KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 3662. Zaterdag 21 Maart 1908. 36ste Jaargang. Aan onze Lezeressen. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Marktberichten. Bureau: 8poorstraat Telef. 59. Bureau: Konlngstr. 29. Interc.-Telef. 50. Tweede Blad. By het intreden van het Toorjaarssaizoen, vestigen wy de bijzondere aandacht onzer lezeressen op M HET NIEUWE MODEBLAP. 2 maal per maand verschijnende in 14 pagina's, hetwelk by ons is verkrygbtar gesteld tegen den prys van 55 ots. per 3 maanden (fr. p p. f 0,80) Aan wie nog niet mocht hebbon kennis gemaakt met dit zeer fraai en niterst praktische MODE-TIJDSCHRIFT, zullen wij gaarne op aanvrage een fix. gratis en franco ter kennismaking doenggeworden. Bij insage tal een ieder moeten erkennen dat een zoo fraai Modeblad nog nimmer tegen Mulk een ongekend lagen prijs werd aangeboden. De talrijke gravures, waarmede de bladzijden als 't ware zjjn bezaaid, geven uitnemende modellen voor Dames, zoowel als voor de meer praktische huisvrouw, die in hot tijdschrift vinden wat haar op het gebied van Modes kan interesseeren. Een schat van wetenswaardigheden en een keur van toiletten, zoo van eenvoudige als k stbare, tal van gravures van kinderkleeding, en een groote verscheidenheid van handwerk. Meerdere malen zal eene Mode-afbeelding op de voorpagina, artistiek in kleuren zyn uitgevoerd. Aan het blad wordt toegevoegd een groot pstronenblad, zoodat de lezeres in staat is, met behulp daarvan, zelfs het model harer keuze te vervaardigen. Men verzuime niet het onderstaande formulier in to vullen en ons ten spoedigste to. t. Mnfen. DE UITGEVBBS. Inschrijvingsbiljet. De ondergeteekende abonneert xiok tot wederopzegging op HET NIEUWE MODEBLAD, tweemaal per maand verschijnendetegen den prijs van 55 ots. per drie maanden, (franco p. p. 80 ots.) WOONPLAATSNAAM: Met 1 April vangt een nieuw kwartaal aan. Mr. M. Büchner. Op zjjn verzoek is met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend aan mr. M. Bflchner, nit zgne betrekking van kan tonrechter te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten. Mr. Büchner was sedert 1881 kanton rechter te Alkmaar, te voren in Helder (1877-1881) en te Edam (1870—1S77) Van 1878—1880 waB hg schoolopzie' er in het 7de district van Noord-Holland, van 1880—1898 idem in het arrondisse ment Helder. Ook is hg twaalf jaar lid van de provinciale staten van Noord- Holland voor het district Helder ge weest en wel van 1880—1892. Naar wij vernemen gaat de heer Büch ner te Utrecht wonen. Bloedvergiftiging. In het gesticht Bethel te Delft is de 20jarige student J. A. M. Colder van Amsterdam overleden tengevolge ven bloedvergiftiging. Een klein wondje aan de hand was de oorzaak dat een ernstige infectie outstond. Ontvluchting van een rljwleidief. Reeds berichtten we, dat de bekende ry- wieldief Van Beek ouder Ede en Veenendaal (in Gelderland) uit den trein is ontvlucht. Aangezien Van Beok verdacht werd ook te Haarlem een serie van wel 6 of 7 rijwiel diefstallen op z'n geweten te hebben, alsook den verkoop van wel een 20 gestolen «zwyotjos", is deze zaak voor Haarlem ook zeker wel van belang, scbryft het ,H. D". Van Boek reisde onder goleide van één rijksveldwachter uit Den Haag het land rond, om in verschillende plaatsen geconfronteerd te worden. Zoo reden de bewaker en bewaakte ook van Ede naar Veenendaal. Van Beok was zeer gedwee en wekte door die kalme houding natuurlijk eenigszins het vertrouwen van den veldwachter helaas te veel I Onder de reis er werd gereden in een derde- klasse-wageu, waarin een clocet aanwezig was gaf Van Beek het verlangen te kennen, om naar dit closet te gaan. Daarvoor moesten zyn boeien natuurlijk een oogenblik losgemaakt worden. Om nog meer verirouwen te wekken, liet Van Beek zyn pet in de coupé achter, en ging toen naar het closet, dat van binnen afgesloten kon wordsn. Van deze gelegenheid heeft Van Beek ge bruik gemaakt om te ontvluchten. Hy heeft het closetraampje opgeschoven, ongetwijfeld het hoofd eerst naar buiten gewerkt, om zich met de handen aan de geleidingsbnis der rem omhoog te werken en zoo op de treeplank te komen. Toen is hg van den trein gesprongen. Wellicht zal menige lezer vragen: «maar is dit geen hoogst gewaagd stukje geweest Toch niet; als men het kunstje kent, ie het heel eenvoudig om er zonder kleerscheuren af te komen. Onder het «geboefte" bestaat een speciale methode daarvoor. Men gaat languit op de treeplank liggen, het hoofd naar het achterdeel van den trein gewend, en laat zich dan zoo op «ij glyden. Een glooiende helling vergemakkelijkt den toer natuurlijk nog, want dan is do val geheel gebroken. Deze methode werd indertyd veel toege past door uitgeweten Duitschers. Deze werden door de politie tot Amersfoort weggebracht, daarna konden ze niet meer ontvluchten, want de trein stopte niet meer. Dat daoht men, maar door die methode van ontvluchten waren do uitgewezen Duitschers meeatal nog eerder in Amsterdam terug, dan de treio iu Duitsch- land arriveerde. Kau den veldwachter in dezen geen ver- wyt treffen Ongetwijfeld, de bewaker had Van Beek niet alleen naar het closet mogen laten gaan. Disciplinair zal de veldwachter dan ook zekor wel gestraft worden. Van Beek is nog steeds niet gevonden, ook al wordt in de omstreken Van Gelderland druk naar hem gezocht. Bovendien wordt in het Politieblad zyn opsporing gevraagd. Knoeierijen bij keuring. De P. G. Crt". heeft een deskundige eens gevraagd naar de knoeieryen voor de keu ring van de nationale militie waarover tegen woordig zooveel geschreven wordt, naar liet werk der z.g.n. afkeuringsogenten, die steeds driester optreden, dank zy de domheid der menschen en de passieve houding der justitie. Ziehier wat deze deskundige sch-yft: Sensationeele feiten zullen wy hier niet publiceeren, het doel is alleen de wyze van «werken" dezer heoren meer oponbaar te maken, vele blinden, hopen wy, zullen ziende worden dan, terwyl het voor de ouders van lotelingen, on toekomstige lotelingeu een ern stige waarschuwing moge zyn, om nimmer op do praktijken der afkouringesgenten in te gaan, zynde hunne wyze van werken speculatief of misdadig I We kunnen de heeren het best verdeden in 3 catogorieën, on wol1. «de speculatieve", 2. «de gelegenheids",3. «demisdadige"agenten. «Speculatief werkenheeft steeds do voor keur, daar dit helaas volgens de wet Diet strafbaar zal zijn. Do loop van zaken is als volgt: Verschillende agenten loopen iu bepaalde wyken rond, en bezoeken hon, van wien ze weton, dat een zoon in dienst moet, en die het ook wel kunnen betalen. By voor keur verschijnen ze iu den middsg, als moeder alleen thuis is, en komen al dadelijk met hun voorstel «of de juffrouw haar zoon wil laten afkeureD, zy zullen er wel voor zorgen". Ik heb nog kort geleden 4 moeders gesprokeo, die met zoo'n bezoek waren vereerd, en 't deed me weldadig aan één moeder te hooren zeggen«Meneer, ik laat mjjn zoon liever 10 jaar het land dienen, dan op de voor stellen van die kerels in te gaan". Dat was een echte moeder, helaas zoo zyn ze niet allen. By zn'.ke verstandige menschen ver dwijnen ze dan ook spoedig, hoewel ze in den regel brutaal zyn en aanhouden. Gaat men echter op 't voorstel in, dan wordt de nsam voorlocpig genoteerd, en komen zs in den regel 's avonds met een «hoofdman" terug om de zaak verder te bespreken. Do hoofd- mau van deze agenten alhier krygt voldoende besoek aan huis, om mettertijd ryk to worden deze zoekt catuurlyk geen klanten op, ze komen van self by hem. Het verdere verloop is te begrypen belangstellend infot- meeren naar kwalen, eenige raadgevingen en dan.ja ziet o, zooveel vooruit betalen, by afkeuring f 100 of soms meer. Wat wordt nn algemeen gedacht door de onders Dat die kerels het verder met do doctoren in orde maken 1 Niets is natuurlijk minder waar, het is eenvoudig een handige oplichterij. Wat toch is h et geval De agenten weten wel, wat door een ieder gemakkelijk is Da te gaan, dat steeds een betrekkelijk groot percentage der lotelingen moet worden afge keurd, omdat i(j ongeschikt voor dón dienst zyn, en nu is het immers voor h->n eeu prachtige speculatie, wanneer se, neem aan, 50 lotelingen in den waan kunnen brengen dat zy die afkeuring bewerken. Worden er nu 20 van afgekeurd, dan krygen zo dus daarvan een aardig sommetje, terwyl ze van de overigen het voornitbetaalde binnen hebben. Die niet worden afgekeurd zwijgon toch, omdat ze zich medeplichtig achten, de afgo- keurden zwygen en betalen, in domme mceniog waar voor hun geld to hebben gehad. En toch hadden zy hun beurs gesloten ge houden, de zoon ware evenzeer afgekeord on. hun geweten ware gerust geweest. Dat men toch goed begrype, dat een dokter hierin niet kan betrokken zyn. Ieder weldenkend mensch, zal de gedacht» alleen daaraan reeds verachtelijk en afschnwelyk vinden, onze doctoren staan daarvoor te hoog. Doch waar ik vaak overigens ontwikkelde menschen nog van dien waan heb moeten genezen acht ik het niet ondienstig hierbij nog even stil te staan. Neem aan, dat onder hen een enkele zwakke broeder schuilde, ik vraag u af, zou deze dan voor een fooi van hoogstens f 50 (want méér zon de agent niet geven van des bnit) positie en toekomst in de waagschaal stellen, ja gevaogenisschap tegemoet willen gaan Maar het zou bovendien onmogelijk zyn, daar nooit één dokter den man ongeschikt verklaart, terwyl er byv. by de zitting voor den Militieraad en by herkeuring voor Ge deputeerde Staten eiken dag weer andere doktoren komen. Ik wilde hierover vooral nitweidan en do heeren doktoren zullen ons dat hopen vrjj □iet ten kwade duiden omdat de agenten er belang by hebben dat het idee der men schen is «zy vinden het met de doctoren 1" Wy hopen dat de «truc" der heeren agen ten onthouden worde, en verder verteld, dim alleen kan aan hnn geknoei een einde komen. De .gelegenheidsagenten" (2) zon ik ook knnnen noemen de «losloopende", d. w. z. die zoowat op eigen hontje werken, zoo nn en dan, om wat te verdieoen. Ze zyn in den regel niet zoo netjes gekleed, zoeken in 't wilde naar hnn slachtoffers, of gaan, zooafs bv. de vorige week in Assen het geval was, met een flesch met «iets" erin tusschen de lotelingeD. Wie maar wil jongenséén slok en je knnt worden afgekeurd, maarf 10 voornit". Nu was dat «iets" in de flesch mis schien onschuldig('t moet nog worden on derzocht) mg scheen het op den reuk af gaande een mengsel van jenever en ter pentijn te zyn. 't Is te hopen dat dit heer zyn straf niet zal ontgaan. De «misdadige" (8) ze zyn er gelukkig minder dan algemeen gedacht wordt't is te gevaarlijk voor de heeren. Maar dat sommigen niet schromen, om met allerhande middeltjes de lotelingen, die zich daartoe willen leenen, ongeschikt voor den dienst te msken, is genoegsaara bekend, m»ar zeer natuurlijk, niet, of moeilijk to bewijzen, daar zorgt men wel voor. We behoeven maar even te denken aan een geval liet vorige jaar in Drenthe, waar door het ijverig onderzoek van een militair dokter eindelijk aan 3 lotelingen do b kentc- nis werd ontlokt dat... zij varkensurine had den ingenomen. Dat is een enkel feit, dat esns aan het licht komt, maar we kunnen daaruit nagaan, wat voor «raad en hulp" door de heeren wordt verleend. O iders waakt er voor, waarschuwt uw zoons ook, dat zy nimmer op voorstellen dier individuen ingaan. Immers, ook gij zyt als medeplichtigen, misdadig, méér nog dan zij 1 Sommige «raad" klinkt zoo on schuldig flink uitgaan niet slapen veel drinken, ontzettend rooken enz., maar weet ge het, onders, of deze middelen niet vaak erger zyn dau de kwaal Ik heb eon vrijwilliger gekend, die een onnoembaar vuil op zyn oogen smeerde, om fziok" te worden by werd blind. Ik heb een man van 25 jaar gekend, die hartklop pingen wilde hebben... nu klopt zyn hartn-eft meer. Beide gevallen zyn 8 jaar geleden en 't was niet in ons land, maar ik wil n wy- aen op de gevaren, van bet laten innemon der zgn. onschuldige drankjes of porders. Dat myn schryvon vruchten moge dragon, dat men begrype thans, en vorder vertolle, dat de zgn afkeuringsagenten niets anders zyn dan handige oplichters of misdadigers I Madriieen8Che bedelaars. Het is mij Dondordag opgevallen dat or iets vreemds in de stad was. Na een honderd tal schreden gegaan te zyn, voelde ik dat vreemde, dat ongewone. Ik miste iets. Ge woonlijk merk je pas dat je iets verloren bebt, als je het terug vindt. Zoo ook hier. My afvragende, wat ik eigenlijk wel miste in die drukke Calla de Alcalk, wandelde ik voort. Er was iets vreemds, w&t wist ik niet. Toen kwam er een jongen, de kleeren aan flarden, het gezicht vol zweren op my toe. «Signorito by de Heilige Maagd, geef mo geld". Ik liep een pasje harder. Hy volgde Signorito, groote heer graaf, geef me geld, ik sterf van honger, groote heer markies, 1, by de Hefdc van Christus", dat ik dadelijk tot hertog ver heven zou worden, en wendde my nydig af. geef mo geld, Ik voelde Hy volgde, hield me een dagblad voor, en vroeg tegelijk weer een perrochico", letter lijk vertaald «klein hondje". Op de 5 on 10 centos-stukken bier staat een leeuwtje afge beeld. De Spanjaarden kennen maar één middel om van iergelyke klitten bevrijd te worden, ze bezweren ze met eigen woorden. Zéé deed ik ook. «By de liefde van God, val me niet lastig, ik gééf niet". - Een uitdrukkisg van haat even over syn go!a»t, dan hoorde ik hem vloeken. Wat twee agenten in burgorkleeding hadden hem vastgegrepen on duwden hem voort in do richting der Puerte del Sol. En toen wist ik, wat ik miste. Het was de gewone zwerm bedelaars, dien den rustigen wandelaar het leven zuur maken in de Madri- leenache straten. Hy was een van de eerste slachtoffers. Ik zag hem wegvoeren tusschen de mannen, met gil-stem schreeuwende, dat hy alleen maar een krantje verkoopen wou. «Een enkel krantje, aan deSign o- rito... Niet naar het asie 1", klaag de hy voorttot ik hom in het gewemel van menschen en rijtuigen verdwijnen sag. Wel wist ik, dat dn gemeenteraad de vorige week een bevel had uitgevaardigd, dat allen, die bedelden, opgepakt zonden worden, maar WÜ zyn in Spanjedat bevel was vroeger al zes verschillende malen uitgevaardigd, en toch waren er nog de bedolaars. Maar nu schy'nt het ernst goweest te zyn, want er is oen middel op gevonden. De Graaf de Ar- centales, een ryk edelman, heeft de gemeente een zijner dicht by Madrid gelegen landgoe deren aangeboden, om dit voor bedelaareko lonie te doen inrichten, er alle qnasi-lamme, blinde, stomme en doove straatslijpers in onder dak te brengen, vooral de kleinere zwervers. Welk een emotio ineens Donderdag 1.1. onder de hondeiden, die het ambt want het is een ambt hier, eon lucratief baantje van «mendigo", 't zy blind, lam of stom, uitoefenden. Do blinde, die gewoonlyk op eon hoek der Calle del Carm6n stond te krassen op een oude viool, kroeg van den schrik (toen hij de politie zag komen) ineens zyn gezicht torug en rende onder den angstkreet «Heilige Mnaed, is het werkelijk ernst in den gemeenteraad zoo ving mogelijk een zijstraatje in. Een doovo, dio hem boorde, vloog hem na, een lamme rende nog sneller, vergat zyn krukken mee te nemen, terwijl een stomme tusschen twee agenten weggevoerd woedend brulde «Revo lutie, leve de vrjjheid I". De lamme, in een zijstraat door welwillende burgers opgevungen, deelde onbotaalbare vuistslagen uit, eu wist zich weer los te rukken. 's Nachts was er in de kleine zijstraatjes van M&drid's achterbuurten, waar de bede laars op de steenen gewoonlijk slapen, krijgs raad. Zooals altijd zaten ze om de groote vuren, die hoog opvlamden, zich te warmen. Maar nu zongen ze niet hnnno weemoedige zangen, au klapten ze de maat niet met hunne zwarte handen, nu zaten ze somber in do vuren te staren, de zwarte gezichten met woeste haren dicht by elkaar, als eeu troep negers in een oerwoud. Zo beraadslaagden. Verbluft vroegen ze zich telkens af hoe het mogelyk was, dat de gemeente ineens de genomen besluiten ging uitroeren, se hadden er al zoovele malon smakelijk om zitten lachen en nu was hun ryk uit I Morgen zonden zo elkaar terug vinden in het asielwerkende Was grooter schande mogelyk Donderdag werden er honderd vyflig op- gopikt, gisteren bijna twee honderd, ea van daag zyn ze nog druk aau den gang met deze berging. Iu wagens worden ze naar het asiel vervoerd, zooals by oas de losloopende honden zonder penDing. In hun nieuwe «home" worden ze eerst gebaad en schoon gewas- schen, voor zoover dit mogelyk is. En toen groote godenaan het werk gezet. De grootste schande voor een Spaanschen vage bond, te moeten werken. Vaak, als een bedelaar my geld vroeg, voegde ik hem toe «Ga werken!" Hy zeg me dan diepbeleedigend aanWerken, Sig norito, werken Dat ben ik niet gewoon, zééiets!" En nn daar dio schande te moeten onder' gaan,te werken Dan veel liever de ge vangenis, waar jo don heelen dag op stroo kan liggen soezen, en je eten je altyd op tyd gobracht wordt, zonder dat je er moeite voor behoeft to doen. Voor Madrid is doze opruiming eon zegon in do straten, waar je gowend was honderd maal aangeklampt te worden en drie straten ver vervolgd mot een vreeselyk gehuil, be weeg je je nu weer vrjjor. De elegante bresde hoofdstraten zyn gereinigd. .Nieuwe Rotterd. Courant". Texel, 19 Maart. Reeds met 1 April a. s. zal er dage lijks i> maal gelegenheid zjja het eiland te verlaten. Vooral de vijfde dienst is voor velen welkom, daar men dan nog te 6 uur n.m, naar en te half acht van Helder kan vertrekken. De bevolking van Texel, die op 1 Jan. 1904 5767 zielen telde, is langzamerhaud toegenomen en bedroeg op 1 Jan. jl. 6068. Heeft voor 1909 geene vermindering plaats, dau zal de Raad dezer Gemeente, die thans 11 leden telt, met 2 leden ver meerderd moeten worden. Ook vroeger bestond de Raad uit 18 leden. Ook H. M. de Koningin en Z. K- H. de Prins der Nederlanden hebben ieder oeoe groote zilveren medaille ter beschik king gesteld van het Bestuur van de afd. Texel" der H. Maatsch. van Landbouw voor de tentoonstelling in September a. s. te houden. Reeds eerder werd eeno dergelijke medaille ontvangen van H. M. de Konin gin-Moeder, Texel, 19 Maart. Door Gebr. Grimgzer, v&n Helder, is hier sedert korten tgd eene icdnstrieele onderneming in het leven geroepen, die bijjkbaar wel zal slagen. Deze industrie bestaat In het vervaar digen van cilinders en buizen van beton- cement, voor regenbakken, reservoirs afvoerbuizen, enz. Het gefrubriceerde schijnt wel te voldoen en vindt aanvankelijk goeden aftrek. Aangezien de grondstoffen bier met -{JflZ6lfde_i:ggtftn .gis pp vele plaatsen elders kunnen worden aangevoerd, "zgn" dé*T5T=" vaardigde voorwerpen nog iets goedkooper dan bg aanvoer van buiten. Het ploegen met ossen, hetwelk hier voor twee jaren voor 't eerst werd uitge oefend door de Mg. tot heideontginning, beeft tengevolge gehad, dat van woesten grond tameljjk vruchtbaar land werd gemaakt. Deze uitkomst heeft er toegeleid, dat wellicht binnenkort op nieuw een stuk dorre domeingrond op dezelfde wgze in cultuur zal worden gebracht. Ook door het bestuur van bet Staatsboscbbeheer wordt hier veel gedaan op de domeingronden. Ingezonden, De opvoering van Candida door de „Hagetpelers." Met 'n veertig of hoogstens 50 menschen zat ik Maandagavond in het Casino. Mijne stemming was allersaaist. Daar had ik nu myn heerlijk hoekje thuis prijsgegeven om in eene ongezellige, leege zaal te zitten te midden van eenige andere slachtoffers, op wier gezichten al even groote teleurstelling stond te lezen. Het was kwart over acht en kregelig zaten wij met ons vijftigen to kijken naar het reclamesc1" erm voor ons. Er heerschte 'n oproerige stemming, 'n stemming van grooto verveling in die koude, ongezellige zaal. Wy hadden het programma, waarop zoo preten tieus stond vermeld: «Aanvang Candida 8 u., aanvang Paraselsus 9 u. 55" reeds ettelyke keeren overgelezen, we hadden de 49 medeslachtoffers 'n paar malen gefixeerd en de verschillende annonces op het leelijke scherm grondig bestudeerd: wy konden ver der niets anders doen dan wachten. Toen kwam 'n heer ons vertellen, dat de artis tieke leider, de ziel van de Hagespelers, door ziekte was verhinderd te komen en zou worden vervangen door 'nzekeren onbeken den meneer Verdam en dat in Paraselsus de rol van den I oofdpersoon door 'n anderen meneer zou worden gelezonhet scherm daalde opnieuw. Daar zaten wij weer met ons vijftigen te wachten, te wachten. Ik wilde opstaan en naar huis terugkeeren, ik had niet den moed om nog eens al die 49 gezichten te bekijken; myne belangstelling in de prestaties van de Hagespelers was tot nul gereduceerd, toen het doek rees. Dat was toch iets bizonders, die kamer met dat roode behang, die boekenkast, die Engelsche haard, die heusche deur, zoo heel anders, als w";j dat gewoon waren te zien. Het be gon mij te interesseeren, ik beBloot te blijven. In 't begin was alles gewoon, het spel zelfs vrij mat, alleen het werk boeide dadelijk door den fijnen geest, de taal. Toch was dit nog niet meer dan middelmatig, totdat March- banks binnenkwam, die onbekende meneer, hoe heette ie ook weer, ah ja, die meneer Verdam. Maar wat was dat Dat was iets heel moois, dat staan bij die deur van dien vreemden jongen met die angstige oogen, met die zenuwachtige trekken.,., dat was geen dilettant, geen onbeduidend acteurtje, dat was 'n artiest. Het publiek begreep die figuur niet dade- lyk, men lachte om dien onbeholpen dichter, om dien schuchteren, excentrieken jongen, zooals men ook zou gelachen hebben, wan neer men hem in werkelijkheid voor 'teerst had ontmoet. De menschen grinnikten om die onbeholpenheid, om dat nerveuse, drukke doen, om dat heel vreemde. Publiek dacht 'n blyspelfiguur op het tooneel te zien, 'n kluchtspelpop, totdat het begon te begrypen, dat dit toch iets heel anders was, iets heel bizonders En na enkele oogcnblikken reeds was er gespannen aandacht voor dien jongen, vreemden dichter, werd er niet meer gelachen om de onhandigheid van dien in-tragischen persoon. Dat was kunst, werkelijke kunst! Wij hadden geen spijt meer, dat wy geble ven waren en met groote ontroering hebben wy het spel gevolgd van dit artistieke troepje, dat zich zoo geheel gaf voor die byna leege zaal. Er waren oogenblikken van hoorbare stilte bij 'tspcl van dienzelfden Marchbanks, om wien men in 't begin gegiecheld had en er was bij 'tgebeele publiek 'n zóó groot enthousiasme bij bet eindo van Candida, als ik hier nog zelden bywoonde. Met groote dankbaarheid zullen wy blijven deuken aan de tooneelen tusschen Candida en March banks en aan de prachtig geschreven en zoo uitstekend gespeelde scène tusschen Morell, zyne vrouw en den jongen, fynvoelenden dichter aan het einde van het laatste bedryf. Mej. Belde.- (Candida), do heer R., een ook als schrijver in de tooneelwereld bekende persoonlijkheid (Marc' banks) en de heer Brouwer (Morell) hebben vooral in hot 3de bedryf subliem werk geleverd. In I en II deed de heer Brouwer nu en dan vrij mat, hetgeen vooral uitkwam naast het tempen:- mentvolle spel van den heer ll.g Ik weet niet, of het mogelyk is de Hage spelers hier nogmaals te doen optreden met ditzelfde werk van Shau. Gisteren ontbrak bijna geheel Den Helder; misschien, dat by eene volgende opvoering eene volle zaal dit prachtig werk van een superieuren geest zou toejuichen. De opvoering vau Paraselsus 'n vry onbeteekenend en over 't algemeen zeer middelmatig gespeeld verzenspel, zou dan echter gerust achterwege kunnen blijven. Dat dilettanten-gedoe bedierf een weinig den in druk, dien het mooie spel in Candida by ons had achtergelaten. Helder, 18 Maart 1908. J. B. SCHUIL. Na het schrijven van het bovenstaande vernam ik, dat werkelyk kans bestaat op een weder-optreden alhier der Hagespelers. Laat dan niemand verzuimen dit merkwaardig ensemble te gaan zien. De gevleugelde bewoners op en bij het Marsdiep. IV. We zullen heden eens zien, welke zee eenden alzoo in de nabijheid der kusten voorkomen, 't Zyn alle wintergasten, die in het voorjaar meer zwemmende en duikende dan vliegende ^je Noordelijker liggende ■iwêdp Jaütóen trekken. lÜrQSOli *züÜi ons rondzien spoedig bespeuren dat de Zwarte Zee-eend (Oidemia nigra) verreweg het sterkst vertegenwoordigd iB. Prachtig zien de oude mannetjes er uit met hun glanzend donker zwart vederpak de wyfjes en de jongen zijn op de bovendeelen donker-, aan de onderzijde lichtbruin gekleurd, zoodat ze minder fraai zyn, dan do mannelijke voorwerpen. De Zwarte Zee-eend is verder te kennen aan den sna vel, die zwart is, doch met oranje om de neusgaten, terwyl zich by den wortel een knobbel verheft. Enkele malen ziet men op het Marsdiep on ook aan het strand des zo mers een voorwerp dezer vogelsoort, doch het maken van een nest aan onze kus ten wordt niet gedacht. Een vogel, die veel gelijkt op genoemde soort, maar die een weinig grooter is, komt veel zeldzamer voor. Hy wordt genaamd Zee-eend (Oidemia fusca) en begeeft zich even zelden als de zwarte soort op de binnenwateren. Ontmoet men een Bruine Zee- I, dan zal men misschien denken dat het vederkleed lichter gekleurd moet zijn, dan by nigra. Toch is dit by de mannetjes, die ook fraai zwart zyn, niet zoo, maar wel zal men ze dadelyk keonen aan een wit vlekje onder ieder oog, aan den knobbelloozen sna vel en aan de kleur van den bek, die zwart is, doch oranje heeft aan de voorhelft en aan de zyden. De pooten zijn by de manne tjes hoogrood, by de wijfjes bruin gekleurd, doch bij beide zijn de zwemvliezen zwart. De beide genoemde Zeo-eenden leveren Toor de jacht niet veel op. Het vleesch is door den traanachtigen smaak niet gewild, zoodat de poelier geen geld voor deze een densoort geeft. Een allerkeurigste zee-eend is de IJseend (Harelda hyemalis), die goregeld eiken win ter langs onze kusten voorkomt, maar niet steeds iu dezelfde hoeveelheid. In enkelo winters ontwaart men tal van exemplaren, in andere jaren weer vertoont zich maar een enkel voorwerp. Dat ze in dezen winter tal rijk vertegenwoordigd was, is onlangs geble ken bij de stranding van .De Turbo", toen hond.rden exemplaren door de petroleum om gekomen zijn. De Ijseend is maar een kleine vogel, doch de mannetje# toonen lang, daar zij de beide middelste staartpennen zeer verlengd hebben, Boms wel tot 3 d.M. De snavel is kort, zwart gekleurd, doch voorzien van een helderroo- den band. In het pracbtkleed zyn ook de schoudervederen sterk verlengddeze zyn wit evenals de vederen van kop, hals, borst en buik. Alleen de wangen zijn grysachtig bruin en hebben naar achteren een vry groote zwarte vlek, waarop een bruine vlek volgt zwart vindt men op rug, vleugels en krop. In het eenvoudig kleed zijn de bovendeelen bruin, de onderdooien bijna wit, doch op den krop vindt men afwisselend wit en bruin, terwijl ook bruine vlekken achter de wan gen worden gevonden. Tusschen en op de ijsschollen kan men de IJseend gewoonlijk waarnemen. Vroeg in het voorjaar trekt ze weer weg. Op Texel heeft men evenwel in 1900 op 4 Maart en op 23 April telkens een fraai maunelijk voorwerp geschoten. Dergelijke late verschijningen zouden byna doen denken, dat de IJseend ook bij ons broedvogel zou kunnen zyn. Ze is dat evenwel in do koude streken van het Noordelijk halfrond. Bij ons worden wel voorwerpen geschoten voor verzamelingen, en levende exemplaren heeft men gaarne in de dierentuinen, maar voor de comsumptie zijn ook deze vogels niet gewild. Meermalen zijn op het Marsdiep gescho ten voorwerpen van do Eidereend (Somate- ria mollissima), de grootste van de bij ons voorkomende eendsoorten, bijn.: 6 d.M. lang. Twijfelt men ooit aan de identiteit bij deze soort, dan is dit een onbedriogelijk kenmerk, dat de vederen aan de zijden van den kop zich tot aan de neusgaton in een dr'ehoekigc streep verlengen. In onze wateren komt ge woonlijk alleen voor het eenvoudige bruine kleed, dat de maunetjes des winters en do wijfjes steeds dragen. Het bruiloftskleed van den mannclyken vogel is hoofdzakelijk wit met een fraai zeegroen op den nek, rood op den kop en zwart op voorkop, borst, buik, staart en achterrug. Bekend is het eiderdons, dat op de broedplaatsen verzameld wordt. - Nog enkele duikeenden komen aan onze kusten voor, doch daarover later. De kept.-luit. ter fee J. 1. A. C. ridder »»a fUpptrd, commandant rstx Hr. Ui. «ohooaer «Zeehond," wordt aet I April M, op non-activiteit geateld. De laiti. ter der le kl. O. H. vau Pertiju ei D. Kent, worden met 1 Mei aj. in activiteit gesteld te Utreebt. De offieieren-meehinUt der 2e kl. W. K. L. A. van Bommel en B. Verhey worden met 21 deier gepiaatet respectievelijk aan boord van Hr. M«. pautterdeksuhip Friesland" en Hr. Ui.artiilerie-initractiesehip «Bellone". Den ien April e.i. wordt de lait. ter zee der 2e kl. L. F. H. Tüekcrmann belast met het bevel over Hr. Mi. sehoentr «Dolfijn", op welken bodem voorts worden gepiaatet de lniti. ter zee dtr 2t kl. J. J. M. Buirt, J. van Hengel en B. Brutel do la Rivière en de ofüoier van gezondheid der 2e kl. J. W. C. Bovenkerk. De lait. ter zee der le kl. A. van der Sluit, de luit. ter zee der 2e kl. F. J Heeris en de officier van ge zondheid der 2de kl. E. O. P vin Sypveld worden met voornoemd datum gephatit atn boord van Hr. Mi. wachtschip te Willemsoord, terwijl de lait ter zee der 2e kl. A. van Hengel, dienende aan boord van Hr. Mi. schoener «Zeehond", op non-aetiviteit wordt gaiteld. Do luit. ter zee der le kL A. C. de Jonehtere wordt met 1 April a.t.. de offieier-michiniit der 2e kl. T. de Jonge met 11 April a.t. geplaatst in de directie der marine Willemsoord. Blykent bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Mt. pantserdekschip «Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee W. D. H. baron van Atbeok, 15 dezer te New-Orlcaai aangekomen. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Oranje, v. Java n. A'dam, verlr. 17 Maart v. Pert-Said. Cclcbes, v. A'dam n. Java, paaaeerde 17 Maart Gibraltar. Bembrandt, v. Java n. A'dam, vartr. 17 Maart v. Sabsng. Kou. Wilhelmina,v. A'dam n. Java, arr. 17 Maart te Gasoe. Msdnra, v. A'dam n. Java, paas, 16 Maart P. da Galle. Koninklijke Hollandsohe Uoyi. Eemland, v. A'dam n. Bnenos-Ayrea, is 16 Maart Fer- nando Noronha gapasaterd. RotUrdamsche Llegi. Kediri, v. Java m. M'dam, vartrok 16 Maart v. Portsa'd. Salak, v. R'dtm n. Java, is 10 Maart Qneasant gopnis. Goentoer, v. B'dsm n. Jara, vertrok 18 Maart v, Saez. Ternate, v R'dam n. Jara, vartr. 18 Maart v. Southampt. t£)joeja arriveerde 18 Maart van Botterdam te Sabaag. Kirnnun. Copptname arriv. 16 Maart van Bclfait te Paramaribo. Kkedive (thnisreia) arriveerde 16 Masrt te Napels. Pr. Will. V, v. Param. n. A'dam, arriv 17 Mrt teHkvre. Purmerend, 24 Maart Aangevoerd 308 run deren, waaronder 134 vette, 60 a 75 ct. por kilo, 174 melke- en gelde- f 130 a f 270 beiden pryah. matig, 4 stieren, 59 vette kalveren 76 a 95 ct. per kilo, handel matig 1163 nuchtere id. f 8.a f 22.—, handel matig, 1988 schapen, f 18.a f 27,0.overhouder» f 0.a 0.beiden prysh. matig, 221 vette varkens 46 a 50ct.p.kilo, handel vl.,65 magereidf 11.— a f 20.stng,J302 biggen f 6.a f 10.stug, ganzen f 0.a f 0.zwanen f 0.a 0.85 paarden, manden appelen f0.a f 0.manden peren f 0. a 0.beiden per mand. Kaas. Kleine f 30.middelb. f 28.—, aan- gev. 53 stapels, handel traag, 1402 k.g. boter f 1.25 a 1.35, per kilo, kipeieren f 3.1.0 a f 3.60 eendeneieren dito f 3.75 per 100. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indii. Datum darter poitbaeorgtng. a/b Postk. zeepost vla Ama'.erdaa. zeepost via Botterdam Holl. mail via Genna 20 Mrt. 27 Mrt. 81 Mrt. 24 Mrt. 27 Mrt. 24 Mrt. Sudatijd. 7— sav. 7.S7. 7 'sa/. 3.80 'anara. Holl. mail via Marseillo p Franseba mail via Marseille p. Doiteehe asail via Napels*)24 Mrt. 12 'ej Alleen naar Atjeh, Somatra's Oostkust, Palcmbaeg, Riouw, Banka, Billlton en Z.-W. AM. van Borneo. Het o.erige ged clte van Ned. Ooit-Indiö wordt nlleen op verlangen der afiendera via Napels verzondeu. Naar PalembangRiouw, Banka, Billiton en Z. W. Afd. van Borneo p.Bngelaehe mail via Brindiai, 2 Apr. I 7.— 'sav, p. Holl. mail via Geana 81 Mrt. 7.'a av. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p.Kegalaehemail via Brindiai] eiken Donderd I 7.'e av. HolL mail via Genaa 31 Mrt. 7.'sav. Naar Guyana (Suriname) ■epoat via Amsterdam .i 2 Apr. 7.— av. 80 Mrt. 7.'s av. p. mali over EsgeUad (alleen op verL der afk.) p. mail via St. Naaaire. .1 7 Apr. 7.—iv. Naar CuracaoBonairo en Aruba p. loopost ria Amsterdam .1 2 Apr. j 7.'sav. p. mail via Sonthamptoa. elk. Dine. en Vr.l 3.80'snam. p. mail via Hamburg. 80 Mrt. 7.'isr. (alleen op verL der tfz.) Naar Su Martin, St. Kustatius en Saba: p. seepost v» Amsterdam. .1 2 Apr. I 7.'ssv. (alleen op verL der als.) p. mail over Engalaad 30 Mrt. I 7.'s av. Naar Kaapland, NataL, Oranje- Riv ier-iolon ie en Transvaal/ elkon Vrjj dag, 3.30, 's namiddags. Heldersche Hoppen. an een Vlaamsch oitha ,Jcf Bollcke, verhoort e zooals .ijn vader. Slaeht varkens, rookt nespen en houdt zich bezig met aïe zwijnerijen". De onderwijze; is heiig den inhond van een versje duidelijk te me*eu, waarin het woord *gft". Hy zegt dat het een verkorting ia van gtdo. De oaderwijzei vrnsgtHeeft iedereen het begrepen t" Het pientere jowie«Jawel, meneer, mair mig Ut vragen, of de man, die zun Tronw een pak rammel geeft, bezig ie met g

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1