KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WSerlngen en Anne Paulowna. 1 leid of Liefd No. 3627. Woensdag 20 November 1907. 35ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telef. 59. Bureau: Koningstr. 29. Intere.-Telef. 50. Abonnement Vliegend Blaadje p. 8 m. 50 ct., fr. p. poet 75 et., Bnitenl. fl.25 1 Zondagsblad37'45 »0.75 Modeblad 55 80 0.00 Muzik. Bloemlezing» »»60»»»»85» >0.00 Voor 't Buitenland by vooruitbetaling. Ad.vert©ntlön van 1 tot 4 regels25 Cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar21/, Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Geheel volgens het program is dan Donderdag to St. Petersburg do eerste bijeenkomst der Rgksdoema geopend. Was by de opening der beide vorige Doema's de toeloop van belangstellenden groot, thans was dit niet het geval. Slechts bevoorrechten hadden oon kaart voor de publieke tribune en de politie weerde Btreng wie geen kaart had. In de Catharina-saal van het Tanrische Paleis waar de rittingen zullen worden, werd een godsdienstoefening gehouden en hield de metropolitaan een toespraak tot de Doema leden. By de plechtigheid waren niet aanwezig de Polen, de Mohammedanen en de socialisten. De Polen hadden te verklaard als protest tegen de kieswet niet te zullen meestemmen voor een voorzitter der Doema. Mot algemeene stemmen op 3 na werd de Octobrist Chomjakof tot president gekozen. Hij werd Vrydag door den Czaar reeds op Tsarskoje Zelo ontvangen. De heer Chomjakof kreeg uit hot gesprek met den beheeracher aller Russen de overtuiging dat aan deze Doema de gewonschte gelegenheid tot arbeiden zal worden gegeven en dat de eerste zitting der Doema zal eindigen in Mei 1908. Onder de gematigde elementen is men van oordeel dat deze Doema wèl veel goeds zal knnnen uitrichtenmen verlangt overal naar rust wyl men genoeg heeft van de aanslagen. Als de Doema nu maar de hervormingen aanneemt beloofd in het manifest van 30 October en voorts controle oefent, waartoe sy het recht heeft, dan zal zy voor Rusland zegenryk werken. De meer vooruitstrevenden zyn met de verkiezing van den nieuwen president niet tevreden, omdat hg veel te reactionnair zal blijken. WJj zullen moeten afwachten, maar zeker is het dat deze derde proef met eene Doema een beslissende zyn zal. In een interview verklaarde de president dan ookAlles hangt af van de derde Doema. Ik ben er niet zeker van, dat er nog een vierde Doema byeen zal komen, wanneer wy ditmaal schipbreuk lijdon. Men kan niet tot in het oneindige voortgaan met proeven nemen. Mislukken wy weder, dan bewijzen wy daarmee, dat wy niet ryp zyn voor een volksvertegenwoordiging. Maar ik acht het zeker, dat de Doema tot werken in staat zal zyn. De beste, ernstigste mannen hebben er zitting in. Zien wy naar het gering aantal Kadetten, dan bemerken wy onder hen slechts ernstige, zakelyke mannen. Wanneer wy dos weder mislukken,, hebben wy geen reden van verontschuldiging. Wy hebben geen reserves meer, dit is onze laatste inzet. Daarom zeg iköf deze Doema beleeft haar natuurlijk einde, öf zy zal de laatste zyn." Op de BaltiBche werf te St. Petersburg zyn oen aantal in aanbonw synde torpedo booten door brand vernield. De schade wordt op een half millioen roebel geschat. Moulay Hafid, sultan no. 2, schynt gebrek aan geld te krygen en dus ook gebrek aan vrienden en trouwe aanhangers. Men zegt dat hy reeds voorstellen gedaan heeft om zich over te geren. In de Moskee te Tanger is een brief van sultan Abd-el-Asis voorgelezen waarin bij meedeelt dat hy sterke legers naar verschillende deelen des lands hooft gezonden om de ordo te herstellen. De sultan zwaait grooten lof toe aan den kaid van Mogador en voorspelt dat binnen korten tjjd weder overal vrede zal heerschon. Van Zaterdag werd dan ook door Reuter uit Tanger bericht gezonden dat de krijgsmacht van Moulay Ha fid geheel en al ii hundel te Londen een brief werd voorgelezen van den secretaris der admiraliteit, waarin werd aangekondigd, dat met hot oog op de geringe resultaten die de vredesconferentie had opgeleverd en de teleurstellingen die zy had gewekt, de admiraliteit besloten had voort tc gaan met den bouw van oorlogsschepen. En toch noemde de heer Bourgeois, op een pas gehouden feest van de parlementaire groep voor internationale arbitrage »de conferentie evenmin eene mislukking als de vorige, want in afwachting van do ontwapening had zy don oorlog menschelyker gemaakt". Zy die gelooven haasten niet, 't is waar, maar 't gaat toch wat erg langzaam en 't geeft blik baar geen vast vertrouwen. In Frankrijk worden in de kamer de de batten over de gevolgen van de scheiding van kerk en staat, wat betreft de kerkelyke be- zittingon, nog steeds voortgezet. Onder de be strijders van de .uitlegging'' van den miniB- tor vonden we o. a. den welbekenden advo caat uit het Dreyfus-proces Labori, die dit ontwerp tegen de grondwet noemde. De studenten aan de hoogeschool te Parijs, die het optreden van twee nieuwe professoren 't waren geen Paryzenaars maar uit do provincie onmogelyk maakten, hebben wei nig pleizier van bun daad. De colleges zyn tot 31 Dec. geschorst. Zy wenden thans al pogingen aan om deze straf verlicht to krijgen. Het Frausche ministerie van Marino werkt een belangrijk deel sAn de marine-tactiek ge heel om, o.a. het mobilisatioplan, de plannen over de geheime plaatsing der onderzeesche verdedigingsmiddelen en het seinboek. Men meent dat dit gedaan wordt, wyl geheime stukken waarschynlyk door Ulmo en andere vorraders aan een vreemde mogendheid ver kocht zyn. verslagen door de troepen bd-el-Asis van Anlous, die Abd-el-Asis getrouw geble ven waren. De slag bad plaats te Bouriki. De tMatin* deelt meo dat 136 Engelsche ministrieele afgevaardigden een verzoekschrift znUen zenden aan den minister-president, waarin verzocht wordt de koBten voor leger en marine te verminderen, daar de toestand nit een militair oogpunt beschouwd, minder gevaar oplevert dan in de laatste 25 jaar het geval is geweest. Dat klinkt, gelukkig, iets anders dan een ander bericht uit Engeland, slechts een dag ouder cn waarin bericht wordt dav op een feestmaal van de kamer van koop- Helder, 19 November 1907. Wy verwyzen schaakliefhebbers naar de advertentie van de Helderacbe schaak club »Morphy". 't Zal het bestuur van de club zeer aan genaam zyn, indien velen aan de uitnoo- diging gehoor geven. De afdeoling Helder der vereeniging Tot Steun* hield Vrydagavond in do Doops gezinde Kerk een vergadering, die ook voor ni et-leden en belangstellenden toegankelijk was. Het kerkgebouw was flink gevuld. Nadat de heer Dr. Albada de bijeenkomst had geopend met een inleidend woord, waar hij den oprichter en oud-Voorzitter, Ds. Bosch, lof en waardeering toebracht, verkroeg de heer Stnmphius het woord. De volledige naam van de vereenigiug «Tot Steun', zoo ving de Bpreker aan, is eigenlijk vereeDiging .Tot Steun van gevallenen en verwaarloosden*. Gevallenen wenschon wy op te richten, verwaarloosden te steunen. Maar daarvoor is o.a. noodig, ik noem u het woord geld. En nu moge dat woord soms ruw klinken, een feit is, dat wy met geld veel goed kunnen doen ik laat daar, dat het kwaad kan stichten. Op het oogenblik ik n op om met uw geld iets goeds te doen. Straks by het heengaan zal aan de deur gecollecteerd worden. Na deze inleiding ging de heer Stumphius over tot zyn eigenlijke rede, getiteld .Levens strijd'. Hy noemde allereerst don stryd om het bestaan in het maatschappelijk leveD, een stryd zoo fel tegenwoordig, dat wy er toe komen hot leven te veel van den materiëelen te weinig van den idiëelen kant te bezien. Gebrek aan eenvoud noemde spreker de hoofdlint in de tegenwoordige samenleving. Men wil sohynen, wat men niet is, men wil doen, wat men niet kan. Daarna behandelde hy den stryd in het individneele leven, den stryd namelijk tusschen goed en kwaad. Hy wees er op, hoe een ieder dien stryd heeft te stryden en haalde voorbeelden aan uit de geschiedenis. Spreker noemde de helden figuren van David en Luther. Ook wees hy op Jezns en het eerste Christendom. Van Jezus wordt gezegd, zoo sprak hy, dat hy melHatschen genas, blinden ziende maakte, kreupelen deed gaan. Laten wy volgelingen van Christus, er naar streven zedelijk laatschen te genezen, geestelijk blinden zien de te maken, moreel kreupelen te doen gaan. .Als ik u van dat mensch alles moest ver tellen", dat is de gewone formule om iemand zonder sproken af te maken. Spreker hield zich aan dit woord, maar eischte dat men dan ook alles, werkelijk alles, onderzocht. Dan zou men veel begrypen en veel vergeven. Men zon zien, dat ook gevallenen gestreden hadden, maar dat de stryd hun te zwaar was geweest. Dikwijls waren zy zwak door om standigheden buiten hnn schuld. Daarom is het ook, dat zy steun verdienen, al keuren wy het kwaad niet goed. Wy moeten ook Bteunen, omdat wy zelf ook onze tekortko mingen hebben. .Wie nwer zonder zonde is, werpe den eersten steen", besloot spreker, dat is het devies van de vereeniging «Tot Steun". Na afloop der met gevoel uitgesproken rede richtte de heer Van Albada een woord van dank tot den heer Stumphius en spoorde de niet-leden aan om toe te treden tot de y oeniging «Tot Steun". Daarna ging de openbare vergadering over tot een huishoudelijke en had een bestuurs verkiezing plaats. Alle aftredende leden, zjjndi de dames De BruinRingelstoyn, De Ven- Boon, KeulenThieme, Van der LeeKui per, en de keeren G. B. H. Filbri, B. L. v. Albada, werden herkozen, terwijl ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het ver trek van den heer Ds. Bosch, gekozen werd de heer C. Stumphius. Nadat nog de voorzitter mededeeling ge daan had over een meisje, wier lot de ver eeniging zich aantrok, sloot by de vergadering. De Gymnastiek- en Exercitievereeniging «Pro Patria' hield Zaterdagavond 1.1. in Casino* een feestelijke vergadering. De zaal was goed gevuld, de schoone sekse ruim ver tegenwoordigd. De President, de heer Schlahmilch, her innerde in zyn openingswoord aan het feit, dat het Juli 1.1. 20 jaar geleden is, dat aan de [vereeniging een aspiranfen-afdeeliDg toe gevoegd werd met het doel jongelui lichame lijk te ontwikkelen en by hen tiefde voor de gymnastiek aan te kweeken, die later als leden zouden toetreden tot de vereeniging. Die as piranten- afdeeling had nimmer gebrek aan leerlingen, maar velen verlieten later do ver eeniging, hetgeen hy bejammerde. Krachtig drong by daarom aan, dat de aspiranten later lid werden. Na de openingsspeech ging men over tot bet uitvoeren van de gymnastiek nummers. Kranig werd er aan de harren ge werkt, vooral door do hoofdafdeeling. Maar prachtig waren de staafoeningen der oudste aspiranten, keurig de vrije oefeningen der jongste aspiranten en eenig de Btaafoeningen door de leden uitgevoerd. Wat ging alles regelmatih en precies I Tor afwisseling kreeg men een paar leuke voordrachten te hooren en tot Blot een koddige pantomime te zien, die een vroolyke, prettige stemming te weeg brachten. Na afloop werd een zeer geanimeerd bal gehouden. Wakkere mannen, spoedt u heen Waar is de brand?" vroegen wy j.l. Zaterdagavond, toen een brandspuit van de Marine langs de Weststraat zichtbaar werd. Niemand wist het. Onze nieuws gierigheid sbrandde" van binnen, wy vergaten voor een oogenblik onze jour- nalistischc waardigheid en als een straat jongen holden wy mee. Wat een gang in dat karretje 1 Wat een activiteit ontwik kelde dat brandweerkorps liggend konden wy den wakkeren stoet bijhouden en hoe werden wy beloond voor zoovel inspan ning, voor zooveel opoffering, toen het terrein, waar men brand verwachtte, zichtbaar werdWy kwamen terecht in de cabyheid van »Tivoli," de schouwburg van den heer Van Twisk, waarboven de lucht zich vuurkleurig vertoonde. Wy behoeven zeker niet op te lossen, wat de oorzaak was van zooveel gloed, waardoor de Molenstraat schitterend verlicht werd. De logger, »De goede verwachting" kwam Zondag alhier binnen met slechts 9 last haring, terwyl er 80 netten zyn verloren gegaan. Zondagmiddag hield de afdeeling Helder van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond in .Tivoli' een openbare verga dering, die door een 30-tal typografen bezocht was. Nadat de heer K. Valkenburg de ver gadering met een welkomstwoord geopend had, verkreeg het hoofdbestuurslid van den A. N. T. B., de heer F. Van der Wal nit Amsterdam, het woord, die een propaganda- lezing hield, het nut van organisatie betoogde en door voorbeelden aantoonde, wat door vreeniging bereikt is geworden. Spreker be weerde, dat de organisatiegeest onder de ar beiders nog gering is en ook onder de typo grafen. Hy schrijft dit toe aan gebrek aan geloof in de organisatie, aan gebrek aan in zicht en aan weinig opofl'oring, om eenige contributie te betalen. Do heer Van der Wal woes or vervolgens op, dat na opheffing der gildon, toen ieder de vrijheid verkreeg fa brieken op te richten, er voor den workman een slechte tyd aan brak, zoodat hy voor eon laag loon moest werken, allen invloed verloor en geheel afhankelijk werd van deu patroon. Daardoor ontstond onder de arbeiders een geest van verzet en kwam er een nieuwe gilde van leerlingen en gezellen, om hun be langen te behartigen. Een van dese eerste vakvereenigingen was die der typografen, die in 1866 werd opgericht. Met afwisselend ge- lnk heeft dien bond stryd gevoerd en veel gedaan om het lot der typografen te verbe teren. Dat er niet meer verkregen is, schrijft spreker toe aan de omstandigheden, dat het werk der typografen aan geen bepaalde plaats afhankelyk is, zsoals b.v. by de bouwvakken, maar toch kon men opmerken, dat de toestand der drukkers, zetters, enz. in die plaatsen, waar men krachtig optrad, gunstiger arbeids voorwaarden had dan waar men ongeorga niseerd was of zwak optrad. Ten bewyze daarvan werden Amsterdam en Haarlem, Den Haag en Rotterdam met elk Ander vergeleken. Omtrent Helder verklaarde hy, dat de toe stand van de typografen hier niet van de slechte is, maar toch nog veel te wenschen overlaat. Van de 6 hier bestaandedrukkerijen hadden op verzoek 3 hunne loonstaten inge zonden (de heeren Staalman, Van der Haagen en De Rey te Texel hadden zulks nagelaten) en hieruit bleek, dat de gemiddelde loonen van zetters boven de 23 jaren f 11 was en van de 46 werklieden 21 dien leeftyd bereikt hadden. Spreker ging na, waaraan die lage loon- 8 indaard is toe te schryven en noemde in de eerste plaats als oorzaak de jongensexploi- tatie, die door de gezelion krachtig tegen gegaan moet worden, om het overcompleet te voorkomen. Ook de z-tmachine doet ontzettend veel kwaad, want in Alkmaar werden dezer dagen in een drukkery door de aanschaffing van zoo danige machine 5 mannen broodelooa. Al de noodzakelijke verbeteringen: hooger loon, verkorte arbeidsduur, bepalingen op het leerlingenstelsel kannen alleen door organisatie verkregen worden. Spreker ging vervolgenB uitvoerig na, wat in verschillende landen door de vak- vereoDigingen voor de typografen verkregen was. In Duitschland had men by een nor malen werkdag van 9 uur een minimum loon voor gezellen van 1823 jaar 23 mark (f 13,80),van 24 jaar 24 mark (f 14,40) en van 25 jaar en onder 25 mark (f 15,terwyl men in groote plaatsen 25 °/0 toeslag verkrygt. In Bériyn stijgt het weekloon zelfs tot f 23. In Zwitserland heeft men een minimum loon 13,5 fr. en bedraagt het gemiddeld loon 18,5. In Engeland is het ook beter dan hier, in Londen bedraagt het minimam loon f 24 en het gemiddeld loon f 30,per week by een werkdag van 8 9 uur. In Dene marken, Zweden, Frankryk, ja zelfs in België, waar patroon en pastoor een groote over macht hebben, is het beter dan in Nederland. Maar vooral Oostenrijk spant de kroon. Dit is overal verkregen door een krachtdadig en eendrachtig optreden der vakorganisatie's. Dit moet ook hier geschieden, de contributie mag niemand weerhouden om tot den Bond toe te treden. Alle gezeUen moeten zioh aaneensluiten, dan zal men door onderling overleg met de patroons zeker wel verkrijgen een behoorlijke loonregeling, enz., zooals men die in 't buitenland reeds verkregen heeft. Na dese rede was er gelegenheid tot debat hiervan maakte evenwel niemand gebrnik, zoodat de Voorzitter na den Sprekt r bedankt te hebben voor zyn lezing en allen op 't hart te hebben gedrukt het gesprokene te over denken, sloot hy de vergadering. Door den heer W. Lohoff van Leip- zig worden deze week in »Tivoli" Cinema tografische voorstellingen gegeven. Wy twyfelen er geen oogenblik aan of hy zal wel goede zaken makendergelyke voor stellingen vallen altyd in den smaak van 't publiek. De twee eerste avonden, Zater dag en Zondag, was de opkomst dan ook zeer talryk. Én degenen, die er geweest zyn, hebben hun gang niet beklaagd, want men krygt hier op cinematografisch gebied iets goeds te zien. Bovendien ontbreekt het niet aan afwisseling, nu eens heeft men een ernstige, dan weder een komische geschiedenis, een volgend nnmmer geeft een prachtige landschap te zien. De beelden zyn duidelijk en van hinderende trillingen bespeurt men niets. Wy knnnen aanbevelen. Texel, 18 November. Tot onderwijzeres te Castricnm is benoemd mcj. A. C. Verweel, thans onderwijzeres te Waal op Texel, en wel met ingang van 1 Januari 1908. De lichtwachter G. F. Bnningh, thans in functie op den vuurtoren te Eierland, is te gen 1 Jan. 1908 overgeplaatst naar Scheve- ningen. Vrydag jl. had alhier stemming plaats voor twee hoofd-ingelanden in het Bestuur van het waterschap «de 30 gemeenschappelijke pol ders", volgens periodieke aftreding van de hooren D. Brnin en K. J. Roeper. 456 gel- dige stemmen werden uitgebracht, waarvan de heer K. J. Roeper er 322 verkreeg en dus herkozen was. Herstemming moet plaats heb ben tnsschen Jb. Eelman Az. en D. Bruin, die 200 en 179 stemmen verkregen. De her stemming is bepaald op Maandag 25 Nov. as. Langs de kasten van het eiland vliegen reeds groote vlochten wilde zwanen. Dat ze don winter voorspellen, kan men wel beweren, maar dikwijls is het reeds gebleken, dat dergelyketrekvogelsgeen betrouwbare profeten zyn. Wéar is het evenwel, dat bet in 't Noorden van Europa vry sterk vriest, en daarom stellig komen de zwanen naar hier. Men meldt nit Haarlem: Vrijdagochtend heeft de electrische tram naar Zandvoort op de Leidschevaart een timmerman, S. genaamd, aangereden. De man werd voor dood opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. Hy is weduwnaar en heeft vier zeer jonge kinderen. Verdronken. Van W. Terschelling meldt men aan de »L. C": Woensdagavond te kwart voor elf is op de loodskotter Terschelling I" de loods A. Ruig door een stortzee over boord ge slagen en verdronken. Rnig stond aan het roer. Twee mannen, in zyn nabijheid, wisten zich vast te honden, maar Ruig sloeg over boord. Direct werd het vaartuig, ondanks de hooge zeeën, gewend en alle pogingen in het werk gesteld den drenkeling te redden. Men heeft echter niets meer van hem vernomen. Rnig was 42 jaar ond en laat een vrouw met 6 jonge kinderen achter. Op het vinden van het lyk is f20 pre mie gesteld. Ds >Run" opde Utrecbtschs Nuts-spaarbank. Men meldt uit Utrecht Het vertrouwen in de spaarbank van het departement Utrecht van 't Nat voor 't Algemeen, geschokt in verband met het faillissement der firma Chr. [Oortman Zoon alhier, is nog niet teruggekeerd. Ook Zaterdagavond hebben een groot aantal menschen, naar schatting een 300, geld teruggehaald en opgezegd. Al om half zeven stonden de menschen te wach ten en om tien nar was de uitbetaling nog goed aan de gang. De wachtenden werden weer by gedeelten in het spaar- bankgebouw binnengelaten. Daarbuiten werden de menschen weer netjes door de politie, die goed voor de orde zorgde, op een ry gesteld. Alles was weer heel kalm evenals verleden week Zaterdagavond. Een lief zoontje. De 21-jarige zoon uit het hoisgezin H. te Nieuwveen, die verdaoht werd een ver giftige stof in de soep gemengd te hebben, waardoor dat gezin ongesteld is geworden, heeft een bekentenis afgelegd, 's Morgens in de woning zyner ouders gekomen, heeft hy toen iets, men vermoedt arsenicum, in de soep gedaan, waarna hy zich nog ter kerke heeft begeven, om de godsdienst oefening by te wonen. Onmin met zyne ouders, ook financieele aangelegenheden schynen aan de daad niet vreemd te zyn. By zyn overbrenging naar het huis van bewaring toonde hy geen enkel teeken van berouw. (»Yad"). Ingezonden. Helder Vooruit! Het is dan eindelyk zoover gekomen! Na lang wikken en wegen besloot het Bestuur van .Helders Belang" initiatief te nemen tot voorziening in eene lang gevoelde behoefte. Eene behoefte, niet direct verlangd door onze plaatsgenooten, maar reikhalsend begeerd door de die zich metterwoon hier komen vestigen. Helaas I weinigen hier begrypen goed de ver strekkende gevolgen, welke de oprichting van een Woningbureaude periodieke nitgave van een Woningcourant en de inrichting van een Bureau van Vreemdelingenverkeer voor de gemeente kan hebben I Begreep men het goed, was men terdege doordrongen van het te stichten nut, van de onafwijsbaar te verkrijgen voordeelen, er zou van den handelsstand eene groote actie uit gaan tot grondigen steun, een actie die in bereikbaren tyd de Vereeniging een loen worden en nog af te wikkelen plannen en voorstellen met glans groot succes deelachtig zou c haar i in staat sou stellen de hergen i te zien slagen. Laten wy ons aangorden, door eendracht sterk, faciliteiten te geven aan de vreemde lingen die hier komen. Een bloeiend verkeer geeft leven 1 Niet genoeg kan ter harte genomen worden, dat zy, die hier komen wonen, in alles zoo veel mogelyk dienen geholpen. Juist de klacht, zonder degelijk hulp, zonder goede informaties, alles zelf te moeten bewerkstelligen, stoot af; doch mochten wy het nog eens zoover kunnen brengen, dat eenmaal gezegd kan worden In Helder viert de welwillendheid hoogtij, daar bejj vert men zioh den vreemden in aUes ter syde te staan'dan geeft dit onze ge meente een aantrekkelijkheid te meer; dan begint men er iets voor te gevoelen, men zal onwillekeurig van deze veranderde gunstige stemming uiting geven naar bniten. Is dit eenmaal zoo, dan kan het niet anders of de tydelyke vreemdelingen komen eerst als meerdere enkelingen, langzamerhand by groepjes. Plaatsgenooten, laat dit geen utopie zyn, maar de gezonde waarheid. Aan n, dit te bevestigen. Maakt n op om te helpen kampen tegen de moeilijkheden die der Vereeniging vijandig tegenover staan. De stryd ie reeds half gewonnen, de zege is zeker aan haar, indien gy allen u tot het lidmaat schap aanmeldt. SDe Vereeniging, geheel werkzaam, in het be- ig van onze plaats, heeft er recht op a alleo onder haar vaandel te mogen scharen. Welnn, toont dat niet alleen het Bestaur, maar ook gij dit recht ten volle beaamt. FRIS1US. PBTJILLETOÏÏ". B. 15) Toen de laatste woorden van het lied: «Dn hast das Herze mein So g&nt gengmmen ein Es zittert in Deiner Hand Thd ihm klein Leid 1" waren weggestorven, ging hy snel opstaan van de piano en trad op het bordes. Ook voor Hanna's zonnige vreugde had zich als het ware eene donkere schaduw uitgebreid. Zy luisterde slechts met een half oor, toen Marie om eene spoedige herhaling van het bezoek verzocht en haren oom beloofde, zelve ook eenz binnen kort ten zynen te komen. Toen het rytnig werd aangekondigd en Hanna's hoed en shawl waren gebracht, kwam Marie haar warm instoppen. .En nu willen wij niet zeggenvaarwel, maartot een vroolyk woderziens I" zei ze, terwyl zy het jonge meisje hartelijk kuste. .Ik hoop van harte, Hanna dat ge my een weinig lief kunt krygen ik wou, dat het my ge lukte, mettertijd meer voor u te worden, dan eene oppervlakkige kennis". Hanna's hart was een dankbare bodem voor zulke liefdevolle woorden. Zy beantwoordde Marie's tegemoetkomon met dezelfde harte lijkheid. Doch terwyl haar mond glimlachte, zagen hare oogen toch ernstiger dan tevoren. Toen Max zyne gasten in het rijtuig had ge holpen on hun tot afscheid de hand reikte, blikte Hanna schuchter tot hem op. Maar zy ontmoette niet weer dien blik, die haar hart in blijden schrik had doen kloppen. Zyn oog zag bedaard en ernstig. Eon plotselinge hui vering overviel haar zy trok den shawl vaster om de schonders. .Stop er n maar goed in, kind 1" zei Kaiser. «Het is koud geworden; wy krygen ander weer". .Wat is die Hanna Kaiser een'lief meisje I" zei Marie, toen haar broeder weer by haar in de kamer kwam. .Hoe komt het toch, dat ge uwe kennismaking met haar vroeger nooit hebt verteld «Heb ik niet Ik meen toch, dat ik daar over mot u had^ gesproken", antwoordde Max kort, terwyl hy langzaam de kamer op en neer liep. Marie liet het gesprek rasten en begon «wagend de kamer in orde te brongen. Toen echter de piano was gesloten en. de mnziek netjes opgeborgen, trad zy vastberaden op hem too. .Ik heb een geheim voor u, Max en ik verlang er naar, het n moe te deelen". Hij bleef staan en zag haar aan. «Wat is het?" vroeg hy toen. «Is het iets tnischen u en Kaiser?" «Ja Max, maar «Moogt ge hem ljjden Marie?" «Dat is het niet; dat is het niet", ant woordde zy haastig en blozend. «En is geen sprake van liefde, Max er ia sprake van geld". Zy zag niet, dat een smartelyk lachje om zyne lippen speelde, toen zy hem in haastige woorden Kaiser's vriendschapsdienst mede deelde. «Ik kan niet anders, Max", eindigde zy ha^r bericht. «Ik kon den armen jongen niet zonder hulp laten. Thans echter, nn ik zeker heid heb, dat hy zal worden geholpen, thans ligt hot my zwaar op het hart, dat ik een geheim voor u heb. Ik hoop intusschen, dat de verplichtingen, die ik tegen Kaiser op my heb genomen, uwe zorgen niet nog sollen vergrooten". Bezorgd maakt my nwe mededeeling toch. Das Richard heeft weer schalden gemaakt Wat moet het einde zyn, Marie, wanneer hy vertrouwend op uwe goedheid voortgaat met meer uit te geven dan hy mag?" Daarvoor vrees ik niet, MaxUit zijnen brief spreekt zulk een ernstige, diepe dank baarheid, zoo'n oprecht berouw over het ge beurde dat, ik ben daarvan overtuigd een terugslag niet weer zal plaats vinden. Ge zult zynen brief lezen. Nog nooit heeft zyn eerlijk, goed hart zich zoo duidelijk geopen baard dan by deze gelegenheid. De ernstige toon zyner woorden hoeft my tranen doen storten. Hy maakt aanduidingen, die my tot nadenken stemmen". Zy haalde uit het andere vertrek den brief, dion zy haren broeder overreikte. Terwyl hy las, zag zy hem over den schouder en wees hier en daar oon plaats aan, waarop zy voor al zyne aandacht wilde vestigen. Soms glim lachten beiden onder hot lezen. Toen Max den brief samenvouwde, zei Marie Ongetwijfeld is er in dezen geen sprake van eene zyner vluchtige galanteriën. Uit ieder woord blykt, dat het eene ernstigdo liefde is, waarvoor hy op eene even ernstige wederliefde hoopt, zoo hy daarvan niet reeds zeker is. In het laatste geval zullen wy spoedig wel iets naders vernemen". .Het scbynt my toe, dat er omstandigheden zyn, die hem verplichten, de zaak voorloopig geheim te houden", zei Max bedenkelijk. Uiterlijk in 't laatst van dit jaar hoopt hy geheel open met ons te kunnen spreken over zyn geluk. Nu, ik wensch den lieven jongen het beste succes I »Zy moet of van voorname geboorte, öf zeer ryk zyn", zei Marie, weer in den* brief ziende. ,Ik lees dat nit het volgende hoor maarSlechts een diepgevoelde en innige liefde en het edele groothartige karakter eener vrouw kunnen eenen man verzoenen met de gedachte, dat hy niet geeft, maar ontvangt". .Ja hy schryft dat, en ik geef hem daarin gelyk. Dwingen de omstandigheden echter tot een ryke party, zelfs zonder liefde, dan vrees ik, dat een zich zelf gevoelend man eene on geneeslijke wonde ontvangen zal, die zeer noodlottig kan worden voor zyn huwelijks geluk. Hoe ziet ge my zoo vragond aan Marie Een arm meisje kan, zonder haar geluk schaden gerust een ryken man huwenwant voor haar ligt er niets vernederends in, de ont vangende te zyn. Immers, de man is van nature ertoe verplicht, voor zijne familie te zorgen". Terwyl hy zoo sprak boog hy zich tot haar neer, om haar voorhoofd to kussentoen scheidden zy. Eer hy zich ter ruBte bogaf ging Max nog eerst naar buiten, om te zien of in de fabriek en in het dorp alles rustig was. Nog een maal dacht hy na over de gebeurtenissen van dezen avond en duidelijker dan ooit stond het voor zynen geest, dat hfi een innig geliefd meisje niet in den kring zyner zorgen mocht .Het zon waanzin zyn, wilde ik toegev te trekken op zoo'n wanklenden mm mjjne zwakheid het ware een misdaad, een huis op te tr> grond. Zon ik haar, die ik min, misschien na weinige jaren gebogen zien onder den last der zorgen, die haar aan myne zyde wachten Beter eene moedige onthouding, dan eene lange ellende Ik zie het in, my blyft slechts de keus tuBscben een ongetrouwd leven of een ryk huwelyk". HOOFDSTUK XI. De nienwe machines waren onder militaire bedekking goed en wel in de fabriek aange komen, maar nog stonden zy ingepakt, zoo als «y waren gearriveerd, en voorloopig was ook geen vooruitzicht, dat men ze aan den loop kon brengen. Want de stryd, die tusschen de werklieden en den fabrieksheer was uit gebroken was eene nieuwe phase ingetreden. Men scheen er van overtuigd te zyn, dat de tot dusverre aangewende middelen niet de juiste waren, en dat men naar andere wape nen moest grijpen, wilde men den gehaten Pruis het hoofd doen buigen. Sedert eenige dag»,, had men het werk in de fabriek ge- etaakt. De klok, die de werklieden 's morgens aan den arbeid riep, had tevergeefs geklonken. Niemand had hare roepstem gevolgd. De werkstaking was dus algemeen, en zware verliezen stonden den fabrieksheer te Wachten. Het waren trenrige en zorgvolle dagen voor Reinhard, de dagen, die op deze gebeur tenissen volgden. Hy had den slag langzaam zien komen, en was toch niet in staat ge weest, hem af te weren. De machines, die het hem mogelijk zonden hebben gemaakt de oproerigste lui te verwyderen en de meer bedaarde en vertrouwde te houden, waren te laat gekomen. Thans, nn zich ook het meer bedaarde gedeelte der werklieden tot openlijk verzet had laten verleiden, lag een dergelijke scheiding niet meer in zyne hand. Hjj mi afwachten, of zy misschien door eigen op den rechten weg zouden komen, doch zyne hoop hierop was slechts zwak. Hy wist maar al te goed, dat do on tevredenheid met het loon niets anders was dan een voorwendsel, en dat de eigenlijke grond van het verzet lag in de haat tegen de natie, tot welke by behoorde. In de ge- heele buurt heerschte reeds sedert lang een geest van ontevredenheid en verzet tegen alles wat Duitsch was. De geheelo bevolking zy bestond hoofdzakelijk uit fabrieksarbeiders scheen besloten, by de eerstvolgende gelegen- hied in openlijk oproer nit te breken. Het leven en het eigendom van alle Duitschers was in gevaar, en hun toestand werd met iederen dag hachlyker. Zelfs de moedigste had moeten inzien, dat onder deze omstandig heden de kracht van den enkele geen vol doende bescherming bood. Daarom was door de gezamenlijke Duitsche eigenaars in het Elmsleber-district een adres opgezonden aan de bevoegde autoriteit, waar in deze dringend verzocht om een detachement soldaten. Het antwoord was toestemmend ge weest en men kon dus de aankomst der be loofde manschappen binnenkort verwachten. Maar wat kon er voor dien tyd nog niot gebeuren I Dit alles hadden de beide mannen Max en Kaiser met elkaar besproken, toen zy in het kantoor van de fabriek op en neer wandelden. Het gesprek was ernstig geweest, doch vreemd genoeg voerde het niet weer tot die schertsend gemaakte doch ernstig ge meende verwijtingen, waarmoe Mijnbeer Kaiser dergelyke verhandelingen placht te slniten. Integendeel, sjjn voorhoofd was on bewolkt gebleven tot op het laatst, en nu hy zyne handschoenen aantrok en zioh gereed maakte om heen te gaan speelde zelfs een glimlach om zyne lippen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 1