Terra en Hartsinck. Volgn. 67, art. 21. Kosten van verga deringen (f250. In de lste afdeeling stelde een lid voor, dezen post te verminderen met f175. Spe ciaal op de uitgaven voor rijtuigen meende de voorsteller dat bezuinigd zou kunnen worden, daar vele raadsleden daarvan geen gebruik maken. B. en W. verwijzen hierbij naar hetgeen door hen bij volgnummer 51a «Presentie geld enz." is gezegd. De heer Feenders stelt voor den post voor de rjjtuigen met f 50 te verminderen, stemmen verklaarden zich er voor en 8 tegen. Voor stemden de heeren Krynen, Feenders, Oortgysen, Verfaille, Koch, Grunwald, De GenB en Jaring, terwijl de heeren Zander Bok buiten stemming bleven. Alzoo zou in de volgende vergadering dit voorstel op nieuw aan een stemming onderworpen moeten worden, doch later trok de heer Feenders zyn voorstel in. Volgn. 69, art. 1. Kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke las tingen. Ook by dit volgnummer bracht in de 2de afd. een der leden het tractement van den Gemeente-ontvanger ter sprake, hetwelk z.i. noodzakelijk verhoogd dient te worden. Van andere zijde werd dat niet wenschelijk ge acht, met het oog op de te verwachten voorstellen der Controlenrs-commissie. De weinige activiteit dezer Commissie werd door enkele leden der 2de afd. zeer sterk gelaakt. B. en W. zeggen, dat de jaarwedde van den gemeente-ontvanger reeds bij volgnum mer 51 werd behandeld. De heer Grunwald geeft zyn afkeuring te kennen, dat de Voorzitter der Commissie geen voortgang maakt. Hij zal daarom het voorstel indienen de commissie met 2 leden uit te breiden. De heer Van den Berg wil nog een stap verder gaan, de Commissie ontbinden en alsdan een nieuwe benoemen. Volgn. 76, art. 9. Kosten van den Vischafslag (f2350.—). Evenals bij volgn. 25 der Inkomsten, kwam ook bij dit volgnummer het tractement der ambtenaren ter sprake, naar aanleiding van het verzoek van den marktmeester en den vischafslager tot regeling hunner jaarwedden. In de lste afd. stelde een lid voor, den marktmeester en den afslager elk f100. meer salaris te geven. Een ander lid be pleitte de noodzakelijkheid eener salarisre geling, met het oog op hunne dienstjaren. In de 2de afd. werd eene verhooging van de jaarwedden der beide genoemde ambte naren niet wenschelyk geacht. Bovendien gaf een lid in overweging, van den post #voor het uitreiken van penningen" (f 300. een gedeelte te schrappen, omdat thans in 't geheel geen penningen meer worden uit gereikt. In de 3de afd. werd voorgesteld B. en W. uit te noodigen, eene salarisrege ling te ontwerpen ter tegemoetkoming aan het verzoek der adressanten De ;Boer en Oetelmans. B. en W. merken op, dat de hierbedoelde f800 voornamelyk is bestemd voor het schoon houden van het lokaal. Kort geleden heeft de Raad dit salaris nog verhoogd en daar om bestaat nu geen reden tot vermindering. De heer Van Breda doet het voorstel om het salaris van den marktmeester en afslager elk met f 50 te verhoogen. De heer Bok zegt, dat zij nog niet voldaan zullen zyn, want zy vroegen [in hun adres vaststelling van een salarisregeling. -. Met 14 stemmen wordt het voorstel aangenomen. Tegen stem den de heeren Van Neck, Van den Berg, Krynen en Verfaille. Volgn. 78, art. 1. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijk (f2325.—). Vanwege B. en W. werd voorgesteld dezen post alsnog met f130 te verhoogen, met het oog op noodzakelijke vernieuwing van den gang in het Algemeen Weeshuis. In de tweede afd. oordeelde men het alge meen wenschelijk, de onder dit volgnummer gebrachte posten te plaatsen op de volgnum mers waar ze feitelijk behooren, z «onderhoud gebouwen gemeentereiniging" op de begrooting van den Reinigingsdienst enz. B. en W. antwoordden hierop Ten onrechte wordt gezegd, dat dit voor stel van ons is uitgegaan. Met het oog op bezuiniging hebben wij de hierbedoelde f130 (die i/s gedeelte uitmaken van de totale kos ten) niet op de begrooting uitgetrokken, ofschoon de verbetering van den gang in het Weeshuis door ons zeer wenschelyk wordt geacht. Wy zullen evenwel zooveel mogelijk met de gemaakte opmerking rekening houden. Volgn. 79, art. 2. Dag- en Week gelden der werklieden, enz. (f2550.—). In alle afdeelingen werd voorgesteld geen fiets voor den Opzichter aan te schaffen voor f90, doch f50 uit te trekken voor huur van een rywiel, ten dienBte van het Bureau van Gemeentewerken. In de tweade afd. wenschte een lid een bedrag uit te trekken van f 10, voor «onderhoud van een fiets", eigendom zijnde van den Opzichter. B. en W. zeggen met het denkbeeld om voor het bureau van gemeentewerken een rijwiel in huur te nemen ad f 50 per jaar, ieh te kunnen vereenigen. De heer Jaring stelt voor den post met 40 te verminderen en alsdan geen fiets aan te schaffen, maar er een te huren. Nie mand verklaarde zich daar tegen. Volgn. 81, art. 2. Onderhoud van wegen en voetpaden (f660. In de eerste afdeeling werd door een lid voorgesteld dezen poBt met f140 te verhoo gen, tot het plaatsen van banken aan- en het verfraaien van den Kerkhofweg. B. en W. achten de tegenwoordige beplan ting van den Kerkhofweg voldoende en meerdere uitgaven, b.v. voor het plaatsen van zitbanken niet verantwoord. De heer Krynen maakt de opmerking, dat het publiek de banken niet waardeert, bly- ns de baldadigheid cn vernieling. Volgn. 82, art. 3. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen (f 684.— In de tweede afd. werden bezwaren ge opperd tegen het opdragen der beplanting aan de Heidemaatschappij. In dezelfde afdee ling verklaarde één lid zich tegen de ver hooging met f200, indien dat bedrag moet dienen voor aanplant van jonge boomen, op grond van het feit, dat jonge boomen, geplant tusschen de bestaande, steeds dood gaan. Beter ware het volgens bedoeld lid, de boo- uit te dunnen, daar zij lang9 de ver schillende grachten veel te dicht op elkaar 8 taan. Zoowel in de eerste als in de tweede afd. werd door een lid voorgesteld f600 uit te trekken als eerste termijn voor verbetering van het Spoorplantsoen, volgens het plan van den architect Springer te Haarlem. In de tweede afd. vond dit voorstel bij enkele leden steun, terwijl anderen voteeringen vau het voorgestelde bedrag niet gewenscht achtten. Met belangstelling werd in de tweede afd. het rapport van de Heide-maatschappij om trent de vernieuwing van de laan om de Marinewerf tegemoet gezien. B. en W. merken hierbij op, dat de meer dere uitgaaf van f 200 door hen is voorge steld in de overtuiging dat het uitgetrokken bedrag te gering iB voor arbeidsloonen en het inplanten van nieuwe boomen in gedeel ten als b.v. aan den Parallelweg. Het ligt in verband met het rapport van de Heide- Maatschappij niet in de bedoeling nieuwe boomen te planten, daar waar de Maatschap pij dat ontraadt. Het voorstel om f600 uit te trekken als eerste termyn voor verbetering van het Spoorplantsoen is afzonderlijk behandeld en verworpen. De heer Oortgijsen heeft het rapport van de Heide Maatschappij gelezen van de ver beteringen, die zij voorstelt kennis genomen, doch mocht men overgaan tot die verbete ringen dan wenschte hij dat deze niet aan genoemde maatschappij opgedragen werden, want het aanplanten en snoeien is bedroevend. De Voorzitter laakt het, dat op dusdanige wijze over de maatschappij voor aanplan ting bij uitnemendheid gesproken wordt. Hij acht den heer Oortgijsen geen bevoegd beoordeelaar. De heer Van Wingerden meent ook, dat de personen belast met de aanplanting niet voor hun taak berekend zijn. Volgn. 85, art. 6. Onderhoud van havens, vaarten, kaaimuren, enz. (f1300.—). In de tweede afd. werd er op gewezen, dat onder dit volgnummer is nitgetrokken een post van f750 voor vernieuwing van den kaaimuur langs het Molenplein. De nood zakelijkheid dezer vernieuwing, aldus werd opgemerkt, is goeddeels een gevolg van het werken van de schroef der stoomboot .Anna Cornelia", welke daar ligplaats heeft. In dat verband werd verwezen naar het voorstel onder volgn. 19 eo werd het billijk geacht, dat de reederij der boot iets in de kosten bydroeg, zy bet dan ook bij wijze van huur van den grond. Voor de opmerking hier gemaakt ver wijzen B. en W. naar volgn. 19. «Hef fing voor het gebruik van openbare gronden en wateren." Over dit punt wordt niet verder van ge dachten gewisseld. Volgn. 87, art. 8. Onderhoud van klokken, horloges, speelwerken, enz. (f50.-). Een lid der eerste afdeeling wenschte een onderzoek te zien ingesteld naar de oorzaak van den onregelmatigen gang der toren uurwerken. Hij stelde voor, voor de kosten van dat onderzoek f 50 uit te trekken. In de tweede afd. werd door een lid voorgesteld den post met f60 te verhoogen, voor het aanschaffen vau 2 of 3 klokken ter grootte b.v. van 50 cM. in diameter, teneinde deze te plaatsen in de bovenlichten der politie bureaus Molenplein, Westplein en Binnen haven. B. en W. kunnen met het voorstel tot het instellen van een deskundig onderzoek geheel klokken op i, vinden Het aanbrengen van verschillende punten in de zy niet noodzakelijk. De heer Feenders vraagt eenige inlichtin gen over dit deskundig onderzoek, doch de de heer Jaring zegt, dat zoodanig onderzoek niet noodig is, want ieder is overtuigd, dat de uurwerken ondeugdelijk zijn. Het voor stel om voor dit doel f50 uit te trekken, wordt verworpen met 11 tegen 7 stemmen. Een voorstel van den heer Oortgijsen, om f60 beschikbaar te stellen tot het plaatsen van 2 k 8 klokken wordt eveneens verwor pen en wel met 15 tegen 3 stemmen. Volgn. 88, art. 9. Onderhoud van begraafplaatsen en kosten van begraving (f 1450.—). In de eerste afd. werd herinnerd, dat de vorige begTOOting de jaarwedde van den doodgraver met f100 is verhoogd, terwijl ter voorziening in de behoefte aan assistentie van den doodgraver f200 werd toegestaan. Een en ander werd voldoende- en een vaste werkman overbodig geacht. Vermindering van den post met f268 werd daarom voorgesteld. Een voorstel van gelijke strekking werd ge daan in do tweede afd., waar tevens ge vraagd werd, wélke werkman met het werk op de begraafplaats zou worden belast. In de derde afd. had men tegen de uitgetrok ken bedragen geen bedenking, mits de om- schryving «arbeidsloonen van den werkman voor het onderhoud van de begraafplaats", worde gewyzigd aldus: «arbeidsloonen voor onderhoud van de begraafplaats". B. en W. merken op, dat de uitgebreid heid van de begraafplaats het beslist noodig maakt, dat een vaste arbeider voor de meer dere werkzaamheden wordt aangewezen. Zy blijven dus hun voorstel handhaven. De heer Verfaille dringt aan om een instructie voor den doodgraver te ontwerpen, waarin zijn werkzaamheden omschreven zijn en den tijd wordt, aangegeven, dat hij in dienst is. De Voorzitter zal den wenk over wegen. Volgn. 94, art. 2. Jaarweddon van de agenten van politie (f16.580. Bij dit volgnummer kwam ter Bprake het adres van de agenten van politie, tracte- mentsverhooging verzoekende. Naar aanlei ding van het in dit adres aangevoerde, ver klaarden meerdere leden der eerste afdeeling, dat zij niet geneigd zouden zijn, op het raadsbesluit, betreffende het verbinden eener toelage aan het bezit eener Politiediploma, terug te komen. Intusschen werd opgemerkt dat de post met f25 verminderd dient te worden, wegens de ontslagname van den agent Westers, die voor eene tractements- verhooging van f25 in aamerking zou zijn gekomen. Een ander lid stelde voor, de jaarwedden der agenten van politie met f50 te verhoogen, wat een verhooging van den post met f 1050 medebrengt. Gelijk voorstel werd in de derde afd. gedaan, terwijl in de tweede afd. door enkele leden op wyziging der salarisregeling werd aangedrongen. B. en W. brengen in herinnering, dat de laatste wijziging in de regeling van de politie agenten is vastgesteld by Raadsbesluit van 25 October 1906, en zy vinden geen vrijheid thans nieuwe verhoogingen voor te stellen. De heer Feenders stelt voor dezen post met f1050 te verhoogen en te brengen op f 175 80, om uit die meerdere som aan elk der politeagenten een salarisverhooging van f50 toe te kennen. Met 12 tegen 6 stem men wordt dit voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Oortgysen, Verfaille, De Geus, Van Neck en De Ven. Volgn. 96, art. 8. Belooning aan brand meesters en verdere bedienden by de brandspuiten (f800. In de tweede afdeeling werd de wensche- lijkheid uitgesproken, de Verordening op het brandwezen te wijzigen, wat door meerdere leden werd beaamd. In overweging werd jegeven, de diverse posten betreffende de jrandweer te combineeren. B. en W. maken hierby de opmerking, dat ien enkele aanduiding wordt gegeven, welke wijziging van de verordening op het brand wezen gewenscht wordt, en het daarom moeie- lijk is aan de hier gemaakte opmerking gevolg te geven. Wat het combineeren van de ver schillende posten betreft, daartoe geeft het voorgeschreven model der begrooting geene aanleiding. Hierbij heeft niemand iets op te merken. Volgn. 100, art. 1. Kleeding en uitrnsting van de agenten van politie, enz. (f 1400). Door B. en W. is voorgesteld dezen poBt met f200.te verhoogen, voor het huren van 4 rijwielen, k f50.per stuk, voor de agenten. In alle afdeelingen kon men zich daarmede vereenigen. In de derde afdeeling werd gevraagd, of het in de bedoeling ligt, de verschillende hier gevestigde rijwielen verhuurders in de gelegenheid te stellen, naar de levering mede te dingen. In de eerste zoowel als in de derde afd. werd geklaagd dat de agenten, wat hunne kleeding betreft, geen bijster imposanten in druk maken. Meer nauwkeurig toezicht bij de levering van de uniformkleeding werd niet overbodig geoordeeld. B. en W. antwoordden hierop: Het is ons voornemen alle rijwielenhande- laren tot inschrijving toe te laten. Wat de kleeding der agenten betreft, zullen wij met de gemaakte opmerking rekening houden. Over dit punt heeft geen discussie plaats. Volgn. 101, art. 2. Onderhoud der wachthuizen, mitsgaders licht en brand stoffen voor deze (f 1150.—). Een lid der tweede afdeeling merkte op dat, in vergelijking met 1906 de kosten van schoonhouden steeds hooger worden;in 1906 f 145.in 1908 f 225.—. Zuinig beheer werd daarom aanbevolen. B. en W. zeggen, dat tot nog toe werd het schoonhouden der politiebureaux tegelijk met dat van de overige gemeentegebouwen in één bestek openbaar aanbesteeddaardoor konden de kosten van elk onderdeel niet nauwkeurig worden opgegeven. Nu het schoonhouden van de scholen niet meer wordt aanbesteed, heeft dat van de politiebureaux in eigen beheer plaats. Over dit punt wordt niet verder gesproken. Volgn. 104, art. 5. Onderhoud der lan taarns en verdere kosten voor verlichting (f 11.325.—). In de tweede afd. werd door een lid opge merkt, dat de verlichting aan de Bassinbrug verbeterd kan worden, door verplaatsing van een der lantaarns van de Willemsbrug. Een ander lid in dezelfde afdeeling drong aan op aansluiting der gasleiding naar Huisduinen. Nu de hoofdbuis naar de Waterleiding is gelegd, zou eene zij-spruit naar het dorp Huisduinen eene lengte vereischen van 800 meter. Gerekend tegen f5.per meter, zou dit, hoewel een belangrijk bedrag, kunnen gedekt worden door besparing van hetgeen thans wordt uitgegeven voor de ontsteking en het onderhoud der petroleumlantaarns en door aansluiting van muntgasverbruikers. In overweging werd gegeven, den Directeur der Gasfabriek hiervan een project te doen maken. B. en W. beloven, dat zij met den Direc teur der gasfabriek zullen overleggen wat deze kan worden gedaan. Omdat over dezen post enkel opmerkingen werden gemaakt, volgde geen bespreking. Volgn. 105, art. 9. Buitengewone uit gaven ten behoeve der politie, schrijfioo- nen aan het Commissariaat van politie, enz. (f 735. In de eerste en derde afd. werd opgemerkt, dat het bedrag van f 25.nitgetrokken voor gratificatie Politiediploma f 40.moet zijn, aangezien de eenige agent hier, in het bezit van het diploma, tevens eene bijzondere aanteekening heeft, waarvoor f15.— meer wordt toegekend. In de tweede en derde afd. werd er op gewezen dat de post, toelagen aan den Alg. Ned. Politiebond, ad f 10. tweemaal op de begrooting voorkomt, onder dit volgnummer en onder volgn. 161. De post dient dus met f 10.— te worden verminderd. Enkele leden der tweede afd. wenschten ingelicht te worden omtrent den post «Toe lage aan den Commissaris voor het verrichten van schrijfwerk». Het antwoord van B. en W. luidt: De hier gemaakte opmerking omtrent de byzondere aanteekening is juist; evenals die betreffende het tweemaal vermelden van de toelage aan den Alg. Ned. Politiebond Wij ziging van den post achten wij intusschen onnoodig. Wat aangaat .toelage voor schrijf werk" herhalen wy wat door ons in het rapport op de begrooting voor 1907 werd gezegd: .Het bedrag van f200.is ruim «20 jaren geleden den Commissaris van politie «toegekend om een klerk uit te sparen*. De toelichting van B. en W. was voor de leden voldoende. Volgn. 108, art. 5. Jaarwedde voor den keurmeester van brood, vleesch en visch (f 45. In de eerste afd. werd gevraagd waarom B. en W. den post voor een keurmeester, voor 1907 door den Raad uitgetrokken tot een bedrag van f 1300, niet op de begrooting hebben gebracht. In de tweede afdeeling werd eenparig voorgesteld, opnieuw flSOO uit te trekken, overeenkomstig het besluit van het vorige jaar. In de derde afdeeling werd bij dit volgnummer ter sprake gebracht het adres van de afd. Helder der Holl. Maatschappij van Landbonw, een snbsidie verzoekende van f 1200 voor een veearts. Meerdere leden wa ren van oordeel dat het gewenscht is, op het verzoek van «Landbouw* in te gaan en daar door te bevorderen dat zich in deze gemeente een veearts vestigt. Aan het subsidie zou dan de verplichting kunnen worden verbon den, dat de veearts zich voor vleeBchkeuring ter beschikking der gemeente moest stellen. Verder achtte men het wenschelijk een hulp keurmeester aan te stellen, wien dan door den veearts bijstand kon worden verleend. Andere leden vonden het meer gewenscht dat èn de veearts èn de hulpkeurmeester in onmiddelyken dienst der gemeente zouden zijn en konden daarom het verleenen van subsidie aan «Landbouw* niet goedkeuren. Hoe dit dan ook nader besloten worde, alge meen was men van eene meer verscherpte keuring gediend en werd daarom voorgesteld den post met f1955, dus tot f2000, te ver hoogen, te specificeeren als volgtjaarwedde veearts f 1000, laboratorium voor idem f200, hulpkeurmeester f 700, instrumenten voor idem f100. B. en W. wenschen aangezien eene regeling voor den keuringsdienst door het Rijk aan hangig is gemaakt, alvorens nadere voorstellen te doen, af te wachten welke voorschriften zullen gegeven worden. Met 't oog daarop hebben zij het bedrag niet op de begrooting voor 1908 gebracht. Wat betreft het voorstel van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, daarmede zou den zy zich in geen geval kunnen vereenigen. De heer Zander geeft zijn leedwezen te kennen, dat B. en W. de f1200 voor een keurmeester dit jaar niet op de begrooting hebben gebracht; het doet hem evenwel ge noegen, dat volgens het afdeelingsverslag er raadsleden zyn die overtuigd zyn van het nut van een keurmeester. Hij wenschte, dat de post op f2000 werd gebracht. De heeren Terra en Krijnen willen aan het verzoek van de Holl. Maatschappij v. Landbouw vol doen en aan deze vereeniging f1200 toestaan, opdat zij een veearts kan aanstellen, die verplicht wordt een hulpkeurmeester terzijde staan. De Voorzitter en de heer Van Neck verklaren zich tegen zoodanige schik king. De heer Grunwald doet het voorstel den post met f1955 te verhoogen en te brengen op f2000, dan kan men later slissen op welke wijze de keuringsdienst ge regeld zal worden. Met 15 tegen 3 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tegen stem den de heeren Van Neck, De Ven en Van Wingerden. Volgn. 111, art. 8. Kosten, voortvloei ende uit de Woningwet (f1300.—). Door B. en W. is nader voorgesteld den opzichter Verheul eene vaste aanstelling te geven, waarmede algemeene instemming werd )etuigd. Volgn. 112, art. 1. Jaarwedden der onderwijzers (f 82.400. In de tweede afdeeling maakte een lid de opmerking, dat bij de verhooging der trac tementen van het onderwijzend personeel geen advies aan de Schoolcommissie wordt gevraagd, ofschoon art. 8 der Verordening van 3 December 1906 dit duidelijk voorschrijft. Door B. en W. wordt toegegeven dat ditmaal aan de bedoelde bepaling geen toe passing is gegeven. De verhoogingen zullen echter niet worden toegekend vóór dat aan de voorschriften is voldaan. Verdere discussie heeft hierover niet plaats. Volgn. 116, art. 4. Kosten van het herhalings-onderwijs (f 1300.—). In alle afdeelingen werd opgemerkt, dat ize post met f 100 moet worden vermin derd, wegens de ontslagname van mej. Vis Dieperinck als onderwijzeres aan de Herha lingsschool. B. en W. wisten bij de opmaking der be grooting nog niet, dat'mej. Vis Dieperinck uit deze betrekking ontslag zou vragen. Algemeen wordt goedgevonden den post te brengen op f1200. Volgn. 117, art. 5. Kosten van instandhouden van schoollokalen onderwijzerswoningen (f 3864.90). Een lid der eerste afdeeling noemde dezen post buitengewoon hoog, en zou den post gaarna lager geraamd zien. In de derde afd. werd er over geklaagd dat de urinoirs in school 8 nog altijd verre van reukeloos zijn. Het is B. en W. niet gelukt te vernemen op grond waarvan zou kunnen blijken, dat de noodige zuinigheid uit het oog wordt verloren. Door den gemeentebouwmeester is voor gesteld de urinoirs en de privaten in school No. 8 doorloopend te maken, maar met 't oog op de groote kosten ad f 685.hebben zij gemeend voor dit doel geen gelden te 3eten aanvragen. Niemand spreekt hier verder over zoodat de post onveranderd blijft. Volgn. 118, art. 7. Kosten van het aanschaffen en onderhouden van school- meubelen (f 1590,86.— Door B. en W. wordt voorgesteld uit dezen post f215.86, te beBteden met het doel de scholen van matten, vloerzeilen, karaffen en drinkglazen te voorzien. Algemeen kan men zich hiermede vereenigen. Een lid der tweede afdeeling maakte aan merking op de aangeschafte schoolbanken en wenschte banken, die aan alle eischen voldoen. B. en W. antwoordden hierop, dat het model van de thans gebruikt wordende school banken destijdB in overleg met den toen- maligen Districts-schoolopziener is ingevoerd. Ook de tegenwoordige titularis heeft met dit model zyne instemming betuigd. Nadere bespreking over dit punt blijft achterwege. Volgn. 119, art. 8. Kosten van het aanschaffen en onderhouden der school boeken, enz. (f5050). Een lid der tweede afd. wenschte te ver nemen, waardoor de kosten der schoolbehoef- ten voor school 8 zooveel hooger zyn dan voor de andere scholen. Kunnen, zoo werd gevraagd, de buitengewone benoodigdheden niet door de ouders der leerlingen worden betaald B. en W. merken op, dat uit den aard der zaak de behoefte aan schoolboeken en verdere leermiddelen aan de opleidingsschool No. 8 grooter is dan aan de andere scholen. Daartegenover staat dat de ouders ook hoo ger schoolgeld betalen, zoodat van eene afzonderlijke betaling van de benoodigdheden door de ouders geen sprake kan zijn. Blijkens het stilzwijgen der leden was men met het antwoord van B. en W. tevreden gesteld. Volgn. 120, art. 9. Kosten van ver lichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollokalen (f 6200). Deze post werd in de eerste afdeeling zeer hoog geacht. In overweging werd gegeven, een afdoende contróle in te stellen op de levering der brandstoffen. Ook B. en W. achten eene behoorlijke controle gewenBcht en zullen niet nalaten te trachten daarin te voorzien. Volgn. 129, art. 3. Kosten der Bur geravondschool (f7.900). In de derde afd. werd voorgesteld het tractement van den Directeur der Burger avondschool op f1600 te handhaven. Het van f400, dat door het bestuur der Vereeniging //Ambachtsschool" wordt betaald als bijdrage in het tractement van den Direc teur, zou alsdan op een ander volgnummer verantwoord moeten worden, b.v. volgn. 28. Dit werd geacht in het belang van den be trokken ambtenaar, zonder dat de gemeente er eenig nadeel van heeft. B. en W. zeggen, dat bij bet verleenen van het subsidie aan de Ambachtsschool in beginsel is besloten, dat het salaris vanjden Directeur der Burgeravondschool met f400. zou verminderd worden, wanneer hy als Directeur der Ambachtsschool optrad. In tegenstelling met de hier uitgesproken meening gelooven zy dat tegen deze regeling geene grondige bezwaren kannen ingebracht worden, omdat de vermindering van het salaris als Directeur der Burgeravondschool geen invloed zal hebben op de berekening van het aan hem later toe te kennen pen- ïen. De heer Jaring brengt de vermindering van het salaris van den Directeur der Bur geravondschool ter sprake en wenscht eer andere regeling, opdat bedoelde titularis ge waarborgd blijft zijn tegenwoordig salaris te blijven behouden. De Voorzitter is van het zelfde gevoelen en zegt een nader voorstel toe waarbij deze kwestie geregeld wordt. Volgn. 185, art. 5. Kosten van ver pleging in godshuizen en elders (f16.650). De door B. en W. voorgestelde aanschaf fing van een nieuwe brancard van f 150 ontmoette in geen der afdeelingen beden king. In de eerste afdeeling werd voorge steld om de bureaux van politie van brancards te voorzien, teneinde bij eventueele ongeval len een ving en doelmatig transport te ver zekeren. Dit voorstel werd eenigszins onder vangen door de mededeeling dat B. en W. voornemens zyn, de oude brancard uit het Ziekenhuis te stationneeren in het bureau Molenplein. In de tweede en derde afd. werd afgekeurd dat B. en W. de posten voor vleesch melk, op de begrooting van het Ziekenhuis voorkomende respectievelijk met f300 en f 100 hadden verminderd. Met het oog op de duurte der levensmiddelen, wenschten meerdere leden de raming der Commissie het Ziekenhuis te volgen en den post dus met f 400 te verhoogen. De verminderingen door B. en W. op de begrooting van het Ziekenhuis aangebracht, zyn gebaseerd op de uitgaven over het eerste halfjaar 1907 gedaan. De heer Jaring merkt op, dat door de lagere raming van vleesch en melk de Com missie toch niet gebonden is en vrij blijft het verstrekken van het noodige, hetgeen door den Voorzitter beaamd wordt. Volgn. 137, art. 8. Subsidie aan het Algemeen Weeshuis (f6950). Wat betreft de vermindering van ver schillende posten op de begrooting van het Weeshuis, werden in de tweede en derde afd. eenige opmerkingen gemaakt. In de tweede afd. kon men zich met de zienswijze van B. en W. vereenigen, behalve wat den post «voeding" aangaat. Ten dezen wenschte men de raming van het bestuur te volgen. Een lid der derde afd. deed gelijk voorstel betrekking tot dezen post en wenschte bovendien f 150 meer uit trekken voor ge neeskundige hulp, welke post door B. en W. van f250 tot f 100 werd verminderd. Door meerdere leden der derde afd. werd twyfel uitgesproken ten aanzien van het voldoende der voeding van de weezen. «Meer vet in het eten" werd niet overbodig geoordeeld. In de tweede afd. vroeg een lid inlichtin gen omtrent verschillende onduidelijkheden, het Weeshuis betreffende. Zoo o.a.Hebben bij het opmaken der begrooting de regentes sen daarin geen medezeggenschap gehad Dit werd afgeleid uit de omstandigheden dat de begrooting alleen door de regenten is onder teekend. Onder welk art. dor Wet op de Armbesturen valt dit Weeshuis Als het Weeshuis is eene zelfstandige stichting, waarom staat er dan niet op de begrooting een post voor onderhoud van het gebouw Indien het Weeshuis is eene gemeentelijke instelling, vormen dan de regenten en regen tessen eene Commissie volgens art. 54 der Gemeentewet Bestaat er voor deze instel ling geene Verordening, waaruit zou kunnen blijken de rechten en plichten van den vader en de moeder, alsmede de werkkring van regenten en regentessen? Volgens art. 15 der Wet op de Armbe sturen kau aan Gedeputeerde Staten toestem ming gevraagd worden tot andere belegging der gelden. Indien de raad in dezen mag ingrijpen, dan werd in overweging gegeven, over te gaan tot het doen van dat verzoek. Is uit de geschiedenis ook na te gaan, hoe deze inrichting aan de bedoelde kapitalen komt? Zoo ja, dan werden daaromtrent in lichtingen gevraagd. Indien de kapitalen bovenbedoeld op andere wijze werden belegd dan op het Grootboek, b.v. in hypotheken, zooals de Nutsspaarbank hare kapitalen be legt, dan zou daarvan, a 4 eene rente te behalen zyn van f 2624, terwijl men nu maar 21/S °/e verkrijgt, zijnde f 1640. Andere wijze van belegging werd daarom ernstig in over weging gegeven. Als onder de uitgaven ook mocht voorkomen een post voor extra tafel geld aan de suppoosten, zooals dit ook ge schiedde in 1906, dan werd voorgesteld dezen post niet toe te staan. B. en W. antwoordden hierop Voor de vermindering der posten verwyzen wy naar onze toelichting op volgnummer 136 der begrooting. In 1906 was het aantal ver pleegden even groot, als voor 1908 wordt geraamd, en op grond daarvan meenden wy, dat hoogere raming van het bestuur niet door ons moest worden gehandhaafd. Het bedrag, uitgetrokken voor geneeskun dige hulp, is door ons verminderd, op grond dat de ontsmetting van het Weeshuis, na het voorkomen van roodvonk in 1906, uit dezen uitgaafspost was betaald. Klachten over de voeding der weezen zijn niet ingekomen. Met vertrouwen meenen en W. deze aangelegenheid aan het bestuur van het Weeshuis te kunnen overlaten. Wy behouden ons voor, nader terug te komen op de hier gedane vragen betreffende de verhouding van het bestuur van het Weeshuis tot de gemeente. Deze aangelegenheid wordt niet verder besproken, alleen maakt de heer Van den Berg de opmerking dat de post voor voeding lager is geraamd dan de Commissie het deed, hetgeen hij niet goedvindt. De Voorzitter zegt dat deze is gebaseerd op de begrooting van 1906, niettemin is het Bestuur vry en door niets gebonden. Volgn. 159, art. 14. Kosten van ex ploitatie van de Waterleiding f15108. Door B. en W. werd nader voorgesteld dezen post met f 210 te verhoogen, teneinde daaruit te bestrijden de kosten van openbare drinkfonteinen, overeenkomstig het vroeger door den Heer Bok ingediende voorstel. Algemeen kan men zich hiermede vereenigen. B. en W. merken op, dat het bedoelde voorstel niet van hen is uitgegaan, integendeel wenschen zij, indien de Raad mocht besluiten tot het aanschaffen van drinkfonteinen, de kosten daarvan uit de nog te sluiten geld- leening te bestrijden. De heer Verfaille dringt er op aan, dat bij het plaatsen der kranen er ook één dient geplaatst te worden in den omtrek van de binnenhaven. Hij acht het gewenscht, dat daar dan ook ten gerieve van de bewoners van het Koegras tegen den kostenden prijs drinkwater verkrijgbaar zal worden gesteld. De Voorzitter zegt deze zaak te zullen overwegen. Daarna brengt de Voorzitter nog het voor stel om f 200 crediet aan de Comm. voor de bedrijven toe te staan, in stemming. Dit wordt evenwel verworpen. Hiermede is de artikelsgewijze behande ling der begrooting afgehandeld en wordt de vergadering voor eenigen tijd geschorst tot het opmaken van het eindbedrag. Vooraf wordt de rondvraag gedaan, waarbij de heer Van Breda de aandacht vestigt op den slech ten toestand der Achterstraat tusschen de Houtsteeg en de Torenstraat. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. Na de wederopening wordt de Begrooting, bedragende in ontvangst en uitgaaf f499.372.67 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 3.283.67®, in stemming gebracht en aange nomen met algemeene stemmen. Vervolgens worden op voorstel van den Voorzitter over 1908 de volgende gratifi catiën en subsidiën toegekend, die uit den post onvoorziene uitgaven voldaan zullen worden Aan de wed. D. Visser f 100. Aan de wed. C. Mulder f 100. Aan de Schildersvereeniging «Oefening kweekt kennis" f 100. Aan de afd. Helder van //Het Witte Kruis" f 100. Aan de Heldersche Wijkverpleging f 300. Aan «Helders Harmoniekapel" f 75. Deze subsidiën worden met algemeene stemmen verleend. De heer Krijnen merkt op, nu hier een ambachtsschool bestaat, de subsidie voor de Schildersvereeniging geen reden meer heeft en dus z. i. voor het laatst moet worden toegekend. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting tot behandeling vaa eenige belasting- reclames. Ingezonaen. Alkmaar, 29 Oot. 1907. Mijnhter de Redacteur. Beleefd verrook ik u het volgende lil uW veel gelezen blad te willen plaatsen. Stoombootdienst Texel—Nieuwedlep. Toen ik het verslag van de vergadering, gehouden tot vaststelling der Statuten voor de Nieuwe Texelsche Stoomboot-Onderneming las en de schitterende rede van den Voor zitter der commissie, dokter A. Wagemaker, kon ik een glimlach niet onderdrukken. Wat slaat die man de plank mis en wat kan men toch de menigte met groote woorden vangen 1 Hy zegt o.a. reeds twee maanden duurt de stryd met de firma Bosman voort 1 De firma BoBman heeft met de stoomboot- onderneming niets te makenmaar wèl de Maatschappij //Alkmaar Packet',sooali ieder op dedionstbiljetton lezen kan I Zoo zoude ik u op meerdere onjuistheden op ZEdl. rodevoering kunnen wyzen, ook op de groote onzin hypotheek op het Marsdiep, welke schitterende volzin met groot applaus werd begroet. Ik heb wel eens gehoord van hypotheek op land en woonhuizen, maar nimmer op zeestroomenl Het groote pnbliek slikt echter zulke p i 11 e n in eene vergadering met succes! Maar nu ter zake. Zie hier in 't kort de geschiedenis Voor ruim 25 jaren, belastte de heer C. Bosman op verzoek van den Burgemeester Loman en eenige andere Texelsche heeren zich met de exploitatie van den stoombootdienst TexelNieuwediep, die onder leiding van den Texelschen notaris Bruno Bok geheel te niet was gegaanhoewel de dienst ge noot eene subsidie der Posteryen, Ryks, Provinciale en bovendien eene subsidie der gemeente Texel. Allengs werden door den heer C. B. ver beteringen aangebracht. Du raderstoomboot «Ada van Holland* voorzien van een nieuwe sterke machine, stoomverwarming en later eleotrisch licht aangebracht. De reserve schuit werd ver vangen eerst door de schroefboot «Flevo* (gevaren hebbende tusschen Helder-HarliDgen) later door de «Packet II*. Deze reserve schroef booten voldeden niet, daar schroefbooten »y hol water de vinnen uit het water slaan en by de havens gevaar voor stranding op leveren en bovendien hevig slingeren en stam pen, dus werd de raderstoomboot nKampi- oea< gekocht, een zeebootje, dat gevaren heeft tossohen Norden en het eiland Norderney; dit schip werd aan de werf alhier veel ver beterd, later van electrizch licht voorzien en met stoom verwarmd en heeft trouw vyftien jaren lang zelfs by stormweer hare diensten verricht, zonder eenig ongeval. Dit jaar, by den overgang van de onder neming in de groote Maatschappij A1 k m a ar- Packet', bestond het plan voor den dienst T e x e 1N i e u w e d i e p een groote nieuwe salonraderboot te laten bouwen, die met den zomerdienst 1908 in de vaart zoude worden gebracht, toen ter kwader ure dokter Wagemaker c.s. optraden en alles in de war stuurde. Want wat is nu het geval? De Texelaars moeten zich nu behelpen met een schroefboot, met kleine kajuiten, door petroleumlampen verlicht gedeeltelijk in gericht als vrachtboot, terwyl als reserve boot, het vrachtstoombootje «Texelstroom* dienst moet doen. Men kan sich behelpen met mooi stil weer, maar ongelukken zyn by ruw-, winderig- en stormweer en holle zee niet buitengesloten. En ten tweede wagen de menschen hun geld in eene onderneming, waarvan het succee zeer twijfelachtig is, terwyl om de geweneebte verbeteringen tot stand te brengen en tegenslagen te kunnen weerstaan,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 2