KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna- No 3713 Woensdag 16 September 1908 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT: Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et., ft. p. post 75 ct., Buiten), f 1.25 IIZondagsblad 37' 45 fo.75 g Modeblad 55 „80, f0.90 1 Muzik. Bloemles. 60 8S, f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2S Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tién moeteu uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorpd zijn. Zooals 't verwacht werd heeft ook de Belgische Senaat bet Congoverdrag aange nomen en wel met 63 tegen 24 stemmen. België heeft aldus eene groote kolonie gekregen, maar eene ,waar alle beschavingswerk nog niet is afgeloopenWant al mogen de van Engelsche zijde verspreide geruchten omtrent slavernij, afpersing en verdrukking ook al sterk overdreven zyn en waarschijnlijk ge schreven zijn om stemming te wekken, zeker is het toch, dat er nog heel wat te verbeteren valt. Uit de debatten ih den Senaat is gebleken dat ook de regeering weet dat de slavenhandel nog bestaat o.a. in Stanleyville en het oostelijk deel van Congoland. Daar mag dus wel spoedig de hand aan den ploeg worden geslagen. Toen te Antwerpen de tijding bekend werd dat de Senaat het overnemingsontwerp had goedgekeurd werd daar een reuzen be tooging (als instemming) gehouden. De Voorzitter der Kamer van Koophandel, de heer Corty, verklaarde dat de geheele Antwerpsclie handelswereld deze gebeurtenis warm toejuicht. Het Hbld v. Antwerpen noemt de naasting van den Congo zeker de gewichtigste ge beurtenis in de geschiedenis van België sedert 1830. Het blad wijst er op, dat naast de voor- deelen, die er voor België bij wijs beheer uit kunnen en zullen voortspruiten er tevens zware verplichtingen aan verbonden zijn, maar dat het geen twijfel lijdt of België kan die vervullen. Het verleden der koloniale geschiedenis in 't algemeen bevat lessen genoeg om den weg aan te wijzen, die dient gevolgd te worden. De «Indépendancespreekt met groote waardeering over den vorst, die een reusachtig rijk schiep, alleen door de macht van zijn politiek genie, zonder zijn toevlucht te nemen tot een der gewone middelen van verovering. De onpartijdige geschiedenis zal eens moeten getuigen, dat deze koning groot was onder de grooten en dat het Belgische volk dezen vorst waardig was, want het had den moed dit alles te voleinden. De zaak Alberti (de ex-minister die bekend heeft eenige millioenen te hebben verdon keromaand) zal nu toch tot gevolg hebben dat een ministriëele crisis ontstaat. De minister van buitenlandsche zaken heeft n.1. bij den Koning zijn ontslag ingediend. De Koning ontbood daarop den minister president Christensen bij zich om over den toeBtand te spreken. Resultaat der bespreking was dat de minister het ontslag van het geheele Kabinet indiende. Christensen zal echter de zaken blijven gaande houden iot aan de ophanden zijnde bijeenkomst van den Rijksdag. Belasting betalen is eene zaak waarvan niet veel menschen houden, ook in Duitschland niet. En daar hebben zo nu het minder prettige vooruitzicht dat de belastingen zullen moeten worden verhoogd. De succes siebelasting wordt verhoogd, evenzoo de stortingen van de bondsstaten in de Rijks- schatkist; waarschijnlijk ook nog eene be lasting op gas en electriciteit. De belasting op de spoorkaartjes die niet het gewenschte financiëele resultaat gaf zal niet worden afgeschaft maar veranderd en .evenredig" gemaakt. Dat wil zeggen niet alleen de 3 hoogste klassen zullen extra belasting hebben, doch ook de tot nu vrijge stelde 4e klasse. In regeeringskringen over weegt men de verhooging tot 5 pereent. Dan zou de belasting tweemaal zooveel opbrengen als nu. De tijden zijn voorbij dat de bewoners van den Elzas een stillen wrok koesterden tegen al wat Duitscher was. Wilhelm beeft den Elzas bezocht en is overal door de bevolking op de meest geestdriftige wijze ontvangen en toegejuicht. Incognito bezocht de Keizer ook Schlucht dat op Fransch grondgebied gelegen is. Clemenceau had officieel allerlei maatregelen genomen. De prefect der Vogezen en het stedelijk bestuur van Remiremont hadden telegrafisch bevel gekregen voor de ontvangst zorg te dragen. Een sterke macht douaniers en gendarmes plaatste zich en haie langs den weg. Een bezoek aan Hobneck kon wegens het vergevorderd uur niet plaats hebben. Moulay Hafid beeft zijn gevolmachtigd minister last gegeven met de gezanten te Tanger te onderhandelen zoodra daarvoor de tijd zal zijn aangebroken. Moulay Hafid wenseht namelijk in de Acte van Algeciras eenige wijzigingen gebracht te zien, want als hij de artikelen zoo aanneemt verliest hy alle gezag bij zijn onderdanen en is het hem dus onmogelijk haar te doen eerbiedigen. Ook maakt hij bezwaar tegen de bijzondere eischen van Frankrijk en zou gaarne bij minnelijke schikking die eischen eenigszins gewijzigd willen zien. De nieuwe sultan schijnt ook al te weten wat .onder handelen'' is. Moulay Hafid verklaart zich bereid alle mogendheden op gelijken voet te behandelen. Zijn sherifs schijnen minder voor toegeven te zijn dan hij die raden hem aan de voorstellen aan Europa eu bloc te verwerpen. HELDER, 15 September. Minister-resident De Reus. Bij Kon. besluit is de heer J. H. de Reus eervol ontheven van zijne betrekking van consul-generaal met den persoonlijken titel van minister-resident te Caracas, en in ver band daarmede gesteld op non-activiteit. Gebrek aan korporaals. Het Kader-W eekblad" meldt, dat er op 1 dezer bij de regimenten infanterie in den korporaalsrang 651 vacatures waren, in den raug vau korporaal-fourier 82 en in dien van sergeant 45. Frans Rosier. Nadat Frans Rosier nu ongeveer meer dan 3 jaren hardnekkig alle voedsel gewei gerd heeft, uit vrees dat hot met vergift zou zijn gemengd (waarom hij dan ook sedert kunstmatig wordt gevoed) heeft hij thans een en meermalen voedsel gevraagd en tot zich genomen. De toekomst zal leeren of Frans nu meer vertrouwen in zijn verplegers stolt dan wel of het er hem om te doen is naar de gevan genis te Leeuwarden te worden overgebracht, waarheen deze week reeds een 2-tal gevaar lijke medeverplcegden van hier werden ge leid onder hen bevond zich ook de beruchte Hnbert Visser, die Frans bij zijn onvluch- ting behulpzaam was en die nog circa 6 jaren gevangenisstraf op zijn kerfstok heeft. De gezondheid van Rosier schijnt door zijn jongste avonturen niets geleden te heb benhij is volmaakt gezond. Alweer een inktwerper. Het schynt, dat het voorbeeld van den Amsterdamschen «inktwerper" navolging vindt Men meldt ons, dat een dame te Leiden door zulk een .inktwerper" is lastig gevallen, die haar ganschen lichten mantel, door er een roode vloeistof op te werpen, bedorven heeft. Lood-liefhebbers. Zaterdagnacht zijn van eenige bewoonde perceelen in een der buitenwijken van Don Haag de ondergronds gelegen looden water leidingsbuizen afgesneden en ontvreemd, en zulks terwijl de buitendeuren der woningen behoorlijk gesloten en geen sporen van inbraak te zien waren. Blijkbaar heeft men zich van uit aangren zende perceeelen door de gewelven ondergronds toegang verschaft. De bewoners der bedoelde huizen hadden dientengevolge de onaangename gewaarwor ding dat zij niet op de gewone wijze water konden bekomen. De afsluitkranen onder do gangen der woningen waren dichtgemaakt en de binnenleidingen daarlangs afgesneden. Alleen door opening van die hoofdkranen on der den vloer kon mou water verkrijgen Sneeuwstorm. Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur werd er een groote luchtballon 5 mijl benoorden het Noorderhoofd van den Nieuwen Waterweg gezien, met een mand er aan bevestigd, even boven het water zwevende. Do stoomloods- boot stoomde er heen en nam de ballon met mand aan boord. In de mand bevonden zich twee menschen (Engelschen), die den vori- gon avond om 10 uur te Londen waren op gestegen om een tocht over het Kanaal te maken, maar op 1500 meter hoogte door een sneeuwstorm werden overvallen en naar de Hollandsche kust gedreven. De beide inzit tenden zijn eenigszins ongesteld, en aan den Hoek van Holland geland. De naam van den ballon is E. Short, Cuards Club, Londen S. W. Do namen der beide inzittende hoeren zyn B. K. Barrington en Kennet. Het wrak van >d9 Lutine". ,De Daily Mail" van 11 dezer vertelt, naar de Londensche correspondent van hot „Hdbl". bericht, dat men het zoeken naar de schatten van het wrak der «Lutine", die bij Terschelling in 1797, naar het heet, met een waarde van 500,000 pd. st. aan goud ten gronde ging, nog niet opgeeft. Het blad meldt, dat aan den mond der rivier Colne, ter hoogte van Brightlingsea, eergisteren oen eigenaardig vaartuig ankerde, dat beproeven zal boven genoemde schatten boven water te brengen. Een doel ervan werd reeds opgehaald, doch alle gewone bagger-machines hielpen niet meer, daar het wrak in het zand is weg gezonken. De nieuwe bagger-machine nu Is een groote stalen koker, ongeveer 100 Eng. voet lang en wijd genoeg, dat een man er recht op doorloopen kan. Aan het eene ein de bevindt zich een metalen kamer met deuren en ruiten en aan het andere een hoeveelheid groote haken en ander takel-werk. Het toestel is na jaren arbeids voltooid door de scheepsbouwers Forrest en Co. te Wyvenhoe. Het eene einde van den koker zal verbonden worden aan den kant vau oen schip. Het andere einde zal door middel van water-ballast gevulde tanks tot op den bodem zinken. Daarna zal door middel van saamgeperste lucht al het water uit den koker worden gedrongen en ook uit de kamer op den bodem, die op den bodem der zee komt. Duikers zullen dan een trap in den koker- afgaan, tot zij de kamer bereiken. Daar zullen zij hnn duiker-costuums aantrekken cn door het openen van waterdichte deuren in de zee gaan. Mannen, in de kamer achtergebleven, zullen volgens bevel der duikers, die door draagbare telefoon-toestellen aan hen ver bonden blijven, het mechanisme in werking stellen van twee krachtige zuigpompen die aan beide zijden van den koker zijn aange bracht. Deze bagger zuigers zullen, naar men verwacht, het zand om de zware kamer weg zuigen, tot deze door zijn zwaarte op liet dek van het wrak is gezonken. Daarna zullen de duikers op het schip de schatten kunnen vinden. De aanslag op Dreyfus. Parijs, 11 Sept. Na een tweedaageche zitting, waar het nu en dan zeer heftig toe ging, werd Gregori, die op 1 Juni j.l.-by de plechtigheid ter cero van Zola in het «Pantheon", Dreyfus door revolverschoten wondde, door de jury van de Seino met schuldig verklaard. Dientengevolge sprak liet Hof hem vrij. Een zonderling. Te Chestcr heeft oen dezer dagen ovor- 'eden zonderling, de 83-jarige William Cross, er pleizier in gehad, de laatste tien jaren zijns levens te besteden aan het vervaardi gen van zijn eigen doodkist uit leege lucifersdoosjes, die bij duizenden op een houten onderlaag zijn gelijmd op den deksel zijn er, keurig netjes, ook een 500-tal geplakt. Ongelukken met auto's. Te San Francisco is de heer Philip N. Lilienthal, voorzitter der Engelsch-Califor- nische Bank, gedood, doordien zijn auto in hotsing kwam met een wagen. Tusschen Yerviers en Aken is Woensdag avond een auto van den fabrikant Jeau Debois uit Yerviers, omgeslagen. De heer Debois was met zijn vrouw, zijn achtjarigen zoon Paul, twee zusters van zijn vrouw, mevr. Alphonse Debois en twee dochtertjes van deze laatste, naar Aken geweest en keerde over Montjoine en Eupen terug. Bij Ternel wilde de heer Debois, in volle vaart van den heuvel rijdend, een hond mijden en zette de remmen aan. Door de enorme vaart sloeg de auto evenwél om. Mevr. Honorine Debois en haar zoontje Paul werden onmiddellijk ge dood; mevr. Alphonse Debois en een van haar dochters werden ernstig gewond, even als de beide zusters van mevr. Honorine Debois alleen de heer Debois en de overigen kwamen er met lichte verwondingen af. Op den boulevard Anspach te Brussel raakte Donderdagmiddag een auto tusschen twee trams bekneldde wagen werd geheel vernield, maar de passagiers kwamen er on gedeerd af. Nabij Epinay-leB-Mines 'Saóne en Loire) kwam een advocaat uit Poligny met zijn motorfiets te valleu door het springen van een bandde berijder was dadelijk dood. Hef miliitaire luchtschip. Berlyn, 12 Sept. Het milliaire luchtschip, dat gisteravond te 10 uur te Tegel opsteeg, met majoor Gross, majoor Sperling en den hoofdingenieur Basenach, benevens een mon teur aan boord, is hedenmorgen, na een vaart van 13 uur, in uitstekenden toestand weder te Tegel geland. Het schip had onge veer 300 kilometer afgelegd en hoogten tot 1000 M. bereikt, bij een windsterkte van 7 tot 12 meters. Het militaire luchtschip heeft hiermede het 12-uren record van Zeppelin geslagen. De vliegende gebroeders. Orville Wriglit is nu al zoover, dat hij byna even lang tusschen hemel en aarde, als op den boganen grond vertoeft, en zich in de lucht zoo veilig en op zijn gempk voelt, als een oud besje achter de koffietafel. Vloog hy Woensdag 1 uur, 3 minuten en een paar seconden rond, Donderdag nekte hij wederom zijn eigen record, door precies 65 minuten en 52 seconden rond te fladderen, en dat by een windsterkte van 12 Engelsche mijlen por uur. Ook zijn broer in Frankrijk, Wilbur, die te Le Mans experimenteert, ondernam Donder dag twee tochten, waarvan de eerste 9 min. 20 sec. en de tweede 21 min. 45 sec. duurde, zoodat de Franschen niet lang hebben kunneu juichen over Delagrange s vliegtocht, die iets korter dan 20 minuten duurde. En nu wordt 't dan toch werkelijk eens hoog tijd, een passenden naam te vinden voor deze luchtmenschen. Zweeftuig hebben we al. Maar zweef- tuigbestuurder is veel te lang. Wat dan? Zwever zou gaan, maar dat doet oen ballet- meester ook: zweven. Vlieger? Dan kom je in do war met 't papieren speelgoed. Vliog- chauffeurs Fladclerchauffeurs Zweefman? Vliegman? (We hebben immers sjouwerman en karremau Of misschienluchtkoetsier? Vluchtdrijver? Plandrijver? DrijfplaneurVliogruiterLucht- motorist? Fladdertuffer Het is uiterst moeilijk, en alleen de spraakmakende gemeente, geholpen door de gewoonte, die ons aan „fiets" hielp, zal hier raad kuunen schaffen. Werkeloosheid. Te Glasgow is het tot een wapenstaud ge komen tusschen de werkeloozen en het ge meentebestuur. De gemeenteraad ontving een deputatie van 20 man. De indruk, die deze geheel uitgehongerde lieden maakte op den raad, was zóó, dut de burgemeester, tot tranen toe bewogen, zyne toespraak niet kon vol einden. Er werd afgesproken, dat de betoo gingen een week lang zouden worden ge staakt, om aan de stad tijd te laten, maat regelen voor hulpverschaffing te nemen. De gemeenteraad kocht ten spoedigste 170 akkers land aan bij Glasgow, waar de werkloozen aan het werk zullen worden gezet. In andere steden worden eveneens maat regelen getroffen voor hulpverschailing. Te Nottingham Iaat men aan de tramlijnen wer ken In het graafschap Staflordshire zal braak liggend land in cultuur worden gebracht. Te Liverpool werd geconstateerd, dat 20.000 arbeiders broodeloos en dientengevolge 100.000 menschen den hongerdood nabij zijn. De toestand wordt nog ernstiger door de in de katoennijverheid van Lancashire drei gende uitsluiting. Te Manchester verliep een samenkomst van fabrikanten en arbeiders zonder eenig resultaat, daar de laatsten wei gerden toe te stemmen in loonsverlaging. De hoop, dat het nog tot een schikking zal ko men, is evenwel niet uitgesloten. Bevolkingscijfers te Parijs. De achteruitgang van het geboortecijfer is in 1907 schrikbarend geweest. Terwijl in Frunkrijk in de 19e eeuw jaarlijks zonder uitzondering meer dan 800,000 geboorten plaats hebben gehad, bedroeg het aantal in 1907 slechts 773,000, of 33,000 minder dm in 1906. Ondanks een gunstige sterfteverhou- ding (13,000 sterfgevallen minder dan in 1906) is de bevolking met 20,000 zielen achteruit gegaan. (»Moleschott."j Daar moet Je Chinees voor zijn. 'n Postzegel kost gelddus zoekt de Chi nees naar een middel, om z'n brieven voor niets bezorgd te krijgen. En t is al gevon den ook. De afzender bestrykt de op het couvert geplakte postzegel met een uiterst fijn en geheel doorzichtig laagje lak. Die lak is zóu elastisch, dat de postzegel bij bet afstempelen hoegenaamd niet wordt beschadigd. De ontvanger vau het epistel, die het foefje kent, lost het laklaagje op, weekt den postzegel los en kan hem opnieuw gebruiken. Immers, de stempel-inkt zat op liet lak, doch niet op het postzegelpapier. (Javabode). OE WEEK. 13 Sept. Eu nu, als de lezer dit kroniekje onder de oogen krijgt, is er na eenige weken van halfrust, weer «gang» gezet in de Staatsmachine op het Binnenhof. De minister van Binnenlandsclic Zaken heeft zijn plecht- statigen tocht gemaakt naar het gebouw der Tweede Kamer. In zijn gala-gewaad van rok-met goudborduurselwitten uoudgebiesden pantalon, degen, claque en wit glacó-hand- schoenen zittend in een hofkoets, door la keien omstuwd heeft de heer Heemskerk Jzn., de «tijdelijke voorzitter» van den minis terraad, zich don volke kunnen vortoonen in de volle statelijke glorie van het hooge ambt, dat hij bekleedt. Z. Exc. heeft, geëscorteerd door de commissie van ontvangst en uitgeleide, een minuut of tien vertoefd in de driekwart- leêge zaal van het Parlement om daar voor to lezen de sluitingsrede», waar niemand naar luistert en die niemand interresseert, hoezeer vernuftige koerantiers steeds hun best doen om zelfs «tusschen de regels» van dat uitermate-dorre staatsstuk' iets te lezen, in afwachting van de Openingsrede van Dinsdag-erna, welke als bij tooverslag leven brengt in de journalistische en politieke «brouwerij*. Wy hebbeiP 't weêr twee heele en twee halve dagen «zonder Staten-Gene- raal» moeten stellen en het gemis zal wed ik door niet velen gevoeld zijn Prinsjesdag 1908 zal zonder fleur of aan trekkingskracht wezen; voor t eerst naden dood van Koning Willem III vervult de raad van ministers de taak om, namens de Kroon, de nieuwe zitting te openen. De oorzaak is thans ieder bekend. Zij is van verblijdenden aard en gelukkig bleek de alarmtyding door het „Vaderland* verspreid valsch. Hoe oen redacteur van ervaring en van voorzichtig heid ertoe komt om met zulk een jobstijding «te menschen te ontstellen zonder dat hij zich van de absolute zekerheid ervan ten volle Vergewist, heeft is my een raadsel. Want oen krant, die in zulke dingen lichtvaardig blijkt gehandeld te hebben geelt zich een nekslag waarvan geen .herstel" denkbaar is. In den verwoeden concurrentiestrijd door primeurs» vau je bovenste soort te trekken is best, maar wie te veel waagt, moet kopje-onder duikelen 't Is te hopen, dat de heeren op het Bin nenhof nu eens spijkers mot koppen zullen slaand.w.z. ons zullen verrassen door bon digheid vau debut, welke met practiBche be knoptheid zoo wonderwel samengaat, 't Wordt tijd, dat men ten aanzien van de Venezo- laansche zaken eens iets meer hoort dan half-officieuse mededeelingen van ongenoemde personen, van wie de «interviever» verzekert dat ze zeer bevoegd, uit de beste bron put tend, e.d.m. zijn. Niemand kan in ernst ver langen dat men, staande diplomatieke onder handeling, t nieuwsgierige publiek van uur tot uur 't naadje uit de kous toont. Maar in den tegenwoordigen tijd heeft »de natie» wel recht om, waar 't toch betreft een con flict van zoo ernstigen aard, eenigszins op de hoogte te worden gehouden. Een Fransch minister van Buitenlandsche Zaken zou in soortgelijk geval iets anders beleven En een Engelseh hoofd van het «Foreign Office* zou uit eigen beweging „spraakzamer» zijn. Men moet erkennen, dat wij, Hollanders, ondanks al ons pruttelen, toch geduldige, volgzame, lijdzame, brave menschjes mogen heeten Enfin, de zegelen zullen thans worden verbroken. De Openingsrede zal reeds, natuurlijk zij t in bedekte en wat-vage ter men, eenig „licht' schenken en vervolgens komt minister De Marees van Swinderen te staan tegenover de Kamer, dewelke zich minder makkelijk met een kluitje in t riet laat sturen dan een lastig indringerige fpers muskiet*. Dat de heer De Reus op non-ac tiviteit werd gesteld, was reeds eene aan wijzing dat men diens gedragslijn toch niet wenseht te rechtvaardigen, al is de bewering dat deze minister-resident zich, als diploma tiek agent, «onmogelijk» heeft gemaakt, wel wat kras. Bij de interpellatiön tn vragen, waarmee de Regeering thans zal worden bestormd, is nu ook gekomen die betreffende de verhoo ging der premie Ongevallenwet, voor 't haven bedrijf, welke in de stuwadoors-wereld heel wat beweging veroorzaakt, en ook voorzie ik ecu parlementair debatje naar aanleiding van de toestanden te Medemblik. Hoezeer een man als Rosier zoowel baat, vrees als bewondering opwekt, is wel zeer duidelijk gebleken nadat hij, dank zij de fiksche kerel tjes uit Opperdoes, weer in 't net was ge raakt. En uit psychologisch oogpnnt was 't merkwaardig te ervaren, hoe dezelfde lieden, die Frans als kranig en geniaal huldigden, zelfs eventjes echte teleurstelling aan den dag legden over zijn gevangenraken, ver volgens weer oversloegen in ultra-crimineele ontboezemingen. Wat, geklutste eitjes en melk? Ze moesten 'm Ik zou m.... Het verdere laat ik, ter invulling, aan den schranderen lezer over. Deernis met den waanzinnigen zeer luttel. Slechts schampere j spotternij over die tmalle dokters" met hun wcek-sentimenteele theorieën. Ja, de «oude 1 Adam", de wreed-barbaarsche; die iu de dagen toen krankzinnigen voor enkele duiten entrde-geld te-kyk werden gesteld, nog opper machtig heerschte, die ,Adam" is, in ons, lang niet dood Intusschen wordt 't toch steeds duidelijker, hoe wij op het stuk van beveiliging der maatschappij tegen allerlei kwaad practischer en krachtiger moeten gaan optraden. De mannen, die zich hebben aangegord om het vreeselyk kwaad, door den woeker aange richt, te bekampen; die te-velde willen trek ken tegen de rbloedzuigers in meuschen- gedaaute", ze geven een voortreffelijk voorbeeld van oordeelkundig en stevig op treden. Maar tegenover de legioenen van heel- half- en kwart-toerekenbare misdadigers van allerlei slag moet op ganscli andere wijze gehandeld. Een .prison-asiie" is onmisbaar. Reorganisatie van de recherche, volgens de nieuwste, deugdelijk gebleken stelsels, mag niet langer uitgesteld. De ,dobbelarij'' neemt ondanks alle invallen etc. met het uur toe. Te Amsterdam en elders vestigen pas- veroordeelde individuen met de grootste on beschaamdheid speel- zegge roofholen, waar, dag aan dag, jonge en oudere levens ver nield worden. En terwijl deze categorie van schavuiten aldus de menschen plukt en uit schudt, treden kornuiten van dit «schuim der samenleving" woningen binnen, bij dag zoo wel als '8 nachts, en weten in verreweg dc meeste gevallen met wat buit te ontsnappen. Wordt eens een gepakt, dan ziet men 't ver meld niet zonder ophef en met zekere naïeve verbazing, welke 't best toont, hoe hachelijk de toestand oigenlyk is. In de Rosier-historie heeft men kunnen aanschouwen, van welk nut góed-afgerichte politiehonden zijn by vervolging; hoe bang de heeren van het Schinderhannes-gilde zijn voor deze diertjes. Er mag niet langer gedraald met flinke her vorming. Trouwens, als de «nachtschuit- voortvarendheid" niet te onzent in zulke dingen inheemscli was, zouden we al heel wat jammer kunnen verheeld hebben. Minister Nelissen, die als bestuursmau, zulk een voortreftelyke indruk maakte, moge ook in deze de energieke, krachtige figuur blijken. De tijdsomstandigheden brengen eilacy mede, dat er voor dit lid van het ministe rieel negental al byzonder veel «voor het mes" ligt. Trouwens, de dagen, toen een ministers-ambt, soms ,illustre sinecure", of wel: schitterend baantje zonder zorgen kon wezen, die zullen niet terug- keeren Mr. Antonio Landbouwtentoonstelling op Texel. Bekroningen Donderdag. Varkens. Beeren, ouverschillig van welk ras, lepr. E. E. Stoel, Alkmaar, 2e pr. H. W. Keesom. Zeugen, met minstens 8 biggon. le en2epr. E. E. Stoel, Alkmaar, 3e pr. H. W. Keesom. Vette varkens, le pr. K. Uitgeest, 2e pr. Joh. Keyser Dzn. Voor de zwaarste zeug, le en 2e pr. P J. Bremer, hestuursprijs P. Rouloffs, Oude Wetering. Vrijdag. De Donderdagavond had harden wind gegeven. Niettemin waren zeer velen aanwezig in do feesttent, waar Cafó-Chantant gegeven werd onder directie van Henri ter Hall. Men er vroolijk byeen, en hartolijk werd er gelachen, om de voorstellingen, die er gegeven eu de grappen die er verkocht werden. In de pauze kon genoten worden van de voor stelling, gegeven door den heer Boston Cronjó, die op het hooge gespannen koord heen en weer fietste, voor- en achteruit, te midden van een schitterend vuurwerk. Op de kermis was het voor een poosje byzonder druk. Gaarne had men heden goed weer gehad, doch jde regen viel gedurig bij stroomen neder. Toch kwamen de paarden, van alle zijden aangebracht, op het terrein, en de keurmeesters hadden een natte taak te verrichten. De fiere hengsten en de overige mooie paarden bekommerden zich evenwel weinig om hetgeen van boven kwam, en draafden er lustig op los. De jury had ook hier geen gemakkelijke taak tc verrichten, daar voor verschillende rubrieken tal yan dieren waren aangeboden. De prijzen werden als volgt toegekend: BEKRONINGEN PAARDEN. Hengsten, geboren voor 1906 (warmbloe dig), le pr. P. Boekei Czn., Schagen, met «Sultan III' 2e pr. niet toegekend; 3e pr. Afdeeling «Texelder Holl. M. van Land bouw met «Adelbert II". Hengsten, geboren voor 1905 (koudbloedig', eenige inzending van C. J. Geense, Eierland, Texel, met «Gerfaut I", waarvoor een derde prijs werd toegekend. Merriën met veulen (leeftijd on verschillig), le pr. en gouden medaille K. D. Mantje, Texel; 2e pr. S. G. Evers, Delft; 3e pr. lv. J. v. d. Woude, Texel. Merriën met veulen, ingeschreven in het Neder - landscli Paarden-Stamboek, le pr. P. Bandsma, Helder, met „Sultano' 2e pr. J. Thomassen, Texel. Paarden, geboren voor 1.906, le pr. M. Reuvers; 2e pr. H. W. Keesom; 3e pr. 1'. S. Keijser, allen te Texel. Paarden, geb. in 1906, le pr. en gouden medaille K. D. Mantje; 2e pr. R. Keijser Johz.; 3e pr. H. W. Keesom, allen te Texel. Paarden, geb. in 1907, le pr. J. Wetsteen; 2e pr. Gebrs. Hiu3e pr. P. H. van Rossum, alleu te Texel. Veulens, geb. in 1908, le pr. Gebrs, Schumacher; 2e pr. D. Dros Azn., beiden te Texel. Toen de keuringen afgeloopen waren, bleek het, dat de paarden voor vreemdelin gen wel de meeste attractie hebben, want zooveel personen, als heden over het Mars diep gevaren zijn, zijn zeker wel door de eeuwen heen niet overgebracht op een dag. Texels Eigen Stoombootonderneming voer met ,De Dageraad", ,De Baron Rengers" en ,Dc Burgemeester van Alkmaar" steeds roet volle booten. De hemanuing bad een drukke taak, doch zal zich zeker verkneu keld hebben in het succes van den dag. Zeer groot was het aantal aanwezigen op het terrein, toon het bekroonde vee in het circus werd rondgeloid, zoodat men nog een blik kon slaan op het pronkje van wat Hollands veestapel teManschouwen kan geven. Namiddags te 1 uur vormden de menschen een dichten haag om het groote veld voor Goncours-Jlippique van uungespunnen paar den ingericht. Gelukkig hield de ï-egeu zich gedurende dit concours schuil. Voor het eerste nummer waren aangegeven 28 deelnemers en voor de eerste 3 nummers waren als prijzen beschikbaar gesteld voor elk nummer een gouden medaille of f 50, een verguld zilveren medaille of 15, een zilveren medaille of f 10 en eene eervolle vermelding. De rijtuigen en paarden zagen er prachtig uit, en heeft men hiervan bij het eerste nummer kunnen genieten, niet minder was dit bij de prachtige spannen voor de nummers 2 en 3. Vooral de le en 2e prijswiuners bij nummer 2 maakten een keurigen indruk met een span glimmende zwartjeB en een span breede rossen. De uitslag van het concours-liippique was als volgt: No. 1. Concours voor het best en schoonst in tuig gaand paard, voor 2- of 4-wielig rijtuig: le pr. J. M. Wagemaker, Tliolen; 2e pr. Mr. W. F. Hïddingli; 3e pr. P. Bandsma, Helder; 4e pr. C. Steendijk, Sta- venisse. No. 2. Concours voor het best en schoonst in tuig gaand span paarden voor een boe renwagen. De vier prijzen werden gewonnen door: J. G. van Maldegem, A. Breesnoe, D. C. Dros en N. Dros. allen te Eierland, terwyl nog een troostprijs beschikbaar kwam voor K. Lap Bzn., te Den Hoorn. No. 3. Concours voor het best en schoonst in tuig gaand span paarden, voor een vier wielig rijtuig. Aan de heeren A. Wagemaker en C. Kuip Jr. werd beiden de kleur van den eersten prijs uitgereikt, aan K. Lap Bzn. die van den tweeden prijB. No. 4. Wedstrijd van aangespannen scha pen of bokken naar verkiezing in 'tspan of alleen, (het schoonste geheel). Prijzen: le pr. Zilveren medaille, 2e pr. Bronzen medaille, 3e pr. Getuigschrift en f2,50. Ze werden toegekend aan de jongelieden Abr. Wagemaker, D. Roeper Jzn. en Gebr. Bakker. De juryleden voor de keuring van paar den waren voor de hengsten de heeren G. Kostermans te Eist, H. A. Nebbings Sterlings te Rozenburg, en H. J. Baron van Doorn van Westkapelle te Wageningen. Voor de overige paarden de heeren P. Oly te Buik sloot, A. van den Akkei te Hazerswoude en C. Ouwdijk te Waddingsveen. Voor d,en wedstrijd van aangespannen paarden (concours hippique) fungeerden als juryleden de heeren G. Kostermans, P. Oly en A. van den Akker. Na do wedstrijden heeft men kunnen ge nieten van de prachtige Matinée-Musieale, gegeven door het volledige stafmuziekkorps der Kon. Marine, te Helder. Een programma van 14 nummers werd afgespeeld. We ver oorloven ons niet deze hoog gewaardeerde muziek te beoordeelen. Alleen zij gezegd, dat met het meeste genoegen naar geluisterd werd. Door de straten van Den Burg bewoog zich eene drukke menigte van menschen, waarvan velen zich langzamerhand te voet of per rijtuig weder naar de haven begaven. Des avonds was het vol in de feesttent, waar een vaiiëerend programma voor Café Chantant gegeven werd met een dansje na. Zaterdag. Te half negen des morgens werd door het stedelijk muziekkorps uit Leiden eene aubade door Den Burg gehouden. 'tWas meteen eene opwekking, om zich maar weer voor het feest gereed te maken. Spoedig daarna waren dan ook weer tal raD personen op de been, om nog een kijkje te nemen op het tentoon stellingsterrein, waar alles, behalve het vee, in expositie was gebleven. Veel bekijks had nog weer de mooie tent van de firma C. S. Keijser Co., die trotsch mag zyn op hare prachtige en leerrijke inzending. Tal van nuttige wenken worden hier gegeven op de gebieden van voedering en bemesting, en de cadeau gegeven boekjes doen zien, dat de firma de beste krachtwerktuigen gebruikt in hare malerij. Door velen wordt met lof over deze expositie gesproken, en van de ver schillende kiekjes, die zoowel van het inte rieur als van het uitwendige genomen zijn, zal men zeker wel het een en ander in tijd schriften weervinden. Te 11 uur maakten zeker wel 150 rijtuigen zich gereed, om de rijtoer langs de ontgin ningen van het Staatsboschbeheer mee te maken, of zich direct naar Koog te begeven, waar de daar in station zijnde reddingsmid delen van de Noord- en Zuidhollandschc Reddingmaatschappij beproefd zouden worden. Misschien 40 rijtuigen er van gingen naar de bebosschingen, waar men gehoopt had den heer Van Dissel, Inspecteur derstaatsbosschen en ontginningen, te Utrecht, te ontmoeten. ZEd. had evenwel bericht gezonden, daar niet aanwezig te kunnen zijn. Toch was er goed voor de bezoekers gezorgd. Aan ieder werd een boekje ter hand gesteld, handelende over «Vastlegging en Ontginning der duinen, speciaal in Schoorl en op Texel". Hierin kon men vinden een kaartje van het terrein, waarop den te volgen weg duidelijk is aan gegeven, terwyl in korte bewoordingen de geschiedenis der duinbeplantingen aangegeven wordt. Een en ander werd vriendelijk toege licht door den boschwuchter N. Min. Nog werd een kijkje genomen op het ter rein, waar men met zes ossen bezig was nieuw te ontginnen heideveld om te ploegen, en daarna ging het naar het strand, waar men de reddingsboot reeds in zee vond, terwyl er duizenden oogen op gevestigd waren. De geheele commissie, bestaande uit de heeren Mr. W. F. Hiddingh, voorzitter, W. Mets Tz., J. Buijs Sr. en J. Ruibing, was aanwezig, en als schipper en roeiers beman den de boot de vissc'ners C. Koopman Cz., D. Krijnen, Jac. Boon, L. v. d. Vlies, Lucas Schagen, Klaas Krijnen, P. Schagen, G. Weijdt, A. J. de Jong, H. Bakker, G. Krijnen en J. Koning, die de boot gemakkelijk wisten te manoeuvreeren, en hiermede toonden ook bij stormgevaar wel de rechte lieden op de goede plaats te zullen zijn. De zee was in den beginne tamelijk onstuimig, doch luwde

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1