Populair Conserl Baimuziek MARINE. Marine en Leger. Stoomvaartberiehten. Sf ieuwsberichten. Uit den Omtrek. Advertentiën, Concertzaal „Casino". Laatste Uitvoering Anna en Maria Tesselschade. tlABIAL Openbare Aanbesteding, Tweede Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 31 Maart 1908, zijnde een voortzetting van de vergadering van 10 Maart 1.1. Voorzitter de heer Van Stejjn, Burgemeester Tegenwoordig 18 ledenafwezig met ken nisgeving van verhindering de heeren Over de Linden en Van Neck1 vacature. Nadat de vergadering is geopend geschiedt medodeeling van de volgende Ingekomen Stukken 1. Kennisgeving van aanneming der benoemingen van den heer II. Boerdyk, als onderwijzer aan school 8, van mej. J. de Boer als onderwijzeres aan school 3, van den heer H. Wychman, als onder wijzer aan school 4, en van den heer S. 8nel, als onderwijzer aan school 3, terwjjl bericht is ingekomen van mej. H. Godfried, dat zy hare benoeming als onderwijzeres niet aanneemt. 2. Bericht van mevr. A. J. Meijers Nienhuis, meldende hare benoeming als lid van de Comm. van toezicht op 't lager onder wijs aan te nemen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Ontslagaanvragen van de heeren H. J. Bartelings, als leeraar aan de Zeevaart school, J. Nol, als onderwijzer aan school 5, H. Boerdyk, als onderwijzer aan school 5. Deze ontslagen worden tegen 1, 15 en 1 Mei a.s. eervol verleend. 4. Dankbetuigingen van J. Van Otteren voor zjjne benoeming als brugwachter en van de Wed. G. JansenTieman voor de haar verleende gratifioatie. Voor kennis geving aangenomen. 5. Adressen van den Arrondissements schoolopziener, om de onderwyzers-salarissen te verhoogen en van eenige onderwijzers, om de tegemoetkoming-woninghuur hooger te stellen. Worden in handen van B. W. ge steld om praeadvies. 6. M i s s i v e's van G e d. Staten, meldende de goedkeuring van het schoolgeld kohier school 8 en van het raadsbesluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening voor kasgeld. 7. Eendankbetuiging van de ambte naren ter secretarie voor de hun toegekende salaris-verhooging. Wordt voor kennis geving aangenomen. 8. Missive van 't bestuur vau den Ned. Bond van vereenigingen van den Handel- drij venden en Induatrieelen Middenstand, bedoelende de wenschelijkheid van invoering van den Midden-Europeeschen tijd voor Neder land in het licht te stellen. Wordt ter af doening in handen van B. W. gesteld. 9. Verzoeken van J. Visser en W. G. F. de Ruyter, om strooken grond aan den Huisduiner weg te mogen koopen. Wordt in handen van B. W. gesteld om praeadvies. 10. Procesverbaal vankasverificatie bij den gemeente-ontvanger op 25 Maartj.1. De boeken bevonden zich in volkomen orde en de in de kas zynde gelden bedroegen f 17696,63*. Onbewoonbaarverklaring. B. W. doen het voorstel het perceel Dykstraat No. 4, wegens bouwvalligheid, onbewoonbaar te verklaren. Met 15 stemmen wordt dit voorstel aange nomen. De heeren Verfaille, Terra en Hartsinck onthielden zich van stemming. Stembureaux. Ter tafel komt een voorstel vanB. W., behelzende de samenstelling der stembureaus voor 1908. Zonder discussie wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Verloskundigen. In behandeling wordt genomen een adres van mej. De Vries—Van Engelen, verzoe kende verhooging van salaris als vroedvrouw. B. W. stellen voor, krachtens raadsbesluit van 5 Nov. 1897, hierop afwijzend te be schikken. Op een tweede vraag om betere verdeeling der gemeente voor den verlos kundigen dienst by onvermogenden, wordt voorgesteld de bestaande verordening zoo te wijzigen, dat de verdeeling der gemeente voor genoemden dienst hetzelfde wordt als voor h. h. geneeskundigen. De heer Terra klaagt er over, dat te Huisduinen en te Koegras dikwyls lang moet gewacht worden, eer er hulp komt en zou het gewenscht achten, als een der vroed vrouwen verplicht werd in het westelyk deel dor gemeente te wonen. Een dezer verlos kundigen weigert bepaald des nachts te komen. De Voorzitter zegt, dat hem zulks niet bekend is en de gemeente-vroedvrouwen zulks niet mogen weigeren. De heer De Ven vestigt de aandacht er op, dat de door den heer Terra bedoelde vroedvrouw by betalenden niet, by onver mogenden wel komt. De Voorzitter vertrouwt dat by de voor gestelde wijziging waarschijnlijk de klachten zullen vervallen. Hierna wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Hulpscbool. De Voorzitter deelt mede, dat van het beBtuur van de School met den bijbel het verzoek is ingekomen een paar maanden, tijdens den verbouw dier school, van de houten hulpschool mogen gebruik te maken, Hij stelt namens B. W. voor het gebouw aan het bestuur af te staan op dezelfde voorwaarden als dit is geschied voor de ambachtsschool, plus f25 per maand voor het gebruik. Verder stelt hy voor B. W. te machtigen daarna de hulpschool te verkoopen. De heer Schokking waardeert de welwil lendheid van B. W., maar zag gaarne dat men nog verder ging, den huurprijs lager stelde en dezen op f 10 'b maands bepaalde. De Voorzitter zegt, dat het bestuur der School met dien prys genoegen nam en er du« geen reden bestaat dien lager testellen. De heer Jaring wil uit billykheid den prijs nog lager stellen en dezen, omdat de wet niet toestaat het kosteloos in gebruik te Sven, pro forma f 1 per maand stellen. ocht^ zulks niet toegestaan worden, dan vereenigt hy zich met het voorstel van den heer Schokking. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel van den heer Jaring aangenomen. Tegen Btemden de heeren De Ven, Zander, Van den Berg en Verfaille. Vervolgens wordt, nadat de heer Staalman op de Wenschelykheid had gewezen de hou ten school niet te verkoopen en de Voorz, hier tegen had opgemerkt, dat zulkB een ver plichting was, omdat het Rijk subsidie voor den bouw had verleend, werd het tweede gedeelte vau het voorstel met eenparige stemmen aangenomeu. Directeur Gasfabriek. Aan de orde wordt gestel 1 de regeling van het salaris van den directeur der gas fabriek. Door B. W. wordt voorgesteld de jaar wedde van den tegenwoordigen directeur der gasfabriek, met ingang van 1 Jan. 1908 met f 500 te verhoogen en dus te brengen op f 2700 met vrye woning, water, vuur en licht. Door den heer Van Breda is voor gesteld de verhooging f800 te doen bedragen en liet salaris te brengen op f 3000. De heer Van Breda licht zijn voorstel toe, doet uitkomen, dat de heer Rijkes de ge meente met duizenden heeft bevoordeeld, hetgeen aan zijn bekwaamheid en energie is te danken. By den bouw en de exploitatie der fabriek is zulks ten duidelijkste gebleken. Hy zegt verder, dat deze regeling dan ook alleen voor den tegenwoordigen directeur geldig is. De Voorzitter merkt op, dat in de rede neering van den heer Van Breda een fout schuilt. De bouw der fabriek mag geen reden zijn tot bepaling van het traktement. Deze komt slechts éénmaal voor. Een gratificatie is alsdan op hare plaats. De heer Van Breda wil bij deze regeling ook gelijken tred houden met andere gemeenten De heer Staalman heeft alle waar deering voor den arbeid van den direc teur, doch is tegen de buitensporige hooge opvoering van het salaris. Hij acht de motieven door den heer Van Breda on gemotiveerd, weinig steekhoudend en vindt het ongemotiveerd een zoo hoog blijvend salaris toe te kennen. De heer Van Breda herinnert den heer Staalman aan zijn vroegere bewering, dat f 3000 voor een specialiteit niet te veel is. De heer Staalman beweert, dat nog niet is bewezen, dat we hier de specialiteit hebben gekregen. Welke autoriteit heeft zulks ver klaard? De leden van den Raad zijn in dit opzicht leeken. Ook de toekomst zal moeten leeren of aan de gebouwde fabriek geen ge breken kleven. Hij blijft daarom tegen zulk n hoog salaris. De heer Van den Berg brengt iu't midden, dat de industrieële onderneming als de gas fabriek aan de gemeente groote winBten op levert, hetgeen in de eerste plaats aan den directeur is toe te schrijven. Hij kan zich daarom met het voorstel van den heer Van Breda vereenigen. Daarna worden de beide voorstellen achtereenvolgens in stemming ge bracht. Het voorstel van B. W. om het salaris op f 2700 te bepalen, wordt verworpen met 15 tegen 3 stemmen. Voor stemden de hoeren Staalman, De Ven en Van Wingerden. Het voorstel van den heer Van Breda, om het traktement op f 3000 vast te stellen, wordt aangenomen met 16 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Staalman en Van Win gerden. Geldleening. Door B. W. wordt voorgesteld hen te machtigen het noodige te doen, om te ge raken tot het aangaan eener geldleening tot een reeël bedrag van f 225.000. Van deze leening zullen de navolgende openbare wer ken uitgevoerd worden, hoofdzakelijk ten dienste van de gasfabriek en waterleiding. Nieuwe ovens v. d. gasfabriek f 38000 Uitbreiding van 't gasbuizennet 28000 400 Muntgasmeters 20000 Uitbr. kolenloods v. d. gasfabriek 60000 Aankoop terreinen en bouw woning Directeur 15000 Verlichting door gas v. Huisduinen i, 3900 Uitbreiding regeneratieloodsen enz. 5550 Verbetering gasleiding Kergracht Westplein in aansluiting van 't pompstation v. d. bemaling van 't Held. kanaal 3000 Uitbreiding v. 't buizennet Water leiding 11500 Verlichting der terreinen en ge bouwen der Waterl. 975 Uitvoering van rioleering en be strating u 14925 Molentje v. 't terrein voor de Reinigingsdienst 250 Sproeiwagen f 650, Veegmachine f 645 1295 Drinkfonteinen 210 Slangenwagentjes by brand te ge- gebruiken r 500 Demping van 26 M. sloot Parallel weg en rioleering r 400 Aankoop Duinterrein en over- drachtsk. f 4120 Bemaling Held. kanaal en bijkomen de kosten 15900 Kosten sluiten geldleening 1475 Totaal f 225000 Nader stellen B. W. nog voor, om de Vischmarkt met puin te beharden en verder met grint te bedekken. De kosten daarvan worden op f 1400 geraamd. Dit leeningsplan is by de Comm. voor de gasfabriek en waterleiding ter overweging geweest en naar aanleiding daarvan stelt zij voor, om de lokalen van de waterleiding te Huisduinen niet met gashaarden, zooals B. W. voorstellen, maar met vulkachels te verwarmen. Verder stelt zij voor in plaats van 400, 500 muntgasmeters aan te schaffen, waarvoor het bedrag der leening met f5000 zou moeten worden verhoogd. Hiermede ver eenigen zich B. W. Verder zullen by het leeningsplan worden behandeld 1. Een verzoek van de vereeniging Ambachts school om haar f 20,000 te verstrekken, onder hypothecair verband op de school. 2. Een voorstel van den heer Oortgijsen, om het plantsoen te verbeteren, waarvoor f 7800 noodig is. 3. Een voorstel van den heer Krynen, om het leeningsbedrag met 10.000 te ver hoogen, ten behoeve der verbetering van 't Heldersche kanaal. Overgaande tot de bespreking van dit leeningsplan deelt de Voorzitter mede, dat B. W. de uitgetrokken som van f 15000 voor den aankoop van terreinen en voor den bouw van een woning voor den directeur wenschen terug te brengen op f 5000, omdat een ander plan hun geschikter voorkomt. De heer Grunwald merkt op, dat men niet in de gelegenheid is geweest dit latere plan te onderzoeken. Hy acht het wenschelijk dit met gesloten deuren te behandelen. De heer Staalman verzet zich tegen geheime behan deling. De meerderheid van den Raad is even wel voor een geheime zitting. (Behalve do heer Staalman was ook de heer Van Win gerden er tegen.) De deuren worden daarop gesloten en na ongeveer een kwartier in comité-general vergaderd te hebben, wordt de openbare zitting voortgezet. De heer Schokking maakt alsnu opmer kingen over het in gebruik Btellen van gas haarden en vulkachelsin het machinegebouw van de waterleiding en merkt op, dat laatst genoemde veel voordeeliger zyn. Men besluit den uitgetrokken post onveranderd te laten en het advies in te winnen van den heer Schdtel. De heer Staalman verklaart zyn stem niet te kunnen geven aan dit leeningsplan, daar f 150000 k f 160000 voor het gasbedrijf wordt geleend, louter op gezag van één man, dit geschiedt in geen enkele gemeente. Ook de uitvoering wordt aan één man opgedra gen. Geen enkele technicus wordt geboord. Dit acht spreker zeer verkeerd. By de water leiding vraagt men altijd voorlichting van deskundigen. Hij wenscht te weten, waarop dat groote vertrouwen in den directeur by de gasfabriek zich baseert. De heer De Ven betoogt, dat de directeur in alle opzichten zyn vak verstaat en de gunstige resultaten der fabriek aan hem zijn te danken, wij kunnen in dit opzicht wed ijveren met de beste in ons land. De direc teur verdient in alle opzichten het yertrouwen. De heer Staalman repliceert zeer uitvoe rig en tracht aan te toonen, dat de Raad verplicht is een deskundige te raadplegen. De heer De Geus heelt bezwaren tegen de aanschalling van een mechanische los- inrichting voor de steenkolen, hy acht het niet gewenscht, dat de werkloosheid bevor derd wordt; de besparing van kosten acht hy van weinig gewicht, daar het verdiende geld de gemeenschap weer ten goede komt men moet den klassenstrijd niet zonder noodzaak grooter maken. Spreker wil dus de haudkracht bij het lossen handhaven en stelt daarom voor de leening met het bedrag, dat voor een mechanische losinrichting noo dig is, te verminderen. De heer Krijnen komt op het gesproneke van den heer Staalman terug en is niet voor het raadplegen van een deskundige, omdat men den directeur ton volle kan vertrouwen en de Raad meermalen advies inwon, zonder dit te volgen. De heer Grunwald bestrydt eveneens den heer Staalman en zegt zich-niet te kunnen vereenigen met het voorstel van den heer De Geus, want uit het bedryf moet gehaald worden, wat er in zit, filantropie is dan buiten gesloten. De heer Koch is overtuigd van de nood zakelijkheid van uitbreiding der kolenloodsen, maar voor 't overige deelt hij de gevoelens van dén heer De Geus. De heeren Staalman en Grunwald voeren nog het woord, waarop de Voorzitter ver zoekt niet uit te weiden over kwestie's, die de zaak niet raken. De Raad is geen deba tingclub. De heer Staalman meent, dat de Voor zitter niet het recht heeft de diBcussie's te smoren. De Voorzitter zegt de leiding te hebben en dat hij slechts een verzoek heeft gedaan. De heor Staalman geeft alsnu zijn verba zing te kennen over het gesprokene van den heer De Geus, die zich stelt op het stand punt van den klassenstrijd. Hy begrijpt van een vrijzinnig man niet, dat deze de machine's voor de lossing van steenkolen, uit vrees voor werkloosheid, niet wil invoeren. De heer Schokking steunt het voorstel van den heer Staalman, om een deskundige raadplegen en zegt, dat de directeur daar tegen geen bezwaar zal hebben. De kosten zullen niet zoo hoog zijn. De heer Grunwald twijfelt er ook niet aan, of de heer Rijkes zal er niets tegen hebben, doch dan verlangt sprekor 2 deskundigen en zal het voorstel van den heer Staalman steunen. De heer Staalman wijzigt aldus zijn voorstel. Na nog eenige discussie, waaraan ver schillende leden deelnemen, wordt het voor stel van den heer Staalman (om deskundigen te raadplegen) verworpen met 14 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Grunwald, Schokking, Staalman en Van Wingerden. Het voorstel van den heer De Geus (om den post voor aanschaffing van machine's by 't lossen met f 38000 te verminderen; wordt verworpen met 14 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren De Geus, Hart sinck, Koch en Zander. (Wordt vervolgd). Wegens plaatsgebrek moeten wij het vervolg van dit verslag tot het volgend nummer laten liggen. Wij vermelden nog, dat in de zitting van Woensdagavond B. en W. werden gemachtigd tot het aangaan eener geldleening ten bedrage van f272,000, tot uitvoering van vorengenoemde en eenige andere werken. Tot verbetering van het Held. kanaal werd o.a. f35,400 en tot ver betering vau het Plantsoen f 7800 toege staan. 1 April. Aangebracht tal haring per tri f 8.65. 2 April. Aangebracht door 1 korde: 15 stuke mid- de'matige tong per atnk 65 cent, 16 kleine tong per etuk 25 cent, 10 mand kleine tohol per mand 2,50 a f 4 50, 4 mand ichar per mand f 1,75. Door trekkere aangebracht 200 tal haring per tBl f 5,25 a f 6,90. 8 April, v m. 8 nor. Aangebracht 80 tal haring per tal t 6,75 a f 8. Van 81 Maart tot 2 April. ONDBRTROÜWD: C. Pieters en A. A Sehekker- man N. Bakker en H. C. de Doei. K. G. 8. Hemmei en P. Rietvelt. C. Nieuwland en M. C. Sevenhofjaen. GETROUWD: P. J. v Keirapema en J. Muntje- werf. A. Nottelman en G. Boeadermaker P. *an Til en A. A. C. Nienwited. BEVALLEN: E. Logemann geb, van Dunrcn, r. J. II. E. Noordhoek Hegt geb Stecnberghe, s. J. van Loo geb. Smit, z M. Waltman geb. Eijkennar, i. A. J. C. Plomp geb. v. d. Vlii, z. J. G. Dykitra geb. Snaving, i. H. M. Macpheraon geb. Lebbe, d. OVERLEDEN: Geene. De pantserichepen nPiet Hein" en >Heemakerk'' (nienw gebouwd) znllen gedurende het verblijf der Koninklijke Familie tot eerebetoon ter reede van Am sterdam liggen. Bevorderd met 1 April. Boottman v.k. L. Vedder, tot aehipper; konatebel-maj. C. L. Ham, tot opper- konatabel§ergt.-«tuarm%n v k. J. van der Hoek, tot aeioer-majoor; idem v.k. H. Timmermm, tot tergt- seiner v.k.; kwartiermceeter N le Mair, tot bootsman; korp.-konitabel M. Vieaer, tot iergt.-kon»tabelkorp.- torpedom. L. Hermes, tot «eigt.-torpedom.korp.-ho'- moester J. Hofatra, tot aergt -hofineeiter; idem J. E. Schonten, tot idem; muzikant A. Schenkels, tot etaf- mnzikant; adip -mnzikant D v. Toledo, tot mnzikant leerling-machinist W. F Sprink, tot adzp -machinist Met 1 April opgenomen in het vaste korps onder officieren: Bootsman J. Brandsen, aergt.-konatabel M. Bink, aergt-torpsdomaker L. N. Steenhuizen, zergt.- torpedisl P. J. Schotvanger, sergt.-kok B. Hylkems, idem A. van Lopik, idem F. B. Stroobint en stafmuzi kant K. J. E. van Roon. Overplaatsingen. Met 10 April Stunrmsn-mgj. 6. Veen, van Wnckta. W.o. op »Van Spegk"Bergt.-atunrman v.k. J. J. Pctterion, van ïVsn Speijk" op Wachti W o. en boots man v.k. M. F. van Bommel, van Wachtschip A.d. op Wachtschip W.o. Ingevolge Kon. besluit wordt Hr. Ms. pantsesdek- schip .Heemskerk", iiggende te Amsterdam, met 22 April s. aldaar in dienst gesteld en het bevel over geuoemden bodem opgedragen aan den kapt. ter zee W. A. Monton. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Ambon, ven Amsterdam naar Java, arriv. 2 Aprit te Sabang. Banda, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 April Point de Galle. Koning Willem 1, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 1 April Point de Galle. Florie, Mtiveerde 2 April van Amsterdam te Hamburg. Grotius, v. Amsterd. n. Batavia, vertrok 2 Apiil v. Genn». Lombolo, v. Batavian. Amsterd., vertrok 2 April Y. Malta. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Amatelland van Amsterdam naar Bnenos-Ayres vertrok 1 April van Rio Janeiro. Rijnland, van Bnenos-Ayres naar Amsterdam vertrok 1 April van Rio Janeiro. Rotterdameche IJoyd. Salak, van Rotterdam naar Java, vertrok 2 April van 8nez. Goentoer, v. Rott. n. Batavia, arriveerde 2 April te Padang. Visscherijberichten. Nienwediep, 31 Miart. Aangebracht door 30 kordert 1 tot 6 stok» groote toog per stak f 1,20, 1 tot 5 middelmatige tong per stuk 80 cent, 1 tot 5 kleine tong per itnk 30 cent, 1 tot 4 mand kleine schol per mand f2,50 al 8, 1 tot 2 mand schar per mand f 1,75. Helder, 4 April. Vrydag den 10sn April a.s., zal te Hellevoetalois op plechtige wyze en onder het houden van een groote parade het Rid derkruis der Militaire Willemsorde 4o klasse, by Koninklijk Besluit van 9 Maart j.1. toe gekend aan den schout-by-nacht I. van den Bosch, door den directeur en commandant aldaar worden uitgereikt. Teneinde daarby tegenwoordtg te zyn, sul len uit de directie Willemsoord, waar de êohout-by-nacht I. van den Bosch als direc teur eu commandant is geplaatst, naar Hel- levoetsluia opkomen Hr. Ms. pantserdekechip .Friesland" en Hr. Ms. pantserdekachip «Piet Hein", benevens eenige torpedobooten. De uitreiking van de versierselen der Oranje Nassau-Orde aan den kapiteiu-lnite- nant ter zee W. Houwing en den luitenant ter zee dor 2e kiasso D. A. v. d. Laan, zal geschieden door den schout bjj nacht I. van den Bosch, aan boord van Hr. Ms. wachtschip, alhier, op morgon 4 April, voorm. 11 uur. Omtrent eun ongeval aan boord van 't transportvaartuig ,/Mercuur" (op reis van Hel le voetslnis naar Amsterdam), zy medegedeeld, dat de stoker-majoor Bonting zyn hand ern stig heoft bezeerd. Hy ia in het ziekenhuis te Schiedam opgenomen, waar de vingers cd halve hand moeten worden afgezet. Zoodra het vervoer, zonder nadeel voor den patiënt zal kunnen geschieden, zal hy ter verdere behandeling naar hier worden gezonden. De machinist W. G. M. Brouwer is gisteren morgen van hier naar Schiedam gedirigeerd teneinde den gezagvoerder van de #Mercuur' in staat te stollen zyn reis naar Amsterdam te vervolgen. Vtfest-Sumatra. Onze Batavia'sehe correspondent seinde ons het volgende De moeilijkheden bjj de invoering der belastingen iu de Padangsche Boven- en Beuedenlanden houden aan. Drie honderd man zgn ter versterking der tioepeDmacht van Java naar Padang er trokken. (»H.bld,") IJmuiden, 2 April 1908. Een door de alcohol geheel verdierlijkt persoon, G. B. genaamd werd Dinsdagmid dag op hoeterdaad betrapt by het plegen vao onzedelyke handelingen met een meisje var 6 jaar. Dadelijk werd hy door politie gear resteerd en tydelyk in de politiepost alhier opgesloten. Hedenmorgen zou hy naar Haar lem worden vervoerd, doch wist in do naby- heid van het station aan de waakzaamheid van zyne geleiders te ontsnappen en in de duinen te ontvluchten. Met uitgebreide poli tiemacht werd de omtrek geheel doorzocht met het resultaat dat de hoofdagent van ge meentepolitie, Krab, hom hedenavond voor de tweedo maal arresteerde. Ongetwijfeld zal hy nu wel onder betere bewaking wor den weggebracht. In de gemeenteraadszitting, welke 1.1. Dins dag gebonden werd, is besloten een pakhuis aan de PrinB Hendrikstraat te huren tegen vyf honderd gulden per jaar om dit in te richten voor hulpschool. Verder werd besloten aan den Ryksweg naar Velsen eeno nieuwe openbare lagere school te doen vorrysen, waartoe een stuk grond, groot 6000 M8., van de Binnenlandsche Exploitatie-maatschappij tegen f2.-- per Ms. zal worden aangekocht. By het binnensleopen van den stoomtraw ler .Acacia IJ. M. 126" wilde ook de sleep boot .Admiraal de Ruyter" sleephulp ver- leenen, welke echtor werd afgewezen. Door het weigeren van du machine voer de sleep boot met groote kracht tegen den sloependen trawler .Lobelia IJ. M. 127" waardoor deze ernstig beschadigd werd. De Diamantcrisis. Amsterdam, 2 April. De uitslag van het referendum inzake stopzetting der diamantindustrie, uit geschreven door de A. N. D. B. isvóór 5001, tegen 390, blanco 10, zoodat men groote meerderheid tot stopzetting is besloten. Uit Heerenveen meldt men ons Woensdagavond zgn hier gevankelijk binnengebracht drie zeventienjarige jongens uit Wyckel (Gaasterland). Deze jongens waren Zondagavond in de woning binnen gedrongen van Bouwstra, wiens dochter een vrijer had. De vrijer werd verjaagd en toen is de 27-jarige dochter op de dier- lgkste wyze door de drie indringers beje gend. Nog twee andere jongens moeten medeplichtig zgn. De officier van justitie gaf last tot gevangenhouding. De jongens zgn uit den arbeidenden stand hun ouders zgn zeer oppassende menschen. Fg het plegen van hun wandaad verkeerden de jongens niet onder den invloed van ster ken drank. (N. R. Ct.) Omtrent de aanranding en berooving van den geldopbaler van Dalon, van de ge meente-gasfabriek te Roermond, waarvan in het jongste Tweede Blad der ;/N. R. Ct". molding is gemaakt, meldt men nog bet vol gende v. D. droeg de lederen geldtasch aan oen riem om den hals, en de tasch bevatte onge veer f 450 aan Nederlandsobe pasmunt. In den binnenzak van zyn jas was nog een be drag van pl. m. f 500 aan backptpier ge borgen dit is onaangeroerd gebleven. Twee daders zyn in het speleen hunner had een rywiel zonder lantaarnde aDdere, de aan valler, moet zyn een forsoh gebouwd mau met zwaren knevel, v. D., wien, zooals ge meld, peper in het gelaat geworpen werd, heeft een ernstige wonde, met een scherp voorwerp toegebracht, aan het hoofdborst en hoofd zien er tengevolge van trappen abominabel uit. Zijn toestand is niet zonder levensgevaar. Een visscher vond den armen man, vader van drie jeugdige kinderen, badend in zyn bloed op den weg liggen en sleepte hem zoo goed en kwaad als bet ging naar een woning in de buurt, waar de eerste genees- en heel- kundige hulp werd verleend. De politie, inmiddels gewaarschuwd, ver scheen dadelyk ter plaatse ou stelde alle pogingen in het werk om iets omtrent de daders te vernemen sy moest evenwel haar onderzoek met een paar vage aanduidingen beginnen, welke v. D. van zyn aanva'lers, die by nog niet kan aanwijzen, kon goven. Ongeluk bij de Engelsche Marine. Men meldt uit Londen, dat de kruiser _Berwick", de torpedojager .Tiger" in het Engelsche kanaal in don grond heeft geboord. Van de .Tiger" zyn vermoedelijk 20 opva rende verdronken. Rome, 2 April. By de begrafenis van den tengevolge van een arbeidsongeval omgekomen metselaar Premucci, welke door verscheidene socialisten werd bijgewoond, wilde de lijk stoet in strjjd met de gegeven bevelen het Venetieplein overtrekken- Men trachtte met geweld van den kant van het Venetieplein. zich een dooltocht te banen. Do lykwagen weid tegen de troepen opgedrongen, die den stoet wilden tegenhouden. De agenten werden met steenen gegooid, waardoor een commis saris en verscheidene agenten gewond raakten. Op dat oogenblik weerklonk een schot, dat, naar de commissaris beweert, door de betoo- gers werd golost. Do oponbare macht, zich in gevaar ziende, deed een paar scboteD, waardoor 2 betoogers gedood en 12 gewond werden. Dooden en geworden werden naar het hospitaal gebracht. Texel, 2 April. Do Heeren Geus en VlessiDg vau hier zyn pachters geworden van de buffetten op dein September a. e. te houden landbouwtentoon stelling. Wisringen. De uitslag vau de aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor rekening van de Ned. Herv. Diaconie te Hyppolytushoef c. a. was als volgtG. Timmerman voor f 2260.—, C. Kroon voor f 1980.C. Gorter voor f 1965 aan wien het is gegund Naar wo vernemen zal vergunning worden gevraagd om het afgekeurde armenhuis in de Kliefstraat to verbranden. Het verbeteren van de aanlegplaats te den Oever (raming f 2550.is aangenomen door H. van Meekeren to Hindeloopen voor f 2490.-. Da advertentie ontruiming huls aan de Achterstraat in het vorig nummer, is door een vergissing onzerzijds daarin opgenomen. Op den 12deu April hopen myne geachte zwager en zuster, P. J. BOSMAN eu M. LEIJEN, hunne 26-jarige Echtvereeniglng te herdenken. Dat zg nog lang gespaard mogen big ven ia de weuaeh van hunne zuster Wed. G. SNIB DER, Neven en Nichten. Helder, 3 April 1908. Ondertrouwd CORNELIS PIETERS en ANNA ALIDA SCHEKKERMAN. Beldar, j 2 Aprü 1908 Amsterdam, Algemeene kennisgeving. Hiermede geven wg kennis van het overigden van onzen geliefden echtgenoot, vader, behuwd- en groot vader PIETER BARTEN, in den ouderdom vau ruim 71 jaar. Wed P. BARTEN—Stokebrand en Kinderen. Helder, 27 Maart 1908. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig doch smartelgk lgden, onze innig geliefde dochter en zuBter WILHELMINA HENDRIKA, in den jeugdigen leeftgd van 20 jaar. IJmuiden, 31 Maart 1908. A. J. GERRITSEN. J. GERRITSENFormbr, A. VAN DER KUIL. J. VAN DER KUIL. T. GERRITSEN. M. GERRITSEN. E. A. GERRITSEN. R. GERRITSEN. L. WASSENAAR Lz. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. D.V. ZONDAG 5 APRIL voorm. 10 uur Ds. A. E VAN 6RIETHUIJSEN, Herv. Predikant te Huisduinen, 's Avonds half zeven, bediening van het H. Avondmaal door Ds. C. J. WARMERS, Herv. Predikant te Nieuw Vennep. te geven door bet geheele Stafmuziekkorps der Kon. Marine (Üymphonie-Orchest) onder directie van den Kapelmeester A. L. HAZEBROEK, op WOENSDAG 8 APRIL 1908, 's avonds van 8—10 uur, ten bate vau het Ondersteuningsfonds „Ons Belang'1. Gestempelde programma's a fO.25, gereserveerde h f0 60, tevens bewgs vau toegang, verkrijgbaar bg KOKELAA R, KanaalwegSONSTRAL, Spoorstraat Hotel »TOELAST", Spoorstraatv. i> LINDEN, Havenplein; H. C. KOEK, KauaalwegWE8ER, Kanaalweg JOR DAANS, Dgkstraat en den avond van uitvoering aan het Bureau. in de „TUINTJES" op ZONDAG a.s. in dit seizoen door de Rederijkerskamer te Koegras. in 't lokaal van den beer D. MA REES op DONDERDAG 16 APRIL (uitsluitend voor gehuwden). Aanvang 71/* uur« 80 cent entrée. ii BAL NA. II "VË De Luitenant ter zee E. 6. WESSELIKK, verzoekt dengenen, die nog Iets van hsm te vorderen hebben, zich vóór 6 APRIL 's middags 12 uur, ten zijnen huize Binnenhaven 42, te vervoegen. Verloren op 15 of 16 Februari j.1. een gouden Armband9 massief gouden Schakels. De vinder zal beloond worden. Adres: Bureau van dit blad. De Schout-bg-Nacht, Directeur eu Com mandant der Marine te Willemsoord, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wanneer gedurende het tgdvak van 1 April tot 1 November a.s. des nachts SCHIETOEFENINGEN gehouden zullen worden op den Zuidwal, waarvoor alleen de nachten van Maandag op Dinsdag en van Donderdag op Vrijdag zullen worden aangewezen, daarvan kennis zal worden gegeven door het met zonsonderganghjjschen van 2 roode lantaarns aan een seinpaal op den steenenhavendam, welke lantaarns na 't einde der schietoefening zullen worden neergehaald. Een ieder wordt gewaarschuwd zich ge durende die schietoefeningen niet op den Zuidwal te bevinden, aangezien d:fc terrein alsdan onveilig is. WUlem80ord, 26 Maart 1908. De Schout-bg-Nacht voornoemd, I. VAN DEN BOSCH. bg de Directie der Marine te WILLEMS OORD, op VRIJDAG den lOen APRIL 1908, des voormiddags teu 11 ure, vau Het vnrriciiten van Schilder en Behangwerk aan- en in gebouwen van het Maritieme Etablissement te Willemsoord. De bestekkeu liggen ter lezing bg het Departement van Marine te 's GRAVEN- HAGE én bg de Directiën der Marine te WILLEMSOORD, AMSTERDAM eu HELLEVOETSLUIS, alsmede bg de Provinciale Besturen en ter Secretariëa van de gemeenten ROTTERDAM en DORDRECHT. Voor zoover de voorraad strekt, zgn de bestekken te verkrggeD ter Griffie der Marine te WILLEMSOORD ad f0.20 per exemplaar. Op den 6 April 1908 zullen de noodige aanwijzingen worden gedaan en inlichtin gen gegeven aan hen, die zich op genoemden datum '8 morgens ten 10 ure vervoegen op het bureau van den Hoofdingenieur der Marine te WILLEMSOORD. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, ingericht volgens artikel 5 der Algemeene Voorwaarden, moeten vóór het uur drr aanbesteding franco bezorgd zgn in de bus, geplaatst in Directiegebouw aldaar. Door omBtandigbeden direct gevraagd een DIENSTBOE, waach buitenshuis. AdresWeststraat 74. Voor het concert VAN HECK—CRAAN- DIJK-SCHUIL van a.s. Maandag In Casino zijn voor de wepkende leden kaarten verkrijgbaar h 60 ct. bij ondergeteekende. De Secretaris, OORTGIJSEN. Een Juffrouw beveelt zich beleefd aan tot het maken vau Dames- en Kinder- kleeding, ook linnen naaien. Aan betzelfde adres nette Leerlinge gevraagd. Adres: Koningdwarsstraat nr. 17. Mevrouw BAX, Hoofdgracht 29, verlangt zoo spoedig mogelijk een Meisje, als bulp voor de groote meid, van 's morgens 9 tot '8 middags 2 uur en Zaterdags den gebeelen dag.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 5