KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, WIeringen en Anna Paulowna No.' 3630. Zaterdag 30 November 1907. 35ste Jaargang. Tweede Blad- Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat Telef. 59. Bureau: Koningetr. 29. Interc.-Telef. 50. Keizer Wilhelm is voor syn gezondheid in een gezonde streek in Engeland weet men, en nn sou het wel een wonder geweest syn als dat geen gelegenheid ware geweest voor verschillende bladen om minder gunstige berichten omtrent 's Keizers toestand te ver spreiden. Officieus worden die berichten thans uit Berlijn tegengesproken; er is noch van een oorziekte noch van een keelaandoe ning sprake. Trouwens de keizer maakt be halve de gewone automobieltochten ook kleine jachtuitstapjes. Het voorgenomen bezoek aan ons land zal dus ook wel op den voorgeno men tgd plaats hebben. In Marokko ia 't dan eindelek tot een treffen gekomen tusschen de troepen of de aanhangers der beide sultans. En «jj schenen, wat de oorlogsberichten betreft, voor geen Europeesche mogendheid onder te doen. Evenmin als bij deze is er een touw aan vast te maken. Vandaag heet het: de vijand is totaal verslagen en op de vlucht gedreven, maar morgen hoort men: »'t is zoo erg niet geweest de berichten waren wel een beetje overdreven". En wat dies meer zij. 't Is hier ook weer zoo. Mon- lay Hafide troepen waren verslagen heette het, doch uit gegevens blijkt nu al duidelijk, dat de nederlaag niet groot kan geweest zijn. De Fransche troepen zijn ook met de vijan delijke benden slaags geweest. Daar z|jn deze echter niet best mee weggekomen, want de Fransche commandant had den aanval voor zien en liet de artillerie duchtig meehelpen. Nu de strijd eenmaal aan den gang is, hooren wij er wel meer van. Reuter bericht nog, dat Maandagmorgen om 10 uur, toen kapitein Petrement eene verkenning deed langs de Kiss, hy in bot sing kwam met 1500 Arabieren. H|j werd genoodzaakt op den rechteroever van de rivier terug te trekken. Na een geweervuur, dat een paar uur duurde, trokken de vijan delijke benden terug. De Franschen hadden 8 gewonden. De Pruisische Landdag werd geopend met een trconrede, waarin gezegd wordt, dat de grootst mogelijke zuinigheid moet in acht geno men worden. De regeering zal nieuwe belastin gen voorstellen. Welke zegt sy nog niet. De salarissen der onderwijzers en geestelijken zullen verhoogd worden en een voorstel ingediend tot het verleenen van een crediet van 300 millioen mark, om de landverhui zing van Duitschers naar de Oostelijke provin cies (de Poolsche) te bevorderen. Dat heeft al 350 millioen gekost en men is er maar weinig mee opgeschoten. Of de vruchten thans beter sullen zyn De Polen zullen het .waarschijnlijk voelen. Zij hebben zich bovendien nog te verheu- .gen op het vooruitzicht eener wet op het recht van vereenigeD, bij den Ryksdag inge- .diend, die hen ook niet weinig knellen zal. De Marine-krygsraad te Petersburg is be gonnen met de behandeling van het proces naar aanleiding der stranding van het keizer lijk jacht ,Standart*. Beklaagden zyn schout-by-nacht Nilof, kapitein Tsjagin, de directeur van het loods wezen aan de Finsoho kust, generaal Sche- mann en de loodsofficieren Konoesjkof en Saltanof. Er werd medegedeeld, dat de commissio tot de overtuiging was gekomen, dat de com mandant van het juht zonder dat hy nt de streek, keurige zeekaarten had van hij zich bevond, blindelings op der dat de klip, waarop de waar s had vertrouwd. Verd< stranding plaats had, sinds April 1907 bekend was, maar dat door de directie van de algemeene zeemetingen daarvan geen ken nis was gegeven. Alle beschuldigde officieren verzekerden, niets te hebben geweten omtrent de op de zeekaarten niet aangegeven klip. Het adres aan den Ctaar is door de Doema aangenomen in den vorm zooals het door de Octobristèn-commissie was opgesteld. Het be vat niet het woord Constitutie zooals de Kadetten wenscbten, maar wel het denkbeeld en erkent niet de onbeperkte heerschappij, die de Russische Mannen in het adres uitdruk kelijk wilden men neergelegd. De veiligheid in Rusland blyft te wenschen overlaten. Zaterdagavond klommen te Petersburg een bende met revolvers gowapende roovers in eene fabriek, doodden de wake» en namen het voorradige geld slechts eene kleine aom mee. Een offloier van politie; die toe schoot, werd door revolverschoten gewond. Te Rommy wierpen eenige bandieten een aan tal böinmen in eene fabriek. Bij de pogingen om hén té vatten werden twee politie-ambte- naren gedood. Ten huize van een socialistisch raadslid te Berljjti zyn een aantal bommen en wapens en heele voorraad revolutionnaire geschriften gevonden, alles bestemd voor Rusland. De eigenaar verklaart niets van dezen voorraad te weten. Hij had de kamer verhuurd aan een zékeren Warschawski, expediteur van de (VorWirti, doch deze verklaart de kamer sedert-anderhalf jaar niet te hebben gebruikt. Ovtt den toestand van onrust in Portugal ■P'1* *s reeds. De telegrammen z^n aan censutl'r onderworpen en het schynt dat ook het bfHefgèheim niet veilig is. De berichten uit Spanje scbynen wel wat overdréven te zijn, Wat betreft die revolution- naire lfroelingeD. Zoo werd uit die bron bericht, dat té Lissabon een bommentoagéth'n was ontdekt, dat te Oporto meer dan'300 personen in hechtenis genomen waren, dat geen ver gaderingen meer werden geduld en de ver koop éan wapens verboden ir. Men verwachtte dat de staat van beleg weldi^ï zou worden afgekondigd. Dat klinkt heel a'nders dan een verklaring van een der minister» aan de Daily Mail» >dat de rust nergens gestoord werd, dat de koning nog ateedfr'populair is». In den Spaanschen senaat vroeg een afge vaardigde uit Catalonie inlichtingen omtrent den politieker» toeétand fn Portugal. De ttfoiMW u poiMéken toestand fn Portugal f een ontwijkend antwoord; wat begrjjpe- Helder, 29 November 1907. Het jaarverslag over 1906 van het Zoölogisch Station, directeur Dr. H. C. Redeke, uitgebracht in de vergadering van de Ned. Dierk. Vereeniging, op 80 Juni 1907, is dezer dagen in druk verschenen. Voordracht leeraar scheikunde, nat. hiat. technologie etc. aan de R. H. B. S. te Veendam: 1. J. Reinier, leeraar bur geravondschool Utrecht; 2. I. J. Reinks, tydelyk leeraar te Helder, De Koorvereeniging geeft op Dins dag 17 December a.s. haar eerste concert in dit seizoen. Uitgevoerd zal worden het oratorium >De Jaargetijden van Haydn. Solisten zyn mej. Joh. van de Linde (so praan) en de heeren Walter van Son (te nor) en Hendr. Kubbenga (bas). Het ge heele stafmuziekkorps der Kon. Marine zal hierbij medewerken. De „Noordbrabant". Het was nog geen half acht gisterenmorgen, toen de blauwe vlag aan het hoofd werd geheschen, een wenk voor in- en uitvaarde» om zich te houden aan het bekende verbod, doch ook een dringende uitnoodiging voor den kruiser Noord-Brabant» om onze haven te verlaten, ten einde na een kort verblyfte Amsterdam, naar Oost-Indië te vertrekken. De roode vlag, die weldra in den hoogen voormast zichbaar werd, gaf te kennen, dat men aan boord van den kruiser wakker' en voor het vertrek gereed was. Kort daarop verliet het schip den wal, om in langzaam tempo uit de haven naar buiten te stoomen. De geheele bemanning stond op dok, aan bakboordzijde, ten einde zich voor het laatst te toonen aan de belangstellenden, die ondanks het vroege uur, aanwezig waren. Er heerschte een harmoniserende stilte, toen het schip het havenhoofd passeerdestilte in de natuur, door het ontwaken van den mor gen, stilte onder hen, die elkander werk tuigelijk het afscheid toewuifden. Geen „hoera' werd gehoord, geen «toon' weerklonk, maar de eenvoud die zich hier deed geld».,, veroorzaakte niet minder indruk. Statig stoomde de kruiser naar de reede om onmid dellijk de reis te aanvaarden. Daar de «Noord-Brabant» onze kust ver at om haar in de eerste drie jaren niet weder te zien, scheiden wij meteen vaarwel tot weêrzions". De elat-major van het schip is als volgt samengesteld Kapt. t. z. J. W. Termytelen, commandant, kapt.-luit. t. z. P. H. van Voorthuysen, 1ste officier. Luits. t. z. Ie kl. Jhr. C. Hooft Graafland en idem C. D. de Haes, idem 2e kl. A. D. Muller, idem T. J. Witteveen, idem J. J. Jentink en idem jhr. M. L. van Geen. Adelborst der le kL R. Kwast, idem J. E. Meyer Ranneft, idem H. Jolles, idem C. E. L. Helfrich, idem R. P. van de Wetering bijgenaamd de Rooy, idem J. F. van Aalst on idem R. L. E. de Bruyn. Officier v. ges. le kl. P. J. Vastenou en idem 2e kl. B. Hendrix. Officier v. adm. le kl. J. M. Langlois van den Bergh. Adj.-administrateur J. J. G. Jas on idem H. Hylkema. Officier-machinist 2e kl. L. F. van Beek hoofd der machinekamer en idem J. F. Campagne. le lnit. der mariniers G. J. van Loenen. Het machinekamer-personeel bestaat uit hoofd machinisten J. P. N. Klein en H. van der Linde; machinisten K. N. Kamm, F. K. E. Kennedy van Dam, E. Horsting, C. A. van der Steen, C. van der Lindo en W. T. Knoppers adjunct-machinisten N. Moerland, H. C. Dekker, G. de Jongh, H. Dollekamp, J. A. de Veer en M. Tjavarda. Chef der equipage is de oppe»chipper H. Blokzyl. Tot ontvanger der registratie en do meinen te Schagen is benoemd de heer M. Th. Mynlieff, thans ontvanger te Hoo- Wieringen, 28 November. Vorgadering der vereenigiDg «Flora" te den Oever, op Maandag 25 November j.]., des avonds te 8 nur, in 't lokaal van den heer M. Tysen. Na opening der vergadering werden de no tulen gelezen en na een enkele opmerking onveranderd goedgekeurd. De agenda bevatte belangrijke punten le jaarverslag, 2e en verantwoording van den penning- 3e bestuursverkiezing en ten 4e iwerking of samenstelling der vereeni- gingen Flora" en «Floralia". Uit 't jaarverslag merken we dit op De vereeniging zag na een 1-jarig bestaan haar ledental van 9 tot 55 opklimmen,een vooruitgang boven verwachting. Punt 2 van de agenda gaf ook reden tot tevredenheid. Nadat een commissie daartoe benoemd en bestaande uit de heeren L. Spaan der, A. I. Reinders en C. Bakker Jbz. de ontvangsten en uitgaven had nagezien, kon aan de leden de verblijdende tijding worden medegedeeld, dat de rekening sloot met een batig saldo van f 11.45'. De ontvangstentoch bedroegen f 45.00', de uitgaven f 33.55. Onder dankbetuiging aan den penningmeester, Werd de rekening goedgekeurd. Alsnu werd over gegaan tot 't kiezen van een nieuw bestuur, daar 't oude volgens de statnten moest af treden. Inplaats van den tegenwoordigen voorzitter, don heer L. Bergwerf!, die Wieringen gaat verlaten, werd als voorzitter gekozen de heer A. I. Reinders, tot secretaris werd herkozen de heer C. Koorn Vz. en tot penningmees ter de heer C. Kool. Als laatste pnnt der agenda kwam nu aan de ordeSamenwerking of samenstelling der vereenigingen .Flcra" en «Floralia". Door de vereenigingen „Floralia" was mondeling voorgesteld, samenwerking of samenstelling «id« vwéénigingén. Al dadelijk bleek de hierop volgende discussie, dat dit voor stel op geen steun kon rekenen bjj do loden noch op die van 't bestuur, wyl meu van meening was, dat dit samengaan slechts tot nadeel der vereeniging «Flora" zou zyn. Er werd daarom besloten niet op het voorstel in te gaan. Na een hartelyk en waardeerend woord aan den scheidenden voorzitter door den nieuw- benoemdo, werd de vergadering met eenige toepasselijke woorden tot den nieuwen voor zitter en leden gesloten. De ijsclub «Wieringen" vergaderde jl. Dins dagavond by D. Lont. Na opening der vergadering deed de pen ningmeester rekening en verantwoording. De ontvangsten hadden bedragen f 159.24, de uitgaven f 89.99, zoodat in kas bleef f 69.25. Na door een commissie te zyn onderzocht, werd de rekening onder dankbetuiging aan den penningmeester goedgekeurd. Nn volgt de bestuursverkiezingaan de beurt van aftreding is de secretaris, die voor hernieuwing van z|jn mandaat bedankt. De voorzitter brengt dank aan den heer Koorn voor hetgeen hy' in het belang der vereeni ging deed. Tot secretaris wordt nu gekozen de heer D. Oden, die zich de benoeming laat welge vallen. -Tot keurmeesters worden gekozen de heeren J. Jongkind, P. Kreyger, J. Metselaar, C. MoBtert, T. Visser en J. Maars. Als plaatsvervangers de heerenJb. Brnul en A. Zomerdyk. Er werd besloten als eerste wedstryd in dit seizoen te houden een z.g. palingrydery, waarvoor het inleggeld zal bedragen f 0.25, als tweede wedstryd werd bepaald een hoepelwedstryd voor damesde mededinging voor heeren is vry. Nadat by de rondvraag eenige huishoudelijke punten waren behandeld, brengt de heer W. Bruul een voorstel ter tafel, te trachten een eigen ijsbaan te krijgen in de Stroeërkoog. Na eenige gedaohtenwisseling wordt een commissie benoemd, bestaande nit de heeren W. Brnul, EL Dujjnker en C. Mostert, die dit plan sullen onderzoeken en daaromtrent verslag en zoo mogelijk een voorstel zullen indienen. Met dank voor de belangstelling sluit de Voorzitter de vergadering. J.1. Maandagmiddag vergaderde ten huize van Ds. Onnes alhier de commissie voor Gezinsverpleging". Nadat door Ds. Onnes de vergadering was geopend, werden de beatnurshinctieën verdeeld als volgtVoor= zitter, Ds. Onnes, secretaris, Ds. Reinders, Penningmeester, Ds. Bax. Allereerst kwam nn aan de orde de vraag zal Wieringen zelfstandig een verpleegster zien te krygen of zal het beter zyn zich aan te sluiten by de vereeniging van Hervormde Diaconieën in Classis Alkmaar. Besloten werd voorloopig zelfstandig te blyven en te zien de noodige gelden byeen te krygen om het doel te bereiken. Noodig werd het nog geacht het ledental der commissie nit te breiden. Verschillende heeren sullen daarom nog worden uitgenoodigd in de commissie zitting te willen nemen, terwyl aan den edelachtbaren heer Cavaljé burgemeester dezer gemeente het eerevoorzitterschap zal worden aangeboden. De eerstvolgende commissie vergadering wordt vastgesteld op Woensdag 4 December 's avondB 7% nur ten bnize van den heer D. Lont, Hippolytushoef. Niets meer aan de orde zynde sluit Voor zitter de vergadering. Keizerlijk bezoek. Woensdag werd met de werkzaamheden voor de tribune op het Oude Beursterrein een aanvang gemaakt. Hoewel was besloten een tribune voor 3000 personen te bouweD, is met het oog op de hooge kosten hiervan afgezien en zal er een komen met onge veer 1200 plaatsen. Een muziekkorps en de Duitsche zang vereeniging >Eintracht" zullen by afwisseling zich doen hooren. De prjjzen zullen loopen van f 5 tot f20 per plaats, geldig tot 's avonds nh afloop. Reeds werd door Duitsche Vereenigingen aanvraag gedaan voor een zeer groot aan tal plaatsen. Aanvragen te richten schriftelijk aan den heer Albert van der Horst, 877 Heerengracht, Amsterdam. Droevig ongeval. Woensdagochtend is aan het hoofdpost kantoor te Amsterdam een werkvrouw door de glazen bedekking van het telephoonkan- toor gevallen en op het hoofd neer gekomen. De arme vrouw was onmiddellijk dood. Zy lar-1 vier kinderen achter, wier kost winster zy was, daar de man op het oogenblik tot het groote leger der werkloozen behoort. Men vermoedt, dat de werkster door het opgehoopte stof niet goed heeft knn- nen onderscheiden, waar de planken be dekking van het telephoonkantoor ophield en de glazen kap begon. Zoo heeft ze blykbaar met het volle lichaamsgewicht op de ruit gerust, die halfweg is afgebro ken. De hoogte waar zy afviel bedraagt slecbts eenige meters. Vredespaleis. Met den bouw van het Vredespaleis zal thans binnen niet al te laDgen tyd een aanvang kunnen worden gemaakt. Het eerste bestek, voor het grondwerk, is n.1. gereed. Om de plek, waar het gebouw zal verrijzen, komt eene schutting, van on geveer 600 M. lengte, terwijl ook het ijzeren hek aan den kant van den Scheve- ningschen Weg door een schutting zal worden vervangen. Het grondwerk moet 1 Maart a s. voltooid zyn. Over eer maanden zal ook het bestek voor den boven bouw gereed kuDnen zyn. Water8noodcomité. Woensdag vergaderde te Vlissingen het watersnoodcomité. De ontvangsten van het comité te Vlissingen bedroegen f 26.262 36, die van het algemeen fonds te Amsterdam f 6497.80 en van het provinciaal fonds te Middelbnrg f 37 646, samen f 70.406.16. De uitgaven waren f 70.383.47, zoodat er een overschot is van f 28.29. Levend verbrand. Toen Dinsdagnacht een der leden van het gezin van den arbeider Ubbink, wo nende in de nabjjheid van den Minsterweg te Winterswjjk, wakker werd, bemerkte hy een zware rooklucht. Naar de reden daar van zoekende, zag hy dat de kamer, waai de 29-jarige dochter sliep geheel met rook gevuld was. Een verder ingesteld onderzoek deed zien, dat bedoeld meisje dood te bed lag en grootendeels verkoold, terwyl het beddegoed nog smeulend was. Vermoedelijk heeft zy een oogenblik het bed verlaten en, zich weder ter raste be gevende, een lncifer aangestoken en, daar zy erg byziende was, niet gemerkt dat die lucifer in het bed is terecht gekomen. Naar de ligging van het lyk te oordeelen, moet zy reeds zyn gestikt vóór dat het vuur zich aan haar lichaam mededeelde. De overdrukte De Ruyter-zegele. Dat Nederland, by gelegenheid der her denking van den SOOsten geboortedag van zyn grootsten zeeheld evenals Portugal, Ser vië, Roemenië, Montenegro, ens., ook eens herinneringszegels wilde nitgeven, daartegen viel, met het oog op die schitterende voor beelden, niet veel in te brengon. Tegen de uitvoering ervan daarentegen «eer veel 1 Toen ie eindelyk verschenen, was er slechts één roep over die afschuwelijk leelyke prentjes. Had men nn in 's Hemelsnaam, nadat die dingen nit het' verkeer waren genomen, ook maar het voorbeeld van Portugal gevolgd, dat zoo royaal waB om overgebleven voor raden van herinneringszegels te verbranden, dan waren die prnllen ten minste gelnkkig van de postzegelmarkt zoo goed als ver dwenen. Te eerder had men zulks kannen doen omdat, wanneer het althans jnist is dat er slechts 80 k 90 duizend van over waren, ze hoogstens eene werkelijke waarde van slechte pL m. f 1000 hadden en dos by pu- blieken verkoop hoogstens die som hadden kunnen opbrengen. Hy echter, die het hoofdbestuur onzer posterijen op het onzalige denkbeold bracht, die dingen te laten overdrukken, op de wyzo zooals thans is geschied, heeft veol op z'd verantwoording genomen. In de eerste plaats heeft hy ons in de oogen van hot buitenland belachelijk gemaakt, en in de tweede plaats eon ruim veld geopend voor speculatiën, awendelaryen en knoeieryon. Want reeds een paar dagen na de verschijning dezer zegels hoorde men dat te Rotterdam een strafver volging werd ingesteld tegen een vervalscher die, in navolging van het hoofdbestuur der posterijen, door 'n gewoon overdrukje op "w in hand, de waarde van 'n postzegel vau l/a cent verhonderdvoudigde. Die verval scher was nog discreet, hij had slechts do Va cent met 50 cent overdrukt en had het evengoed met f 1 kannen doen. Overdrukte zegels worden van tyd tot tyd byna alle landen gebezigd, om in eene tijdelijke behoefte te voorzien. Jnist om knoeie ryen tegen te gaan, gebruikt men voor het overdrukken byna zonder uitzondering zegels van hoogere waarden. Slechts hoogst zelden overdrukt men zegels met eene hoogere waarde dan de oorspronkelijke. Indien ik me niet ver gis, gaf Griekenland in 1900 het eerste voor beeld daarvan, door o. a. buiten koe» ge stelde 5 Lepta-zegels (2Va cent) door overdruk te veranderen in 2 Drachme-zegels (pl.m. f 1), dus de waarde te verveerligvoudigen. In 1907 sloeg Nederland echter dit record, door V# cent postzegels te veranderen in portzegels van f 1, dus 200 voudigl Onze schatkist is nn door die uitgave onge veer f 14 000 rykor geworden, althans wanneer de opgaven in enkele degbladon gedaan om trent het aantal overgebleven zegels juist zyn, want meer dan waarschijnlijk is op geen onkel kantoor één dier zegels werkelijk als strafportzogel gebruikt geworden. Het schynt echter, dat men zich aan het hoofdbestuur der poateryen wel wat begint te Bchamen en er niet voor uit wil komen, hoeveel werkelijk overdrukt zyn met de ver schillende waarden. Men mompelt zelfs dat er van die van Va cent slechts 300 met f 1 zyn overdrukt 1 Als dit werkelijk het geval is, kan men nog grap pen beleven. Reeds sedert tal van jaren postzegelverza melaar zynde, en al heel wat speculatiepro- ducten op dit gebied onder de oogen gehad hebbend, moet ik toch gulweg bekennen, dat nog nimmer znlk een schandelijke aanval op do beurzen der postzegelverzamelaars is gedaan als na, en ik my als Nederlander beschaamd gevoel tegenover buitenlandsche verzamelaars. De zoo bloeiende Nederlandache Vereeni ging van Postzegelverzamelaars zal zeker niet in gebreke blijven in dezen eon ernstig woord van protest te doen hooren. v. V. Gavaar voor India? Het «Soer. Hbl.» geeft aan een inge zonden stuk .Meerlands positie in Z. O. Azië bedreigd?" de hoofdplaats; daarin wordt het gevaar van het onvoldoende van onze marine in O. Azië breed uitgemeten, om dan tot deze bescbonwingen te komen In één woord, het gist in het Oosten. Da gelijks doen de verschillende belanghebbende mogendheden belangrijke zetten op het poli tieke schaakbord. Er vormen zich bondgenootschappen om het zeer wankelend statos qno in de Oost-Azia tische wateren te bewaren. Nederland staat alleen met zyn ryke koloniën, onmachtig om anders te doen dan berustend het lot te on dergaan, dat andere mogendheden over haar zullen uitspreken. Verzet zich niet tegen zulk oen houding het Nederlandsche volkskarakter, Nederland'» geschiedenis, herdacht in den nog onlangs met zooveel geestdrift gevierden ge denkdag van de Ruyter, over de oppervlakte van een ryk, waarin de zon nimmer onder gaat Zelfs een kleine maar krachtige vloot, het bezit van oen behoorlijke oorlogshaven kan den schaal doen overslaan nu het allerwege in Oost-Azië wankelt. Wy, Nederlanders, zyn in de Oost-AziatiBohe verhoudingen oen quantité cégligeable; moet niet onze liefde zich tegen zulk een beschamende tol verzetten? In verband met deze vragen is het een hoogst opwekkend verschijnsel te vernemen dat door den handel te Makassar bet initiatief genomen is om in geheel Indië een beweging op touw te zetten, ten doel hebbendele om by de regeering aan te driegen op een zoo hoog mogelijke opvoering van de weerkraoht van Ned. Indië ter zee, tegen een zoo krach tig mogelijke bezuiniging op de weermiddelen te land2e om de Indische regeering in deze benarde tijden een moreelen steun te versohaf fen, waar het gaat om van de vertegenwoor digers van het Nederlandsche volk de hoog noodige gelden los te krygen ten behoeve van het behond van ons koloniaal bezit en tot verhooging van het Nederlandsche prestige in de Oost-Aziatische wateren. Die punten vereischten slechte weinig toe lichting. In den laatsten tfld is door désknndigen herhaaldelijk in het pnbliek verdedigd de stelling, dat slechts een vloot in staat is, ons eilandenrijk behoorlijk te verdedigen, want ons op Java geconcentreerd leger zal mach teloos moeten toezien, hoe de waardevolle buitenbezittingen één voor één zonder slag of stoot door een vijand worden ingepalmd. Slechts over de samenstelling der vloot zijn de geleerden het niet eens, doch door een commissie van deskundigen zal gemakkelijk overeenstemming worden verkregen, zoo men maar weet, hoeveel de natie voor haar koloniaal bezit sal overhebbenen vooral, nu do sluizen te Amsterdam worden verbreed en het Westgat te Soerabaja zoodanig zal worden uitgediept, dat de scheepsbouwmeesters niet meer gebonden zyn aan de minimale afmetingen, welke tot dasverre moesten gelden by den bouw onzer oorlogsbodems. Dat het geld dus goed zal worden besteed, daarvoor staat ons den naam van de Nederlandsche scheepsbouwmeesters borg, die evenals de officieren onzer zeemacht nog steeds een goeden naam in hnn vak over de geheele wereld bezitten. Ons dankt dat een spontane niting van den Nederlandschen handel en scheepvaart in het Verre Oosten indruk moet maken in hot vaderland, waar men zich dan wellicht rekenschap zal gaan geven van den ernst van den toestand. Of die indrnk zoover sal gaan, dat de vaderlandsche buidel zal worden ontknoopt, dat mag men alléén nog maar hopen. Doch is dit niet het geval, dan blijve, wanneer deze gewesten in andere handen zyn overgegaan, ons allen, die dan onze brood winning verliezen of minstens genomen zeer bedreigd zien, het zelfverwijt bespaard, van niet onze waarsohnwende stem te bobben hooren, toen het nog tyd was. re aan den handel te Makassar, die daartoe het initiatief nam. Ook te Soerabaja sal men pogen een comité te vormen uit de voormannen vau den Nederlandech-Indischen handel, schaop en nijverheid. Aan het hoofd der be woging hebben zich gesteld de heeren G. J. P. de la Valette, ond-resident en voorzitter van het Algemeen Suiker syndicaat, en J. M. Stok, voorzitter van de Handelsvereeniging ter plaatse. Het doel, door die heeren beoogd, is om in samenwerking met de comité's, die zich te Makassar, Semaring, Batavia en Pa- dmg bezig zijn te vormen, een petitie te doen teekenen aan de Staten-Generaal ge richt en waarvan het concept spoedig zal wordon bekend gemaakt. Het nut der auto. Wy lezen in het »Soer Hbl.": Desoe- eoehoenan van Solo heeft zich het genoegen gegund een groote luxe-aato in Europa te doen koopen. Sinds een week is het rytnig, dat twee-en-twintig mille heeft gekost, in zyn ryk en het spreekt wel vanzelf dat de keizer het niet met rust laat; dagelijks toert hy rond met een vaart die do Solo- neezen geen tyd laat hun eerbiedigen groet te brengen. Zoo zal het dwaze harken wel uit de mode raken, wat de moderniseering van den Javaan zal verhaasten. Van meer belang is échter de byzondsre g die de belangstelling i plotse ling voor de wegen en bruggen in zyn ryk aan den dag legt. Zooals men weet is het op dit gebied in Solo geen conleur de roseonze bestuursambtenaren hebben er zich weinig aan gelegen laten liggen uit zichzelf doet een Javaan, ook als hy een vorst is, al heel weinig. De auto zal nu een wonder wrochten: de wegen in hot ryk van Pakoe Boewono zullen worden verbeterd en alle rivierovergangen van eenige beteekenis worden overbrugd. Sympathieker keizerlijk speelgoed dan een auto laat zich wel niet bedenken. Een Veteraan. De grootste en oudste boom van Duitsch- land is zonder twijfel de Iep of Olm van Schimsheim in Rheinhessen. Hy staat onder bescherming der Hessisohe regeering, die alles doet om zyn leven te verlengen. De ouderdom van dezen reus wordt geschat op duizend jaar, terwyl in dien tyd de stam een omvang heeft gekregen van vjjftien en een halven meter. Dozen omvang behoudt de stam tot op vijf meter hoogte, waar de stam zich splitst in tWée hoofflarthën, die respectie velijk tien en vyf meter omvang hebben. Zy takken zyn er van een meter omvang. In de laatste zestig jaren is de stam byna geheel uitgebrand en is men bevreesd dat dood zal gaan. De oorspronkelijke lengte bedroeg 30 meter, maar met het oog op den hollen stam" werd de kroon tot 17 M. ingekort, zoodat de wind er niet zooveel vat op heeft. Tot voor eeni ge jaren bezat de holle stam twee openin gen als toegang en by gelegenheid van een dorpsfeest werd een opening gébruikt als muziek-paviljoen en kónden er 15 mnzi-1 kanten plaats nemen. De holle stam is nu met zand aangevuld en daarvoor was 22 kub. meter noodig. In den volksmond wordt hg wel genoemd sSehimsheimer Rathaus", omdat onder zyn kruin zoowel by regen als by zonneschijn de dorpelingen bijeenko men om behalve de dagelyksche nieuwtjes ook gemeente-aangelegenheden te behan delen. In de week speelt de schooljeugd gaarne onder den ouden olm, terwyl hy 's avonds menig jong paartje voor de profane blik ken van voorbijgangers beschermt. Het is aan een toeval te danken dat het spoorwegongeluk met den expres van Baroelona naar Valencia nog niet ern stiger is geweest. De treinen hebben in Spanje, in plaats van rookwagens, bijzon dere ry tuigen voor reizigers die niet roo- ken. Op verlangen van een reiziger waa een van die rijtuigen, die geheel ontbraken, aan den trein gehaakt. Dat rijtuig waarin wel dertig menschen plaats hadden geno men, is op de spoorstaven blyven staan en niet in de rivier gestort. De heer die het verzoek had gedaan, kreeg een paar schrammen, de overige reizigers bleven ongedeerd. In het geheel zyn 32 menschen gedood of doodelyk gewond, 15 ernstig en 34 licht gekwetst. Uit New-York wordt aan de »Tri- bnne" bericht dat de staal-trnst van plan is het volgend jaar de loonen en salaris sen te verminderen met een bedrag van 48,000,000 galden en tevens een gedeelte van haar personeel te ontslaan. Een des kundige schat het aantal werklieden dat op 1 Februari werkloos zal sjjn, op een millioen. Deze maatregel voorspelt een heftigen strijd tnssohen de maatschappijen en de werkliedenverenigingen over de loonquaestie. De voorzitter van de Ame- rikaansche Arbeidersfederatie heeft ten minste verklaard dat de federatie de loons verlaging wil bestrijden. De werkelijke oorzaak van de tegenwoordige Amerikaantche erltia. Dat er ook in de Vereenigde Staten en kelen zyn, die oorzaak van gevolg weten te onderscheiden en niet blind zyn voor de eigenaardigheden van het Amerikaansch volkskarakter, waaraan de tegenwoordige crisis grootendeels is toe te schrijven, kaft uit de volgende beechouwing van een groot blad de »St. Panl's Despatch" blyken: »Na eene periode van buitensporigheid, als wy hebben doorgemaakt, in publieke eu particuliere uitgaven, in regeeringsuit- gaven, in handelszaken, in weelde-uitgaven en niet alleen onder de groote millionairs, maar ook onder de meer talryke werkende klasse, is eene paniek noodig om aan de verslapping te ontkomen, die elk volk hééft aangegrepen dat Babylonisohe torens heeft gebouwd. Amerika is door een leven van ;roote spanning gegaan. Maar ondanks bednidende inzakkingen, zyn het buiten sporige leven en de specnlatie niet tot staan gekomen, doch integendeel gedurende het laatste jaar toegenomen. De zucht om spoedig ryk te worden, ging vergezeld van roekelooze uitgaven, die elke klasse der maat8chappy zich veroorloofde. Terwyl spe culatie in het Amerikaansche leven den boventoon voerde, heeft de buitensporigheid een meer ingrijpenden invloed op het volks leven uitgeoefend. Er is gaen enkele klasse der maatschappij in dit land,-die niet boven zyn middelen heeft geleefd". Een vliegend schip. Op het Lago Maggiore is de vorige week een proeftocht gedaan door een vlie gend schip, >idrovolante" (watervliegër) zooals de Milaneesche ingenieur Forlanini zyn vinding noemt. Aan beide zjjden van de boot en van achteren is een soort van jalousieën (evenwijdige latten) beVestigd, en achter Het schip steken van boven twee schroeven nit elk met vyf vleugels van 6 meter middellyn. Als deze door een motor beweging komen, ryat het voorschip allengs uit het water en beweegt zich op de jalousiën dryvende, snel voorwaarts. In een minuut doorvloog de boot tweemaal de breede golf van Laveno, die 500 meter breed is, d. i. ongeveer 70 K.M. in het uur. De snelheid wordt bevorderd door dat slechts de jalousiën den tegenstand van bet water hebben te overwinnen, terwyl zy de boot in evenwicht honden. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië. TptSr luUt.Vtul. s/fcPortk. seepott ri» Bottodim Holl. mail ri. Genu p. HolL mail ri» Hanaili 29 Nor. 0 en 20 Deo. 10 en M Deo. naar Atjeh. 8am.tr.'. Oortka.t,! taks, Billiton en Z.-W. kti. «nn 1 n gedeelte ran Ned. Ooat-Indié w< in du abczderi „ia Napala verton Z. W. Afd. I p.EngelechcmaüvlaBrindi.il 12 en 24 Dee. 17—'«er. p. Holl. mail Th Genot .|l0 en M Deo. 7.'eer. Naar Atjsh en de Oostkust van Sumatra p. Zogehete mail «ia Brudiail eiken Doaderd. I 7— 's a«. p. HolL maO «ia Genia .|10 en U Doe. 17— W Naar Gtyona (Suriname) p. aeepoat rit Amaterdam ,il2 en 25 Dee. i 7.'aa«. p. mail orer Engeland 2 en 16 Deo. 7— 'tav. (alleen op veri. der ah.) p. mail «ia 8t. Nasaire7 Dee. 7.'aev. Naar Curacao, Bonaxro en Aruba: p. aeepoat «ia Amaterdam ,|18 en 26 Dee. 7.'aav. p. mail vla ff m.terdam .118 en 26 Dee. |7—'atv. ttempton. clk.Dina.an Vr. 8.80'nam. abnig29 Nov. 7.tv. der ah.) I St. Eustatius en Saba: p. toe poet via Asutehhm. .112 en 26 Dee. 17— aav. (alleen op veri der ah.) p. mail over Kngelaad 2 ao 16 Dee. 7— 'eav. Naar Kaapland, NataL, Oranje-Rwier-bolonie en Transvaal t eiken Vrijdag, 8.80, 's namiddags.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 1