Marine en Leger. Stoomvaartberichten, Marktberichten. Burgerlijke Stand gemeente Beider, Burgelljke Stand der gemeente Texel, Vervolg der berichten. Advertentiën. Mejuffrouw DE VRIES VAN ENGELEN, Bekendmaking. Haadgeviiig. Kerstfeestiiering Zondag 29 December. Kerstfeestviering. Hr. Me. Noordbrabant" ie Zaterdag te Algiers aangekomen. Hr. Ms. «Koningin Regentes" is gisteren te Colombo aangekomen. De luit. ter aee der 2e kl. D. A. de Ronde wordt met 2 Januari a.s. geplaatst aanboord van Hr. Ms. pantserdekschip «Friesland". De luit. ter see der 2e kl. J. F. OsteD, geplaatst als officier van politie te Willems oord, wordt met 1 Februari a.s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter see der 2e kL J. T. C. van Sohreven. Overplaatsing* n. Datum te bepalen door betrekkelijken Directeur en Commandant der Marine: Oppereohipper C. A. Meerehoek, van Wacht» A.d.op nHeiligerlee"echipper h. Krea, van „Heiligerlee" op Wachte. A.d, id. P. J. Bruin, van «Atjeh" op Waohta. W.o.j id J. SlijkermuB, van Waohta. W.o. op „Atjeh''; bootiman v.k. K. Lelij, ven «Van Speijk" op Wacht». W.o,; id. v.k. K, J, Linditröm, van detacheering tan boord «Van Speyk" ingetrokken; opper-konstnbel J. A. Malgo, van «Marais'' op Wachte. W.o.; konet.-majoor P. W. Boll, van «Bellona" op «Marnix"; idem H Schonenberg, van Matador" op ,Van Galen"; idem s Slot, van «Bellona" op «Matador"; sergt.-konetab. v.k. J, v. d. Voret, ven «Atjeh" op Wachte. W.o.; idem g. Ren», van «Bellona" op «Atjeh"; idem J. A. Groen land, van «Marnix" op Wacht». W.o.; idem L. Paeee- nier, van «Piet Hein" op Wacht». W.o. Idem G. Taa der Ploeg, van „Bellona" op «Piet Hein"tergt.- ichrijver J. H. D. Teenwiieen, van «Heiligerlee" op «Van Galen". Stoomvaart'Maatschappij Nederland. Virgiuia, arriv. 20 Dec. v. Java te A'dam. Grotius, n. Java, paBS. 21 Dec. Perim. Vondel, n. A'dam, vertr. 21 Dec. Singapore. Rembrandt, arriv. 21 Dec. v. Java te A'dam. Java, n. A'dam, vorfcr. 22 Dec. te Marseillo. K. W. III, n. Java, pass. 21 Dec. Gibraltar. Lombok arriv. 22 Dec. v. Hamburg te A'dam. Madura, n. A'dam, is 21 Dec. P. de Geile gep. Forton Hall, n. A'dam pass. 28 Dec. te Suez. Kalomo, naar A'dam, arriv. 28 Dec. te Suez. K. W. I, n. A'dam, arriv. 22 Dec. te Suez. K. Wilh., arriv. 23 Dec. v. A'dam te Java. Bali, naar Java, vertrok 28 Dec. van Suez. Flores, n. Java, arriv. 28 Dec. te Port Said. Rotterdamsche Hoyd. Kediri, n. Java, pass. 20 Dec. Dungeness. Kawi, n. R'dam, pass. 22 Dec. te Gibraltar. Gede, n. R'dam, arriv. 22 Dec. te Sonthampton. Ophir, naar Java, vertr. 22 Dec. van Malta. Kon. Wut-Indische Maildienst. Pr. Maurits, n. A'dam, arriv. 21 Dec. te Havre. Pr. W. II arriv. 17 Dec. v. A'dam te Paramaribo. Pr. W. III, v. 20 Dec. v. New-York n. W.-Indië. Alkmaar, 23 Dec. Aangev. 12 koeien en ossen f 200.a f 885.88 vette kalveren, f 40 k f 180.per ned. pond f 0.90 k f 1.23 nuchtere kalveren f8.k f 25.— per st., 0 magere schapen, f—k f—241 vette id. f 20.a l 33.0 lammeren f k i 824 vette varkens f 0.89 k f 0.46 p. Ned. pond, 85 magere id. [f 16.— f 18. Visscherijberichten. Nienwediep, 20 December. Aangebrscht door 2 kor ter* te zemen 40 stoks groote tong per etuk 85 cent, 100 middelmatige tong per stok 50 cent, 60 kleine tong per etuk 18 cent, 10 mend kleine ichol per mand f 2,50 s I 4, 20 mend ichsr per mand f 1,26,af 1,50, 10 etuke rog per stak 75 cent. 21 Deeenbér. 50 korders met 5 tot 80 etuk* groote tong per etuk 75 eent, 10 tot 80 middelmatige tong per etuk 40 a 60 eent, 10 tot 80 kleine tong perituk 10 a 15 eent, 1 tot 6 atnka rog per »tnk 70 ctnt, 1 tot 2 mand stort tehol per mand f6, 1 tot 6 mand kleine tehol per mand f 1,50 a t 2,50, 10 mand mid delmatige ichol per mand f 10. 28 Deoamber. Niet» binnen. 24 Dtcember, T.m, 8 aor. Niet» binnen. Van 20 tot 28 Decomber. BEVALLENC. C. Smolder» geb. Vlaming, z. M. C. Jolmer» geb. Thomiaten, s. A. Boom geb. Dekker, z. F. Hilhortt geb. Boon, z. E. aan der Sloot geb. Veter, z. OVERLEDEN: 6. A. Lagrange, 70 j. F. Koena, 16j. van 14 Dec. tot 20 Dec. 1907. ONDERTROUWD: Rejjer Boon en Mar- retje Koopman. GETROUWD: Geene. GEBORENDieuwertje, d.v. Cornelis de Ridder en Aa^je Spigt (Koogerveld)Alida Hendrika, d.v. Jan Dirk Trap en Alida Hendrika Walraven (den Bnrg). OVERLEDENNeeltje van der Sterre, oud 76 wed. v. Elco Smit (Oudeschild). Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooet-Indii. Datum dtrtar t(jd»t.d*r Vecnadisgiweg. laatit. bml. a/hPoatk. f. aaapoat via Amsterdam, p. «eepoit ri* Rotterdam p. Holl. mail iia Genua p. Holl. mail via Maraeille p. Franieh* mail via Maraeille p. Dnitsehe mail ria Napel»*) 27 Dee 3 Jan. 24 Deo. 81 Dee. 8 Jan. 81 Dec. Stadetijd. 7.—'aar. 7.'a av. 7.'a av. 3.80'«nam 7.— '»av. 12 'a mild. Allstn naar Atjeh, Sumatra's Ooatknit, Palembang, Rionv, Bank*, Billiton en Z.-W. Afd. van Borneo. Het overige gedeelte van Ned. Ooit-Indi# wordt alleen op verlangen dar afaendera via Napel» verzonden. Naar PalembangRiouwBanka, Billiton en Z. W. Afd. van Borneo p. Engeltehe mail via Brbdisil 20 Dee. 112 'a midd. p. Holl. mail via Genua 24 Dee. 7.av. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Engeltehe mail vla Brinditil eiken Donderd, I 7.'s av. p. HolL mail via Genaa 24 Dee. 7.—Vav. Naar Guyana (Suriname): p. seepott via Amsterdam .i 26 Dec. 112 'a midd. p. mail ovar Engelaad 80 Dee. 7.'tav. (alleen op verl. der aft.) 1 p. mail via St. Naiaire7 Jan. 7.— 's w. Naar CuracaoBonairo en Aruba: p. seepott via Anuterdam .1 26 Deo. 112 'a midd. p. mail via Sonthampton. elk. Dina.en Vr. 8.80'ennm. p. mail via Hamborg. 30 Dec. 7.'tav. (alleen op TerL der afi.) I Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. aepost via Amsterdam. .1 26 Dec. 112 'a midd. (alleaa op vsrL der p. maü over Engeland 80 Dee. 7.— 'i*T. Naar Kaapland, NatalOranje-Riv ier-iolonie en Transvaal eiken Vrijdag,3.80, 's namiddags. Helder, 24 December. Wy verzuimden tot dusverre nog te vermelden, dat Z. M. de Dnitsehe keizer b$ gelegenheid van zyn bezoek aan ona land de eere-medaille der orde van den Rooden Adelaar beeft toegekend aan onzen plaatsgenoot, den heer B. H. Themmen, brigadier-majoor der Ryksveldwacht. De heer ds. A. Hoving, predikant te Hniznm (Fr.) heeft voor het beroep naar de Qerv. gemeente alhier bedankt. Redding van schipbreukelingen. Door de redding van de bemanning van het stoomschip »Ninian Paton* te Nieuwe- diep op 3 Dec. j.1., bedraagt het totaal der, sinds de oprichting, met de reddings middelen van de N- en Z.-Hollandsche Reddiogmaatschappy geredde schipbreuke lingen 4224. Van het s.s. aNinian Paton* werden onder moeilyke omstandigheden 38 perso nen gered. Brand. De in stille afzondering gelegen Californie- straat de ryke naam is te danken aan de legende, dat intertyd daar een ryke Cali- forniaan gewoond heeft scheen Zater dagavond een oogenblik een concurrent te zullen worden van de Spoorstraat. Op het geroep van //brand', «brandwas ieder, die loopen kon en dat waren er niet weinigen naar die straat getrokken om van het in onze gemeente zoo zeldzame «genot" te pro- flteeren. Do brand was uitgebroken in de bergplaats van de tabak en sigarenmaker ij van den heer G. J. A. Verstegen. Het brandde er lustig op los, en hoewel de eerste brandspuit heel gauw present was, ontbrak het aan water, dat wil zeggen, de slentel van de brandkraan scheen men niet spoedig machtig te kannen worden. Toen men se eindelijk had, kon men met een slang op de waterleiding de brand spoedig bedwingen. Met dit al bleek na de blnssching dat heel wat schade was aan gericht; een aanzienlijke party tabak was door water beschadigd terwijl een massa sigaren op minder gewone manier in rook waren opgegaan. De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht in de droogkamer. Over de gewilligheid van het Heldersche publiek zal de politie niet te klagen hebben gedurende gernimen tjjd was slechts dén agent aanwezig, die zonder veel moeite behoorlijk ruim baan kon honden. De jeugd had een prachtige plaats tegenover den brand op de open rnimte voor het zoogenaamde hofje. Ze was uitermate tevredendat bleek nit het uit volle borst gezongen lied: «de Heldersche brandweer gaat nooit verloren 1" Zooals gezegd, de sleutel van de brand kraan was niet dadelijk bij de hand. Die klacht wordt wel eens meer vernomen. Misschien is dat envel te verhelpen, door dien men by iedere brandpnt, aan hot meest naby gelegen perceel eon glazen kastje be vestigd, waarin die slentel wordt geborgen. Vernieling daarvan is, naar onze meening, niet te dochten en desnoods door streDge straf gauw genoeg te voorkomen. Woensdagavond werd in de bovenzaal van oafd «Central* door de Heldersche Too- neolvereeniging «T.A.V.E.N.U.' eene alge- meeno vergadering gehouden. Punt van be handeling was: bespreking over opheffing dor vereeniging. Hoewel de opkomst, meer speciaal van de knnstlievonde leden, nietbo. paald schitterend was, kon met genoegen geconstateerd worden, dat men in 't algemeen niet voor opheffiDg was van het zoo gunstig bekend staande «T.A.V.E.N.U.* Daarom werd besloten tot samenstelling van een voor- loopig nieuw bestuur, waarin de leden, welke nog in functie waren, zitting hebben behou den, terwyl Dieuwe bestuursleden werden ge kozen, die hunne benoeming hebben aanvaard. Het nieuwe bestuur stelt zich voor, door de noodige propaganda, de vereeniging aan bekendheid te doen winnen, terwyl verder voorloopig het plan bestaat, dezen winter nog 2 uitvoeringen te geven, waar van de eerste, die een meer hnishoudelyk karakter zal dragen, zoo mogelyk nog in Januari of begin Februari zal gegeven worden. De contributie, welke zoo laag mogelyk is gesteld, bedraagt voor kunstlievende leden per jaar f 8.te voldoen in twee halfjaar- lyksche termijnen, op 1 Febr. en 1 Aug., terwyl die van werkende leden f0.80 per maand bedraagt. Voor verdere inlichtingen, alsook voor het kunstlievend- en werkend lidmaatschap, wende men zich tot het bestuur (Kanaalweg 69). Zaterdag 11. werd door het bestnnr van het Alg. Weeshuis alhier aanbesteed de levering van benoodigdheden voor het gesticht, gedurende het jaar 1908. Minste inschrijvers waren: Voor zoetemelk P. de Bruinvoor kar nemelk Jb. Smitvoor aardappelen C. van Osvoor rundvleesch J. de Beursvoor rnndvet Wed. O. W. Broersma voorrook- en pekelspek Wed. O. W. Broersmavoor reuzel Corn. de Benrsvoor turf en bruin kool J. Kruyff j voor manufacturen I. Grun- waldvoor garen, band en sajet L. Rnmpff voor brood Jb. Bruinvoor kruideniers- en grutterswaren J. Hofstee. Zondagavond was «Casino* vol by de Bioscope-voorstelling van Alberts frères, er werd eon zeer afwisselend programma gege ven. Ook Maandagavond was 't goed bezet. Afgaande op het programma hadden we de zaal echter stampvol verwacht, omdat een der nummers was: //De Passiespelen te Oberam- mengau*, eon stuk, waarmee de Alberts alom sncces hadden. En dat sncceB is ons thans duidelijk nu we het nummer hebben gezien. Daar gaat wyding van uit en met gespannen aandacht volgt men de verschillende taferee- len van het aangrijpend drama. Over de toe schouwers kwam de stemming die by het vol gen van deze handeling past. Aan 't slot van den avond bracht de ex plicateur den dank van Alberts frères voor de groote belangstelling van het Heldersche publiek. Heden werd aanbesteedHet wegha len van Spoeling en Vaatwater, van het Regiment Vesting-Artillerie, over het jaar 1908. Hoogste inschrijver de heer M. Sel derbeek, voor f 40.04 per maand. Texel, 23 December. Men deelt mede, dat de heer G. J. O. D. Dikkers heeft bedankt als Wethouder. Zooals roods eerder gemeld werd, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del goedgunstig beschikt op een adres van de visschersvereeniging «Betracht het Goede", om ook Texel aan te willen wjjxen als plaats waar gedoode zeehonden kunnen worden ver toond, ter verkrijging van do vastgestelde premiën. Aangifte en vertooning van dergelyke die ren kunnen plaats hebben by den havenmees ter B. Beumkes, te Ondeschild. Wegens het overlyden van den her Cl. de Boer moeBt voor de Coöp. Boerenleenbank te Texel een lid van den Raad van Toezicht gekozen worden. Als zoodanig is benoemd de heer J. W. Rooloffe, terwyl tot voorzitter van dien Raad is gekozen de heer Dr. H. Over. Met ingang van 1 Jan a.8. zal do rentevoet voor spaargelden bedragen 8.60 en voor voorschotten 4.50 '8 Wieringen. Hoe gevaarlijk de afscheidingen der lande rijen met prikkeldraad zyn bleek nog dezen week, toen een dochtertje van N. P. over eon walletje, waarop prikkeldraad, wilde klimmen. Haar mutsje bleef baken en had haar moeder niet jnist bytjjds het gevaar ontdekt, dan had verhanging baar jeugdig leven doen eindigen. Tot notabel der Ned. Herv. gemeente te Hippolytusboefc.». is herkozen de heer P. Kaan De heeren N. Hellingman en J. Kalf zyn herkozen respectievelijk tot onderling en diaken der Ned. Herv. gemeente te Oosterland c.a. De Nederl. Maatschappij voor brandver zekering te Tiel, verleende eon gratificatie van f 30.aan den brandweer voor het optreden by de brand in de Bchool to llippolytashoef. Do schoolmenbolon waren by die maatschappij verzekerd. Vergaan, Men meldt van Terschelling: De ongerustheid over het lot van den blazer «Terschelling 5" met de opvarenden is hier zeer toegenomen. Het vaartuig, dat eerst laDgszy van de gestrande boot lag, is stak geslagen en verschillende deelen, als luiken, manden, enz., zjjn opgevischt. Een stuk achterschip ligt op den Noord- vaarder. Alles wyst er op, dat het vaar tuig met de boot in botsing is geweest en waarschijnlijk door de schroef is vermor- seld. Zyn de opvarenden niet overgespron gen, dan zyn ze jammerlijk omgekomen. Dit laatste is het waarschynlykst. De schipper D. Kooiman, oud 40 jaar. is gehuwd en vader van 9 kinderen, dé knecht, Volkert Grol, oud 39 jaar, is ook gehuwd en vader van 2 kinderen de jon gen, Pieter Kooiman, is 4 jaar oud. De gestrande boot heeft den deklast, be staande uit planken, overboord geworpen. Deze zyn gemerkt K W, waartnsschen een kroontje. Anna Paulowna. In de vergadering van Zondag 22 Dec. zyn door stemgerechtigden tot gemachtig den in het kiescollege herkozen de H.H. Jb. Siewers, A. Slikker eu T. Schuitemaker en gekozen de heer K. F. Ehrman. IJmuiden, 23 December. Gedurende twee winters werden in de voormalige steenfabriek door eenige welden kende plaatsgenooten aan behoefligen van alle gezindten warme maaltijden vertrekt. Nu echter door de werkeloosheid alhier de uood steeds grooter wordt is het voor deze dames en heeren te bezwaarlijk de kosten langer alleen te dragen. Daarom vormde zich eene commissie, waarvan de predikant Creutzberg van de Hervormde Gemeente aan het hoofd staat, om door inzameling van gelden ook dezen winter de uitdeeling te doen plaats hebben. Van een dame en heer, die onbekend wenschen to blyveu, kwam by den voorzitter- secretaris der afdeeeling //Velsen" van het Witte Kruis een bedrag van honderd mark in. Deze gift is bestemd voor het fonds tot stichting van een tweede wykgebouw te IJmuiden. De heer R. E. Boomgaard, slnismeestcr aan de Noordzeesluizen alhier, werd door den Keizer van Duitschland vereerd met de medaille der orde van den Rooden Adelaar. De heor J. de Wilde, gezagvoerder van de rykswaterstaatsboot, Hoofdingenieur Dirks verkreeg do medaille, verbonden aan de Kroonorde. De lading goret uit de Engelsche barge «Zenobia" (zie VI. BI. van 7 December) werd te Amsterdam gelost. Een partij van 122.970 K.G. werd onbeschadigd gelost. Het restant van 1.800 K.G. bleek beschadigd te zjjn on werd onderhands verkocht. Gestikt. Terwyl de oude werkman H. Assems te Purmerend, Zondag het middagmaal ge bruikte, bleef een stukje vleesch in de keel steken. De ongelukkige was naby onmid dellijk dood. Zondagnacht is er een brutale diefstal met braak gepleegd in het kantoor der Levensverzekeringsmaatschappij »De Stan daard", hoek Heerengracht en Koningsplein to Amsterdam, en in het daaronder gelegen kleedingmagazyn van den heer P. M. Broekmans. Op het kantoor der levensverzekering maatschappij werd de brandkast geforceerd en daaruit twee pandbrieven Generale Hypo theekbank gestolen voorts werd f 25 aan klein geld ontvreemd. Van het kantoor gingen de inbrekers naar de eerste etage, waartoe ze zich ook door verbreking toe gang verschaften. Ook daar werd de brandkast geforceerd, maar de dieven zyn blijkbaar gestoord ge worden, zoodat ze zich niet meester konden maken van de f 2000, die de brandkast bevatte. Slechts met f 4 aan postzegels hebben de oDgewenschte gasten zich te vreden moeten stellen. Ook is in een tweetal kiosken ingebroken. Hier werd weinig of niets buitgemaakt. Het Hollandsch in Zuid-Afrika! In een ingezonden stuk in Ons Land van Kaapstad, laat prof. Viljoen, van Stel- lenbosch, zich zeer opgewekt uit over den stand van het Hollandsch in Zuid-Afrika 1 Hy zegt«nooit hefft het met de Hel landsche taal in Z.-A. beter gestaan dan op dit oogenblik. Op onze voornaamste scholen door het gansche land, behoudens enkele weinige uitzonderingen, wordt thans grondiger onderricht gegeven ia onze taal door degelyk toegeruste onderwyzers en onderwijzeressen, volgens nieuwere, meer opvoedkundige beginselen en door middel van verbeterde, naar de behoeften en eischen van Zuid-Afrika ingerichte hulpboeken dan vropger ooit het geval is geweest. Vraag het onzen knapsten onderwyzers en onderwijzeressen welk vak in het leer plan thans door de leerlingen met de meeste graagte wordt beoefend en in negen uit de tien gevallen zal men u antwoorden Hollandsch". Hy wyst er dan op hoe het aantal can- didaten in het Hollandsch by de verschil lende openbare examens in de laatste jaren sterk toeneemt, ja zelfs verdubbeld is, ter wyl het gehalte van het werk voortdurend beter wordt. Zoozeer is dit het geval dat men er ernstig aan denkt de examen-eischeo t* verzwaren. De Universiteit van de Kaap de Goedp Hoop heeft zelfs een commissie benoemd om te onderzoeken wat de reden is, dat het gemiddeld aantal ponten by het in termediair examen in het Hollandsch be haald, zoo ongelijk hooger is dan dat, verkregen in het Duitsch, Fransen en Engelsch. Het onderzoek dier commissie heeft ge leid tot de merkwaardige ontdekking, dat het Hollandsch in Zuid-Afrika, de moeder taal is van een veel grooter percentage candidaten dan het Dnitsch en Fransch, ja zelfs dan het Engelsch. Vyf dagen achtereen zegt een Londensch blad is de temperatuur bo ven de 50 graden gerezen of bjjna even hoog als op vele dagen in den laatsten zomer. De gemiddelde temperatuur is vyf dagen lang ruim 10 graden hooger ge weest dan het gemiddelde van die dagen over vyftig jaren bedroeg. Voor 7000 gevallen van porto-ont duiking worden de directeuren van de Ber- lyn9che Paketdienst Maaty. vervolgd. Het vonniB van zes weken hechtenis, 1400 mark boete voor elk en de kostea is door het Reichsgericht te Leipzig bevestigd. De ramp te Palermo. Palermo, 21 Dec. De reddingsarbeid is voortgezet. Er zyn nn 52 dooden en 83 g wonden teruggevonden. Ontsmetting door tabaksrook. Door Italiaaosche onderzoekers is in navol ging van de Duitschers, vastgesteld, dat de tabaksrook een zeer bijzonder bacteriëadoodend vermogen heeft tegenover ziektekiemen, veel meer dan andere rooksoorten Als men tabaks rook blies door watten, die met een aantal ziektekiemen geïmpregneerd waren, waren na korten tyd maar weinig van die kiemen in leven De etterbacterie bezweek het eerst, daarna de diphtberiebaeil en eindelijk die van typhus, cholera en tuberculose. Grapje. Een braaf burger, dragende een blauwen knoop, ziet in de duistere uren van vroegen ochtend, een man, lennonde togen een huis- donr, gelyk sjj, die zich in kennelyken staat bevinden, zulks doen. «Vriend", zegt hy, «ik zie dat gij u niet wel bevindt. Zjjt gy dronken?" «J'wel". Woont gij in dit huiB?" //J'wel". «Wil ik u helpen om naar boven te ko men, vriend «J'wel". Met veel moeite benrt hy den beschonken man overeind en sleept hem de trappen op. «Op welke verdieping woont gy, vriend Is 't hier?" «J'wel". De brave bnrger haast zich, eer iemand den beschonken man heeft kunnen zien, een deur te opeaen, en duwt den ander binnen. Daarop daalt de goede burger de trappen af. Doch boneden gekomen ontmoet hy iemand, die tot zyn bedroevenis in nog kennlyker stuat verkeert dan de eerste. «Wel vriend?" zegt hy, «bevindt gij u onwel. Zjjt ook gij beschonken «J'wel", luidt het zwakke antwoord. «Woont gy eveneens in dit huis?" //J'wel". //Wil ik u helpen om boven te komen «J'wel". De menschlievende burger trok, duwde, droeg hem naar boven, opende dezelfde deur, duwde hem naar binnen. Toen hy weer beneden kwam, ontwaarde by ten derde male den vorm van een man, die er huiaas nog erger aau toe scheen dan de twee vorigen. Hy ging andermaal naar dezen on gelukkige toe..., toen eensklaps het voorwerp van zjjn zorgelijke belangstelling met moeite op sprong, de straat op vloog en zich in de armen wierp van een voorbykomenden politie-agent. «In 's hemelsnaam", stamelde.hy, //holp me tegen dien man. Hy doet niot anders dan me den heel en nacht de trappen op sleepen, om me dan door de liftkoker naar beneden te gooien". Een geleerd varken. Een arbeider te Klaaswaal heeft een varken, dat in het woonvertrek grootge bracht wordt. Merkwaardig is het om te zien, als het huisgezin aan tafel zit, hoe het varken dan nit de bedstede springt, de voorpooten op de tafel legt en zoo het brood of middageten van de tafel haalt. Na afloop hiervan gaat het dier weer netjes naar zyn bedstede terug, om zyn middagslaapje te doen. Oók records. Dnpont, te Goardon, heeft in een uur 2844 Doten gekraakt. Wolfiug, te Berlyn, heeft in twee uur 19 sigaren gerookt zonder gedronken en geBpuwd te hebben. Bollaert, te Brussel, heeft een sigaar twee uur aangehouden. Lowney, te New-York, heeft in 4 mi nuten 104 oesters opengemaakt. Onnoozel. Een kudde Russische landverhuizers heeft geweigerd zich in Glaagow aan boord van de Aoria" te begevendit schip had slechte twee schoorsteeneuop het prospectus der scheepsagenten had gestaan een prentje van een schip met drie sehoorsteenen, zeiden ze. Nu worden ze per «Columbia" verscheept, die er drie heeft. En zülke onnoozele stakkers moeteD zich er in de Nieowe Wereld doorheen slaan Een angstig oogenblik over hoogeren druk en lekkages. Wij roepen uw verbeeldingskracht te hulp, waarde lezers en brengen u, nog wel in den nachtin een woning van een inge zetene dezer gemeente, een bewoner, wiens naam wij natuurlijk niet verklappen. In het door ons bedoelde huis, voor-, woonkamer en keuken,^vinden wij zóóveel voorwerpen, dat wij geen geduld bezitten die allen aan u voor te stellen. Slechts op édn voorwerp willen wij uw aandacht vestigenhet is een ledikant, waarin twee achtbare echtelieden zijn ingedompeld, en, te oordeelen naar het welbekende onaangename neusgeluid, heeft Morphëus een der slapers geducht te pakken. Het nachtlampje is gelukkig zóó droefgeestig gestemd, dat het onmogelijk is u de twee gezichten te toonen. «Een wekker is het eenige ding", dat leven toontin regelmatig tempo laat het uurwerk het een tonig getik hooren, een onafgebroken geluid, dat den neusklank van een der slapers tracht te overtreffen. Ongevraagd wordt het afwisselend geluid van slaper en wekker plotseling vermeer derd door een zwak gilletje uit de bergen van kussens. Een kleine vrouwenhand zweeft boven de dekens en komt terecht op een der schouders van hem, wiens neusgeluid nu ook wordt ontdekt. Nog een duw volgt, maar nu tegen den onderkin, waardoor het jammerlijk .gezaag" van C majeur overgaat in een wonderlijke mineur-toonladder. De slaper schijnt zich al weinig te bekommeren over de wijziging in zyn neus-melodie, want met meer forto worden de akelige toonen voortgezet. Een geweldige ruk aan het rech teroor veroorzaakt een finale in den pjjnljjken zang en doet den slaper tot de werkelijkheid terugkeeren. 't al tijd?" «Nog niet, maar...." ,Nu, wht maar? bromt wrevelig de ge stoorde slaper. «Je moest er toch even uitgaan om te zien of de kraan.... O, ik...., ik.... ik heb.... neen, toch niet.... ik droomde, dat.... «O, is 't maar een droom Nou dan, ajuus hoorEn om te bewyzen, dat het hem ernst was, nam manlief een slaaphouding aan en kneep spottend de oogen toe. «Neen, het was geen droom", riep zij haastig. ,Ik verzeker je, het was geen droom.... Luister zelf. Hoor je nietsMan I M-a-a-a-n Ga er nu toch asjeblieft uit, want ik geloof... «Wat geloof jij? buldert de tot het uiterst gedreven echtgenoot. «Ik geloof.... ik geloof.... neen ik heb de kraan van de leiding niet geslotenstottert een vrouwenstem. «Maar heb je dan die «waarschuwing" niet gelezen, dat we een hoogeren druk kry- gen nu de nieuwe toren in gebruik komt.... Zoo aanstonds verzuipen weMaar is 't waar, heb je.... Hier komt het „zwakke" geslacht prachtig uit: snikken, heete tranen, stamelen, z. g. toevallen, enz. enz. Dank zij de kalmte en het beleid, springt de ex-snurker uit de veêren en loopt op een draf naar de keuken. Alles is daar rustig; geen kraantje lekt of straalt. Echtgenoot woedend. Draait vlug de kraan openvult een paar emmers, keert die om over den grond en gaat vervolgens weer ter ruste. «Nou, hoe was het? Was ie open? Liep ie? Wat bleef je lang weg! O, m'n keuken, m'n meubelen!Was het koperwerk nog droog? En de kat, ach dat arme beest! Zeg man, man!".... Goen antwoord, geen geluid meer, doch het duurde niet lang of de neusmelodio in C majeur liet zich hooren en door het wonder der tonen verloor ook zy spoedig het «be wustzijn." Den volgenden morgen is zij de eerste die het bed verlaat, vliegt naar de keuken, over ziet haar heiligdom met een gelaat als Napo leon, wiens soldaten uit den stryd komen, en roept met triomf: «We zijn er nog goed afgekomen en dit dank ik aan mijn man, die nog vroegtijdig de kraan afsloot." Maar als manlief ontwaakt grijpt hij no. dén «'tVl. Blaadje," kijkt vervolgens naar de scheurkalender, ziet naar buiten of den nieuwen toren nog staat waar hij muurvast geplaatst is, en onder trommelen van vin gers op de tafel, zingt hij, nog geeuwend, en slaperig«O, die vrouwen" uit een be kende operette. (Historisch). 00RL0GSBEGR00TING. De begrooting van oorlog is Zater dag door de Twoede Kamer met 53 tegen 3S stemmen verworpen. De geheele rechter zijde, behalve 3 Chr.-Histor., de sociaal democraten, 4 vrijz.-democraten en unie-liberaal (de heer Thompson) stemden tegen. Hoewel de Minister zeer zwak in zyn ver dediging was, zoo liet het zich niet verwach ten, dat de begrooting zou worden verworpen, en viel de beslissing vry wel als een don derslag bij helderen hemel. Over hetgeen nu te gebeuren staat, zegt het «Handelsblad" Van de verschillende oplossingen der moeilijkbeden, door de stemming van Zater dag in het levén geroepen, is het optreden van een «Kabinet van zaken", in afwachting der gewone verkiezingen van Juni 1909 naar ons voorkomt niet de meest waar schijnlijke. Het meest voor de hand ligt de komst van een ministerie-Heemskerk J z n., een wellicht wat gematigder voort zetting van het ministerie-Kuyper, gevolgd door een ontbinding der Tweede Kamer, waardoor dr. Kuyper zelf de gelegenheid erlangt als leider der rechterzyde in de Kamer op te treden. Tenzij... het tegenwoordig Kabinet zich krachtig genoeg gevoelt zijnerzijds een Ka merontbinding uit te lokken en H. M. de Koningin zulk een beroep op de kiezers ge raden acht. In «Het Volk" een artikel van mr. Troel stra, die er ofi wyst, dat de sociaal-demo craten in de Kamer met volle overtuiging tot den val van minister Van Rappard heb ben meegewerkt. Het vryzinnige. verraad op militair gebied moest zich aan hem wel wreken. De stem men, links tegen den minister uitgebracht, zijn een protest tegen dat verraad, waar mede de «vrijzinnige concentratie" nn zeker voor goed uiteenvalt. Wat de oplossing van de crisis betreft, meent mr. Troelstra, dat de eenig bevredi gende oplossing ontbinding der Tweede Kamer zou zyn. Laat de kiezers spreken. «De Standaard" wyst er ook op, dat «tot ieders verrassing" de begrooting van Oorlog met groote meerderheid is verworpen. «Die verwerping was de spontane uiting van gemis aan vertrouwen in 's Ministers beleid. En «De Stand." wijst dan op het aarzelen en treuzelen van dezen Minister, in wie men eerst den man zag, links zoowel als rechts, die ons" defensiewezen op afdoende wijze zou regelen. De «Nederlander", het orgaan vanjhr. De Savornin Lohman, merkt op dat «wat tot deze ingrijpende daad heeft geleid", by het debat niet 'voldoende duidelijk is geworden. En den toestand nagaande, meent het blad, dat voor een ingrypen als Zaterdag is ge schied, nergens voldoende reden is te vinden. De „Maasbode": Wat nu? Want wy veronderstellen, dat het geheele kabinet zich de verwerping der begrooting van dezen tweeden oorlogsminister zal aan trekken. Wy ontveinzen ons geenszins de moeilijk heden, waarin een kabinetscrisis ons op dit oogenblik brengen zal. Doch dit is allerminst reden, dat de hou ding der rechterzijde afkeuring zou ver dienen. Langer nitstel had ons wellicht voor nog grootere moeilijkheden geplaatst. In elk geval schynt de rechterzijde aan gewezen om de regeertaak op zich te nemen, en met name de heer Heemskerk de aange wezen man om zich met de formatie van een nieuw kabinet te belasten. Kamerontbinding zal dan wel niet kunnen uitblijven. Ds ministerraad. Naar men verneemt is in den gisterna middag gehouden buitengewonen Minister raad, naar aanleiding- van de verwerping van de Oorlogsbegrooting, nog geenerlei dffinitieve beslissing genomen. De verga dering duurde van halfvier tot over half- ze?en. Op 2 Januari 1908, onze geliefde ouders ARIE BEEN hopen HILTJE BAKKER, hunne vijf-en-dertig-jarige Echt- vereenlglng te berdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van bun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 24 December 1907. Den 6den Januari a.s. hopen onze geliefde Ouders: Johan Chrlatiaan Opgenhaeffen en Margaretha Dortmundt hunne 127s-Jarige Echtvereeni- glng te herdenken. Hun dankbare Kinderen Wilhelm. Albertus Opgenhaeffen. Johanna Snsanna Opgenhaeffen. Dirk Hendrik Opgenhaeffen. Rotterdam, 24 Dec. 1907. Oosteinde 26. Geboren: J0HANNES, Zoon van C. A. SMOLDER8 en C. C. 8MOLDER8—Ylamng. Helder, 20 December 1907. Doolhof No. 14. Heden overleed tot onze diepe droef heid, plotseling, in den ouderdom van 86 jaar, onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Vrouwe Catharina Elisabeth Metzger, Weduwe Mr. K. J. C. Staxman Bos?b, in leven Burgemeester der gem. Helder. Uit aller naam K. P. J. STAKMAN BOSSE. 's-Gravenhage, 22 December 1907. Jan van Riebeekstraat 61. Hiermede vervullen wy den trenri- gen plicht U kennis te geven van het plotseling overlyden van myn geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, GERRIT ANT0NIE LAGRANGE, in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam Wed. G. A. LAGRANGE-Vos. Helder, 22 December 1907. Hiermede vervullen wy den trenri- gen plicht, kennis te geven van het zeer plotseling overlyden van onze geliefde jongste Dochter en Zuster FRANCINA KOENE, in den nog jeugdigen leeftyd van ruim 16 jaar. Namens diepbedroefde Oudere, Broeders en Zusters: A. KOENE. A. KOENE—Biewkr8. Heldpr, 22 December 1907. VERLOREN Vrijdagavond een zilveren DAMESHORLOGE. De eerlyke vinder zal beloond worden. Adres L. O. KRAAN, Middenstraat 129. Verloskundige, is weder te consulfteeren. Leodsgracht 5g. Do ondergeteekende maakt hiermede bekend, dat het Kantoor van verkoop met het recht van wederinkoop vanaf heden is opgeheven en dus ook geen goe deren meer worden aangenomen. De briefjes die nog in omloop zyn blyven van kracht tot de daarop geno teerde datums. Tevens betuigt by zyn hartelijken dank voor het jarenlange vertrouwen ondervouden A. P. J. G. MAIGRET, Middenstraat 53. De Gezondheidscommissie raadt naar aanleiding van het zich voordoen van eenige typhusgevallen in deze ge meente, ten zeerste aan melk, karnemelk en room vóór het gebruik te koken. Voor kinderen 's middags vier uur kaartjes a 10 Ct. verkrygbaar. Zaterdagavond van Z63 tot tien uur. Programma's als bewys vau toegang te verkrygen by het Dames-Comité en in het gebouw. Plaatsen zyn Zaterdagavond van of zes uur a 10 Ct. te bespreken. HET DAMES-COMITÉ. Gebouw Palmstraat. Het Bestuur der Zondagsschool-Vereeni- ging >Timotheus" deelt aan belanghebbenden mede, dat de Kerstfeettvlerlng D.V. zal plaats hebben op den lsten Kerstdag en voor de jongste leerlingen zal aanvangen ten half Viw, voor de oudsten ten 7 UW.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1907 | | pagina 2