KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, WIerIngen en Anna Paulowna. n No. 3700. Zaterdag 1 Augustus 1908. 36ste Jaargang. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Bureau: Speeretraat Telef. 59. Bureau: Keulngetr. 29. Intere.-Telef. 50. Eerste Blad. 31 Juli. Door de Directie der Marine te Willemsoord ia op 29 Juli in het open haar aanbesteed. Bestek no. 18: Groene zeep. Firma A. Klikf 2055 - Bestek no. 21Metselmaterialen. J. Spruitf 2559,80 Groepsvertegenwoordiging aan Rijks Marinewerf alhier. Bg de op Dinsdag 28 Juli gehouden verkiezing voor een lid der commissie van vertegenwootdigers voor het Werklieden- personeel (groep Vtakelaars, zeesjouwers eu personeel werkvaartuigen) is gekozen de heer W. R. Zits, met 20 stemmen. De heer J. Bruinzeel verkreeg 8 stemmen, Orgelbespeling. Woensdagavond gaf de heer Mooy, muziekleeraar alhier, met medewerking van een strijkorkest, de 15de orgelbespeling in de Nieuwe Kerk. Met een stadig praeludium van den grooten meester J. S. Beek werd het programma, bestaande uit vijf nnmmers, geopend, een machtige inleiding, waarvan Blechts zij kunnen genieten die iets gevoelen voor gewijde muziek. Het «Halleluja" van Handel, overbekend en niet weinig beroemd in de muzikale wereld, heeft ons inderdaad verrast. Welk een indrukwek kend meesterstuk, naar waarde vertolkt door den begaafden organist. De «Pastorale" van Bibl sloot zich prachtig aan in den koraalvorm het rustig tempo veroorzaakte een aangenamen overgang. No. 3 en 3a, twee lieve melodieën, voldeden uitste kend; zoowel orkest als orgel wist ons hiermede te boeien. Het Concertstuk van J. G. Töpfer, hoe klein ook, bleek een ingewikkeld, maar toch aangenaam instru mentaal nummer, waardig gevolgd door de welbekende, varieerende «Melodie" van Uubenstein. En het slot «Gran Coro Trionfaie" 1 Deze drie Italiaansche woorden zeggen reeds genoeg wat j wil len vertolken. De aangewezen herhalingen iu dat stuk voorkomende, verveelde onge twijfeld niemand; de componist Capocci heeft hierin prachtig doen uitkomen wat hg bedoelde, en wg meenen dat orkest en orgel dit alles uitmuntend weergaven. - Amsterdam, 28 Juli. De heer W. Hovy herdacht heden den dag, waarop lig vóór 50 jaren verbonden werd aan de bierbTonwerg «De Gekroonde Valk" op de Hoogte Kadgk, waarvan kg thans een der directeuren is. Een moedige daad, die niet onvermeld mag blijven, verrichtte Dinsdagmiddag de wagenvoerder no. 134 van de Electrische Spoor. Komende van Haarlem, zag hg bg de Vinkebrug een kind in de Amsterdamsche Vaart spartelen en uiemand tot redding aanwezig Onmid dellijk liet hjj zijn wagen stilhouden en begaf zich in de vaart, waaruit hg een 12-jarig meisje redde, om toeu, alsof er niets gebeurd was, met spoed zjju plaats op deu wagen te hernemen. Nader bleek dat het kind, met een vriendinnetje den weg passeerende, daar was gaaA baden, doch zich te ver in de vaart had begeven. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 29 Juli. Geslaagd groote stoomvaart le stuurman de heeren H. J M. Kuymaus en A. van der Wal2e stuur man de heeren J. P. Wepster en L. Stuut 3e stuurman de heeren J. Knop en L. A. Willemse. Een bezochte. Bg v. D. te Strjjp, in wiens -woning Woensdagnacht de bliksem insloeg, zgo in twee maanden vier kinderen, respectie- veljjk 5, 4, 2 en een half jaar, gestorven. Bedreiging. Zendag arriveerden te Breda drie per sonen, van welke de een opgaf portier te zgn aan een groot hotel in Den Haag, nummer twee lid van een ditective-bnrean en nummer drie bglooper. Deze drie heerschappen hebben zich Dinsdag vertoond bg de echtgenoote van een zeeofficier, wonende te Ginneken. Zij hebben deze dame gedreigd met openbaar making van zaken, welke zg omtrent den zeevarende beweerden te weten, of zg moes - ten geld hebben. De heer Doorman gepeosionneerd com missaris van politie, te Zaandam, die tegen woordig ook in Ginneken woont, heelt zich met de zaak bemoeid en een onderhond met de drie bezoekers gehad. Daarop is aaDgifte gevolgd bg de maréchaussee. Deze hebben het drietal Woensdag gezocht en door inlichtingen van den agent van politie van hen gevondeu in het Oranje- Hotel. Daar zjjn zg gearresteerd en over gebracht naar de politiepost aan het station, waar een voorloopig verhoor is afgenomen. Het drietal is vervolgens overgebracht naar de maréehausaeó-kazerne, waar een der drie is losgelaten de andere twee bljjven voor loopig sitten. (Dgbl. v. N.) Een verbetering. Op de postwissel-bewijzen kwam tot voor eenigen tjjd de volgende humoristische tiusnede voor: «De belanghebbenden hebben er dus zorgvuldig voor te waken, dat zg (sic) niet in verkeerde handen komen". Bedoeld was natuurlijkdat de post wissels niet iu verkeerde handen komen". Die fraai-Hollandsche zinsnede is nu echter in de nieuwe formulieren, welke sinds eenigen tgd in omloop zgn, verbeterd. Voorts zal, zoo weet de »N. H. Ct." te vertellen, in een nieuwe uitgave van postwissel-formulieren de berekening van het recht, door den afzender verschuldigd, wat duidelijker worden gemaakt. Dit was hoog noodig I Door een burgemeester uit een dorp in N.-B. was zgn wetenschap van aansla gen in. de bedrijfsbelasting, die hg kende door de afkondiging van het kohier, dienst baar gemaakt aan de regeling van aanslagen in den hoofdelgken omslag in zgne ge meente. Door den persoon, wiens aanslag ten gevolge daarvan werd verhoogd, is nu een aanklacht tegen den burgemeester ingediend, op grond van art. 47 der wet op de be drijfsbelasting. De betrokken burgemeester eu een paar leden van den raad zijn reeds op de aanklacht gehoord. Woensdag had in het Friesche dorpje Winsum een ernstig ongeluk plaats. Bg de zich daar bevindende terp liggen een aantal woonscheepjes van menschen, die bezig zgn deze terp af te graven. Toen nu op een dezer scheepjes een vrouw bezig was, het vuur aan te maken, en petroleum op de reeds smeulende brandstof werpen, sloeg plotseling de oliekan met grooten knal uiteen, en stond genoemde vrouw in een oogenblik iu brand. Eerst toen men haar overboord in het water wierp, werden de vlammen geblnscht, maar intusschen i het lichaam reeds vreeselgk geblakerd, i iu allerjjl geroepen vrouw om de eerst hulp te verleenen. schrok zóó van den aanblik, dat zjj bewusteloos neerviel en eenigen tgd daarna overleed. Intusscheö werd geneeskundige hulp ingeroepen en de wonden van de ongelukkige vrouw voorloopig verbonden, waarna men zich per vaartuig naar de Joure begaf, waar de ongelukkige thuis hoort. Nederland en Venezuela. Bjj het departement van Koloniën is in don avond van 27 dezer het volgende tele gram van den gouvernevr van Cura9ao ontvangen «Gisterenavond (Zaterdag) is naar aan leiding van de verspreiding van den over druk van een te Puerto Cabello gepubliceerd artikel, dat voor de bevolking van Cursgao beleedigend is, en geschreven werd door een te Willemstad verbljjvenden Venezolaan, door de bevolking voor diens huis gema nifesteerd, en daarin binnengedrongen. De schrjjver, zich verontschuldigende, wierp de schuld op den consul van Vene zuela. Terwijl to Willemstad de rust na korten tgd met behulp der politie hersteld was, werd vgandig gemanifesteerd aan de woning van den consul Roberto Lopez. Zjjnerzjjds werden twee revolverschoten geloüt. Het volk wierp met steenen. Na het persoon lijk optreden van don procureur-generaal was omstreeks twaalf uur 's nachts de rust hersteld Hedenmorgen (Zondag), bjj bet zich in het publiek vertoonen van den heer Lopez, herhaalde zich de manifestatie. Hjj moest beschermd worden door de politie en door eeue militaire patrouille werd zgn huis bewaakt. Op het bericht, dat Lopez voor nemens was te vertrekken, is de rust eenigs- zins hersteld. Lopez is ooder geleide ge ëmbarkeerd op een juist naar Venezuela vertrekkend stoomschip Thans, 26 Juli te 6 uur 's namiddagR, is alles rustig". Een telegram uit Sjanghai zegt, dat de orkaan, die Hongkong hepft bezocht, naar schatting aan tweeduizend menschen het leven heeft gekost. Met het stoomsch'p «Jingking" achjjuen alle 300 opvarendei. omgekomen te zgn. Heldepsche Moppen. »Waar gaan jullie met' de vauantie naar toe »Dat ia uog niet zeker; mama wil naar Zwit serland en papa zegt, dat het zal uitdraaien up het armenhuis". Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië. Verzendiagsweg. Datum der ter postbezorging. Tijdst. der laat. busl. a/li Postk. Stadstjjd f. zeepost via Amsterdami 7 en '21 Aug. 7.— 's av. p. zeepost via Rotterdam| 31 Juli 7.'s av. p. Holl. mail via Genua i enlGAug. 7 's av. p. Holl. mail via Marseillejll en 25 Aug. 3.30'snnm p.F ransche m.via Maj-seillei 31 Juli 7.- p. Duitsche m. via Napels|12 en '26 Aug. 12'smidd. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton eu W. Aid. van Borneo Eng. mail via Brindisil 7 en 21 Aug. |8.30'smor. llolL mail via Genua 4 en 18Aug. |7.— 'sav. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Eng. mail via Oiindisilelken VrijdaglB.SO'arnor. p. Holl. mail via Genua 4 en 18Aug. |7.- 'sav. Naar Guyana (.Suriname) p. zeepost via Amsterdam G en 20 Aug. |7.— 'sav. p. inail over Engeland 3 en 17 Aug 7.- 'sav. mail via St. Nazuire 7Aug. |7.— 'sav. Naar Cura9ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam Gen 20 Aug. 7.— 'sav. p. mail via 8outhamptou eiken Dinsdag of Queenstown en Vrijdag 3.30'snam p. rnail via Hamburg 30Aug. 7.'sav. (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustutius en Saba zeepost viaAmsterdaml G en20Aug. |7.— 'sav. (alleen op verl. der afz.)j p. mail via Southaraptonj 3 en 17 Aug. |7.— 'sav. Naar Kaapland, Natal, Orauje-Rivier-kolonie eu Transvaal eiken Vrijdag, 3.30 'a namiddags. Anna Paulowna. Dat bet circus van den heer Roberti op onze kermis veler belangstelling trok, bljjkt uit het groot aantal bezoekers, dat zeker op 4000 personen mag worden geschat. Aan den wedstrijd in het ringrjjden te Breezand werd door 17 paren deelgenomen. De uitslag is als volgt le prijs mej. J. Keyzer en de heer P. Borst. 2e prijs mej. M. Smit en de heer M. Rens. 3e prijs mej, N. Rentenaar en de beer F. Blaauboer. 4e pry's moj. M. Kranenbnrg en de heer A. van IJzendoorn. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 28 Juli 1908. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester. Tegenwoordig 19 leden afwezig de heeren Van den Berg en Oortgijsen. Nadat de vergadering iB geopend en de notulen der vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd, geschiedt mededeeliug van de Ingakomen stukken. Deze bestaan uit verscheidene missive's van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van door den Raad genomen besluiten, eenige mededeelingen van aanneming van benoe mingen en bet procesverbaal van de kas- verifatie bij den gemeente-ontvanger op 21 Juni 1908, welke stukken voor kennis geving worden aangenomen. Een adres van de Wed. L. J. Groen, J. Kikkert en J. Richter, houders van buizen van verkoop met recht van weder-inkoop, verzoekende wijziging van de bepalingen op die buizen, zonder welke wijziging het voortbestaan van deze onmogelijk wordt, stelt men in banden van B. W. om advies. Seharding Strooweg Naar aanleiding van een in de vorige vergadering ingekomen adres van landbouwers in het Koegras om mode te werken tot beharding van den Strooweg, stellen B. W. voor overeenkomstig bet verzoek to beschik ken. Tot die beharding zullen gebruikt worden de diggelen liggende op het terrein van de gemeentereinigingsdienst eu sintels van de gasfabriek. De heer Grnnwald vraagt eenige ophel deringen, omtrent do kosten van vervoer, omdat men dit niet good uit de stukken kon opmaken en geelt in overweging de nog overige afval to gebruiken voor behar ding van den Alkmdarschen weg. Do Voorzitter zegt, dat de kosten voor vervoer f900 zullen bedragen. Hij acht het evenwel niet wenscheljjk een gedeelte van den Alkmaarschen weg te beharden. De heeren Terra en Verfaille dringen er op aan, dat de scherven en steenen, liggende op het terrein van den reinigingsdienst, die niet voor den Strooweg gebruikt worden, op te ruimen. Laatstgenoemde wil voor dit doel ëen post brengen op de begrooting voor do reiniging van 1909. De heer Grunwald geeft B. W. in overweging hun voorstel terug te nemen en een aanbesteding te houden met de bepaling, dat. de diggelen gestort moeten worden, waar adressanten zulks verlangen en het dan nog overige te gebruiken voor een deel van den Alkmaarschen weg. De heer Jaring acht het beter nu het voorstel van B. W. aan te nemen, om adressanten te gemoet te komen, dan kan men in een volgende zitting een voorstel doen om het dan nog overige afval ecu bepaalde bestemming te geven. Daarna wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Wooninrichting van varkens. Ter tafel komt een adres van landbouwers te Anna Paulowna, waarin verzocht wordt verbetering te brengen in «le weeginrichting van varkens aan het einde van de Binnenhaven. B. W. doen opmerken, dat de inrichting geheel particulier is en er geen enkele aan leiding bestaat om van gemeentewege ver betering aan te brengen, zoodat voorgesteld wordt in dien geest adressanten te antwoorden. De heer Grunwald wil dit stuk in handen stellen van de Kamer van Koophandel om udvies. Hjj meent, dat men de belangheb benden in deze wel te gemoet kan komen door iets van gemeentewege te doen. De Voorzitter betoogt dat het een particu liere waag is, waarover de gemeente niets te zeggen heeft. De opbrengst «lier waag is zoo luttol, dat de eigenuar deze niet ver beteren kan, Blechts 8 14 varken* worden er wekelijks gewogen. De hoer Jaring acht het ook wunschelijk het advieB van de Kamer vau Koophandel te vragen, dan kan blijken of het wensche- lijk is een waag van gemeentewege op te richten of den bestaanden toestand te besten digen. De heer Zander acht ook verbetering wenschcljjk rn meent toch te weten, dat deze weeginrichting door B. «Sc W. gesanctioneerd wordt. De Voorzitter bestrijdt dit laatste. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel met ulgeweene stemmen aangenomeu. De heer Jaring zegt evenwel dat «loor hem een nuder voorstel dienaangaande zal worden ingediend. Uitbreiding van den Fran?chon cursus. Ter tafel komt een voorstel van B. W., om het onderwijzend personeel aan den Franachen cursus tijdelijk met één leerkracht uit te breiden, omdat in de eerste klasse van dezen cursus een te groot aautal leerlingen (4G) is geplaatst. Het sularia van «len aan te stellen onderwijzer zou dan f200 bedragen. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aaugenomeu. Ziekenwagen, enz Door B. W. worden de voorstellen ge daan: a. tot bet aanscbaifeu van eun rijtuig voor vervoor van ljjders aan besmettelijke ziekten; (kosten 1*200); b. tot het aanschaflen van een wagentje tot vervoer van verbandstotfen en faeca- liëu vau lijders aan besmettelijke ziek ten; (kosten f70); c. tot het maken van een overkapping bij s; kosten f400) school in het Koegras d. tot het maken in het Weeshuis van een lokaliteit tot afzondering van verpleeg den. Met eenparige stemmen worden deze voor stellen aangenomen. Recognitieleidingen. Aan de orde wordt gesteld een voorstel om de kranen der recognitieleidiugen van de waterleiding in plaats vau in de portalen iu de keukens aan te brengen, wanneer de bc langhebbenden dit verlangen. B. «Sc W. stel len voor den huur voor de leiding en kranen te bepalen op f0,85 per kwartaal, als di kraan in de keuken en op f 0,23 als deze in het voorportaal wordt aangebracht. De heer Koch stelt voor deze huur te be palen op f0,25 en f0,15. Tot bespreking overgaande brengt de heer Van Breda in het midden, dat de Commissie van bedrijven zich hiermede niet kan ver eenigen. Zij wil in het geheel geen huur heffen. De directeur, wien gevraagd is, meent, dat bij kosteloos gebruik van kranen de aan sluitingen zullen toenemen en acht verhoo ging vau huur gewenscht noch noodzakelijk. Daarom stelt de heer Van Breda, namens de Commissie voor de bedrjjven, voor de kranen wel aan te brengen waar «le bewo ners zulks verlaugen, maar geen verbooging van huur te vorderen. De hoor Koch verdedigt zgn voorstel op grond dat de meerdere kosten gedekt zijn, als men f 1.en f0.60 huur per jaar eischt. De Voorzitter ziet het nut van kostelooze of goedkoope huur niet in; de belangheb benden krjjgen bet water toch reedB aan merkelijk goedkooper dan zij, die het over den meter hebben. De gemeente moet 12000 onkosten maken en dan is een jaarlijksche huuropbrengst van f160 niet te voel. De beer Grunwald wil met het oog op de gezondheid kostelooze aansluiting eu bestrijdt daarom ook het voorstel van den heer Koch. De heer Jaring kau zich met het voorstel van den heer Koch wel vereenigen en acht hot billijk, dat er iets meer betaald wordt, als de leiding tot de keuken wordt doorge trokken. Evenwel meent hij, dat bet zijn nut kan hebben, indien de verschillende voor stellen gezonden worden naar de Commissio om advies en doet in dien geest een voorste), dat na eenige bespreking aangenomen wordt Onbewoonbaar-verklaring. Naar aanleiding van de adviezen «Ier Ge zondheidscommissie en onder overlegging van de rapporten van den gemeente-bouwmeester stellen B. W. voor te besluiten de per- ceelen Vischstraat 78a en 78b en Vijzelstraat 8k onbewoonbaar te vorklaren en de perceelen Vijzelstraat 31, 45g, 45b, 45j eu 45k niet onbewoonbaar te verklaren, omdat die door het aanbrengen van de in de rapporten aan gegeven verbeteringen in bewoonbaren staat kunnen gebracht worden. Dit voorstel, dat in «1e vorige vergadering .angehoudeu werd, wordt nu zonder discussie aangenomen. Gratificatie. Aan de orde is alsnu een voorstel om aan )n directeur van de waterleiiling oen gra tificatie van f 700 en aan den machinist eeno van f 150 toe te kennen voor hunne goede zorgen betoond bij de uitvoering der werken van de waterleiding en om aan den ingenieur J. Schotel en den aannemer J. Spruit dank to betuigen voor de uitstekende leiding en goede afwerking. De heer Feenders had gaarne gezien, dat hieromtrent het advies van de commissie voor de bedrijven waB ingewonnen. De Voorzitter meent dat zulks niet noodig was cn het voorstel geheel in overeenstem ming is met hetgeen bij de werken van de gasfabriek is geschied. De heer Feenders is van oordeel, dat hier van vergelijking geen sprake kan zün. De heer Bok sluit zich bij don beer Feen- tlers aan en zegt, dat de werkzaamheden van den directeur der gasfabriek en van die der waterleiding in geon verhouding staan. De directeur der gasfabriek heeft voor de gemeente duizenden en duizenden verdiend, orada hij het werk aan de gasfabriek geheel alleen heeft verricht. Hy was daar ingenieur, on uitvoerder der werken. Do directeur «lei- waterleiding heeft niets buiten den heer Schotel gedaan, niets bijzonders gepresteerd. De Voorzitter merkt op, dat hij een geheelo nieuwe buisleiding heeft gelegd, waarop «le heer Bok antwoordt dat dit zijn gewone werk was. Spreker meent dat hij een behoorlijk salaris voor zijn arbeid ontvangt en dus geen aanspraak kan maken op zoo'n buitengewoon groote gratificatie. Niettemin wil hij hot advies van de commissie vragen. De Voorzitter acht de zaak niet belangrijk genoeg om die aan de commissie te zenden n zegt, dat de gratificatie tegen hetzelfde bedrag is berekend als vroeger bij «1e werken van de gasfabriekde aannemingssom is als maatstaf genomen. De heer Schokking komt op tegen hot gesprokene van den heer Bok eu zegt, dat leze onbillijk is in zijn beoordeeling. Do directeur van de waterleiding beeft het toe zicht gehad en men mag aan zijn capaciteiten :waamheden en ook aan zyu ijver en nauwgezetheid geen afbreuk doen. Het is onbillijk hem de kroon van het hoofd te nemen. De heer Bok antwoordt en doet nog eens uitkomen, dat krachtens de werkzaamheden door den directeur verricht hem geen grati ficatie toekomt. De heer Staalman wijst er op, dat toen den directeur der gasfabriek zulk een belang rijke gratificatie is gegeven, eeu precendent gesteld en men dus ook «le voorgestelde dient toe te staan. Onbillijk vindt bij de wyze, waarop door den heer Bok over een hoofd ambtenaar wordt gesproken. Hij is alsnog er voor, dat het voorstel naar de Commissie om advies wordt gezonden, maar dan ver wacht hij een uitvoerig, duidelijk geargu menteerd rapport. Daarna komt het voorstel in stemming om het voorstel tot toekenning der gratifi catie in handen te stellen van de commissie voor de bedrijven. Dit wordt aangenomen met 15 st--'muien. Tegen stemden de heeren Schokking, Over de Linden en Van Neck, terwijl de heer De Ven buiten stemming bleef. Ontslagaanvragen. Ter tafel komt een verzoek van den beer K. H. A. Heeroma, om met ingang vun 1 October a.s. eervol uit zijn betrekkingen als hoofd van school 4 en als onderwijzer bij het herhalingsonderwijs ontslagen te worden. De Voorzitter merkt op, dat de heer Heeroma 32 jaren in dienst der gemeente is geweeBt en stelt voor het gevraagd» ontslag eervol te verleenen, onder dank betuiging voor de bewezen diensten. Aldus wordt besloten. Eveneens wordt op zijn verzoek den heer Dr. W. P. Jorissen eervol ontslag verleend als lid van «le comm. van toezicht op het raitldelb. onderwijs. Feestviering op den Koninginnedag. In behandeling wordt geuomeu een adres van het Bestuur vau /Helders Belaug' verzoekende een subsidie van f 150 ter ge- moetkoming iu de kosten van een concours- hippique, dat de verceniging zich voorstelt op den 3len Augustus a.s. te houden. Uit de toelichting blijkt, dat de kosten vun dit concours, hetwelk voor onze plaats iets nieuws zal zijn, begroot worden op f 520, waarvun rnen f370 uit particuliere fondsen hoopt bij een te brengen en dus f 150 verzoekt uit do gemeentekas. De beer De Ven apprecieert liet, dat «Helders Belang" dergelijke feestviering op touw wil zetten, maar had liever gezien, dat het reeds i'370 bjjeen had gebracht, nu vindt hij het gevaarlijk f 150 toe te staan. De heer Jaring zegt, dat er reeds toe- zeggingen zijn gedaan, maar men kon liet bedrag niet bijeenbrengen, omdat het plan te laat opgekomeu is. De Voorzitter vraagt of Helder wel een plaats is voor een concours hippiquo, waarop de heer Feenders antwoordt, dat zulk eun c«)iicours de plaats aautrekkelyk zal maken; verscheidene personen uit de omliggende dorpen hebben reeds bun deelneming toe gezegd. Verder zet hij uiteen dat zoodanig leest in onze provincie zeer geliefd is, het is geen wedstryd in het hard ryden, maar waar mooi tuig en mooi loopen hoofdzaak is. De lieer Staalman, die niet geacht wil worden geringschatting te hebben voor den feestdag van II. M. de Koningin, kau toch het verzoek niet toestaan. Hy begrypt niet, dat een feest, hetwelk volgens deu heer Feen- «lors, uitmunt door schoonheid, de sympathie heeft van velen en grooto voordeelen ople vert, nog geldelijken steun uit de gemeente kas behoeft. Hy is tegen het verleenen der subsidie. Tot stemming overgaande wordt de go- vraagde subsidie verleend met 13 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de boeren Staalman, Van Wingerden, De Ven, Schokking, Van Neck en De Waard. Overplaatsing Hoofd esner School. Aan de orde wordt gesteld het verzoek van den heer L. Van der Ploeg, hoofd van school no. 1 (Koegras) om overgeplaatst te worden naar school no. 4. B. W. met den (listrictsschoolopziener stellen voor het verzoek toe te Btaan en voorts B. W. te machtigen sollicitanten op te roepon voor school no. 1. l)e heer Schokking het woord verkrijgende, zegt dat hem ter oore is gekomen, «lat de scholen op verre na niet gevuld zijn en er veel ruimte over is. Uit een oogpunt van zuinigheid zou hij het wenschelyk achten, dat de kinderen van oene school 7b ver deeld werden over de andere scholen en 't hoofd over te plaatsen naar school 4. Daar om zou hij het voorstul willen aanhouden en hut zenden naar de comm. van toezicht op het lager onderwijs om advies. Hij meent te weten, «lat de heer Korver ook een v«>orstel zal indienen. De Voorzitter is van oordeel dat hierop niet ingegaan kan worden. De heer Jaring betwijfelt het of de school bevolking wel zoo gering is, hij beeft van hoofden van scholen anders vernomen. Maar mocht het zoo zijn, dan zou hy nog niet voor dusdanige maatregel zijn, omdat bij de geringste uitbreiding weer een school noodig zou zijn. De heer Schokking hecht veel waarde aan het beweren van deu heer Korver, omdat deze ab lid der sclioolcommisBie goed op de hoogte is. Het zou voorzeker in liet belang der gemeente zijn, als één school gesloten kon worden. De Voorzitter zegt enkel op een gezegde in den heer Korver de zaak niet te kunnen verdagen. De heer Van Neck bestrydt eveneens den heer Schokking en wijst op de moeie- lykheid de kinderen van de eene school op de andere scholen te verdoelen, men moet rokeniug houden met de wijkverdeeling. De heer Staalman heeft een eigenaardigen indruk gekregen vau deze mededeeling en vindt dat de kwestie een ernstig karakter draagt, die wel van zooveel belang is haar aan te houden tot een volgende vergadering. De heer De Geus is tegen het voorstel om zaak o t te stellen, omdat er geen offic eel voorstel is ingekomen en men moeilijk oor- dcelen kan over een meening van een lid dor schoolcommissie, die deze aan een raads lid heeft medegedeeld. Vervolgeus vraagt de lieer D Geus, als men besluit tot overplaat sing van den heer Van der Ploeg of men dan een bepaald systeem aanneemt. De Voorzitter zegt, dat bet geen regel is, dat een hoofd van school 1 of 2 overgeplaatst wordt. De heeren Vau Neck, Schokking, v. Win gerden en Grunwald voeren uog bet woord, waarna bet voorstel om de zaak te verdagen in stemming komt en verworpen wordt met 15 tegen 1 stommen. V«iór stemden de heeren Staalman, Schokking, Hartsinck en De Waard. Daarna gaal men over tot stemming over hut voorstel vau B. «Sc W. Mot algemeene stommen wordt alsnu besloten tot overplaat sing van deu beer Van der Ploeg van school 1 naar school I. Rekaniry 1907. Aangeboden wordt «le gemeenterekening ever het «lienstjaar 1907. Hieruit blykt, dat do ontvangsten hebben bedragen 1785.895,85s en de uitgaven f716.778,286, zoodat zij sluit met een batig saldo van f 19.117,57. Deze rekening zal in 3 sectievergaderingen, onder voorzitterschap van eeu der leden van het Dagelyksch bestuur onderzocht en nuder iu openbare zitting behandeld worden. Bij loting worden aangewezen tot leden van de le sectie de heeren Terra, Van Wingerden, Koch, Schokking, Grunwald en Van d. Berg; van de 2e sectie de heeren De Waard, Krij- nen, Van Breda, Staalman, Zander en Jaring; van de 3e sectie de heeren Hartsinck, Ver faille, De Geus, Bok, Feenders, en Oortgysen. Onderwijzorsjaarwedden. Krachtens artikel 4 der wet van 26 Dec. 1907 moet de verordening, regelende de jaar wedden van de onderwijzers in den loop van dit jaar worden herzien. Dientengevolge heb- beu B. W. een gewijzigde verordening samengesteld en die den leden toegezonden. Zy stellen daarin o.m. de volgende jaarwed den voor: a. hoofden der scholen 1 en 2 f 1000-f 1300. b. 3 en 7b fl300-fl600. c. het hoofd van school 8 f 1500-f 1800. Telkens na 4 volle dienstjaren wordt de jaarwedde met f 100 verhoogd tot het maxi mum is bereikt. Onderwijzers ontvangen een aanvangssala ris van f550. Na 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20 en 25 dienstjaren wordt dit bedrag telkens met f50 verhoogd tot een maximum van f950. Voor het bezit der hooldacte wordt de jaar wedde met f 150 en voor 't bezit van elke bijacte met f 50 verhoogd. Onderwyzers met verplichte koofdacte ontvangen bovendien een verhooging van f 100. Plaatsvervangende hoofden ontvangen nog een toelage van f 50. Verder worden in de regeling bepalingen opgenomen omtrent uitkeering bij ziekte eu militairen dienst. Omtrent deze regeling beeft de commissie van toezicht op 't lager onderwijs, wier oor deel gevraagd is, baar bemerkingen gemaakt eu de beer Van deu Berg een amendement voorgesteld, die mede ter inzage hebben ge legen. Nog is ingekomen een nader adres van de afd Helder vau den Bond van Ned. Onderwyzers, waarin v erzocht wordt de voor gestelde regeling niet ongewyzigd aan te nemen, doch deze meer iu overeenstemming te brengen met de wenschen in een vroeger gezonden adres uitgedrukt. Tot behandeling overgaande, verkrijgt «le lieer Jaring het woord. Deze merkt op, dat het een omvangrijke taak is om deze regeling nu nog to behandelen. Hij zou bet gewenscht uebten deze in banden van een raadscommissie vun 5 leden te stellen, om hierover te rap porteeren eu stelt daarom zulks voor. Niemand verklaart zich hier tegen, zoodat dit voorstel is aangenomen. Tot leden dier commissie worden alsnu gekozen de heeren Jaring met 16, Van Breda met 16, Grunwald met 15, Van den Berg met 15 en De Geus met 13 stemmen. De V«>orzitter verzoekt der commissie eeni gen spoed te maken, want er is haast bjj de zaak; Ged. Staten moeten de opgave bobben. Hierna wordt overgegaan tot het doen van Benoemingen. Tot onderwyzer aan School No. 6 wordt met 15 stemmen benoemd de lieer J. Th. Tienstra te Koegrss en tot onderwijzeres aan school no. 3 met 13 stommen mejuffrouw M. Water to Ambt Ommen. Controleur der belastingen. Er is ingekomen een breedvoerig rapport van de commissie voor aanstelling van den controleur der belastingen. Aan het einde daarvan adviseert de commissie (de h. h. Staalman, Krijnen en Oortgijsenj tot een ge- heele organisatie. Zij stelt voor1. te stichten een hoofdkantoor voor de gemeentebelastingen in 't midden der gemeente, waarin komen een kantoor voor den gemeenteontvanger, kamers voor den controleur, den hoofdkom- mies en voor de kommiezen2. het inrichten van een kantoor voor den kommies-subont- vanger bij 't begin van 't Heldersche kanaal 3. het verstrekken van 4 rijwielen voor deu dienst der belastingen; 4. het opheffen van het kantoor aan de Achter-Hoofdgracht; 5. eervol ontslag te verleenen aan de kommiezen Van der Wedden, Steilberg en Wickel; 6. het aanstellen van een controlenr op een juarwedde van f 1600f 2000, van een hoofd kommies op een jaarwedde van f1000f 1300, van een kommieB le kl. op een jaarwedde van f 800f 1000 en van 4 kommiezen op een Balaris van f 600f 800. B «Sc W., hoewel overtuigd van de nood zakelijkheid van verbetering van den dienst, achten deze voorstellen van zoo ingrijpenden aard ton opzichte der gemeente-financiën, dat zij afraden deze voorstellen aan te nemen, ook zondeu zy de aanneming niet praktisc v vinden, omdat het aanstellen van zooveel ambtenaren een greep in het duister is. Zij stellen voor over te gaan tot uitbreiding van bet personeel ter secretarie met 1 commies, die den titel zal voeren van controleur-chel van den dienst der belastingen en aan hem een salaris toe te kennen van i 1200f1500. De heer Terra stelt voor, met het oog op de hooge temperatuur der zaal, de behande ling dezer zaak uit te stellen tot een volgende vergadering. Hoewel de heer Grunwald zich bier togen verzet, om«lat de hoofdelijke om slag van 1909 dan weder op den ouden voet wordt geregeld, verklaart zich de meerder heid (11 tegen 8) voor uitstel. Rondvraag. De heer Van Breda vraagt inlichtingen over de aanschaffing van den sproeiwagen. De Voorzitter antwoordt, dat men nog niet weet welk systeem het beste is, daarna wordt onderzocht De heer Feenders deelt mede, dat bij de spoorwegmaatschappij het plan bestaat bij den wintenlienst den sneltrein van half acht te doen vervallen en verzoekt B. W. stappen te doen om dit te voorkomen. De Voorzitter belooft deze kwestie b\j het college van B. «Se W. aanhangig te maken. De heer Staalman komt terug op het ant woord van den Voorzitter, omtrent deu sproefwagen en is daarover teleurgesteld, Dat dit uu nog onderzocht moet worden, maakt hem ongerust. De noodzakelijkheid is genoeg gebleken bij het bezoek van den Prins. De Voorzitter zegt, dat men niet eerder tot aanschaffing kan overgaan, want «le noodige gelden moeten gevoteerd worden. Het is best mogelyk, dat de wagen met 8 of 14 dagen in werking is. De heer Ver faille geeft ook zijn ongenoegen te kennen en vreest dat de sproeiwagen er niet komt: het duurt zoo lang. De Voorzitter verzekert

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1