Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Burgerlijke Stand gemeente Helder, Vervolg der berichten. Advertentiën M Nat Werklieden-VereenigiDq Helders Harmonie Kapel. Kerstfeestviering 2% 0/o Loten Antwerpen 1887. vóór 27 DECEMBER GEHËÊNTE-DÏÏINWAT6RLE1DINI} lederen avond gelegenheid tot - spelen op de ïlotbrng. - Café KLEIN. Gevraagd een flink DAGMEISJE, Gevraagd een flink net MEISJE, een flinke WERKSTER of DAGMEID, een flink DAGMEISJE Bestemd voor plaatsing aan boord vanHr. Ms. fNeptunns" in het voorjaar 1908, opper- schipper A. Steen en bootsman J. A. Peemau. Overgeplaatst: Stoker-maj. W. J. Klejjn, v. f Van Speijk op «Hadda", serg.-stoker v. k. C. Kiljan v. «Hadda" op „Van Speijk", op.-scbipper P. H. Onworkerk v. rFriesland" op wacbts. Wil lemsoord, id. W. Dekker v. wachts.'Willems oord op «Friesland". Datum te bepalen door den Dir. en Com mandant te Willemsoord. Stoker-mij. W. A. de Kok v. wacbts. A'dam op //Van Speyk", datum eindiging van verlof. Opper-konst. P. A. de Jong v. «Heldin" op wachts. Willemsoord, dutnm van opheffing „Heldin". 16 Januari. Opper-konst. D. M. J. Ras v. «Friesland" op wachts. A'dam, id. J. For tuin v. «Van Galen" op .Friesland", id. J. Erkelensv. wachts. Willemsoordop «Bellona". id. D. W. Spangenberg v. .Bellona" op wachts. Willemsoord, konst.-maj. A. P. Pomper, v. „Bellona" op «Van Galen". 1 Maart. Konst.-maj. P. J. J. Kloppers v. „Bellona" op .Piet Hein", id. P. J. Wam- steker r. «Piet Hein" op wachts. Willemsoord. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. .Kalomo», naar A'dam, vertr. 18jDec. v. Perim. .Lombok", vertr. 19 Dec. v. Hamburgn. A'dam. «Kon. Wil. I",n. A'dam, vertr. 19 Dec. v.Perim, Rotterdamsche Lloyd. »Kawi", n. Rotterd., pas. 18 Dec. Kaap dol Armi. VKediri", n. Batavia, vertr. 19 Dec. v. Antwerp* «Ophir", n. Batavia, vertr. 19 Dec. v. Marseille. Visscherijberichten. Nieowediep, 17 December. Aingebracht door 7 kor- der» te ramen 20 «tnki groote tong p«r »tuk 35 cent, 40 middelmatige tong per »tak 00 cent, 50 kleine tong per itnk 20 cent. 20 mand kleine ichol per nund f 3 a f 4, 20 mand schar per mand f 1,75 a I 2,50. 18 Decamber. 85 korder» met 10 tot 80 atoka groote tong per atnk 80 a 90 cent, 20 tot 80 middel matige tong per atnk 50 a 56 cent, 10 tot 50 kie ne long per atnk 16 a 20 cent, 1 tot 3 ttnks rog ptr •tok 76 cent, 5 atnka tarbot per atnk f 6 a f 7, 1 tot 8 mand atort aehol per mand f 0, 1 tot 6 mand' kleine ichol per mand f 2,60 a f 3,50, 1 tot 4 mand schnr per mand f 1,26 a f 1,60, 10 mand middelmatige ichol per mand f 12. 19 December. 20 korden met 10 tot 20 atuka groote tong per atnk 85 cent, 80 tot 80 middelmatige tong per atnk 50 e-60 cent, 10 tot 50 kleine toBg per atnk 15 a 20 cent, 2 ataks tarbotjei per stak f 5, 1 tot 2 mand itort acbol per mand f 6, 10 mand mid delmatige ichol per mand i 12, 2 tot 8 mand kleine schol per mand f 1,50 a f 2,50, i tot 4 mand «char per mand f 1,50. Van ilatten 80 mandjes sardnn per mandie f 1,25 a f 1,50. 20 December, T.m. 8 nnr. Nieta binnen. Van 17 tot 19 December. ONDERTROUWDW. Neitra en F. Kroon. W. J. Hnlpmch ou E. J. Dijkstra. GETROUWD P. J. Sturk en D. van Helen. BEVALLEN: G. Bak geb. Oosthuizen, r.. A. Dny- velthoff geb. Looreni'ijn, i. G. Kamp geb. Bergijk, d. D. Spoelstra geb Zonderdnin, s. OVERLEDEN Jen van Es, 14 m. Helder, 20 December 1907. Door de Directie der marine werd heden morgen aanbesteed het inrichten van Hr. Ms „Koningin Emma* tot logementschip voor den torpedodieDSt. Minste inschrijvers de werf «de Lastdrager" alhier, voor f 110060.—. Voor de werf „de Lastdrager" een mooi succes en voor onse gemeente een belangrijk voordeel. De Biosoope-voorstellingeu volgen elkaar snel op in onze gemeente. Thans is weer Alberts fréres in Casino. We woon den Donderdagavond de eerste voorstelling bjj en ze is ons uitstekend bevallen. We gaan ook in dat opzicht vooruit ver schillende nummers worden zonder de min ste trilling weergegeven. Er was weer van alles te zien. Maar iets nieuws is dat we af en toe ook ge luiden kragen. Zoo werd het aankomen, van een sneltrein hoorbaar zeer juist na gebootst. Waar oog eu oor samenwerken is de illusie volkomen. Fantastische dingen uit too ver sprookjes, wonderbaarlijk, koddige tafereelen, maar ook aandoenlijke, vuur werk de film hiervoor is 450 M lang en heeft ongeveer 50 plaatjes per meter, werd ons medegedeeld wisselden elkaar af. Iets speciaal aantrekkelijks was ook onze Friesland* op hare reis naar Spits bergen. De officieren oa. waren duidelijk te kennen. Bjj enkele nummers wordt een verklaring gegeven, 't Is gemakkelijk te voorzien dat Alberts frères volk zullen trekken. Het conflict in de haven. Amsterdam, 19 Dec. Met 51 werk lieden, gisteravond uit Gorinchem hier aan gekomen, is hedenmorgen op de «Secundo" en «Albion" het werk hervat. Toen xjj aan boord van de „Albion" kwa men, legden de bootwerkers, die op het schip nog aan den arbeid waren gebleven, ook bet werk neer. Zg weigerden met de zoogenaamde onder kruipers samen te werken en verlieten het schip. Alles verliep tot heden volkomen geregeld, zonder een enkele ordeverstoring. Men meldt aan het tVad.": Twee ambtenaren, commiezen, werkzaam aan het administratiegebouw der H. IJ. S. M. te Amsterdam, sjjn gearresteerd, verdacht van valschheid in geschrifte. Palermo, 19 Deo. Er heeft eeno ontploffing plaats gehad in een wapenwinkel, waar een opslagplaats van kruit en dynamiet govestigd was. Het huis werd in puin gelegd; de ge- beele stad dreundo van den slag; in een straat van 500 M. werden de vensterruiten verbrij zeld. Een groote menigte spoedde zich naar de plaats van het onheiltroepen en de brand weer snelden er heen. Er z^n 25 dooden en een honderdtal gewonden. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Donderdag 19 December 1907. Voorzitter de heer Van Stejjn, Burge meester. Tegenwoordig zjjn alle leden, behalve de heer Meijer. Na de opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, geschiedt medodeeling van de in gekomen stukken, waaronder o.a.: Aanvragen om ontslag van den heer J. S. Van Juchem, onderwijzer aan school 8, den heer P. Rezelman, onderwij zer aan school 4, mej. A. S. Bethe, onder wijzeres aan school 3 en mej. M. v. d. Feen, onderwijzeres aan de herhalingsschool. Aan de genoemde personen wordt eervol ontslag verleend, terwijl aan den heer Van Juchem, die 49 jaren dienst heeft, dit onder dankbetuiging voor de bewezen dienst ge schiedt. Missive van den heer D. Meijer, meldende, dat hij wegens drukke bezigheden, ontslag neemt, als lid van den Raad. De Voorzitter zegt, dat de heer Meijer, die 4 jaren raadslid is geweest, zich heeft doen kennen, als een degelijk, bescheiden man, die met groote belangstelling de be langen der gemeente behartigde. Hij wenscht, dat het hem in zijn verdere leven wel moge gaan. (Applaus). Een adres Tan demuziekver- e e n i g i n g »W innubs t", verzoekende de gewone jaarlijksche subsidie van f 75. Wordt verleend. Een adres van de wed. J. SchraaGroene woud, wier overle den echtgenoot werkman was bij de ge meentereiniging, Verzoekende in aanmerking te mogen komen voor een gratificatie. Wordt in handen van B. en W. ge.-told om advies. Sloot Parallelweg. Ter tafel komt het praeadvies van B. en W. op het adres van «Helders Belang", waarin verzocht wordt om te bevorderen, dat do sloot langs den Parallelweg gedempt en het spoorterrein van den openbaren weg door een hek gescheiden wordt. B. en W. maken de opmerking, dat de bosten van dem pen, rioleeren en afrasteren f3500 bedragen, welke kosten een bezwaar zijn om tot uit voering van dit werk orer te gaan. Om evenwel eenigszins tegemoet te komen aan de weuschen stellen B. en W. voor, in plaats van de afwatering van het spoorterrein in de sloot, die uitloozing in verbinding te brengen met het gemeenteriool en de eerste 26 M. dei- sloot aldaar te dempen en af te rasteren De koBten daarvan bedragen f'400. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig dit advies besloten. Verllchtirg der pleinen. In behandeling wordt genomen het Prae advies van B. en W. op het adres* van «Helders Belang", verzoekende een betere verlichting van Konings-, West- en Haven- plein. B. en W. stellen voor, na ingewonnen advies van den directeur der gasfabriek, hierin eenige verbetering aan te brengen. De kosten zullen f365,80 bedragen. Het voorstel wordt met eenparige stemmen aangenomen. School No. 8. Naar aanleiding van het verzoek van «Helders Belang", om naast de bestaande school voor opleiding tot de H. B. S. [School No. 8] een school voor meer uitgebreid lager onderwijs op te richten, adviseeren B. en W., om dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Zij gronden hnn voorstel op de overwegingen, dat geen enkel motief voor die reorganisatie wordt aangegeven en omdat de Vereeniging zich met dit adres op een terrein begeeft, die de hare niet is. De heer Jaring kan zich met dit advies niet veroenigen en wjjst er op, dat de ver eeniging zich met deze aangelegenheid geheel beweegt op het terrein van haar werkkring volgens art. 2 der nieuwe statuten. Maar al was dit zoo niet, dan nog mochten B. en W. zich niet op dit standpunt plaatsen. Het gaat om de zaak en do reorganisatie van school 8, om die ook dienstbaar te maken voor meer uitgebreid lageronderwijs. Uit bescheidenheid heeft het bestuur de redenen niet aangegeven, mar heeft een wensch van velen te kennen gegeven. Spreker wil aan de vereeniging een motiveering van haar verzoek vragen en dan later de zaak behandelen. De Voorzitter heeft hier niets tegen. Dit punt wordt daarom van de agenda afgevoerd. Ingang Veldstraat. Op het adres van «Helders Belang", om te besluiten tot onteigening en amoveering van perceel 31 aan de Kerkgraeht, ten einde den ingang van de Veldstraat te kunnen verbreeden, adviseeren B. W. afwijzend. B. W. achten een uitgaaf van pl.m. f2800 te belangrijk voor de verbetering van het verkeer door de VeldBtraat. Zij meenen, dat bij uitbreiding der gemeente achter de Kerk graeht, het verkeer beter geleid kan worden door de ontworpen straat ten oosten van het kantongerechtsgebouw. De hoer Feenders bepleit de noodzakelijk heid van verbréeding van den ingang der Veldstraat en zulks om eventuecle ongelukken te voorkomen. Die toestand mag z. i. niet bestendigd worden. De heer Van Breda sluit zich aan bij het praeadvies van B. W. en beweert, wan neer men het verzoek inwilligt, ook zulks moet geschieden op de Laan en bij den ingang der Langestraat. De heer Krijnen acht ook de toestand onhoudbaar, daar de straat zelve 10 M. en de ingang slechts 3 M. breed is. Dit kan zoolang niet blijven tot in de toekomst de 3traat naast het kantongerechtsgehouw aan gelegd moet worden. Iljj is daarom voor inwilliging van het verzoek. De heer Van Neck verdedigt het praeadvies; hij acht den prijs van het huis te hoog en vreest, dat het gevaar voor ongelukken nog vergroot wordt, als de ingang verbreed wordt, omdat de Kerkgraeht te smal is. De heer 'Staalman sluit zich aan bij het gesprokene van den heer Van Neck en meent, dat de ingang van de Langestraat nog eerder verbeterd dient te worden dan die van de V eldstraat. De heer Jaring stelt voor een nader onder zoek in te stellen, te trachten het huis voor een billijker prijs te knnnen koopen en een te overwegen of de onteigeningswet geen voordeeliger inbezitneming van het huis aan de^hand doet. Nadat nog de heer Grunwald de wensch e- lykheid van verbreeding van den ingang der Veldstraat heeft betoogd en de heer Krjjnen heeft beweerd, dat de Kerkgraeht met een breedte van 10 M. geen bezwaar kan opleve ren, wordt besloten de behandeling dezer aangelegenheid te verdagen tot een volgende zitting. Jaarwedde Directeur Gasfabriek. Voorstel van B. W. om de jaarwedde van den directeur der gasfabriek met f 500 te verhoogen en deze dus met ingang van 1 Januari a.s. te bepalen op f 2700 met vrije woning, water, vuur en licht. B. en W. wijzen er op, dat de groote bloei van het gasbedrijf hoofdzakelyk is toe te schry ven aan de ener gie en toewijding van den heer Rjjkes. Door den heer Van Breda wordt voorge steld de jaarwedde van den directeur der gasfabriek te bepalen op f 2200 met 4 twee- jaarlyksche verhoogingen elk van f 200, in maximum alzoo van t 3000 (met dien verstande dat de jaren door dentegenwoordigen directeur reeds in dienst der gemeente doorgebracht mede tellen), met vrije woning, water, vuur en licht. De heer Van Breda licht zijn voorstel toe. De heer Van den Berg kan het voorstel van den heer Van Breda niet steunen; wan neer het geen groep ambtenaren betreft, acht hij een vaste regeling beter en dus het voor stel van B. aannemelijker. De heer Jaring vraagt of de Comm. voor de gemeentebedryveu in deze is geraadpleegd, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Hij stelt alsnu voor dit nog te doen en de verdere behandeling te verdagen tot advies van de Commissie is ingekomen. Aldus wordt besloten. Ambtenaren bij den Vischaf&Lg. B. W. stellen voor om de tractementen van den marktmeester en den afslager bij den Vischafslag aldus te regelenhet tracte- ment van den marktmeester te stellen op f 800 en van den vischafslager op f 600 en te bepalen dat beide ambtenaren na 6 twee- jaarlijksche verhoogingen van f 50 kunnen komen op f 1100 en op f900. Ten aanzien van de thans in dienst zijnde titularissen, die met ingang van 1 Januari a.s. f1050 en f800 genieten, wordt voorgesteld de eerstvolgende verhooging te doen ingaan op 1 Januari 1910, Met algemeene stemmen wordt deze rege ling aangenomen. Ambtenaren ter Secretarie. Door B. W wordt voorgesteld, wegens de voortdurende toeneming der werkzaam heden, de jaarwedden van de ambtenaren der secretarie te herzien en aldus vast tc stellen Voor den' hoofdcommies van f 1500 tot 1800; voor de commiezen van f 1100 tot f 1500; voor de adj.-commiezen van f 700 tot f 1100voor de 2 klerken van f400 tot f700. Verder stellen B. W. voor, om de kler ken in 1909 wederom voor een verhooging in aanmerking te doen komen. De heer Jaring stelt voor de behandeling dezer regeling uit te stellen tot d(fvolgende vergadering. Het is zijn voornemen om op de verordening een paar amendementen in te dienen, o. a., om niet te bepalen, dat er 2 klerken zouden zijnhij wil het getal niet bepalen, dan kan men naar de behoefte het aantal klerken aanstellen. Het uitstel behoeft geen invloed uit te oefenen op de inwerking treding der rege'ing. Zij kan terugwerkende kracht hebben. Men bepaalt daarop deze regeling in een volgende vergadering te behandelen. Ambtenaren bij da gemaeïttewarken B. en W. stellen voor om, wegens voort durende nitbreiding der werkzaamheden ten kantore van do gemeentewerken, de salarissen van de ambtenaren, bij het bouwtoezicht te herzien en die aldus vast te stellen Gemeente-bouwmeester minimum f 1600, maximum f 2000. Opzichter over de werken en gebouwen minimum f 1000, maximum f 1400. Opzichter van het bouw en woningtoezicht minimum f 1000, maximum f 1400. -Aan elk der genoemde ambtenaren om de 2 jaar eene verhooging van f 100 toe te kennen tot zij het maximum hebben bereikt. Omdat voor 1908 het salaris van den gemeente-bouwmeester werd gebracht op f 1800 en van de opzichters op f 1100 elk, wordt voorgesteld de e. v. verhooging te doen ingaan op 1 Jan. 1910. De heer Krijnen merkt op, dat de jaar wedde Van don gemeente-bouwmeester in vergelijking met andere gemeenten niet hoog is en acht het daarom wenschelijk de ver hoogingen niet om de 2 jaar, maar om het jaar te doen ingaan. De heer Staalman meent, dat de ambte naren bij de gemeentewerken de laatste jaren nog al van verhoogingen geprofiteerd hebben. Een vergelijking met andere ge meenten gaat niet op, omdat hier geen wer ken van beteekenis zooals in andere steden uitgevoerd worden. Hij acht daarom op dit oogenblik een rerhooging niet gerechtvaardigd. De heer Krijnen zegt, dat de heer Staal man de zaak verkeerd inziet, deze ambtenaren zijn niet voor nieuwe werken, maar zyn be last met het geregeld onderhoud der gemeente gebouwen, het geven van advies aan B. W. en het toezicht houden op de bewoningen. De heer Staalman wil dan ook de maatstaf van andere gemeenten voor de lagere beamb ten, voor de werklieden, aanleggen. De heer Krjjnen zegt, dat de loonen der werklieden met die van andere plaatsen niet verschillen. De heer De Ven is principieel tegen ver hoogingen om het jaar, dan wil hij liever f 200 geven om de 2 jaar. Bij stemming wordt nu besloten den ge meente-bouwmeester om de 2 jaar f 200 ver- hooging toe te kennen. Zoo gewijzigd wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen stemde de heer Staalman en de heer Van Wingerden hield zich buiten stemming. Kermis Zondag. Gp het voorstel van den heer Schokking, om de kermisviering op Zondag af te schaffen, adviseeren B. en W. ongunstig. Zy ontraden de aanneming van het voorstel, omdat de Zondag de voordeeligste dag van de kermis- week is. De burgemeester heeft zich, als hoofd van de politie, bereid verklaard straat muziek op Zondag te verbieden. Den heer Schokking bevreemdt het advies van B. en W. Hij had gemeend, nu het voorstel tot afschaffing der kermis was ver worpen, men wel het verzoek van den Chr. Nat. Werkl. Bond zou willen inwilligen om de kermis in te krimpen. Verder wijst hij er op, dat de kerkgangers naar de Bethel- kerk 's avonds door de kermishouders gehin derd worden. Er is bovendien veel voor te zeggen, om Zondags de kermis af te schaffen, want het volk te Helder is een wuft volk en dien dag gebeurt er ontzaggelijk veel, dat strijdt met de zedelijkheid. De gemeente raad is verplicht maatregelen te nemen, op dat die schandelyke dingen verdwijnen. De heer Staalman betoogt op zedelijkheids- en billijkheidsgronden de. noodzakelijkheid, om dien Zondag het volksfeest niet te doen houden, omdat het ontaardt in uitspattingen. Alleen de kroegbazen hebben er voordeel van en met die behoeft men geen medelyden te hebben. Nog verwijt hij de vryzinnigen, dat zij van hnn toevallige meerderheid mis bruik maken en de billijkheid tegenover andersdenkenden niet betrachten. De heer De Geus is voor het advies van B. en W. Hoewel de neringdoenden geen voordeel van de kermis hebben, is dit met den Zondag nog wel het geval, wanneer de buitenlui komen. Dat er uitspattingen plaats hebben, vindt hy niet goed, maar dit is bij elk georganiseerd feest. De tegenstanders van de kermis blijven ook in gebreke iets anders er voor in de plaats te geven. De heer Schokking zegt, dat de heer De Geus geen goed begrip heeft van den Zondag, het is een dag waar hoogere belangen be hartigd moeten worden. De heer De Geus is voor vryheid en wil niemand beletten naar de kerk te gaan, maar ook niemand, wanneer hij zich langs de straat fatsoenlijk gedraagt, verhinderen kermis te vieren. De heer Staalman constateert, dat niemand in den Raad het behoud van de kermis heeft verdedigd, geen enkel argument heeft aan gevoerd, en slechts gewezen is op het voor deel dat neringdoenden er van hebben, welke voorstelling onjuist is. De vrijzinnigen moesten uit zedelijkheidsbegrippen vóór afschaffing zijn en niet do onzedelijkheid bestendigen. De heer Zander geeft zijn verwondering te kennen, dat hier zoo afgegeven wordt op de kermisgangers. Hij weet feiten nit Chris telijke kringen, die verre van zedelijk zyn. De heer Staalman wenscht elke pnzede- lykheid, alle uitspattingen te bestrijden, van welken kant zij komen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 16 stemmen. De heeren Van Wingerden, Staalman en Schokking stemden voor het eindigen van de kermis op Zaterdag, terwijl de heer Van den Berg buiten stemming bleef. Gebruik Schoollokaal. Naar aanleiding van het verzoek van den Arrondissementsschoolopziener om een lokaal van school 8 te mogen gebruiken voor het Onderwijzerszangkoor, stellen B. W. voor gunstig op het verzoek te beschikken. Dit voorstel wordt met eenparige stemmen aangenomen. Stemlokaal. In behandeling wordt genomen het inge komen adres van de Vereeniging „Koegra3- ser Belang", verzoekende een stemlokaal in 't Koegras aan te wijzen. B. W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, omdat een te gering aantal kiezers (131) er by ge baat zou zijn en er moeilijkheden voor een 4e stembureau zouden zijn te vinden. De heeren Terra en Jaring bepleiten de wenschelijliheid van dusdanig stembureuu voor Koegras, terwijl de heer Staalman bij wijze van proef het eens probeeren wil. De Voorzitter zegt, dat de praktijk de moeilijk heden heeft geleerd. Bij stemming wordt het voorstel van B. W. verworpen met 12 stemmen. Voor stemden de heeren v. d. Berg, Van Neck, Do Ven, Schokking, Oortgijsen, Over de Linden, Van Breda, Van Wingerden. Wan neer dus dit besluit goedgekeurd wordt, komt in het vervolg te Koegras een stembureau. Loodwithoudende verven. Naar aanleiding van een paar ingeko men adressen, waarin verzocht wordt het gebruik van loodwithoudende verven te verbieden, adviseeren B. W. om de Sociaal- Technische Vereeniging van Democratische Ingenieurs en Architecten te 's-Gravenhage te berichten a. dat het gebruik van zinkwit voorbin- ncnverfwerken reeds geruiraen tijd in de bestékken der gemeente wordt voorge schreven; b. dat voor buitenwerken gedeeltelyk zinkwit wordt gebruikt, doch een algeheel verbod van loodhoudende verfstoffen, met name loodwit en loodmenie, voor hout en ijzer, niet wenschelyk wordt geacht; c. dat verfwerken in eigen beheer voor deze gemeente niet plaats hebben. Met algemeene stemmen wordt dienover eenkomstig besloten. Verhuur van dulngrond. Adres van P. C. Ottervanger verzoekende de aangekochte duingronden van Mr. Hum mel te mogen huren, met het doel er schapen en kippen op te houden. B. W. advisee ren afwijzend, omdat tegen vervuiling van het terrein gewaakt moet worden. Met eenparige stemmen wordt het verzoek afgewezen. Tram Schagen—Helder. Aan de orde wordt gesteld het verzoek van den heer J. Loopuijt, verzoekende f500 beschikbaar te stellen voor liet ontwerpen van een plan voor een tram HelderScha- gcn. B W. stellen voor f300 te verleenen, zijnde hetzelfde bedrag als door den Koe- grasscr polder beschikbaar is gesteld. Na eenige discussie, waarbij de heer Jaring liet voorstel doet de gevraagde f 500 toe te staan, gaat men over tot stemming. Het voorstel van B W. wordt met 12 tegen 6 stemmen verworpen, dat van den heer Jaring aangenomen met 16 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Neck, De Ven, Over de Linden en Van Wingerden. Dlrectuur Burgeravondschool. In behandeling komt een voorstel van B. en W., om liet salaris van den Directeur der Burgeravondschool en de subsidie aan de Vereeniging Ambachtsschool aldus teregelen 1. Aan de Vereeniging „Ambachtsschool" een jaarlyksche subsidie te verleenen van f 2700, met dien verstande dat dit subsidie voor 1907 zal bedragen f 1125; 2. Het salaris van den directeur der Bur geravondschool, zoolang hij tevens directeur der Ambachtsschool is, zal bedragen f 1200, met dien verstande, dat dit salaris voor 1907, berekend naar 7 maanden tegen f 1600 en 5 maanden tegen f 1200, zal'zijn f1433,33J; 8. Zoodra de combinatie der beide be trekkingen mocht ophouden, wordt het sub 2 genoemde salaris weder op f 1600 gebracht; 4. De Raad behoudt zich voor, by even tueel intreden van den sub 3 bedoelden toe stand het bedrag van het subsidie nader te regelen. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Rijwielen. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van den heer Feenders, om in de politie verordening de bepaling op te nemen, waar bij strafbaar wordt gesteld de berijder van een rywiel, die meer personen vervoert dan bet aantal zitplaatsen bedraagt als zetels van beweegkracht. B. en W. stellen voor niet op het voorstel in te gaan, omdat er te veel inbreuk door zou worden gemaakt op do individueele vrijheid en omdat de artt. 307 en 308 van het Wetboek van Strafrecht reeds met straf bedreigen hem, die door schuld een ander lichamelijk letsel toebrengt of aan wiens schuld de dood van een ander te wijten is. De heer Feenders licht zyn voorstel nader toe en acht het wenschelyk, dat om gevaren te voorkomen, zyn voorstel aangenomen wordt. 14 leden verklaren zich voor de opneming van de voorgestelde bepaling. De heeren Yan Neck, De Yen, Over de Linden, Schok king, Terra en Van Wingerden stemden voor het advies van B. en W. Telefoon. Ter tafel komt een adres van den heer J. Pot, verzoekende vergunning voor het leggen van een ondergrondsche leiding ten dienste der telefoon. B. en W. adviseeren het verzoek in te willigen onder daarby te stellen voorwaarden. De heer Feenders heeft vele bezwaren tegen de exploitatie van de telefoon; men heeft twee soorten van toestellen, er wordt geen nniformtarief geheven, op sommige plaatsen is zy erg onduidelyk. Hy wil daar om de nieuwe concessie alleen verleenen, als voorwaarden gesteld worden, waardoor die bezwaren opgeheven worden. De heer Van Neck gelooft, dat by een ondergrond sche leiding de toestand van de telefoon wel verbeteren^zal. De heer Bok oppert on geveer dezelfde grieven als de hr. Feenders en meent dat door den exploitant misbruik van zyn monopolie wordt gemaakt. Men besluit deze zaak aan te houden en later op nieuw te behandelen. Heldersche kanaal. De heer Krijnen doet het voorstel een Commissie te benoemen, die belast wordt met een onderzoek van planneu, die kunnen strekken tot verbetering van het Heldersche kanaal en daarvan aan den Raad rapport uitbrengen. B. en W. stellen voor tot verbetering van het kanaal over te gaan on achten daarom de benoeming eener Com missie overbodig. De heer Van den Berg acht het plan van B. en W. niet vertrouwbaar en ziet ook geen heil in 't benoemen eener Commissie. Hij voor zich zou zich willen wenden tot den Miuister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en dezen te verzoeken een deskun dige aan te wijzen, die den Raad van ad vies kan dienen. De heer Krijnen betoogt, dat dit op het zelfde neerkomt en de Commissie zich door een deskundige kan laten inlichten. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van den heer Krijnen aangenomen. Alleen de heer Van den Bergh stemde tegen. Commissie Controleur belastingen. Door den heer Grunwald wordt voorge steld de Commissie in zake Controleur der belastingen met 2 leden uit te breiden en de heer Van den Berg, om bovengenoemde Commissie te ontbinden en tot benoeming van een nieuwe over te gaan. Het lange dralen der Commissie en het niet indienen van een rapport is de oorzaak dezer beide voorstellen. De heer Staalman (Voorzitter dier Com missie) zet in den breede uiteen de oorzaak van deze vertraging, doch belooft binnen 6 weken een rapport aan den Raad over te leggen, waarop de heer Grunwald zyn voor stel voorloopig intrekt. De heer Van den Berg handhaaft echter het zijne, dat evenwel verworpen wordt. Behalve de voorsteller stemden de heeren Feenders en Oortgysen er voor. Geidlsenlng. B. W. stellen voor tot uitvoering van eenige, buitengewone werken over te gaan en in verband daarmede, in beginsel, tot het aangaan eener geldleening, groot f225.000. De heer Jaring maakt de opmerking, dat de Commissie voor de bedrijven niet gehoord is over de voorgestelde werkende gasfabriek en waterleiding betreflende en wenscht dat dit alsnog gedaan werd. Ook de heer Schokking spreekt in gelijken geest. Dit voorstel] wordt daarom aan de Commissie gezonden De Voorzitter merkt op, dat er werken bij zijn die geen uitstel kunnen lijden: de buislciding aan de Loodagracht en Kerkgraeht, alsmede een zinker by de gracht aan de linie. Hy vraagt daarom een crediet van f10600 (f8000 voor de buizen en f2600 voor een zinker). De heer Bok zegt, dat z. i. deze posten op de exploitatie-rekening behooren en niet in de geldleening. Hierna wordt ;het gevraagde crediet ver leend. Hierna wordt overgegaan tot het doen van Benoemingen. Tot leden van het Burgel. Armbe stuur worden de aftredende leden, de hh. J. Duinker, P. Hoogenbosch en K. Metzelaar, herkozen allen met 16 stemmen. Tot regentes van 't A1 g e m e e n W e es- huis wordt herkozen mevr. de Wed. P. Thomasz—Van Iloolwerff met 16 stemmen en tot regent dier inrichting de heer A. J. j de Jongli met 14 stemmen. Tot lid van de Commissie tot we-1 ring van schoolverzuim wordt ge kozen in de vacature, onistaan door 't over lijden van den heer Van Geleuken, de heer J. P. Sweering met 11 stemmen. Tot leden der Commissie voor gas fabriek en waterleiding worden de aftredende heeren E. J. Bok, W. C. van Ureda, L>. H. Grunwald, S. Krijnen en J. C. S. Schokking, herkozen met bijna alge meene stemmen. Tot leden der Commissie voor de gemeentereiniging worden do af tredende leden, de heeren J. J. Verfaille, K. F. Oortgijsen en Th. Terra, niet groote meerderheid herbenoemd. Tot hoofd van school No. 2 (Huis duinen wordt by 3de stemming mot 10 stem men gekozen de heer W. Heeroma, te Texel. De heer IJ. Lunshof te Anna Paulowna ver kreeg 9 stemmen en 1 briefje was blanco. Tot onderwijzeres aan de her halingsschool wordt bij 2de stemming met 12 stemmeu benoemd mej. R. W. van Breda. Tot leden van de Comm. v. Toe zicht op 't lager onderwys worden herbenoemd de heeren Dr. D. A. Kerkhoff, Ds. C. Stadig en mej. G. Klots. Tot lid van de Co mm. voor het Ziekenhuis wordt herkozen de heer G. do Ven. Do benoeming van 5 leden voor de Com missie in zake de verbetering van het Hel- nerache kanaal wordt wegens het late uur uitgesteld. Rondvraag. De heer Staalman vestigt de aandacht op den berooiden toestand van de Vischmarkt, die dringend' verbetering eischt. De Voor zitter zal er zyn aandacht aan schenken. De heer Van Breda vraagt of er staan geld wordt betaald voor de locomobielen van de bioscopen. De Voorzitter zegt .neen", hetgeen de heer Van Breda aanleiding geeft een toezegging te doen voor een voorstel. De heer Koch vindt het onredelijk, dat geen huur geheven wordt van woonwagens. Hierna niemand meer het woord verlan- gendo, wordt de vergadering 20 minuten na middernacht gesloten. Na een kortstondige ongesteldheid overleed onze jongste lieveling JAN VAN ES, in den aanvalligen leeftjjd van 15 maanden. Uit aller naam L. VAN ES. M. C. VAN ES—Zwaanswijk. Helder, 17 December 1907. ib de Leden der Ned. Herv. Kerk Cvangelitatld-loktal In'de Palmstraat. Z MD AG 22 DECEMBER voorm. 10 uur geen dienst wegens optreden van D A. E. VAN GRIET HUI JSEN, van Huisduinen, in een der Kejke-n a. d. Helder. Avonds 7 uur, Ds. e W. L R0DER, Predikant te West-Graftdjjk. Ie KERSTDAG voorm. 10 uur, Ds. J. D. J. IDENBÜRG, Predikant te Amsterdam 2e KERSTDAG voorm. 10 uur, Ds. C. J; VAN PAASSEN, Predikant te Haarlem. „O. S. W". A fdeelingSpaar- en Voorschotkas. VERGAÜEiilIG op ZATERDAG 21 DECEMBER 1907, des avonds 8 uur, in de bovenzaaldaarna uitkeering Namens het Bestnnr DE COMMISSIE. Werklieden-Vereeniging „De Eendracht". Zaterdag 21 December, van af des avonds 7 uur, gelegenheid tot het bekomen van toegangsbewijzen voor het jaarfeest. Donderdag 26 December (2de Kerstdag) van af 12 uur gelegenhe:d tot het bekomen van introductiën. Locaal »De Vereeniging* hoek Schipperssteeg Vrijdag en Zondag g-en REPETITIE. Namens het Bestuur: G. BOON, Secretaris. Gebouw Palmstraat Belar.gstellecden, welke de feestviering met de kinderen der Zondagsschool wenschen bjj te wonen, worden opmerkzaam ge- maakt dat alleen oudera en daarmee gelijkstaan- den, mits voorzien van toe gangsbewijs kunnen worden toe gelaten. Jongere personen, zonder bij zondere vergunning worden niet toegelaten. Mogeljjk door hen te presenteeren toegangsbewijzen zjjn niet geldig. Toegangskaarten zullen worden uitgereikt Maandag 23 Dec. a.S. des avonds van 7-9 uur in het Evangellesatie- gebouw Palmetraat. Hbt Bbstüür^ Kunnen van heden af ter verwisseling tegen nieuwe stukken met couponbladen worden ingeleverd, bij P. 6R0EN ZOON Broodfabriek „DE EENDRACHT". De directie verzoekt hare Clientèle de boekjes in te leveren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS •an HELDER brengen ter kennis van de waterverbrnikerB, dat op den 27 Decem ber a.S. de nieuwe watertoren in gebruik zfi worden gesteld en het water te rekenen van dien datum onder hoogeren druk dan thans zal worden ge leverd. Aangezien de mogeljjkheid bestaat, dat vooral in de oudste leidingen daardoor lekkages zullen ontstaan, wordt aan de waterverbruikers, ter voorkomir g.van schade, aanbevolen, de afsluitkraau van de buis leiding te beproeven, om deze, bjj zich voordoende gebreken, aan de leiding, ter stond te kannen afsluiten. Den waterverbruikers, die na bo venge noemden datum eenige dagen afwezig zul len zjjn, wordt aanbevolen, om, bij bet verlaten van hunne woning de buisleiding af te sluiten. Helder, den 20 December 1907* VAN STEIJN, Burgemeester. UURBANUS, Secretaris Heeren Biljarters. wascb buitenshuis. AdresKeizerstraat 40. Gevraagd een net Weitje, niet Deneden de 16 jaar. AdresBureau van dit blad. GEVRAAGD Diemtbode of Dagmeid. Adres: MUZIEKSCHOOL", Weststraat. Gevraagd een net Meisje, om gedurende de morgen- en middaguren met een kindje van vier jaar te speler. Adres: Loodsgracht 20. Wordt gevraagd een nette DIENSTBODE. Adres: Bureau van dit blad. 16 a 17 jaar oud. AdresWeststraat 16 Er wordt terstoud gevraagd Wasch buitenshuis. Adres: Bareau van dit blad. gevraagd, netjes kunnende werken. Adres: Kanaalweg 71.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 2