BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE". ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1908. Landbouwvergadering en Tentoonstelling op Texel. Woensdag te 10 uur liet het Texelsch Fanfarecorps zich op de haven hooren bij het binnenstoomen van iDe Dageraad'', die de leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigden voor de 81e alg vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw aanbracht. Op het gemeentehuis te Den Burg, waar de gemeenteraad vergaderd was, werd de eerewijn aangeboden en werd een hartelijk woord van welkom gesproken door den heer Mr. W. F. Hiddingh, Burgemeester van Texel, terwyl Mr. C. P. Zaaier, voorzitter der Maatschappij en H. W. Keesom, voorzitter der afdeeling Texel", dank zegden voor den stenn, dien men van gemeentewege voor deze landbouwfeesten mocht ondervinden. Achter het fanfarecorps ging men daarna naar het prachtige tentoonstellingstei waar de wind evenwel zoo sterk heerschte, dat de woorden van opening binnen een der tenten moesten gesproken worden. De heer D. C. Dros, voorzitter der af deeling Eierland, zeide, dat de heeren H. W. Keesom, Mr. W. F. Hidding, Mr. C. P. Zaaijer en A. Wagemaker achtereenvolgens het woord zouden voeren. De heer H. W. Keesom, voorzitter der afdeeling, zeide hierbij het volgende Mijnheer de Directeur-Generaal van den Landbouw, MijneheereD Leden van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, Afgevaardigden en Leden der verschil lende Afdeelingen, en gij allen, die belang stelt in Landbouw en Veeteelt, Zeer geachte Toehoorders! Namens de Afdeelingen Texel en Eierland der Hollandsche Maatschappij van Land bouw roep ik U hier een hartelijk welkom toe. Was Texel reeds lang beroemd om zijne schapenfokkerij, in de laatste 25 jaar en wel voornamelijk in de laatste 15 jaar is dat bedryf hier op ons eiland nog belangrijk toegenomen. Voornamelijk als gevolg van de verbetering van het land door het gebruik van kunstmeststoffen, alsmede het gebruik maken van kunstvoeder, is het aantal lam meren, dat jaarlijks van Texel wordt uitge voerd in eene kwarteeuw meer dan verdub beld, zoodst het thans ruim 40.000 bedraagt. Door oordeelkundige kruising, voornamelijk met Engelsche rassen, is ook de hoedanigheid van het Texelsche schaap verbeterd en meer in overeenstemming met de eischen onzer afnemers gebracht. Onderscheidde zich het oude, ongekruiste Texelsche schaap door sierlijkheid van vorm en fijnheid van wol, voor de fokkerij en vooral voor de vetweiderjj was het te licht gebouwd. Gij zult dan ook op het programma der nu te houden tentoon stelling het ongekruiste Texelsche schaap niet meer vermeld vinden. Ook op het landbouwgebied is Texel door het gebruik van kunstmeststoffen veel voor uitgegaan. Van verscheidene, voor eenige jaren nog woeste of weinig bebouwde stroken land is de ontginning krachtig ter hand ge nomen, hetzij door particulieren, zooals bijv. in den polder het Noorden, hetzij vanwege het Staatsboschbeheer en de Heidemaatschap pij zooals aan den duinkant. Zonder twijfel zal de beharding van vele binnenwegen, die met behulp van Rijk en Provincie in de laatste paar jaren tot stand gebracht is, en waaraan nog voortdurend gewerkt wordt, het gebruik van kunstmest en kunstvoeder bevorderen en landbouw en veeteelt ten goede komen. Was Texel voorheen moeilijk te bereiken, ook in het verkeer tusschen ons eiland en den vasten wal is sedert bijvoorbeeld 25 jaren groote verbetering gekomen. Het was met dit alles voor oogen, Mijne heeren, dat wij het vorige jaar het gewaagd hebben, het hoofdbestuur uit te noodigen, dit jaar hier de Algemeene Vergadering te doen houden. Algemeen was het vreugde onder de Texelaren, toen het betrekkelijk besluit der Algemeene Vergadering van 18 Sept. te Den Haag bekend werd. Intusschen was het gemeenschappelijk bestuur der beide afdeelingen Texel en Eierland zich er wel van bewust, dat ons groote zorgen wachtten, vooral met het oog op het organiseeren van de Tentoonstelling, die bij gelegenheid van de Algemeene Vergadering steeds gehouden wordt. Tevens zou er voor gezorgd moeten worden, dat de stroom van bezoekers die te verwachten was, behoorlijk zou kunnen wor den ontvangen en geherbergd. Wij zyn met vereende krachten aan het werk gegaan. Moge, Myneheeren, hetgeen wij U kunnen aanbieden, misschien moeten achterstaan bjj hetgeen grootere afdeelingen aan den vasten wal U hadden kunnen geven, gij moogt dan bedenken, dat veel wat voor eene aan het spoor gelegen groote stad met hare gemakkelijke verkeersmiddelen, hare groote hotels en restauraties enzoovoort9, gemakkelijk is, voor een eiland bijzondere moeilijkheden oplevert. Hiervan intusschen kan ik U de verzeke ring geven, dat geheel Texel zich eendrachtig beijverd heeft, te geven wat het kon, om zoo mogelijk in alle wenschen en behoeften te voorzien. Aan allen, die hiertoe hebben meegewerkt, betuig ik hier namens de beide afdeelingen Texel en Eierland welgemeenden dank. Aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, Hare Majesteit de Koningin- Moeder en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden in het bijzonder, zij tevens van deze plaats hulde gebracht voor de hooge belangstelling, die Zyne Koninklyke Hoogheid voor den NederlandBchen Land bouw en het Tentoonstellingswezen heeft getoond te bezitten. Verder zijn wij dank verschuldigd aan de Regeering des Lands, aan het Gemeente bestuur van Texel, aan het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, aan verschillende begunstigers van dep vasten wal, aan zoo goed als do geheele bevolking van Texel, die door hunnen finantieelen steun deze tentoonstelling hebben mogelyk gemaakt. Niet het minst zijn wij dank verschuldigd aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij en aan Texels Eigen Stoom boot-Onderneming voor de gunstige bepalingen voor het vervoer, die zij ten onzen behoeve hebben gemaakt. Namens het gecombineerde bestuur der afdeelingen Texel en Eierland spreek ik verder onzen welgemeenden dank uit aan de leden der verschillende commissies, die odb zoo werkdadig hebben terzijde gestaan. In het bijzonder wensch ik hier te noemen de Feestcommissie, die al het mogelyke heeft gedaan om het den bezoekers der tentoon stelling aangenaam te maken, en de Huis- vestingcommissie, die een moeilijk onderdeel van wat wij als onze taak hebben beschouwd, namelijk het verschaffen van logies aan allen, die dit zouden wenschen, zooveel als in hun vermogen was, hebben opgelost. In de personen hunner voorzitters, de H.H. doktoren Wagemaker en Over, breng ik hulde aan die Commissies. Aan den heer Johan Roeper, die geheel belangeloos dit prachtige terrein ter beschik king stelde, zijn wy in hooge mate dank verschuldigd. Ten slotte, mijneheeren, zy het mij ver gund myn hartgrondigen dank uit te spreken aan mijne medebetuursleden, voor hunne eendrachtige samenwerking, en van deze inzonderheid aan onzen volijverigen Secretaris, den heer Jac. Kikkert, die wel het grootBto aandeel in het werk, dat aan de voorbe reiding besteed is moeten worden, voor zyne rekening heeft gehad. En hiermede, myneheeren, verklaar ik namens de Besturen der afdeelingen Texel en Eierland der Hollandsche Maatschappij van Landbouw deze tentoonstelling voor geopend. Een daverend applaus volgde op deze duidelijk uitgesproken rede. De heer Mr. W. F. Hiddingh, burgemees ter, was minder goed verstaanbaar, toen ZEd. het welkom op Texels grond toeriep, en het een en ander uit de geschiedenis van Texel aanhaalde, om verder te spreken over het groote belang van deze landbouwtentoon stelling. Ook de heer Mr. C. P. Zaaier sprak zeer duidelijk, roemde de goede medewerking van Regeering en andere besturen, bracht hulde aan de ministers Yeegens en Talma en sprak zijne beste wenschen uit voor het welslagen van deze landbouwtentoonstelling. De heer A. Wagemaker, voorzitter der feestcommissie, zeide, dat zyne commissie ge roepen was, om het aangename aan het nut tige te verbinden. Kunst, schoonheid en ver maak dienen in deze voor Texel zoo zeer gewichtige dagen hand aan hand te gaan. Al deze woorden werden met luide hoera's beantwoord, terwijl telkens de muziek zich liet hooren. Te twaalf uur ruim begon de vergadering in de groote zaal van hótel Texel waar Mr. C. P. Zaaier een keurige openingsrede hield, die vooral den indruk gaf, dat de landbouw- en veeteeltaangelegenheden in Nederland al hooger vlucht aannemen, dank zij de medewerking van zooveel en zoovelen. Voor den grooten bloei der Maatschappij is noodig kracht, uitgaande van de afdeelingen. Moge voortgegaan worden op den ingeslagen weg! Moge het vuur niet gebluscht worden! Op den steun van het hoofdbestuur kan men steeds rekenen. Daverend applaus volgde. 06 Afdeelingen waren vertegenwoordigd met 556 stemmen. Goedkeuring van het jaarverslag volgde, zooals het opgenomen is in het Ned. Land- bouw-weekblad. De heeren zuivelconsulenten waren niet aanwezig, zoodat de aangekondigde mede- deelingen niet gegeven konden worden. De heer De Kanter, directeur der onder linge brandverzekering voor de leden der Hollandsche My. v. Landbouw, bracht ver slag uit, deelde mede, dat de branden in de laatste jaren vrij vele waren, dat toch de premie niet verhoogd behoefde te worden, dat de deelneming der leden lang niet alge meen is, dat de meeste branden ontstaan in Augustus en September door den hooibroei en door de vaeantie der kinderen, die dan wel met vuur spelen. Tot meerdere deelneming werd aangespoord. Rekening en begrooting werden goedgekeurd. In behandeling kwam het voorstel van het hoofdbestuur om voor de benoeming van vertegenwoordigers der Maatschappij bij het Nederl. Landbouw-comitë in het vervolg te doen geschieden door het hoofdbestuur. Verschillende afdeelingen ver klaarden zich er tegen. Bij stemming werd het voorstel aangenomen met 283 stemmen voor en 256 tegen met 11 stemmen in blanco. Verschillende verkiezingen hadden plaats. Tot leden van het Hoofdbestuur werden gekozen P. Oly voor Noord- en J. Loopuit voor Zuid-Holland. De heeren H. Breebaart on H. van Eeten, moesten aftreden en waren niet herkiesbaar. De heer Mr. J. Cozert, advocaat te Rot terdam hield eene lezing over de in te voe ren wetgeving op het arbeidscontract verband met den landbouw, waarin menigen nuttigen wenk gegeven werd voor den werk gever, die voortaan het loon in gebruikelijken vorm heeft uit te keeren, en eene behandeling aan de werklieden, alsmede rusttijd en ontspanning heeft toe te staan, alles bij overeenkomst te regelen. De heer A. Wagemaker hield eene rede over het eiland Texel en den landbouw, waarbij iets omtrent de wording van het Texel van tegenwoordig werd medegedeeld, veel werd gezegd over de verschillende grondsoorten, den plantengroei en de vogel wereld op Texel, on inzonderheid over schapenteelt als hoofdbron van bestaan, enz. Beide lezingen werden luide toegejuicht. Als plaats voor de volgende vergadering werd Gouda aangewezen, de eenige afdeeling, die er zich voor aangemeld had. Tot lid van verdienste werd benoemd de heer Mr. H. J. M. Tijssen, van Dordrecht. Hierna werd de vergadering gesloten, en werd een rytoer gehouden over Waal, Óo3- terend, het Noorden, Eierland en Walen burg. Wegens den storm was het aantal rijtuigen veel minder groot, dan men ver wacht had. Er namen er 62 aan deel, terwijl er zich 97 hadden aangegeven. Na de rit vereenigden men zich aan een gemeenschappelijken maaltyd. De feestelijkheden en de kermis konden maar zeer gebrekkig doorgaan door het ruwe weer. Donderdag, 't Weer liet zich reeds des morgens beter aanzien, en hoewel er den geheelen dag door een sterke wind heerschte, was het toch op het feestterrein wel uit te houden. Zeer groot was het aantal inzendin gen voor de rubrieken wol- en rundvee, en 't was voor de verschillende jury's niet ge makkelijk, om de prijzen naar waarde toe te kennen. Er was niet alleen vertegen woordigd de bloem van Texelsch wol- en rundveestapel, maar veel was ook aangevoerd van elders. Met buitengewone belangstelling werden bewonderd de kolossale stieren, die van den vasten wal aangevoerd waren. Uit de lijst der bekroningen kan blijken, dat ook menigen prijs daar verdiend is. Behalve wol- en rundvee werden ook de ingezonden varkens bekroond. Morgen zijn de paarden aan de beurt, ook voor concours- hippique. Groot is de drukte die er heerschte, en met belangstelling worden ook bezichtigd de talrijke inzendingen op het gebied van land bouwwerktuigen. Men ziet er veel in volle werking, en vooral trekt de aandacht een door stoom ge dreven miniatuur-dorschmachine waarvan men alle onderdeelen kan bezichtigen, 't Ib een waar kunstwerk. Tal van ploegen, eggen, zaaimachine8 en verdere landbouw werktuigen zyn aanwezig. Mooi is ingericht een duin, beplant met allerhande coniferen en loofhout, alsmede met heide, 't Is eene inzending van den heer burgemeester van Schoorl. Ook meststoffen, veevoeder en vele andere artikelen zijn er te kust en te keur. Duizenden menschen bewegen zich over het terrein, en daarvan zyn misschien de meesten vreemdelingen, 't Is overal zoo vol, dat er byna nergens onderdak meer te bekomen is. De drie stoombooten, in dienst van Texels Eigen Stoombootonderneming brachten in een reis te zamen bijna 1000 personen naar hier. Was 't weer mooier, de stroom zou nog grooter zyn. De festivi teiten zijn thans in vollen gang. Muziek wordt er veel gegeven, en door het stedelijk muziekkorps uit Leiden, èn door eene damescapelle, terwijl het Texelsch fanfarecorps zich ook meermalen laat hooren. Hedenmiddag vertoonde de heer Boston Cronje', van Parijs, zijne halsbrekende toeren op het koord, meer dan 10 meter boven den grond, waarop hij allerhande toeren verricht. Hedenavond worden deze herhaald, terwijl de luchtrywieler en wandelaar alsdan omgeven is door een schitterend vuurwerk. Het café-cbantant in de feesttent en het Bal-champëtrë trekken thans veel volk. Moge het weer op de volgende dagen qog wat fraaier zijn BEKRONINGEN. Woensdag.. (De bekroonden, waarby geen plaatsnaam is vermeld, wonen allen te Texel). Hollandsche hoenders, 2e pr. D. G. Bakker. Wyandotten, le pr. C. Eelman Az. Leghorns, le pr. C. Eelman Az. Minorca's le pr. J. Verfaille, Helder. Orpingtons, le pr. D. Keijser Cz. Schoonste paar duiven, le pr. Ds. M. Kramer. Voor de mooiste verzame ling Pluimvee, le pr. M. Jol, St. Pancras. Konijnen .mooiste paar), le pr. C. Wytsma, Helder, 2e prijs A. Thomosz, Helder. Konijnen (mooiste verzameling», 2e pr. M. Duinker, Alkmaar. De meest volledige verzameling honing van verschillenden aard, le pr. H. Matthes, Breukelen. De beste verzameling met honing bereide gerechten, le pr. H. Matthes, Breukelen De beste en volledigste woning met lossen bouw, le pr. A. J. Peek, te Schoorl. De mooiste inzending levende bijenvolken, le pr. Gebrs. Schu- macher. Voor de mooiste toom eenden, le pr. D. Mantje Kzn. Zuivelbereiding. Witte Schapenkaas, le pr. J. Boerhorsll Groene Schapenkaas, le pr. Ned. Y. Witte. Groene Potkaas, le pr. D. G. Boon. Edam mer kaas, gemaakt op de boerdery, 3e pr. J. Leegwater, Obdam. Kleine Edammer kaas, gemaakt op fabrieken, le pr. H. te Bück, Warmenhuizen. 3 stuks Goudsche kaas, le pr. M. C- Piek, Ondshoorn. Koeboter, le pr. Samenwerking, Gieseu Nieuwkerk. Schapen boter, le pr. W. Eelman Jz. Akkerbouw. Wintertarwe, le pr. N. Dros Pz., Eierland. De beste haver, le pr. D. C Dros, Eierland. Chevalliergerst, le pr. D. C. Dros, Eierland. Rogge, le pr. Gebrs. Wetsteen, Eierland. Kleine Groene Erwten, le pr. H. W. Keesom. Groote Groene Erwten, le pr. J. G. Evers, Eendracht. Suikerbieten, le pr. C. Keijzer Hz. Mangelwortel voor veevoer, le pr. Gebrs. Schumacher. Vroege aardappelen, 2e pr. H. W. Keesom. Late aardappelen, le pr. Wed. Joh. de Graaf. Mooiste verzameling knolge wassen, le pr. Gebrs. Schumacher. Bloem kool, le pr. G. Groot Tz., Lutjebroek. Roode Kool, le pr. G. Groot Tz-» Lutjebroek. Sa- voye Kool, le pr. G, Groot Tz., Latjebroek. Witte Kool, le pr. G. Groot Tz.,Lutjebroek. Grootste verzameling granen, zaden, enz., opluistering, medaille Tuinbouw, Grootebroek. Appelen en peren, le pr. Groentenvereeni- ging, te Winkel. Schoonste mand bloemen, le pr. Puinbroek, Helder. Schoonste collectie bloemen en planten, le pr. Puinbroek, Helder. Schoonste verzameling tulpenbollen, le pr. Gebr. Schumacher. Hyacinthen. 2e pr. Jac. Blikkert Nz. Narcissen, le pr. Gebrs. Schu macher. Crocussen, le pr. Gebr. Schumacher. De beste Stoppelploeg, le pr. Visser's Landbouwkantoor, Amsterdam. De beste Diep- ploeg, le pr. J. van Driel, Haarlemmermeer. De beste woelpleeg, le en 2e pr. Visser's Landbouwkantoor, Amsterdam, De beste Egge, le pr. J. van Driel, Haarlemmermeer. Ket- tingegge, le pr. Visser's Landbouwkantoor, Amsterdam. Zaaimachine, le pr. Visser's Landbouwkantoor. Wiedmachine, le pr. ViB- Landbouwkantoor, Amsterdam, Gras- maaimachine, le pr. .Agrioultura", Win schoten. 2e pr. Van der Kloot Co. De beste boerenwagen, le pr. L. H. Schot. Drie- wielde Kar, le pr. Jac. Met, Heerhugowaard. Gierkar, le pr. Jac. Met, Heerhugowaard. Vierwielige ry tuigen, le pr. Jac. Met, Heer hugowaard. Tweewielige rijtuigen, le pr. Jac. Met, Heerhugowaard. Handgereedschap voor hooibouw, le pr. D. Witte Dz. Rijwielen, le en 2e pr. M. A. Knijper. Werktuigen hooi, graan en landbouw, grootste verzame ling, le pr. Visser's Landbouwkantoor, Am sterdam. Hoefyzers, le pr. F, van Heer- waarde. Brandkasten, ter opluistering, le pr- Firma J. C. Massée, te Goes.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 5