KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voer Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Nr. 8711 Woensdag 9 September 1908. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, ABONNEMENT s Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 11 Zondagsblad 37* B 45 f0.75 's Moflfthlnfl Modeblad Muzik. Bloemlez. o 55 80 Voor 't Buitenland bij i 80 r 86 vooruitbetaling. f 0.90 f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorsjd zijn. De Duiteche regeering heeft nu officieel meegedeeld dat 1907 voor de Duitsch schat kist een te kort oplevert van 14 millioen mark. Wel waren de inkomsten in dat jaar 19 millioen mark meer dan de raming, maar de uitgaven eischten 33 millioen meer dan ge raamd was. 10 millioen daarvan komt voor rekening van het leger, 5 millioen voor rekening der marine, beide in hoofdzaak als een gevolg van het duurder worden der levensmiddelen en de stijging in het algemeen van de kosten voor verpleging, kleeding en uitrusting. By de vaststelling der begrootïng voor 1909 is ten opzichte van leger en vloot met de hoogere prijzen der levensmiddelen rekening gehouden. De Belgische senatoren zyn b< eedspakeri- ger dan men oorspronkelijk verwacht had. De debatten zullen nog wel een week duren want ook nog een drietal ministers zullen antwoorden op de opgeworpen kwesties. Intusschen bespreken de Belgische bladen wie de persoon zyn zal die geroepen wordt tot de nieuwe betrekking van minister vau koloniën. Tal van namen worden genoemd maar natuurlijk is omtrent een benoeming nog niets met zekerheid mee te deelcnhet orgaan dat bekend staat als de- spreekbuis van minister Delbeke noemt den vico-gouver- neur vau den Congo-Staat, den heer Fuchs, iemand dio wel als liberaal bekend staat, maar zich nooit in den strijd der partijen geworpen heeft. Nn de zaken in Marokko zoo geloopen zijn dat Moulay Hafid kan beschouwd worden als de regeerende sultan en Abd-el-Azis al zijn invloed heeft verloren, meende Duitschland, dat het in de gegeven omstan digheden het best was een voorstel te doen tot erkenning van Moulay Hafid. De Frausche pt s neemt dat over 't algemeen zeer kwalylc op wijl Moulay Hafid er nog niet om gevraagd had. De voorstellen moesten naar zij meenden in deze zaak het eerte komen van de zyde van Frankryk, omdat dit land er met Spanje toch het meest bij geïnteresseerd is en de Marokko-pacificeering feitelyk ,in behande ling" had. Terecht kan tegenover het niet-er-om-vragen opgemerkt worden dat Moulay Hafid door zijn minister van buiten- lansche zaken reeds twee maanden geleden liet meedeelen, dat hij zich bereid verklaarde, indien de mogendheden hem erkennen willen zich volkomen te zullen onderwerpen aan de acte van Algociras en alle bepalingen daarvan te zullen nakomenDuitschland heeft nu i zijne moening te kennen gegeven dat het, om uit den chaos te komen, het beste is Moulay te erkennen en het heeft dit denk-, beeld aan de andere mogendheden ter over weging gegeven. De regeeringen van Frankryk en Spanje zullen een nota richten tot de mogendheden die de acte van Algeciras onderteekenden om Moulay Hafid voorwaardelijk te erkennen. Van dezen zal gevraagd worden erkenning der acte van Algeciras, bekrachtiging der overeenkomsten die tusschen Marokko en de mogendheden zijn aangegaan en ook dat hij zijn broeder Abd-el-Azis een toekomst zal bercideh overeenkomstig zijn positie. Natuur lijk komen hiernaast nog eenige bijzondere eischen van Frankrijk, dat zich al heel wat financieele opofferingen voor Marokko moest getroosten. Volgens een particulier bericht van het Handelsblad uit Parijs hebben alle mogendheden die de acte onderteekenden behalve Engeland, Spanje, Rusland en Italië, instemming betuigd met de Fransche opvat ting omtrent de voorwaardelijke erkenning van Moulay Hafid. Ook Nederland betuigde zijn instemming. De Engelsche pers is over 't algemeen niet best te spreken over de Duitsche politiek inzake Marokko. De Daily Chronicle meent dat het onge rijmd zou zijn zoo Frankrijk Moulay Hafid schadeloosstelling deed betalen en meent ook dat zulke eischen aan de berooide schatkist aldaar niet kunnen gesteld worden. Ook de Daily News komt op tegen dezen eisch en zegt dat Frankrijks optreden tegen Marokko onvast en ondoeltreffend was. Een nieuw conflict is uitgebroken tusschen de Russische regeering en eenige universi teiten, waaraan professoren verbonden zijn die tot de kadettenpartij behooren. De regeering stelt den eisch, dat deze hoog leeraren öf het lidmaatschap der kadetten- partij moeten neerleggen öf hnn ambt als hoogleeraar. Dit bevel heeft aanleiding gegeven tot groote ontstemming onder pro fessoren en studenten. De manier, om politieke tegenstanders te «massregeln" blijkt dezelfde in de reactionnaire kringen. HELDER, 8 September. Door het Bestuur van de Werklieden vereniging „D. O. en S. t. W." is ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin het volgende telegram toegezonden Hare Majesteit de Koningin, 't Loo. Nedorlandsche Nationale Werklieden vereniging onder de zinspreuk: fDoor Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart" te Helder (ruim 800 leden) bieden eerbiedig Uwe Majesteit en Uw Huis hunne harte lijke gelukwenschen aan op dezen voorU en Uw volk zoo gewichtigen dag. Bos, President, waurop dienzelfden dag het navolgend ant woord werd ontvangen Bos, Pres. Werkl.-Vereuniging. Helder. 't Loo, 31 Aug. 1908. Ontvangt allen Harer Majesteits dank. Adjudant Von Mühlen. Onderscheiding. Door H. M. de Koningin is de bronzen eere-medaille, verbonden aan de Orde vau Oranje-Na88an, verleend a«u den heer B. W. vau Bnuren, kommies te water 1c kl. bij 's Rijks belastingen te Helder. Aanbesteding Zaterdag 1.1. werd alhier, voor rekening van den heer J. Graaft" aanbesteedhot verbouwen van perceel Spoorstraat 27 alhier. Ingeschreven werd door de heerou D. de Cock f 2300; Th. v. d. Stcrr f 1851; A. van Pelt f 1850; H. Riemers f 1846; A. Krijnen f 1781I. L. van Os f 1676. Marine Sportvereenlglng. 'tWas Vrijdagmorgen een weertje om naar een plaats achter de warme kachel te ver- langcn, in stede van naar een bad in het water, dat een temperatuur had van 59 gr. Het jonge, krachtige marine volk dacht er blijkbaar uiet zoo overten minste, ondanks die temporatuur eu ondanks het gure weer, waren ruim een vijftigtal deelnemers opge komen, om aan den zwemwedstrijd dool te nemen. Aan den groepswedstrijd, dio togen 10 uur een aanvang nam, werd door acht ploegen van 4 man deelgenomen. De nummers 1 vau iedero groep gingen gelyk af on zoo vervolgeu.s Afstand 40 M. heen en 40 M. terug. De prijs, zilveren wisselbeker der Marine-Sportvereoniging, werd gewonnen door de groep van de „Bellona" (tyd 5 min. 2S,4 sec.) Buik- of zijdezwemmen, afstand 80 M. Eereprij8, kleine zilv. med uitgeloofd door II. M. de Koningin-Moeder, marinier le kl. Gnade (1 min. 21 sec 2e prijs, kleine zilv. med., kwartierm. v. Willigen (1 min. 23 sec.)3e prijs, groote bronzen med., uit geloofd door de Marincclub, marinier le kl. Boudewijns 1 min. 26 sec.) Rugzwemmen, afstand 40 M le prijs, groote zilv. med., korporaal-torpedomaker Oostorhoff (37,2 sec.); 2e prijs, zilv. med, marinier le kl. Gnade (38,2 sec.). Do eereprys, zilv. med., voor don snelste n zwemmer, uitgeloofd door de gomeente Heldor, werd gewonnen door den marinier le kl. Gnade. Duiken, bestaande uit springzwemmen, afstand 10 M.duiken op oen aangegeven plaats en aanbrengen van een pop aan de plaats van afgang. Eereprijs, groote zilv. med., uitgeloofd door H. M. do Koningin, kwartierm. Messing (45 sec le prijs, kunst voorwerp, uitgeloofd door don schout-by- nacht Van den Bosch, kwartiermeester Kuller (49 8 sec.2e prijs, zilv. med., marinier 3e kl. Gebhart (1 min. 1,2 sec.) Uit de gemaakte tijden bleek, dat er, in vergelijking mot het vorig jaar, goed ge oefend wasmeest alle tijden waren ver beterd. Voor een goed deel was dit daaraan te danken, dat de wedstrijden nu gehouden werden na afloop van het zwemseizoen, in plaats van by het begin, zooals verloden jaar. De schout bij nacht Van den Bosch en diens adjudant, de luit. ter zee le kl. F. van Wageningen, kwamen in den voormiddag op het terrein van den wedstrijd. De afgeloopen wedstrijden hebben het be wijs geleverd, dat de lust tot deeluame aan de verschillende lichaamsoefeningen onder het Marine-personeel toeneemt. Zonder twy- fel is dat in hoofdzaak te danken aau de kom van goede instructeurs, die de Marine-Gym- nastiek-, Scherm- en Zwemschool te Amster dam jaarlijks aflevert, en de voorzitter der vereeniging, de kapitein der mariniers J. W. Wynands, wees er in zijn openingsrede terecht op, dat het noodig is, dat van doze instruc teurs de noodige steun en ambitie moet blij ven uitgaan. De prijzen werden na afloop van don wed strijd door den voorzitter uitgereikt. Hy bracht hulde aan allen, die ondanks het slechte weer bij den zwemwedstrijd waren opgeko men, benevens aan hen, die elk op zijn wijze hadden medegewerkt om de verschillende wedstrijden zoo goed te doen slagen. Meer in het byzonder bracht hij een woord van dank aan de Vorstelijke familie, die door het uitloven van de kostbare medailles zoo veel belangstelling had getoond, aan het ge meentebestuur van Helder, aan de verschil lende autoriteiten en aan de wedstrijdcom- missariBsen. Mot een driewerf' hoerah voor H. M. de Koningin, Koningin-Moeder en Prins Hendrik werd zijn toespraak besloten. Een officier gecasseerd De correspondent te Batavia van de »N. R. Ct."' meldt: De krijgsraad te Magalang heeft vonnis gewezen in de zaak van den le-luitenant- kwartiermeester E. W." Giinthor en dezen veroordeeld tot twee jaren gevangenis en cassatie wegens ontrouw in een militaire administratie, valachheid in oen authentiek geschrift en dienstweigering. Nederland en Venezuela. Het HaagscheCorrespondenticbureau meldt: Naar wij vernemen, is Zaterdag do tweede nota onzer regeering aan die van Venezuela verzonden, inhoudende een antwoord op het schrijven van den minister van huitenland- sche zaken te Caracas van 28 Juli aan den minister van buitenlandsche zaken te 's-Gra- venhage. Do strekking van hot antwoord der Nederlandsche regeering is om, met betrach ting van groote inschikkelijkheid, den weg tot vreedzame by legging der bestaande we- derzijdsche grieven open te houden. Wij meenen te weten, eene openbaarma king der gewisselde nota's op dit oogenblik niet in de bedoeling der regcering ligteene mededeeling daarvan aan de Staten-Generaal onmiddellijk na aanvang der gewono zitting, daarentegen wèl. Het pantserschip .Utrecht', dat bestemd is voor West-Indië, zal vooraf nog een oefe- ningsreis met de adelborsten maken, zoodat het eerst in December ter Btationneering in de West zal vertrekken. Van zeer bevoegde zijde verneemt liet Vad. dat voorloopig geen andere schepen dan die, welke zich in, of op weg naar de West In dische wateren bevinden, zullen worden uit gezonden. liet blad verneemt dat de „De Ruijter" 2G October in dienst komt en via de West naar de Oost zal vertrekken. Afschaffing nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Reeds vroeger werd door ons bericht, dat de minister van Landbouw, Nyverheid eu Handel, de heer Talma, het aan zijn depar tement samengestelde wetsontwerp, betref fende den Zondags- en nachtarbeid in het bak kersbedrijf, zou toezenden aan de Kamers van Arbeid, aan verschillende patroons- en gezel- lenvereenigingen in dat bedryf, teneinde aller meening over het ontwerp te vernemen. Het ontwerp-Bakkerswet is nu gereed, en de minister heeft een overzicht van de voor naamste bepalingen ervan, vergezeld van aanteekeningen, aan bovengenoemde lichamen toegezonden. Hij heeft daarbij verzocht, de opmerkingen zoo gauw mogelijk, in ieder geval binnen één maand, te mogen vernemen, daar het zijn voornemen is, het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk in te dienen. Tw08 kinderen gestikt. Vrijdagnamiddag jlomsteeks 4 uur. zijn in de Frederikstraat te Amsterdam, op de derde verdieping van perceel 32, twee kin deren gestikt. De moeder, mej. Kalser, had beneden uan de deur staan praten. Boven komende vond zij de kamer in lichtelaaie staan. Waarschynlyk hebben de kinderen, twee jongetjes van 5 en U/j jaar, met lucifers gespoeld. Hot oudste werd in bed gevonden, het jongste achter de wieg. Toen hulp op daagde waren zy reeds dood. De moordaanslag in de Marnixstraat. Zaterdag werden voor den rechter-com- missaris de getuigen in deze zaak gehoord. Het getuigenverhoor leverde niets bijzonders op, alle gedagvaardon legden dezelfde ver klaringen als voor den politie-commissaris af. Het verhoor van Kruyger onderscheidde zich echter in zooverre van dat van vroeger afgenomen verhoeren, dat Kruyger zij aan rander thans dadelyk en pertinent herkende Do tweede getuige, de 16-jarigo Van Suhaik, bleef bij zijn reeds afgelegde verklaringen en herkende in don verdachte den bakkers knechts, die in don vroegen morgen zoo snel was woggereden, na uit den kruidenierswin kel te voorschyn te zyn gekomen. De derde getuige was de heer J. v. N. Deze had den bakkersknecht wol niet in het gelaat kunnen zion, doch verklaarde dat hij aan houding, lengte en voorkomen van don verdachte, in don arrestant den gezochte herkende. Tijdens het verhoor van den heer v. N. werd de verdachte plotseling zeer zonuwaohtig en veranderde van houding. Tot dusverre had hy zijn rol van onschuldige volgehouden, doch liet schijnt, dat do stellige verklaringen van Kruyger hem tot nadenken hebben ge bracht. Hij verzocht tijdens het verhoor van den heer v. N., den recliter-commissaris mr. Hamstra, even onder vier oogon te mogen spreken. Den lieer v. N. werd daarom verzocht hot vertrek tc verlaten. Een kwar tier lang duurde het onderhoud tusschen deu rechter-commissaris en deu verdachte. Daarna deelde men den heer v. N. mede, dat hem geen verder verhoor zou worden afgenomen. Nog vier getuigen moesten worden gehoord, doch ook dezen konden gaan. Het bleek dat de verdachte bakkersknecht bekend had do daad te hebben verricht. Bedreiging mei een revolver. Naar aanleiding vau hot gebeurde te Bla- ricum, schryft de heer J. Verver, dat de zaak zich als volgt heeft toegedragen: Een gezelschap van 5 dames en 4 heeren bezochten het Paviljoen Blaricum (niet Hotel Verver), hadden consumptie bij zich cn bo stelden een gedekte tafel met servies. Eenige vertering tot een bedrag van f 1.60 werd bovendien gemaakt. Men vroeg de rekening, en nu verwonderde men zich, dat voor ser vies 50 cent per persoon in rekening was gebracht. Men meende, dat men op eene der mooiste plekjes van Nederland, in een eerste rang zaak met 9 personen kon lunchen voorf 1.60, daarbij tevens een tafella ken, servetten, messen, vorken, een tafel met servies enz. kon gebruiken en een paar uur doorbrengen. Zy weigerden te betalen, waarop ik telefonisch werd ontboden. Dadelyk heb ik toen uiteengezet, dat niets te veel in rekening was gebracht, dat hot regel was, dat voor servies voor een lunch 50 cent per persoon wordt gerekend en dat ook zij daaraan hadden te voldoen. Hierop boden zy aan 10 cent per persoon, er bij zeggende, dit ook bij Mansdorlf en Craillo te Laren te hebben betaald. Ik bleef bij den eisch en beduidde hun, dat zy hadden to betalen. Een hunner maakte aanstalten om my, ik stond in de deuropening, aan te tasten, waar op ik waarschuwend zeide Mijnheer, wees gewaarschuwd, raak me niet aan, want ik ben gewapend cn de gevolgen komen voor uw rekening." Van het richten van een vuurwapen, op wien dan ook, was geen sprake. Hierna volgde betaling. (Telegraaf.) Een vraB8eliJk ongeluk. Vrijdagavond laat heeft op den Ouden Scheveningschen weg bij het Hotel de la Promenule een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De schoenmaker Ellinkhuizen uit de Pan- sierstraat te Schevoningen kwam met zijn vrouw uit Den Ilaag en bevond zich te ongeveer kwartier voor elven bij bovenge noemd hotel, toen zy de rails wilden over steken. Beiden werden door een aankomende tram gegrepen en geraakten onder den motorwagen. De man werd er weldra ver minkt onder uitgehaald. De wagen was overzijn beiden beenen gegaan. Het linkerbeen werd afgereden bij den voet, terwijl het rechterbeen onder de knie werd verbrijzeld. De vrouw zat ondor den motorwagen beklemd en kon niet verlost worden uit haar vreeselijken toestand dan toen de wagen opgelicht was. Daar er echter geen werk tuigen bij de hand waren om den zwaren wagen omhoog te krijgen, duurde het ruim een half uur voor do vrouw van onder den wagen was weggehaald. De honderden menschen, die getuigen waren van het ongeluk, stonden machteloos, evenals de politie en de trambeambten. De toestand van den lieer Ellinkhuizen is door het aanzienlijk bloedverlies hoogst ernstig, terwijl zijn vrouw inwendig zwaar gekwetst is. (tN< Ct») Oplicbtster. Donderdagvoormiddag jl. vervoegde zich te Schae8berg, zoo meldt de »N. Limb. Koe rier", aan verschillende huizen een vrouwa persoon, behoorende tot het gezelschap van een aldaar staanden circus. Zij wilde geld wisselen en natuurlijk zelf uitzoeken. Op verschillende plaatsen werd zij afgewezen, maar bij vrouw C. had zij succes. Deze legde 270 mark voor de vrouw neer, waarin gretig gezocht werd. Toen de vreemdelinge echter de deur uit was, miste vrouw C. een 20 mark stuk. Zij liep de vrouw na en kreeg werke lijk haar 20 mark terug. Maar thuis opnieuw tellende merkte vrouw C. dat de dievegge nog 5 stukken van 5 mark ontvreemd had. Toen riep zij de hulp in van den veldwachter Lendfers. Deze trof de vreemde bij het station en wilde haar naar den burgemeester brengen. Intusschen trok het geheele circuspersoneel de baas, een acrobaat en nog twee dochters achter den veldwachter aan. Op den weg naar het raadhuis weigerde de vreemdelinge eensklaps verder te gaan. Dat was het toeken tot den aanval. De acrobaat greep den veld wachter onverhoeds aan en een formeel ge vecht ontstond, terwijl de veldwachter door de drie vrouwen in den rag besprongen werd. ïfet viertal trachtte in een gezamenlijken aanval den veldwachter zijn stok te ontruk ken en een lievige worsteling ontstond, toen gelukkig eenige voorbijgangers den veld wachter te hulp kwamen en hem van de vrouwen verloste. Na een hevige worsteling, waarbij gednehte klappen vielen, bleef Lend fers den acrobaat toch de baas. Hij sprong op en greep zyn revolver, maar de circus man liet niet af, tot Lendfers de man togen den grond sloeg, waar hij bleef liggen. Maar de baas en de drie vrouwen zetten den strijd voort en wierpen met steenen. Intusschen waren ook de burgemeester en eenige burgers ter plaatse gekomen, maai de drie furiën gaven geen krimp, tot Lend fers eindelijk een van het drietal neersloeg. Deze juffer bleef liggen en nu begonnen de ovei-igen te jammeren, dat hooren en zien verging. Het einde was, dat drie hunner, waaronder ook de sehijndoode, waren op gesprongen en in arrest werden gebracht. Ongeveer een uur had het spektakel geduurd en de straat was zwart van menschen. De burgemeester had ondertusschen de marechaussees uit Nieuwenhagen laten waar schuwen, die spoedig ter plaatse waren cn een onderzoek instelden naar den gepleegden diefstal. Zij moesten wegens gebrek aan bewijs bedoelde vrouw in vrijheid stellen. Eveneens werden de overige personen, die tot kalmte waren gekomen, in vrijheid ge steld en tegen hen werd proces-verbaal op gemaakt wegens mishandeling en verzet. DE WEEK. 6 S e p t. Wat zou vraag ik me, dit neerschrij vend, af op dit oogenblik de menschen nu eigenlijk meer interesseeren, de stand van het Venezolaansch geschil of wol de ontvluchting van ,Haarlemsche Frans" uit Medemblik Ik zou haast durven wed den ten gunste van het meesterstukje, door onzen cartouche of Zwarte-Piet der twintig- Bte eeuw uitgehaaldMen zegt dat alles ook 't uiterlijk miserabelst-lijkende, op aarde z'n „goeden kant" heoft, wellicht dat het stukje, door llosier uitgehaald, ten langen leste doet wakker worden 'tbeBef, dat men ten opzichte van krankzinnige misdadigers of van de personen, wien 'tlukt daarvoor versleten te worden, andere padeD moet gaan bewandelen, 't Zyn, in onze dagen, de heeren boeven, die ons wijsheid en voorzichtigheid" hebben te leeren. De Kopenicker op zyn gebied, heer Frans op ander terrein. Dat men den kerel bewondert, ligt voor de hand. Geniale schurken hebben, door alle tijden heen, 'intense" aanbidding gevonden cn ik ben er nog lang niet zeker van of niet in 't diepst van menig vrouwenhart nu de wensch ontkiemt: hé, zoo'n man zou me lijken 1.... De combinatie van uiterlyk-verafschuwen en innerlyk bewonderen is, psychologisch gespro ken, lang niet zoo zeldzaam als men denkt. 't Zeggen is, op dit oogenblik, dat men Rosier gepakt heeft. Ik wil 't hopen!... En als het zaakje nu maar dit gevolg heeft dat men toont te begrijpen, hoe gevaarlijke indivi duen van zijn slag in wetenschappelijken zin ontoerekenbaar of niet terwille van de maatschappelijke veiligheid anders moeten behandeld dan gelijk met zielszieken, die slechts zachte deernis en zusterlijk-vriende- ljjke verpleging behoeven, 't geval is, wel; dan heeft Frans ons nog per slot van reke ning, een grooten dienst bewezen! Het //Venezolaansch avontuur" heeft sinds de kans op minneljjke en bloedelooze schikking schynt te rijzen z'n aantrekke lijkheid eigenlijk verloren. We weten 't nu, de diplomatieke nota's, aan Castro ge zonden of te zenden, zijn poeslief van toon, Senor Cipriuno heeft eigenlijk in veel op zichten gelijk, waar trouwens niets op valt af te dingen inzoover de heer De Reus schromelijk .loslippig" was voor een diplo maat En wat Castro aan Curaijao heoft goed te maken, welnu, door John Buli's vriendelijke bemiddeling zal dat óók w.1 in 't reine komen, neen, nu raakt de .aar digheid er af Hebt ge wel eens de menschen bespied, die al-vlassen op een heuschelijken brand, een geweldigen, en die dan bospeuren, hoe 't met een simpel koolznurspuitje binnen 'tkwartier wordt overwonnen? Hebt gij wel eens gelet op de gezichten van teleurstelling Welnu, iets dergelijks ontwaar ik nu, met betrekking tot Den HaagCaracas, om me heenOch, mijne vrienden, sinds den tijd toen men zich verlustigde in 't zien vochten van gladiatoren in de arena, met en benevens 't dooden van den zwaksten zwaardvechter zijn we zoo'n bitter beetje in echt mensche- lijk gevoel voortgeschreden In Amsterdam wil men het booze van allerlei aard nu gaau bekampen met straf- artikolon. De heer Caroli redigeert eiken dag nieuwe ontwerpen tegen de dobbelary, de speelholen; de heer De Vries, zijn mede- raadslid, trekt te-velde tegen de gore prentjes, die worden uitgestald, mitsgaders tegen het aanprijzen van «middelen tot voorkoming vanetc." De kamp is nobel. Kon men 't bereiken, dat er een eind werd gemaakt aan de uitstalling van stuitende prentjes e.d., ik zou 't een zegen vinden, vooral in het belang van de .baardelooze" en kortgejurktc jeugd. Ik vrees echter, dat er hoe draco nisch de straf- en verbodsartikelen, tegen liet kwaad geschapen, ook luiden altjjd wel middeltjes zullen gevonden worden om de menschen te .bereiken". En trouwens, deed de politie haar plicht, dun kon men ook met de bestaande verordening veel meer doen dan 't geval isOok de voortref felijkste wetten zijn en blijven «wassen neus- jen", wanneer zo slechtB op het geduldige papier leven. En dut is men denke aan de onuitvoerbare Drankwet! zoo dikwijls het geval De tentoonstelling van het Koffiehuis- en Restaurantwezen hoeft wat levendigheid on vertier in de hoofdstad gebracht. Dat deze «World's fair" in zakformaat slagen zou, heb ik 't zy met gepaste zelfgenoegzaamheid gezegd, voorzien. Ze is gezellig, levendig, vroolijk; men behoeft zich niet in te spannen om er achter to komen wat 't geëxposeerde nu eigenlijk beduidt Daar houden de menschen van onzen tyd van. Ze hebben zich, in don ge wonen stryd om het bestaan, genoeg in te spannen en dio stryd is kwellend genoeg om in de .vryo uren" slechts ontspanning, vroolyklieid te wenschen! Wie deze waar heid miskent, komt bedrogen uit. Wie, gelyk de heer Royaards, zich in ernst verbeeldt, dat hy den 20sten eeuwer nog naar Vondol's drama s kan .trekkon", hij blykt niets te beseffen, te gevoelen van wat zyne tijdge- nooten bekoort. Jan Schmier met zyn «Ode aan de Snerten Jacobs met z'n snerpend- sarcastische, ruwe liedjes in het Bioscoop theater; Kreeft eu de eeuwig-jeugdige Buderman—Van Dyk in het «Rcmbrandt"... Dat «wil" men. Maar Vondeliaausche dra ma's, aangepast tot «modorno eischen van decoratief" en met begeleiding van nog-zco- snoezige muziok, dat een «oude vos" als Royaards daarmee in ernst kas deukt te vor en, 't is me een onoplosbaar probleem A. 8. Zaterdag wordt de zitting der Staten- Generaal gesloten en den Dinsdag erop geopend door minister Heemskerk, goljjk vermoed werd, de Koningin blyft op Het Loo. Moge 't zoo wezen, dat H. M. het volgend jaar in alleszins gelukkige omstan digheden weêr persoonlijk den tocht van Noordeinde naar Ridderzaal kan maken, 't Komende zittingjaar belooft belangryk to worden, ik heb 't reeds opgemerkt. Van vele vragen ligt het antwoord in diep-duister. Zal dr. Kuypcr er toch toe besluiten om in het actieve openbare leven terug te keoren Na de verachtelijke wyze, waarop de afgunst over zijn benoeming tot minister van Staat zich heeft geopenbaard, zou ik 't dubbel- pikant vinden. Gelukkig, dat in deze dagen ook lieden, die, wat .kleur" betreft, tot Kuyper's felste tegenstanders behooren, hunne verontwaardiging hebben geuit over de inder daad lage wijze, waarop men den grooten man, na de hooge onderscheiding, hem ge schonken, heeft trachten ,neêr te halen*. Gebleken is, Gode zy dank, dat dergelijke kleinzielige, enghartige benepenheid althans een karakterfout is, vrij en los, van welke partij in den lande ook 't Zijn slechts personen, die zich bij deze gelegenheid in de kaart hebben laten kijken; de leelijkste zyde van hun ware natuur voor een ieder hebben blootgesteld! 't Wordt dan een interessant zittingjaar. Mocht voor den heer Van der Zwaag, in Schoterland, het schoolhoofd Gerhard wor den gekozen, dan zal het sarcastisch-hymo- ristisch element in de groep der soc.-demo- craten op het Binnenhof beduidend worden versterkt. Gerhard ware voor mr. Troelstra en zijne geestverwanten in velerlei opzicht een aanwinstEn hij zal er wel komen. Dat belooft tusschen voorzitter Rüell en Ka merlid Gerhard nu en dan levendige .wisseling van gedachten"! Het zaakje van deu heer Van IJsselsteyn, uit Rotter dam, die te elfder ure voor het ambt van dir.-generaal van den Arbeid bedankte, is voor minister Talma een vervelende «per kara". De titularis zelf kondigde aan, dat de eindbeslissing nog moet vallen, 't Is te hopen, dat ook dezo .puzzle" ontward wordt naar aller genoegen, want er is, behalve dit, voor de heeren «aan en om" do groene talel in de eerstkomende maanden ruimschoots genoeg to beitiitolenMr. Axtohio. Ingezon don Zeer geachte Heer Redacteur! Beleofd verzook ik U voor de volgende regelen een plaatsje in Uw geacht blad. De verjaardag van onze Koningin iB weder voorby, eu zooals overal, heeft men ook hier zijn bost gedaan, dien dag tol een feestdag te maken, wat de bewoners van Helder zeer aangenaam was. Wij hebben veel kunnen zien Een con- coura-hippique, een ringrijderij, spelen voor oud en jong op 's Rijks Marinewerf, gepu- voiseerde schepen, er was mooie muziek, we hebben vuurpijlen hoog in de lucht ge zien, bengaalsch vuur aan den waterkant. Maar, geachte Heer Redacteur, hoe mooi alles ook was, en hoevelen er waren uitge- loopen om iets te zien, we zijn niet geheel voldaan geweest, en velen met mij zullen de verzuchting geslaakt hebben: «We hebben dezen dag wat gemist". En dit is geen zelfzucht, geen ontevredenheid, maar gewoon uit het hart gesproken. Niemand zal zeggen, dat er veel te zien is aan een concours-hippique, een ringrijderij. Iemand, die niet met paarden omgaat, of in wagens rijdt, zal er iots in zien ouders, die met hunne kinderen waren uitgegaan, zullen niet verblyd zijn geweest, omdat het zoo mooi was. Alle eer aan do mannen, dio den Koniginne- dag hebben gemaakt tot een blijden. Zy hebben zeker menig paardenliefhebber een groot genoegen gedaan, door een concours- hippipue op het programma te zetten maar wy, die van zoo iets niets weten, en zoo zijn er duizenden wij Heer Redacteur hebben gezucht, en, neem ons niet kwalijk, d:t moet ons uit de pen! En 't is dan ook maai- één zaak, waarop ons schrijven neerkomt, n.1. deze: Waarom was er dit jaar geen lietsoptocht? Zoo, of nog mooier dan verleden jaar? Want hier naar hebben we verlangd en het kwam niet. Wie is dan de man, die men telkens in uw courant met een advertentie vindt? en die wel wilde, maar Heeft hij dan zoo weinig aanhang of is men schaamte toegedaan, zich by een werk man aan te sluiten? Dezen man, mij trou wens onbekend, zag men 's avonds rijden langs de Hoofdgracht, alleen, op zijn een voudig versierde fiets. En waarom, vraag ik nogmaals, heeft hy b dit jaar het genoegen niet gedaan, met een optocht door de straten te komen, waar wo het vorige jaar bij honderden naar ston den te kijken, en waarover we nog lang praatten We stonden toen met de kinderen aan onze straat, en werden niet moede een puar zijstraten te doorloopen, om den stoet nog eens te zien. Wie zal zeggen, dat zooiets niet altijd in den smaak valt; en wie beweren, dat den goeden wil van een leider er niet was, die vroeg genoeg zich liet hooren om aansluiting Waren er dan geen liefhebbers? Was er dan geen geld voor prijzen? Wie zal ook beweren, dat er geen durf voor noodig is, zooiets te organiseeren Hiermede bedoel ik in hoofdzaak den man, die Maandag langs de Hoofdgracht reed, alleen, met: «Love de Koningin" op zijn fiets. Hem zij, zoo niet de voldoening, dat door hem Helders burgerij heeft genoten, hierby de verzekoring, dat we den optocht hebben gemist. Verleden jaar was het ons recht aange naam, Sportman Hierby het eeresaluut van een vrouw en zeker van velen met mij, voor uw goeden wil, uw ijver. En wat wij U zou den willen raden een volgende keer te doen, kunnen we niet met zekerheid zeggen. Het ligt niet aan U, o neen, het ligt geheel aan de feestcommissie. Welnu, zie dan met die commissie het nog eens eens te worden, wij zullen U dan dankbaar zyn, voor 't geen ge ons laat zien. Maar, zoo ge niet op meer succes, dan ge op 31 Aug. gehad hebt, kunt hoopen, zoudt ge dan het bijltje er'niet bij neerleg gen en maar denkeD, dat uw pogen toch nooit met een bevredigenden uitslag zal be kroond worden Ge hebt wel durf, als ge zoo alleen met uw fiets door de straten rydt, maarge draagt een werkpak, nietwaar? en dit b zoo vaak een belemmering iets tot stand te brengen. Dames in lichte costumes, heeren met sportpetten op zijn er genoeg, ze fietsen haast alleD, maar Zouden zo niet met U durven Ze vinden een fietsop- tocht wel gezelligWat is het dan andera We weten *t wel, en misschien hebben zij alleen de schuld, dat we op 31 Aug. geen fietsoptocht hebben gezien. Als er geen deel name was, dan vragen wij de feestcommissie beleefdelijk excuus, omdat we zoo zuchtten en zeggen dank voor alles, wat voor ons is gedaan om dien dag voor ons gezellig te maken. Eere aan den Sportman Met grooten dank voor de opnume. Uw, Hoer Redacteur, getrouwe lezeres Z. 't Blijkt al weer, dut het uiterst moeielijk is, het iedereen naar den zin te maken. Onze «getrouwe lezeres" vindt een iietsoptooht je wareAlles op zijn tijd, zouden wij zoo zeggen. Die optocht was verleden jaar wer kelijk aardig, on ze kan over een paar jaar nog weer beter zijn. Maar de aantrekkelijk heid ging al heel spoedig verloren, wanneer wo eenige malen achtereen zoo iets te zien kregen. Wij voor ons achtten het zeer goed gezien van «Helders Belang" eens te komen met hetgoen nog niet „dagewesen" was. Eerlijk gezegd, wy hadden niet verwacht dat het concours-hippique en de ringrijderij, uit den aard der zaak thuis behoorende in een landbouwstreek, in onze zeeplaats zoo uitne mend zou slagen. En wy gelooven niets van die «duizenden, die gezucht hebben" omdat er geen fietsoptocht was georganiseerd: zij zullen zich integendeel best geamuseerd hebben. Red.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1