KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringen eis Anna Paulowna* No. 3883. Woensdag 3 Juni 1908 86ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te HELDER. BureauxSpoorstraat en Koningstraat. De drijvende Bad- en Zweminrichting te Helden. Pi atefir/a vnnn i:;;;ki emika^erd SE 4ag_i vjTüpsjr.^ l t u1k/* i"1 i'"4 T Uit het Buitenland. Nieuwsberichten, 1 "f* /r""0-.'toegebracht, zoodat h(j barrmtelooe ineen- naamhoid der reis vergrooton. Bureau: Spoorstraat. Telef. 59. Bureau: Kanlngstr. 29. Intere.-Telef. 50. Abonnement Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. poet 75 ct., Buitenl. f 1.25 ri l Zondageblad37'» 45 >0.75 Modeblad 55 80 0.90 J» {Muzik. Bloemlezing» »»60»»»»85» >0.90 Voor 't Boitenland by Tooruitbetaling. Aavertentldn van 1 tot 4 regels25 Cent. Klke regel meer6 Bewys-exemplaar21/, Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS— en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DQQfVfiNEDC AB- .water lr in ËR0DT-BA55IN difp j;_m° /-. v- dddr5nedecd No. 1. Kuipbad, diep 0.75 M. 2 0.85 M. 3 0.92 M. E. Voetbrug. P. Urinoir. No. 4 Kuipbad, diep 1.02 M. 5 1.14 M. 6 1.25 M. Cï. Privaat. Wij zijn in de gelegenheid belangstellen den hierbij de platte grond te toonen van de bad- en zweminrichting, zooals die binnenkort in de Binnenhaven zal worden geopend pardon, zooals als die met aller medewerking eindelijk ook hier zal kunnen worden geopend. De behoefte aan een dergelijke inrichting is reeds vaak uitgesproken en aangetoond. Marine en Leger zijn ons reeds lang ge leden voorgegaan en konden dat, omdat by hen het groote bezwaar, de geldkwestie, niet meetelt. Wy zyn, weliswaar in het bezit van een prachtig strand, een voorrecht dat de meeste steden moeten missen, maar wy weten allen, dat het nemen van een zee bad nu juist met zoo heel gemakkelijk gaatvoor de meeste beurzen is dat on bereikbaar en voor velen is de wandeling been en terug te ver. Van daar dat sommigen aan den zeedijk, des morgens in de vroegte, clandestien het frissche zeewater opzoeken en zoo goed en zoo kwaad als het gaat, aldaar gaan baden en zwemmen. Zon de politie verordening stipt worden gehandhaafd, dan kwam ook daaraan al gauw een einde. En wie al eens een wandeling maakt tot aan het begin van het Noordhollandsch kanaal, zal ontwaren, dat oud en jong niet uit het water kan big ven en dat men zich ook daar aan geen verbod wenscht te storen. Tot op zekere hoogte is het te prijzen, dat de gestelée^macht hier een oogje dicht knijpt en de voorbijganger ook Met dit al valt het niet te ontkennen, dat baden en zwemmen op die manier Indien dat nog noodig was, zonden wij willen wyzen op het gebruik, dat b.v. gemaakt wordt van de Bad- en Zweminrichting te Alkmaar, waarvan wij juist heden de opgave lezen in de .Alkmaarsche Courant". Daar werden genomen in de week van 23 tot 29 Mei toen het nog juist niet zoo bijzonder warm was 381 baden door betalenden en 100 door onvermogenden. vooral voor de jongeren gevaar oplevert2) en dat van de ouderen slechts enkelen van die primitieve gelegenheid durven te profiteeren. Wy, Hollanders, zyn om onze zinde lijkheid zooals men zegt beroemd, en wij voelen allen de behoefte af en toe eens in het water te moeten spartelen, zij het dan ook, als het niet anders kan, in een badkuip. Maar helaas het is nog niet zoover, dat alle huizen worden voorzien van een zeer eenvoudige gelegenheid om het lichaam te reinigen, en in de meeste huizen moet dit al op zeer primitieve wijze, bij nacht en ontij, gebeuren. Wij achten ook daarom de stichting van een bad- en zweminrichting hier ter plaatse meer dan ooit dringend noodig, en dienen de nu geboden gelegenheid met beide handen aan te grijpen. Zooals men weet, is op initiatief van eenige leden van het departement Helder van de maat schappij tot Nut van 't Algemeen het besluit genomen opnieuw pogingen te doen tot het stichten van een dergelijke inrichting en werd door den Minister van Waterstaat, enz. aan haar de vergunning verleend een drijvende bad- en zwem inrichting te leggen in de Koopvaarders- Binnenhaven, tusschen de Jager- en de Kuipersteeg, zoodat de inrichting gemak kelijk voor ieder bereikbaar zal zyn. Het bekomen van die toestemming is, be halve de geldkwestie, een der hoofdzaken en vroegere pogingen zyn reeds vaak op het afwijzen van deze vergunning gestuit. Zal het plan nu echter slagen, dan is de steun noodig van het gemeente-bestuur (in sommigen plaatsen van ons land worden deze inrichtingen geheel bekostigd door de meente), van corporatiën en van allen, die meenen, dat een dergelijke inrichting in 2) Het verdrinken van den jongen matroos op Zondag j.1. is daarvoor alweer het beste bewijs. onze gemeente niet mag ontbreken. De com missie rekent een kapitaal van minstens f 5000 noodig te hebben tot stichting van de inrichting, terwijl zij uit de exploi tatie de onkosten hoopt te dekken. Wij hopen van harte dat het haar niet moeielyk zal vallen de benoodigde som bijeen te brengen en het laat zich aanzien, dat het haar wel zal gelukken, omdat nu reeds in betrekkelijk kleinen kring een bedrag van duizend gulden is toegezegd. Zy is voornemens het kapitaal uit te geven in aandeelen van f 50, onderverdeeld in aandeelen van f 10, rentende drie procent. Op Dinsdag 9 Juni a.s. zal zij in de bovenzaal van café «Central" een vergade ring beleggen, waartoe belangstellenden zullen worden uitgenoodigd. De heer B. L. Van Albada heeft zich bereid verklaard het plan uiteen te zetten en toe te lichten. Wij voor ons hopen, dat deze vergade ring goed zal worden bezocht en dat de zaak nu haar beslag zal krijgen, zoodat de oprichting van de bad- en zweminrichting verzekerd zij. Tot verklaring van de schetsteekening hieronder nog het volgende Zooals uit de teekening blijkt, zijn er twee bassins en wel één diep 3 M. voor geoefende zwemmers en één diep 11.30 M. voor on- en mindergeoefenden. Rondom de bassins is een loopplank aangebracht ter breedte van 1 M en een eenvoudig hekwerk sluit de inrichting aan den haven kant af. Aan de linkerzijde worden een zestal kleine kamers getimmerd, die gelegen heid geven tot het gebruik van kuipbaden. Die baden worden gebracht ter diepte van 0.70 tot 1.25 M. Aan die zijde bevindt zich tevens een kamer tot verblijf van den badmeester, tevens geschikt tot bergplaats van badbenoodigdheden. Aan de landzijde zullen worden aangebracht een twintigtal kleedkamers. Samos ie een eilandje gelegen in de Egeësohe tee tusschen Griekenland enKlein- Asiey dicht bfj de kuit ven dit laatate. In 1830 verleenden de mogendheden aan dit eilandje settatandigheid, welke door den sultan van Turkije een paar jaar later werd erkend. Do vont van het eiland wiens seer beknopte rechten in de grondwet iQn omschreven, wordt door den sultan benoemd maar moet een Griek syn. Regel is dat op het eiland voortdurend twist is tusschen den vont en de bevolking. Gewoonlijk wordt de vorst, als hfj een paar jaar 't bewind voert, tot aftreden genoopt en de sultan moet dan weer een nieuweaenden. Nu is er weer oneenighoid tusschen vonten volk, aangestookt van Griektche sfjde naar beweerd wordt. De vorst is door de bevolking ingesleten die de voornaamste hoogten op bet eiland beset heeft. De sultan beeft troepen gesonden tot herstel der orde, de Grieken verklaren dat dit in strijd is met de over eenkomst tusschen de mogendheden die het be schermheerschap hebben n.L Frankrijk, Enge land en Rusland. De consnls deser landen ver klaarden niet tossohenbeide te willen komen, voor de orde weer hersteld is. Zoo staan ongeveer de saken. De sultan heeft in aDerjjl troepen en oorlogsschepen gezonden en deze rakken op de hoofdstad aan ter ontietting van den gouverneur. Nu syn de Torksche troepen in den regel niet erg humaan by hun optreden en daarom wordt ook verwacht dat van Samos waar schijnlijk wel berichten zullen komen over gepleegde wreedheden of minstens over al te streng optreden. En al zyn inderdaad de Turksche soldaten niet pluis toch mag niet vergeten worden dat van Griekeclie zijde alles wel breed zal worden uitgemeten. ding van de grensschending en de roover^en op de Perzische grens een eisch tot schhdc- vergoeding ingediend by Perzië. Voor 10 Juni moeten de gestelde eischen zyn ingewilligd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de di plomatieke betrekkingen tusschen beide lan den zullen afgebroken worden. Nu we toch over ruzie schryven, moeten we ook nog een en ander mededeelen over Marokko. Generaal Lyaufcey berichtte naar Parys, dat i post te Tagit geen gevaar meer loopt door eene grooto troepenmacht te zullen wordeu overvallen, zoodat het garnizoen niet behoeit uitgebreid te worden. In de Fransche kamer zal deze week aan den minister om inlichting gevraagd worden over Marokko. Dan komen we misschien te hooren de juiste instructies, die aan Lyauty zyn meegedeeld. Het overschot van Bagdadis' leger (een te genstander van Moulay Hafid) is op Rabat ternggetrokke». De helft is met pak en zak overgeloopen naar Moulay Hafid. Deze aan hang neemt, nu hy aan de winnende hand is, nog altyd toe. Dagelyks stroomen er Ka- bylen naar Mequines, waar zy, ten bewyze van hunne onderwerping en aanhankelijkheid, Moulay Hafid met geschenken overladen. De Engelsche minister van buitenlandsche saken verklaarde naar aanleiding van een vraag in het Lagerhuis dat er geen nieuw tractaat of overeenkomst met Rusland in be spreking is en dat evenmin het plan bestuat om onderhandelingen over een dergelyk plan in te leiden ter gelegenheid van het bezoek van den koning van Engeland aan het Rus sische hof. Een der socialistische afgevaardigden heeft geprotesteerd tegen dit bezoek aan den tyran De minister wilde, noch mocht op dergelyko besprekingen ingaan. De meest rechts-Russi- sche bladen evenwel toonen zich over dit be- ■oek ook heelemaal niet gesticht. Engeland komt wel geen verdrag slniteu, schryven ze, maar 't zoekt toch steun by ons voor zyn politiek in het oosten. Ze waarschu wen ernstig tegen deze pogingen van »Bua- laud's feilen tegenstander". Ook aardig als je zoo ergens te gast komt Reuter seint uit Athene dat het kabinet van Samos een protest richtte tot de mogend heden, waarin wordt verklaard dat het gebeurde niet als een opstand te beschouwen is en waai in aangedrongen wordt op terug roeping der Turksche troepen. Volgens mede- deelingen van andere zyde zyn door de Torksohe troepen 80 vrouwen en kinderen gedood wat aanleiding gaf tot verdere bloedige botsingen tusschen de bevolking en de Turksche soldaten. Uit Athene wordt daarby gevoegd dat de Turken zich zelfs niet ontzagen ook op de buitenlandsche consulaten te schieten. In den Balkan is 't ook weer niet pluis. Een bende Balgaren overviel een Servisch dorp en verbrandde een 60 tal huiten. De bevolking van een nabft gelegen gehucht vluchtte in de bergen. De Turksche autoriteiten bleven werkeloos. De Russische regeering heeft naar aanlei- Helder, 2 Juni. Door het muzikale trio mevr. W. Secrève—v. Emminckhoven (zang) en de heeren J. H. Secrève (orgel) en Jan (3. Manifarges (viool) wetd Vrijdagavond J.1. in de Doopsgezinde kerk alhier een uit muntend geslaagd concert gegeven. Ruim een honderdtal menschen genoten van het Bchoons dat geboden werd. De hoorders geraakten by het hooren van deze gewijde muziek geheel en al in verrukking. Hoe prachtig en goddelijk mooi was het orgel spel, wat reine en wegslepende tonen wist de violist aan zyn instrument te ontlokken, hoe heerlijk schoon klonk de klankrijke stem der zangeres! Het was eenig schoon. Aan alles was te merken, dnt men artisten van den eersten rang te hooren kreeg. Be oefenaars van muziek, die verzuimd hebben deze uitvoering by te wonen, hebben daar om veel gemistwant zulke reine en ver heffende kunst kry'gt men slechts zeer zelden te genieten. Het eerste slachtoffer. Zondagmiddag waren een aantal jonge schepelingen vau het in de Binn*r.haven liggende opleidingsschip »Sommelsdyk" gaan baden en zwemmen in het Noord hollandsch kanaal. Een hunner, de 16-ja- rige lichtmatroos A. Koole, zonk naar de diepte en verdronk kort daarna werd hy opgehaald en naar het marine-hospitaal vervoerd. Hy was pas 11. Vrjjdag van Hel- levoetsluis gekomen en hier in dienst ge treden. De heer A. de Koe te Bussum, vroe ger predikant by de Ned. Herv. gemeente alhier, is benoemd tot directeur van het nieuwe »Ons Huis" te Rotterdam. Aankondiging van de Wedstrijden der Marine-Sportvereeniging te Helder, op 28 en 29 Augustus. 1, 2, 3 en 4 September 1908. Gymnastiekwedstrjjd op het terrein van 's Rijks werf te Willems oor»!; datum 28 en 29 Augustus. Groepwedstrijd, bestaande uit oefeningeu aan de rekstok en brug, gewriclitsoeféningen en hindernisbaan. Ie. Aan dezen wedstrijd kan worden deel genomen door ploegen van zes man (kwaliteit en rang onverschillig, mits tot den rol van hetzelfde schip behoorende) werkende ouder voorwerker, behoorende tot dat zestal, e. Van elk schip of kazerne kunnen zoo veel ploegen meedoen als willen uitkomen. ~e. De oefeningen geschieden ten overstaan van eene Jury, die minstens uit 3 personen beBtaat. Deze jury geeft aan ieder deel nemer punten. De ploeg, die het maximum aantal punten behaald heeft, wint den prijs, bestaande uit: Zilveren wisselbeker der Marine Sport- Vereeniging en 6 kleine zilveren medailles. Rekstok. b. Brug. c. Gewrichtsoefeningen (met staven van 2 K.G.) d. Hindernisbaan. Personeele Wedstrijden. a. Voor gebreveteerde gymnastiek-onder- wijzers, ook officieren, die een brevet vau de gymnastieksckool Lebben Rekstok. Als voor den groepwedstrijd. Brug. b. Voor het overige personeel der Kon. Ma -ine f-ekstok. Als voor den groepwedstryd. Brug. i Voetbalwedstrijd op Let terrein van 's Rijks werf te Willems oord datum 1, 2 en 3 September. Aan dezen wedstrijd kan worden deelge nomen door elftallen van Hr. Ms. oorlogs schepen, uit marinierskazerues en van ver schillende opleidingen, m. d. v. dat er door ieder schip, enz. maar één elftal afgevaardigd wordt. De elftallen kunnen bestaan uit officieren, machinisten, onderofficieren en minderen naar verkiezing. Er zal gespeeld worden volgens de regels van het voetbalspel, vastgesteld door den Nederlandschen Voetbalbond. Het winnende elftal ontvangt den wissel- beker der Marine Sport-Vereeniging, en iedere speler krijgt een kleine zilveren medaille. Er znllen, rekening houdende met het aantal deelnemende elftallen, meerdere pryzen beschikbaar gesteld worden. Zwemwedstrijd het Noord-Hollandsch kanaal buiten de kom der gemeente Helder, voorbij het fort Oost- en Westoeverdatum 4 September. Voor officieren. Buik- of zyde zwemmen, afstand 80 M. b. Voor machinisten. Buik- of zijde zwemmen, afstand 80 M. Voor onderofficieren. Buik- of zyde zwemmen, afstand 80 M. Rugzwemmen, afstand 40 M. d. Voor korporaals en minderen. Buik- of zyde zwemmen, alstund 80 M. Rugzwemmen, afstand 40 M. Voor officieren, machinisten, onderofficie ren en minderen. Duiken, beBtaande uit: sproug, zwemmeu, afstand 10 M.duikeu op een aangegeveu plaats en aanbrengen vau een pop aan de plaats van afgang. Met aautal prijzen in elk nummer zul ver band houden met het aantal inschrijvingen naar het oordeel van het Bestuur wordeu dus prijzen toegevoegd of' weggelaten. Bij geringe deelname wordeu a en b onder één nummer vereenigd. Groepwedstrijd. Ieder schip, enz. kan voor dezen wedstrijd er deelnemers afvaardigen, die sameu een groep vormen. De Nos. 1 van iedereu groep gaan gelyk af, 40 M. heen en 40 M. terug zwemmende. Zoodra No. i terug is, gaat vau dezelfde groep No. 2 af, zoodat vau die groep, waar No. 4 ket eerst aankomt, de 4 deelnemers winnaars zyn. Prijs Zilveren wisselheker der Marine- Sport-Vereeuiging eu 4 kleine zilveren medailles. De Nieuwe Texelsche Boot is Zaterdag van de werf der firma Jacobs Bunjer te Haarlem, te water gelaten, en vele Texelaren waren overgekomen om de fiechtigheid van het afioopen der Dageraad' te wonen. Door den burgemeester vau Texel, Mr. Hiddicgh, door Dr. Wagenmaker, de voorzitter van de commissie, en door den heer de Jongh, lid van den raad van advies werd het woord gevoerd, en de geschiedenis van de stichting van Texels Eigen Stoomboot- Ouderneming uiteengezet en de beste wonschon voor het slagen der onderneming uitgesproken. Met den heer de Jongh hopen wy, dat de letters T. E. S. O. voor de Texelaars altyd tevens znllen beteekenenTrouw, Eensgezind heid, Solidariteit, Overwinning. De boot zal 86>/a M. lang worden overdek, met een machine van 325 paardekracht. Die sterke machine is gemaakt met bet oog op hot toekomstig druk verkeer en op mogelyk hinder door het ys, want het schip is door versterking van den kop als ysbreker ingericht. De boot kan 500 passagiers bevatten. Voor dezen is uitstekend gezorgd. Om het slingeren woest te maken. Dit geschiedde ook toen. Hy viel het echtpaar lastig. Broertjes hield zich eerst kalm, maar eiDdeljjk sarrens moede, pakte hij Schouten beet, die hpt onderspit moest delven. Op zyn verzoek en met de belofte, dat hy hem en zyn vrouw het verder niet zou lastig maken, liet by hem los. Doch nauwelijks was Schouten weer op de been of hy gaf Broertjes een slag met een boksyzer, die daarop zyn aanvaller by de keel greep. Doch terwyl by 8chouten nog vast had verloor hy, waarBchynlyk tengevolge van de ver wondingen met het boksyzer het bewust zijn. De vrouw riep om hulp en verschil lende personen snelden toe. Zy waren echter niet in staat Schouten te verlossen, uit den ijzeren greep van den bewustelooze. Toen het hun eindelijk gelukte was het te laat; Schouten was reeds geworgd. 's Ochtends verschenen justitie en politie. Zy hadden niet veel te doen. Het was duideljjk dat Broertjes uit zelfverdediging had gehandeld en daarom is hy ook niot in voorloopige hechtenis genomen. In het dorp gevoelde men zeer veel sympathie voor den man, die altyd werd getard, doch zich uitstekend hield, maar die nu, zonder het te willen, zyn belager van het leven heeft beroofd. Dr. Kuypor weer in de Kamer liet katholieke »Huisgezin" spreekt de hoop uit, dat van de verkiezing van mr. De Vries tot Amsterdamsch wethouder gebruik gemaakt zal worden om dr. Kuy- per met algemeene hulp der kerkelijke partyen in de Kamer te brengen. De vrljheldiberoovlng te Maarssen. Men zal zich herinneren, dat ongeveer twee maanden geleden in ons blad werd bericht hoe in het arrestantenlokaal te Maarssen een landlooper eenige dagen was opgesloten gebleven, doordat de veldwachter van Maarssen totaal door het hoofd was gegaan dat hy iemand in dat lokaal nacht verblijf had verleend. De justitie deed naar aanleiding van dit geval een onderzoek instellen, dat is geëindigd met een ver volging tegen den ingebreke gebleven zyude veldwachter. By dagvaarding is hem ten laste gelegd »dat hy te Maarssen na in den avond van 30 Maart 1908 aan Godfried Scheepe.-a op diens verzoek nachtverblijf te hebben verschaft en na hem te dien einde in het arrestantenlokaal te hebben ingesloten en dit lokaal met een sleutel op slot te hebben gesloten, daarna hoogst nalatig, onnaden kend en plichtvergeten heeft verzaimd ge noemden Scheepers na het verstreken zyn vau den nacht in vryheid te stellen of te doen stellen, ten gevolge van welk ernstig verzuim meergenoemde Scheepers tdt op den len April 1908, des namiddags om streeks half vyf uur, tegen zyn zin in dat lokaal is verbleven eu gedurende dat tijds verloop wederrechtelijk van zyn vryheid beroofd is geworden". Kermis. De Rotterdamsche raad heeft in haar vergadering van Vrijdag met 23 tegen 17 stemmen de kermis afgeschaft. Zy zal dit jaar reeds niet meer worden gehouden. Een wraakoefening. De heer P. Falms, eigenaar van het van het schip te verminderen, wordt hetkoffiehuis »'t Verguld Spinnewiel" in de gebouwd met kimkielen waardoor het even Hoofdsteeg te Rotterdam, werd in zyn vast zal liggen als een goede raderboot. j0ijaa| door een ontslagen piccolo met een Door de geheel© boot is stoomverwarm.ngchampagDefle8ch een zware hoofdwonde Het bovendek bevat eea dameuelon en een *akte. De daad wmrdt baachonwd al» een rookkamer, beide keurig ingerichtin den wraakoefening, omdat de heer Falms deu salon inplaats van banken draaistoelen. knaap geen getuigschrift wilde geven. De Twee sloepen zullen beschikbaar zyn, waar- piccolo ia gearresteerd. van er een geheel ingericht als reddingsboot. Voor het scheepsvolk is een apart logies, waarin zij ongestoord kunnen verblijven, en niet gencodsaakt syn op het dek hun fortnin to zoeken als hun dienst niet noodig is. Het veo wordt beneden in het ruim gebracht; met oen soort van lift worden 4 stuks hoornvee tegelyk naar beneden gelaten en zoo geschiedt het inladen van vee al heel gemakkelijk, zonder de dieren te verontrusten of de pas sagiers te bevnilen. De heer G. M. Melchers, oud-socia listisch Kamerlid en thans directeur vau een kunstmesthandel te Alkmaar, is be roepen tot predikant te Assendelft. Vóór zyn kamerlidmaatschap was de heer Melchers predikant te Zuid-Scharwoude. Op het twaalfde provinciaal Noord hollandsch Zendingsfeest, dat Woensdag 17 Juni a. s. wordt gehouden in het bosch van jhr. P. van Foreest te Heiioo, by Alkmaar, zal de openingsrede worden uit gesproken door ds. C. J. van Paassen, van Haarlem, en de slotrede door ds. II J. Hegnes, van Landsmeer. Een man geworgd. Het rustige Oudendyk werd op deu ochtend van Hemelvaartsdag opgeschrikt door het gerucht, dat er den vorigen avond een moord was gepleegd. Wat was er ge beurd? De arbeider Willem Broertjes en zyn vrouw gingen Woensdagavond op be zoek by hun buurman. Toen zy weder huiswaarts gingen, werden zy opgewacht door Gerrit Schouten, een berucht persoon, die het Broertjes gedurig lastig maakte en hem by elke gelegenheid tartte, om hem Een vriendelijke ontvangst. Vrgdagnacht heeft men zich te Rotter dam toegang weten te verschaffen tot het, by nacht onbewoonde, café Essenburg, gelegen aan den Beukelsdyk, nabij den overweg van de H. IJ. S. M. deed uien door het verbreken van een ruit. Nadat de dader of de daders zich drie eenden eu twee flesschen advocaat hadden toegeëigend, hebben zy geprobeerd de toonbanklade te openen. De caféhouder vau Essenburg, J. D., by wieu meermalen is ingebroken, heeft, om de inbrekers af te schrikken, 's nachts in zyn inrichting een met een hagelpatroon geladen geweer zoodanig opgesteld, dat een oningewijde er niets vau kan zien. Dit geweer is op de lade gericht en het schot gaat ai, als de lade geopend wordt. Vrijdagnacht is het schot afgegaan, maar in het café heeft men nergens de hagel korrels teruggevonden, zoodat vermoed wordt, dat de dader de volle laag gekre gen heeft. Hy is niet bekend geworden ook wordt uit het café een handdoek ver mist, zoodat het niet on mogelyk is, dat hg dezen medegenomen heeft, om zich te ver binden. (N. R. Ct.) Zuid-Holl. Eleetrieche Spoor. Op 20 Juli zal deze nieuwe spoorverbinding tusschen Rotterdam en den Haag geopend worden, voorloopig tot Scheveningen. Er zal gereden worden om het haft uur, de duur van den rit zal 32 minuten bedragen. De dienst op den Haag zal half Augus tus wordeu geopend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1